JONA Scholen willen actie tegen pesten en drugs PZC Noodwoningen wijken voor Zweedse buurt KNRM helpt bij blussen op strand Stichtingen bundelen krachten in Promusica Thoolse jeugdraad gaat gemeente adviseren 15 Schouwen-Duiveland wil aantrekkelijk aanbod uitgaansgelegenheden agenda donderdag 9 oktober 2003 Boot schiet van trailer Activiteiten Rijverbod voor Souburger PvdA wil ruimte wijkbeheergroep Dronken bestuurders aangehouden Autoinbraak in Terneuzen Zonnebrillen uit winkel gestolen Glimmende BMW's op Brouwersdam HnnrAli Pankow ZIERIKZEE - De stichting Ars Musica en de stichting Concer ten Schouwen-Duiveïand heb ben besloten hun krachten te bundelen in één organisatie onder de naam Promusica. Vol gens bestuurslid Janine Scho- neman van de nieuwe stichting liggen de doelstellingen van beide organisaties in eikaars verlengde. Het gaat zowel om het aanbod van kleinschalige muziekop- tredens als tegenhanger voor vaak dure concerten als om het specifiek promoten van optre dens van het Zeeuws Orkest op Schouwen-Duiveland. „Het bestuur van Ars Musica be schikt over een goed artistiek netwerk en de stichting Con certen heeft vooral organisato rische kwaliteiten. Die des kundigheden brengen we nu bijeen", zegt Schoneman. Ars Musica kan bogen op een bestaan van ruim twintig jaar. Professionele musici in de re gio namen destijds het initia tief concerten wat toegankelij ker te maken door optredens verdeeld over het seizoen tegen een schappelijke prijs aan te bieden. De Lutherse kerk in Zierikzee gold voor Ars Musica als thuisbasis. Af en toe werden er ook concerten gegeven op bijzondere locaties, zoals de Dikke Toren en de Nobelpoort. De stichting Concerten Schou wen-Duiveland werkte aan vankelijk alleen als comité ter ondersteuning van het Zeeuws Orkest. De leden van dat comi té wilden echter van tij d tot tij d weieens een optreden van an dere musici organiseren. „Je zit dan als twee stichtingen in dezelfde vijver te vissen. Daarom leek het ons beter de krachten en deskundigheid te bundelen", zegt Schoneman. Zij erkent dat de nieuwe orga nisatie Promusica nog een dui delijk beleid moet uitstippelen. Zo moet nog worden bezien of het systeem van abonnemen ten, zoals Ars Musica dat ja renlang heeft gekend, wordt overgenomen. Het eerste concert onder de noemer van Promusica vindt plaats op vrijdag 24 okober in de Lutherse kerk in Zierikzee. Daar treedt een strijkkwartet op onder leiding van Hans van Kerckhoven. Op het program ma staan werken van Beetho ven, Tschaikowski, Borodin en Kersters. Het traditionele kerstconcert zoals Ars Musica dat jaarlijks in de Lutherse kerk hield, verplaatst Promu sica uit commerciële overwe gingen naar de Driekoningen- kerk in Noordgouwe. Het kerstconcert wordt gehouden op zaterdagavond 20 decem ber, aanvang 20.00 uur. Een en semble in wisselende samen stelling speelt dan werken van Telemann, Bach, Biber en Gra- Gemeentelijk horecabeleid nodig doorFamke van Loon ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil een eigen horecabeleid opstellen. Het gaat daarbij volgens wet houder G. van de Velde - de Wil de vooral om te aangeven waar wel en juist geen (nieuwe) cafés, restaurants en hotels gevestigd kunnen worden. En wat voor soort bedrijven, waar een tekort aan is, de voorkeur hebben. De wethouder wil dat horecabe leid graag kort vóór de zomer van 2004 klaar hebben. De branche- en ondernemersver enigingen zijn nog wat afwach tend ten aanzien van dit plan. Volgens W. Ginjaar, secretaris van Koninklijke Horeca Neder land (KHN) afdeling Schou wen-Duiveland, is het in ieder geval 'een goede zaak' wanneer gemeente en ondernemers 'in gezamenlijkheid' hierover af spraken maken. K. Jachman van de Stichting Horeca Renesse (SHR), die het huidige beleid 'rommelig' noemt, juicht meer lijn en dui delijkheid toe, zolang het beleid maar op de alledaagse praktijk gericht is. Wie een nieuw café, restaurant of hotel wil beginnen, kan op Schouwen-Duiveland moeilijk terecht. Zierikzee heeft bijvoor beeld een horecastop. In