PZC Scheepsmodel hoort thuis in Curasao Maritime Museum Taxibedrijven naar rechter voor contract gehandicaptenvervoer Schouwen krijgt extra ambulancepost CDA Vlissingen wil uitstel behandeling nota burgerparticipatie 13 Klagers tennisbaan krijgen alleen begrip Machinist De Koning moet nog veel oefenen Vrienden van Middelburg vindt theater niet passen in de omgeving agenda vrijdag 10 oktober 2003 Werken op de boerderij Brandje kiosk markt Middelburg Vragen over ontslagen bij Verduijn Marijkeschool in nieuwsquiz Botsing door voorrangsfout Na enen geen harde muziek Hommage Bereikbaarheid w (j^rharmen van der werf DOMBURG - De gemeente Vee rt nioet optreden tegen geluids overlast van tennissers die oefe oen op het tennispark aan de j W. Schuurnianstraat in Dom burg- Omwonenden hebben dit gisteren gevraagd voor de Raad van State in Den Haag. Al sinds 1982 klagen achterbu ren van het tennispark bij de ge- meente. Vrij dicht bij hun wo ning bevindt zich de oefenmuur van het tennispark. Het gebruik van die muur veroorzaakt vol gens de bezwaarmakers ge luidsoverlast, waartegen de gemeente naar hun idee moet optreden. Ze hebben dat ook of ficieel gevraagd. De gemeente Veere heeft dat verzoek naast zich neergelegd, omdat, aldus een ambtenaar voor de Raad van State, niet kan worden aangetoond dat er spra ke is van overschrijding van ge luidsnormen. Klachten komen ook al enige tijd niet meer bij de gemeente binnen. ,,Dus wat moeten wij dan?", vroeg de ambtenaar zich af. „Wij kunnen alleen afgaan op klachten." Dat de laatste tijd niet meer is geklaagd, verklaarden de om wonenden, betekent niet dat de overlast is verdwenen. Die be staat nog steeds, alleen zij wil len dorpsbewoners niet tegen zich in het harnas jagen. Domburg zou voor hen dan on leefbaar kunnen worden, vre zen zij. Het tennispark in Dom burg is het laatste dat in de ge meente Veere moet worden ge privatiseerd. Dat de gemeente niet tegen de tennisclub zou op treden, omdat anders het park minder waard zou kunnen wor den, speelt volgens de aanwezi ge ambtenaar geen rol. „De pri vatisering zit vast op enkele de tails." Veel kans dat de omwo nenden winnen, lijkt er niet te zijn, bleek uit de vragen van de Raad van State die vooral op de correcte naleving van regels let. Staatsraad J. Schaafsma bracht begrip op voor de irritatie die het gebruik van de oefen muur kan opwekken, maar veel verder dan dat ging hij niet. Het Haagse rechtscollege doet binnen zes weken uit spraak. Nieuw verzet tegen schouwburg door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De Stichting Vrienden van Middelburg mengt zich in de strijd om het nieuwe theater. De Vrienden hebben bezwaar gemaakt tegen het verlenen van een vrijstelling op het bestemmingsplan. De stichting vindt vooral dat het nieuwe theater te groot is. De Vrienden van Middelburg vinden dat het nieuwe theater niet in de omgeving past. Het is te groot en te hoog, zegt voorzit ter P. Smallegange. „Het is een massief gebouw dat niet in de kleinschalige omgeving past. We vinden het detoneren." Met het ontwerp zelf hebben de menden geen problemen. Het theater zou alleen op een andere plaats moeten komen. „Het had beter gestaan op het terrein van de oude gasfabriek. Enkele be stuursleden van onze stichting waren ook voor de bouw van een theater op het terrein van Mini atuur Walcheren. Of meer aan derand van de stad, aan de Pre sident Rooseveltlaan, bijvoor beeld." Het is niet de eerste keer dat de stichting bezwaar maakt tegen procedures rond de bouw van het theater, zegt Smallegange. De stichting, die onder meer het behoud van monumentaal Mid delburg als doelstelling heeft, had bijvoorbeeld ook al be zwaar gemaakt tégen de sloop van de Berghuijskazeme. Nu richten de bezwaren zich op het verlenen van