PZC Rozenoord viert uitgebreid feest Taak oud-verzetstr jders nog niet ten einde Raad Terneuzen laat nota met waarden en normen opstellen 13 Fracties op de bres voor schippersinternaat Gemeente Terneuzen wil verdere klachten voorkomen agenda 0800 - 0231 231 (GRATIS) Vogelvereniging De Nachtegaal houdt expositie Gevaarlijke klus Organisaties vrijdag 10 oktober 2003 Verlies zee- en kustvisserij Vragen over ontslagen bij Verduijn Marijkeschool in nieuwsquiz Nieuwe tribune HVV'24 in gebruik Stoofstraat op de schop Aanpak groen en wegen in Sas rioor Euqène Verstraeten SAS VAN GENT - De gemeente Terneuzen pakt de komende maanden flink wat openbaar groen en straten in Sas van Gent aan. Burgemeester en wethouders maken dat bekend naar aanlei ding van de voortdurende stroom klachten van inwoners over het onderhoud van de openbare ruimte in Sas van Gent. Door de inwoners te informeren over welke zaken de komende tijd worden aangepakt wil de gemeente een hoop vragen en klachten voorkomen. Meteen wordt ook raadslid R. de Meyer (PvdA) op zijn wenken bediend. Die heeft in schriftelijke vragen aan B en W aandacht gevraagd voor de problematiek. Onder de Sasse bevolking was de indruk ontstaan dat Sas van Gent in het nieuwe Terneuzen werd vergeten. „Niets is echter minder waar", benadrukt het college. De ontstane achter standen hebben te maken met aanloopproblemen in de nieuwe organisatie, invoering van een andere werkwijze ep open staande vacatures. De komende inhaalslag betreft niet alleen het groen en onder houd aan wegen, maar ook de straatreiniging en het zwerf vuil. De gemeente doet daarbij ook nadrukkelijk een beroep op de inwoners van Sas van Gent om zelf ook een bijdrage te leve ren. Omdat in Sas van Gent de laat ste jaren niet genoeg is gesnoeid zijn verschillende groengordels te hoog opgeschoten. Het dode NIEUW-NAMEN - Vogelver eniging De Nachtegaal houdt van vrijdag 17 tot en met zondag 19 oktober de jaarlijkse vogel expositie in het gemeenschaps centrum De Kauter. De ingezonden vogels worden vooraf door erkende keur meesters van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers uitgebreid onder de loep geno men. Vrijdag zijn de vogels vanaf 18.30 tot 21.00 uur te bezichti gen. Zaterdag kunnen be langstellenden vanaf 13.00 tot 21.00 uur een kijkje komen ne men. Zondagmorgen begint om 9.30 uur een vogelbeurs. Hierbij kunnen vogels gekocht en ver kocht worden. De expositie loopt die dag tot 16.30 uur. Tevens worden dan de prijzen van de tentoonstelling uitgereikt. hout is vergroeid met gezond hout. „Bij het snoeien van deze groengordels moet daarom ri- goreus te werk worden gegaan", waarschuwt de gemeente al vast. De jaren daarna kan er weer in gedeelten gesnoeid wor den waardoor het niet lijkt of er kaalslag plaatsvindt." De komende tijd wordt het groen tussen de Vrij straat en de Statenstraat aangepakt. Verder maakt men een begin met snoei- SCHOONDIJKE - De groep wordt steeds kleiner, de saam horigheid steeds groter. Het be sef dat de taak van oud-verzet strijders nog niet afgelopen is, bleek gisteren overduidelijk uit de woorden van J. van de Ree- Scheele (83) uit Schoondijke, tijdens de jaarlijkse reünie van oud-verzetsmannen en -vrou wen uit Zeeland. „Behalve herdenken willen we onze motivatie doorgeven aan de volgende generatie, onrecht bestrijden, de menselijke waar den beschermen en alert zijn op bedreigingen van buitenaf. Met eerbiediging van het Oranj ehuis dat zich altijd voor ons land heeft ingezet", verklaarde zij voor het twintigkoppige gezel schap in zaal Wijffels in Schoondijke. De verzetsdaden concentreer den zich destijds met name op het verschaffen van onderdak voor onderduikers en de distri butie van achterovergedrukte (voedsel)bonnen. Op de ouder lijke boerderij in IJzendijke had mevrouw Van de Ree-Scheele het