PZC Axelaar belandt in drugshandel na verlies been Studie schelpdiervisserij vergt extra tijd Omstreden EurExel duikt op in Zeeland Ga spierziekte A.L.S. te lijf. Giro 100 000 14 Scholen vragen snellere hulp voor leerlingen met problemen Paardenman Brooijmans overleden weekenddiensten bij nader inzien lezers schrijven Grand Advantage. vrijdag 10 oktober 2003 Achterhaald Vrouw Begrip Hóisartsen Tandartsen Apotheken Dierenartsen Thuiszorg Pastorale dienst Open dag computerclub Aperitiefconcert Opschudding Kessen ONLY IN A wat wij je nog wilde vragen geef je ons een kans? e rTTTTT IP ARTr PLAN STEUN ONS —WERK BLIJVEND t.n.v. A.JL.S. Centrum-Amsterdam Lange wachtlijsten jeugdzorg door Freek Janssen GOES - Zogenaamde 'zorgleer- lingen' in het voortgezet onder wijs moeten vaak te lang wach ten op professionele hulp. Voorzitter L. de Kraker van het samenwerkingsverband van scholen in de Oosterschelde- regio heeft dit laten weten in een brandbrief aan de provincie. GOES - Paardenkenner A.L.C. Brooijmans is afgelopen woens dag op 85-jarige leeftijd overle den. Jos Brooijmans, zoals hij bekend staat in de paardenwe- reld, was onder meer ere-voor- zitter van de stichting Zeeuwse dag van het paard. Brooijmans was groot voor vechter van het behoud van het trekpaard. In de jaren zeventig zette hij zich met succes in voor dit dier. Hij was ook de grond legger van shows voor trekpaar den die in het hele land gehou den werden. „Hij was een trekpaardenman pur sang", verteld A. de Buck, secretaris van de stichting Zeeuwse dag van het paard. „Hij had toen een bedrijf op Tholen en daardoor veel contacten. Hij was nationaal bekend. In de jaren negentig werd hij tijdens een nationale tentoonstelling zelfs benoemd tot paardenman van de eeuw." In 1991 werd Brooij mans voor onder meer zijn ver diensten in de paardenwereld benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Brooijmans was tot op het laatste moment nog actief met paarden. In juni mende hij nog een span tijden de Zeeuwse dag van het paard in Vrouwenpolder en veertien da gen geleden was hij nog - als vanouds - te vinden op de paar denmarkt in Utrecht. Brooij mans woonde al jaren in Steen bergen en was al geruime tijd ziek. Leerlingen met serieuze proble men worden centraal aange meld bij Bureau Jeugdzorg Zee land in Middelburg. Ze krijgen daar een intakegesprek, waarna wordt gekeken bij welke instan tie de leerling het beste terecht kan. „De wachtlijst is daar in middels echter zo lang, dat leer lingen maanden moeten wach ten op hulp", zo staat in de brief. De Kraker legt de schuld bij de provincie. Sinds dit jaar is het centrale aanmeldpunt voor de zorgleerlingen overgegaan van het Algemeen Maatschappelijk Werk naar Bureau Jeugdzorg Zeeland. De provincie had be loofd dat deze procedure soepel zou verlopen en dat er voldoen de geld beschikbaar zou zijn. Een van de gevolgen van de lan ge wachtlijsten is dat leerlingen met complexere problematiek te lang bij schoolbegeleiders blijven lopen. Daardoor hebben die te weinig tijd voor andere leerlingen. Volgens L. Smit, manager Jeugdreclassering bij Bureau Jeugdzorg Zeeland, is de brief achterhaald. „Twee jaar gele den waren de wachtlijsten lan ger dan nu. We zijn bezig met een veranderingsproces, dat eind dit jaar af is. Het is de be doeling dat dan ook de wacht lijst is weggewerkt." Ook voor zitter van de raad van bestuur H. van den Ende ziet een verbe tering voor de nabije toekomst. „De mensen die nu op de wacht lijst staan, staan daar inder daad al een paar maanden. Maar we zijn van plan om die binnen een paar weken een plaats te geven." Bij Ithaka, het centrum voor kinder- en jeugdpsychiatrie in Kloetinge is de wachtlijst in middels erg lang. Volgens woordvoerdster M. Stijnman komt dat doordat er een tekort is aan psychiaters in de regio. De samenwerkingsverbanden van scholen in Zeeuws-Vlaan- deren en Walcheren ondersteu nen de oproep aan de provincie. Ze hopen met de brief te berei ken dat er op korte termijn actie wordt ondernomen. