13 VVD wil actie tegen dreigende sluiting schippersinternaat Kreekrock dreigt ter ziele te gaan Vernieuwde De Sprong geopend Vier gewonden bij ongeval IJzendijke LaBan BenW laten programmabegroting nagenoeg ongewijzigd Vader Een echte SieMatic voor maar 9.400,-? zeeuwse almanak SieMatic J ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 9 oktober 2003 Leerplicht Geen reden voor koffieshop Hulst Zelzate Kritiek Kinderboeken week Kinderboeken weekgeschenk rassenemenu in de herfst Het bos in Accordeon Melancolique Markt 51 Middelburg (0118) 886886 Boot schiet van trailer Snelheidsduivel Clinge betrapt 6 t/m 18 oktober -en maak een afspraak voor een gratis behandeling. VOLÜVOL kennismaking met shiseido make-up PZC College Sluis houdt voet bij stuk door Wout Bareman TERNEUZEN - De VVD-frac- tie in de Terneuzense gemeente raad dient vanavond, tijdens de maandelijkse raadsvergade ring, een motie in ter ondersteu ning van het internaat voor schippersjeugd Koningin Juli ana. Net als de overige twintig internaten in Nederland dreigt het internaat in Terneuzen de dupe te worden van een bezuini gingsmaatregel van het minis terie van Verkeer en Waterstaat. Met ingang van 1 januari 2004 worden de internaten tien pro cent op de rijksbijdrage gekort. In het geval van Terneuzen komt dat neer op 73.000 euro. Het be tekent dat twee van de vijftien medewerkers moeten verdwij nen. Door de aangekondigde bezuiniging, de derde in tien jaar tijd, dreigt de opvang en be geleiding van de 47 schippers kinderen in de knel te komen. Het ministerie is druk doende de internaten onder te brengen bij een ander ministerie. Daarbij wordt in de eerste plaats ge dacht aan Onderwijs. Lukt dat niet, dan dreigt met ingang van 2005 sluiting. „En dat zou een regelrechte ramp zijn. Het is het enige internaat in Zeeland. Voor de schippers is het absoluut on misbaar", oordeelt VVD-frac- tievoorzitter W. Broekhuysen. „Kennelijk wordt in Den Haag onvoldoende beseft dat de in ternaten de enige mogelijkheid voor de schippersjeugd vormen om te voldoen aan de leerplicht wet. Verdwijnen de internaten, dan worden de ouders gedwon gen hun schip te verkopen en zich aan de wal te vestigen. Dat is in het recente verleden al meermalen gebeurd, heb ik be grepen." In de motie vraagt de WD het college van B en W actie richting Den Haag te ondernemen en alle andere gemeenten met een in ternaat op te roepen hetzelfde te doen. De besturen, directies, medewerkers en ouders hebben zich vorige week al uitgespro ken voor acties, die kunnen va riëren van het aan boord houden van de kinderen (en ze dus ont trekken aan de leerplicht) tot het blokkeren van de vaarwe gen. Broekhuysen: „Hopelijk kan er zoveel politieke druk worden uitgeoefend dat het zó ver niet hoeft te komen." Hij re kent op raadsbrede steun voor de motie. HULST - Burgemeester J.F. Mulder van de gemeente Hulst ziet nog steeds geen enkele re den voor een legale koffieshop. Hij is verbaasd over het stand punt van de meerderheid van de rechters in Nederland. Tweederde van de rechters en aanklagers in Nederland vindt dat hasj en wiet gelegaliseerd moeten worden. „Ik vind dit standpunt opmerkelijk", zegt Mulder. „Het is ook niet goed een dergelijk standpunt in te ne men. De drugs komen nog steeds via een criminele weg via de achterdeur van de koffieshop binnen en zouden dan in de kof fieshop zelf gedoogd moeten worden. Dat vind ik nog steeds een hele vreemde gang van za ken. Daarnaast blijf ik van me ning dat de overlast door het aanwijzen van een legale koffie shop niet afneemt. Een legaal verkooppunt van softdrugs heeft een aanzuigende werking. Daarnaast zal de straathandel zal niet afnemen. Het gaat ge woon om geld." De roep van de meerderheid van de rechters om legalisering van drugs is een wanhoopskreet. Vier op de vijf rechters en aan klagers vinden dat drugszaken te veel tijd kosten. „Als rechters zo