vooral druk met de verzor ging van onderduikers. „Soms hadden we wel tien man over de vloer. Ook hielp ik mee met de distributie van achteroverge drukte (voedsel)bonnen, koe- rierswerk, de verspreiding van verzetskrantjes en het zoeken naar plekjes voor onderdui kers" vertelt ze. Ondanks de afschuwelijke pe riode tijdens de Duitse bezet ting, kijkt mevrouw Van de Ree- Scheele met genoegen terug op haar tijd in het verzet. „Het klinkt raar, maar toen we be vrijd waren voelde ik me werk loos. Het noorden was nog niet bevrijd. Daarom ben ik na de hongerwinter naar Amsterdam gegaan om daar mee te helpen de nood onder de mensen te leni gen." Woorden van dezelfde strekking gebruikt ook H. Welvaert (80) uit Sint Kruis. Het besef dat hij als jong broekje van achttien, negentien jaar enorme risico's had gelopen, kwam pas later. „Toch deed ik het, het over kwam je gewoon. Het was in fei te het weinige dat je kon doen", zegt hij. Evenals mevrouw van de Ree-Scheele ontving Wel vaart voor zijn verzetsdaden het Verzetskruis. Welvaert maakte onder zijn schuilnaam Frits deel uit van een gewapende knokploeg. Ook zat hij ruim drie jaar onderge doken, nadat hij met behulp valse papieren - verkregen via een neef uit Limburg - was ont snapt uit Aken. Daar werkte hij een half jaar gedwongen in een Duitse fabriek die bunkerka chels maakte. Samen met vier kornuiten over viel Welvaert ooit in Philippine een postbode die papieren voor de Duitsers op zak had. „Daar waren we via infiltratie achter gekomen. In de brief stonden de namen van onderduikers die waren verraden. Wij moes ten dus koste wat kost voorko men dat de Duitsers die in handen kregen. Een heel ge vaarlijke klus, omdat er voort durend agenten in burger in de om overlast te voorkomen. Alle plantsoenen zijn nu al pre ventief bestrooid met onkruid bestrijdingsmiddel. Daardoor wordt onkruidgroei dit najaar en komend voorjaar zoveel mo gelijk voorkomen. De dieren weide in Sas van' Gent krijgt in het voorjaar een nieuw hok en ook het hek wordt, net als bij de dierenweide in Westdorpe, ver nieuwd. Naar aanleiding van vragen en- burt waren", aldus Welvaert. Behlve een gezellig samenzijn in Shoondijke, stond er ook een herenkingsplechtigheid in Eedop het programma. Bij het klachten worden binnenkort wat kleinere herstellingen aan wegdek en trottoirs uitgevoerd. Daarnaast komen er snelheids remmers in de Vrijstraat. De Zwembadstraat krijgt een nieu we asfaltverharding. De Vier- ambachtenstraat/Rijssenburg is pas drie jaar geleden her straat, maar het wegdek is al weer beschadigd door het bus- verkeer. B en W bekijken of de busroute wellicht verlegd kan oorlogsmonument werd een krans gelegd. Kinderen van de plaatselijke Sint Jozefschool legden bloemen. Burgemeester J. Sala van Sluis hield een korte worden. Daarna kan het weg dek hersteld worden. Verder wordt de Leepstraat vol ledig herbestraat en worden de Prinsenkade en de Oostdam ge repareerd. In Westdorpe ten slotte, staat asfaltering van de Molenstraat tussen de Graaf- jansdijk en de Bernhardstraat op de rol, evenals volledige her bestrating van de rijbaan en aanliggende trottoirs van de Steelant. Nicolai toespraak. De oud-verzetsstrij ders togen ook naar de plek waar koningin Wilhelmina voor het eerst na de oorlog voet op Nederlandse bodem zette. door René Hoonhorst TERNEUZEN - De meerder heid van de Terneuzense ge meenteraad hoopt voor de zomer een nota Waarden en Normen aan te nemen. De nota moet daarna handen en voeten krijgen door met de uitgangs punten actief de wijken en dor pen in te trekken. Een initiatiefvoorstel van Christenunie en SGP werd gis teren, met enige kleine aanpas singen, door acht van de tien raadsfracties aangenomen. Ge meenschappelijke Belangen Kanaalzone stelde zich op het standpunt dat politici en ande ren zelf het voorbeeld