11 Vlissingse flats tegen de vlakte Schilderles onbereikbaar voor rolstoelster Tunnel scoort goed bij ANWB Inbrekers bezoeken vier Thoolse kerken binnen één nacht Modetreffer Gimbfèie Eis tweeënhalf jaar cel tegen oplichter bejaarden Oud-wethouder Vlissingen zou niet meer politiek aanspreekbaar zijn bij Vlissingen evalueert nota over discriminatie VESTEN PULLOVERS Piep zeeuwse almanak WALCHEREN vrijdag 10 oktober 2003 Vraag van de reepe Kat in de zak Sector zee- en kustvisserij draait verlies mm Voor het eerst J Hoor Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie R. Jeuken hekelde gis teren tijdens de zitting van de meervoudige strafkamer in Middelburg de werkwijze van een Vlissingse crimineel. De 35-jarige man had in de eerste helft van dit jaar met een bab beltruc hoogbejaarde mensen in Vlissingen, Middelburg en Oost-Souburg bestolen en op gelicht. Jeuken eiste voor het plegen van twaalf misdrijven tweeënhalf jaar gevangenis straf. De man sprak de kwets bare slachtoffers, voorname lijk tachtigers en negentigers, op straat en voor hun woning aan en ging met hen mee naar binnen.Vervolgens nam hij hun portemonnee en bankpasje met pincode weg. Met de pinpas nam hij verschillende bedra gen op. De officier tilde verder zwaar aan een woninginbraak op 7 juni in Middelburg, waarbij hij dierbare spullen van de overle den echtgenote van het slacht offer had meegenomen. De Vlissinger is al jaren ver slaafd aan verdovende midde len. Sinds begin jaren '90 heeft hij zich schuldig gemaakt aan vermogensdelicten. „Maar de laatste twee jaar is het met mijn cliënt goed gegaan", pleitte raadsman N. Koole voor een voorwaardelijke straf en een werkstraf. „Hij was op de goede weg, maar het is misge gaan toen hij op straat kwam te staan. Hij heeft zelf hulp ge zocht voor zijn verslaving. Hij wil afkicken, hij staat op een wachtlijst." „Er moet eerst af gerekend worden. Tijdens zijn detentie kan hij gaan werken aan zijn verslavingsproblema tiek", repliceerde de officier. Aan slachtoffers moet ver dachte ruim tweeduizend euro schadevergoeding betalen. Uitspraak 22 oktober. CDA wil De Haas uit havenbedrijf rioorAb van der Sluis VLISSINGEN - De CDA-frac- tie in Vlissingen wil weten wie er namens de gemeente Vlissin gen politiek aanspreekbaar is in de Exploitatiemaatschappij Schelde Maas (ESM), het sa menwerkingsverband van het Zeeuws havenschap en het ge meentelijk havenbedrijf van Rotterdam. Wethouder H. de Haas, die onlangs zijn vertrek uit de Vlissingse politiek aan kondigde, zou één van de com missarissen worden. Het CDA vindt dat hij door zijn afscheid niet langer politiek aanspreek baar is. In september 2 0 02 stemde de ge meenteraad in met de intensie- vere samenwerking van het ha venschap en het havenbedrijf Rotterdam. De samenwerking krijgt de nieuwe naam ESM. Drie Zeeuwse commissarissen en drie Rotterdamse commissa- j rissen nemen zitting in de Raad I van Commissarissen van de ESM. Voor Zeeland zijn dat 1 gedeputeerde G. de Kok, wet houder H. de Haas en oud-bur gemeester R. BarbévanTerneu- zen. Naar aanleiding van het aange kondigde vertrek van wethou der De Haas uit de gemeentepo litiek heeft het CDA hem vorige maand gevraagd of hij zijn com missariaat in de ESM gaat neer leggen. De christen-democraten vinden Advertentie Elqris van Bommel Redwood Ndble blue Giorgio dat mensen die in het samen werkingsverband gaan zitten, politiek aanspreekbaar zijn en moeten blijven. Op het moment dat De Haas geen