af wachting van (de uitwerking van) de Structuurvisie Zierik zee wil de gemeente geen ja of nee zeggen tegen nieuwe voor stellen. Ook in Renesse is dat lastig. Nieuwe bedrijven mogen er eigenlijk niet bijkomen en kunnen alleen gerealiseerd wor den wanneer een oude kroeg sluit en op een andere plek op nieuw begint. Daarnaast moet voor de Westschouwse bad plaats nog beslist worden of hier een 'horeca concentratiegebied' wordt aangewezen. Ondanks deze stand van zaken komen er volgens wethouder Van de Velde toch geregeld ver zoeken binnen om bijvoorbeeld van een winkel een horecazaak te beginnen. De gemeente moet deze aanvragen laten liggen of afwijzen omdat er 'geen beleid' is waaraan dit getoetst kan wor den. „Een aantal facetten (aan gaande de horeca, red.) zijn goed geregeld", aldus Van de Velde, die daarmee doelt op on der meer het terrassenbeleid en de 'portiersformule'. Maar an dere zaken zijn dat niet. De gemeente wil daarom één al lesomvattend horecabeleid op stellen. Al moet dit beleid straks voor het hele eiland gelden, de nadruk zal volgens de wethou der liggen op Renesse en Zierik zee. Het streven is een strategie te bedenken, die zorgt voor een ge varieerd en aantrekkelijk aan bod van uitgaansgelegenheden. In de aanloop naar de horecano- ta zal daarom gekeken worden welke soorten bedrijven op wel ke plekken ontbreken. Voor Zierikzee is in de structuurvisie bijvoorbeeld al eens aangege ven dat een soort grand café er best bij mag komen. De secretaris van de eilandelij- ke KHN-afdeling voelt er wei nig voor te zeggen welke zaken erbij of eraf moeten. Wel ziet Ginjaar brood in het idee om sa men met de gemeente afspraken te maken om te komen tot een 'goed (horeca) product'. Dat be leid zou wat hem betreft ook best de wet- en regelgeving rond de uitgaansbedrijven mogen versoepelen. Jachman van de SHR hoopt toch vooral dat de gemeente niet te veel op de stoel van de ondernemers gaat zitten. Want waar en hoe die denkt een bedrijf te runnen, is wat hem be treft in de eerste plaats aan de ondernemer zelf. Jachman: „De gemeente moet nu eerst de keus maken wat ze wil en dan de on dernemers daarin begeleiden." Tijdens het symposium werd gesproken over de bereikbaarheid van scholen. foto Willem Mieras SINT MAARTENSDIJK - Jon geren moeten het meer voor het zeggen krijgen in de gemeente Tholen. Het is de bedoeling dat ze meer bij het beleid voor hun doelgroep worden betrokken. Daarom wordt op donderdag 23 oktober een jongerenraad opge richt die de gemeente moet ad viseren. Iedereen tussen de 12 en 20 jaar wordt persoonlijk uitge nodigd voor de bijeenkomst in Advertentie WMUZIEK: WILLEM BREUKER 0 B STADSSCHOUWBURG MIDDELBURG do. 23, vr. 24 en za. 25 okt. 20.00 uur 50 medewerkenden met SUPERSTERREN. Prachtige songs, eigenzinnige jazz en een warme sound zijn al jaren het handelsmerk van Willem Breuker en zijn Kollektief Wol kaartenverkoop tel 0900.3300033 het gemeentehuis te Sint Maar tensdijk. In Tholen is al een tijd je de organisatie Joth (Jongeren Organisatie Tholen) actief. Joth organiseerde in het recente ver leden onder meer een zeskamp voor de jeugd uit de negen dor pen. Het is de bedoeling dat deze ac tiviteiten worden uitgebreid en dat Joth ook de gemeente ge vraagd en ongevraagd advies gaat geven. Tijdens de ontmoe ting op 23 oktober wordt beke ken wat de behoeftes zijn van de jeugd en wat de mogelijkheden zijn om iets concreets te organi seren. De mensen van Joth wil len met name weten wat de fa voriete sporten zijn van de Tholenaren en wat voor soort evenement ze graag op Tholen zouden zien. De bijeenkomst op het gemeen tehuis begint om 11.00 uur en duurt tot 16.30 uur. door Incjrid Huibers GOES - Scholen weten niet goed hoe ze om moeten gaan met problemen als pesten, ge weld, drugs en alcohol. Dat bleek gister middag in Goes tijdens een symposium van het Platform Goes Onderwijsstad. Marloes van Trigt 12), de eerste Goese kinderburge meester, vindt dat scholen zelfverdedi- gingslessen moeten gaan geven. Behalve door