11 Soepelere regels voor winkelgebied Inbrekers in een nacht in vier Thoolse kerken Tunnel scoort goed bij ANWB Modetreffer Machinist De Koning moet nog veel oefenen Gmbrère Piep Goese bewonersgroepen voelen zich slecht behandeld Myxomatose Minder schepen door sluis Grevelingen VESTEN PULLOVERS zeeuwse almanak BEVELANDEN/THOLEN vrijdag 10 oktober 2003 Afvalstoffen Commissie akkoord met onteigening 469 bewoners tekenen tegen sluiten van spoorovergang In het bloed Zomerperiode Statenbijbel Verzet tegen schrappen wijkgeld jnnrRplf Bosboom GOES - Er is grote weerstand tegen het afschaffen van de Goese wijkbudgetten. Zowel bewonersgroepen als fracties in Je gemeenteraad maken daar bezwaar tegen, zo bleek giste- renin een extra vergadering van Je raadscommissie middelen. De gemeente Goes staat voor een forse bezuinigingsoperatie, die ruim 1,8 miljoen euro moet opleveren. Het college van bur gemeester en wethouders heeft een lange lijst met besparingen opgesteld. Die werd gisteren in grote lijnen besproken, als voor schot op de behandeling van de begroting 2004, volgende maand. Het college wil onder meer een einde maken aan de wijkbud getten, die enkele jaren geleden werden ingevoerd. Elke wijk en kern krijgt jaarlijks een bedrag om naar eigen inzicht te beste den. In totaal gaat het om 135.000 euro per jaar. In ruil voor het schrappen daarvan willen B en W de wijken en dor pen laten meepraten over een deel van het groen- en ander on derhoud. Vertegenwoordigers van de wij ken gaven aan dat de gemeente haar eigen streven om bewoners meer bij het beleid te betrekken, de Goese Wijkaanpak, onder graaft. A. Heerspink van Werk groep Wijkbelangen Goes-Zuid sprak van een 'jojo-effect'. „Wij voelen ons als het onkruid in de wijk: heel slecht behandeld. Worden we wel serieus geno men?" Voorzitter A. de Zwaan van de Werkgroep Bewonersbelangen Goes-West wees erop dat eerder al de wijkwethouder en de wijk- infowinkel verdwenen. „Wat wordt burgers nu nog geboden om actief te participeren?" In plaats van wijkaanpak is er vol gens hem eerder sprake van 'wijkafpak'. De insprekers kregen steun van raadsleden. Ook zij zetten grote vraagtekens bij het voornemen van het college. „Het is ver be neden de maat om de budgetten nu weer af te pakken", vond R. de Koster (D66). „Hoe denken we dit uit te leggen aan de bur gers?", vroeg C. van den Boom gaard (CDA) zich af. Ook andere commissieleden uitten grote be denkingen. „We hebben uitdrukkelijke keuzes gemaakt", verklaarde wethouder M. 't Hart de voorge stelde bezuinigingen. „Dat doet pijn, veel pijn." Zijn collega C. Linssen verzekerde dat de keuze om de wijkbudgetten af te schaffen allesbehalve lichtzin nig tot stand is gekomen, maar met pijn in het hart is gemaakt. „Ik heb dan ook moeite met de uitspraak dat de wijken niet se rieus zouden nemen." Het plan om de afvalstoffenhef fing volgend jaar met ongeveer twaalf procent te verhogen, viel evenmin in goede aarde. De commissie vroeg zich af of dat wel nodig is, aangezien er veel geld achter de hand is juist om de tarieven gelijkmatig te laten stijgen. SGP/ChristenUnie, CDA en WD maakten ook be zwaar tegen het schrappen van de teruggave van de onroeren- de-zaakbelasting die burgers eerder te veel hebben betaald. Meerdere fracties hebben aan gekondigd alternatieven voor de voorgestelde bezuinigingen te presenteren. Dat doen zij in hun algemene beschouwingen, die begin november op papier