de vrijstelling van bepalingen in het geldende be stemmingsplan 'Beschermd Stadsgezicht'. De kavel wordt MIDDELBURG - Kinderen van zes tot en met twaalf jaar kun nen 22 oktober weer meedoen met 'Werken op de boerderijbij de Middelburgse kinderboerde rij De Klepperhoeve. Aanvang 13.30 uur. STREEKACTIVITEITEN redactie walcheren Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 ag vlissingen Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 Email: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge urende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur bijvoorbeeld bijna helemaal volgebouwd, terwijl een open baar gebouw volgens de regels maar de helft van een perceel mag beslaan. Verder worden de maximale hoogten die in het be stemmingsplan zijn vastgelegd, overschreden. De Vrienden van Middelburg hebben eerder actie gevoerd om het Hofje onder de Toren te be houden en heeft de stichting zich ingezet voor de restauratie van de beeldjes van het schut tershof Sint Sebastiaan. Ze was ook betrokken bij de verhuizing van het monumentale Seinhuis je naar het terrein van de Stich ting Stoomtrein Goes Borsele. De bouw van het nieuwe theater aan de Zuidsingel had vorige week moeten beginnen. Omdat de Belangenvereniging Van A tot Z een verzoek bij de recht bank ingediend heeft om de bouwvergunning te schorsen, ligt de bouw nu stil. Op 17 okto ber wordt de zaak behandeld. Als de rechtbank het verzoek honoreert, kan de bouw worden stilgelegd tot er een uitspraak is in een bodemprocedure. Dat kan enkele maanden duren. Het nieuwe theater moet in het voorjaar van 2006 open. Dat is al een half jaar later dan oor spronkelijk de bedoeling was. De sloop van de kazerne en het archeologisch onderzoek duur den langer dan verwacht. Alfred de Koning uit Lewedorp doet in Malaga mee aan de Europese Kampioenschappen voor machinisten. BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor ouderen; Kaasboer Biggekerke, 9.00-12.00 uur: Tossen. Inschrijving 8.45-9.00 uur; MIDDELBURG - Trefpunt, 20.00-22.30 uur: Disco; Woelige Werf, Rijnstraat, 13.30 uur: Bridgen; 00STKAPELLE - Halve Maan, 10.00 uur: Badminton voor vijftigplussers; OOST-SOUBURG - Wijkcentrum De Re genboog, 10.00-11.00 uur: Yoga; SEROOSKERKE - Peuterspeelzaal De Vrolijke Keet, 15.15-16.30 uur: Winterkle- dingbeurs; VLISSINGEN - De Piek, 21.30 uur: The Kids are allright; Het Bolwerk, 14.00 uur: Koersbal; Wijkcentrum Open Hof, Paauwenburg, 9.00-10.15 uur: Hatha Yoga. door Freek Janssen LEWEDORP - Alfred de Ko ning uit Lewedorp doet deze maand mee aan de Europese Kampioenschappen voor ma chinisten in het Spaanse Mala ga. Hij mag zijn kunsten verto nen op negen onderdelen, met evenveel verschillende grond- verzetmachines, zoals bulldo zers en shovels. In totaal doen er drie Nederlan ders mee aan het EK. Utrechte naar Ton Verdam, Europees kampioen van vorig jaar, is au tomatisch geplaatst. De overige twee tickets waren voor de nummers één en twee van de Nationale Kampioenschappen in Weert. De Koning haalde de derde plaats en zou dus net bui ten de boot vallen. Maar de nummer twee stelde een aantal eisen waaraan de organisatie niet kon voldoen en besloot niet te gaan. Het kwam allemaal wel wat on verwacht. „Ik moet nu heel veel gaan oefenen. De laatste jaren heb ik niet zo veel meer gereden, al helemaal niet op kleinere ma chines. Vblgende week zaterdag vertrek ik, dus ik heb nog maar een dikke week om me voor te bereiden." De deelnemers moeten in groe pen werken. „Je zit in een team van vijf man, uit verschillende landen. Elk onderdeel heeft weer andere teams en je wordt ook als team beoordeeld. We krijgen eerst een video-instruc tie en moeten daarna om beur ten de proef uitvoeren." De afgelopen drie jaren deed ook een Zeeuw mee aan het EK. John