Marloes werden de Goese scholieren overigens niet vertegenwoordigd tijdens het symposium, waar gemeente, schoolbestuurders en politie met elkaar dis cussieerden over verbeteringen van het Goese onderwijs. Aanleiding voor de bij eenkomst is de wens van de scholen en de ge meente om Goes nadrukkelijker te profile ren als onderwijsstad. In kleine groepjes werd gepraat over zaken als de plek van scholen in de wijken, de be reikbaarheid van de scholen, het onderwijs aanbod en de veiligheid van leerlingen zo wel binnen als buiten de school. Om zijn discussiegroep een beetje op te warmen, strooide politieadviseur John van Tol met wat cijfers. Zo raakt elf procent van de on- derbouwleerlingen in het Nederlandse ba sisonderwijs bij een verkeersongeluk ge wond, drinkt 65 procent van de middelbare scholieren regelmatig alcohol en zit 33 pro cent van die groep wel eens dronken op de fiets. Bovendien worden er op Goese scholen vol gens Van Tol 'hele godsdienstoorlogen uit gevochten', 'moeten we onze ogen niet slui ten voor het feit dat je in Goes cocaïne kunt kopen' en weet hij in Goes van een relletje waarbij ouders en verkeersouders 'met el kaar op de vuist gingen' omdat ze het niet eens konden worden over de regels bij het halen en brengen van de kinderen. Een directeur van een Goese basisschool voerde aan dat veel leraren en schoolbestu ren nog niet echt een antwoord hebben op 'sociale of emotionele problemen' van leer lingen. Een docent van het Groencollege vond het aanpakken van 'gedragsproble matiek' vaak 'dweilen met de kraan open'. De groep is het er wel over eens dat scholen gezamenlijk deze problemen te lijf zouden moeten gaan, bijvoorbeeld door overal met hetzelfde lespakket te werken, waarin ver keersgedrag, pesten, geweld, alcohol en drugs aandacht zouden moeten krijgen. Behalve praten, wil het Platform Goes On derwijsstad vooral ook actie gaan onderne men. Daarom is het de bedoeling dat er snel een concreet stappenplan op tafel komt. Een viertal landelijke organisaties voor ou ders en onderwijs organiseerde gisteren een nationale belactie over veiligheid op school. Ouders, schooldirecteuren, leerkrachten, buurtbewoners en leerlingen konden de hele dag hun problemen en oplossingen doorbellen. De meest interessante verhalen worden gepubliceerd op de website natio- naleonderwijsweek.nl. Via die website kun nen scholen tevens contact zoeken met el kaar om ervaringen uit te wisselen. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Pax: (0113) 315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vijdag gedu- rende de openingstijden; «terdagstot 12.00 uur door Marcel Modde OUDE-TONGE - Woongoed Flakkee gaat haar achttien Zweedse noodwoningen in Ou- de-Tonge slopen. In plaats van de vijftig jaar oude huisjes komt er een nieuwe wijk naar Zweeds model. De woningbouwcorpo ratie wil zo tegemoet komen aan de sentimentele band met de houten huizen die kort na de watersnoodramp door het Scandinavische land zijn ge schonken. Aan de Julianastraat in Oude- Tonge staan momenteel 24 Zweedse woningen. Daarvan zijn er achttien in eigendom van Woongoed Flakkee. De overige vier zijn particulier bezit en blijven staan. Deze zijn in nage noeg originele staat. De corpo ratie verwacht in de loop van 2005 met de sloop en nieuw bouw te kunnen beginnen, al dus M. ten Have. De huidige bewoners worden elders onder gebracht en krijgen het (eerste) terugkeerrecht. Een aantal jaar geleden werd ook al gesproken over sloop en vervanging van de verouderde huisjes. Het aanvankelijke plan daar gewone woningen voor te rug in de plaats te zetten, stuitte op weerstand van de plaatselij ke bevolking. Om tegemoet te De noodwoningen in Oude-Tonge maken plaats voor een wijk naar Zweeds ontwerp. foto Marijke Folkertsma komen aan de sentimenten van overlevenden en nabestaanden van slachtoffers van de waters noodramp in 1953, wil Woon goed het specifiek Zweedse karakter in de nieuwbouwwijk terugbrengen, zegt Ten Have. Als voorbeeld geldt het Svea- parkenproject in