11 A over kierbesluit Kinderen De Meie zijn even boom Gimbrère Konijnen besmet met myxomatose Dorpsraden willen Minder schepen door sluis Bruinisse meer initiatief nemen Piep fillister Hoogervorst komt oude toezegging voorgangers na DdtüllcltUUr wil PULLOVERS Vier kerken Tholen doelwit inbrekers zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND vrijdag 10 oktober 2003 Discussie Grillig Roodkapje Effect zc Zekerheid extra ambulancepost 1 1 1 A irHarmen van der Werf den haag - Schouwen-Dui- veland krijgt volgend jaar een extra ambulancepost. Minister Hoogervorst van Volksgezond heid heeft dit aan de provincie meegedeeld in een brief. Hoogervorst komt een oude toe zegging na, nog gedaan door ajn voorgangster minister Borst. Zij beloofde anderhalf jaar geleden zich sterk te zullen maken voor een extra ambulan cepost. Die maakte onderdeel uit van een pakket maatregelen om de gezondheidszorg voor be woners van Schouwen-Duive- land te garanderen. Dat pakket was opgesteld door onder meer deprovincie en de gemeente. Borst heeft haar belofte niet na kunnen komen, haar opvolgers Bomhoff en De Geus evenmin. Hoogervorst slaagt wel, omdat het tweede kabinet-Balkenende - alle bezuinigingen ten spijt - extra geld uittrekt voor de aan pak van knelpunten in de ambu lancezorg. De ministerraad neemt daarover vandaag het de finitieve besluit. Twee weken geleden kondigde Hoogervorst aan dat voor de ambulance zorgachttien miljoen euro extra beschikbaar komt. Hij maakte dat bekend, nadat het kabinet Advertentie had besloten ruim dertig mil joen euro extra voor kleine en middelgrote ziekenhuizen uit te trekken. Zeeuwse ziekenhuizen kunnen op meer investerings- geld rekenen. Al deze maatregelen zijn be doeld om de bereikbaarheid van de gezondheidszorg op het plat teland te garanderen. Op Schouwen-Duiveland is die in het geding gekomen door de sluiting van de laatste verpleeg- afdelingen van het Zweeds Ro de Kruis-ziekenhuis in Zierik- zee. Patiënten moeten voortaan voor spoedeisende eerste hulp naar Goes of Dirksland op Goe- ree-Overflakkee. Met alleen een ambulancepost bij Zierikzee bleek het niet meer mogelijk de landelijk vastge stelde aanrijtijden te halen. Een patiënt moet binnen drie kwar tier in een ziekenhuis kunnen zijn. Voor de Kop van Schouwen was dat niet meer haalbaar, zonder een extra ambulance post. In Zeeland doet zich dit probleem niet alleen op Schou wen-Duiveland voor. Volgens onderzoek van het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) wordt die drie kwartier vaak overschreden op Sint-Philipsland, in delen van West-Zeeuws-Vlaanderen en ten oosten van Hulst. In zijn brief aan de provincie kondigt Hoogervorst aan dat hij ook voor die andere knelpunten een oplossing probeert te vin den. Hij denkt onder meer aan een betere spreiding van ambu lanceposten. De komende maanden wordt daarvoor op landelijk niveau een plan uitge werkt. Veel tijdwinst valt vol gens Hoogervorst nog te boeken door de verwerking van meldin gen via de meldkamer naar am bulanceposten te verbeteren, waardoor ambulances eerder naar een patiënt of ongeval kunnen uitrukken. van 89,95 voor 75, van 79,95 voor €59 ,95 LANGE DELFT 16 MIDDELBURG IHOLEN - In vier kerken in de gemeente Tholen is in de nacht van woensdag op donderdag in gebroken. Het gaat om de katholieke- en de Nederlands hervormde kerk in Oud-Vossemeer, de hervorm de kerk in Sint Philipsland en nog een kerk in deze plaatsWel ke dat is, kon gisteren niet worden achterhaald. Waar schijnlijk gaat het om de oud- gereformeerde kerk of de gere formeerde gemeente. Wat er bij I de vier inbraken in totaal is buitgemaakt, is nog niet be- I kend.Al zeven keer werden de en weken inbraken in (I kerken gemeld, waarvan zes j keer op Schouwen-Duiveland. door Piet Kleemans DIRKSLAND - De nieuwe na tuur van de Westplaat Buiten gronden bij Dirksland is gebaat bij het inlaten van zout zeewa ter in het Haringvliet. Daarom wil Deltanatuur, de organisatie verantwoordelijk voor de ont wikkeling van die nieuwe na tuur, snel duidelijkheid over het besluit om de Haringvlietslui- zen op een kier te zetten. West-Nederland verstedelijkt in rap tempo. Er is behoefte aan natuur voor ontspanning en