PZC Spam levert steeds meer irritatie op Elke Nederlander krijgt een elektronische handtekening Gevangenisstraf alleen lost problemen niet op Indonesische terreurorganisatie verdeeld over te volgen strategie 10 oktober 1953 vrijdag 10 oktober 2003 Rekruten Bommen Heksenjacht Evangelie Schadeclaim Teken van leven Rechtsgeldig Experimenteren Jemaah Islamiyah is nog actief door Step Vaessen Het rechtssysteem in Indone sië, berucht om zijn corrup tie en bureaucratie, kreeg op Bali een nieuw gezicht. Nooit eerder zijn processen zo vlot af gehandeld als die tegen de 'Bali- terroristen': de mannen die op 12 oktober 2002 bommen bij een discotheek op Bali lieten ont ploffen waarbij 202 doden vie len. Precies op tijd voor de her denking op 12 oktober waar nabestaanden, voornamelijk uit Australië, aanwezig zullen zijn. Het is duidelijk dat Indonesië aan het buitenland wil laten zien dat het korte metten maakt met terroristen. Drie doodvon nissen klonken er. Ook de veilig heidsmaatregelen en strakke regels waren ongekend. Mobiele telefoons rinkelen voortdurend in een Indonesische rechtszaal, op Bali was het muisstil. Maar nog geen twee vlieguren verderop in Jakarta is het beeld anders. Daar is Jemaah Isla miyah nog steeds een creatie van het westen, van de CIA. Van de vice-president tot de leider van de grootste (gematigde) moslimorganisatie in Indone sië, allemaal blijven ze ontken nen. Ondanks de ruim honderd ar restaties en uitgebreide beken tenissen in de rechtszaal. Wan hopige politiemensen brachten zelfs een groep verdachten naar een zaaltje op Midden-Java, zo dat de Jemaah Islamiyah-leden zelf de regionale machthebbers van hun bestaan konden over tuigen. Het politieke klimaat is de politie niet gunstig gestemd, zo vlak voor de verkiezingen. Intussen groeit het terreurnet werk nog steeds en lijkt Jemaah Islamiyah nauwelijks te lijden onder het wegvallen van een aantal kopstukken. Het netwerk dat aanvankelijk vooyal bestond uit moedjahe- dien die in Afghanistan vochten of een militaire training volg den op de Filippijnen, werft nog steeds rekruten. Het machts centrum ligt op Midden-Java, rondom Solo, waar ook 'leider' Abu Bakar Bashir vandaan komt. Volgens betrouwbare schattingen zijn er in heel Indo nesië twintigduizend JI-leden. Daarvan zijn er een paar hon derd militair getraind. Ze worden gerekruteerd tijdens besloten studiebijeenkomsten over de Koran. Zijn ze geschikt, dan worden ze binnen twee maanden getraind, zodat zij be reid zijn zichzelf en anderen op te blazen als onderdeel van de 'heilige oorlog' tegen Amerika en zijn bondgenoten. Het zijn vooral jongeren die door opvoeding of eigen interes se al streng in de leer zijn, die toetreden tot Jemaah Isla miyah. Ook mensen die een cri mineel verleden hebben en via een heilige oorlog hun zonden willen wegpoetsen, blijken ge voelig voor de de lokroep van JI. Op het arme platteland van Ja va, maar ook daarbuiten, is het niet moeilijk om zieltjes te win nen. De politie zoekt intussen naar 'twee bommen' die volgens de getuigenis van één van de arres tanten klaar zijn gemaakt voor een volgende aanslag. Drie be langrijke kopstukken van JI, twee Maleisiërs en de man die wordt gezien als de nieuwe lei der van de beweging, zijn nog voortvluchtig. Toch denken ingewijden niet dat er een nieuwe aanslag op stapel staat. Er zou namelijk een hevige discussie gaande zijn binnen de beweging over de te volgen strategie. Dat conflict brak los na de aanslag op het Marriott-hotel in Jakarta op 5 augustus dit jaar waarbij bijna alleen Indonesiërs om het leven kwamen. Eén van de daders van Bali dis tantieerde zich in het openbaar van die aanslag, omdat hij vond dat het doelwit niet goed was gekozen. Andere JI-leden von den juist dat Bali geen geschik te plek was omdat het geen conflictgebied is en daarom bui ten de reikwijdte van de jihad valt. De politie worstelt ook, maar dan met haar bevoegdhe den. De afgelopen weken wer