PZC Studie schelpdiervisserij vergt extra tijd Omstreden EurExel duikt op in Zeeland Axelaar belandt in drugshandel na verlies been 14 Scholen vragen snellere hulp voor leerlingen met problemen VLUCHTELING Paardenman Brooijmans overleden weekenddiensten lezers schrijven vrijdag 10 oktober 2003 Achterhaald STICHTING www.vluchteling.org Goes krijgt inloophuis voor kankerpatiënten Verdiensten Vrouw Begrip Huisartsen Tandartsen Schou wen-Duiveland Apotheken Oosterschelde Thuiszorg Dierenartsen Concerten II Gym-instuif Lange wachtlijsten jeugdzorg door Freek Janssen GOES - Zogenaamde 'zorgleer- lingen' in het voortgezet onder wijs moeten vaak te lang wach ten op professionele hulp. Voorzitter L. de Kraker van het samenwerkingsverband van scholen in de Oosterschelde- regio heeft dit laten weten in een brandbrief aan de provincie. GOES - Paardenkenner A.L.C. Brooijmans is afgelopen woens dag op 85-jarige leeftijd overle den. Jos Brooijmans, zoals hij bekend staat in de paardenwe- reld, was onder meer ere-voor- zitter van de stichting Zeeuwse dag van het paard. Brooijmans was groot voor vechter van het behoud van het trekpaard. In de jaren zeventig zette hij zich met succes in voor dit dier. Hij was ook de grond legger van shows voor trekpaar den die in het hele land gehou den werden. „Hij was een trekpaardenman pur sang", verteld A. de Buck, secretaris van de stichting Zeeuwse dag van het paard. „Hij had toen een bedrijf op Tholen en daardoor veel contacten. Hij was nationaal bekend. In de jaren negentig werd hij tijdens een nationale tentoonstelling zelfs benoemd tot paardenman van de eeuw." In 1991 werd Brooij mans voor onder meer zijn ver diensten in de paardenwereld benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Brooijmans was tot op het laatste moment nog actief met paarden. In juni mende hij nog een span tijden de Zeeuwse dag van het paard in Vrouwenpolder en veertien da gen geleden was hij nog - als vanouds - te vinden op de paar denmarkt in Utrecht. Brooij mans woonde al jaren in Steen bergen en was al geruime tijd ziek. Leerlingen met serieuze proble men worden centraal aange meld bij Bureau Jeugdzorg Zee land in Middelburg. Ze krijgen daar een intakegesprek, waarna wordt gekeken bij welke instan tie de leerling het beste terecht kan. „De wachtlijst is daar in middels echter zo lang, dat leer lingen maanden moeten wach ten op hulp", zo staat in de brief. De Kraker legt de schuld bij de provincie. Sinds dit jaar is het centrale aanmeldpunt voor de zorgleerlingen overgegaan van het Algemeen Maatschappelijk Werk naar Bureau Jeugdzorg Zeeland. De provincie had be loofd dat deze procedure soepel zou verlopen en dat er voldoen de geld beschikbaar zou zijn. Een van de gevolgen van de lan ge wachtlijsten is dat leerlingen met complexere problematiek te lang bij schoolbegeleiders blijven lopen. Daardoor hebben die te weinig tijd voor andere leerlingen. Volgens L. Smit, manager Jeugdreclassering bij Bureau Jeugdzorg Zeeland, is de brief achterhaald. „Twee jaar gele den waren de wachtlijsten lan ger dan nu. We zijn bezig met een veranderingsproces, dat eind dit jaar af is. Het is de be doeling dat dan ook de wacht lijst is weggewerkt." Ook voor zitter van de raad van bestuur H. van den Ende ziet een verbe tering voor de nabije toekomst. „De mensen die nu op de wacht lijst staan, staan daar inder daad al een paar maanden. Maar we zijn van plan om die binnen een paar weken een plaats te geven." Bij Ithaka, het centrum voor kinder- en jeugdpsychiatrie in Kloetinge is de wachtlijst in middels erg lang. Volgens woordvoerdster M. Stijnman komt dat doordat er een tekort is aan psychiaters in de regio. De samenwerkingsverbanden van scholen in Zeeuws-Vlaan- deren en Walcheren ondersteu nen de oproep aan de provincie. Ze hopen met de brief te berei ken dat er op korte termij n actie wordt ondernomen. fv- Kokkelvissers vinden het jamnier dat de evaluatie van het schelpdiervisserijbeleid opnieuw wordt uitgesteld: „De onzekerheid duurt al te lang." foto Dirk-Jan Gjeltema door Harmen van der Werf DEN HAAG - Op het onderzoek naar