Kippenhok in hertenkamp Schilderles onbereikbaar voor rolstoelster PZC Tunnel scoort goed bij ANWB Finale Zierikzee Vocaal tijdens korenavond Beweegbeurs vijftigplus 13 open dag moet woroordelen burgers wegnemen 9%; -ÉSTt a Vj 'ïiM- 0800 - 0231 231 (GRATIS) vrijdag 10 oktober 2003 Veiligheid Jaren zestig l|pi 19M J Kat in de zak Automobilist belandt in sloot Botsing door voorrangsfout Vragen over ontslagen bij Verduijn Brandje kiosk markt Middelburg Verlies zee- en kustvisserij Rond gat Visverkoop voor onderhoud Hervormde kerk herstelt oude traditie InorFamke van Loon ZIERIKZEE - Voor menig be- noner is de gemeente het loket waar het rijbewijs of paspoort wordt afgehaald. Of de instan tie die zeurt over je schutting. Beleid voor nieuwe drempels in de straten of subsidies voor ver enigingen wordt naar het gevoel achter de schermen voorge kookt en dichtgetimmerd. De gemeente Schouwen-Duive- land wil deze vooroordelen wegnemen en jaarlijks één dag de deuren openzetten om een kijkje te geven in de gemeente lijke keuken. Schouwen-Duiveland herstelt hiermee een oude traditie. Jaren geleden hielden alle gemeenten in Nederland één dag per jaar open huis op de Nationale Ge meentedag. Gaandeweg ver minderde het enthousiasme voor deze open dag en hielden steeds meer gemeenten hun deuren gesloten. Met de je- meentelijke herindelingsgollis volgens woordvoerder G. van Breugel die deelname landeljk zover teruggelopen, dat het Rjk de dag maar heeft afgescha't. Maar de behoefte om op dee wat informele manier de bal den tussen gemeente en bew>- ners aan te halen, is wat hem bi- treft wel gebleven. Want dat een open dag een brig kan slaan, weet Schouwen-Du- veland uit eigen ervaring. Ni- dat de gemeente haar intrek n haar nieuwe huis genomen hai, mochten de bewoners ook twe dagen lang een kijkje komen ne men op het nieuwe gemeente huis. Dit was met zesduizend tc zevenduizend bezoekers eei 'overweldigend succes'. Mensen krijgen de gelegenheit om over en weer vooroordelei en vooringenomen stellingen t< nuanceren. „Mensen kunnei rechtstreeks wethouders of ambtenaren aanklampen. Het maakt het allemaal wat mense lijker, toegankelijker en laagd- rempeliger", aldus Van Breugel. Met deze ervaring in het achter hoofd wil Schouwen-Duive land de jaarlijkse open dag weer oppakken. Opnieuw kunnen bewoners dan het hele gemeentehuis door- struinen, maar voorop staat nu de presentatie van het beleid en de werkwijze van de gemeente. De dag moet daarom ieder jaar opgehangen worden aan een centraal thema. Bij deze hernieuwde, eerste edi tie van het open huis is dat 'vei ligheid'. Volgens Van Breugel is het de bedoeling dat alle afde lingen - van samenleving tot re creatie en bijzondere wetten - laten zien hoe veiligheid in hun beleid verwerkt zit. De gemeenteraad zal ook een steentje bijdragen aan de open dag. In de raadszaal zal een aan tal keren een commissieverga dering-spel gehouden worden, waar bezoekers zelf mee kun nen debatteren. Volgens raads- griffier T. van Oostenbrugge is dit in eerste instantie niet be dacht om bewoners naar de raads- en commissievergade ringen te halen. „Als dit daartoe zal bijdragen, zou dat mooi meegenomen zijn. Het gaat er om burgers te laten proeven hoe dat gaat." Op zaterdag 8 november houdt de gemeente open huis. De deu ren van het gemeentehuis staan open van half elf 's ochtends tot vier uur 's middags. door Piet Kleemans I ZIERIKZEE - Koorzang en de finale van de eerste editie van zangconcours Zierikzee Vocaal. Dat zijn de ingrediënten van een muziekfestijn zaterdag 18 okto- berin de Nieuwe Kerk in Zierik zee. Zeven eilandelijke koren doen eraan mee. Om