den op een ouderwets slordige manier zo'n vijftien moslimac tivisten opgepakt die verdacht werden van betrokkenheid bij Jemaah Islamiyah. Sinds de in voering van nieuwe anti-terro- risme wetgeving mag de politie op grond van informatie van de geheime dienst mensen oppak ken. Maar dan moet er wel goed keuring van een rechter zijn. De politie verzuimde dit, lichtte de familieleden niet in en 'ont voerde' de verdachten met ge weld. Met als gevolg een storm van protest van mensenrechten activisten die verwezen naar het tijdperk van Soeharto toen moslimactivisten ook werden gecriminaliseerd. Zelfs minister Mahendra (Justi tie en Mensenrechten) ziet de gang van zaken als een heksen jacht op moslims. Volgens hem wordt die echter door het Wes ten aangewakkerd. ,,Ik hoorde van Indonesiërs in Den Haag dat ze zich niet meer veilig voel den, omdat ze door hun Neder landse stadgenoten worden ge zien als terroristen. Is dat geen schending van hun mensen rechten?" GPD pagina 15: veel veranderd na bom Ondernemers hebben de hei lige plicht om ex-gevange- nen te helpen. Met geld, scho ling of een baan. Althans, dat vindt Hans Barendrecht, di recteur van Gevangenenzorg Nederland. door Angela de Jong Hij begon op zijn zolderka mertje. Zijn omgeving ver klaarde hem voor gek. Vader van drie kinderen die zijn goede baan bij het gerechts hof opgaf om zijn hart te vol gen. Hij wilde als christen iets betekenen voor zijn me demens. En dat waren in zijn geval gevangenen. „Gevan genisstraf alleen lost niet op", verwoordt Hans Baren drecht (40) zijn missie. „Die mensen komen uitein delijk weer terug in de maat schappij Maar hoe komen ze terug?" Barendrecht zette in 1993 Gevangenenzorg Nederland op. In tien jaar is de organisa tie uitgegroeid tot een net werk van 200 vrijwilligers die op verzoek gevangenen bezoeken, hen op sleeptouw nemen bij hun terugkeer in de maatschappij en familie van gedetineerden steunen. De reïntegratie van ex-gede tineerden is voor directeur Barendrecht de laatste jaren steeds belangrijker gewor den. Hij ziet een duidelijke verantwoordelijkheid voor het bedrijfsleven op dat gebied en laat geen mogelijk heid onbenut de onderne mers daarvan te doordrin gen. „Je kan wel gaan klagen als het vroeg of laat weer fout gaat, maar je kunt ook probe ren de gevangenen te hel pen", houdt hij ze voor. Pas nog nam hij een groep christelijke ondernemers mee naar de gevangenis in Zoetermeer. „We hebben hun beeld van de gevangenis aar dig bij kunnen stellen", zegt hij tevreden. „Het is echt geen hotel, zoals veel mensen denken. Die zien alleen die kleurentelevisie in de cel. Maar weten niet dat gevan genen er 4,20 euro perw voor moeten betalen." Natuurlijk, haast hij zich te zeggen, kan hij niet na die ene avond aan iedereen een ex-gedetineerde slijten, „Maar een paar zeggen: 1 maar op als je een goeie vent voor mij weet." In de nieuwsbrieven van Gevangenenzorg Nederland staat het ene succesverhaal na het andere. Akhiat, die een baan heeft bij Chris moordenaar Henk die tot in keer is gekomen, overvaller Carlos en zijn vrouw Ramona die God hebben gevonden, Het zijn nog niet zoveel 'suc cessen' als Barendrecht zon willen. Ook gaat het wel ei mis. Dan heeft iemand i baan, maar komt hij na een paar weken niet meer opda gen. Barendrecht kijkt ech ter vooral naar wat hij wel bereikt. Zo wijst hij op een computercursus in de Zoe- termeerse bajes waarmee zijn organisatie drie mensen aan een baan heeft geholpen. Verder ziet Barendrecht oc een duidelijke taak voor c overheid weggelegd. „Want die roept wel dat de samenle ving moet helpen, maar dan moet ze ook wel het g< voorbeeld geven. Als je weet dat ze zelf ook behoorlijk te rughoudend is met het aan nemen van ex-gevangenen, klinkt dat behoorlijk hypo criet." Gevangenenzorg is een christelijke organisatie. 