PZC Axelaar belandt in drugshandel na verlies been Studie schelpdiervisserij vergt extra tijd Omstreden EurExel duikt op in Zeeland Beweegbeurs voor vijftigplussers VLUCHTELING 11 Scholen vragen snellere hulp voor leerlingen met problemen Paardenman Brooijmans overleden weekenddiensten lezers schrijven Fun-o-theek Kessen w vrijdag 10 oktober 2003 Achterhaald Huisartsen Tandartsen Verloskundigen Dierenartsen Apotheken Thuiszorg Vrouw Begrip Opschudding STICHTING www.vluchteling.org Lange wachtlijsten jeugdzorg door Freek Janssen GOES - Zogenaamde 'zorgleer- lingen' in het voortgezet onder wijs moeten vaak te lang wach ten op professionele hulp. Voorzitter L. de Kraker van het samenwerkingsverband van scholen in de Oosterschelde- regio heeft dit laten weten in een brandbrief aan de provincie. GOES - Paardenkenner A.L.C. Brooijmans is afgelopen woens dag op 85-jarige leeftijd overle den. Jos Brooijmans, zoals hij bekend staat in de paardenwe- reld, was onder meer ere-voor- zitter van de stichting Zeeuwse dag van het paard. Brooijmans was groot voor vechter van het behoud van het trekpaard. In de jaren zeventig zette hij zich met succes in voor dit dier. Hij was ook de grond legger van shows voor trekpaar den die in het hele land gehou den werden. „Hij was een trekpaardenman pur sang", verteld A. de Buck, secretaris van de stichting Zeeuwse dag van het paard. „Hij had toen een bedrijf op Tholen en daardoor veel contacten. Hij was nationaal bekend. In de jaren negentig werd hij tijdens een nationale tentoonstelling zelfs benoemd tot paardenman van de eeuw." In 1991 werd Brooij mans voor onder meer zijn ver diensten in de paardenwereld benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Brooijmans was tot op het laatste moment nog actief met paarden. In juni mende hij nog een span tijden de Zeeuwse dag van het paard in Vrouwenpolder en veertien da gen geleden was hij nog - als vanouds - te vinden op de paar denmarkt in Utrecht. Brooij mans woonde al jaren in Steen bergen en was al geruime tijd ziek. Leerlingen met serieuze proble men worden centraal aange meld bij Bureau Jeugdzorg Zee land in Middelburg. Ze krijgen daar een intakegesprek, waarna wordt gekeken bij welke instan tie de leerling het beste terecht kan. „De wachtlijst is daar in middels echter zo lang, dat leer lingen maanden moeten wach ten op hulp", zo staat in de brief. De Kraker legt de schuld bij de provincie. Sinds dit jaar is het centrale aanmeldpunt voor de zorgleerlingen overgegaan van het Algemeen Maatschappelijk Werk naar Bureau Jeugdzorg Zeeland. De provincie had be loofd dat deze procedure soepel zou verlopen en dat er voldoen de geld beschikbaar zou zijn. Een van de gevolgen van de lan ge wachtlijsten is dat leerlingen met complexere problematiek te lang bij schoolbegeleiders blijven lopen. Daardoor hebben die te weinig tijd voor andere leerlingen. Volgens L. Smit, manager Jeugdreclassering bij Bureau Jeugdzorg Zeeland, is de brief achterhaald. „Twee jaar gele den waren de wachtlijsten lan ger dan nu. We zijn bezig met een veranderingsproces, dat eind dit jaar af is. Het is de be doeling dat dan ook de wacht lijst is weggewerkt." Ook voor zitter van de raad van bestuur H. van den Ende ziet een verbe tering voor de nabije toekomst. „De mensen die nu op de wacht lijst staan, staan daar inder daad al een paar maanden. Maar we zijn van plan om die binnen een paar weken een plaats te geven." Bij Ithaka, het centrum voor kinder- en jeugdpsychiatrie in Kloetinge is de wachtlijst in middels erg lang. Volgens woordvoerdster M. Stijnman komt dat doordat er een tekort is aan psychiaters in de regio. De samenwerkingsverbanden van scholen in Zeeuws-Vlaan- deren en Walcheren ondersteu nen de oproep aan de provincie. Ze hopen met de brief te berei ken dat er op korte termijn actie wordt ondernomen. zaterdag 11 en zondag 12 oktober 2003 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Walcheren Huisartsenpost Walcheren Koudekerkseweg 86, Vlissingen tel. 0900-1985 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in het weekend of tij dens feestdagen) Huisartsengroep 'de stad