Nederland te klein voor Tasha Naar wortels van flamenco donderdag 9 oktober 2003 VRIJDAG The kids ZATERDAG ZONDAG ZJ Toen de Amsterdamse televi sie-regisseur Nico Knapper eind jaren zeventig een van de laatste afleveringen van de te levisieserie Pipo de Clown re gisseerde in de woestenij van de Andalusische provincie Al- meria, kwam hij er al achter dat het niet handig is om het woord gitano (zigeuner) in de Andalusische gemeenschap te gebruiken. Met zulke gevoelig liggende typeringen breng je het bloed van een echte Anda- lusiër al gauw aan de kook. En dat is niet ongevaarlijk. Dat flamenco puur zigeunermuziek zou zijn, is bovendien een van de vele misverstanden die er over deze populaire Zuid- Spaanse blues bestaan. Tijdens de achttien voorstellin gen die Fiesta Flamenca deze maand in Nederland beleeft, zal in dat opzicht vast iets rechtgezet worden, want het thema van het programma is dit jaar Las Raices del Flamen co (de wortels van flamenco). Knapper toog onlangs naar Se- villa om met regisseuse ter plaatse Pilar Tavora wat laat ste kreukjes recht te strijken en 'zijn pupillen' gade te slaan. De zichtbaar van passie over lopende Tavora is de dochter van de beroemde Sevillaanse flamenco-theatermaker Salva dor Tavora (van La Cuadra de Sevilla). Het is de derde keer dat de in Spanje bekende tele visie-regisseuse een program ma voor Fiesta Flamenca in el kaar heeft gedraaid. Op een knus achterafpleintje en onder het genot van een ananassapje legt zij uit hoe dat nu precies zit met die wortels. „Toen nomadische volkeren hier in Andalusië eeuwen gele den verzeild raakten, stuitten zij op de cultuur van de Anda lusische christenen, moslims en joden. Toen de christenen in de vijftiende eeuw de touwtjes in heel Spanje weer in handen namen, kwamen de moslims en joden sterk onder druk te staan. De muzikale rijkdom die in de Andalusische cultuur be sloten lag werd door deze zwervende nieuwelingen opge pikt en op eigen wijze eigen gemaakt. De onderdrukte An- dalusiërs vonden bij deze nieuwkomers als het ware een onderduikadres, zodat zij hun eigen cultuur konden bewaren en zich vanuit een andere iden titeit konden blijven uitdruk ken." Knapper knikt vol overgave: „Net als bijvoorbeeld in Hon garije. Toen de zigeuners daar arriveerden, gaven zij ook een eigen interpratie aan de al aanwezige volksmuziek." Tij dens Fiesta Flamenca valt er best iets op te steken. Knapper benadrukt echter dat het'hfer geen educatieve theater- ën.' muziekshow op Teleac-niveau betreft. Daar is echte flamenco natuur lijk ook veel te explosief, diep zinnig en passievol voor. Je hoeft alleen de vuurspuwende ogen van danseres Bea maar te aanschouwen om te weten dat het hier om een zaak van leven of dood gaat. Het is flamenco ten voeten uit: zonder improvi satie geen leven in de brouwe rij. Dat geldt ook in inhoude lijke zin. „Als je volkskunst van de straat naar het theater brengt moet de improvisatie graad natuurlijk wel behouden blijven, anders wordt het alle maal veel te stijf", besluit Knapper. Rick Treffers Fiesta Flamenca woensdag in Arsenaaltheater, Vlissingen (20.15 uur). Een orgel met historie De Zeeuwse organist en pianist Leen de Broe- kert geeft vrijdag een concert op het pas gerestau reerde orgel van de Doopsge zinde Kerk in Middelburg. Het curriculum vitae van de bespeler is indrukwekkend, die van het instrument is op merkelijker dan je zou ver wachten. Het gebeurt wel vaker dat de levensloop van het instru ment langer en afwisselender is dan die van de musicus. Een echte onvervalste Stradivarius