wa terberging en daarom is het pro ject Deltanatuur ontwikkeld. Op acht locaties in het westen van Nederland zijn plannen ontwikkeld voor het creëren van nieuwe natuur. In het geval van de gisteren offi cieel opgeleverde Westplaat Buitengronden bij Dirksland ging het om het herstellen in de staat waarin het verkeerde voor de afdamming van het Haring vliet in 1973. In het 70 hectare grote gebied aan de noordrand van Goeree- Overflakkee werden geulen en kreken gegraven. De natuur moet de rest doen, zo luidt de fi losofie. Het op een kier zetten van de Haringvlietsluizen, zo dat er zout water in het zoete Haringvliet stroomt én getij denbeweging ontstaat, zou daar enorm bij helpen. De laatste tijd is echter, consta teert Deltanatuur-voorzitter Carel Harmsen, nogal wat dis cussie ontstaan rond dat kierbe sluit. Verschillende water- en zuiveringsschappen hebben bij staatssecretaris Schultz van Haegen aangedrongen op her overweging. Het Haringvliet moet, vinden zijbehouden blij ven als zoetwaterbuffer. Harmsen denkt er anders over. „Elke keer als er een incident is, zoals nu een extreem droge zo mer, laait de discussie over het kierbesluit weer op. Maar inci denten mogen niet leidend zijn. Je moet kijken naar de lange termijn en in een breed perspec tief." Harmsen ziet geen enkele aanleiding om terug te komen op het kierbesluit. „Natuurlijk moet je altijd kritisch blijven, maar het beleid is glashelder. Aan het kierbesluit is een uitge breide Milieu Effect Rapporta ge (MER) vooraf gegaan en staatssecretaris Schultz heeft het ook nog eens bevestigd." Voorzitter van de Stuurgroep Deltanatuur, gedeputeerde L. van der Sar van Zuid-Holland, die tekende voor de officiële in gebruikname van het stuk Del- tanatuurbij Dirksland, bleef di plomatiek over de kritiek op het kierbesluit. Hij wil voorkomen dat er twee kampen ontstaan die fel tegenover elkaar komen te staan. „De dialoog moet open blijven. Dat is belangrijk." Hoe grillig de natuur is werd gisteren op de Westplaat tref fend in beeld gebracht. Van der Sar had bij wijze van officiële handeling eigenlijk een laatste barrière weg moeten graven om zo het Haringvlietwater toe gang te verschaffen tot de vers gegraven geulen en kreken. Door een extreem hoge water stand was het gebied echter al onder water gelopen. De ope ning die de gedeputeerde groef diende nu om water richting Haringvliet af te laten. Van der Sar toonde zich na het volbrengen van zijn taak zeer in zijn nopjes met het bereikte re sultaat. Het project Westplaat is in de vi sie van de gedeputeerde snel en soepeitjes gerealiseerd. „Er is meer dan 70 hectare op de schop gegaan en er is werk met werk gemaakt. De neuzen stonden snel dezelfde kant op en dat mag in deze tijd waarin altijd over stroperigheid van organisaties geklaagd wordt ook wel eens ge zegd worden." De voorstelling van de leerlingen van De Meie was gewijd aan het thema Diep in het bos. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow door Esme Soesman ZIERIKZEE - Wapperende handen zijn groeiende bomen. Twee zwijgende jongens, hun handen gevouwen, verbeelden een gedicht. Leerlingen van speciale basisschool De Meie in Zierikzee gaven gisteren een voorstelling in het kader van de kinderboekenweek, gewijd aan het thema Diep in het bos. Behalve kinderboekenweek is het ook nationale onderwijs- week. Tijd om wat extra aan dacht aan de eigen school te ge ven, aldus M. Renden van De Meie. De leerlingen van haar school zijn afkomstig van heel Schouwen-Duiveland en heb ben te kampen met leer- en soms ook gedragsproblemen. Toneel is een prima insteek om extra met taal bezig te zijn, meent Renden. Lezen dus en je woor denschat uitbreiden, maar ook het beeldende aan bod laten ko men en lekker knutselenHet re sultaat was gisteren gedurende drie kwartier te zien. Mooi die twee jongens die stille tjes op een plateau staan met heel serieuze gezichten. Als de juffrouw het gedicht 'De stilte diep in het bos' afkondigt, klinkt er gelach in de gymzaal. Zoals er af en toe ook applaus en boegeroep te horen is. De aanvangsgroep en de mid dengroepen 1, 2 en 3 van De Meie hebben een stukje ingestu deerd. De hele week al is er vol op aandacht voor de kinderboe