PZC Best lastig, maar heel mooi David Millar ongewoon de beste Joost Bellaart mag blijven als coach Louis van Gaal in de luwte bij Ajax Spits vindt dat Advocaat maar eens moet kiezen 17 vrijdag 10 oktober 2003 Kroaat leidt duel Oranje Frank de Boer is zich van geen kwaad bewust Limburgers presenteren zich op WK Ook Bovelander weg bij Oranje Geen ruziezoeker Verbaasd Zenden en De Boer op scherp Zilveren schaal Van der Sar Engeland moet Owen missen Sato vervanger van Villeneuve Kelli White blijft positief Pittigst Kluivert blijft niet zwijgen Dick Advocaat volgt aandachtig de training van zijn selectie in Katwijk. foto Marcel Antonisse/ANP NOORDWIJK - Zeljko Si ne fluit morgenavond de EK-kwalificatiewed- strijd tussen het Neder lands voetbalelftal en Moldavië. De 42-jarige Kroatische arbiter is al jaren actief op het internationale podi um. Hij leidde in oktober 2001 onder meer een duel van Ajaxin de Uefa-beker met Lausanne. Siric wordt in het Philips-sta- dion van Eindhoven geas sisteerd door zijn landge- noten Darko Livar en Zeljko Novosel. ANP NOORDWIJK - Dick Advocaat heeft Frank de Boer gisteren in een groepsgesprek op zijn uitla tingen na afloop van de door Oranje verloren interland van vorige maand tegen Tsjechië ge wezen. De bondscoach noemde het niet yerstandig dat de aanvoerder zich voor de camera's over het optreden van zijn vervanger André Ooijer en de door Oranje gehanteerde tactiek had uitge laten. „Hij had die zaken niet via de media moeten spelen"al dus Advocaat. „Dat heb ik tij dens een groepsgesprek over de Wedstrijd van zaterdag tegen Moldavië gezegd. Ik heb hem dus niet op het matje geroepen. Ik heb wel gezegd dat zulke za ken beter binnenskamers kun nen worden gehouden." Frank de Boer nam de opmer king van Advocaat voor kennis geving aan. „Ik had namelijk niet het idee dat ik iets fouts had gedaan. Want ik heb helemaal niets verkeerds over Ooijer ge zegd. Ikzeizelfsdathijgoedhad gespeeld. Alleen dacht ik dat het de bedoeling was dat hij voor Jaap Stam ging spelen. Dat deed hij niet. Meer1 niet. Als het slecht gaat, worden zulke uit spraken in de media ruim be licht. De bondscoach heeft daarom gereageerd. Ik zal nóg beter op mijn uitspraken moe ten letten." AIVP HAMILTON - De gemeenten Valkenburg aan de Geul en Heerlen hebben gisteren in Ha milton hun bidboek gepresen teerd aan UCI-baas Hein Ver- bruggen. De beide Limburgse gemeenten willen de WK wiel rennen van 2008 of 2009 organi seren. Valkenburg was voor het laatst in 1998 gastheer van de mondia le titelstrijd. Het bidboek werd gisteren in Hamilton aan Ver- bruggen overhandigd door bur gemeester Nuytens van Valken burg, KNWU-voorzitter Joop Atsma en May Jung, sportamb tenaar van de gemeente Heer len. ANP AMSTERDAM - Oud-interna tional Floris-Jan Bovelander is opgestapt als assistent-bonds- coach van het Nederlands hoc keyteam. De voormalige topscorer van Oranje kan onvoldoende tijd vrijmaken voor zijn taken bin nen de technische staf. Zowel bij Bovelander als bij bonds coach Joost Bellaart bestond er enige ontevredenheid over zijn I te kleine rol bij het team. „Zijn inbreng was minder dan we hadden verwacht." Bellaart benadrukte dat het vertrek van Bovelander los staat van de recente crisis rond zijn dgen positie. Teamarts Piet- Hein Kolkman stapte vrijwillig op, Reinier van Dantzig (fysio therapeut) is niet langer wel kom bij Oranje. De assistent trainers Michel van den Heuvel er> Hans