PZC Modetreffer Duim of middelvinger omhoog voor FNV Vriendenschaar neemt het publiekelijk op voor Mabel Zesde verdachte opgepakt in zaak doodgeslagen Anja Zeven en vier jaar cel voor afpersers Ahold Ik wil meer voordeel ■T -Mobile Sociale partners en kabinet schuiven naar elkaar toe Get more. De Geus krijgt laatste kans in affaire duur kantoor UWV VESTEN PULLOVERS vrijdag 10 oktober 2003 Poker Toelatingseisen strenger voor jonge Antillianen Treinverkeer Ondertekenaars Baantjer ontvangt Meesterprijs Buitrug valt niet op te zetten Politie rolt roversbende op Zoab-wegdek is niet altijd veilig Omroep meldt overlijden Juliana Dus kies ik voor onbeperkt geldig beltegoed 99,95 J DEN HAAG - Een woedende Tweede Kamer heeft minister De Geus van Sociale Zaken een laatste kans gegeven volledige informatie te verstrekken over dehuisvestingkosten van uitke- I ringsinstantie UWV. De bewindsman, die gisteren in een debat ongekend zwaar on der vuur kwam te liggen, koos eieren voor zijn geld. Hij zegde toe binnen drie weken onder zoek te presenteren naar de kos ten van de werkplekken van de UWV-top, met name die voor de directie in Amsterdam, die vol gens de Kamer exorbitant hoog zijn. Voorlopig vindt de Kamer dat ze door de Geus onvolledig en onjuist is ingelicht, een dood zonde in politiek Den Haag. „Het vertrouwen bij de Kamer Ügt ver weg op dit moment", verwoordde CDA-Kamerlid Verburg, partijgenoot van De Geus, het ongenoegen. Groen- LinkserVendrik noemde de mi nister'een beetje dom'. Als het nieuwe onderzoek er ligt, dan zal de Kamer een poli tiek oordeel over De Geus vel len. Tot nu toe heeft de minister het UWV steeds verdedigd, maar hij sluit niet uit dat hij tot een nieuwe conclusie zal ko men, waarbij koppen in de UWV-top zouden kunnen rol len. „Waar het fout zit moet ge oordeeld en afgerekend wor den", aldus De Geus. ANP Advertentie van 89,95 voor 75,- van 79,95 voor €59 ,95 1/ maoE WALSTRAAT 199 VLISSINGEN Centraal akkoord gloort door Sylvia Marmelstein en Koos van Wees DEN HAAG - Werkgevers en werknemers hebben goede hoop dat ze het binnenkort een cen traal akkoord kunnen sluiten over de lonen, sociale premies en andere arbeidsvoorwaarden in Nederland. Het centraal ak koord is het uitgangspunt bij CAO-onderhandelingen en overheidsmaatregelen. Bronnen rond de onderhande laars zijn er 'voorzichtig opti mistisch' over dat er volgende week dinsdag een overeenkomst is. Naar verwachting doet het kabinet vandaag een toezeg ging. De bij het overleg betrok ken partijen constateren een steeds verdergaande bereidheid naar elkaar toe te schuiven. Ook het kabinet zou bereid zijn de scherpste kantjes van de voor genomen ingrepen in WAO, vut en prepensioen af te vijlen. On duidelijk is nog hoeveel het ka binet bereid is daarvoor in te le veren op zijn oorspronkelijke bezuinigingsplannen. De afgelopen dagen hebben de onderhandelaars achter de schermen gebruikt om allerlei varianten door te laten rekenen door het Centraal Planbureau. Bijvoorbeeld wat het kost als werknemers eerder stoppen met werken dan op hun 65ste. De be doeling is dat er vandaag een 'uitruil' komt van de verschil lende wensenlijstjes. Tot dins dag, zo is de verwachting, wordt het overleg voortgezet. Het optimisme werd gisteren enigszins getemperd door de snelle afwijzing door minister De Geus van Sociale Zaken van een plan van MKB-Nederland om de ingrepen in de pensioenen te verzachten. In dit voorstel konden