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Op het onderzoek naar de effecten van het sinds 1993 gevoerde schelpdiervisse rijbeleid lijkt geen zegen te rus ten. De presentatie van de stu die, die voor volgende week woensdag was gepland, is op nieuw uitgesteld. Het is de tweede keer dat het mi nisterie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) op de rem moet trappen met de twee de evaluatie van het schelpdier visserijbeleid, oftewel kortweg EVA2. In juli zag LNV-minister Veerman zich genoodzaakt het zelfde besluit te nemen. Nog niet alle deelrapporten wa ren halverwege dit jaar gereed. Die zijn inmiddels klaar, maar ze zijn nog niet allemaal bespro ken in de begeleidende stuurgroep van visserij- en na tuurorganisaties. Ook een we tenschappelijke beoordeling van de studies moet nog plaats vinden. Veerman wil eerst dat dit goed is geregeld, voordat hij EVA2 pre senteert. Kwaliteit en zorgvul digheid gaan bij hem boven al les. Hoeveel extra tijd nodig is, durft een woordvoerster van LNV niet te zeggen. Een discussiebijeenkomst over de evaluatie in Yerseke zaterdag 25 oktober gaat in elk geval niet door.J. Holstein van de kokkel sector vindt het uitstel jammer. „De onzekerheid duurt al te lang." Hij kan tegelijkertijd het besluit billijken. „EVA2 kan niet zorgvuldig genoeg gebeu ren." Ook R. Terpstra van de Wadden vereniging vindt dat. Het nieu we uitstel mag volgens hem ech ter niet betekenen dat bj Kokkelvissers vinden het jammer dat de evaluatie van het schelpdiervisserijbeleid opnieuw wordt uitges eld: „De onzekerheid duurt al te lang." foto Dirk-Jan Gjeltema vergunningaanvragen voor kokkel- of mosselzaadvisserij steeds wordt teruggevallen op oud beleid. „Zeker niet", stelt hij, „omdat de voorlopige con clusies van EVA2 al zijn gepu bliceerd in de Natuurbalans 2003 van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). En die waren niet zo gunstig voor de sector." Holstein gaat ervanuit dat het huidige beleid geldig blijft tot de politiek in de loop van 2004 nieuw beleid vaststelt. Hij houdt vertrouwen in de uitkom sten van EVA2. door Aector Doorns MIDDELBURG - Een 27-jarige Axelaar die een been mist sinds hij twee jaar terug werd aange reden door een verkeersagent, stond gisteren terecht voor de rechtbank in Middelburg. Om dat hij het verlies van zijn been niet kon verkroppen, was hij sa men met zijn vrouw afgegleden en in de drugshandel beland. De officier van Justitie eiste tegen het echtpaar drie jaar gevange nisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Centraal in de strafzaak stond het verkeersdrama, dat 5 juli 2001 plaatsvond in Hulst. De verdachte was een flitspaal aan het saboteren, toen een agent van verkeershandhaving Zee land op hem inreed. Met fatale gevolgen voor zijn been. „Ik ben toen in een zwart gat gevallen. Ik bleef met het trauma zitten, terwijl die agent voor poging tot doodslag is veroordeeld tot een werkstraf", zei de Axelaar ver bitterd. De verdachte zocht na het inci dent nog meer zijn toevlucht in XTC en speed. Hij ging ter com pensatie van het been dat hij moet missen, aan krachtsport doen. Op de sportschool kwam hij in aanraking met stimule rende middelen. „Hij gebruikte veel om de psychische klap op te vangen", merkte de officier op. De man gleed steeds verder af. Het incident had hem zijn baan gekost en hij was voor tachtig procent arbeidsongeschikt ver klaard. Dat betekende dat hij weinig geld had om te besteden. Hij stortte zich vervolgens op de drugshandel. „Om bij te verdie nen." In de malaise werd zijn twintigjarige vrouw meegezo gen. Er werden klanten gewor ven in discotheken in België, die XTC-pillen, amfetamine en co caïne afnamen. Daarnaast ver kocht hij harddrugs vanuit zijn woning. Daarbij was zijn vrouw behulpzaam. Zij nam bestellin