Janse uit Rilland werd vo rig jaar zelfs vierde in het alge meen klassement en kampioen op het onderdeel wielladers. Zit het de Zuid-Bevelanders in het bloed? „John en ik hebben allebei het vak geleerd bij Jac Rijk in Heinkenszand. Daar hebben ze veel verschillende soorten machines en daar leer je natuurlijk veel van." Helaas voor Janse is hij dit jaar uitge sloten van deelname. In de regel mogen machinisten niet langer dan drie jaar achter elkaar mee doen. Maar hij staat wel aan de zijlijn; hij zat in de jury van het NK en helpt De Koning bij de foto Willem Mieras voorbereiding. Het kampioen schap vindt plaats op 20, 21 en 22 oktober. De Nederlandse de legatie heeft een naam hoog te houden. Door de goede presta ties van Verdam en Janse sleepte Nederland vorig jaar de wissel beker voor landen in de wacht. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Twee taxibe drijven stappen naar de rechter omdat ze het niet eens zijn met de aanbesteding van het vervoer voor ouderen en gehandicapten op Walcheren. Dat vervoer is in middels gegund aan taxi Blaak man en Connexxion. Volgens de protesterende bedrijven hebben ze geen andere keus. Als ze be zwaar willen maken tegen de procedure, is een gang naar de rechter de enige mogelijkheid. Ook voor de aanbesteding plaatsvond, stuitte de procedu re al op bezwaren. De Zeeuwse Taxi Centrale (ZTC) liet weten dat de eisen in het bestek niet eerlijk waren. Alleen bedrijven die al vraagafhankelijk vervoer verzorgden, kwamen voor het contract in aanmerking. De ZTC had ook bezwaar tegen het feit dat de prijs in het contract al vast lag. Het bedrijf heeft toch meegedongen met het contract, voor een bedrag dat acht ton la ger lag dan het bedrag in het be stek. De ZTC greep naast het contract. „Het is een trieste gang van zaken", aldus D. Val kenier van de ZTC. Het vervoer is aanbesteed door Maatschap pelijke Zorg Walcheren, een sa menwerkingsverband van de drie Walcherse gemeenten. De bedrijven die naar de rechter stappen, Taxi Centrale Renesse (TCR) en D VG de Vier Gewesten uit Tilburg, zeggen geen andere keus te hebben. „In het bestek werd gevraagd om een kopie van de dagvaarding", zegt een woordvoerder van DVG. Dat is een franchiseorganisatie en treedt op namens een taxibe drijf uit de regio. Om welk be drijf het gaat, wil de woordvoer der niet zeggen. K. Hage van TCR zegt dat zijn bedrijf liever eerst had overlegd voor de gang naar de rechter werd gemaakt. Beide bedrijven zijn het niet eens met de manier waarop hun aanbieding is beoordeeld. Volgens L. Poppe-de Looff, de voorzitter van Maatschappelij ke Zorg Walcheren, is het bijna standaard dat na de aanbeste ding een rechtszaak volgt. „Dat is de vorige keer ook gebeurd." Toen kreeg Blaakman het con tract, terwijl de aanbesteding 10 procent duurder was dan het de aanbieding van twee andere bedrijven. Het contract voor het vervoer van ouderen en gehan dicapten geldt voor vijf jaar en gaat op 1 januari in. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De twee meter lange Aruba hoort thuis in het Curayao Maritime Museum. Dat vinden de Vlissingers Ed Macaré, bestuurslid van de Vereniging Nederlandse lood- sensociëteit, en Jaap Pop, ex- voorzitter van VNLS. Het scheepsmodel is gemaakt door Tim Riemeijer uit Vlissingen, die in januari 2001 is overleden. „Tim zou ook tevreden zijn ge weest met deze bestemming", denkt Macaré. Maandag wordt het model naar Den Helder ge bracht, waar het met een vlieg tuig van de Koninklijke Marine naar Curayao wordt gevlogen. Het maritiem Muzeeum in Vlis singen was niet geïnteresseerd in het model. Wilbert Weber van het Muzeeum: „Het schip heeft geen directe relatie met Zee land. Dan zijn we voorzichtig om het een plaats in ons muse um te gunnen. Het feit dat de maker uit