PZC PZC Autohandelaar biedt terrein aan als alternatieve locatie voor koffieshop z 15 Fractie tegen plaatsing overbodige lokalen bij scholengemeenschap l[*KM Nieuwe regels minimabeleid geven gemeente te veel financiële vrijheid Directeur Van Heese met pensioen agenda donderdag 9 oktober 2003 Jeugd praat over jongerenbeleid Gewonde bij botsing in Biervliet Dronken bestuurders aangehouden Autoinbraak in Terneuzen Zonnebrillen uit winkel gestolen Adder Postzegelveiling Esperanto Weinig asbest in tuinen Sas Boekhouding Sociaal Platform wil meer invloed HULST- Zestien jongeren van 12 tot 23 jaar hebben zich aan gemeld om over enige tijd in discussie te gaan met raadsleden van de gemeente Hulst. Gisteravond kwamen ze bijeen om onder leiding van jeugdwerker G. Bertram van de gemeente Hulst het jeugddebat met de politici voor te bereiden. Hun motivatie was veelal gelijkluidend: weten wat er in de ge meente gebeurt en wat er eventueel veranderd kan worden rondom jeugdzaken. Jeugdwerker Bertram was niet ontevreden over de belang stelling van de jeugd voor het debat. „We hopen wel uit te groeien tot een groep van zo'n 25 deelnemers. Er is namelijk best veel werk te doen." Het organiseren van een jeugddebat is in de Nota Jongeren- participatie van de toenmalige gemeente Hulst in november 2001 vastgesteld. Het vormt de leidraad voor het gemeente lijk jeugdbeleid. Hulst wil jongeren meer betrekken in de be sluitvorming over jeugdaangelegenheden. De leden van de voorlopige debatgroep, negen jongens en ze ven meisjes, zit al vrij goed in elkaar. Ze komen uit verschil lende kernen, zitten niet allemaal op dezelfde school en varië ren in leeftijd. De jongeren gaan de komende weken de opzet van het jeugddebat verder uitwerken. Ze moeten onder meer discussie-onderwerpen formuleren en een agenda opstellen. De voorlopige debatgroep heeft daarvoor een budget van drieduizend euro. BIERVLIET - Een 38-jarige vrouw uit Brugge is gistermiddag gewond geraakt bij een botsing op de Hoofdplaatseweg in Biervliet. De automobiliste uit Brugge en een 61-jarige auto mobilist uit Gent kwamen in een bocht door nog onbekende oorzaak met elkaar in botsing. Door de klap van de aanrijding belandde de auto van de 61-jarige man op de kop. Hij en zijn 59-jarige vrouw werden door een omstander uit de auto ge haald. De vrouw uit Brugge werd door de brandweer uit haar auto bevrijd en is met onbekende verwondingen overge bracht naar het ziekenhuis in Gent. TERNEUZEN - Op de Binnenvaartweg in Terneuzen is afge lopen dinsdag rond 21.00 uur een 26-jarige Belgische auto mobilist aangehouden. Hij kreeg een rijverbod van twee uur en een transactie van 190 euro wegens rijden onder invloed. Op de Rotterdamsekaai in Middelburg is afgelopen dinsdag om 23.30 uur een 33-jarige Terneuzenaar bekeurd voor dron ken rijden. Hij kreeg een rijverbod van twee uur en een trans actie van 190 euro. Een 44-jarige automobilist uit de gemeente Hulst is in de nacht van dinsdag op woensdag aangehouden in de Bosse- straat in Vogelwaarde. Hij had 3,5 maal de toegestane hoe veelheid alcohol gedronken en kreeg een proces-verbaal. TERNEUZEN - Onbekenden hebben in de nacht van maan dag op dinsdag ingebroken in een auto in de Mascagnistraat in Terneuzen. Uit de auto is geluidsapparatuur, een mobiele telefoon en een sleutelbos weggenomen. SLUIS - In de nacht van dinsdag op woensdag is ingebroken in een winkel aan de Oude Kerkstraat in SluisEen groot aan tal zonnebrillen met onbekende waarde is weggenomen. St Hnnr Frank van Cooten HULST - Het Platform Sociale Zekerheid Hulst wil graag meer invloed op het minimabeleid van de gemeente. Daar is met de nieuwe Wet Werk en Bijstand alle reden toe. Voorzitter G. de r Loos en penningmeester F. Courtin maakten dat gisteren duidelijk tijdens de overhandi- s ging van de kaderbrief 'Een stevige basis biedt zekerheid' aan J. van Eek, voorzitter van