gen op, testte de kwaliteit en be zorgde de verdovende middelen bij de afnemers. De drugs wer den in Terneuzen en Brabantin- gekocht. Met Belgische klanten werden afspraken gemaakt in Philippine en Axel. Toen de politie 22 mei op het punt stond het duo op te pak- ken, werd de dagvoorraad door een kennis naar Terneuzen bracht en in een tuin van een woning verstopt. Daar werden later 1440 XTC-pillen en 675 gram amfetamine aangetroffen. Een jaar eerder was het paar in België opgepakt voor de handel in synthetische drugs. Ze hiel- den zich een half jaar stil, maar daarna werd een herstart maakt. De officier toonde begrip voor de situatie na het ongeval, maar hij wees tegelijkertijd op de for se hoeveelheden waarin was ge deald. „Het onderzoek heeft vijfen twintig klanten uitgewezen. Dat lijkt weinig, maar het gaat hier om duizenden XTC-pillen en kilo's speed. Klanten namen zes kilo amfetamine, 150 grant coke en duizend pillen per keer af. Dat is niet te vergelijken met de gewone straatdealer." De officier kondigde aan dat hij de winst uit illegale activiteiten wil terugvorderen. De verdach ten, die vijf maanden in voorar rest zitten, gaven in grote lijnen alle feiten toe. Raadsman E. Smit vroeg van wege de bijzondere omstandig heden van zijn cliënt (de impact van het ongeval en het beperkte inkomen) de straf te matigen. „Dit zijn mensen die huisje, boompje, beestje koesteren." Strafpleiter R. van Voorst Vader vond dat de uitvoer van hard drugs gerelativeerd moest wor den. „Ze wonen in het grensge bied met België. Daardoor zijn ze sneller hiertoe gekomen. He! ongeluk heeft hun leven op z'i kop gezet. Ze zijn hierdoor alle bei hun baan kwijtgeraakt." Uitspraak op 22 oktober. zaterdag 11 en zondag 12 oktober 2003 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Midden- en Oost- Zeeuws Vlaanderen (Terneuzen, Hoek, Philippine, Sluiskil, Sas van Gent. Axel, Zaamslag, Klooster- zande. Hulst, Koewacht, St. Jansteen en Clinge), vr. 17.00-ma. 08.00 uur: Voor dringende huisartsenzorg en huisbezoe ken: Huisartsenpost De Honte, Wielin genlaan 2, Terneuzen in ziekenhuis De Honte), tel. 0115 643000 (altijd eerst bel len). West Zeeuws-Vlaanderen (Oostburg, Aardenburg, Zuidzande, Biervliet, Hoofdplaat, IJzendijke, Breskens, Groe- de, Schoondijke, Sluis en Cadzand), vrij. 17.30-ma. 08.00 uur: Voor dringende huisartsenzorg en huisbezoeken. Huis artsenpost Antoniusziekenhuis, Pastoor van Genklaan 6 te Oostburg, tel. 0115 643000 (altijd eerst bellen). Geheel Zeeuws-Vlaanderen D. T. Thung, Dinkelstraat 10, Terneuzen, tel.(0115)630666. Spreekuren zat. en zon. 12-12.30 uur. Gemeente Terneuzen Dienstapotheek Terneuzen, Van Steen bergenlaan 27, Terneuzen, tel. 0115 626010. Voorspoedrecepten 24 uur be reikbaar. Hulst Apotheek Reynaert, Steenstraat 7, tel. (0114) 311156, zat. 10.00-17.00, zon. 12.00-17.00 uur. Voorspoedrecepten 24 uur bereikbaar. Apotheek Hulst, Dubbele Poort 7, tel. (0114) 314255, zat. 10.00-17.00, zon. 12.00 17.00 uur. Voorspoedrecepten 24 uur bereikbaar. Ook voor recepten van huisartsenpost Terneuzen/Hulst. Oostburg en Zuidzande Apotheek Oostburg, Burchstraat 16, tel (0117)452170, zat. 10-12.30 en 13-16.30, zon. 11.30-12.30 en 17.30 en 18.30 uur. Terneuzen, Axel, Zaamslag Dierenkliniek J. Kop, Bastionstraat 3, Ax el, tel. 0115-561488. Spreekuur, zat. 11.00-12.00 uur. Hulsten Hengstdijk R. T. Versol en J.C. Versol-ten Hoopen, Hengstdijk, tel. (0114) 682365. Spreekuur 13-14 uur, Plevierstraat 18, Hengstdijk. IJzendijke Dierenarts van de Vijver, tel. (0117) 301388 bgg. (0117)348424. Spreekuurzat. 13enzon. 12uurinde die renkliniek. Terneuzen J. P. de Vos en A. Burm, dierenkliniek 'De Ottenhorst', Van Diemenstraat 83, tel. (0115) 619628. Spreekuur zat. van 12.30- 14.00 uur. Kliniek voor gezelschapsdieren 'De Steenberghe', Van Steenbergenlaan 7, Terneuzen. Dierenarts P. de Vos. Zat. en zon. uitsluitend behandeling van spoed- patiënten na telefonische afspraak, tel. 0115(696425). Breskens, Aardenburg, Oostburg en Sluis 'Dierenartsencentrum West', G.A.M. de Bruijckere en E.G. van Bruinessen-Kap- senberg. Afspraken via telefoonnr. 