11 Het is allemaal nep hoor Modetreffer Gimbrère Kessen sluit hoofdstuk Hulst af Tunnel scoort goed bij ANWB Buitengebied van Hulst ook op slot voor varkensboer Vieuwe chef voor politie n Zeeuws-Vlaanderen Piep emeentelijke organisatie moet beter functioneren VESTEN PULLOVERS Na enen geen harde muziek zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN vrijdag 10 oktober 2003 Menskracht Fokzeughouderij Aardenburg mag niet uitbreiden van de reepe Grenspaal Zeepkist Ontwerp Controle c Terneuzen mist bindend gevoel InnrConrty van Gremberqhe (EBNEUZEN - De burgers, het bestuur en de ambtenaren van bet nieuwe Terneuzen ontberen jet nog: het Terneuzen-gevoel. Eu als dat niet snel een beetje in alle geledingen van de samenle- ving ingang vindt, dan zullen er Bken mislopen. Dan zal het dorpisme, het afzetten tegen de kern Terneuzen, gemeen- worden en daar zit wet- jüuder J. van Schaik (financiën personeel) echt niet op te wachten. Van Schaik bivakkeert van- vrijdag, met zijn collega wethouders en burgemeester J. Lonink op de hei voor een brain stormsessie over de toekomst van het nieuwe Terneuzen. De PvdA-wethouder wil die gele genheid aangrijpen om samen net zijn collega's een plan te maken om de Terneuzense ge meentelijke organisatie beter uit de verf te laten komen. Van Schaik, verantwoordelijk voor personeel en organisatie, geeft grif toe dat het gemeentelijk ap paraat tot nu toe niet goed heeft gefunctioneerd. Hij past er ech ter voor om mensen verwijten te maken. ,,Na een herindeling mag je niet verwachten dat tien maanden na het samengaan al les op rolletjes verloopt. Dat kan nu eenmaal niet, maar het moet wel beter. Eigenlijk hebben we - zowel bestuur als apparaat- er niet bij stilgestaan hoe groot een bedrijf als het nieuwe Terneu zen is. Vroeger was alles redelijk kleinschalig. Spraken we over sportaccommodaties, dan had den we het over een handvol, nu hebben we de zorg over dertien voetbalcomplexen en nog eens veertig andere sportaccommo daties. Dat alleen al geeft een indruk van de schaalvergro ting." Niet alleen die schaalvergroting remt het functioneren van de gemeentelijke organisaties. Ook het beter functioneren van belangengroeperingen heeft di rect effect op de handel en wan del in het stadhuis. „We hebben de oprichting van dorps- en stadsraden, wijkta- fels en wat al niet meer zij aan gemoedigd en die organisaties nadrukkelijk beloofd dat zij konden functioneren als inter mediair tussen bevolking en be stuur. Welnu, die clubs zijn ac tiever dan ooit. Bij elk bezoekje aan zo'n raad krijgen we als wijkwethouders - en ik ben dat van Sas van Gent en Sluiskil - een enorme waslijst aan wensen en vragen mee. Als je verwach tingen hebt gewekt dat met die lijsten iets wordt gedaan, dan moet je daar ook daadwerkelijk iets aan doen. We proberen dat ook. Maar door die ware stort vloed aan verzoeken en vragen, wordt onze organisatie - die nog niet optimaal functioneert - na drukkelijk extra belast. We zul len een manier moeten vinden om de meest prangende verzoe ken het snelst af te handelen. Zoiets vergt tijd", meent Van Schaik. Dat ambtelijk Terneuzen nog niet zo goed functioneert heeft ook te maken met vacatures. Volgens Van Schaik was er in de eerste maanden na de herinde ling op sommige afdelingen ge brek aan menskracht. „Daar is de laatste weken verandering in gekomen. We hebben de meest vacatures ingevuld. Deze maand hebben we nog twee wijkcoördinatoren aangesteld, die het zogenaamde integraal wijkbeheer gaan uitvoeren. Als die mensen hun taak goed uitoe fenen, zul je zien dat de stort vloed