Streeder blijven wel aan. ANP joor Edward Swier HAMILTON - Ze moeten in het Peloton altijd een beetje om hem achen. Dan zijn z'n haren weer iond, dan weer zwart. En zijn nllencollectie is ook impone rend. David Millar is allesbe halve gewoontjes. I Maar richt hij zich op een evene ment, dan is de concurrentie I snel stil. Zoals in Hamilton, vaar de 26-jarige Schot giste- n op imponerende wijze de wereldtitel tijdrijden bij de eli- e-renners won. En er komt [heer. „Ik wil nu ook olympisch Jtampioen worden. illar was de torenhoge favo- i ln Canada. „Dat was geen I P ezierig gevoel. Iedereen viel door Jaap van Essen NOORDWIJK - Patrick Klui vert praat weer. Dat wil zeggen: hij verschijnt weer op de pers conferenties die hij vanwege enkele nare stukjes een maand geleden niet meer bezocht. Ei genlijk wil de spits nog steeds niet al te diep in gaan op zijn lot gevallen in het Nederlands elf tal, maar uiteindelijk komt het hoge woord er toch uit: Advo caat zal eens moeten kiezen. Er wordt al jaren over gespro ken. Kluivert en Van Nistelrooij zijn twee superspitsen, ze moe ten samen dus wel ongelooflijk goed zijn. Niet af te stoppen zelfs. Helaas, niets is minder waar. Tussen de twee geboortedagge noten (1-7-1976) wil het maar niet boteren tussen de lijnen. Er is geen chemie zoals het zo mooi heet. Tot dusverre stelde met name Kluivert zich telkens inschikke lijk op. Advocaat posteerde hem op het middenveld, en op een positie achter de diepste spits, Van Nistelrooij dus. En dat ter wijl Kluivert het liefst zelf als verst vooruitgeschoven aanval ler speelt. „Diepste spits, dat is natuurlijk mijn echte plaats", spreekt hij nu dan ook uit. Een dezer dagen zal Kluivert met Advocaat gaan praten, zo kondigde hij gistermiddag aan. „Dan zal ik hem vertellen hoe ik over mijn positie denk. Natuur lijk kan hij dan best zeggen dat hij juist heel tevreden over mij is als ik achter de echte spits speel. Dat kan best en ik heb het te res pecteren. Ik ga ook niets eisen, gewoon zeggen wat ik ervan vind." Eigenlijk zorgde Kluivert zelf de voorbije jaren ook dat bonds- coaches nooit hoefden te kiezen tussen de twee superspitsen die maar geen duo kunnen vormen. Kluivert kan best vanuit de tweede lijn spelen, doet het zon der mopperen en is ook niet de speler die snel met een vuist op tafel slaat. Hij zal niet gauw een bepaalde positie opeisen. Hij is me er al mee lastig, terwijl we nog moesten fietsen. Toen ik vanmorgen wakker werd dacht ik: het is eindelijk zover." Millar stond al eens eerder op het WK-podium. In 2001 werd hij in Lissabon tweede achter Jan Ullrich. „Maar sindsdien ben ik een veel betere renner ge worden. Ik wist nu wat nodig was om te winnen. In de Vuelta bevestigde Millar dat hij richting Hamilton op de goede weg was. Gisteren stond er geen maat op de Schot. Na het eerste tussenpunt op acht kilo meter leidde Millar de dans, met een kleine acht seconden voor- nu eenmaal geen ruziezoeker. „Misschien klopt het wel een beetje dat ik zelf daardoor zorg de dat Advocaat niet hoeft te kiezen." En weer bedekt hij zijn woorden vervolgens onder een dekbed van dons. „Ruud en ik kunnen natuurlijk ook nog naast elkaar diep spelen, met bijvoorbeeld Van der Vaart erachter." Ja, Van der Vaart. Daarmee speelde Kluivert tegen Oostenrijk in de spits. En dat liep wonderbaar lijk goed. De twee waren licht punten op een overigens ook nogal sombere voetbalavond. Ze scoorden ook allebei. „Het