PZC Nobelprijs chemie voor analyse van werking lichaamscellen Moeder bekent moord op vijf pasgeborenen Nieuwe gouverneur Californië wacht enorme problemen Bikker ontkent bekentenis over geven genadeschot Cesic bekent moorden in kamp Luka m- Doden door autobom in Bogota donderdag 9 oktober 2003 Harry Potter helpt Duitse daklozen Chinese ruimtevlucht 15 oktober Zoon Willy Brandt speelt spion Moordenaar ontsnapt uit bajes Forse claim na dood asielzoekster Slapen maakt werkelijk slim Politie pakt 34 ETA-verdachten I reur'. ANP/AFP/EFE 1 Economie Portemonnee Deense prins Frederik trouwt 14 mei Oud-minister Sahhaf beticht van autodiefstal Voor 5,00 naar Diergaarde Blijdorp met de zegelspaaractie van de PZC. Schwarzenegger boekt zege BERLIJN - Duitse fans van Harry Potter krijgen een voor proefje van de nieuwste Harry Potter in hun eigen taal in de 21 kranten die door daklozen op straat worden verkocht. De Duitse versie van 'Harry Potter and the Order of the Phoenix' ligt pas vanaf 8 november in de winkels. Schrijfster J.K. Rowling heeft haar toestemming gegeven voor publicatie van het eerste hoofdstuk in de straatkranten, meldde de Duitse uitgever Carlsen gisteren. ANP/AFP PEKING - De eerste bemande Chinese ruimtevlucht heeft plaats op 15 oktober. Volgens het Chinese staatspersbureau Xinhua gaat het om een vlucht van 90 minuten, één keer om de aarde. Het is niet bekend hoeveel astronauten, die in China 'yuhangyuan' heten, bij het project zijn betrokken. De vlucht valt samen met een belangrijke bijeenkomst van de almachti ge Chinese communistische partij in Peking. Het is al langer bekend dat Peking een bemande ruimtevlucht wil uitvoeren, maar een datum was nog niet bekend. Als de opzet slaagt, dan is China na de Verenigde Staten en Rusland het derde land dat mensen in de ruimte heeft geschoten. ANP HAMBURG - De zoon van de Duitse ex-kanselier Willy Brandt speelt in een Duitse film de geheim agent die zijn va der ten val bracht. De 41-jarige acteur Matthias Brandt ver tolkt in lm Schatten der Macht (In de schaduw van de macht) de rol van Günter Guillaume, een vertrouweling van de rege ringsleider maar ook een spion voor de communistische DDR (Oost-Duitsland). De sociaal-democratische kanselier Willy Brandt zag zich in 1974 gedwongen af te treden nadat de geheime activiteiten van zijn rechterhand Guillaume waren onthuld. Volgens de zoon is zijn deelname aan de film geen publiciteitsstunt. ANP THESSALONIKI - Een veroordeelde moordenaar en vier medegevangenen zijn gisteren uit een gevangenis in Grieken land ontsnapt, nadat zij de tralies voor het raam hadden door gezaagd. Dat heeft de Griekse politie gemeld. De ontsnapping vond plaats in een gevangenis in Thessaloni ki waar de veroordeelden - drie Grieken en twee Albanezen - hun overplaatsing naar een ander huis van bewaring af wachtten. Eén voortvluchtige gevangene kon enkele uren na de ontsnapping worden opgepakt, aldus de politie. Vijf poli tieagenten die de gevangenen hadden moeten bewaken, zijn gearresteerd wegens nalatigheid. AP BRUSSEL - De nabestaanden van de Nigeriaanse asielzoe kerster Semira Adamu, die in 1998 op de luchthaven van Brussel om het leven kwam bij een gedwongen uitzetting, ei sen een schadevergoeding van 100.000 euro. Verder dringen zij aan op een forse celstraf voor de vijf rijkswachters die ver antwoordelijk zouden zijn voor haar dood. Dat heeft de raadsman van de familie gisteren meegedeeld. Adamu kwam om het leven nadat de rijkswachters haar een kussentje in het gezicht duwden in een poging haar te kalme ren. De dood van de asielzoekster leidde tot grote opschud ding in België en het ontslag