Schiedam- Noord, waar zo'n duizend wo ningen naar Zweeds voorbeeld verrijzen. Eén van de architec ten die voor dat plan tekent, gaat ook het wijkje voor Oude- Tonge ontwerpen, zo werd gis teren bekend. De typisch Zweedse uitstraling komt onder meer tot uiting in het gebruik van houten daklijs ten. Maar ook de openbare ruimte wordt in belangrijke ma- WAARDE - De zuidbaan van de A58 is gistermiddag ter hoog te van Waarde enige tijd afgesloten geweest voor verkeer. Dat gebeurde na een ongeval met een aanhangwagen waarop een boot lag. Een 28-jarige man uit Goes, die een bedrijfsauto met aanhangwagen bestuurde, was rond 14.30 uur tegen de vang railgereden, nadat hij bij een inhaalmanoeuvre de macht over het stuur was verloren. Bij de botsing met de vangrail schoot de boot op de aanhangwagen los en belandde in de midden berm. De auto met aanhanger belandde in de sloot aan de an dere zijde van de weg. De bestuurder kwam met de schrik vrij Tijdens de takelwerkzaamheden moest de A8 worden afge sloten. Daarvoor kon het verkeer over één rijstrook passeren. MIDDELBURG - Een 20-jarige automobilist uit Oost-Sou burg heeft in de nacht van dinsdag op woensdag een rijverbod van zeven uur en een dagvaarding gekregen. De man werd om half drie op de Schroeweg in Middelburg aangehouden met te veel drank op. Uit een ademanalyse bleek dat hij drie maal te veel had gedronken. MIDDELBURG - De PvdA-fractie in Middelburg vindt dat de wijkbeheergroep Stromenwijk een goed toegankelijke ruimte moet krijgen. De groep, die nog in oprichting is, werkt nu in De Woelige Werf aan de Rijnstraat. Dat gebouw is echter niet geschikt. De Stromenwijk wordt de komende jaren opge knapt. Er worden huizen gesloopt, nieuwe huizen gebouwd en er komt een brede school en een nieuw winkelcentrum. Als de wijkbeheergroep de komende tijd een goed klankbord wil worden voor de wijk, is goede huisvesting noodzakelijk, stelt de PvdA. De fractie vraagt het college van B en W om een leeg staande winkel in het winkelcentrum beschikbaar te stellen. TERNEUZEN - Op de Binnenvaartweg in Terneuzen is afge lopen dinsdag rond 21.00 uur een 26-jarige Belgische auto mobilist aangehouden. Hij kreeg een rijverbod van twee uur en een transactie van 190 euro wegens rijden onder invloed. Op de Rotterdamsekaai in Middelburg is afgelopen dinsdag om 23.30 uur een 33-jarige Terneuzenaar bekeurd voor dron ken rijden. Hij kreeg een rijverbod van twee uur en een trans actie van 190 euro. Een 44-jarige automobilist uit de gemeen te Hulst is in de nacht van dinsdag op woensdag rond 01.30 uur aangehouden in de Bossestraat in Vogelwaarde. Hij had 3,5 maal de toegestane hoeveelheid alcohol gedronken en kreeg een proces-verbaal. TERNEUZEN - Onbekenden hebben in de nacht van maan dag op dinsdag ingebroken in een auto die geparkeerd stond in de Mascagnistraat in Terneuzen. Uit de auto is geluidsap paratuur, een mobiele telefoon en een sleutelbos weggeno men. SLUIS - In de nacht van dinsdag op woensdag is ingebroken in een winkelpand aan de Oude Kerkstraat in Sluis. Uit de winkel is een groot aantal zonnebrillen weggenomen. De waarde hiervan is niet bekend. te naar Scandinavisch voor beeld ingedeeld. Kenmerkend daar zijn, aldus Ten Have, onder meer de lage hekjes rond de hui zen, zodat er een open zicht ont staat. De woningen worden in verschillende typen gebouwd voor diverse doelgroepen. Daarbij wordt uitgegaan aan een mix van senioren, jonge ge zinnen en starters. Goeree-Overflakkee telt, net als Schouwen-Duiveland, nog steeds een groot aantal noodwo ningen. Woongoed Flakkee heeft er 38 in bezit. In opdracht van de corporatie is door een historicus een inventarisatie ge maakt van dat bijzondere erf goed. Het boekje wordt 9 de cember officieel overhandigd aan de Zweedse ambassadeur in Nederland. Ten have: „Het dient een beetje als afsluiting van een bewogen periode. Want vroeg of laat zullen toch ook die andere woningen aan de beurt komen voor vervanging." In Zierikzee bestaan, zoals al eerder gemeld, plannen voor sloop van