de avond voor een zo breed mogelijk publiek aantrekkelijk te houden is gekozen voor af- wisselend optredens van de ko ren en de deelnemers aan Zie rikzee Vocaal. Het publiek en de aanwezige koorleden worden actief bij de jurering betrokken. Naast de juryprijs is er ook een publiekprijs. De deelnemers aan het zang concours zijn verdeeld in drie categorieën: lichte muziek, gos pel en klassieke muziek. De fi nalisten zijn Marjolein Kloet (Zierikzee), Claudia van der Velde )Middelharnis), Sanne van der Sluis (Zierikzee), Jan van Seters (Ouddorp), Marie- Anne Jacobs (Rijswijk), Marlot- te van 't Hoff (Zierikzee) en het duo Marcel van de Zande en Margreet Baakman. Zij worden begeleid door piano, orgel en vi ool (Annette Jumelet). Tussen de optredens van de fi nalisten aan Zierikzee Vocaal door zorgen zes eilandelijke ko ren voor muziek. Op het pro gramma staan optredens van Christelijk Gereformeerd koor De Lofstem samen met het In terkerkelijk Koor Haamstede, het Oosterlands koor VZOS, ge mengd koor Nu met Hope uit Burgh-Haamstede, Vrouwen koor De Duivelandse Noten en tenslotte het kerkkoor en het kleinkoor uit Renesse. De win naar van Zierikzee Vocaal krijgt een wisselbeker. De korenavond in de Nieuwe Kerk begint om 17.45 uur. door Esme Soesman VLISSINGEN - Sporthal Bas- kensburg in Vlissingen staat vrijdag 17 oktober in het teken van een beweegbeurs voor vijf tigplussers. Belangstellenden kunnen di verse informatiestands bezoe ken, deelnemen aan demonstra ties of doe-activiteiten en de eigen fitheid meten met de Galm-fitheidstest. Ook de pas- fiets van verkeersorganisatie 3V0 is aanwezig. De beurs is geopend van 13.00 tot 17.00 uur. De sportbeurs is een vervolg op de beurs van drie jaar geleden. De doe-activitei- ten worden aangeboden door handboogschietvereniging d'Eendracht, koersbalgroepen VTV en d'Oude Stad, sjoelver eniging Schijf '83, bowlsvereni ging de Groene Mat en de ten- nisbond. Daarnaast is er bij stands informatie in te winnen over bewegen in het algemeen, zoals de Nederlandse Hart stichting, Palladium, Sportzeë- land en Bewegen voor ex-hart patiënten. Tijdens de beurs presenteert de gemeente Vlis singen de nieuwe, gratis sport - wijzer. 3VO zal aanwezig zijn met de pasfiets, een speciaal ontwikkeld fietsframe dat op allerlei manieren is te verstel len. OUWERKERK - Hoewel de aanleiding geen prettige was, zijn ze er vast blij mee. De kip pen in het hertenkamp in Ou- werkerk hebben eindelijk offi cieel onderdak. Na jaren gebivakkeerd te heb ben onder bomen en andere voor handen zijnde objecten, zijn betere tijden aangebroken voor het Ouwerkerkse pluim vee. Het noodhok waarin zij sinds enige tij d terecht konden om te schuilen, is tot officieel kip penhok verklaard. Aanleiding voor het neerzetten van een hok, en het bijbehorende tra ject van de vergunningsaan vraag, was de vogelpest die begin dit jaar uitbrak. Het daaruit voortkomende ophok- gebod dwong beheerder Hans Gebraad, van het hertenkamp tot het neerzetten van een schuilplek.,Ik wist niet hoe ik ze anders vangen moest." Het hertenkamp dateert van begin jaren zestig, schat de medewerker van district oost van de afdeling openbare wer ken van de gemeente Schou wen-Duiveland. Nog altijd echter is het parkje geliefd bij vele dorpbewoners. „Er zijn zelfs mensen die m'n telefoon nummer vragen, zodat ze me kunnen bereiken als er iets aan de hand is", zegt Gebraad, die zich minstens zo betrokken voelt bij het hertenkamp. Ze ven dagen in de week loopt hij bij de dieren langs om ze te voeden en de boel uit te mes ten. Behalve kippen bestaat het kamp momenteel uit vijf gei ten en zo'n zestien herten, waaronder zeven jongen. Als het aan Gebraad ligt komt er in de toekomst nog een soort bij. „Een emoe ofzo." foto Marijke Folkertsma A MeSswjÊfe*. TT A" 'jjf - V '*■- vA;;. 