wethouder meer is en op persoonlijke titel een dergelijk commissariaat be kleedt, is hij niet langer op zijn daden en besluiten aanspreek baar. De Haas heeft daarop meegedeeld dat hij namens het havenschap een commissariaat heeft en dat het bestuur van het Zeeuwse havenschap bepaalt wie hem opvolgt. Het CDA heeft gisteren schriftelijke vragen ge steld aan het college over de po sitie van wethouder De Haas. De fractie vraagt B en W of het juist is dat de wethouder door zijn vertrek niet langer politiek aanspreekbaar is, terwijl dat wel de bedoeling is van een com missariaat in ESM. De partij vraagt het college er bij het havenschap op aan te dringen dat de Zeeuwse verte genwoordiging in ESM te allen tijde politiek aanspreekbaar moet zijn. VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen gaat de nota 'voorko ming van rassendiscriminatie' evalueren. Het plan dateert uit augustus 1989. In die nota ston den diverse actiepunten. Het college wil weten of ze nog actu eel zijn. Doel van de veertien jaar oude nota was de inwoners van Vlis singen bewust te maken van het verschijnsel rassendiscrimina tie. In de nota stonden ook de mogelijkheden die een gemeen te heeft om discriminatie te voorkomen. Het college vindt het tijd wor den om de oude nota eens tegen het licht te houden. Rassendis criminatie en andere vormen van intolerantie zijn veranderd, aldus het college in een voorstel aan de gemeenteraad. Dat waagt misschien, stellen B en W, om een bijstelling van de ac tiepunten. Het college is van plan om een hbo-student in te huren. Die moet bekijken wat Vlissingen heeft gedaan om rassendiscri minatie te voorkomen, of het beleid geactualiseerd moet wor den en op welke manier dat zou moeten gebeuren. Burgemees- teren wethouders hopen de eva- uatie in juni volgend jaar te kunnen presenteren. De eerste flat aan de Meindert Hobbemalaan is inmiddels tot een berg puin gereduceerd. De rest zal ook snel plaats maken voor nieuwbouw, door Edith Ramakers foto Ruben Oreel VLISSINGEN - De eerste flat aan de Meindert Hobbemalaan in Vlissingen is gesloopt. De vier overige flatjes gaan binnenkort tegen de vlakte. Op de plaats van de appartementen komen nieuwe woningen, die deel uit maken van het project De Batterij. Het te be bouwen gebied ligt ingeklemd tussen de Bossenburghweg, de Sloeweg en Hercules Segherslaan. Het bouwplan omvat onder meer een woontoren van vijftig meter hoog. De toren komt aan de Bossenburghweg, schuin tegenover de Govert Flincklaan. Op de plaats van de flatjes komen 21 eengezinswonin gen. Aan de watergang is ruimte voor 33 terrasappartementen. Op het bun kerterrein zijn 36 waterappartementen getekend. Aan beide kanten van de Bossenburgh weg is ruimte voor grootschalige de tailhandel zoals bouwmarkten en auto dealers. McDonald's wil zich vestigen op de hoek van de Bossenburghweg en het fietspad langs de Sloeweg. De drie bunkers, die omgeven zijn met groen, worden opgenomen in het bouwplan. Ongeveer honderd asielzoekers waren de laatste bewoners van de zestig ap partementen. schqenmode f Papegaaistraat b Goes w w v andereepe.nl door Ron Magnée ZOUTELANDE - Dolgraag zou W. Kuypens uit Zoutelande een schildercursus volgen in de kunstcentra van Vlissingen of Middelburg. Schilderen is im mers haar grootste hobby. Maar bij beide culturele centra komt Kuypens er letterlijk niet in. Oorzaak: de klaslokalen zijn niet goed toegankelijk voor elektrische rolstoelen. Kuypens is al jaren een