wisselt generaties lang van ei genaar en reist daarbij over de hele wereld. Dit in tegenstelling tot een orgel. Dat hangt maar. Eeuw na eeuw tussen dezelfde vier vervelende muren. Het or gel in de Doopsgezinde Kerk kent volgens De Broekert echter een rijke geschiedenis. „Dit orgel is begonnen als huis orgel, gebouwd aan het begin van de achttiende eeuw door een bouwer uit Rotterdam. De kans is groot dat de opdracht kwam van een rijke Zeeuwse boer. Het was een vrij groot huisorgel, met twee klavieren. Zo groot dat het geschikt was voor de Doopsge zinde gemeente in Middelburg die het orgel aan het begin van de negentiende eeuw kocht. Het stond eerst in de kerk waar nu het Leger des Heils zit en is later naar de Lange Noordstraat ver huisd." „Al gauw gingen allerlei men sen als een soort zwaan-kleef- aan aan het orgel sleutelen. Het instrument was eigenlijk iets te zacht voor de begeleiding van de kerkdiensten en daarom voegde men hardere registers toe. Maar er werden ook juist Organist Leen de Broekert. zachtere klanken bijgezet om de het orgel wat gevoeliger te ma ken. Soms verdwenen er juist registers. Halverwege de negen tiende eeuw beantwoordde de cornet bijvoorbeeld niet meer aan de smaak van de tijd. Die werd er dan uitgesloopt. In 1890 is het orgel grondig onder han den genomen door een Friese firma. Vanaf dat moment is er tot de restauratie van vorig jaar niets meer veranderd." De Broekert speelt een pro gramma dat aansluit bij de klank van het orgel en beperkt zich daarom tot muziek die ge schreven is in de achttiende en begin negentiende eeuw. Zoals van Willem Lootens, een Mid delburgs componist. „Lootens was de organist van de Nieuwe Kerk, maar hij zal vast ook wel eens op dit orgel hebben ge speeld. De muziek van Lootens werd in Londen uitgegeven, Dat betekent dat de man in zijn tijd een belangrijk componist was. Naast Lootens speel ik muziek van Kittel, Krebs en Wilhelm Friedemann Bach. Dat waren allemaal leerlingen van Bach. Bach zelf komt niet aan bod in dit concert. Natuurlijk kun je Bach overal op spelen, toch vind ik dit orgel te intiem en liefelijk voor zijn muziek."„Mozart was natuurlijk de beste componist uit die periode. Hij heeft helaas geen noot orgelmuziek geschre ven. Daar was gewoon geen vraag naar. Ik heb het Andante uit zijn Sonate KV448 voor or gel bewerkt. Dat is wel de mooi ste muziek uit het programma. Douwe Eisenga Leen de Broekert, vrijdag, Doopsgezinde kerk, Middel burg (20.00 uur). Ze maakte naam in het Ne derlandse live-circuit. Maar na het winnen van een prestigieuze Britse muziekprijs en de wereldwijde release van haar langverwachte debuut mikt soulzangeres Natascha Slagtand, alias Tasha's World, op het buitenland. In Engeland is de Rotterdamse al een ster in wording. Als eerste Nederlandse artiest won Tasha's World afgelopen juni die prestigieuze Britse EMMA, een Ethnic Multicultu ral Media Award. De 29-jarige Rotterdams/Surinaamse soul zangeres won de prijs in de ca tegorie wereldmuziek en klop te Orchestra Baobab, Clotaire K en wereldmuzieksuperster Manu Chao. Het verhaal in een notendop. Eind 2001 nam Tasha's World haar eerste cd op onder leiding van Patrick Jacobs, haar Britse manager (en oud-tourmanager van Erykah Badu), maar geen enkel platenlabel had serieuze interesse. Uiteindelijk vond Tasha's World onderdak bij Dome Records, waarop de plaat half juni van dit jaar we reldwijd werd uitgebracht. Tasha's World wordt vaak ver geleken met grote soulnamen als Erykah Badu en Jill Scott. Prachtige complimenten, vindt de