staan. Na een eveneens schrifte lijke reactie van het college, neemt de gemeenteraad don derdag 13 november definitieve besluiten over de bezuinigingen en de begroting voor volgend jaar. KRUININGEN - Een meerder heid van de commissie wonen vanReimerswaal is gisteren ak koord gegaan met het onteige nen van twee woningen en een agrarisch bedrijf aan de Zand dijk in Kruiningen. Daarmee moet de uitbreiding van bedrij venterrein Nishoek mogelijk worden gemaakt. Het is de bedoeling dat Nishoek de komende jaren met dertien hectare wordt uitgebreid. De gemeente heeft vijf huizen aan de Zanddijk aangekocht, maar met drie andere eigenaren kon geen overeenstemming worden bereikt. Op Leefbaar Reimerswaal en de ChristenUnie na gaat de raad ermee akkoord dat tot onteige ning overgaat. De WD gaat al leen akkoord met onteigening van de woningen en niet van het agrarische bedrijf GOES - De handtekeningen die initiatiefnemers A. van Oosten en H. Corstanje verzamelden om het sluiten van de spoorweg overgang in 's-Heer Hendriks kinderen tegen te gaan, werden gisteren overhandigd aan wet houder M. 't Hart. In totaal haalden ze 469 handtekeningen De wethouder reageerde posi tief op het grote aantal handte keningen. „Ik kan niets garan deren, maar er is een grote kans dat de overgang niet gesloten wordt. Als gemeente hebben wij beloofd te zullen luisteren naar de mening van omwonenden. Als er zoveel mensen tegen de sluiting zijn, moeten we daar in het college ernstig rekening mee houden." t Hart benadrukte wel dat de gemeente niet bevoegd is om de uiteindelijke beslissing te ne men. Die ligt bij de beheerder wan het spoor Prorail. Maar de gemeente heeft wel een belang rijke stem in het besluit en het college zal volgens de wethou der dan ook proberen om sluiting tegen te gaan. "an Oosten was blij met woorden van de wethouder. Hij blijft bij zijn standpunt dat de overgang helemaal niet gevaar lijk is en dat er naar zijn weten nooit ongelukken zijn gebeurd. Dat is voor de Prorail en de ge meente de belangrijkste reden om^ spoorwegovergangen te Van Oosten benadrukte dat niet alleen de inwoners van 's-Heer Hendrikskinderen baat hebben j "el open blijven van de over- Sang, maar dat bijvoorbeeld ook wielrenverenigingen vaak Parcoursen uitzetten die daar ®gs komen en ook de overgang willen behouden. Volgens de mitiatiefnemer wilde slechts een enkeling geen handteke- ning zetten, maar dat was dan °°k omdat die nooit gebruik maken van de overgangVoorlo- P'g moet het college eerst nog onderling vergaderen en daarna met Prorail voordat die laatste een besluit neemt. de de Alfred de Koning uit Lewedorp doet in Malaga mee aan de Europese Kampioenschappen voor machinisten. door Freek Janssen LEWEDORP - Alfred de Koninguit Le wedorp doet deze maand mee aan de Europese Kampioenschappen voor machinisten in het Spaanse Malaga. Hij mag zijn kunsten vertonen op negen onderdelen, met evenveel verschillende grondverzetmachines, zoals bulldozers en shovels. In totaal doen er drie Nederlanders mee aan het EK. Utrechtenaar Ton Verdam, Europees kampioen van vorig jaar, is automatisch geplaatst. De overige twee tickets waren voor de nummers één en twee van de Nationale Kampioen schappen in Weert. De Koning haalde de derde plaats en zou dus net buiten de boot vallen. Maar de nummer twee stel de een aantal eisen waaraan de organi satie niet kon voldoen en besloot niet te gaan. Het kwam allemaal wel wat onver