van toenmalig minister van Bin nenlandse Zaken Tobback. ANP van onze redactie buitenland WARSCHAU - Een 38-jarige vrouw uit het oosten van Polen heeft bekend vijf van haar kin deren vlak na de geboorte te hebben gedood. Dat meldde gis teren een woordvoerder van het Poolse arrondissement Lublin. De 38-jarige vrouw uit Czerni- chow is onlangs na een weken lange speurtocht opgepakt. Dat gebeurde nadat twee van haar kinderen afgelopen zomer in een zuurkoolvat in de kelder van hun ouderlijk huis de lijken vonden van vijf zuigelingen. Een week daarvoor had de vrouw na een familieruzie het huis verlaten. De politie dacht aanvankelijk dat de lijkjes te maken hadden met illegale abortussen in de omgeving. Maar DNA-onder- zoek toonde aan dat de 38-jari- ge vrouw en haar 44-jarige man i de ouders waren. Daarom is ook de man in voorlopige hechtenis 'genomen.' De man ontkent elke betrok kenheid bij de daden van zijn echtgenote. Hij zou niet eens op de hoogte zijn geweest van de zwangerschappen van zijn vrouw, die buren hebben be schreven als zeer corpulent. De vrouw heeft bekend de pasge borenen te hebben verdronken. Als motief voor haar daden noemde ze angst voor haar man, omdat die verklaard zou hebben per se geen kinderen meer te willen. De vrouw heeft vier kinderen in de leeftijd van 12 tot 17 jaar, die nu bij hun grootmoeder zijn on dergebracht. ANP/DPA LONDEN - Leren tijdens de slaap is daadwerkelijk moge lijk. Kennis die overdag in ver getelheid raakte, wordt 's nachts 'gered' en staat de vol gende dag weer ter beschikking. Tot die conclusie komen Ameri kaanse wetenschappers nadat ze proefpersonen woorden had den laten leren. Na een nacht rust konden de personen zich meer woorden herinneren dan na een pauze zonder slaap. De kandidaten moesten op el kaar lijkende woorden herken nen die door een taaicomputer werden uitgesproken. De on duidelijke uitspraak van de computer bemoeilijkte de her kenning. Na een pauze van twaalf uur zonder slaap herin nerden de testpersonen zich minder woorden dan na een pauze met slaap. Volgens een andere groep on derzoekers is het opslaan van kennis een proces in fases, waarbij de slaap een belangrij ke rol speelt. Het Britse vaktijd schrift Nature meldt dat kennis die zojuist is opgedaan, tijdens de slaap in het langetermijnge- heugen wordt opgeslagen. Daarna kan het weten echter weer in vergetelheid raken. Om duurzaam bewaard te blijven, moet de kennis een tweede keer in het langetermijngeheugen worden opgeslagen. ANP/DPA MADRID - De politie heeft gis teren in het noorden van Spanje 29 mensen opgepakt die worden verdacht van banden met de Baskische afscheidingsbewe ging ETA. In Bayonne, een Bas kische stad vlak over de grens in Frankrijk, arresteerde de politie nog eens vijf verdachten. De arrestaties werden verricht in opdracht van onderzoeks rechter Garzón op basis van ge zamenlijk speurwerk van de Spaanse en Franse politie. De I arrestanten uit Bayonne zouden lid zijn van een radicale Baski sche j ongerenorganisatie In een reactie zei premier Aznar dat het ging om 'een van de be langrijkste en uitgebreide ope- I raties in het gevecht tegen ter- DEN HAAG - Een Bosnische Serviër heeft gisteren schuld bekend voor het Joegoslavië- Tribunaal. De 39-jarige be klaagde Ranko Cesic is de zes tiende persoon die voor het in ternationale tribunaal schuld bekent aan het tenlastegelegde of onderdelen daarvan. Cesic bekende alle beschuldi gingen. Hij was politieman in Brcko en is aangeklaagd voor misdaden tegen de menselijk heid en oorlogsmisdaden. Het gaat om de mishandelen en ver moorden van gevangenen in het kamp Luka in 1992. Daar zijn honderden