aan vragen van wijk- en dorpsraden ook zal indammen. De wijkcoördinatoren zullen dan zelf actie ondernemen om die scheve lantaarnpaal recht te zetten en dat overhangend bosje te snoeien", aldus Van Schaik. De PvdA'er wil de praatsessie met zijn collega's niet gebruiken om burgemeester Lonink een wat dikkere werkportefeuille te geven. De WD drong daar eer der deze week op aan. „Lonink weet hoe de portefeuilles ver deeld zijn en dat hoeven we niet te veranderen. We willen elkaar in de toekomst beter ondersteu nen. Meer als team functione ren", benadrukt Van Schaik. door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - De korpslei ding van de Zeeuwse politie Leeft commissaris A. Graafland aangesteld als waarnemend chef van de politie in Zeeuws- Vlaanderen. Graafland gaat per 1 december dit jaar aan de slag in die func tie. Momenteel werkt hij nog bij het politiekorps Rotterdam-Rij n- 1. Hij geeft daar leiding aan een aantal wij kteams De waarneming van districts- dief A. de Nood in Zeeuws- Vlaanderen vindt voor onbe paalde tijd plaats, zo liet de korpsleiding gisteren via woordvoerder J. van Mourick weten. De Nood zit sinds de zomerva kantie ziek thuis met psychi sche klachten. De korpsleiding schat in dat het nog wel even kan duren voor De Nood als dis trictschef terugkeert op zijn post in Terneuzen, waar de lei ding van het politiedistrict Zeeuws-Vlaanderen is gehuis vest. Zodra De Nood weer aan de slag kan, krijgt Graafland een ande re functie binnen het manage ment van het Zeeuwse politie korps. AARDENBURG - De gebroe ders Raaijmakers uit Schoon- dijke mogen hun fokzeugen- houderij aan de Bogaardstraat in Aardenburg niet uitbreiden. Onlangs besliste de Raad van State dat de gemeente Sluis geen vergunning had mogen ge ven voor de bedrijf suitbreiding. Defokzeugenhouderij slaat bij producten op voor het voeren van varkens. Die kunnen als af valstoffen worden aangemerkt. In dat geval is de provincie vol gens de Raad van State bevoegd Advertentie van 89,95 voor €75,- van 79,95 voor €59 ,95 LANGE DELFT 16 MIDDELBURG Terwijl de openbare basisschool vol rook is gezet, verlaten de kinderen hun klas. door Raymond de Frel OOSTBURG - Hij begreep er geen snars van. Hoe kon ze nou zo dom zijn? „Waarom doe je die deur nou dicht?", vroeg Yoshua Rijk (7) van groep vier van de openbare ba sisschool in Oostburg gistermiddag aan zijn juffrouw. „Omdat dat moest", luidde het antwoord. „Ja, maar dit is allemaal niet echt hoor!", wist hij toen al. Amper een minuut nadat een schel belsig- naal alle kinderen van de school attent maakte op een brand, wist Yoshua al dat het hier maar een oefening betrof. Samen met zijn klasgenootjes voegde hij zich bij alle andere kinderen op de speelplaats, wach tend op nadere instructies. Die kwamen er niet, op een geruststellend woordje van brandweerman Fred Moens na. „Voor de kleintjes onder ons, die misschien een beetje zijn geschrokken: het was alle maal nep hoor! Deze oefening is prima ver lopen." Dat vond ook schooldirecteur Jos Dieleman. „De groepen vijf tot en met acht zijn via de ramen naar buiten geloodst, om zo de 'brandhaard' (een brandend kopieer apparaat) te ontwijken. Dat ging uitste kend." De leiding van de openbare basisschool be- foto Peter Nicolai sloot tot de ontruimingsoefening in het ka der van de Nationale Brandpreventieweek. „Vorig jaar deden wij dit voor het eerst. Nu luidt het thema 'brandveiligheid thuis', maar wij achtten het nuttig om de oefening nog eens te herhalen. De kinderen bleven nu rustiger dan vorig jaar." De groepen zeven en acht kregen na de ont