moeten geven. Het opleggen van regels leidt meestal niet tot resultaat, dacht fractievoorzitter F. van Hulle. LPF'er C. Freeke wist dat zeker. Volgens hem heeft onderzoek meermalen aangetoond dat ver plichte lessen en cursussen niet werken. Freeke vond bovendien dat de initiatiefnemers te wei nig aandacht hadden voor de grootste wantoestand: huiselijk geweld. Hij vreesde daarnaast dat SGP en ChristenUnie vooral streven naar herinvoering van bijbelse normen en waarden. „Niets mis mee, maar je moet die waarden niet aan anders denkenden opdringen", stelde de LPF'er. C. van Burg (SGP) ging op de laatste opmerking niet in. Maar hij memoreerde dat het te rugbrengen van waarden en normen impliceert dat alle vor men van geweld worden bestre den. Van Burg trok het boetekleed aan als P. van Veen (D66) zich gepasseerd voelde, omdat zij in juni al een voorstel indiende voor invoering van tien gouden stadsregels. Maar het gaat er uiteindelijk niet om wie het ini tiatief neemt, vond hij, als er maar beleid komt voor herin voering van waarden en normen in de Terneuzense samenleving. De belofte dat voor het opstellen van de nota en de uitwerking daarvan vooral een beroep wordt gedaan op vertegenwoor digers van maatschappelijke en kerkelijke organisaties, trok de meeste fracties over de streep. Verschillende raadsleden had den eerder bedenkingen geuit over een te groot beslag op de ambtelijke organisatie. Normen en waarden moeten worden op gesteld en uitgedragen door de burgers en moeten niet ten (fi nanciële) laste komen van de ge meente, aldus de raadsmeerder- heid. STREEK A CTIVITEITEN AXEL-Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Bil jarten Kanaalzone; De Halle, 14.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Creatief; 16.00 uur: Zitgym- nastiek; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Bingo; De Boemerang, 20.00 uur: Kaarten; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: Kaarten bieden en jokeren; 13.30 uur: Koersbal; 13.30 uur: ANBO bingo; Café De Landbouw, 20.00 uur: Kaarten; GRAAUW - Dorpshuis, 14.00 uur: KBO koersba I HEIKANT Zaal Maton, 20.00 uur: Free Country Dancers gevorderden; 20.30 uur: Free Country Dancers beginners; 't Heike, 13.00 uur: Biljarten en pieren; HOEK - De Lovenhoek, 13.30 uur: Biljar ten, kaarten en volksdansen; 19.30 uur: Gezelschapsdansen; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Engelse les; 9.00 en 10.00 uur: Fysio gym; 9.30 uur: Bloemschikken; 13.00 uur: Biljarten Kanaalzone; 13.30 uur: Bridge; Kantine HVV'24, 20.00 uur: Kaarten; KLOOSTERZANDE Hotel van Leuven, 19.30 uur: Kaarten de Troefslag; Bar de Klaroen, 21.00 uur: Feest for peace met optreden Starkoo; KOEWACHT - De Vlaschaard, 10.00 uur: Volksdansen; 13.00 uur: Biljarten; OOSTBURG Tienercentrum Time Out, 15.00 - 18.00 uur: Soos voor tieners van af 12 jaar; Ledeltheater, 20.15 uur: Hetty Heyting met 'Van mij mag het'; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 20.00 uur: Oefenavond country dance; PHILIPPINE De Schotse Hoek, 18.30 uur: Modelbouw; SAS VAN GENT - De Speye, 19.00 uur: Grutmoole volksdansen; 19.00 uur: Dansclub Lencor; 19.00 uur: Muziekschool leerlingen showband Sas van Gent; St.Albert, 13.30 uur: Biljartcompetitie; SLUISKIL Het Meulengat, 13.30 uur: SWOS gym en volksdansen, kaarten, ca nasta, biljarten heren; SPUI - De Drie Gehughten, 21.00 uur: Open huis; SINT JANSTEEN Café de Kroon, 14.00 uur: Kaarten; De Warande, 13.00 uur: Biljarten; 19.00 22.00 uur: Jeugdsoos; TERNEUZEN - Loods, Lange Rekestraat, Aquariumshow 14.00-21.00 uur; De Veste, 13.30 uur: Soos voor minder- validen Ons Verzetje, biljarten en klaver jassen; Sporthal 't Zwaantje, 9.00 uur: Bowls; Scheldetheater, 20.00 uur: Voorstelling turbo cabaretier Jochem Myer; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 13.00 uur: Kaarten