Middelburg' Patiënten huisartsen Albers, Angkotta, Bruynzeel, Van den Haak, Heere en Wor- telboer. zaterdag: C.J.E.M. Albers, Bellinkplein 3, tel. (0118) 644301. zondag: S. A. van den Haak, Rouaansekaai 47, tel. (0118)644301. Inloopspreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. De Veerse Huisartsen Patiënten huisartsen: Rullens, Bats, Ubels, Van Tol, Van Eede, Spekhorst, Van der Male en Huisman, vrij. 17.30- zon. 23.00 uur: R. v. Tol, Markt 36, Veere, tel. (0118) 501271 zo. 23.00-ma. 8.00 uur: F. v. Eede, de Casembrootstraat 24, Westkapelle, tel. (0118) 571234. Walcheren R. Claessen, Langeviele 47, Middelburg, tel (0118) 650510 Spreekuur 11.00-12.00 uur. Vlissingen,don. 20.00-vrij. 20.00 uur: T. Adriaansen, tel. (0118) 471140 vrij. 20.00-zon. 22.00 uur: H. de Pundert, tel. (0118)471140. Middelburg, vrij. 21.30-zon. 21.30 uur: J. Drijdijk, tel.(0118)626045. Landbouwhuisdieren tel.(0118)633803. Kleine huisdieren 0118)460860. A.L. Hoogveld en R.B.M. Meesters, Korte Noordstraat61, Middelburg, tel. (0118) 637077. Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00-18.00 uur. Landbouwhuisdierenpraktijk Walche ren (grote huisdieren) Oude Domburgseweg 33a te Oostkapel- le tel. (0118) 633803, za. en zo. visites aanmelden van 08.00-09.00 uur. Dierenartsenpraktijk Meliskerke R. Roskam, Kelderweg 1, tel. (0118) 592838. Vogel- en Egelopvang 'De Mikke' Het hele weekend bereikbaar onder tel. 0118 628288. Stadsgewest Vlissingen/Middelburg: 24-uursdienst (voor spoedeisende re cepten): Apotheek Van de Sande, Badhuisstraat 30-34, Vlissingen, tel. (0118) 412066. Zat. 10.00-19.00 uur: Apotheek Ringeling, Lange Delft 133, Middelburg, tel. (0118) 612538. Walcheren voor gezinsverzorging, wijkverpleging en uitleen verpleegartikelen, tel. 0118 684000. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Het kon niet uitblijven:de Zeeuwse Bibliotheek moet op geleukt worden. Op de weten schappelijke collectie kan be zuinigd worden en er moeten meer 'leuke' activiteiten komen. Het Zoetermeerse bureautje IOO herinnert zich in zijn infan- tiliseringsdrift niet wat een bi bliotheek is en verslijt het voor een vermaakscentrum dat elan moet hebben. Als de presentatie maar leuk is. Dit alles in op dracht van de gemeente Middel burg, die met plezier een kwart miljoen euro weggooit voor weer een ander onderzoek naar een museumpje waar niemand op zit te wachten en waarvan het exploitatietekort te voor zien is, maar zeurt over de bi- bliotheekkosten. Het weggooi en van gemeenschapsgeld naar gladjanussige externe onder zoeksbureaus neemt een steeds hogere vlucht. Het is rugdek king voor laffe en onbekwame bestuurders op kosten van de burgers. R.A. Maandag M. de Hennynstraat 3 Serooskerke (W) Als Limburgse, reeds 43 jaar woonachtig in Goes, schaam ik me voor de uitspraak die de heer Kessen, ook van Limburgse af komst, in de PZC van woensdag 8 oktober doet over Mabel Wisse Smit. Met plezier heb ik dit in terview gelezen en ook heb ik de uitzending van Omroep Zee land met de heer Kessen en ver slaggever Peter Joosse met inte resse gevolgd. Maar de laatste regels in het interview in de krant doen me versteld staan. Wat weet hij en ieder ander over wat er zich in het leven van Mabel heeft afgespeeld? Laten we met zijn allen niet zo snel oordelen! R.Kruitbosch - Somers Oostsingel 68 Goes Kokkelvissers vinden het jammer dat de evaluatie van het schelpdiervisserijbeleid opnieuw wordt uitgesteld: lang." ,De onzekerheid duurt al te foto Dirk-Jan Gjeltema door Harmen van der Werf DEN HAAG - Op het onderzoek naar de effecten van het sinds 1993 gevoerde schelpdiervisse rijbeleid lijkt geen zegen te rus ten. De presentatie van de stu die, die voor volgende week woensdag was gepland, is op nieuw uitgesteld. Het is de tweede keer dat het mi nisterie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) op de rem moet trappen met de twee de evaluatie van het schelpdier visserijbeleid, oftewel kortweg EVA2. In juli zag LNV-minister Veerman zich genoodzaakt het zelfde besluit te nemen. Nog niet alle deelrapporten wa ren halverwege dit jaar gereed. Die zijn inmiddels klaar, maar ze zijn nog niet allemaal