mensen op een leeftijd van 62,5 jaar met pensioen. Het zou twee miljard euro kosten. De Geus reageerde direct. Hij noemde het 'een slag in de lucht'. De financiële dekking zou onvoldoende zijn. MKB-voorzitter Hermans toon de zich teleurgesteld. Hij ver wacht dat het kabinet nu snel duidelijk maakt welke tege moetkomingen er wel zijn. ,,Het kabinet is bezig met een po kerspelletje, maar het houdt zijn troef nu zo lang in handen dat het echt gevaarlijk wordt", zei Hermans. Toch houden de werkgevers goede hoop dat het kabinet bereid is financiële ruimte vrij te maken. De werk nemers melden voorzichtige vooruitgang. „Er zitten wel ver schuivingen in de opstelling van het kabinet. Maar we staan nog lang niet te juichen", aldus een FNV-woordvoerder. GPD DEN HAAG - Jonge kansarme Antillianen die naar Nederland willen verhuizen moeten bin nenkort aan strengere toela tingseisen voldoen. Dat zei minister De Graaf van Konink rijksrelaties gisteren in het de bat over de begroting voor Bin nenlandse Zaken. De Graaf maakt met Verdonk van Vreemdelingenbeleid een plan, dat binnen een half jaar klaar moet zijn. Het CDA wil dat Antillianen aantonen dat ze in Nederland werk of een studieplek hebben gevonden en huisvesting. Bij ge brek daaraan vallen velen tus sen wal en schip. Ze belanden in de criminaliteit en veroorzaken veel overlast. Voor minderjarige Antillianen bestaat al een voogdijregeling, maar die wordt slecht gehand haafd. Volgens De Graaf hebben de Antilliaanse autoriteiten be loofd binnenkort te beginnen met instapcontroles van alleen- reizende jongeren: voor vertrek met het vliegtuig moet worden vastgesteld of een tiener een voogd in Nederland heeft. GPD Op de brug over de A27 bij Amelisweerd houden FNV'ers een 30-kilometerbord vast bij een spandoek. door Marijn van der Pas UTRECHT - De actie van FNV Bondgenoten op de snelwegen rond Utrecht hebben het ver keer gisteren nauwelijks gehin derd. Automobilisten onder vonden veel meer last van een serie ongelukken. FNV Bondge noten noemde de actie echter geslaagd. Het doel om de och tendspits rond Utrecht lam te leggen werd niet bereikt. Vakbondsleden hingen gister ochtend spandoeken aan via ducten rond Utrecht met de op roep aan vrachtwagenchauffers om af te remmen tot dertig kilo meter per uur. In de loop van de ochtend ont stonden konvooien van soms wel zestig tot tachtig langzaam rijdende vrachtwagens. FNV Bondgenoten protesteerde zo tegen de bezuinigingen van het kabinet. Hoeveel chauffeurs aan de actie deelnamen, kon de vakbond zelfs bij benadering niet zeggen. De vrachtwagens reden alleen op de rechterrijbaan, waardoor het overige verkeer gewoon kon passeren. Forenzen reageerde verschillend. „Sommigen sta ken hun duim omhoog, anderen hun middelvinger", stelde J. Heilig van FNV Bondgenoten. Het aantal duimen was volgens hem in de meerderheid. De ANWB vond de actie onge past. „We blijven tegen dit soort acties, want weggebruikers die dit niet aangaat zijn toch dupe", zei een woordvoerder. Het Korps Landelijke Politiedien sten was blij dat het protest rus tig verliep. De FNV voerde ook actie in Am sterdam. Volgens AbvaKabo FNV legden tweeduizend mede werkers van de gemeente drie uur het werk neer. Ook elders in de stad werd geprotesteerd, on der meer op IJburg, bij boek handel Scheltema en op het Beursplein. Platform Keer het Tij, vertegenwoordiger van 350 brganisaties uit politiek, kerk en maatschappij, sloot zich bij de