5««5 9 <v -V? >- ."-"«af 3 -•i «ihj,. 'rr ::y" -/.-/A - J~ -■ T J.j; 'ó.i-.Vi'.. r -i v* redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/mvijdag gedu rende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur door Ron Magnée ZOUTELANDE - Dolgraag zou W. Kiy- pens uit Zoutelande een schilderscuius volgen in de kunstcentra van Vlissinen of Middelburg. Schilderen is immrs haar grootste hobby. Maar bij beide al- turele centra komt Kuypens er letterljk niet in. Oorzaak: de klaslokalen zijn ret goed toegankelijk voor elektrische ri stoden. Kuypens is al jaren een fervent schile- res. Voor een leuk stilleven of een moi vergezicht draait ze haar hand niet cn. In wijkcentrum Het Palet in Vlissingn volgt ze al jaren schilderscursussen, ftet succes, want Kuypens exposeerde, a- men met andere schilderessen, al eensn het woonzorgcentrum De Tienden n Zoutelande, waar ze woont. Toch wil ze haar techniek nog verdr aanscherpen. Daarom meldde ze zich o - langs bij het Van Doesburgcentrum a Vlissingen. Het centrum kreeg twee jaar geleden eo helling waardoor cursisten met een ro- stoel eenvoudig toegang hebben tot ht gebouw. „Bovendien hoorde ik dat er eo rolstoellift naar de eerste etage is, dus c belde het centrum om me samen met ea vriendin op te geven", aldus Kuypens. Helaas ging het plan niet door. „Ze heb ben wel een lift, maar die is geschikt voc maximaal honderd kilo." Alleen al d elektrische rolstoel van Kuypens weeg meer dan zestig kilo, zodat de lift me Kuypens erbij te veel wordt belast. Kuy pens heeft haar elektrische rolstoel abso luut nodig. Zo kan de zitting van de wa gen bijvoorbeeld omhoog, en dat is hari nodig als op een groot vlak geschilderc wordt. De schilderscursus is inmiddel: van start gegaan. De vriendin van Kuy pens doet mee, Kuypens niet. Directeur D. Ie Due van het Centrum Kunsteducatie Vlissingen kent het pro bleem van de lift. Volgens haar is bij de jongste renovatie besloten geen complete lift in het gebouw te installeren ('dat ging zo in de papieren lopen'), maar een klein model plateaulift. De lift blijkt een kat in de zak te zijn. Het apparaat is namelijk om de haverklap stuk, meldt le Due. „Het is geen prettige lift. Elke keer is het weer op hoop van zegen of-ie naar boven gaat. En dat is niet door verkeerd gebruik, want dat is niet mogelijk." Het gevolg is dat de schilderscursussen op de eerste verdieping nagenoeg onbe reikbaar zijn voor alle cursisten die slecht ter been zijn. Of ze moeten het voorbeeld volgend van die ene deelneem ster die zó graag haar cursus op de eerste verdieping blijft volgen, dat ze bij een kapotte lift volgens le Due 'op handen en voeten naar boven klimt.' Volgens verantwoordelijk wethouder L. Poppe-de Looff van Vlissingen moet er een oplossing mogelijk zijn voor het pro bleem. „Als het om echt veel cursisten gaat, moet er maar eens over gesproken worden." Een nieuwe gehandicaptenlift - en dan een plateaulift die ook elektri sche rolstoelen aankan - sluit Poppe daarbij niet uit. Volgens haar moet het ook mogelijk zijn om elders de cursus te organiseren. „Een andere mogelijkheid is om de cur sussen op een andere locatie te houden. Zo is er nog een voormalige kleuter school in Oost-Souburg, die wel volledig toegankelijk is voor rolstoelgebruikers." Na de Vlissingse teleurstelling wendde Kuypens zich tot het Middelburgs Insti tuut voor Kunstzinnige Vorming (MIKV) aan de Kuiperspoort. „Ik werd zeer vriendelijk te woord gestaan. Ook