wacht. „Ik moet nu heel veel gaan oefe nen. De laatste jaren heb ik niet zo veel meer gereden, al helemaal niet op klei nere machines. Volgende week zater dag vertrek ik, dus ik heb nog maar een dikke week om me voor te bereiden." De deelnemers moeten in groepen wer ken. „Je zit in een team van vijf man, uit verschillende landen. Elk onderdeel heeft weer andere teams en je wordt ook als team beoordeeld. We krijgen eerst een video-instructie en moeten daarna om beurten de proef uitvoeren." De afgelopen drie jaren deed ook een Zeeuw mee aan het EK. John Janse uit Rilland werd vorig jaar zelfs vierde in het algemeen klassement en kampioen op het onderdeel wielladers. Zit het de Zuid-Bevelanders in het bloed? „John en ik hebben allebei het vak geleerd bij Jac Rijk in Heinkens- zand. Daar hebben ze veel verschillen- foto Willem Mieras de soorten machines en daar leer je na tuurlijk veel van." Helaas voor Janse is hij dit jaar uitge sloten van deelname. In de regel mogen machinisten niet langer dan drie jaar achter elkaar meedoen. Maar hij staat wel aan de zijlijn; hij zat in de jury van het NK en helpt De Koning bij de voor bereiding. Het kampioenschap vindt plaats op 20, 21 en 22 oktober. De Nederlandse dele gatie heeft trouwens een naam hoog te houden. Door de goede prestaties van Verdam en Janse sleepte Nederland vo rig jaar de wisselbeker voor landen in de wacht. door Rolf Bosboom GOES - De nieuwe regels voor uitstallingen bij winkels in het Goese winkelgebied worden wat minder streng dan de be doeling was. Naar aanleiding van de inspraakronde, is het zo geheten Kwaliteitshandboek Binnenstad op diverse onderde len aangepast. Advertentie Flgris van Bommel Redwood Noble blue Giorgio ZIERIKZEE - Bij de dierenart- npraktijk Schouwen-Duive- id in Zierikzee zijn de afgelo- dagen vijf gevallen van crfX?matose konijnen ge- nstateerd. Volgens dierenarts kei k MeijnmSer is °Pmer_ Papegaaistraat B Goes www.vandereepe.nl Dat boekwerk bevat allerlei re gels over hoe gevels van winkel panden er uit moeten zien. Het doel ervan is meer eenheid en een rustiger straatbeeld te krij gen in de binnenstad. De maat regelen sluiten aan bij het Masterplan Binnenstad, de grootscheepse vernieuwing van het Goese centrum, waarvan de eerste resultaten volgend jaar zichtbaar moeten worden. Het Kwaliteitshandboek geeft onder meer aan dat elke winkel nog maar een beperkte uitstal ling buiten mag hebben: maxi maal een meter breed en 7 5 cen timeter diep. Aanvankelijk mocht de hoogte niet meer dan 1,20 meter zijn. Dat leidde tot bezwaren, omdat dan bijvoor beeld een rek met wenskaarten niet meer buiten kan staan. De maximumhoogte is daarom nu opgerekt tot 1,80 meter. Winkels met brede gevels (meer dan 7,5 meter) krijgen, naar aanleiding van de inspraakre acties, de mogelijkheid voor een tweede uitstalruimte. De af stand tussen beide uitstallingen moet wel minimaal anderhalve meter zijn. De regels voor uitstallingen gel den niet het hele jaar. Zowel in de zomer- als winterperiode is er een uitzonderingsperiode van twee maanden. Op verzoek van de ondernemers is de periode in de winter wat vervroegd, van 15 december tot en met 15 februari, zodat de drukte van voor de De nieuwe regels moeten zorgen voor meer eenheid en een rustiger straatbeeld. foto Wi llem Mieras kerstdagen kan worden 'meege pakt'. Het verzoek om uitzonderingen te maken voor specifieke win kels zoals bloemenzaken wordt niet