ging lekker, die eerste goal was natuurlijk ook heel mooi." sprong op de Duitser Uwe Pe- schel. Bij de eerste passage van de finish, met 20,6 kilometer op de teller, was de marge met Pe- schel al bijna 37 seconden. Aan de streep had Millar - diede41,3 kilometer in 51.17,29 afraffelde - liefst een minuut en 25 secon den voorsprong op de Australiër Michael Rogers, die lek reed en lang op zijn nieuwe fiets moest wachten. Rogers zei echter ach teraf dat hij de wedstrijd zonder platte tube ook niet had gewon nen. Het brons ging naar Pe- schel. De concurrentie in Hamilton was niet al te groot voor Millar. Van der Vaart deelde tegen de Oostenrijkers die ervaring. „Het voelde gelijk heel goed aan." Er waren dus wel enkele Oran je-spelers te vinden die zich ver baasden over het feit dat de functionerende tandem van het duel tegen de Oostenrijkers lut tele dagen later weer uit elkaar werd gehaald teneinde Van Nis- terlrooij weer een plaats te ge ven. De vraag is nu ook wat Ad vocaat gaat doen wanneer Van der Vaart-Kluivert morgen weer boven de rest van het team uitstijgen. Kluivert brandt zijn vingers liever niet aan die nete- Tal van bekende tijdrijders ont braken, onder wie Santiago Bo- tero (de kampioen van vorig j aar Jan Ullrich, Aitor Gonzalez en Lance Armstrong. Voor de lief hebbers van het zware verzet was de route door de binnenstad van Hamilton evenmin ge schikt. Millar is een kleurrijk figuur, bijna te kleurrijk voor de con servatieve wielerwereld. Hij werd geboren op Malta, maar verhuisde al snel naar Schot land. Als kind reed hij op een BMX-fiets en mountainbike. In 1990 verhuisde Millar echter naar zijn vader, in Hongkong. lige kwestie. Zoals hij een maand geleden ook liever bui ten schot bleef toen 'het volk' in een GPD-enquête hem als favo riete slachtoffer bestempelde in het spelletje 'gooi ze Oranje uit'. „Het leek me beter effe niets te zeggen. Wat moet je ook vertel len? Wijzen op mijn doelpunten voor Oranje? Iedereen kent de cijfers (momenteel 39 treffers in 72 interlands) en dat zegt toch genoeg? Natuurlijk vind ik zul ke testjes niet leuk. Ik sta ook liever niet op de eerste plaats. Maar wat moet ik eraan doen, ik weet het echt niet." Inderdaad kwam het enige juis te antwoord tegen Oostenrijk, met een doelpunt en een assist. Daar ging de vlotte jongeman behalve mountainbiken ook wakeboarden en mono-skiën achter de speedboat. Thuis, bij zijn moeder in het En gelse Berkshire, reed hij 's zo mers op een wegfiets. Het lever de hem in 1990 een plek in de selectie voor het WK-junioren op. Het ging daarna snel. Millar koos voor het avontuur in Frankrijk, bij VC Saint Quen- tin, tekende in 1997 een con tract bij Cofidis. Wennen aan het traditionele wielermilieu kon Millar niet al te best. De vrijheid van Hongkong miste De kritiek op Kluivert was ge lijk grotendeels verstomd. „Doelpunten helpen, dus moe ten we maar blijven scoren." Dat zou ook prettig zijn voor zijn nieuwe maatje Rafael van der Vaart, die net als Kluivert in de competitie nog helemaal droog staat. Ook een rare ge dachte, dat Oranje morgen aan treedt met twee spitsen die bij hun club nog niet scoorden. Vermoedelijke opstelling: Van der Sar; Reiziger, Stam, Frank de Boer, Zenden; Sneijder, Cocu, Van der VaartVan der Meijde, Kluivert, Robben. Reserves: Waterreus, Ooij er, Van Bronckhorst, Bosvelt, Van Hooijdonk, Makaay, Overmars. GPD hij, het leven in een keurslijf be viel geenszins. Nu