redeneren, kun nen ze hun toga wel gelij k aan de wilgen hangen", reageert Mul der. door Eugène Verstraeten WESTDORPE - Het muziek evenement Kreekrock in West- dorpe dreigt al na de eerste editie ter ziele te gaan. Het orga niserende Jongeren PlaSa (Jon geren Platform Sas van Gent) krijgt van de gemeente Terneu zen namelijk geen toestemming meer om Kreekrock in of in de nabijheid van het dorp te hou den. De organisatie heeft dat te ho ren gekregen tijdens de evalua tie van het muziekevenement met de politie, de brandweer en de gemeente. Jongeren PlaSa kreeg in augustus een verguning van de gemeente om het festival te houden op het terrein van de scouting bij de Kreek. Niet lang nadat de eerste klanken vanaf het podium klonken, hadden omwonenden de politie al ge beld, omdat ze last hadden van het geluid. Die stuurde iemand van de gemeentelijke milieu dienst naar Westdorpe om me tingen te verrichten. Op grond van de resultaten is de organisa tie daarop verzocht het geluids volume te temperen en dat gebeurde ook. Vanwege de klachten heeft de gemeente nu besloten dat het muziekevene ment niet meer op het scouting terrein gehouden mag worden. Een alternatieve locatie, be schikbaar gesteld door een landbouwer aan de Kapittel straat, is ook geschrapt. De op tredende muziekgroepen zou den daar de vogels in het nabij gelegen natuurgebied uit hun slaap houden. Een suggestie vanuit de ge meente om Kreekrock dan maar bij het Finlandcircuit te hou den, stuit op grote bezwaren bij de organisatie. „Onze doelgroep is vooral ook de jeugd van veer tien tot en met zestien jaar", zegt Wesley Brandt van Jonge ren PlaSa. „Als die op de fiets in het donker een eind door de pol der moeten, haken ze af. De ge meente heeft gesuggereerd om dan maar busjes in te zetten, maar dat zien we echt niet zit ten. Wij snappen er niets meer vanEr is tij dens Kreekrock ver der niets gebeurd dat niet door de beugel kon. Of de gemeente wil gewoon niets doen met jon gerenwerk, of ze willen dat het in Westdorpe een dooie boel wordt. Anders kunnen wij het ook niet uitleggen." Een woordvoerster van de ge meente Terneuzen laat weten dat wat de gemeente betreft het muziekevenement zeker niet ter ziele hoeft te gaan. „Ze moeten gewoon een vergunning aan vragen en met een goede locatie voor de dag komen." Maar vol gens Brandt is in en om het dorp geen geschikt alternatief voor handen. „Een mogelijkheid is met Kreekrock uitwijken naar het scoutingterrein in Sas van Gent. Dat is ook vlak bij bebou wing, maar de omwonenden doen daar blijkbaar minder moeilijk. We hebben dit nog niet aan de gemeente voorgelegd, maar als het daar ook niet mag, dan gaan we wel naar Zelzate. Want daar mag tenminste nog wat." Die man uit dat Goese kan toor hield thuis en voor de buitenwereld de schijn opdat hij heel wat te vertellen heeft op de zaak. Op de school van zijn zoontje weten ze inmiddels wel beter. Want toen het in het kringge sprek ging over kinderen krijgen en vader en moeder worden, kreeg zijn zoontje de vraag voorgelegd of hij ook vader wilde worden. Het ant woord: Dat kan niet, want dat moet ik eerst aan de baas vragen." Hnor Raymond de Frel SLUIS - Het college van burge meester en wethouders in de ge meente Sluis heeft ondanks kri tiek van een aantal raadsleden de programmabegroting voor 2004 nauwelijks gewijzigd. Wethouder R. Leentfaar (finan ciën) meent dat Sluis haar zaak jes organisatorisch en financi eel goed op orde heeft. Sluis wil een tekort van 2,2 miljoen euro in 2004 wegpoetsen door diver se bezuinigingsmaatregelen en belastingverhogingen. Het tekort voor 2004 ontstond niet alleen door de gemeentelij ke herindeling, maar ook door het lager uitvallen van een uit kering uit de staatskas (het Ge meentefonds). In een eerder sta dium was al rekening gehouden met een tegenvaller van vier ton, in september kwam daar nog eens 91.000 euro bovenop. Die laatste tegenvaller