gehonoreerd, omdat het ge meentebestuur vreest zich dan op een hellend vlak te begeven. Het gaat ervan uit dat de regels de ondernemer voldoende ruim te bieden om zich 'op creatieve wijze te presenteren'. Alle uitstallingen dienen uiter lijk op 1 januari 2006 aan de nieuwe eisen te voldoen. Voor straten die opnieuw worden in gericht geldt dat de uitstallin gen al vanaf de opleveringsda tum binnen de perken dienen te blijven. Het Kwaliteitshandboek geeft nog veel meer voorschriften over zaken zoals gevelreclame, gevel verlichting en rolluiken. Er wordt een overgangsperiode van vijf jaar in acht genomen, die ingaat op 1 januari 2004. Wanneer een ondernemer bin nen die termijn iets aan zijn gevel wil veranderen, zoals nieuwe reclame, geldt dat de volledige gevel dan direct aan alle eisen dient te voldoen. De Ondernemers Organisatie Goes (OOG), de belangenbehar tiger van de middenstanders in de binnenstad, heeft het aange paste Kwaliteitshandboek in middels onderschreven. door Mieke van der Jagt en Carla van de Merbel THOLEN - In vier kerken in de gemeente Tholen is in de nacht van woensdag op donderdag in gebroken. Het gaat om de ka tholieke- en de Nederlands her vormde kerk in Oud-Vossemeer, de hervormde kerk in Sint Phi- lipsland en nog een kerk in deze plaats. Welke dat is, kon giste ren niet achterhaald worden. Waarschijnlijk gaat het om de oud-gereformeerde kerk of de gereformeerde gemeente. Wat er bij de vier inbraken in to taal is buitgemaakt, is nog niet bekend. „Wij missen niets", zegt P. Etiënne van de rooms-katho- lieke kerk in Oud-Vossemeer. Vrijwilligers die de kerk 's och tends kwamen schoonmaken, ontdekten de inbraak. De inbre kers hadden een ruit ingetikt. „Ze zijn door de sacristie ge gaan. Alle deuren stonden open. Maar ze zijn blijkbaar niet ach terin geweest. Daar staat een busje met geld, bij het altaar waar mensen kaarsjes kunnen aansteken, en dat busje staat er nog." Volgens Etiënne wordt in de hervormde kerk in Oud-Vosse- meer ook niets gemist. „De do minee schijnt daar gezegd te hebben: 'Als ze de Statenbijbel zouden meenemen, hoop ik dat ze de tien geboden goed lezen'." In de hervormde kerk in Sint Philipsland is wel geprobéérd de Statenbijbel mee te nemen. „Maar dat is ze niet gelukt", zegt kerkvoogd A. Kosten. De inbrekers waren de kerk bin nengekomen door vanaf een vuilcontainer een glas-in-lood- raam in te tikken. „De inbrekers konden niet mét de bijbel wegkomen, omdat we nog extra beveiliging hebben op de deuren." Ze zijn gevlucht via het ingetikte raam, zonder bij bel omdat deze te groot was om door het gat mee te nemen. De bijbel is teruggevonden in het portaaltje. Niet alleen op Tholen, maar ook in de andere Zeeuwse regio's ontwikkelen inbrekers de afge lopen tijd een warme belang stelling voor godshuizen. Al zeven keer werden de afgelo pen weken inbraken in kerken gemeld. Zes keer op Schouwen- Duiveland en afgelopen week einde nog op Walcheren. De politie dringt er bij kerkbe sturen op aan te zorgen dat er geen waardevolle spullen als antieke bijbels en avondmaal- stellen in de kerk achterblijven. Ook offerblokken en collecte- zakken kunnen het beste me teen na de dienst worden ge leegd. Om te voorkomen dat lege offer blokken door braak worden be schadigd, kunnen ze maar het beste open blijven tot de kerk voor de volgende viering wéér open gaat. BRUINISSE - Het aantal sche pen, dat jaarlijks door de Greve- lingensluis bij Bruinisse