actie aan. Toch krijgt Amsterdam van daag pas echt last van acties. Tussen 05.30 en 08.30 uur rijden dan geen bussen, trams en me tro's. Ook de veerponten tussen Centraal Station en Amster dam-Noord varen niet. De acties lopen zeker nog tot volgende week dinsdag door, wanneer het najaarsoverleg foto Marc van der Kort/G PD wordt gehouden tussen rege ring, vakbonden en werkgevers. De FNV houdt dan een optocht door Den Haag. De FNV wil dinsdag ook het treinverkeer in de regio Den Haag plat leggen. Uit onderzoek bleek gisteren dat 70 procent van de Nederlanders vindt dat treinreizigers onterecht de dupe worden van acties. ANP BATior\/EEL BEN tl<- cJEvoEt-rAArtTu; MOt-T poL op ëftNr j tyd Nierr vek.' MEM. HêBKEW door Hetty van Rooij DEN HAAG - De voormalige Eurocommissaris Emma Boni- no heeft het initiatief genomen voor de openlijke steunbetui ging van prominente Europea nen aan Mabel Wisse Smit. Bonino is woedend over de ma nier waarop de verloofde van prins Johan Friso door de Ne derlandse media wordt behan deld Mabel Wisse Smit verdient beter, zo zeggen de onderteke naars van een open brief die gis teren in De Volkskrant ver scheen. Vanuit New York geeft Laura Silber toelichting op de actie. „Er gebeuren in de wereld genoeg dingen die het waard zijn om je over op te winden en je kwaad te maken. Het schokt me als ik zie dat heel Nederland in plaats daarvan de aanval opent op een vrouw die dat absoluut niet verdient!" Silber heeft als 'vriendin en collega' nauw con tact met Wisse Smit ('We spre ken elkaar voortdurend'). Silber is auteur en politiek advi seur van het Open Society Insti tute in New York; Mabel leidt het kantoor van die organisatie in Brussel. Andere mede-onder tekenaars zijn Bernard Kouch- ner, oud-minister van Frankrijk en voormalig speciale VN-ge- zant voor Kosovo, Garreth Evans, oud-minister van Bui tenlandse Zaken van Australië, George Soros, de baas van Wisse Smit, en Bonino, Europarle mentariër en voormalig Itali aans Europees Commissaris be last met Humanitaire Zaken. Het initiatief voor de brief kwam van Bonino, die volgens Silber 'razend' was om wat Mabel moet doormaken. „Em ma is een felle spin als het er op aankomt haar vrienden te ver dedigen", zegt Silber. Volgens haar vormen de ondertekenaars geen hechte club, maar ze zijn wel allen bevriend met Mabel en ze behoren tot het uitgebreide relatienetwerk van Bonino. Vrijwel allen waren ze, net als Wisse Smit, in de jaren negentig betrokken bij de humanitaire ramp die veroorzaakt werd door de oorlogen in het voormalig Joegoslavië. Wisse Smit stichtte in 1995 de 'European Action Council for Peace in the Balkans'. Bonino voerde actie voor de oprichting van een internationaal hof voor de berechting van oorlogsmis dadigers, voordat ze Europees Commissaris werd. Ook Laura Silber en Mabel kennen elkaar uit die tijd; Silber werkte negen jaar als correspondent op de Balkan voor de Financial Times en schreef het boek Joegoslavië, de dood van een natie (1997). „Iedereen die Mabel Wisse Smit kent weet hoe toegewijd ze is en hoezeer ze begaan is met de mensen voor wie ze zich inzetof het nou zigeuners zijn of kinde ren in oorlogsgebieden. Maar in Nederland telt dat kennelijk niet", zegt Silber. Ze is 'verbijs terd' door de voortdurende aan vallen op haar vriendin in de pers. „Zo kan je iemand die op eigen kracht een gedegen inter nationale reputatie heeft opge bouwd, volledig kapotmaken. En waar hebben