Rotterdamse, maar proble matisch bij het vinden van een platenlabel. „We hebben al een Badu en Scott zeggen ze dan. Het feit dat ik uit Nederland kom, werkt ook niet in mijn voordeel. Als ik een Ameri kaanse was geweest, had ik makkelijker een contract ge kregen. De vergelijkingen met Badu en Scott liggen voor de hand, zegt Slagtand, ze hebben hetzelfde stembereik, dezelfde leeftijd, dezelfde inspiratiebronnen (de oude soul, Marvin Gaye, Curtis Mayfield) en vallen alledrie onder de noemer 'nu soul'. Die hippe benaming hoeft niet zo nodig van Slagtand. „Soul is soul of het nu oud of nieuw is." Zelf noemt ze haar muziek 'hipsoul'; soul met invloeden uit jazz, r b en hiphop. Tasha's World maakte de afgelopen jaren met haar acht- koppige (multiculturele) bege leidingsband naam in het Ne derlandse live-circuit, met indrukwekkende optredens op onder meer Noorderslag, Low lands en North Sea Jazz. Maar voor de komende tijd heeft Slagtand zo min mogelijk op tredens in Nederland aangeno men. „Nederland is zo klein, teveel exposure is niet goed, dan daalt je waarde. We willen Europa in. De laatste maand gaat het lekker, sta ik meer in Engeland dan hier. Ik hoop dat ik straks nog een paar keer per jaar in Nederland sta, en dan bij voorkeur op de grote festivals of in Paradiso natuur lijk." Tasha's World staat zaterdag in De Piek in Vlissingen (22.00 uur). Tasha's World. foto Rob Verhorst ANTWERPEN Vlegeljaren. Theatervoorstelling, waarin een nostalgische reis wordt gemaakt naar de jeugd- of vlegeljaren, gespeeld door Het Volk. do. Klokhuis 20.30 uur Racing Sladek. Theaterstuk, dat zich af speelt rondom een voetbalstadion, geba seerd op Sladek en het zwarte leger, waarin Ödön Horvath in 1927 al de op komst van het fascisme voorspelde in een bewerking van Filip Vanluchene, ge speeld door Theater Malpertuis Pu- bliekstheater. do. Arenberg Schouwburg 20.15 uur V. Theaterstuk naar teksten van Virginia Woolf. do. vr. en zo. Theater Het Appeltje 20.30 uur Ghetto. Modern repertoiretheater over het ghetto van Vilna, een concentratie van Joodse kunstenaars, van Joshua Sobol, bewerkt door Erik Vos, vertolkt door De nieuwe speling, vr. en za. Fakkeltheater 20.00 uur, zo. 15.00 uur De Penismonoloog. Monoloog over het mannelijk geslachtsdeel van de wieg tot in de kist, geschreven door Peter Perceval en Nigal Williams, gespeeld door de stand-up comedian Williams, do. vr. en za. Fakkeltheatcr 20.30 uur Katzelmacher. Toneelvoorstelling naar Fassbinder. do. vr. en za. Theater Zuidpool 20.00 uur Slippers. Komedie van Alan Ayckbourn, gespeeld door het Noordteater. vr. za. en zo. Noordteater 20.30 uur Concerten in De Singel: Concertino Ar- monico - Concert met oude muziek van Carl Bach, vr. 20.00 uur; Saxophone Sum mit - Jazzconcert door drie tenorsaxofo nisten, di. 20.00 uur; Alexei Lubimov - Klavierconcert met barok tot hedendaag se muziek, wo. 20.00 uur Concerten in de Kon. Elisabelhzaal: Clas sic I - concert met werken van Boccherini, Rossini, Respighi en Sollima door het Or chestra di Padora e del Veneto, do. 20.00 uur; Light I, West End Story Concert, waarin drie Vlaamse musicalartiesten de mooiste hits uit de bekendste musicals vertolken, zo. en ma. 20.00 uur Frank Boeijen II Novecento. Jubileum Nekka, waarin de 10de verjaardag wordt gevierd met het beste van de Nederlands talige muziek, vr. en za. Sportpaleis 20.30 Un baiser plus pur. Concert met vocale en instrumentale muziek door Le groupe de six, koor Capella di Voce en instrumenta listen o.l.v. dirigent KurtBikkembergs. zo. Vlaamse Opera 12.30 uur