j, de raadscommissie Samenle- E ving. j Deze kaderbrief bevat een aan- jf tal beleidsaanbevelingen voor de gemeenteraad. „Deze aanbe- velingen zijn bedoeld om een j goed en verantwoord mini- mabeleid te voeren", aldus De Loos. Gemeenten bepalen voortaan zelf hoe ze het geld van de rijks overheid voor het minimabeleid besteden. De Wet Werk en Bij- stand legt de financiële risico's van de uitvoering van de bij stand volledig bij de gemeenten. In ruil hiervoor krijgen zij een grotere beleidsvrijheid. Regels rond het verhogen en verlagen van de bijstandsnorm, reïnte gratie, sancties en cliëntenpar ticipatie moeten in vijf verorde ningen worden vastgelegd. De kaderbrief biedt de gemeente raden een handleiding voor het opstellen van de verordeningen. Deze brief is geschreven door de Sociale Alliantie, het anti-ar- moedeplatform van onder meer bonden en kerken, en de Lande lijke Cliëntenraad. Gemeenten krijgen van het Rijk een budget voor bijstand en reïntegratie en moeten tekorten zelf opvangen. Met geld dat ge meenten besparen op het bij standsbudget mogen zij doen wat ze willen. Als Hulst er bijvoorbeeld in slaagt meer mensen aan het werk te krijgen, houdt de ge meente geld over. Dit geld mag worden gebruikt voor andere doelen. „Dit is een adder onder het gras. Daarom is het voor ons belangrijk de vinger aan de pols CADZAND - Postzegelvereni ging Land van Cadzand houdt vrijdag haar maandelijkse bij eenkomst in het voormalige pa rochiehuis aan de Breij delstraat in Oostburg. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Zoals ge bruikelijk zijn er een veiling en een verloting. TERNEUZEN - In buurthuis de Hoeve kunnen belangstellen den vandaag deelnemen aan een basiscursus Esperanto. De bij eenkomst begint om 19.30 uur. Advertentie do. 23, vr. 24 en za. 25 okt. 20.00 uur 50 medewerkenden met SUPERSTERREN. Prachtige songs, eigenzinnige jazz en een warme sound zijn al jaren het handelsmerk van Willem Breuker en zijn Kollektief Ifilol kaartenverkoop tel 0900.3300033 redactie zeeuws-vlaaimderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberahe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114) 372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Pax: (0113) 315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur te houden. Om te voorkomen dat de gemeente het geld dat overblijft bijvoorbeeld gebruikt om lantaarnpalen op te knap pen. Het geld moet beschikbaar blijven voor de minima", zegt voorzitter De Loos. Penningmeester Courtin wil SAS VAN GENT - In de aan grenzende tuinen van het met asbest verontreinigde Am bachtsplantsoen in Sas van Gent zijn kleine hoeveelheden asbest aangetroffen. De concen tratie lag ver beneden de waar de die ernstige verontreiniging aangeeft. De waarden die milieu-advies bureau SMA aantrof in de tui nen van de omwonenden lagen tussen de 2,2 en 20 milligram as best per kilogram droge stof. Van ernstige verontreiniging wordt pas gesproken als er meer dan 100 mg per kilogram droge stof wordt aangetroffen. In de aarden wallen en groenstroken om de nieuwbouwwijk werden vorige maand waarden aange troffen van 125 tot 5155 mg. Volgens F. Weemaes van de af deling milieu en natuur van de gemeente Terneuzen geven de resultaten van de tuinonderzoe- ken geen aanleiding om nieuwe maatregelen te treffen. „De ver ontreiniging is zo minimaal dat de grond gewoon gebruikt kan worden voor woondoeleinden. Kinderen kunnen er veilig in spelen en bewoners kunnen er rustig groenten verbouwen." Gisteren voerde SMA opnieuw onderzoeken uit in het Am bachtsplantsoen. Dit tweede onderzoek moet inzicht geven in de gehele grondkwaliteit. Om de grond elders te kunnen ver werken, moet de exacte samen stelling van de grond bekend zijn. Aan de hand van deze re sultaten stelt de gemeente sa men met SMA een plan van aan pak op. Als de provincie dit plan goedkeurt, wordt in november begonnen met