twee van de vijf Noor se woningen aan de Grachtweg. Ze moeten plaats gaan maken voor een appartementenge bouw voor senioren. Ook in dat geval is het de bedoeling het Scandinavische uiterlijk terug te brengen in de nieuwbouw, als blijvend dankbetoon. door Ab van der Sluis DOMBURG - De reddingsboot van de KNRM in Westkapelle wordt uitgerust met een draag bare motorspuit om branden op het strand te kunnen blussen. Het college vindt dat de beste en goedkoopste oplossing. Groot voordeel van een draagbare mo- torspuit is dat de boot zo in Dis hoek of Oostkapelle is. De brandweer hoeft dan alleen nog maar de slangen op het strand uit te rollen. Met de KNRM wordt nog overlegd of een brandweerman bij een uitruk meteen aan boord gaat. De brandweer in de gemeente Veere is op dit moment onvol doende uitgerust om branden op het strand, in de duinen en in de natuurgebieden te kunnen blussen. Onlangs is een inventa risatie gemaakt van risico's en mogelijke oplossingen. De kuststrook van de gemeente Veere telt tachtig duin- en dijk- overgangen. Het merendeel (53) daarvan is goed te bereiken met een bluswagen. Vijfentwintig van de in totaal 31 strandpavil joens zijn ook bereikbaar tot op de duintop en de kruin van de dijk. Langs de kust staan verder 266 slaaphuisjes en nog eens 5260 strandcabines. De strandhokjes-, huisjes en pa viljoens vormen het grootste ri sico. Ze zijn volledig van hout, er zijn allerlei spullen in opge slagen, er staan soms gasflessen in en ze zijn vrijwel geen van al len voorzien van brandwerend of -vertragend materiaal. Brandkranen liggen vaak hon derden meters verwijderd van het strand. Ook de bluswagens zijn beperkt in hun mogelijkheden. De auto's hebben tussen de 1500 en 2400 liter water bij zich. Die tanks zijn na tien minuten a een kwar tiertje leeg. De brandweer moet dan overstappen op de zogehe ten lage druk. Om met slangen de duintop te overbruggen, gaat veel druk verloren. In de prak- STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE - Hervormd kerkcentrum, 14.15 uur: Themamiddag PCOB over na tuurgeneeskunde, homeopathische voeding en voetrefiectieologie; ZONNEMAIRE - Dorpshuis, 20.30 uur: WD-bijeenkomst met thema VVD gaat voor minder regels. tijk^lijkt dat het heel erg moei lijk' is om een brand op het strapd met één Joluswagen te be strijden. De brandweer zal dus meteen het alarm middelbrand moeten geven om met twee voertuigen uit te rukken. In de nota is een aantal oplos singen bedacht, zoals zorgen voor brandkranen op de duin top. Dat kost heel veel geld. Bo vendien moeten de leidingen dwars door natuurgebieden. Ook is het mogelijk om perma nente buizen langs de trappen op de duinovergangen te beves tigen, maar ook die oplossing is prijzig en onderhoudsgevoelig. De gemeente vreest voor zand in de koppelingen. Het college heeft nu besloten 8500 euro uit te trekken om een draagbare bluspomp te statio neren in de KNRM-post West kapelle. De post ligt centraal ten opzichte van Dishoek en Oost kapelle. Nieuwe slaaphuisjes en strand paviljoens moeten voorzien worden van dertig minuten brandwerend materiaal. Dat voorkomt dat vuur snel over slaat naar naastgelegen strand huisjes. SCHARENDIJKE - De BMW Club 2003 sluit zondag het sei zoen af met een bezoek aan Zee land. Bij Surfcentrum Brou wersdam wordt vanaf 14.00 uur een Show-and-Shine gehou den. De BMW Club 2003 is een jonge, maar naar eigen zeggen enthou siaste groep BMW-liefhebbers. De landelijke vereniging heeft binnen een jaar tijd circa 150 le den aan zich weten te binden en behoort daarmee tot één van de snelst groeiende automobiel clubs. Na een aantal meetings in binn- nen- en buitenland, toerritten en showdagen was de club toe aan een passende afsluiting van het seizoen en daarbij is de keu ze gevallen op een barbecue voor het hele (BMW)gezin. Tij dens de Show-and-Shine worden de wagens gepoetst en 'geshowd' aan het aanwezige publiek. Zo'n 65 BMW-liefhebbers wor den verwacht, waaronder 37 clubleden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 39