bespro ken in de begeleidende stuurgroep van visserij- en na tuurorganisaties. Ook een we tenschappelijke beoordeling van de studies moet nog plaats vinden. Veerman wil eerst dat dit goed is geregeld, voordat hij EVA2 pre senteert. Kwaliteit en zorgvul digheid gaan bij hem boven al les. Hoeveel extra tijd nodig is, durft een woordvoerster van LNV niet te zeggen. Een discussiebijeenkomst over de evaluatie in Yerseke zaterdag 25 oktober gaat in elk geval niet door.J. Holstein van de kokkel sector vindt het uitstel jammer. „De onzekerheid duurt al te lang." Hij kan tegelijkertijd het besluit billijken. „EVA2 kan niet zorgvuldig genoeg gebeu ren. Ook RTerpstra van de Wadden vereniging vindt dat. Het nieu we uitstel mag volgens hem ech ter niet betekenen dat bij vergunningaanvragen voor kokkel- of mosselzaadvisserij steeds wordt teruggevallen op oud beleid. „Zeker niet", stelt hij, „omdat de voorlopige con clusies van EVA2 al zijn gepu bliceerd in de Natuurbalans 2003 van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). En die waren niet zo gunstig voor de sector. Holstein gaat ervanuit dat het huidige beleid geldig blijft tot de politiek in de loop van 2004 nieuw beleid vaststelt. Hij houdt vertrouwen in de uitkom sten van EVA2. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 27-jarige Axelaar die een been mist sinds bij twee jaar terug werd aange reden door een verkeersagent, stond gisteren terecht voor de rechtbank in Middelburg. Om dat hij het verlies van zijn been niet kon verkroppen, was hij sa men met zijn vrouw afgegleden en in de drugshandel beland. De officier van Justitie eiste tegen het echtpaar drie jaar gevange nisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Centraal in de strafzaak stond het verkeersdrama, dat 5 juli 2001 plaatsvond in Hulst. De verdachte was een flitspaal aan het saboteren, toen een agent van verkeershandhaving Zee land op hem inreed. Met fatale gevolgen voor zijn been. „Ik ben toen in een zwart gat gevallen. Ik bleef met het trauma zitten, terwijl die agent voor poging tot doodslag is veroordeeld tot een werkstraf", zei de Axelaar ver bitterd. De verdachte zocht na het inci dent nog meer zijn toevlucht in XTC en speed. Hij ging ter com pensatie van het been dat hij moet missen, aan krachtsport doen. Op de sportschool kwam hij in aanraking met stimule rende middelen. „Hij gebruikte veel om de psychische klap op te vangen", merkte de officier op. De man gleed steeds verder af. Het incident had hem zijn baan gekost en hij was voor tachtig procent arbeidsongeschikt ver klaard. Dat betekende dat hij weinig geld had om te besteden. Hij stortte zich vervolgens op de drugshandel. „Om bij te verdie nen." In de malaise werd zijn twintigjarige vrouw meegezo gen. Er werden klanten gewor ven in discotheken in België, die XTC-pillen, amfetamine en co caïne afnamen. Daarnaast ver kocht hij harddrugs vanuit zijn woning. Daarbij was zijn vrouw behulpzaam. Zij nam bestellin gen op, testte de kwaliteitenbe- zorgde de verdovende middel« bij de afnemers. De drugs*, den in Terneuzen en Brabantij.' gekocht. Met Belgische klanta werden afspraken gemaakt Philippine en Axel. Toen de politie 22 mefoplj punt stond het duo op te ken, werd de dagvoorraad'doj een kennis naar Terneuzen bracht en in een tuin van et> woning verstopt. Daar werda later 1440 XTC-pillen en gram amfetamine aangetroffen Een jaar eerder was het paarit België opgepakt voor de handel in synthetische drugs. Ze den zich een half jaar stil, raai' daarna werd een herstart maakt. De officier toonde begrip vo«j de situatie na het ongeval, mai hij wees tegelijkertijd op defoi se hoeveelheden waarin deald. „Het onderzoek heeft vijfen twintig klanten uitgewezen Dat lijkt weinig, maar hier om duizenden XTC-püla en kilo's speed. Klanten nams zes kilo amfetamine, 150 coke en duizend pillen per kee af. Dat is niet te vergelijken® de gewone straatdealer." De officier kondigde aan de winst uit illegale activiteite wil terugvorderen. De verdach ten, die vijf maanden in voorat rest zitten, gaven in grote lijne: alle feiten toe. Raadsman E. Smit vroeg wege de bijzondere