de effecten van het sinds 1993 gevoerde schelpdiervisse rijbeleid lijkt geen zegen te rus ten. De presentatie van de stu die, die voor volgende week woensdag was gepland, is op nieuw uitgesteld. Het is de tweede keer dat het mi nisterie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) op de rem moet trappen met de twee de evaluatie van het schelpdier visserijbeleid, oftewel kortweg EVA2. In juli zag LNV-minister Veerman zich genoodzaakt het zelfde besluit te nemen. Nog niet alle deelrapporten wa ren halverwege dit jaar gereed. Die zijn inmiddels klaar, maar ze zijn nog niet allemaal bespro ken in de begeleidende stuurgroep van visserij- en na tuurorganisaties. Ook een we tenschappelijke beoordeling van de studies moet nog plaats vinden. Veerman wil eerst dat dit goed is geregeld, voordat hij EVA2 pre senteert. Kwaliteit en zorgvul digheid gaan bij hem boven al les. Hoeveel extra tijd nodig is, durft een woordvoerster van LNV niet te zeggen. Een discussiebijeenkomst over de evaluatie in Yerseke zaterdag 25 oktober gaat in elk geval niet door. J. Holstein van de kokkel sector vindt het uitstel jammer. „De onzekerheid duurt al te lang." Hij kan tegelijkertijd het besluit billijken. „EVA2 kan niet zorgvuldig genoeg gebeu ren." Ook R. Terpstra van de Wadden vereniging vindt dat. Het nieu we uitstel mag volgens hem ech ter niet betekenen dat bij vergunningaanvragen voor kokkel- of mosselzaadvisserij steeds wordt teruggevallen op oud beleid. „Zeker niet", stelt hij, „omdat de voorlopige con clusies van EVA2 al zijn gepu bliceerd in de Natuurbalans 2003 van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). En die waren niet zo gunstig voor de sector." Holstein gaat ervanuit dat hel huidige beleid geldig blijft tol de politiek in de loop van 200' nieuw beleid vaststelt. Hi houdt vertrouwen in de uitkom sten van EVA2. Word vriend van r' een vluchteling ^bf| door Famke van Loon ZIERIKZEE - De organisatie EurExcel werft klanten en in vesteerders in Zeeland. Deze or ganisatie, die al in verschillende Europese landen actief is, doet veel stof opwaaien omdat de werkwijze van het bedrijf veel weg heeft van de verboden pira midespelen. EurExcel is het Europese on derdeel van VarTec Telecom uit de Verenigde Staten. Het pro duct wat de organisatie ver koopt is goedkope telecommu nicatie, vergelijkbaar met wat Tele2 doet. Zij kopen de 'tele foontikken' groot en dus tegen een lager tarief in, zodat de klanten van EurExcel goedko per kunnen bellen. Na jaren in Noord-Amerika actief te zijn geweest, wil VarTec nu ook zijn GOES - De Stichting Palazzoli wil eind december in Goes een inloophuis openen voor (ex)kankerpatiënten en hun naasten. Op dit moment wordt nog on derhandeld over een locatie. Goes is na Oost-Souburg, Hulst en Terneuzen de vierde plek in Zeeland waar een inloophuis wordt geopend. Mensen met kanker, ex-kankerpatiënten en hun naasten kunnen in het in loophuis terecht voor een per soonlijk gesprek. Ook liggen er folders en kunnen er boeken en videobanden worden geleend. Op termijn zullen er ook lezin gen worden gehouden en wor den er, afhankelijk van beschik bare vrijwilligers, bijvoorbeeld yogalessen of knutselmiddagen georganiseerd. Volgens stichtingscoördinator C. Geijsen worden de inloophui zen vooral bezocht door mensen die net de diagnose 'kanker' hebben gekregen en door men sen die genezen zijn, maar toch nog met allerlei 'angsten en vre zen in hun hoofd' tobben. Stich ting Palazzoli biedt behalve aan patiënten, ook hulp aan hun fa milieleden of vrienden. De Stichting is nog naarstig op zoek naar vrijwilligers die straks het inloophuis in Goes moeten gaan bemannen. vleugels uitslaan in Europa, h Groot-Brittannië, Duitslanl, Oostenrijk en Ierland is EurE:- cel al in de lucht. Op 25 oktobr wil EurExcel ook in Nederlaid gaan draaien. De manier, waarop EurExcelle Nederlandse markt probeertte veroveren, zorgt echter voor cp- schudding. De organisatie le- staat uit managers, adviseursen deelnemers (de bellende klu ten). Om adviseur te worcen moet iemand 325 euro inleggen; managers betalen het 'dubbile. Het is aan