we het over? Over persoonlijke feiten van ja ren geleden, toen ze 20, 21 jaar was." GPD door Dirk Visser AMSTERDAM - Na de aanhou ding van een zesde verdachte van het dodelijk geweld tegen een vermeende winkeldievegge sluit de Amsterdamse politie meer arrestaties niet uit. Gisteren is een 21-jarige man aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij de ge welddadige dood van de 43-ja- rige Anja Joos. In tegenstelling tot de andere verdachten werkt hij niet bij Dirk van den Broek. De uit Duitsland afkomstige vrouw zou maandag bier en hondenvoer hebben gestolen bij Dirk van den Broek aan het Ma rie Heinekenplein in de Amster damse Pijp. Winkelmedewer kers achtervolgden haar en sloegen haar op het Gerard Douplein in elkaar. Zij overleed korte tijd later in een zieken huis. Sectie heeft uitgewezen dat haar dood het gevolg van het geweld is. De supermarktketen heeft gis teren in een verklaring medele ven met de nabestaanden van Anja Joos uitgesproken. Vol gens de directie is het beleid van Dirk van den Broek dat mede werkers niet buiten de winkel tegen vermeende dieven mogen optreden. Volgens de lokale par tij Zuid- en Pijpbelangen maak te personeel van het Dirk van den Broek-filiaal zich vaker schuldig aan geweld tegen win keldieven. De ruiten van de winkel waren gisterochtend be klad met de leuzen 'Moorde naars' en 'Prins Bernhard wat nu?' Deze werden meteen ver wijderd. Prins Bernhard liet via de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD)weten het geweld tegen de winkeldievegge 'afschuwe lijk' te vinden. Vorig jaar be taalde hij de boetes van winkel- medewerkers, die veroordeeld waren omdat ze geweld hadden gebruikt tegen overvallers van een AH-winkel in Amsterdam. Die zaken zijn volgens de RVD niet met elkaar te vergelijken. ANP DEN HAAG - Appie Baantjer is de eerste winnaar van de Meesterprijs van het Genootschap van Nederlandstalige Mis daadauteurs (GNM). Met de prijs wil het genootschap mensen eren die gedurende een lange periode 'een onmiskenbare bij drage' hebben geleverd aan de misdaadliteratuur in het Ne derlandse taalgebied. Het bestuur van het GNM bekroont Baantj er voor zij n presta tie van 'werkelijk on-Nederlandse omvang'. „Dit jaar werd hij tachtig en verscheen zijn zestigste titel. Nooit eerder be reikte een Nederlandse misdaadschrijver zo'n groot publiek", aldus het bestuur. GPD LEIDEN - De buitrug die dinsdag op de Maasvlakte aan spoelde, is waarschijnlijk niet op te zetten. Het dier heeft een gebroken wervelkolom, een vrij platte schedel en veel kraak been, wat bij het schoonmaken kan verdwijnen. Dat meldde een woordvoerster van het natuurhistorisch museum Natura- lis in Leiden gisteren. Medewerkers van Naturalis hebben de buitrug woensdag in stukken gesneden en naar het museum vervoerd. Aanvanke lijk werden twee dagen voor de klus uitgetrokken, maar de operatie liep voorspoedig. „Door de verregaande staat van ontbinding van het dier, ging het een stuk sneller", aldus de woordvoerster. ANP VENLO - Het Bovenregionaal Recherche Team (BRT) Zuid- Nederland heeft met de aanhouding van zestien verdachten in totaal 45 diefstallen van ladingen uit vrachtwagens opge lost. Dat meldde de politie Limburg-Noord gisteren. De totale waarde van de gestolen goederen wordt geschat op bijna 2 miljoen euro. De dieven sloegen de afgelopen twee jaar hun slag in Nederland, Duitsland, België en Luxemburg. De verdachten zijn, op twee na, allen woonachtig