moslims en Kroaten omgebracht. Cesic is aange klaagd voor de moord op zeker tien gevangenen. Na zijn arrestatie in mei 2002 ontkende Cesic alles, maar hij heeft kennelijk besloten het met de aanklagers op een akkoordje te gooien. Die zullen dertien tot achttien jaar celstraf eisen. Cesic werd aanvankelijk samen met kampcommandant Goran Jelisic aangeklaagd. Jelisic, 'Servische Adolf'kreeg veertig jaar cel van het tribunaal. ANP van onze redactie buitenland LOS ANGELES - De overtui gende overwinning van de Re publikein Arnold Schwarze negger bij de 'recall-vote' ten spijt, lijkt het voor 'Golden Sta te' en haar nieuwe gouverneur alles behalve goud dat er blinkt. De onervaren bestuurder moet niet alleen met een oplossing komen voor de enorme financië le problemen waarmee Califor nië kampt, hij moet ook probe ren samen te werken met een tot op het bot verdeelde politieke gemeenschap. De verkiezingen van dinsdag hebben diepe wonden geslagen in het politieke klimaat van Ca lifornië, waar progressieve De- van onze redactie buitenland STOCKHOLM - De Nobelprijs voor chemie 2003 is gewonnen door de Amerikanen Peter Agre en Roderick MacKinnon. De Nobelprijs voor economie 2003 valt ten deel aan de Amerikaan Robert F. Engle en de Brit Clive W.J. Granger. Dat heeft de jury gisteren in Stockholm bekend gemaakt. Agre en MacKinnon krijgen de Nobelprijs voor chemie wegens hun ontdekkingen op het gebied van celmembranen, het vlies dat het protoplasma omgeeft. Beide onderzoekers hebben een ver klaring gegeven hoe water en zout in en uit lichaamscellen worden getransporteerd. Hun werk heeft grote betekenis mocraten het voor het zeggen hebben in het congres. Schwar zenegger zal al zijn overredings kracht nodig hebben om tot sa menwerking te komen met de Democraten. In de maanden voorafgaand aan de stembus gang werd de kloof tussen Re publikeinen en Democraten steeds dieper door het vooruit zicht van een 'recall-vote', die erop neer komt dat de kiezers een gouverneur bij een tussen tijdse volksstemming naar huis kunnen sturen. De Democraten meenden dat de verkiezingen gezien moesten worden als 'een vijandige overname van de staat' door de tegenstander. De Republikeinen huldigden daar entegen het standpunt dat het 'terugroepen' van gouverneur voor het begrip van nier- en hartziektes en storingen van het zenuwstelsel, aldus de Konink lijke Zweedse Academie van Wetenschappen. „Zij hebben bijgedragen aan de fundamen tele chemische kennis over het functioneren van cellen." Agre en MacKinnon onderzoch ten de minuscule sluisjes, waar door water in een celkomtofeen zenuwprikkel worden doorge zonden. Agre ontdekte in 1991 dat kanaaltjes waardoor de cel len van water voorzien. Tegenwoordig kunnen onder zoekers een watermolecuul op zijn weg door een celmembraan in detail volgen. MacKinnon be paalde in 1998 de ruimtelijke structuur van het kaliumka- .naal. „Daardoor kunnen we nu ionen (zouten) door de kanaal tjes zien stromen", stelde de Academie opgetogen vast. Agre (54) werkt bij de Johns Hopkins Universiteit in Balti more. MacKinnon (47) is ver bonden aan het Howard Hughes Medisch Instituut van de Rock efeller Universiteit in New York. De onderzoekers delen het prijzenbedrag van 1,1 miljoen euro, Agre overweegt een deel van het geld te gebruiken om de academische vrijheden te verdedigen. Volgens hem zijn wetenschappers beperkingen opgelegd als gevolg van de Amerikaanse strijd tegen het terrorisme. De laatste Neder landse winnaar was Paul Crut- zen, die in 1995 is onderschei den voor de ontdekking van het gat in de ozonlaag. Hij moest de prijs delen met een Mexicaan en en Amerikaan. De Amerikaan