nog wil hij zijn levensstijl liever niet veran deren en neemt hij het er in de winter van. Millar werd in zijn debuutjaar derde in het eindklassement van de Tour de l'Avenir. In 2000 droeg hij enkele dagen het geel in de Tour de France, na winst in de proloog. Dit j aar hoopte hij in de straten van Parijs hetzelfde te verwezenlijken, maar het ging faliekant mis. De Cofidis- renner zag in de proloog tot zijn ontsteltenis zijn ketting er aflo pen. De ploegleiding kreeg er van langs." Later in de Tour marcheerde het allemaal stukken beter. De af sluitende tijdrit in Nantes won Millar. GPD van onze sportredactie AMSTERDAM - Joost Bellaart, de bondscoach van de Neder landse hockeyers, mag zijn con tract uitdienen. Dat betekent dat de 52-jarige Amsterdamnier tot en met de Olympische Spe len van Athene 2004 in dienst van de KNHB blijft. „We gaan vol vertrouwen met elkaar door", liet vice-voorzit- ter Koos Formsma, belast met topsportzaken, weten. Hij zei dat de spelersgroep van Oranje zich deze week achter Bellaart had geschaard. De be kritiseerde bondscoach kreeg in gesprekken met onder anderen aanvoerder Jeroen Delmee en vice-aanvoerder Teun de Nooij- er te horen dat er binnen de se- door André Hoogeboom AMSTERDAM - De kogel is door de kerk: Louis van Gaal is benoemd als technisch direc teur bij Ajax. Daarmee is vrij wel zeker ook definitief een einde gekomen aan de rol van Johan Cruijff, die als adviseur van de club vanaf het begin ge kant was tegen Van Gaal (52). De nieuwe directeur gaat vanaf 1 november aan het werk. De reacties zijn louter positief. Louis van Gaal, die als trainer na zijn periode bij Ajax slechts twee keer landskampioen met Barcelona werd en internatio naal geen grote prijzen won, verkiest met zijn nieuwe baan een rol in de luwte. Ajax-trainer Ronald Koeman had als keiharde voorwaarde gesteld dat hij alleen wenste te werken met een technisch direc teur die zelf geen ambities meer heeft om trainer te worden. De voormalige bondscoach laat geen twijfel meer bestaan over zijn ambities en erkent dat hij een rol in de schaduw prefereert boven een nieuw avontuur in de dug-out. Van Gaal: „Ik kom te rug op het oude nest. Dit is mijn club. Ik ga mij eerst in alle rust oriënteren." Na het echec met Oranje, waar bij Van Gaal er niet in slaagde het wereldkampioenschap 2002 lectie voldoende draagvlak is om he t it ra j eet naar Athene af te maken. „Aan de onrust, als die er al wafc, is een einde gekomen", zei Formsma. Bellaart is blij met de brede steun die hij zowel van het be stuur als de spelersgroep ont ving. „Echt spannend was het niet, maar leuk is anders", sprak hij nuchter. „Er is op de man ge speeld en dat vind ik heel verve lend. Maar het is niet de eerste keer in mijn hockeyleven dat ik in de vuurlinie heb gelegen. Ik ben er alti j d sterker door gewor den." De kritiek kwam los na het mis lukte toernooi om de Europese titel, vorige maand in Barcelo na, waar Oranje met de vierde plaats een historisch dieptepunt bereikte. ANP in Korea en Japan te halen, was Barcelona zijn laatste actieve klus. Hij werd er vorig jaar roemloos ontslagen. Daarna fungeerde de trainer als deeltijd analyticus voor de wedstrijden van Oranje bij SBS6. Ajax heeft met Van Gaal een ka derlid aangetrokken dat op vol ledige steun kan rekenen binnen de clubVan hoog tot laag zijn de reacties louter positief. Voorzit ter John Jaakke: „De keuze voor Louis van Gaal is met grote