Circles Mind Games. Balletvoorstelling met twee wereldwerken - Circles of Fifths van DAmboise en Journey van Wainrot en de Europese première van Unveiled Sen ses van de Belgische choreograaf Danny Rosseel. do. vr. en za. Theater 't Eilandje 20.00 uur, zo. 15.00 uur Portret van een verloren lente. Musical herneming van het persoonlijk verhaal van de Joodse David Verbeeck door het Kon. Ballet van Vlaanderen, vr. Theater 't Eilandje 20.00 uur, za. en zo. 15.00 uur Déroutes. Hedendaagse dansvoorstelling naar de onafgewerkte tekst Lenz van Büchner, waarin stappen een belangrijke rol vervullen in een choreografie van Ma- thilde Monnier, gedanst door het Centre Choréografique National de Montpellier Lanquedoc-Roussilon. vr. en za. De Sin gel 20.00 uur GENT Arabische Nacht. Theaterstuk waarin de wereld een combinatie vormt van dui zend- en één nacht en een Vlaams woon blok, door Roland Schimmelpfennig. do. vr. za. en wo. Minard 20.30 uur Het liefdesconcilie. Komisch alsook tra gisch bewegingstheater naar Oskar Pa- nizza. vr. en za. Theater Krakeel 20.15 uur, zo. 18.00 uur O.L.V. Der Krabben. Multimediaspekta- kel van Tone Brulin door Theater De Spe lende Mens. do. en vr. Theater Tinnenpot 20.00 uur Eindspel. Toneelstuk naar Samuel Becket door Raamtheater. wo. Theater Tinnenpot 20.00 uur Zijde daar. Vierhoeksdrama van Eric De Volder door Toneelgroep Ceremonia. wo. Nieuwpoorttheater 20.30 uur De Leeuw van Vlaanderen. Vlaams thea terstuk met Tunesische roots, naar Sam Bogaerts en Unia Suspecte door Chokri Ben Chikha. do. vr. en za. Publiekstheater Area 20.30 uur Solo Slim. Theatervoorstelling door Podi um Moderne met tekst en spel van David Dermez. vr. Backstage 21.00 uur Eindspel. Theaterstuk naar Samuel Bec ket door het Raamtheater. vr. Theater Tin nenpot 20.00 uur Voorstellingen in Vooruit: Filmfestival met o.a. Mental Hygiene, educatieve film pjes, do. en vr. 20.00 uur; Daan de Vidi- ots: Vidiots killed the Radiostar, muziek en VJ-performance, vr. 22.00 uur; Film en Literatuur; Uitgelezen, levendig boeken programma, ma. 20.00 uur; Matthew Her- bert Big Band, Big Bandjazz elektronica, swingend en politiek project, gebaseerd op messcherpe teksten en waarin een link gelegd wordt van muziek en oorlog, zo. 20.00 uur; Chigago Underground/Assif Tsahar Cooper Moore, experimentele jazz door Robmazurek, kornet en elektro nica, Chad Taylor, percussie en elektroni ca, Tsahar, saxen en Moore, piano en per cussie, wo. 20.00 uur; Closer, hedendaagse dansvoorstelling door Deep Blue, waarin een nadere kijk op het lichaam wordt ge geven, di. en wo. 20.00 uur Recital. Concert met liederen van Wagner, Schumann, Strauss en Wolf door de Ne derlandse sopraan Barbara Haveman met Ivan Törzs op piano. vr. Vlaamse Opera 12.30 uur Luisa Miller. Opera en tragisch melodra ma van Verdi door orkest en koor van de Vlaamse Opera o.l.v. Ivan Törzs. za. en di. Vlaamse Opera 20.00 uur Concerten in de Handelsbeurs: Raymond van het Groenewoud en het Vlaams Radio Orkest, vr. en za. 20.15 uur; Concert strin gent keiler Quartet Alexei Lubimov, di. 20.15 uur; Savina Yannatou Primavera en Salonico, wo. 20.15 uur Kalt brunn Kinderkoor. Zwitsers koor met werken van Bach, Bruckner, Haydn en Britten, za. Sint-Elizahethkerk 20.00 uur, zo. 11.00uur/zo. D.vonisiuskerk 17.00 uur Missa Regina Pacis en Ave Verum Corpus. Gezongen mis door Duits kerkkoor Caci- lia am St. Maria Königin. zo. St Michiels kerk 10.30 uur BRUGGE Broere. Voorstelling met 7 korte verhalen, voor elk van zijn broers één, die teruggaan naar de jeugd van en met Bart