kenweek geweest, met deze voorstelling voor de eigen groe pen als afsluiter. De aanvangsgroep heeft een ontroerende variant op Rood kapje ingestudeerd. Terwijl de juf het sprookje vertelt, kruipt een clubje kinderen - uitgedost met hier en daar een accessoire - in de huid van de personages. De rest leeft zich, met enkel een paar bladeren aan de handen gebonden, uit in het boom-zijn. Veelal met een passie die er al leen al voor zorgt dat het schouwspel geen seconde ver veelt. Er is muziek, er zijn gedichten, er wordt - ietwat verlegen - voorgelezen en er wordt met weinig materiaal een compleet decor gefantaseerd. Zo weet middengroep 3 in een mum van tijd een compleet bos tevoor schijn te toveren, waarin de tan te en oom - uit een gedicht van Annie M. G. Schmidt - in een ei kenboom wonen. Middengroep 2 kiest meer voor de special ef fects. Leerlingen uit deze groep laten één voor één een ballonne tje knallen, tot de laatste ballon tot ieders verrassing vrij wordt losgelaten. Een einde zoals nie mand het had verwacht. door Ali Pankow KERKWERVE - Om als dorpra den daadwerkelijk invloed te kunnen uitoefenen op het ge meentelijk beleid, moet meer gezamenlijk worden opgetre den en veel meer eigen initiatief «orden genomen. Die mening '°opt als een rode draad door het centraal dorpsradenoverleg dat deze week in het dorpshuis van Kerkwerve werd gehouden on der voorzitterschap van R. van Kan. Ondanks talrijke beloften ineen vroe8 stadium betrokken te worden bij de ontwikkeling van gemeentelijk beleid, constate rende dorpsraden dat het daar ln de praktijk nog steeds vaak Mn schort. Een sprekend voor- eeld levert het opstellen van de gemeentelijke beleidsvisie voor buitengebied. Voorafgaand aaraan heeft het gemeentebe- I overleg gevoerd met enke- e Klankbordgroepen. De dorps raden laten weten niet op de °ogte te zijn geweest van het an van die overleggroe pen. Zij hebben er zelf in elk ge val geen deel van uitgemaakt en seen mogelijkheid gehad ge- achten te kunnen formuleren ver de invulling van die visie. e leden van het centraal uorpsradenoverleg spreken a,r "un verbazing over uit, «maat alle kernen te maken zul- krijgen met het bestem- OnLS.Sp buitengebied. n aanzien van de grond- 'Jzen op Schouwen-Duive land zijn de dorpsraden tot de conclusie gekomen dat zij meer op het vinkentouw moeten zit ten. Voordat de gemeenteraad die grondprijzen vaststelt, willen de dorpsraden op de hoogte worden gesteld van de elemen ten die leiden tot de zogeheten markconforme prijs. Volgens de deelnemers aan het centraal overleg kan er dan tenminste nog discussie plaatsvinden over de vraag of die aangevoerde ele menten wel of niet terecht zijn. De door de gemeente aangekon digde bezuinigingsoperaties wekken verder nogal wat onrust bij de dorpsraden. Onderwer pen als onderhoud van het openbaar groen, het toekomstig beheer van de dorpshuizen en privatisering van de sportac commodaties houden daar ze ker verband mee, volgens de le den van het centraal overleg. De dorpsraden concluderen dat zij vooruitlopend op het opgelegd krijgen van bezuinigen het bes te samen met de organisaties, verenigingen en burgers zelf plannen kunnen maken om tot terugdringen van de kosten te komen. Zij willen die voorstel len dan aan het gemeentebe stuur aanbieden. Aan het einde van het centraal dorpsradenoverleg werd afge sproken dat vooral bij kernoverschrijdende zaken in toenemende mate eigen initia tief moet worden genomen, in plaats van lijdzaam af te wach ten wat er uiteindelijk op de dorpsraden afkomt. door Famke van Loon BRUINISSE - Het aantal sche pen, dat jaarlijks door de Greve lingensluis bij Bruinisse vaart, is de afgelopen tien jaar iets ge daald: van 52.157 naar 48.239 beroeps- en recreatieboten. Vol gens E. de Feijter van Rijkswa terstaat betekenen deze cijfers niet dat het Grevelingenmeer minder in trek is onder de wa tersporters. Na een explosieve groei eind jaren tachtig is het aantal sluispassages tussen de Grevelingen en de Oosterschel- de aan het stabiliseren. Wie in het vaarseizoen geregeld het sluiscomplex bij Bruinisse over de weg heeft willen over steken, zal er maar bar weinig van gemerkt hebben. Keer op keer staat die plaat asfalt