ruiming een theorieles over brandpreventie in hun huis. De scholieren kregen een 'con tract' mee naar huis, waarmee zij hun ou ders kunnen verplichten om bijvoorbeeld een rookmelder aan te schaffen. „Maar wij controleren dat natuurlijk niet", grapte Moens. Natuurvereniging 't Duumpje, de Stichting tot Behoud van Mi lieu en Leefbaarheid in de ge meente Sluis en een omwonende hadden bezwaar aangetekend, roder meer omdat het bedrij f bij een krekengebied staat en op de trekroute van de boomkikker en kamsalamander zou liggen. Op de boerderij in Aardenburg worden momenteel maximaal tweehonderd fokzeugen gehou den. Dat aantal zou moeten stij gen tot 575 om de vestiging in Schoondijke van biggen te voorzien. 0e kans is groot dat de gebroe ders Raaijmakers een vergun ning voor bedrijfsuitbreiding dijde provincie aanvragen. Vol genswoordvoerder R. de Koeij- rovan de leefbaarheidsstichting 'shet nagenoeg zeker dat hierte- gen wederom bezwaar wordt gemaakt. (Advertentie Flcjris van Bommel Redwcjod Noble blue Giorgio SCHOENMQOE f door Frank van Cooten HULST - Bevlogen, deskun dig, onnavolgbaar, markant en impulsief. Met deze woorden nam de gemeenteraad van Hulst gisteren officieel af scheid van ex-burgeineester Antoine Kessen. Serieuze woorden maar zeker ook de nodige kwinkslagen ty peerden de bijzondere raads vergadering. „Vroeg iedere andere burgemeesters-kandi daat om een flesje Spa; jij had liever een pilsje. En dat was bij de hele vertrouwenscommissie uit het hart gegrepen", blikt A. Roctus, nestor van de raad, terug op de periode dat de voormalige gemeente Honte- nisse in 1986 op zoek was naar een nieuwe burgemeester. Roctus sprak vol lof over de pe riode waarin Kessen met de nodige acties Hontenisse op de kaart zette. „In de ruim zeven tien jaar als burgemeester van Oost-Zeeuws-Vlaanderen ben je steeds grensverleggend be zig geweest. Op een eigen ma nier waaruit liefde voor de stad en streek sprak." Als symbool voor zijn grens verleggende activiteiten kreeg Kessen van Roctus een grens paal. Op de grenspaal staat het wapen van de gemeente Hulst en de jaartallen 1986-2002. Over de grenspaal hing de Eu ropese vlag. „Omdat Antoine altijd zei: 'Hulst is het balkon van Europa'." Wethouder B. Pauwels zou een boek over Kessen kunnen schrijven met als titel 'de bur gemeester achter het alfabet', refererend aan zijn vele doop namen. ,De eerste twee hoofd- Vele mensen stonden in de rij om oud-burgemeester Kessen en zijn vrouw de hand te schudden. stukken gaan over zijn loop baan vol hoogtepunten en rare fratsen, waarmee Kessen het stadhuis steeds op zijn kop zet te. Ik herinner me ook de nieuwjaarskaart van Kessen met de toren van de basiliek tussen de Big Ben, de Eiffelto- ren en het vrijheidsbeeld. Het derde hoofdstuk is jammer ge noeg beperkter door zijn ziekte maar na vandaag krijgt het le ven van Kessen weer een posi tieve wending. Weer als burge meester of als journalist." Kessen ging gisteren niet in op de donkere periode in zijn le ven. Wel gaf hij daar op zijn ei gen onnavolgbare wijze een draai aan. „Mijn gezicht heeft weer een vrolijke en tintelende uitstraling. Ik vergelijk mezelf met een automobiel. Ik ben weer een nieuw model. Met nieuwe elektronica, nieuwe koplampen, een krachtige mo tor en, ik mag het eigenlijk niet zeggen van mijn vrouw Mari anne, nog steeds een pienter pookje." Kessen voelde er ook niet voor zichzelf al teveel op de borst te slaan. „Dat ik van alles gerea liseerd zou hebben, is grote nonsens. Alles is samen met het college en de gemeenteraad gedaan. Ik heb slechts een steentje