1 keren is niet het hoofddoel, zegt de directeur. „We pepe ren de gevangenen het evan gelie niet in. Als het niet ter sprake komt, is dat prima." Zijn vrijwilligers worden ook vaak gevraagd door moslims, vertelt hij. Die ko men door het toenemende aantal allochtonen in gevan genissen steeds vaker voor. „Pas kwam hier een vrijwil liger van ons op kantoor met ex-gedetineerde Ali. Hij ging een slaapplaats voor hem zoeken. Ik vond dat een mooi beeld: een ouderling op stap met een moslim." GPD Spam is vaneen onschuldige en goedkope reclamestunt mml/fr dels verworden tot een bron van grote irritatie. Overvolle digita lepostbussen, dichtgeslibde ser vers en stroperige verbindingen zijn veel gehoorde klachten. door John van den Oetelaar Via Microsoft MSN worden per dag 2,5 miljard onge wenste e-mail berichten ver spreid. Dat is niet alleen lastig voor e-mailgebruikers, maar ook een gigantische kostenpost voor het bedrijfsleven. „Het zal best wel eens uitgere kend zijn, maar de cijfers daar over hebben we niet. We weten niet wat het Microsoft per jaar kost", zegt Robert de Moll van de vestiging in Nederland. De kosten zitten in de benodigde serverruimte om die berichten op te slaan, de werkcapaciteit van de servers en de mensen die nodig zijn om spam op te sporen en te verwijderen. Volgens cij fers van de EU kostte de onge vraagde reclame vorig jaar we reldwijd negen miljard euro. Vooral in de VS hebben mensen met de opkomst van het spam- bericht een fortuin vergaard. Zoals Alan Ralsky, een 'inter- net-crimineel' volgens tegen standers. In werkelijkheid is Ralsky een mislukte verzeke ringsagent die de financiële mo gelijkheden van het internet tot het uiterste heeft weten uit te buiten. Bedrijven kloppen bij hem aan om relatief goedkoop een gigantisch aantal adressen te bereiken. In zijn huis staan 2 0 computers, die 190 e-mailser- vers in Detroit, Dallas, Canada, Rusland, India en China aan sturen. Hij kan één miljard be richten per dag verzenden. Daarvoor gebruikt hij een lijst van 250 miljoen adressen, een lijst die overigens nog steeds groeit, omdat hij met speciale programma's het net afstruint naar nieuwe adressen. Tachtig miljoen mensen hebben ooit la ten weten niet van zijn post ge diend te zijn. Die stuurt hij niets meer, zegt hij Verizon, met 1,64 miljoen aan gesloten internetgebruikers, diende bij Ralsky een schade claim in van 37 miljoen dollar. Niet zonder succes, want Ralsky kocht de claim af voor een nog onbekend bedrag en de belofte geen spam meer naar Verizon- internetters te sturen. Maar hij dekt zijn handeltje zorgvuldig af. Met behulp van buitenlandse bedrijven en schuilnamen blijft Ralsky een grote vervuiler. Dé Tweede Kamer ging vorige week akkoord met de maatregel dat spammers beboet kunnen worden met maximaal 4.500 eu ro. Het Nederlandse XS4all, een kleine provider, is opgetogen. „De boete is weer een manier om het ongewenst versturen van buikmail tegen te gaan", zegt een woordvoerster. XS4all heeft daar meer methodes voor. Niet alleen om de klant tevreden te houden, maar ook om het be drijf op gang te houden. Veer tien mensen houden zich bezig met ongewenste mail. De ver houding normale mail versus spam-berichten ligt op onge veer fifty-fifty. Net zoals bij meer providers, wordt een spammer die een abonnement heeft bij XS4all één keer gewaarschuwd als hij wordt betrapt. Daarna wordt de samenwerking opgezegd. Providers hebbèn bovendien zwarte lijsten van de mail-ter roristen. Die adressen, waar vandaan grote hoeveelheden ongewenste mail worden ver stuurd, worden geblokkeerd. Daarbij bestaan er ook steeds meer juridische mogelijkheden om spammers de voet dwars te zetten, vooral binnen de EU. Buiten de EU blijft het moeilijk. Ergernis of niet, ergens zijn er tussen al die geïrriteerden na tuurlijk ook mensen te vinden die wel reageren, anders zou het aanbod vanzelf afnemen. En omdat spammers ook fouten maken, verschijnt er wel eens een lijst van mensen die gerea geerd hebben op een bepaald spam-bericht. Zo verscheen in de VS een lijst van mensen die enthousiast