vaart, is de afgelopen tien jaar iets ge daald: van 52.157 naar 48.239 beroeps- en recreatieboten. Volgens E. de Feijter van Rijks waterstaat betekenen deze cij fers niet dat het Grevelingen- meer minder in trek is onder de watersporters. Na een explosie ve groei eind jaren tachtig is het aantal sluispassages tussen de Grevelingen en de Oosterschel- de aan het stabiliseren. Voor dit jaar verwacht Rijkswa terstaat weer boven de 50.000 passanten uit te komen. door Wout Bareman TERNEUZEN - De ANWB is te vreden over de veiligheidsmaat regelen in de Westerscheldetun- nel. Deskundigen stelden afgelopen zomer in opdracht van de bond een onderzoek in naar de veiligheidssystemen, het toezicht en andere voorzie ningen. Die bleken allemaal in orde. De onderzoekers zijn uiterst te vreden over de communicatie voorzieningen, de brandpre-, ventie en -bestrijding en de ontsnappingsroutes via de dwarsverbindingen. De noodte- lefoons in de hulpposten moeten wel beter zichtbaar worden ge maakt. Volgens de ANWB heb ben ze te veel een 'schutkleur'. En verder vinden de onderzoe kers het jammer dat de tunnel buizen niet zijn voorzien van vluchthavens, die zouden kun nen worden gebruikt bij pech. Tunnelexploitant NV Wester- scheldetunnel neemt het advies van de ANWB om de telefoons in de hulpposten aan de tunnel- wanden beter zichtbaar te ma ken ter harte. Woordvoerder In- go de Moor: „Onze technische dienst gaat bekijken hoe we dat moeten doen. De hulpposten op zich zijn, wijst de praktijk uit, goed zichtbaar alleen die tele foons hebben een te weinig op vallende kleur." Over het ontbreken van vlucht havens zegt De Moor: „Tja, dat heeft natuurlijk alles te maken met het ontwerp en de uitvoe ring van de tunnel. We hebben nu eenmaal gekozen voor het boren van de tunnelbuizen in de slappe bodem van de Wester- schelde. Dan krijg je een rond gat. Het is anders als je een tun nel bouwt in een berg. Dan kun je die vluchthavens gemakkelij ker creëren. We zullen er mee moeten leven." De NV onder zoekt mpmenteel, na klachten van tunnelgebruikers, de moge lijkheid om de signalering in de tunnel én de verwijzing naar de tolpoortjes op het Tolplein aan te passen. De ANWB testte eerder dit jaar twee andere tunnels in Neder land. De Maastunnel in Rotter dam en de IJ-tunnel in Amster dam werden als 'slecht' gekwalificeerd omdat er onvol doende rampenoefeningen wer den gehouden en de verwijzing naar nooduitgangen ontbrak of slecht zichtbaar was. Inmiddels zijn in beide gevallen maatrege len getroffen. De ANWB-test maakte deel uit van een onder zoek naar de kwaliteit van 25 tunnels in elf landen in Europa. Bij elf tunnels bleek de veilig heid onder de maat, bij zeven tunnels was die voldoende, bij vier goed en bij maar drie tun nels erg goed. De oude Waas landtunnel bij Antwerpen (uit 1933; de oudste Scheldétunnel) sloot de rij als 'zeer slecht'. Advertentie van 89,95 voor €75, van 79,95 voor €59 ,95 LANGE DELFT 16 MIDDELBURG Die vrouw in Groede hoorde al geruime tijd gepiep in haar huis. Vooral wanneer ze in bed lag, was het geluid heel hinderlijk aanwezig. Een uit gebreide speur- en luister- tocht verschafte geen uit sluitsel. Pas na een week kwam ze er achter dat de brandmelder op de overloop al piepend liet weten dat de batterij bijna leeg was. De vijf muizenval len, rijkelijk voorzien van kaas, heeft ze toen maar op geruimd. K.tfURfcNFC>TO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31