de schoonmaak. daarom dat het Platform Socia le Zekerheid Hulst meer be voegdheden krijgt. „Het plat form zou de status van cliëntenraad moeten krijgen. Een cliëntenraad heeft dezelfde bevoegheden als een raadscom missie. We kunnen dan de ge- doorWout Bareman ZANDSTRAAT - Autohande laar Roman Hemelsoet uit het gehucht Zandstraat bij Sas van Gent wil van zijn handel af. Nog deze maand biedt hij zijn wo ning, opstallen en één hectare grond aan aan de gemeente Ter neuzen. „Ik ga praten met bur gemeester Lonink en zal hem wijzen op de prima locatie, pal aan de weg Sluiskil-Sas van Gent aan het Kanaal Gent- Terneuzen. Het lijkt me een prachtig alternatief voor de om streden bouwlocatie voor kof fieshop Checkpoint in de Ter- neuzense binnenstad." Hemelsoet liep al langer met het idee rond. Hij volgde met het oog daarop het juridisch steek spel rond de nieuwbouw van Checkpoint op de voet. „Los van het feit dat ik om persoonlijke redenen een gruwelijke hekel heb aan de leider van het verzet tegen de bouw van die nieuwe koffieshop, moet ik wel zeggen dat zo'n activiteit op die plaats natuurlijk voor de nodige over last kan zorgen. Als je ziet dat daar dagelijks vele honderden mensen op de stoep staan, voor al Belgen en Fransen, dat kan ik me daar wel iets bij voorstel len." Daarom gooit hij nu zijn eigen dommen in Zandstraat in de aanbieding. Hemelsoet be schouwt het als een mooi voor beeld van 'goede burgerzin', want: „Op die manier help ik Terneuzen van een probleem af. meenteraad adviseren over za ken die te maken hebben met minimabeleid." Commissievoorzitter Van Eek ging gisteren nog niet inhoude lijk in op de voorstellen van de cliëntenraad. We spelen ditdoornaarde wet- Planologische moeilijkheden zijn niet te verwachten want op mijn grond rust de bestemming bedrijventerrein. Niks aan de hand dus. Vergeet bovendien het aspect van de verkeersvei ligheid niet. Hoeveel ongeluk ken veroorzaken die Belgische en Franse drugstoeristen niet als ze met hun wiet of hasj terug naar de grens racen?! Van hier bij mij in Zandstraat is het hooguit vijf kilometer naar de grens en binnendoor zelfs maar twee kilometer." Voor klachten van omwonenden houder. De Wet Werk en Bij stand legt een belangrijke taak bij de gemeenteraad. De raad stelt de beleidskaders vast. Het is aan de raad om de piketpalen te slaan." Het Platform wil zo vroeg moge lijk betrokken worden bij het hoeven de gemeente en de ex ploitant van Checkpoint niet te vrezen, meent de autohande laar. Zijn terrein gaat voor een belangrijk deel schuil achter een pas aangelegd dijkje dat on derdeel uitmaakt van een na tuurgebiedje. Gaat de gemeente niet op zijn voorstel in, dan overweegt Hemelsoet zijn op stallen en terrein te verkopen aan een collega. „Er is belang stelling genoeg. Het is echt een toplocatie", spreekt hij wer vend. De nieuwbouw van Checkpoint uitzetten van de beleidskaders. „Onze inzet is dat alle gelden ten goede komen aan de mensen die zijn aangewezen op de wet. Om ons werk goed te kunnen doen zouden we ook graag meer ambtelijke ondersteuning wil len hebben." op enkele honderden meters van de huidige tijdelijke locatie in de Westkolkstraat stuit al twee jaar op verzet van omwonenen- den. Enkele weken geleden besloot de Raad van State de schorsing van de nieuwbouw te handha ven. Eerst moet de gemeente de bezwaarmakers horen. Via een versnelde bestemmings planwijziging (artikel 19-pro- cedure) zou de bouw daarna als nog, zij het opnieuw met drie maanden vertraging, kunnen beginnen. door René van Stee SLUIS - De raadsfractie van Nieuw West in Sluis wil niet dat vier overbodige leslokalen van azc-school De Horizon op asiel zoekerscentrum Hedenesse in Cadzand bij scholengemeen schap Het Zwin in Oostburg worden geplaatst. Juist nu de gemeente bezig is om een inte graal huisvestingsplan op te stellen voor basisscholen, is het volgens de partij onverstandig