blijkt achteraf meer een meevaller, omdat aanvankelijk opnieuw over een bedrag van vier ton werd gesproken. De 91.000 euro wordt nu via een extra bezuini ging van vijftigduizend euro op depersoneelslasten (twee ton in plaats van 1,5 ton) gedekt. Het resterende deel wordt bijeen ge schraapt uit diverse potjes en een efficiënter inkoopbeleid. Voor het overige deel wijkt de programmabegroting niet of nauwelijks af van al eerder aan gekondigde plannen. Dit on danks stevige kritiek op diverse punten dooreen aantal raadsle den, die tijdens de opiniërende Advertentie 1 t/m 11 oktober Diep in het bos Het Zwanenmeer van Francine Oomen cadeau bij aankoop van een kinderboek van tenminste 9,99 vanavond vanaf 17.30 uur Romige uiensoep, en stamppot zuurkool (naar keuze vegetarisch) en fram- bozenbavarois 11,50 9,00 vegetarisch menu) zaterdag 11 oktober 13.00-14.00 uur Piet de Keuning vertelt 14.00-16.00 uur Knutselen met Maria Rademaker 15.00-16.30 uur maandag 13 oktober 13.30-15.00 uur introductie ZVU cursus bekijk ook onze website wwwdrukkeriimiddelbure.nl delaalaKFKY Beeld Geluid WAARDE - De zuidbaan van de A58 is gistermid dag ter hoogte van Waar de enige tijd afgesloten geweest voor verkeer. Dat gebeurde na een ongeval met een aanhangwagen waarop een boot lag. Een 28-jarige man uit Goes, die een bedrijfsauto met aanhangwagen be stuurde, was rond 14.30 uur tegen de vangrail ge reden, nadat hij bij een in haalmanoeuvre de macht over het stuur was verlo ren. Bij de botsing met de vangrail schoot de boot op de aanhangwagen los en belandde in de midden berm. De auto met aan hanger belandde in de sloot aan de andere zijde van de weg. De bestuurder kwam met de schrik vrij. Tijdens de takelwerk zaamheden moest de A8 worden afgesloten. Daar voor kon het verkeer over één rijstrook passeren. SieMatic SC 10 9.400,- excl. montage Vertel ons wat uw budget is en wij ontwerpen een echte SieMatic keuken voor u. Individueel Design. Mooier, praktischer en duurzamer. Maar niet duur. Als u aan een nieuwe keuken denkt, denk dan eerst aan SieMatic. Welkom! 't Liefst een SieMatic Middelburg Woonstudio Middelburg, Industrieterrein Arnestein, Grenadierweg 17a, telefoon 0118 - 62 95 22 Goes Plieger B.V. (ook voor sanitair), Nansenbaan 15, telefoon 0113-24 64 64 Axel SieMatic Keukenstudio Van Vliet, onder dak bij Pot Woninginrichting, Nieuwendijk 89, telefoon 0115 - 56 40 70 Terneuzen BouwCenter De Hoop, Kennedyiaan 32, telefoon 0115-68 0612 raadsvergadering begin sep tember het college meegaven dat het zijn huiswerk opnieuw moest doen. Wethouder Leent faar is een andere mening toege daan. „Die geluiden kwamen toen vooral uit de oppositie en waren wellicht ook gestoeld op het bericht dat het Rijk Sluis nog eens vier ton extra wilde onthouden. Daar ging ook ik toen vanuit. Waarom het nu maar 91.000 euro is, kan ik ook niet goed verklarenEen heel in gewikkeld verhaal, dat ik zelf ook niet helemaal snap", aldus Leentfaar. De wethouder meent dat de programmabegroting 'een heel verantwoord, even wichtig verhaal' is. „Als de raad hiermee instemt, zijn wij de ko mende drie jaar op de goede weg en is er ruimte om diverse pro jecten op de rails te zetten." Ondanks het doorvoeren van belastingverhogingen en bezui nigingsmaatregelen houdt Sluis in 2004 een tekort van 120.000 euro. Dat wordt weggewerkt door een greep uit de algemene reserve. Het college zag liever een nieuwe verhoging van de onroerende zaakbelasting van vijf procent, maar daarvoor bleek geen politieke steun. Op termijn voorziet wethouder Leentfaar geen tekorten meer. Is er in 2005 nog een tekort van 82.000 euro, in 2006 en 2007 worden overschotten van res pectievelijk 147.000 en 725.000 euro in het vooruitzicht gesteld. Diverse belastingverhogingen leveren in 2004 696.000 euro op. Waar dit jaar de burgers diep in de buidel moesten tasten door een verhoging van de onroe- rend-zaakbelasting