0117 454484. Oostburg J. P. J. v. d. Vijver, Sirius 1, Oostburg, tel. (0117)452103. Sas van Gent E. O. M. David, Westdam 54, tel. (0115) 453800, spreekuur zat. 11.00-12.00 uur. St. Jansteen e.o. A.E. de Bruyn, Brouwerijstraat 92, Kapel- lebrug, tel. (0114) 312701. Spreekuur 11.00 - 12.00 uur. Dierenambulance Zeeuws-Vlaanderen, alarmnummer (0115) 442161. Stichting Thuiszorg Zeeuws-Vlaande ren, voor spoedgevallen dag en nacht bereikbaar: West-Zeeuws-Vlaanderen: Telefoonnummer (0117) 456500, Ka naalzone: Telefoonnummer (0115) 674500, Oost-Zeeuws-Vlaanderen: Tele foonnummer (0114) 383500. Stichting Provinciale Kraamzorg Zee land, kraamcentrum Zeeuws-Vlaande ren, dag en nacht bereikbaar via tel. (0113)224022. Oost-Zeeuws-Vlaanderen zon. 12- ma 24 uur. Bereikbaar via mobielnummer 06 22398801 West-Zeeuws-Vlaanderen 10.00-13.00 en 16.00-19.00 uur. Bereikbaar via mobielnummer 06 20403610. Midden-Zeeuws-Vlaanderen Bereikbaar via mobiel nummer 06 53997850. TERNEUZEN - De Terneuzense computerclub O.E.M. houdt aanstaande zaterdag een open dag in het Rode Kruisgebouw aan de Haarmanweg in Terneu zen. Mensen die meer willen weten over het maken van computer animaties, fotobewerking, in ternet en andere computertoe passingen zijn welkom van 13.00 tot 20.00 uur. KIELDRECHT - Het Sint Gre- goriuskoor opent zondag het nieuwe cultuurjaar met een aperitiefconcert in ontmoe tingszaal Ermenrike in Kiel- drecht. Naast het koor, onder leiding van V. van Walle, treedt ook jeugdkoor Amicilissimi onder leiding van Chr. Goed vriend op. Op het programma staan mee slepende maar ook pittige wer ken. Zo worden uit de musical West Side Story het overbeken de America en Tonight ten geho re gebracht. Beide koren zingen ook gezamenlijk enkele num mers. Christine Truyens ver zorgt de pianobegeleiding. Het concert begint om 11.00 uur. De open dag in het kader van het project Welkomboerderijen vindt niet vandaag plaats, zoals gisteren in deze krant werd gesuggereerd, maar op vrijdag 17 okto ber. Vanaf 9 uur staan de deuren van de boerderij van de familie Slits aan de Praatvlietweg in Sluis open voor belang stellenden. Vanaf 10.30 uur is het moge lijk een bezoek te brengen aan de boerde rij van de familie Van de Plasse aan de Herenweg in Cadzand. door Famke van Loon ZIERIKZEE - De organisatie EurExcel werft klanten en in vesteerders in Zeeland. Deze or ganisatie, die al in verschillende Europese landen actief is, doet veel stof opwaaien omdat de werkwijze van het bedrijf veel weg heeft van de verboden pira midespelen. EurExcel is het Europese on derdeel van VarTec Telecom uit de Verenigde Staten. Het pro duct wat de organisatie ver koopt is goedkope telecommu nicatie, vergelijkbaar met wat Tele2 doet. Zij kopen de 'tele foontikken' groot en dus tegen een lager tarief in, zodat de klanten van EurExcel goedko per kunnen bellen. Na jaren in Noord-Amerika actief te zijn geweest, wil VarTec nu ook zijn vleugels uitslaan in Europa. In Groot-Brittannië, Duitsland, Oostenrijk en Ierland is EurEx cel al in de lucht. Op 25 oktober wil EurExcel ook in Nederland gaan draaien. De manier, waarop EurExcel de Nederlandse markt probeert te veroveren, zorgt echter voor op schudding. De organisatie be staat uit managers, adviseurs en deelnemers (de bellende klan ten). Om adviseur te worden moet iemand 325 euro inleggen; managers betalen het dubbele. Het is aan de adviseur vervol gens deelnemers te werven, die zelf op hun beurt ook adviseur willen worden. Hoe meer adviseurs iemand 'on der' zich weet te verzamelen, hoe beter de verdiensten. Want EurExcel beloont de investe ring via commissies en bonus sen. Volgens de organisatie kun nen de verdiensten voor een adviseur