fervent schilderes. Voor een leuk stille ven of een mooi vergezicht draait ze haar hand niet om. In wijkcentrum Het Palet in Vlis singen volgt ze al jaren schil derscursussen. Met succes, want Kuypens exposeerde, sa men met andere schilderessen, al eens in het woonzorgcentrum De Tienden in Zoutelande, waar ze woont. Toch wil ze haar techniek nog verder aanscherpen. Daarom meldde ze zich onlangs bij het Van Doesburgcentrum in Vlis singen. Het centrum kreeg twee jaar ge leden een helling waardoor cur sisten met een rolstoel eenvou dig toegang hebben tot het gebouw. „Bovendien hoorde ik dat er een rolstoellift naar de eerste etage is, dus ik belde het centrum op om me samen met een vriendin op te geven", aldus Kuypens. Helaas ging het plan niet door. „Ze hebben wel een lift, maar die is geschikt voor maximaal honderd kilo." Alleen al de elek trische rolstoel van Kuypens weegt meer dan zestig kilo, zo dat de lift met Kuypens erbij te veel wordt belast. Kuypens heeft haar elektrische rolstoel absoluut nodig. Zo kan de zit ting van de wagen bijvoorbeeld Na twee mislukte pogingen buiten de deur, zit W. Kuypens nu noodgedwongen weer thuis haar schil dertechniek te oefenen. foto Lex de Meester omhoog, en dat is hard nodig als op een groot vlak geschilderd wordt. De schildercursus is in middels van start gegaan. De vriendin van Kuypens doet mee, Kuypens niet. Directeur Die Due van het Cen trum Kunsteducatie Vlissingen kent het probleem van de lift. Volgens haar is bij de jongste re novatie besloten geen complete lift in het gebouw te installeren ('dat ging zo in de papieren lo pen'), maar een klein model pla- teaulift. De lift blijkt een kat in de zak te zijn. Het apparaat is namelijk om de haverklap stuk, meldt ie Due. „Het is geen pret tige lift. Elke keer is het weer op hoop van zegen of-ie naar boven gaat. En dat is niet door ver keerd gebruik, want dat is niet mogelijk." Het gevolg is dat de schildercur sussen op de eerste verdieping nagenoeg onbereikbaar zijn voor alle cursisten die slecht ter been zijn. Of ze moeten het voorbeeld volgend van die ene deelneemster die zó graag haar cursus op de eerste verdieping blijft volgen, dat ze bij een ka potte lift volgens ie Due 'op han den en voeten naar boven klimt.' Volgens verantwoordelijk wet houder L. Poppe-de Looff van Vlissingen moet er een oplos sing mogelijk zijn voor het pro bleem. „Als het om echt veel cursisten gaat, moet er maar eens over gesproken worden." Een nieuwe gehandicaptenlift - en dan een plateaulift die ook elektrische rolstoelen aankan - sluit Poppe daarbij niet uit. Vol gens haar moet het ook mogelijk zijn om elders de cursus te orga niseren. „Een andere mogelijkheid is om de cursussen op een andere lo catie te houden. Zo is er nog een voormalige kleuterschool in Oost-Souburg, die wel volledig toegankelijk is voor rolstoelge bruikers." Na de Vlissingse teleurstelling wendde Kuypens zich tot het door Wout Ba reman TERNEUZEN - De ANWB is te vreden over de veiligheidsmaat regelen in de Westerscheldetun- nel. Deskundigen stelden afgelopen zomer in opdracht van de bond een onderzoek in naar de veiligheidssystemen, het toezicht en andere voorzie ningen. Die bleken allemaal in orde. De onderzoekers zijn uiterst te vreden over de communicatie voorzieningen, de brandpre ventie en -bestrijding en de ontsnappingsroutes via de dwarsverbindingen. De noodte- lefoons in de hulpposten moeten wel beter zichtbaar worden ge maakt. Volgens de ANWB