de lokalen nu al te 'verkwanse len'. Nieuw West stelt dat het voor nemen van burgemeester en wethouders om de lokalen naar Het Zwin te verplaatsen zonder overleg met de directeuren van de basisscholen is genomen. Ze moeten gaan dienen als leslo kaal en buitenschoolse opvang voor tieners. De partij heeft hier bezwaar tegen omdat veel ba sisscholen door ruimtegebrek noodgedwongen gebruik moe ten maken van hun gemeen schapsruimte, er te weinig ruimte is voor overblijf moge lijkheden en de ruimtes om kin deren bijlessen te geven veel te klein zijn. STREEKACTIVITEITEN AXEL Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten bieden en handvaardigheid; De Halle, 14.00 uur: Kaarten en biljarten; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Zangkoor; 19.00 uur: Creatie ve avond; BIERVLIET Annelot ter Walle, 14.00- 16.30 uur: OSB soos met kaarten, sjoelen en biljarten: CLINGE - Malpertuus, 13,30 uur: KBO gymnastiek en biljarten; 19.45 uur: Bin go; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: Kaarten bieden; HEIKANT 't Heike, 13.15 uur: Kaarten; 13.30 uur: Volksdansen; HENGSTDIJK - Café 't Jagershuis, 14.00 uur: Kaarten; HOEK - De Lovenhoek, 9.00 uur: Bridge; 9.30 uur: Koersbalcompetitie; 13.30 uur: Biljarten, kaarten en soosmiddag; HULST De Lieve, 9.00 uur: Gymnastiek en Engelse les; 9.30 uur: Bijeenkomst Cii- entenplatform Sociale Zekerheid Hulst; 13.00 uur: Biljarten: 13.30 uur: Handwer ken en koersbal; Stadskantoor, 17.00- 19.00 uur: Afscheidsreceptie voormalig burgemeester A. Kessen; KLOOSTERZANDE Rozenhof, 10.45 uur: Meer bewegen voor ouderen; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; LAMSWAARDE - Café De Lamsoren, 13.30 uur: Schieting voorouderen; OOSTBURG Den Hoekzak, 13.30 uur: Koersbal en sjoelen voor ouderen; „Naar onze mening is het ge bouw ook goed in delen te her plaatsen. Wij Vinden dat eerst het huisvestingsplan klaar moet zijn voordat we lokalen 'wegge ven'. Op deze wijze is geen spra ke van onderwijsbeleid", stelt Nieuw West in een brief aan de gemeenteraad en het college van B en W in Sluis. De partij is van mening dat het college van B en W dan ook pas op de plaats dient te maken en eerst de khel- punten in de huisvesting moet inventariseren. Ook de proble matische huisvesting van de buitenschoolse opvang in de Millianostraat in Breskens kan volgens Nieuw West hierin wor den meegenomen. Nieuw West maant het college met name tot spoed omdat de afgelopen jaren 45 miljoen euro aan het Ge meentefonds is toegevoegd om bestaande schoolgebouwen aan te passen aan onderwijskundige veranderingen. „Gemeenten zijn echter vrij om eigen priori teiten te stellen en de bedragen zijn dus niet geoormerkt. Om te voorkomen dat bovengenoemde gelden voor andere doeleinden worden gebruikt, is het belang rijk dat u snel het huisvestings plan samenstelt." OSSENISSE Hof ter Nesse, 9.45 uur: Meer bewegen voor ouderen; PHILIPPINE De Schotse Hoek, 18.30 uur: Pergamano voor de jeugd en tekenclub; SAS VAN GENT De Roselaer, 9.30 uur: Callanetics; 10.00 uur: Karakter poppen; 13.15 uur: Tekenen; De Speye, 19.00 uur: Bridge; SLUIS - Woonzorgcentrum Rozenoord, 13.30-17.00 uur: Nazomermarkt; SLUISKIL Het Meulengat, 13.30 uur: SWOS koersbal, kaarten, canasta, biljar ten competitie dames; 18.00 uur: Kinder cabaret Het Talent: 19.00 uur: Jeugdca- baret Het Talent: 19.30 uur: Blaaskapel Ein Prosit en to neelgroep Sempre Avanti; SINTJANSTEEN De Warande, 9.30 uur: Computeren seniorenweb; 13.00 uur: KBO biljarten; 14.30 uur: Ouderensoos Derde Jeugd; 19.00 uur: Engelse les; TERNEUZEN - Loods, Lange Rekestraat, Aquariumshow 14.00-21.00 uur; De Veste, 13.30 uur: Handwerken, soos, canasta en biljarten; 16.30 uur: Repetitie zangkoor; 19.00 uur: Bridge; Buurthuis de Hoeve, 13.30 uur: Biljarten; 20.00 uur: Kaarten; VOGELWAARDE 't Gelaag, 13.30 uur: Koersbal; WESTDORPE - Café 't Polderken, 13.30 uur: Jokeren;Concordia, 13.30 uur: KBO kaarten en bingo; 19.00 uur: Tafeltennis; ZAAMSLAG Dorpshuis, 9.30 uur: Aero bic; 10.30 uur: Volkdansen; 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Handwer ken; ZUIDDORPE 't Kaaike, 10.30 uur: Yoga; 13.45 uur: Koersbal; Directeur E. van Heese tussen zijn leerlingen. „Er komt nu eenmaal een tijd dat het genoeg geweest is." door Marco Hamelink PHILIPPINE - „Ik zit er niet op te wach ten om weg te gaan. Het is niet zo dat ik de dagen afstreep op de kalender. Je moet echter wel realistisch blijven. Er komt nu eenmaal een tijd dat het genoeg geweest is", vertelt directeur E. van Heese (61) van basisschool De Werf in Philippine. Na bijna veertig jaar verbonden te zijn aan De Werf gaat Van Heese eind deze maand vervroegd met pensioen. „Ik kan er nog wel een jaar aanplakken, maar eens moet je er een punt achter zetten. Je ziet wel eens mensen die maar door blij ven werkenAls ze dan eindelij k stoppen zijn ze een jaar later ziek. Ik wil later niet hoeven zeggen: was ik toen maar ge stopt", vertelt Van Heese. Hoewel hij na de middelbare school naar de kweekschool in Oudenbosch ging, was het vroeger nooit zijn droom om on derwijzer te worden. Hij is er van over tuigd dat hij er met een carrière als elek- triciën of timmerman net zo goed iets van had kunnen maken. „Je hoort wel eens mensen zeggen: 'als ik het opnieuw mocht doen, zou ik het weer zo doen'. Voor mij geldt dat dus niet. Het lijkt me saai, al begrijp ik de achterliggende ge dachte wel. De tijd was ook heel anders. Na de middelbare school ging slechts een enkeling studeren. Als ik nu jong zou zijn, zou ik waarschijnlijk kiezen voor een technische opleiding. Bouwkundig ingenieur of zo. Iets met wis- en natuur kunde ligt me wel. Natuurlijk is dat heel anders dan het onderwijs. Maar het geeft maar aan dat ik in meer richtingen ge lukkig zou kunnen zijn. In het onderwijs is er de afgelopen decen nia het nodige veranderd. Zowel positief als negatief, al vindt Van Heese dat er de laatste tijd wel vaak denigrerend over le raren wordt bericht. „We zouden niet meer kunnen lezen en slecht zijn in reke nen. Men vergeet echter dat we tegen woordig prachtige lesstof hebben. Vroe ger was het eenrichtingsverkeer en stond er een man voor de klas die alles vertelde. Je las ook drie keer per jaar hetzelfde boek omdat er nu eenmaal niet meer was. Tegenwoordig is de jeugd een stuk mon diger en hebben ze een weerwoord. Ze kunnen dingen met de huidige methoden misschien wel sneller vinden dan ik", al dus Van Heese. De jonge leraar trad in 1964 na zijn mili taire dienstplicht in dienst van De Werf en heeft tot de dag van vandaag altijd voor de hoogste klassen gestaan. Zes jaar na het begin van zijn dienstverband werd hij op 27-jarige leeftijd al benoemd tot foto Peter Nicolai schoolhoofd. „Ik was vrij jong en het bracht ook de nodige verantwoordelijk heid met zich mee. Zeker in die tijd toen je als directeur ook nog de boekhouding voor je rekening moest nemen. In die tijd heb ik ook wel eens de gedachte gehad om over te stappen naar het voortgezet onderwijs. Maar ja, ik had net die aan stelling dus dat deed je niet. Of ik er spijt van moet hebben, weet ik niet. Ik heb het nooit gedaan dus kan ik het niet met el kaar vergelijken. Ik heb toen de beslis sing genomen om het niet te doen en ik ben er niet het type naar om dan vol wee moed terug te kijken", zegt hij resoluut. Hoewel hij niet graag terug kijkt, is hij er wel bijna zeker van dat hij het onderwijs na zijn afscheid gaat missen. „Misschien valt het echter ook allemaal wel mee en ben ik straks een van de gelukkigste mensen dat ik met mijn vrouw om de boodschappen mag", aldus Van Heese. Voor klachten van omwonenden hoeven de gemeente en de exploitant van Checkpoint op zijn terrein niet te vrezen, meent autohandelaar Hemelsoet. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 47