de adviseur verbol gens deelnemers te werven, die zelf op hun beurt ook advisur willen worden. Hoe meer adviseurs iemand on der' zich weet te verzameen, hoe beter de verdiensten. Vant EurExcel beloont de invste- ring via commissies en bolus sen. Volgens de organisatie lun- nen de verdiensten voor een adviseur hoog in de keten ©lo pen tot 4000 euro per mand, wanneer hij tenminste zevei la gen aan nieuwe adviseurs leeft binnengebracht. Deze werkwijze heeft veel over eenkomsten met de piranide- spelen, die in Nederland bi wet zijn verboden. Advocaat 1 de Jong van Lier van de Verenging tegen Piramidespelen vaar- schuwt daarom voor EurExcel. „Veel mensen zullen hiiraan geld verliezen." En wie e- wel een slaatje uit weet te slaai, kan volgens hem uiteindelijk door zijn verliezende 'onderchnen' alsnog kaalgeplukt wordm via schadeclaims. „Ik weet uiterva- ring: het bedrag waarvror ze uiteindelijk aansprakelijl wor den gesteld via de rechtei is al tijd veel hoger dan het tedrag dat ze verdiend hebben." EurExcel zelf wijst in zijninfor- matiebrieven elke vergeijking met de piramidespelen resoluut van de hand. Het zegt eer 'mul tilevel marketing compaiy' te zijn dat 'samen met jou gild wil verdienen, door jou een rnder- neming op te laten bouwen, die legitieme producten veikoopt, die mensen willen kopenen ge bruiken." Om voet aan de grond te xrijgen in Nederland - en op 25 oktober daadwerkelijk te kunnei star ten - houdt EurExcel ni in het hele land bijeenkomsten om deelnemers en nieuwe aoi/iseurs te werven. Deze week leeft er ook een dergelijke informatie avond in Zierikzee plaatsge vonden. dior Aector Doorns MDDELBURG - Een 27-jarige Aoelaar die een been mist sinds hj twee jaar terug werd aange- rden door een verkeersagent, sond gisteren terecht voor de rchtbank in Middelburg. Om- <ht hij het verlies van zijn been net kon verkroppen, was hij sa- nen met zijn vrouw afgegleden a in de drugshandel beland. De (fficier van Justitie eiste tegen let echtpaar drie jaar gevange- risstraf, waarvan zes maanden oorwaardelijk. lentraal in de strafzaak stond iet verkeersdrama, dat 5 juli :001 plaatsvond in Hulst. De 'erdachte was een flitspaal aan iet saboteren, toen een agent ran verkeershandhaving Zee and op hem inreed. Met fatale gevolgen voor zijn been. „Ik ben toen in een zwart gat gevallen. Ik bleef met het trauma zitten, terwijl die agent voor poging tot doodslag is veroordeeld tot een werkstraf", zei de Axelaar ver bitterd. De verdachte zocht na het inci dent nog meer zijn toevlucht in XTC en speed. Hij ging ter com pensatie van het been dat hij moet missen, aan krachtsport doen. Op de sportschool kwam hij in aanraking met stimule rende middelen. „Hij gebruikte veel om de psychische klap op te vangen", merkte de officier op. De man gleed steeds verder af. Het incident had hem zijn baan gekost en hij was voor tachtig procent arbeidsongeschikt ver klaard. Dat betekende dat hij weinig geld had om te besteden. Hij stortte zich vervolgens op de drugshandel. „Om bij te verdie nen." In de malaise werd zijn twintigjarige vrouw meegezo gen. Er werden klanten gewor ven in discotheken in België, die XTC-pillen, amfetamine en co caïne afnamen. Daarnaast ver kocht hij harddrugs vanuit zijn woning. Daarbij was zijn vrouw behulpzaam. Zij nam bestellin gen op, testte de kwaliteiten!» zorgde de verdovende middelet bij de afnemers. De drugs wer den in Terneuzen en Brabantin. gekocht. Met Belgische klanten werden afspraken gemaakt ir, Philippine en Axel. Toen de politie 22 mei op punt stond het duo op te p ken, werd de dagvoorraad doe een kennis naar Terneuzen bracht en in een tuin van eet woning verstopt. Daar werde later 1440 XTC-pillen en gram amfetamine aangetroffen Een jaar eerder was het paart België opgepakt voor de handt in synthetische drugs. Ze den zich een half jaar stil, maar daarna werd een herstart ge maakt. De officier toonde begrip voer de situatie na het ongeval, maar hij wees tegelijkertijd op de for se hoeveelheden waarin was ge-; deald. „Het onderzoek heeft vijfen twintig klanten uitgewezen Dat lijkt weinig, maar het gaal hier