met twaalf procent, zijn volgend jaar voor al de toeristen aan de beurt. Een verhoging van de toeristenbe lasting moet 390.000 euro ople veren. Daarnaast stelde het college aanvankelijk 844.000 euro aan bezuinigingen in het vooruit zicht en een beknibbeling van een ton op de gemeentelijke ge bouwen. Door de verminderde opbrengst uit het Gemeente fonds is het bezuinigingsbedrag verhoogd tot 1,3 miljoen euro. Behalve de verlaging van de personeelskosten worden diver se investeringen doorgeschoven naar 2005. Op de Wet Vervoers voorzieningen Gehandicapten kan volgens Leentfaar ook wor den bezuinigd. Deze drie posten leveren een bezuiniging van zes ton op. Enkele andere tonnen worden bespaard op diverse kleine posten. Aan het onder houd van wegen en groen wordt 50.000 euro minder uitgegeven. De brandweer krijgt ook 50.000 euro minder. Leentfaar: „Denk daarbij bijvoorbeeld aan het af gelasten van een geplande grote oefening." Michel Doolaege uit Sluis verrichtte de officiële opening door met zijn heftruck de 'loopbrug' naar de school neer te laten. door Marco Hamelink TERNEUZEN - De leerlingen van De Sprong in Terneu zen moesten er gisteren wat voor over hebben om de nieuwe vestiging van hun school officieel te openen. De 'sleutel' van de praktijkschool lag in delen door Zeeuws-Vlaanderen verspreid. Vijf leerlingen uit Axel brachten hun deel lopend naar de nieuwe locatie aan de Evertsenlaan, vijf medescholieren uit Sluis kwamen op de fiets met hun deel. Waarnemend directeur R. van den Hoff en leraar E. Eckhardt konden na wat passen en me ten de sleutel weer samenvoegen. Hierna verrichtte ge certificeerd heftruckchauffeur en leerling van De Sprong, Michel Doolaege uit Sluis, de officiële opening. Behendig liet hij met zij n heftruck de 'loopbrug' naar de school neer. Het nieuwe pand aan de Evertsenlaan huis foto Peter Nicolai vest 110 leerlingen en vervangt de verouderde gebou wen aan de Leeuwenlaan en de Jacob Catsstraat. Op de benedenverdieping is plaats voor praktijkonderwijs. Op de eerste etage zijn de theorielokalen en ruimten voor psychologen, schoolarts en stagebegeleiders. Belangstellenden kunnen vanavond tussen 19.00 en 21.00 uur een kijkje nemen in het nieuwe gebouw van De Sprong. door Harold de Puysseleijr IJZENDIJKE - Bij een zwaar verkeersongeval op de kruising van de Watervlietseweg met de Middenweg in IJzendijke zijn gisteren rond 10.45 uur vier gewonden gevallen. Een 31-jarige vrachtwagenbe stuurder uit Tilburg reed met hoge snelheid achterop een stil staande auto. De auto stond te wachten voor de stoplichten en werd bestuurd door een 53-jari- ge man uit Hoensbroek. De man raakte gewond aan zijn nek. De 49-jarige vrouw uit Hoensbroek die bij hem in de auto zat, werd door de schok ernstig gewond aan het achterhoofd. Zij zat be kneld in het voertuig en moest daar door de brandweer uit worden bevrijd. De verwondingen van de vrachtwagenchauffeur zijn niet bekend. Zijn bijrijder droeg op het moment van de botsing geen gordel en liep mogelijk nekletsel en een zware hersenschudding op. De vier slachtoffers zijn overgebracht naar het zieken huis in Terneuzen. Medewer kers van de brandweer en Rijks waterstaat hebben de weg schoongespoeld. foto Peter Nicolai CLINGE - In de Woestijnestraat in Clinge is gisteren om 13.30 uur een 31-jarige automobilist uit de gemeente Huist aange houden. De automobilist reed met een snelheid van 154 kilometer per uur over bovengenoemde weg. De maximumsnelheid bedraagt ter plekke tachtig kilometer per uur. De man kreeg een proces verbaal. Hij mag zich tezijner- tijd voor de kantonrechter ko men verantwoorden voor zijn gedrag. PARFUMERIE- retpunt der wereldmerken M 1 0 D E L B U R G UngeGeere24 Segeersstraat 10 0118-634184 0118-613401 Advertentie Maak kennis met uw eigen schoonheid Ooze consulenten slaan voor uw klaar van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 45