hier vroeg ik naar de aanwezigheid van een plateaulift." Het antwoord liet niet lang op zich wachten. Ook het Middelburgse gebouw blijkt voor Kuypens niet toegan kelijk. Dit gebouw beschikt alleen over een stoeltjeslift langs de rand van de trap. Dit apparaat is een nog soberder variant dan de Vlissingse plateaulift. Waar de lift in Vlissingen mensen met een lichte rolstoel nog naar boven kan tillen, is de Middelburgse lift alleen geschikt voor gehandicapten die in het stoeltje kunnen plaatsnemen en geen last hebben ZIERIKZEE - Een 31-jarige man uit Zierikzee is gistermid dag in Noordgouwe met zijn auto in een sloot beland. De man reed over de Lange Blokweg en wilde links afslaan richting Schuddebeurs. Vermoedelijk heeft hij hierbij te veel snelheid gehad, waardoor hij aan de rechterzijde van de weg in de sloot belande. De bestuurder kwam met de schrik vrijWel bleek uit een blaastest dat hij te veel alcohol had gedronken. Hij kreeg hiervoor een rijverbod van 3 uur en een proces-verbaal. DREISCHOR - Door een voorrangsfout op de kruising Boger- dweg/Zuiddijk zijn gistermiddag twee auto's op elkaar ge botst. Een 91-jarige man uit Schouwen-Duiveland gaf geen voorrang aan een Tholenaar, die van links kwam aanrijden. Beide bestuurders kwamen met de schrik vrij. De auto's raak ten beide aan de voorkant beschadigd. BRESKENS - De vakbond FNV Bondgenoten denkt eind de ze maand te weten hoeveel personeelsleden van snoepfabriek Verduijn in Breskens hun ontslag willen aanvechten. Dat zegt Felix Alejandro Perez van vakbond FNV Bondgenoten. Het aantal gedwongen ontslagen bij Verduijn is beperkt gebleven tot 45. Aanvankelijk was er sprake van dat er zeventig werk nemers op straat zouden komen te staan. Branchegenoot Bonbons Napoleon, die de fabriek heeft overgenomen, bleek echter meer mensen nodig te hebben dan in eerste instantie was ingeschat. Niettemin zet een gedeelte van de werknemers die hun baan kwijtraken vraagtekens bij de selectiecriteria die zijn toege past om uit te maken wie wel en wie niet meemag naar de nieuwe eigenaar, zegt FNV Bondgenoten. „Onze juridische afdeling studeert daarom op de selectiecriteria", aldus Ale- jandro-Perez. „De juristen kijken er vreemd van op dat het CWI (Centrum voor Werk en Inkomen, red.) met die criteria heeft ingestemd. Bij de toetsing zijn niet de gebruikelijke nor men voor anciënniteit gehanteerd." MIDDELBURG - De stadsgewestelijke brandweer is gister ochtend rond elf uur uitgerukt voor een brandje in een kiosk op de Markt in Middelburg. In de kiosk was kortsluiting ontstaan tussen het plafond. De kiosk, die in gebruik is als frietkraam, was ten tijde van de brand nog gesloten. De brandweer hoefde overigens niet te blussen. Toen de stroom werd afgesloten, was het probleem voorbij. DEN HAAG - De Nederlandse zee- en kustvisserij heeft vorig jaar verlies gedraaid bij een omzetdaling van tien procent tot 463 miljoen euro, meldt het Landelijk Economisch Instituut (LEI) in het gisteren gepubliceerde rapport Visserij in cijfers 2002. De teruggang is vooral te wijten aan een verlaging van de vis quota. Het aantal schepen in de zee- en kustvisserij nam licht af tot 393 en het aantal opvarenden met twee procent tot 1746 manjaren. Een opvarende verdiende in 2002 gemiddeld 39.000 euro. De mosselsector maakte vorig jaar wel winst, 35 miljoen euro. Dat is iets minder dan in 2001, maar het resul taat ligt nog ruim boven het gemiddelde van de afgelopen ze ven jaar. Na twee mislukte pogingen buiten de deur, zit W. Kuypens nu noodgedwongen weer thuis haar schildertechniek te oefenen. foto Lex de Meester van hoogtevrees. Kortom: voor