waren geworden over een bericht met de titel 'Huge penis' en die de in dat mailtje aangeprezen pillen had den besteld. Zij, en zij die niet weten dat je nooit moet reage ren op spam, houden de vloed in stand. Bijna elk ongewenst be richt heeft onderin wel een mo gelijkheid om jezelf van de lijst te laten halen. Het advies is: niet doen. De spammer is o zo gelukkig met deze reactie. Want het is een teken van leven, een aanwijzing dat dit e-mailadres in ieder ge val in gebruik is. En eens op de lijst, is nooit meer eraf. GPD Aangifte doen van overlijden, een bedrijf starten of huis kopen van achter de pc, zonder papier en pennestreek. De vertrouwde handte kening krijgt concurrentie. Tweehonderd ambtenaren ontvingen gisteren de eerste rechtsgeldige 'elektronische handtekeningen' Straks krijgt elke Nederlander zo'n chipkaart met pincode, bij voorbaat een waardevol bezit. Door Ferdi Schrooten Nederland staat aan de voor avond van een kleine revo lutie, vergelijkbaar met de komst van de mobiele telefoon en de invoering van de pinpas. Twee ontwikkelingen die voor menigeen vanzelfsprekend zijn, maar die met name onder digi beten en veel ouderen nog steeds niet populair zijn. 'Moeilijk' en 'onveilig' heet het dan al gauw, wijzend op de fraude met pin passen en het ingewikkelde ge bruik van mobieltjes Ook de invoering van de elek tronische handtekening zal niet zonder slag of stoot gaan. Het afscheid van de traditionele handtekening uit de pen zal me nigeen pijn doen. Achter de pc een huis kopen is niet zo speci aal als de plechtige ceremonie bij de notaris. En arme kersver se vader. Geen persoonlijke ge lukwensen meer bij de gemeen tebalie. „Met de nieuwe technologie gaat een stukje romantiek ver loren", zegt Mat Keijers van PinkRoccade. Het bedrijf is door dé overheid gemachtigd voor de uitgifte en het beheer van miljoenen chipkaarten met geheime pincodes. „Zoals Joh. Enschedé bankbiljetten mag drukken, zo zijn wij produ cent voor de digitale handteke ning." Op het hoofdkantoor te Apel doorn tonen Keijers en collega Theun Dijkman de site van een gemeente. Inwoners kunnen er vergunningen aanvragen of aangifte doen van overlijden. Dijkman klikt op 'parkeerver- gunning' en tikt zijn naam, adres en kenteken van de auto in. Hij steekt de chipkaart in een gleuf in het toetsenbord en tikt zijn pincode in. De vergunning wordt thuisbezorgd, meldt de computer. Het parlement heeft de elektro nische handtekening in mei rechtsgeldig verklaard. Uitein delijk krijgt iedereen er dus mee te maken. De grootste tegen stand zal overwonnen worden, denkt Keijers. „Van mobiel bel len gruwden mensen aanvanke lijk en de eerste keer geld halen uit de muur voelde ook eng. En moet je nu zien." De elektronische handtekening moet ook fraude met documen ten voorkomen. Een elektro nisch ondertekend document kan veranderd worden. Maar dan verdwijnt automatisch het icoontje van de handtekening. Keijers: „Zo weet je altijd zeker of een document oorspronkelijk is en afkomstig van de afzen der." Het is ook mogelijk om docu menten te sturen die alleen door de geadresseerde te lezen zijn. Dat kan door de beveiliging met twee sleutels. Ieders publieke sleutel - een reeks cijfers en let ters - is openbaar en staat op in ternet. De privé-sleutels zijn ge heim. Ze staan op de chipkaart van de houder en zijn beveiligd met een pincode. „Zelfs vervalsing van een te- laat-komers-briefje kan niet meer", grapt Keijers. „Als de school vraagt om een elektroni sche handtekening van pa of ma, moet je toch hun pasje en pincode hebben. Vervalsing is meteen zichtbaar." Het zal nog wel een paar jaar duren voordat allerlei instanties geen genoe gen meer nemen met een krab bel op papier. Hoe meer toepassingen, hoe waardevoller de elektronische handtekening, erkent Keijers. Wie iemands elektronische handtekening bemachtigt, kan op zijn naam immers een spoor van vernieling achterlaten: een hypotheek aanvragen, bankre