een stemmigheid genomen." Arie van Eijden, over de inhoud van de functie van Van Gaal: „Door de aanstelling van Louis van Gaal zal het drie jaar geleden in gezette beleid een extra impuls krijgen. Louis gaat samen met Danny Blind de jeugdopleiding verder verfijnen." Voor trainer Ronald Koeman was Van Gaal nooit omstreden. Hij werkte als assistent met de Noord-Hollander samen in Bar celona en kon altijd goed met hem overweg. „De komst van Van Gaal is een goede zaak voor de club en voor mijzelf. Ik heb de stellige indruk dat deze positie voor Louis een eindstation is." Van Gaal kende vele successen bij Ajax, met als climax het win nen van de Champions League en de wereldbeker in 1995, ge volgd door een nieuwe finale plaats in 1996, die werd verlo ren van Juventus. GPD NOORDWIJK - Frank de Boer en Boudewijn Zenden kunnen zich morgen in de EK-kwalificatiewedstrijd tegen Moldavië geen gele kaart permitteren. Bij nog een boeking missen zij de eerste wedstrijd van de play-offs voor het EK (15 november) tegen de tegenstander die het Nederlands elftal maandag tij dens een loting in Frankfurt krijgt toegewezen. Hoewel er tijdens de ontmoeting met Moldavië behalve eer herstel niets meer op het spel staat, lijkt bondscoach Dick Ad vocaat niet van plan om beide internationals te sparen. „Ik roep ze niet voor niets op. Ik zal nog even met Frank praten maar ik ga ervan uit dat hij gewoon speelt. Voor Zenden geldt in principe hetzelfde." Advocaat verklaarde niet waarom hij risico's met beide inter nationals wilde nemen. Hij heeft in André Ooijer en Giovanni van Bronckhorst vervangers voor De Boer en Zenden in huis. ANP NOORDWIJK - Edwin van der Sar ontvangt morgenavond na de EK-kwalificatiewedstrijd tussen het Nederlands voetbal elftal en Moldavië uit handen van directeur Henk Kesler van de KNVB een zilveren schaal. Hij krijgt het aandenken omdat hij vorige maand tijdens het duel met Tsjechië voor de 75e keer het doel van Oranje verde digde. Van der Sar debuteerde op 7 juni in het Nederlands elf tal. Wit-Rusland was toen de tegenstander. ANP LONDEN - Michael Owen zal niet meevoetballen in het En gelse nationale team, dat morgen de beladen EK-kwalifica tiewedstrijd in Istanbul tegen Turkije speelt. Owen liep zater dag in het duel tussen Liverpool en Arsenal een beenblessure op. De ernst daarvan leek aanvankelijk mee te vallen, maar nu blijkt dat de sterspeler toch te veel last heeft van zijn scheen. Engeland heeft tegen de Turken aan een gelijkspel genoeg om zich direct te plaatsen voor het EK 2004 in Portugal. Turkije moet winnen. ANP/RTR SUZUKA - De Japanse autocoureur Takuma Sato neemt per direct het stoeltje over van BAR-rijder Jacques Villeneuve. De Canadees, die deze week te horen kreeg dat zijn contract niet wordt verlengd, liet de leiding van BAR weten dat hij niet op Suzuka wil rijden. Op dat circuit in Japan wordt dit weekeinde de laatste Grand Prix van het seizoen verreden. BAR heeft dinsdag al aange kondigd dat Sato, tot nu toe testrijder voor de renstal, in 2004 voor de formatie rijdt. ANP/RTR PARIJS - De kans is groot dat de Amerikaanse sprintster Kelli White haar twee gouden medailles die ze won bij de WK atle tiek moet inleveren. De Franse sportkrant l'Equipe onthulde gisteren dat ook in de B-test sporen van het verboden middel modafinil zijn aangetroffen. White zegevierde in augustus van dit jaar in Parijs als eerste atlete op zowel honderd als de tweehonderd