en biljarten; REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax: (0115)645742 E mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberqhe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax:10114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur V..... -,T y Advertentie KRANT Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Kraampes, koffie en een praatje op het pompoenenfestival. foto Peter Nicolai door Rtrmond de Frel SLUIS Rusthuis? Feestpaleis! Verzorgingste huis Roenoord aan de Hoogstraat in Sluis viert deze wek het negentigjarig bestaan. Woensdag werden e activiteiten ingeluid met een receptie, gisterentond een pompoenenfestival op het pro gramma Met de microfoon op standje 'harder' werden ewoners, familie en andere belangstel lenden gamuseerd met allerlei aardigheidjes. Nadat ee negentig kilo zware, levende pompoen bij wijze an opening was binnengereden door lo- catiemanger L. Weemaes, schuifelden de aanwe zigen lanj kraampjes, verlekkerden zich aan wa fels en pcipoentaart en praatten elkaar bij over allerlei djes en datjes. Een stukjhistorie: De Vereniging Protestants Te huis kochl4 november 1913 de villa Rozenoord voor veerfenduizend gulden. Eigen kamers had den de beoners niet: er werd geslapen in grote zalen. Ovedag vertoefden zij in het dagverblijf. De villa stnd op de plaats waar nu het hoofdge bouw van at complex staat. In 1926 werd het on derkomen itgebreid met een vleugel. Toen deden de kamersiun intrede, wat voor meer privacy zorgde. Tijdens de Tweede Wereldoorlog (in 1944) raakte het gebouw zwaar beschadigd. De bewo ners zochten veiligheid in Knokke, later verkas ten zij naar Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Rozenoord bood ook nog een tijdje onderdak aan inwoners van Sluis, die door de beschietingen hun huizen hadden verloren. In 1952 werd het gebouw op nieuw uitgebreid met een vleugel, waarin twee persoonskamers werden ingericht. Het zijn zomaar wat flarden uit de oude doos. Meer recent: in 1999 werd, nog altijd op dezelfde locatie, nieuwbouw opgeleverd. Vorig jaar kwam ook een deel van de appartementen in de nabijge legen Toren van Bourgondië onder de paraplu van de Stichting Woonzorg West-Zeeuws-Vlaande ren. Zaterdag luistert circus Reinardi het negentigja rig bestaan op. Een dag later staat een familiedag op de rol. Eerst wordt een kerkdienst gehouden, daarna treedt zangeres/musicalster Maaike Boer- dam - haar oma woont in Rozenoord - op. Maan dagmiddag is er een Sluisse kermis voor ouderen, dinsdag taxeert het Zeeuws Veilinghuis door be zoekers meegenomen voorwerpen op waarde. Aansluitend vertoont een volksdansgroep haar kunsten. Hoor René Hoonhorst TERNEUZEN - De voltallige Terneuzense gemeenteraad komt in het geweer tegen de aangekondigde bezuinigingen voor schippersinternaten. B en w kregen gisteravond tij dens de raadsvergadering de opdracht om de ministers van Welzijn en Onderwijs te bewer ken. De raadsleden van lande lijke partijen zullen hun colle ga's in het parlement aanspre ken om hen te bewegen de kor ting terug te draaien. Ander halve week geleden kondigde het ministerie van Volsge- zondheid, Welzijn en Spo: aan de bijdrage voor schipprsin- ternaten volgend jaar tiepro- cent te verlagen. De intrna- ten, waaronder Koninginluli- ana in Terneuzen, lieten (reet weten dat die maatregel het be gin van het einde zou zijn, om dat ze de laatste jaren al vaker het slachtoffer van bezuinigin gen waren. Het voortbestaan van internaten is van levensbe lang voor de schippers en daar mee voor de binnenvaart, vin den de Terneuzense raadsle den. Schipperskinderen kun nen tenslotte alleen aan de Leerplichtwet voldoen door intern een schoolopleiding te volgen. Het ministerie van VWS is daarom ook niet de ge- eigende subsidieverstrekker, de internaten zouden onder het ministerie