Robert F. Engle en de Brit Clive W.J. Granger delen de Nobelprijs voor econo mie wegens hun analyses van chronologisch verschijnende gegevens in de economie. Engle, die doceert aan de Uni versiteit van New York, maakte modellen van de financiële markten. Koerswisselingen op de financiële markten lopen sterk uiteen. Ondanks de ver schillen in deze 'volatiliteit' Davis een goede zaak was. In zijn overwinningstoespraak van gisteren probeerde de win naar noodgedwongen alvast een eerste handreiking te doen naar zijn tegenstanders in het con gres. De Oostenrijker van ge boorte kon in zijn rede, net als in die van voor de verkiezingen, echter niet betrapt worden op concrete plannen voor het op lossen van de fiscale problemen van de staat. „Morgen zal ik de leiders van de wetgevende macht bellen, zo wel Democraten als Republi keinen, en ze laten weten dat mijn deur altijd voor ze open staat. Dat ik met ze samen wil werken ten gunste van Califor nië", zo verklaarde Schwarze negger. Hetzelfde geldt volgens werkten onderzoekers, bij ge brek aan beter, met statische gegevens die uitgingen van con stante volatiliteit. Engle maak te een methode om in de tijd va riërende schommelingen vast te leggen in statistische modellen. Granger, verbonden aan de Universiteit van Californië, toonde aan dat statistische me thoden bij chronologisch ver schijnende gegevens misleidend kunnen werken als ze worden toegepast op gegevens die onre gelmatig naar buiten komen. van onze redactie buitenland de gouverneur vanzelfsprekend ook voor de leden van het con gres. „Het maakt niet uit of ze links of rechts van het midden staan. Ik reik hen de hand. Ik wil met u werken, ik heb uw hulp nodig." Inhoudelijk kwam Schwarze negger niet verder dan; „We hebben moeilijke beslissingen te nemen." Welke besluiten dat precies zijn, liet hij wijselijk in het midden. Welke keuzes Schwarzenegger uiteindelijk ook maakt, de in woners van de staat wensen niet dat het hen in de portemonnee treft. Volgens een peiling na sluiting van de stembussen denkt 61 procent van de Califor- Granger stelde vast dat speci fieke combinaties van onregel matig gepubliceerde gegevens uiteindelijk een vast patroon kunnen opleveren. Zo kon hij de relatie tussen rijkdom en con sumptie aantonen en de verban den tussen wisselkoersen en prijsniveaus en tussen kortlo pende en langlopende rente. De Nobelprijs voor economie is voor het eerst in 1969 uitgereikt. Winnaars waren toen de Neder lander Jan Tinbergen en de Noor Ragnar Frisch. ANP niërs dat de miljardenschuld kan worden weggewerkt zonder de belastingen te verhogen. Dat lijkt echter onmogelijk, zo vre zen zelfs enkele economische topadviseurs van de nieuwbak ken gouverneur. Schwarzeneggers plannen zoals hij ze voor de stembusgang ont vouwde, waren een opmerkelij ke mengeling van fiscale terug houdendheid en een progressief sociaal beleid. Hij stond daar mee als Republikein niet ver af van zijn Democratische rivalen, iets dat hem in de toekomst mo gelijk nog goed van pas kan ko men in de staat, waar altijd al een ruime aandacht bestond voor sociale vraagstukken als onderwijs, milieu en minderhe denbeleid. ANP KOPENHAGEN - Konin gin Margrethe II van De nemarken en de Deense regering hebben gisteren formeel hun goedkeuring gegeven voor het huwelijk tussen kroonprins Frede rik (35) en zijn Australi sche vriendin Mary Eliza beth Donaldson (31). Het huwelijk wordt voltrok ken op 14 mei. De twee hebben elkaar in 2000 ontmoet bij de Olympi sche Spelen in Sydney. DPA door Merel van Leeuwen HAGEN - De Nederlandse oorlogsmisdadiger Herbertus Bikker ontkent dat hij in een vraaggesprek met