meter. De 2 6-jarige sprintster werd niet geschorst, omdat het middel ten tijde van de WK nog niet op lijst met verboden middelen stond. De internationale atletiekfederatie IAAF wil White wel haar beide gouden plakken afpakken ANP/RTR door Edward Swier HAMILTON - Slapen had hij nauwe lijks gedaan. Doodmoe in het teamhotel in Burlington gearriveerd, dacht Mi chael Boogerd makkelijk de slaap te kunnen vatten. Maar om twee uur 's nachts meldde de jetlag zich voor het eerst en twee uur later zat hij weer rechtop. Het verkeer op Highway 403 tussen Toronto en Hamilton, irriteerde hem prompt. De volgende ochtend voelden de benen dan ook nog niet opperbest. „Maar over het WK-parcours heb ik niets te kla gen", aldus de onbetwiste kopman van de Nederlandse profafvaardiging na een korte verkenning. „Best wel lastig, maar heel mooi", vond Boogerd het stadse traject door het Ca nadese Hamilton. „En sfeervol, als het in Europa had gelegen.En zo liet hij de voorgaande WK's - dit jaar is Boogerd voor de tiende keer van de partij - nog eens de revue passeren. Niet vergelijk baar vanzelfsprekend met Zolder, waar vorig jaar de sprinters vrij spel hadden. Moeilijker dan de meeste andere, maar beter te doen dan het traject in Lugano, waar Johan Museeuw in 1996 wereld kampioen werd. Waar veel coureurs klaagden over de impact van Claremont Access, de twee de klim in het 12,4 kilometer lange par koers, vond Boogerd het stuk na de start en finish het pittigst. Op Beckett Drive verwacht hij dat de koers zijn beslissen de wending neemt. „Wie daar de hele koers op het buitenblad kan blijven rij den, doet mee om de prijzen. Op de tweede klim rijd je niemand eraf, al thans de goede renners niet." Terwijl Boogerd bij de boxen de gebor genheid van het Rabobankkamp op zocht - ook teamarts Geert Leinders en de ploegleiders Frans Maassen en Theo de Rooy zijn voor een korte vakantie ge arriveerd - lieten even verderop ook de De Nederlandse ploeg op verkenning op het WK-parkoers in Hamilton. Vlnr. Rik Reinerink, Gerben Löwik en Karsten Kroon. foto Vincent Jannink/GPD BankGiroLoterij-renners Gerben Lö wik en Bram Schmitz zich uit over de zwaarte van het parkoers. De twee wor den door bondscoach Gerrie Knete- mann geacht tot ver in de koers Boo gerd van dienst te kunnen zijn. „Het is goed te doen", vond Löwik. Schmitz knikte instemmend. „Maar het zal slo pend zijn. De klimmetjes komen, omdat het een relatief kort parkoers is, snel te rug." Löwik vreesde op voorhand de bergjes die slechts geschikt zouden zijn voor echte klimmers. „Werk voor de lichte jongens. Maar dat is niet zo. Op de macht kom j e hier ook gewoon boven op het buitenblad." Dat de wegen breed zijn, maakt het volgens de twee ook nog wat draaglijker. Hoewel de twee coureurs dit jaar veel progressie maakten bij de BankGiro- Loterij, en volgend jaar naar een Trade Team 1 verhuizen, weten ze waar hun zwakke punt ligt. „Wij rijden nooit koersen van 260 kilometer." Erik Dek ker wel, al heeft hij dit seizoen vanwege zijn knieklachten amper kilometers ge maakt. De afgelopen maanden uitge groeid tot het zorgenkindje van de Ne derlandse ploeg, voelt hij zich plots echter weer opperbest. „Ik vind het goed te doen. Het is veel makkelijker dan ik had gedacht, ik ben vijftig pro cent meer opgelucht. Maar dat is na tuurlijk relatiefIk had het me namelijk heel erg moeilijk voorgesteld." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 17