heb ben ze te veel een 'schutkleur'. Verder vinden de onderzoekers het jammer dat de tunnelbuizen niet zijn voorzien van vluchtha- vens, die zouden kunnen wor den gebruikt bij pech. Tunnelexploitant NV Wester- scheldetunnel neemt het advies van de ANWB om de telefoons in de hulpposten aan de tunnel- wanden beter zichtbaar te ma ken ter harte. Woordvoerder I. de Moor: „Onze technische dienst gaat bekijken hoe we dat moeten doen. De hulpposten op zich zijn, wijst de praktijk uit, goed zichtbaar alleen die tele foons hebben een te weinig op vallende kleur." Over het ontbreken van vlucht- havens zegt De Moor: „Tja, dat heeft natuurlijk alles te maken met het ontwerp en de uitvoe ring vkn de tunnel. We hebben nu eenmaal gekozen voor het boren van de tunnelbuizen in de slappe bodem van de Wester- schelde. Dan krijg je een rond gat. Het is anders als je een tun nel bouwt in een berg. Dan kun je die vluchthavens gemakkelij ker creëren. We zullen er mee moeten leven." De NV onder zoekt momenteel, na klachten van tunnelgebruikers, de moge lijkheid om de signalering in de tunnel én de verwijzing naar de tolpoortjes op het Tolplein aan te passen. De ANWB testte eerder dit jaar twee andere tunnels in Neder land. De Maastunnel in Rot terdam en de IJ-tunnel in Am sterdam werden als 'slecht' gekwalificeerd omdat er onvol doende rampenoefeningen wer den gehouden en de verwijzing naar nooduitgangen ontbrak of slecht zichtbaar was. Inmiddels zijn in beide gevallen maatrege len getroffen. De ANWB-test maakte deel uit van een onder zoek naar de kwaliteit van 25 tunnels in elf landen in Europa. Bij elf tunnels bleek de veilig heid onder de maat, bij zeven tunnels was die voldoende, bij vier goed en bij maar drie tun nels erg goed. De oude Waas landtunnel bij Antwerpen (uit 1933; de oudste Scheldetunnel) sloot de rij als 'zeer slecht'. DEN HAAG - De Neder landse zee- en kustvisserij heeft vorig jaar verlies ge draaid bij een omzetda ling van 10 procent tot 463 miljoen euro, meldt het Landelijk Economisch In stituut (LEI) in het giste ren gepubliceerde rapport Visserij in cijfers 2002. De teruggang is vooral te wijten aan een verlaging van de visquota. Het aan tal schepen in de zee- en kustvisserij nam licht af tot 393 en het aantal opvarenden met 2 procent tot 1746 manjaren. Een opvarende verdiende in 2002 gemiddeld 39.000 euro. De mosselsector maakte vorig jaar wel winst, 35 miljoen euro. Dat is iets minder dan in 2001, maar het resultaat ligt nog ruim boven het gemiddelde van de afgelo pen zeven jaar. Küü ■HMI Middelburgs Instituut voor Kunstzinnige Vorming (MIKV) aan de Kuiperspoort. „Ik werd zeer vriendelijk te woord ge staan. Ook hier vroeg ik naar de aanwezigheid van een plateau- lift." Het antwoord liet niet lang op zich wachten. Ook het Mid delburgse gebouw blijkt voor Kuypens niet toegankelijk. Dit gebouw beschikt alleen over een stoeltjeslift langs de rand van de trap. Dit apparaat is een nog so berder variant dan de Vlissingse plateaulift. Waar de lift in Vlis singen mensen met een lichte rolstoel nog naar boven kan til len, is de Middelburgse lift al leen geschikt voor gehandicap ten die in het stoeltje kunnen plaatsnemen en geen last heb ben van hoogtevrees. Kortom: voor Kuypens biedt ook deze lift geen soelaas. De Middelburgse wethouder A. de Vries, die over toeganke lijkheid gaat, heeft nog nooit een klacht over toegankelijk heid van het kunstencentrum ontvangen. „Het MIKV zit al ja ren op die