hoog in de keten oplo pen tot 4000 euro per maand, wanneer hij tenminste zeven la gen aan nieuwe adviseurs heeft binnengebracht. Deze werkwijze heeft veel over eenkomsten met de piramide spelen, die in Nederland bij wet zijn verboden. Advocaat J. de Jong van Lier van de Vereniging tegen Piramidespelen waar schuwt daarom voor EurExcel. „Veel mensen zullen hieraan geld verliezen." En wie er wel een slaatje uit weet te slaan, kan volgens hem uiteindelijk door zijn verliezende 'onderdanen' alsnog kaalgeplukt worden via schadeclaims. „Ik weet uit erva ring: het bedrag waarvoor ze uiteindelijk aansprakelijk wor den gesteld via de rechter is al tijd veel hoger dan het bedrag dat ze verdiend hebben." EurExcel zelf wijst in zijn infor matiebrieven elke vergelijking met de piramidespelen resoluut van de hand. Het zegt een 'mul tilevel marketing company' te zijn dat 'samen met jou geld wil verdienen, door jou een onder neming op te laten bouwen, die legitieme producten verkoopt, die mensen willen kopen en ge bruiken." Om voet aan de grond te krijgen in Nederland - en op 25 oktober daadwerkelijk te kunnen star ten - houdt EurExcel nu in het hele land bijeenkomsten om deel nemers en nieuwe adviseurs te werven. Deze week heeft er ook een dergelijke informatie avond in Zierikzee plaatsge vonden. Deze rubriek is uitsluitend be stemd voor reacties op in de PZC verschenen redactionele berich ten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedich ten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdra gen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie be houdt zich het recht voor inzen dingen te bekorten. Over gewei gerde brieven wordt niet gecor respondeerd. Als Limburgse, reeds 43 jaar woonachtig in Goes, schaam ik me voor de uitspraak die de heer Kessen, ook van Limburgse af komst, in de PZC van woensdag 8 oktober doet over Mabel Wisse Smit. Met plezier heb ik dit in terview gelezen en ook heb ik de uitzending van Omroep Zee land met de heer Kessen en ver slaggever Peter Joosse met inte resse gevolgd. Maar de laatste regels in het interview in de krant doen me versteld staan. Wat weet hij en ieder ander over wat er zich in het leven van Mabel heeft afgespeeld? Laten we met zijn allen niet zo snel oordelen! R.Kruitbosch - Somers Oostsingel 68 Goes De Jeep Grand Cherocee 2004 modellen bieden u naast meer avontuur, nu ook meer voordeel. Zo is de 'Grind' standaarduitrusting van de Jeep uitgebreid met een geavan ceerd fabrieksnavigatesysteem en is z'n leaseprijs nog gunstiger geworden. De Grand Cherokee 2.7 CRD Laodo is bijvoorbeeld al te leasen voor een bedrag van 645,- per maand met een effectieve rente van 4,9%!' Interesse? Kom langs voor een proefrit: CHRYSLER JEEP HOP GOES B.V. Amundsenweg 37, Goes. Telefoon 0113 - 25 08 58. Internet: www.hopgoes.nl Openingstijden: maandag t/m vrijdag 8.00 -18.00 uur. Zaterdag 9.00 -17.00 uur. Donderdag koopavond tot 21.00 uur. Netto Financial Lease o.b.v. een aanbetaling van 7.619,93, een slottermijn van 17.500,-, een looptijd van 48 maanden, een te financieren bedrag vanÊ 42.500,- en een investering van 50.119,93 bij Chrysler Finance. Deze aanbieding is geldig t/m 25 oktober 2003. De bedragen zijnexcl. BTW. Jeep Grand Cherokee vanaf 56.100,- incl. BTW/BPM, excl. kosten rijklaar maken. Gem. verbruik: 9,7 - 16,8 1/100 km (10,3 - 6,0 km/1). C02-uitstoot: 255 - 400 g/km. World Vision Door jouw keus kan mijn leven veranderen, maar dat wist je wel. Tijd voor aktie? Als je 80 cent per dag kunt missen, sponsor dan een kind bij World Vision. Je zorgt ervoor dat je sponsorkind en zijn omgeving toegang krijgen tot onder andere gezondheidszorg, schoon water en onderwijs. Help mee. alles wat we nodig hebben is jouw keuze voor een kind! giro 99 world vision, amersfoort T-(VOORD EN OUD Tel. (0183) 611800 ||king met het Prinses Beatrix Fonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 46