om duizenden XTC-pillen en kilo's speed. Klanten namen zes kilo amfetamine, 150 gram coke en duizend pillen per keer af. Dat is niet te vergelijken me: de gewone straatdealer." De officier kondigde aan datt: de winst uit illegale activiteiten wil terugvorderen. De verdach ten, die vijf maanden in voorar rest zitten, gaven in grote lijner alle feiten toe. Raadsman E. Smit vroeg van wege de bijzondere omstandig heden van zijn cliënt (de impac: van het ongeval en het beperkte inkomen) de straf te matigen „Dit zijn mensen die huisje boompje, beestje koesteren." Strafpleiter R. van Voorst Vader vond dat de uitvoer van hard drugs gerelativeerd moest wor den. „Ze wonen in het grensge bied met België. Daardoor zij: ze sneller hiertoe gekomen. Hel ongeluk heeft hun leven op zi kop gezet. Ze zijn hierdoor alle bei hun baan kwijtgeraakt." Uitspraak op 22 oktober. zaterdag 11 en zondag 12 oktober 2003 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tijdens feestdagen) Spreekuur 16.30 -17.00 uur. tel. 06-53737162 Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. van 09.00-12.30uu' en van 16.30 -17.30 uur. Zo. van 12.00- 12.30 uuren 18.00-18.30 uur. Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 249111. Weekenddienstartsen Schouwen-Dui veland voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreekuur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, GrevelingenstraatHtt Zierikzee. Als Limburgse, reeds 43 jaar woonachtig in Goes, schaam ik me voor de uitspraak die de heer Kessen, ook van Limburgse af komst, in de PZC van woensdag 8 oktober doet over Mabel Wisse Smit. Met plezier heb ik dit in terview gelezen en ook heb ik de uitzending van Omroep Zee land met de heer Kessen en ver slaggever Peter Joosse met inte resse gevolgd. Maar de laatste regels in het interview in de krant doen me versteld staan. Wat weet hij en ieder ander over wat er zich in het leven van Mabel heeft afgespeeld? Laten we met zijn allen niet zo snel oordelen! R.Kruitbosch - Somers Oostsingel 68 Goes Het interview in de PZC met mij ontstond door een vraag van de journaliste of er de laatste tijd niet erg veel orgelconcerten op het eiland worden gegeven. Zo'n vraag is tekenend. Het aantal bezoekers is inderdaad doorgaans matig. Maar wij zien mogelijkheden om met betere organisatie en publiciteit ver betering te bereiken. We besef fen dat goede orgelmuziek nooit een groot publiek zal trekken. Dat RTL4 meer kijkers trekt dan Nederland 3 wil ook nog niet zeggen dat de kwaliteit na venant is. En dan komt Marien Stouten (PZC, 30-9) die hoog opgeeft over zijn eigen concer ten, en vindt dat ik smoesjes ge bruik. De opmerking, dat de neerwaartse spiraal van de or gelcultuur begint door het stof Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. IC PS^PTl rïat aan zDn Pa^ *s blijven han- gen voor een concert dat hij zon der vooroverleg met mij heeft geregeld op een orgel dat maan denlang niet is gebruikt, is te zielig om op in te gaan. Waar het ons om gaat is dat liefhebben van goede orgelmuziek die juist bij concerten van Stouten, Mans en Zwart niet aan hun trekken j komen, beter worden bediend Namelijk door goed geplande concerten door goede organis ten die geen egotrippers zijn Van mij mogen organisten en fa milies zichzelf met eigen con certen etaleren. Maar om zich niets te willen aantrekken van data van al lang lopende con certenseries is toch wat arro gant. Misschien dat Marien zich als aankomend organist wat meer zou kunnen bekommeren om de cultuur op dit eiland dan de aandacht hooghartig op zichzelf te vestigen. Prosper Sevestn Kromwal3l j Brouwershaven ZIERIKZEE - Gymnastiekver eniging Delta Sport houdt don- derdag 23 en vrijdag 24 oktober een gymnastiek-instuif in de gymzaal aan de Mulockstraat. Kinderen kunnen daar verdeeld in twee leeftijdsgroepen kennis maken met de turnsport. Dein- stuif is op donderdag gericht op jongens en meisjes van 5 tot i jaar. Op de vrijdagzijnkindeien van 8 tot 12 jaar welkom. De gymnastiek-instuif wordt op beide middagen gehouden van 14.00 tot 16.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 40