Kuypens biedt ook deze lift geen soelaas. De Middelburgse wethouder A. de Vries, die over toegankelijkheid gaat, heeft nog nooit een klacht over toegankelijkheid van het kunstencentrum ontvangen. „Het MIKV zit al jaren op die locatie, maar ik hoor dit verhaal voor het eerst." Hij gaat er dan ook van uit dat het om een uitzonderlijk geval gaat. „Maar wellicht zijn er wel afspraken te maken zodat de ze mevrouw toch de cursus kan volgen." Afspraken of niet, Kuypens heeft inmid dels de moed opgegeven. De enige andere mogelijkheid, privélessen nemen, is veel te kostbaar voor haar. Bovendien vindt ze het veel gezelliger om met andere cur sisten te schilderen. Voorlopig blijft ze gewoon bij het wijkcentrum Het Palet haar cursussen volgen en thuis in Zoute lande aan haar techniek werken. door Wout Bareman TERNEUZEN - De ANWB is te vreden over de veiligheidsmaat regelen in de Westerscheldetun- nel. Deskundigen stelden afgelopen zomer in opdracht van de bond een onderzoek in naar de veiligheidssystemen, het toezicht en andere voorzie ningen. Die bleken allemaal in orde. De onderzoekers zijn uiterst te vreden over de communicatie voorzieningen, de brandpre ventie en -bestrijding en de ontsnappingsroutes via de dwarsverbindingen. De noodte- lefoons in de hulpposten moeten wel beter zichtbaar worden ge maakt. Volgens de ANWB heb ben ze te veel een 'schutkleur'. En verder vinden de onderzoe kers het jammer dat de tunnel buizen niet zijn voorzien van vluchthavens, die zouden kun nen worden gebruikt bij pech. Tunnelexploitant NV Wester- scheldetunnel neemt het advies van de ANWB om de telefoons in de hulpposten aan de tunnel- wanden beter zichtbaar te ma ken ter harte. Woordvoerder In- go de Moor: „Onze technische dienst gaat bekijken hoe we dat moeten doen. De hulpposten op zich zijn, wijst de praktijk uit, goed zichtbaar alleen die tele foons hebben een te weinig op vallende kleur." Over het ontbreken van vlucht havens zegt De Moor: „Tja, dat heeft natuurlijk alles te maken met het ontwerp en de uitvoe ring van de tunnel. We hebben nu eenmaal gekozen voor het boren van de tunnelbuizen in de slappe bodem van de Wester- schelde. Dan krijg je een rond gat. Het is anders als je een tun nel bouwt in een berg. Dan kun je die vluchthavens gemakkelij ker creëren. We zullen er mee moeten leven." De NV onder zoekt momenteel, na klachten van turinelgebruikers, de moge lijkheid om de signalering in de tunnel én de verwijzing naar de tolpoortjes op het Tolplein aan te passen. De ANWB testte eerder dit jaar twee andere tunnels in Neder land. De Maastunnel in Rotter dam en de IJ-tunnel in Amster dam werden als 'slecht' gekwalificeerd omdat er onvol doende rampenoefeningen wer den gehouden en de verwijzing naar nooduitgangen ontbrak of slecht zichtbaar was. Inmiddels zijn in beide gevallen maatrege len getroffen. De ANWB-test maakte deel uit van een onder zoek naar de kwaliteit van 25 tunnels in elf landen in Europa. Bij elf tunnels bleek de veilig heid onder de maat, bij zeven tunnels was die voldoende, bij vier goed en bij maar drie tun nels erg goed. De oude Waas landtunnel bij Antwerpen (uit 1933; de oudste Scheldetunnel) sloot de rij als 'zeer slecht'. BRUINISSE - De Kijk en Koop hal houdt op zaterdag 18 okto ber een speciale verkoopactie voor het onderhoud van de Her vormde Kerk in Bruinisse. De verkoop van gebakken vis moet extra geld in het laatje brengen naast de reguliere, we kelijkse verkoop van tweede hands meubulair en andere spullen. De visverkoop begint om 9.00 uur 's ochtends en duurt zolang de voorraad strekt. Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 39