Moeyaert m.m.v Caroline Deutman op piano. vr. en za. Het Net 20.30 uur Racing Sladek. Theaterstuk, dat zich af speelt rondom een voetbalstadion, geba seerd op Sladek en het zwarte leger, waar in Ödön Horvath in 1927 al de opkomst van het fascisme voorspelde in een bewer king van Filip Vanluchene, gespeeld door Theater Malpertuis Publiekstheater. za. De Werf 20.30 uur Alientje. Jeugdtheatervoorstelling over een gekrompen meisje door Moniek Smeets en Bram Wiersma. zo. De Werf 15.00 uur Mood on the go. Theaterstuk, waarin Je roen Olyslaegers zich liet inspireren door leven en werk van Oscar Wilde. di. Magda- lenazaal 20.00 uur Van alle landen thuis. Muzikale tocht rond de wereld door Wigbert Van Lierde, Bart Plouvier, Dirk Van Esbroeck en Elsje He- lewaut. do. première Stadsschouwburg 20.00 uur West End Story. Muziektheater, waarin drie bekende Vlaamse musicalartiesten de mooiste hits uit de bekendste musicals vertolken, za. Stadsschouwburg 20.00 uur Giora Feidman Kwartet. Concert met klezmermuziek door klarinetvirtuoos, za. Concertgebouw 20.00 uur Bach integrale vioolpartita's. Concert door Lucy van Dael. za. en zo. Concertge bouw Kamermuziekzaal 20.00 uur Musica Flandria. Boekenmarktconcert met werken van Antonii, Gabrielli, Bach, Telemann en Dupont. zo. Stadhuis Dam me 11.00 uur Bart Dcfoort Quartet. Jazzconcert, geken merkt door lichte grooves, feeling for the blues en fraaie melodieën, ma. De Werf 20.30 uur Het is weer tijd voor The kids are allright. Enkele beginnende bands krijgen weer de gelegenheid o het voetlicht ervaring op te doen. De Piek, Vlissingen, 21.30 uur Oktoberfeest Carnavalsstichting De Koenkelpot houdt het 's-Heerenln Oktoberfeest. Het begint 's middags met een optreden van clown Ko er playbackshow. Voorts treedt basisschool Don Bosco voor voetlicht, 's Avonds komt een Duitse band uit Garmisch-P;- kirchen, terwijl de bediening geheel in Beierse stijl is. Tent op plein rk kerk, 's-Heerenhoek, 14.00 en 20.00uur Pluk van de Petteflet Van Pluk van de Petteflet worden twee voorstellingen g ven. Naar het meest gelezen boek van Annie M. G. Schmidt werd fantasievolle theatervoorstelling gemaakt vol vrolijke liet Voor iedereen vanaf zes jaar. Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 14.00 en 1| Accordeon Melancolique Het duo Accordeon Melancolique treedt op in de Brasserie, Het duo, dat bestaat uit Cherie de Boer en de in Vlissingengg ren Jean-Pierre Guiran, heeft aan twee accordeons genoeg warmte te creëren. In juli kwam hun nieuwste cd Petitsft Frais uit. De Drvkkery, Middelburg, 15.00 uur Paco Pena Paco Pena presenteert de flamenco in verschillende tijè cors. Voces Y Ecos heet deze nieuwe voorstelling van de flamet meester. Vijf dansers, vier gitaristen (onder wie Paco Pena), gers en een percussionist presenteren een indrukwekfe show. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Pakhuis Ondeugd bestaat niet is een voorstelling door Het KultureelF huis. Tien spelers maakten onder regie van Ron Lubbersen eenmoi gevoorstelling op improvisatiebasis en met eigen en besta: teksten. Kultureel Pakhuis, Brakstraat 18, Middelburg, 20.00 uui Carmen Muziektheatergezelschap GOV brengt de opera Carmen. Zie donderdag. Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur Wibi Soerjadi Wibi Soerjadi geeft een pianorecital. Zie vrijdag. Ons Dorpshuis, Kruiningen, 20.00 uur Reijn Goed Reijn Goed brengen hun nieuwe cabaretprogramma Alai Fase 2. Na hun debuutprogramma Glad IJs, slaan Reijn Goed alarm. Renate Reijnders en (Zeeuwse) Kim Goedegeburelacl schelden, zoeken en springen. Dorpshuis, Renesse, 20.00 uur Vicki Brown Tribute to Vicki Brown is een avondvullende theaterprodi Spectaculaire hoogtepunten worden afgewisseld door ei nele momenten. Het uit ruim veertig musici bestaande thf orkest Benny's Big Show Orchestra vormt de vaste basis va show. Naast de 150 musici, zangers en zangeressen verlenen! medewerking de koren Sea Sound Singers en The Goose Singers uit Goes. Speciale gasten zijn de Amerikaanse zanga Donna Lynton, de Engelse zangeres Marilyn David en Ma1 Bakker. De opbrengst van dit benefietconcert komt ten g« aan instellingen die zich bezighouden mert de opvang vanb kerpatienten en hun naasten. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Jaren zeventig De jaren zeventig en tachtig herleven in Den Dullaert De noordhal wordt omgebouwd tot een megadiscotheek.a pleet met glitterbollen, lichtorgels, blacklights, bellenblaas chines en fout behang. Dj's Patrick Roelands en Eric Hemt krijgen assistentie van enkele verrassende gast-dj 's uit helm gere Zeeuws-Vlaamse uitgaansleven. Den Dullaert, Hulst, 20.00 uur Siesa Toneelvereniging Siesa uit Sas van Gent speelt Ambianceii keet. Dit stuk van Luc Kerkhofs en Louis Boonen speelt zich een ziekenhuiskamer op de afdeling plastische chiruit Twee vrouwn verblijven er voor een plastische ingreep eni oud vrouwtje ligt er te wachten op haar... dood. Henk van: Branden regisseerde. De Speye, Sas van Gent, 20.00 uur Youp van 't Hek Youp van 't Hek brengt zijn programma Prachtige Paprika: Zie vrijdag. Deze voorstelling is uitverkocht! Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur Poëtisch concert Stichting Anthonie Keldermans Concerten presenteert eenpi tisch concert. Het concert draagt de titel De levensseizoenen. Tijdens deze) rée musicale gaan poëzie en muziek een vruchtbare relaties Elk jaargetijde, verbonden met een periode van de levari* wordt muzikaal uitgebeeld en voorafgegaan door een lijk gedicht. De uitvoerenden komen allen uit Tholen: tiste Annemiek Vogels, organist-clavecinist Jan de Viet en ei ritus-predikant drs C. Balk. Stadhuis, Tholen, 20.15 uur Ja zuster, nee zuster Middelburgs Theater brengt Ja zuster, nee zuster in premier Het is een gezellige familiemusical, gebaseerd op de gelijk mige tv-serie van Annie M. G. Schmidt en Harry Ban® Een sprankelende, nostalgische voorstelling waarin dern spelers zang, dans en spel in elkaar laten overvloeien. Den was in handen van Carla Schroot. Deze voorstelling is uit kocht. Minitheater, Middelburg, 20.30 uur Peter Pan Speedrock De band Peter Pan Speedrock geeft een concert. De drie rockers hebben de laatste tijd zo'n 200 optredens jaar, met inbegrip van Amerika en Europa. Brogum, Zierizee, 21.30 uur Tasha's World Tasha's World geeft een concert. Deze band, geformeerd rond de Rotterdamse zanger®) songwriter Tasha, speelde op gerenommeerde festivals' Lowlands, Noorderslag en North Sea Jazz. Medewerking11 leent de Zeeuwse trompettist Rick Mol. De Piek, Vlissingen, 22.00 uur Salt Bag Rhythm Blues Band Salt Bag Rhythm Blues Band luistert de gobelintentoo®'1 ling0p' Jpbliii De band is een fervent vertolker van diverse stijlen van ae1 Half om half jazzyde andere helft ronduit stevig. Er is deze® dag een aantal korte optredens te beluisteren van zangeres. Aberson en Sander Gerretse op gitaar, leunend op de ritmie Han van Nieuwenhuijzen en Dick 'Animal' Vijgen. Bijzon deze middag gastspeler Johannes Milhous op mondharmon 't Kerkje van Ellesdiek, Ellewoutsdijk, 13.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 52