in Roermond en zijn tussen de 24 en 48 jaar oud. Slechts een klein deel van de buit is teruggevonden. ANP DEN HAAG - Het ruim tien jaar geleden geïntroduceerde fluisterasfalt, beter bekend als zoab, is niet altijd veilig. In de eerste weken na de opening van wegen is dit soort wegdek vooral bij blokkerend remmen 'aanzienlijk minder stroef' dan de automobilist gewend is. Volgens de Raad voor de Trans portveiligheid leidt dit tot onveilige situaties. De raad, die gisteren een rapport uitbracht, dringt aan op op lossingen voor dit probleem. ANP TILBURG - Omroep Brabant Televisie heeft woensdagavond per abuis het overlijden van prinses Juliana gemeld. Tussen 22.30 uur en 0.00 uur kwam bij kijkers in Midden-Brabant een tekst in beeld met de melding dat in verband met het over lijden van de 94-jarige prinses, die van 1948 tot 1980 koningin was, de uitzending werd aangepast. De tekst kwam volgens de omroep door een technisch manke ment in beeld. Hoofdredacteur J. Kriek van Omroep Brabant heeft gisterochtend bij de Rijksvoorlichtingsdienst zijn ver ontschuldigingen aangeboden aan het Koninklijk Huis. In een gisteren verzonden verklaring zegt Kriek: „Wij betreuren het enorm dat we hiermee een gedeelte van onze televisiekij kers ernstig in verwarring hebben gebracht." ANP van onze redactie binnenland ZWOLLE - De rechtbank in Zwolle heeft een 32-jarige le raar uit die stad gisteren tot ze ven jaar celstraf veroordeeld. Volgens de rechtbank is de man schuldig aan pogingen tot moord en afpersing van super marktconcern Ahold. De 29-jarige kompaan van de leraar moet vier jaar het gevang in. De rechtbank houdt hem verantwoordelijk voor poging tot moord en medeplichtigheid aan de afpersing. Het Openbaar Ministerie had respectievelijk twaalf en negen jaar geëist. De rechtbank bepaalde ook dat de verdachten elk 50.000 euro moeten betalen aan de super marktketen. Ahold had een vor dering ingediend van 130.000 euro voor gemaakte kosten. De Zwolse leraar natuurkunde en techniek kwam april van dit jaar op het idee om Ahold af te persen.'Om zijn eis van 5 miljoen euro kracht bij te zetten, schoot hij op woningen van willekeuri ge mensen in Deventer en Mep- pel en op een Albert Heijn-fili- aal in Zwolle. Een 73-jarige vrouw uit Meppel werd daarbij geraakt in haar arm. De medeplichtige, een verte genwoordiger uit Zwolle, wist naar eigen zeggen wel van de af persing, maar niet dat het om Ahold ging. Ook zei hij niets te weten van de schietpartijen. De leraar wilde met het geld zijn moeder helpen die er alleen voor stond na het overlijden van zijn vader. Een deel van de gewenste opbrengst was ook bestemd voor de vertegenwoordiger, die een gokschuld had van 30.000 euro. ANP Advertentie T- Mobile PrePaid. Wil je zo weinig mogelijk betalen voor mobiel bellen? En wil je dat je beltegoed onbeperkt geldig blijft?" Kies dan voor T-Mobile PrePaid. Bij T-Mobile krijg je trouwens altijd meer. Als je nu een Siemens A55 koopt, krijg je daar 10,- gratis beltegoed bij. Ga voor meer informatie naar de T-Mobile dealer of kijk op www.t-mobile.nl. Siemens A55 ine!. €10,-" beltegoed T-Mobile beltegoed blijft onbeperkt geldig, tenzij je langer dan een periode van 6 aaneengesloten maanden helemaal geen gebruik maakt van je aansluiting. waarvan 5,- via een antwoordkaart. De prijs van de telefoon is een adviesprijs (actie loopt zolang de voorraad strekt).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3