Vlissingen komt, is aardig, maar niet van doorslag gevende betekenis." Weber vindt het model beter op zijn plaats in Curayao. „Het ty pe was vaker te zien op de wate ren bij Curayao dan hier op de Westerschelde." De tanker is een trunkdektan ker. De schepen kunnen veel la ding meenemen met een relatief geringe diepgang. Het type schip was vroeger erg geschikt om olie te vervoeren vanuit het meer van Maracaibo in Venezu ela naar Curayao en Aruba. De toegang naar het meer was MIDDELBURG - De stadsgewestelijke brandweer is gister ochtend rond elf uur uitgerukt voor een brandje in een kiosk op de Markt in Middelburg. In de kiosk was kortsluiting ont staan tussen het plafond. De kiosk, die in gebruik is als friet kraam, was ten tijde van de brand nog gesloten. De brand weer hoefde overigens niet te blussen. Toen de stroom werd afgesloten, was het probleem voorbij. BRESKENS - De vakbond FNV Bondgenoten denkt eind de ze maand te weten hoeveel personeelsleden van snoepfabriek Verduijn in Breskens hun ontslag willen aanvechten. Dat zegt Felix Alejandro-Perez van vakbond FNV Bondgenoten. Het aantal gedwongen ontslagen bij Verduijn is beperkt gebleven tot 45. Aanvankelijk was er sprake van dat er zeventig werknemers op straat zouden komen te staan. Branchegenoot Bonbons Napoleon, die de fabriek heeft overgenomen, bleek echter meer mensen nodig te hebben dan in eerste instantie was in geschat. Niettemin zet een gedeelte van de werknemers die hun baan kwijtraken vraagtekens bij de selectiecriteria die zijn toege past om uit te maken wie wel en wie niet meemag naar de nieuwe eigenaar, zegt FNV Bondgenoten. „Onze juridische afdeling studeert daarom op de selectiecriteria", aldus Ale- jandro-Perez. „De juristen kijken er vreemd van op dat het CWI (Centrum voor Werk en Inkomen, red.) met die criteria heeft ingestemd. Bij de toetsing zijn niet de gebruikelijke nor men voor anciënniteit gehanteerd." AXEL - Groep 8 van openbare basisschool Prinses Marijke in Axel doet vandaag mee aan een nieuwsquiz van het Schooltv- weekjournaal. De quizkandidaat staat namens de klas in de studio. De vragen gaan over het nieuws van de week waarin de uitzending plaatsvindt. Er worden in totaal zeven vragen gesteld. De winnaar krijgt een schooltv-klok. DREISCHOR - Door een voorrangsfout op de kruising Boger- dweg/Zuiddijk zijn gistermiddag twee auto's op elkaar ge botst. Een 91-jarige man van Schouwen-Duiveland gaf geen voorrang aan een Tholenaar, die van links kwam aanrijden. Beide bestuurders kwamen met de schrik vrij. De auto's raak ten beide aan de voorkant beschadigd. TERNEUZEN - Luidruchtige feesten in horecabedrijven, sportkantines en recreatie-inrichtingen in de gemeente Ter- neuzen, moeten uiterlijk om één uur 's nachts afgelopen zijn. Die beleidslijn hebben burgemeester en wethouders vastge steld. Het gaat om incidentele festiviteiten, zoals optredens van popgroepen en disco-avondjes die worden georganiseerd, in afwijking van de reguliere vergunning van het etablisse ment. Voorheen was de toegestane afwijking van de geluids voorschriften in de gemeenten Terneuzen, Axel en Sas van Gent verschillende geregeld. De nieuwe beleidslijn geldt nu voor het hele grondgebied van de nieuwe gemeente Terneuzen. De regel geldt overigens niet voor dorpsfeesten, wijkactiviteiten en grotere evenementen. Daarvoor moeten aparte vergunningen bij de gemeente wor den aangevraagd. ondiep, maar na de Tweede We reldoorlog werd de geul ver diept. Daardoor konden sche pen met een grotere diepgang naar het meer van Maracaibo varen. Door die verandering verdween dit type trunkdektan ker langzaam uit het beeld. Riemeijer was schilder. Hij heeft vaak schilderwerk gedaan in de dokken van de Schelde in Vlis singen. In 1999 vertrouwde hij het model aan de VNLS toe. De vereniging heeft een grote col lectie opgebouwd over de ge schiedenis van het loodswezen. Het model wordt in bruikleen aan het Curayao maritiem mu seum gegeven. „Wat ons betreft is het een hommage aan Tim Riemeijer", vindt de VNLS. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Schouwen-Dui veland krijgt volgend jaar een extra ambulancepost. Minister Hoogervorst van Volksgezond heid heeft dit aan de provincie meegedeeld in een brief. Hoogervorst komt een oude toe zegging na, nog gedaan door zijn voorgangster minister Borst. Zij beloofde anderhalf jaar geleden zich sterk te zullen maken voor een extra ambulan cepost. Die maakte onderdeel uit van een pakket maatregelen om de gezondheidszorg voor bewoners van Schouwen-Dui veland te garanderen. Dat pak ket was opgesteld door onder meer de provincie en de ge meente. Borst heeft haar belofte niet na kunnen komen, haar opvolgers Bomhoff en De Geus evenmin. Hoogervorst slaagt wel, omdat het tweede kabinet-Balkenende - alle bezuinigingen ten spijt - extra geld uittrekt voor de aan pak van knelpunten in de ambu lancezorg. De ministerraad neemt daar over vandaag het.def initieve be sluit. Twee weken geleden kon digde Hoogervorst al aan dat voor de ambulancezorg acht tien miljoen euro extra beschik baar komt. Hij maakte dat be kend, nadat het kabinet had besloten ruim dertig miljoen eu ro extra voor kleine en middel grote ziekenhuizen uit te trek ken. Zeeuwse ziekenhuizen kunnen op meer investerings- geld rekenen. Al deze maatregelen zijn be doeld om de bereikbaarheid van de gezondheidszorg op het plat teland te garanderen. Op Schouwen-Duiveland is die in het geding gekomen door de sluiting van de laatste verpleeg- afdelingen van het Zweeds Ro de Kruis-ziekenhuis in Zjerik- zee. Patiënten moeten voortaan voor spoedeisende eerste hulp naar Goes of Dirksland. J. Pop (links) en E. Macaré bij het model van de trunkdektanker Aruba. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - De fractie van het CDA Vlissingen wil de be handeling van de nota Burger participatie uitstellen tot vol gende maand. Dat is tegen de zin van het college van B en W, dat de startnotitie direct in de raadsvergadering van oktober wilde behandelen. De startnoti tie is inmiddels aan zestig orga nisaties en andere betrokkenen verstuurd. „Om iedereen voldoende in spraak te geven, vragen we om uitstel. Als de nota nu al behan deld wordt, is dat eigenlijk een teken van minachtig voor al die organisaties en inwoners die juist uitgebreid op deze nota willen reageren", stelt het CDA. De nota moet ertoe bijdragen dat de communicatie tussen de Vlissingse inwoner en het ge meentehuis wordt verbeterd. Het CDA stelt voor om deze startnotitie eerst te behandelen in de commissievergadering openbaar bestuur van novem ber en daarna in de raadsverga dering. „De agenda van de raadsvergadering van oktober zit bovendien al overvol", vindt C. Seijbel van het CDA. Burgemeester A. van Dok-van Weele en ambtenaar burgerpar ticipatie P. Stok stelden eerder dat er voor de Vlissingers nog inspraakmogelijkheid is tijdens de raadsvergadering. Vlissin gers kunnen te allen tijde in een vragenhalfuurtje, waarmee de vergaderingen beginnen, ge bruik maken van hun recht op inspraak. In de raadsvergade ring van oktober zal dit half uurtje worden uitgebreid tot een uur om burgers de gelegen heid te geven op de nota te rea geren. Het idee was verder om de startnotitie met de opmer kingen van de burgers uit te werken en dit voorjaar als 'meer voldragen nota' in de raad terug te brengen. Het CDA wil in elk geval de behandeling een maand opschuiven om bij aan vang van het proces al meer in formatie over burgerparticipa tie te kunnen krijgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13