bijgedragen." Kessen weet nog niet wat zijn toekomst brengt. Zijn eerste voorkeur gaat uit naar een nieuw burgemeesterschap. „Ik wil graag in 2006 op de zeep kist staan. Ik ben wel bang dat een type als Arnold Schwarze negger tegenover me staat. Dan leg je het loodje." Kessen werd door burgemees ter J. F. Mulder benoemd tot foto Peter Nicolai ereburger van de gemeente Hulst. Van burgemeester R. Ruhr van Michelstadt kreeg hij de ere-plaquette van de zusterstad. ,Ik kan het hoofdstuk Hulst nu eindelijk afsluiten. Ik hoop dat Hulst een stad zal worden met nog grotere allure", sloot de bedenker van slogans als 'De groene long van Zeeuws- Vlaanderen en 'Hulst, de meest Vlaamse stad van Nederland' af. De bevolking van Hulst nam gisteren tijdens een receptie afscheid van Kessen. door Wout Bareman TERNEUZEN - De ANWB is te vreden over de veiligheidsmaat regelen in de Westerscheldetun- nel. Deskundigen stelden afgelopen zomer in opdracht van de bond een onderzoek in naar de veiligheidssystemen, het toezicht en andere voorzie ningen. Die bleken allemaal in orde. De onderzoekers zijn uiterst te vreden over de communicatie voorzieningen, de brandpre ventie en -bestrijding en de ontsnappingsroutes via de dwarsverbindingen. De noodte- lefoons in de hulpposten moeten wel beter zichtbaar worden ge maakt. Volgens de ANWB heb ben ze te veel een 'schutkleur'. En verder vinden de onderzoe kers het jammer dat de tunnel buizen niet zijn voorzien van vluchthavens, die gebruikt kun nen worden bij pech. Tunnelexploitant NV Wester- scheldetunnel neemt het advies ter harte om de telefoons in de hulpposten beter zichtbaar te maken. Woordvoerder I. de Moor: „Onze technische dienst gaat bekijken hoe we dat moe ten doen. De hulpposten op zich zijn goed zichtbaar, wijst de praktijk uit, alleen die telefoons hebben een te weinig opvallen de kleur." Over het ontbreken van vlucht havens zegt De Moor: „Tja, dat heeft natuurlijk alles te maken met het ontwerp en de uitvoe ring van de tunnel. We hebben nu eenmaal gekozen voor het boren van de tunnelbuizen in de slappe bodem van de Wester- schelde. Dan krijg je een rond gat. Het is anders als je een tun nel bouwt in een berg. Dan kun je die vluchthavens gemakkelij ker creëren. We zullen er mee moeten leven." De NV onderzoekt momenteel, na een aantal klachten van tun nelgebruikers, de mogelijkheid om de signalering in de tunnel én de verwijzing naar de tol- poortjes op het tolplein aan te passen. De ANWB testte eerder dit jaar twee andere tunnels in Neder land. De Maastunnel in Rotter dam en de IJ-tunnel in Amster dam werden als 'slecht' gekwalificeerd omdat er onvol doende rampenoefeningen wer den gehouden en de verwijzing naar nooduitgangen ontbrak of slecht zichtbaar was. Inmiddels zijn in beide gevallen maatrege len getroffen. De ANWB-test maakte deel uit van een onder zoek naar de kwaliteit van 25 tunnels in elf landen in Europa. Bij elf tunnels bleek de veilig heid onder de maat, bij zeven tunnels was die voldoende, bij vier goed en bij maar drie tun nels erg goed. De oude Waas landtunnel bij Antwerpen (uit 1933; de oudste Scheldetunnel) sloot de rij als 'zeer slecht'. TERNEUZEN - Luidruchtige feesten in horecabedrijven, sportkantines en recreatie-in richtingen in de gemeente Ter neuzen, moeten uiterlijk om één uur 's nachts afgelopen zijn. Die beleidslijn hebben burge meester en wethouders vastge steld. Het gaat om incidentele festiviteiten, zoals optredens van popgroepen en disco avondjes die worden georgani seerd, in afwijking van de regu liere vergunning van het eta blissement. Voorheen