keningen openen, dure spullen aanschaffen. Diefstal van een pinpas van de bank is er niets bij. „Diefstal van de stamcertifica- ten zou een ramp zijn", zegt Dijkman. Daarom ligt een kopie van elke privé-sleutel in de zwaar beveiligde 'bunker' van PinkRoccade in Apeldoorn, die de crash van een Boeing kan doorstaan. Bij verlies of diefstal kan een elektronische handte kening direct worden geblok keerd. En al die hackers dan, die er nu al zwaar beveiligde gegevens van overheden en banken weten te stelen? Dijkman erkent dat alles wat gemaakt is in principe ook te kraken valt. „Maar het ontrafelen van een elektroni sche handtekening vereist een zeer zwaar computersysteem en duurt enorm lang." Op termijn wordt de beveiliging waarschijnlijk verder verbeterd door de chipkaart te voorzien van een biometrische code. De houder moet zich dan identifi ceren met vinger, iris, hand of gelaat. Met een scan van de vin ger op het toetsenbord kan dan een hypotheekofferte van een paar ton worden ondertekend. Vooralsnog krijgen tweehon derd ambtenaren de primeur: zij experimenteren een jaar lang vrijwillig met chipkaart en co de. Bij PinkRoccade dromen ze van de toekomst. De elektroni sche handtekening als sleutel tot het dagelijks leven, om de auto te starten of de voordeur te openen. Een interessant wapen tegen criminelen, heet het. Maar criminelen vinden altijd weer een antwoord op nieuwe obsta kels. GPD HERVERKAVELING - Minis ter S. Mansholt heeft in hotel de Korenbeurs te Goes de her verkavelingscommissie Zee land geïnstalleerd. De com missie moet een plan maken voor de verbetering van de landbouw in de rampgebieden Schouwen en Duiveland, Tho- len, de Zak van Zuid-Beve land en de polder Waarde. In totaal gaat het om 35.000 hec tare landbouwgrond. DREIGING - De Amerikaanse president Eisenhower heeft verklaard dat de Sovjetunie in staat is een aanval met atoom wapens uit te voeren op de Ver enigde Staten. Volgens presi dent Eisenhower bezitten de Sovjets een voorraad atoom bommen van een 'conventio neel type'. ATOOMKANON - In Bremer haven is het eerste Ameri kaanse atoonkanon voor Eu ropa aangekomen. Het kanon zal naar Zuid-Duitsland wor den getransporteerd. ADENAUER - Dr. Konrad Adenauer is voor een volgende periode van vier jaar gekozen tot bondskanselier van West- Duitsland. Het kreeg 304 van de 487 stemmen in de Bonds dag, het West-Duitse park ment. De vertrouwde handtekening krijgt er een concurrent bij. Volgens PinkRoccade kan elke Nederlander op termijn met een elektronische handtekening allerlei administratieve zaken van achter zijn compu ter regelen. foto Cees Baars/GPD PZC Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel.(0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG Vlisêingen Tel. (0118) 493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax (0113)315669 E-mall: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzo.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal' 56,60 per jaar: 217,00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93,00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantoorure zondag: van 16 00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 Fax(0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel. (0113) 315540 Fax(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjesl Tel. (0113) 315550 Fax: (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113)315520 Fax:(0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax: (0114)372771 lnternet:www. pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden r Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor ze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diens'ten producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldiggese teerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden PZC, afdeling lezersservice, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Behoort

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4