locatie, maar ik hoor dit verhaal voor het eerst." Hij gaat er dan ook van uit dat het om een uitzonderlijk geval gaat. „Maar wellicht zijn er wel af spraken te maken zodat deze mevrouw toch de cursus kan volgen." Afspraken of niet, Kuypens heeft inmiddels de moed opge geven. De enige andere moge lijkheid, privélessen nemen, is veel te kostbaar voor haar. Bo vendien vindt ze het veel gezel liger om met andere cursisten te schilderen. Voorlopig blijft ze gewoon bij het wijkcentrum Het Palet haar cursussen volgen en thuis in Zoutelande aan haar techniek werken. door Mieke van der Jagt en Carla van de Merbel THOLEN - In vier kerken in de gemeente Tholen is in de nacht van woensdag op donderdag in gebroken. Het gaat om de ka tholieke en de Nederlandse her vormde kerk in Oud-Vossemeer, de hervormde kerk in Sint Phi- lipsland en nog een kerk in deze plaats. Welke dat is, kon giste ren niet achterhaald worden. Waarschijnlijk gaat het om de oud-gereformeerde kerk of de gereformeerde gemeente. Wat er bij de vier inbraken in to taal is buitgemaakt, is nog niet bekend. „Wij missen niets", zegt P. Etiënne van de rooms-katho- lieke kerk in Oud-Vossemeer. Vrijwilligers die de kerk 's och tends kwamen schoonmaken, ontdekten de inbraak. De inbre kers hadden een ruit ingetikt. „Ze zijn door de sacristie ge gaan. Alle deuren stonden open. Maar ze zijn blijkbaar niet ach terin geweest. Daar staat een busje met geld, bij het altaar waar mensen kaarsjes kunnen aansteken, en dat busje staat er nog." Volgens Etiënne wordt in de hervormde kerk in Oud-Vosse meer ook niets gemist. „De do minee schijnt daar gezegd te hebben: 'Als ze de Statenbijbel zouden meenemen, hoop ik dat ze de tien geboden goed lezen'." In de hervormde kerk in Sint Philipsland is wel geprobéérd de Statenbijbel mee te nemen. „Maar dat is ze niet gelukt", zegt kerkvoogd A. Kosten. De inbrekers waren de kerk bin nengekomen door vanaf een vuilcontainer een glas-in-lood- raam in te tikken. „De inbrekers konden niet mét de bijbel weg komen, omdat we nog extra be veiliging hebben op de deuren." Ze zijh gevlucht via het ingetik te raam, zonder bijbel omdat deze te groot was om door het gat mee te nemen. De bijbel is teruggevonden in het portaal tje. Niet alleen op Tholen, maar ook in de andere Zeeuwse regio's ontwikkelen inbrekers de afge lopen tijd een warme belang stelling voor godshuizen. Al ze ven keer werden de afgelopen weken inbraken in kerken ge meld. Zes keer op Schouwen- Duiveland en afgelopen week einde nog op Walcheren. De po litie dringt er bij kerkbesturen op aan te zorgen dat er geen waardevolle spullen als antieke bijbels en avondmaalstellen achterblijven. Ook offerblok ken en collectezakken kunnen het beste meteen na de dienst worden geleegd. Om te voorko men dat lege offerblokken door braak worden beschadigd, kun nen ze maar het beste open blij ven tot de kerk voor de volgende viering weer open gaat. Advertentie van 89,95 voor 75, - van 79,95 voor €59 ,95 - LANGE DELFT 16 MIDDELBURG Die vrouw in Groede hoorde al geruime tijd gepiep in haar huis. Vooral wanneer ze in bed lag, was het geluid heel hinder lijk aanwezig. Een uitgebreide speur- en luistertocht verschafte geen uitsluitsel. Pas na een week kwam ze erachter dat de brandmelder op de overloop al piepend liet weten dat de batterij bijna leeg was. De vijf muizenvallen, rijke lijk voorzien van kaas, heeft ze toen maar opgeruimd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11