om hoog om zeilboten en motor jachten toegang te verschaffen tot de Oosterschelde of het Gre velingenmeer. Maar het aantal schepen dat onder die klep doorvaart, is afgenomen sinds 1992. Een enkele uitschieter daargelaten is in tien jaar tijd het aantal sluispassages ge daald van ruim 52 duizend (1992) naar ruim 48 duizend (2002) per jaar. Volgens De Feijter is er niet zo zeer sprake van een daling als wel van een langzame 'stabilisa tie' van het aantal sluispassan- ten. Halverwege de jaren tach tig nam de populariteit van de watersport stormachtig toe en groeide het aantal boten in de sluis snel mee. In de loop van de jaren negentig wordt volgens de woordvoerder van Rijkswater staat wat dat betreft een soort ZIERIKZEE - Bij de dierenart senpraktijk Schouwen-Duive land in Zierikzee zijn de afgelo pen dagen vijf gevallen van myxomatose bij konijnen ge constateerd. Volgens dierenarts Saskia Meijninger is dat opmer kelijk veel. „In de twee jaar dat ik hier nu werk had ik nog geen geval van myxomatose meege maakt en nu dus ineens vijf keer kort achter elkaar." Voor haar is dat aanleiding mensen met een konijn als huis dier te adviseren het beest niet buiten in een hok te laten zitten, maar binnen te zetten. Volgens Meijninger wordt de ziekte door muggen verspreid en lopen de konijnen in buiten- hokken dus grotere kans besmet te raken dan wanneer ze binnen staan. Myxomatose uit zich met bulten rondom de ogen, een vieze neus en een opgezette vulva. Als het konijn eenmaal besmet is met het virus, is er geen genezing meer mogelijk voor het dier. „Wij hebben de besmette konij nen die hier werden binnen ge bracht dan ook moeten laten in slapen", vertelt de dierenarts. Zij laat weten dat het in de die renartsenpraktijk in Zierikzee gebruikelijk is konijnen in de maanden april, mei of juni te vaccineren tegen myxomatose. De enting is ongeveer een half jaar werkzaam. Mensen die twijfelen over het effect van de vaccinatie of die hun konijn niet hebben laten inenten, kunnen nader informatie inwinnen bij de dierenarts. Boswachter Dirk Fluijt van Staatsbosbeheer zegt ook in het wild met regelmaat konijnen met myxomatose aan te treffen. Het is hem echter nog niet opge vallen fiat hun aantal aanzien lijk hoger zou zijn dan voor gaande jaren. Hij ziet in deze maanden ook veel konijnen bezwijken aan het zogeheten virale syndroom VHS. „Dat is vaak treurig om te zien. Je ziet ze het ene moment nog springen en het volgende moment kunnen ze ineens dood neervallen als gevolg van een orgaanverbloeding", aldus de boswachter. Volgens hem gebeurt dit welis waar veelvuldig in september en oktober, maar acht hij ook het aantal dode konijnen niet aanzienlijk hoger dan andere jaren. Advertentie Fldris van Bommel Redwood Noble blue Giorgio Papegaaistraat B Goes www.vandereepe.nl Het aantal schepen dat jaarlijks door de Grevelingensluis vaart is de afgelopen tien jaar iets afgeno men. foto Dirk-Jan Gjeltema 'verzadigingspunt' bereikt. „Een paar jaar is het nu min of meer stabiel. Het jaarlijks aan tal sluispassages bij Bruinisse schommelt tussen de 48.000 en 50.000." Dat het rond de Bruse sluis het ene jaar wat drukker is dan het andere, wordt nu volgens De Feijter grotendeels veroorzaakt door het weer. Zo varen het sei zoen van 1995 - dat wat betreft het zomerse weer in de topdrie van beste zomers van de twin- stigste eeuw staat - bijna 55 dui zend schepen door de sluis. In de uitermate natte zomer van 1998 zijn dat er aanzienlijk minder: 44.948. Wat dat betreft kan het best kloppen dat het autover keer op de weg afgelopen zomer weinig tot niks heeft gemerkt van het dalend aantal sluispas sages. Voor dit jaar verwacht Rijkswa terstaat weer boven de 50.000 passanten uit te komen. Die vrouw in Groede hoorde al geruime tijd gepiep in haar huis. Vooral wanneer ze in bed lag, was het geluid heel hinderlijk aanwezig. Een uit gebreide speur- en luister- tocht verschafte geen uit sluitsel. Pas na een week kwam ze er achter dat de brandmelder op de overloop al piepend liet weten dat de batterij bijna leeg was. De vijf muizenval len, rijkelijk voorzien van kaas, heeft ze toen maar op geruimd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37