het Duitse weekblad Stern in 1997 heeft gezegd dat hij verzetsman Jan Houtman een genadeschot heeft gegeven. Een vertrouwensper soon van Bikker ondersteunt zijn beweringen in een brief, zo bleek gisteren voor de recht bank in het Duitse Hagen. Tijdens de zitting werd de brief van de inmiddels overleden ver trouwenspersoon voorgelezen. De vriend was bij het Stern-in terview met Bikker aanwezig. De rechtbank hoorde gisteren twee journalisten van het week blad. Zij blijven bij hun verhaal zoals dat is weergegeven in het vraaggesprek. De 85-jarige bewaker van kamp Erica in Ommen staat terecht voor de moord op Houtman in november 1944. Alleen als dat feit wordt bewezen, kan het tot een veroordeling komen. Ande re vergrijpen zijn inmiddels ver jaard. Bikker heeft altijd volge houden uit noodweer te hebben gehandeld. De oud-SS'er Bikker is na de Tweede Wereldoorlog terdood- veroordeeld voor onder meer doodslag op Houtman. Het von nis is later omgezet in levens lang. In 1952 ontsnapte Bikker met zes anderen uit de Koepel gevangenis in Breda en hij vluchtte naar Duitsland, waar hij het Duits staatsburgerschap kreeg. Morgen hoort de rechtbank in Hagen de 81-jarige A. Bosch- Klink. Zij woonde als kind op de boerderij in Hoonhorst waar de schietpartij zich heeft voorge daan. DPA BAGDAD - De voormalige Iraakse minister van Informatie Mohammed al Sahhaf wordt er van beschuldigd tien regerings auto's te hebben gestolen vlak voor de val van Bagdad. Dat meldde een Iraakse funtionaris gisteren. Sahhaf, beter bekend als 'Ko mische Ali', zou de auto's onder bedreiging van een vuurwapen hebben laten weghalen van de parkeerplaats van het Natio naal Museum. Sahhaf verblijft in de Verenigde Arabische Emiraten. Hij dankt zijn bijnaam aan zijn kleurrijke taalgebruik en de volhardend heid waarmee hij de opmars van de Amerikaanse militairen bleef ontkennen, zelfs toen die al in Bagdad waren. ANP/AFP Advertentie Hierbij uw letterzesel voor de zegelspaaractie van de PZC en Diergaarde Blijdorp. Tot en met 22 oktob.er treft u dagelijks een zegel aan in uw krant. Met deze 'etters vormt u het woord OCEANIUM. Heeft u een letter gemist? Af en toe treft u in plaats van een letter- zegel een joker aan die u op de lege plek kunt inzetten. De eerste zegelspaarkaart voor deze actie stond op 2? september in de PZC, de tweede zegelspaarkaart wordt op 11 oktober afgedrukt. Alleen originele spaar- zegels uit de krant op een originele spaarkaart zjjn Seldig. Kopieën worden niet geaccepteerd. Meet informatie over Blijdorp en de actie vindt u op www.diergaardeblijdorp.nl BOGOTA - Zeker zes mensen zijn gisteren gedood door de ontploffing van een autobom in de Colom biaanse hoofdstad Bogota. Dat berichtten Co lombiaanse media gisteren. De explosie deed zich voor in een drukbezocht stadsdeel met veel win kels nabij het centrum. Circa twaalf mensen raak ten gewond. Twee van de slachtoffers zijn politiemannen. De andere vier zijn burgers, aldus de politie. Zij ver moedt dat de aanslag direct gericht was tegen de politiefunctionarissen. De bomontploffing gebeurde op de dag waarop de Colombiaanse volksvertegenwoordiging zich buigt over grondwetswijzigingen die een hardere aanpak van het 'terrorisme' mogelijk moet ma ken. Het is niet bekend wie voor de bomaanslag ver antwoordelijk was. Veel aanslagen in Colombia zijn het werk van linkse rebellengroepen die al tientallen jaren strijden tegen het Colombiaanse leger. ANP/EFE foto Francis Specker/EPA Arnold Schwarzenegger en zijn vrouw Maria Shriver worden gehuldigd na de overwinningstoespraak van de nieuwe gouverneur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5