van Onderwijs, Cul tuur en Wetenschappen moe ten vallen. Vandaar dat beide ministeries door de Terneuzen se bestuurders bestookt zullen worden met telefoontjes, brie ven en e-mails. werkzaamheden tussen de 3e- neluxstraat en de spoorjn. Vanwege veel dode borneren struiken en moet de begroeng daar fors worden uitgedund De kale stroken langs het bl- werk worden opnieuw aare- plant en op de rotonde woren de eenjarige plantjes vervanjn door vaste bloeiende plantn. De groengordel langs de Buiti- weg wordt tot op twee mer van de openbare weg gesno d DEN HAAG - De Nederlandse zee- en kustvisserij heeft vorig jaar verlies gedraaid bij een omzetdaling van tien procent tot 463 miljoen euro, meldt het Landelijk Economisch Instituut (LEI) in het gisteren gepubliceerde rapport Visserij in cijfers 2002. De teruggang is vooral te wijten aan een verlaging van de visquota. Het aantal schepen in de zee- en kustvisserij nam licht af tot 393 en het aantal opvarenden met twee procent tot 1746 manjaren. Een opvarende verdiende in 2002 gemiddeld 39.000 euro. De mosselsector maakte vorig jaar wel winst, 35 miljoen euro. Dat is iets minder dan in 2001, maar nog ruim boven het gemiddelde van de afgelopen zeven jaar. BRESKENS - De vakbond FNV Bondgenoten denkt eind de ze maand te weten hoeveel personeelsleden van snoepfabriek Verduijn in Breskens hun ontslag willen aanvechten. Dat zegt Felix Alejandro-Perez van vakbond FNV Bondgenoten. Het aantal gedwongen ontslagen bij Verduijn is beperkt gebleven tot 45. Aanvankelijk was er sprake van dat er zeventig werk nemers op straat zouden komen te staan. Branchegenoot Bonbons Napoleon, die de fabriek heeft overgenomen, bleek echter meer mensen nodig te hebben dan in eerste instantie was ingeschat. Niettemin zet een gedeelte van de werknemers die hun baan kwijtraken vraagtekens bij de selectiecriteria die zijn toegepast om uit te maken wie wel en wie niet meemag naar de nieuwe eigenaar, zegt FNV Bondgenoten. „Onze juri dische afdeling studeert daarom op de selectiecriteria", aldus Alejandro-Perez. „De juristen kijken er vreemd van op dat het CWI met die criteria heeft ingestemd. Bij de toetsing zijn niet de gebruikelijke normen voor anciënniteit gehanteerd." AXEL - Groep 8 van openbare basisschool Prinses Marijke in Axel doet vandaag mee aan een nieuwsquiz van het Schooltv- weekjournaal. De quizkandidaat staat namens de klas in de studio. De vragen gaan over het nieuws van de week waarin de uitzending plaatsvindt. Er worden zeven vragen gesteld. HULST - De nieuwe overdekte tribune van voetbalvereni ging HVV'24 in Hulst wordt zondag officieel in gebruik geno men. Burgemeester J.F. Mulder verricht de openingshande ling om 14.00 uur, voorafgaand aan de wedstrijd van HW'24 tegen Steen. De ingebruikname van de overdekte tribune sluit de renovatie van het sportpark aan de Zandstraat af. Al le kleedlokalen zijn gerenoveerd, de entree en de omgeving van de kantine hebben nieuwe bestrating en rondom het hoofdveld zijn tegels gelegd. De renovatie van het sportpark nam twee seizoenen in beslag. WALSOORDEN - De Stoofstraat in Walsoorden wordt vanaf maandag volledig herbestraat. Ook het trottoir en de par- keerstroken worden vernieuwd. Tevens worden reparaties aan het riool uitgevoerd en komen er nieuwe rioolkolken. De werkzaamheden worden naar verwachting omstreeks 17 no vember afgerond. Ook in de andere Zeeuwse regio's ontwikkelen inbrekers de afgelopen tijd een warme belangstelling voor godshuizen. Al zeven keer werden de afgelopen weken inbraken in kerken gemeld. Zes keer op Schouwen-Duiveland en afgelopen weekeinde nog op Walcheren. H. Welvaert en J. van de Ree-Scheele leggen namens oud-verzetstrijders sn krans bij het monument in Eede. foto Peter door René van Stee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 45