omstandig heden van zijn cliënt (deimpat van het ongeval en het beperkt inkomen) de straf te matigen „Dit zijn mensen die huisje boompje, beestje koesteren." Strafpleiter R. van Voorst Vader vond dat de uitvoer van hard drugs gerelativeerd moest wor den. „Ze wonen in het grensge bied met België. Daardoor zijl ze sneller hiertoe gekomen. ft ongeluk heeft hun leven op kop gezet. Ze zijn hierdoor alk bei hun baan kwijtgeraakt." Uitspraak op 22 oktober. door Famke van Loon ZIERIKZEE - De organisatie EurExcel werft klanten en in vesteerders in Zeeland. Deze or ganisatie, die al in verschillende Europese landen actief is, doet veel stof opwaaien omdat de werkwijze van het bedrijf veel weg heeft van de verboden pira midespelen. EurExcel is het Europese on derdeel van VarTec Telecom uit de Verenigde Staten. Het pro duct wat de organisatie ver koopt is goedkope telecommu nicatie, vergelijkbaar met wat Tele2 doet. Zij kopen de 'tele foontikken' groot en dus tegen een lager tarief in, zodat de klanten van EurExcel goedko per kunnen bellen. Na jaren in Noord-Amerika actief te zijn geweest, wil VarTec nu ook zijn vleugels uitslaan in Europa. In Groot-Brittannië, Duitsland, Oostenrijk en Ierland is EurEx cel al in de lucht. Op 25 oktober wil EurExcel ook in Nederland gaan draaien. De manier, waarop EurExcel de Nederlandse markt probeert te veroveren, zorgt echter voor op schudding. De organisatie be staat uit managers, adviseurs en deelnemers (de bellende klan ten). Om adviseur te worden moet iemand 325 euro inleggen; managers betalen het dubbele. Het is aan de adviseur vervol gens deelnemers te werven, die zelf op hun beurt ook adviseur willen worden. Hoe meer advi seurs iemand 'onder' zich weet te verzamelen, hoe beter de ver diensten. Want EurExcel be loont de investering via com missies en bonussen. Volgens de organisatie kunnen de verdien sten voor een adviseur hoog in de keten oplopen tot 4000 euro per maand, wanneer hij tenmin ste zeven lagen aan nieuwe ad viseurs heeft binnengebracht. Deze werkwijze heeft veel over eenkomsten met de piramide spelen, die in Nederland bij wet zijn verboden. Advocaat J. de Jong van Lier van de Vereniging tegen Piramidespelen waar schuwt daarom voor EurExcel. „Veel mensen zullen hieraan geld verliezen." En wie er wel een slaatje uit weet te slaan, kan volgens hem uiteindelijk door zijn verliezende 'onderdanen' alsnog kaalgeplukt worden via schadeclaims. „Ik weet uit erva ring: het bedrag waarvoor ze uiteindelijk aansprakelijk wor den gesteld via de rechter is al tijd veel hoger dan het bedrag dat ze verdiend hebben." EurExcel zelf wijst in zijn infor matiebrieven elke vergelijking met de piramidespelen resoluut van de hand. Het zegt een 'mul tilevel marketing company' te zijn dat 'samen met jou geld wil verdienen, door jou een onder neming op te laten bouwen, die legitieme producten verkoopt, die mensen willen kopen en ge bruiken." Om voet aan de grond te krijgen in Nederland houdt EurExcel nu in het hele land bijeenkom sten om deelnemers en nieuwe adviseurs te werven. Deze week heeft een informatie-avond in Zierikzee plaatsgevonden. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Sporthal Bas- kensburg in Vlissingen staat vrijdag 17 oktober in het teken van een beweegbeurs voor vijf tigplussers. Belangstellenden kunnen informatiestands be zoeken, deelnemen aan demon straties of activiteiten en de eigen fitheid meten. Ook de pas- fiets van 3VO is aanwezig. De beurs is geopend van 13.00 tot 17.00 uur. De sportbeurs is een vervolg op de beurs van drie jaar geleden. De activiteiten worden aange boden door handboogschietver eniging d'Eendracht, koersbal- groepen VTV en d'Óude Stad, sjoelvereniging Schijf '83, bowlsvereniging de Groene Mat en de tennisbond. Daarnaast is er bij stands informatie in te winnen over bewegen in het al gemeen. Tijdens de beurs presenteert de gemeente Vlissingen de nieuwe, gratis sportwijzer. Daarin staan allerlei sportieve activiteiten voor vijftigplussers. 3VO zal tijdens de beurs aanwe zig zijn met de pasfiets. Word vriend van een vluchteling

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 14