was de toegestane afwijking van de ge luidsvoorschriften in de ge meenten Terneuzen, Axel en Sas van Gent verschillende gere geld. De nieuwe beleidslijn geldt nu voor het hele grondge bied van de nieuwe gemeente Terneuzen. De regel geldt overi gens niet voor dorpsfeesten, wijkactiviteiten en grotere eve nementen. Daarvoor moeten aparte vergunningen bij de ge meente worden aangevraagd. door Frank van Cooten HULST - De gemeente Hulst blijft mega-varkensstallen we ren. „We laten het gevecht nooit los", zegt wethouder B. Pau wels. Pauwels reageert hiermee op schriftelijke vragen van raads lid R. de Kort van de PvdA. De Kort vraagt het college onder meer een overzicht te geven van alle concrete aanvragen voor vestiging van varkensmesterij- en. Ook wil hij weten of het be stemmingsplan Buitengebied voor de hele gemeente genoeg is dichtgetimmerd, zodat nieuwe aanvragen voor intensieve vee houderijen geen schijn van kans maken. Verder vraagt het raadslid of de zeggenschap over de vestiging van een varkensmesterij volle dig is neergelegd bij de gemeen te of dat ook andere overheden betrokken zijn bij de aanvra gen. Volgens wethouder Pauwels zijn geen nieuwe aanvragen van varkensboeren bij de gemeente bekend. Hulst zit nog wel met de plannen van twee Brabantse varkensboeren om bij Hengst dijk twee mega-varkensstallen te bouwen. De gemeente weigerde Lavi bv uit Reusel een milieuvergun ning om op een perceel aan de Kamperweg 6808 varkens te houden. Hetzelfde geldt voor J. Welvaarts uit Boxtel, die een vergunning vroeg voor 7498 varkens aan de Rummersdijk- straat. Beide boeren stapten naar de Raad van State. De afdeling Be stuursrechtspraak heeft beslo ten dat de bevoegdheid voor het verlenen van een milieuvergun ning op het bordje van de pro vincie wordt gelegd. Volgens wethouder Pauwels zit het dagelijks provinciebestuur op dezelfde lijn als de gemeente Hulst. „Tijdens het laatste werkbe zoek van het college van Gede puteerde Staten aan de gemeente Hulst is hierover ge sproken. Het standpunt is hel der. Wij willen geen mega-var kensstallen en de provincie wil dat ook niet. We trekken aan hetzelfde touw. Daarnaast is ons nieuwe bestemmingsplan Buitengebied volledig dichtge timmerd. Ons bestemmingsplan biedt geen enkele mogelijkheid voor intensieve veehouderijen." De Kort is tevreden over de be antwoording van de wethouder. „De aanleiding voor mijn vra gen was het bericht dat de ge meente Terneuzen het bestem mingsplan Buitengebied heeft dichtgetimmerd voor intensieve veehouderijen. Ik was daarom bang dat de varkensboeren naar ons gebiedje zouden komen. En dat kunnen we niet hebben." Pauwels deelde gisteren ook mee dat het enige grote varkens bedrijf in Oost-Zeeuws-Vlaan- deren aan de Langeweg voorlo pig gecontroleerd blijft worden. Omwonenden klaagden in het verleden over stankoverlast. De voormalige gemeente Hontenis se paste bestuursdwang toe om de mestkelders weg te halen. „De situatie is inmiddels be hoorlijk verbeterd maar we blij ven nog controleren. Dat doen we overigens niet zelf. We laten dat doen door een gespeciali seerd bureau uit Tilburg." Die vrouw in Groede hoorde al geruime tijd gepiep in haar huis. Vooral wanneer ze in bed lag, was het geluid heel hinderlijk aanwezig. Een uitgebreide speur- en luistertocht verschafte geen uitsluitsel. Pas na een week kwam ze er achter dat de brandmelder op de overloop al piepend liet weten dat de batterij bijna leeg was. De vijf muizenvallen, rijke lijk voorzien van kaas, heeft ze toen maar opgeruimd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 43