13 Grevelingenmeer gebaat bij onstabiel waterpeil Wel werk pakt project armoede op LaBan - 1 \N J! Zeeuwse Avond komt aan veel wensen tegemoet Aanpak autokrakers duikstekken werkt Een echte SieMatic voor maar 9.400,-? Vader SieMatic College wil niet langer investeren in speciale brandweereenheid Liedjes en verhalen voor senioren zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND donderdag 9 oktober 2003 Kinderboeken week rassenemenu in de herfst oswac os in Accordeon Melancolique Markt 51 Middelburg (0118) 886886 kennismaking met shiseido make-up 6 t/m 18 oktober -en maak een afspraak voor een gratis behandeling. VOL=VOL fc. a i J Duikploegen mogelijk opgeheven HnnrPietKleemans ZIERIKZEE - De Schouwen- Duivelandse brandweerduik ploegen worden als het aan het college van Burgemeester en Wethouders van de gemeente Schouwen-Duiveland ligt per 1 januari 2004 opgeheven. B en W hebben er het geld niet voor over. Het nieuws is bij de leden van de brandweerduikploegen hard aangekomen. De opheffing van de duikploegen baart hen ernstige zogen. De Schouwen-Duivelandse brandweer kent momenteel drie duikploegen, gestationeerd in Bruinisse, Zierikzee en Brou wershaven. Aanleiding voor de oprichting was een ongeluk in 1996 waarbij in Bruinisse een auto te water raakte en de inzit tende verdronk. De brandweer moest machteloos toezien en wachten op een duikploeg uit Goes. Toen die arriveerde was het slachtoffer niet meer te red den. In snel tempo werden daarna duikploegen geformeerd, dui kers opgeleid en materialen aangekocht. Gemiddeld twee a drie keer per jaar wordt een be roep gedaan op de brandweer duikers, zo heeft de ervaring uitgewezen. Ondertussen zijn de regels voor brandweerduik teams flink aangescherpt. Om daaraan te kunnen voldoen, moet structureel naar schatting 30.000 euro worden geïnves teerd. Een fors bedrag, waarbij komt dat ook in andere onderdelen van de brandweerorganisatie stevig geïnvesteerd moet wor den. Loco-burgemeester G. van Advertentie 1 t/m 11 oktober Diep in het bos Het Zwanenmeer van Francine Oomen cadeau bij aankoop van een kinderboek van tenminste 9,99 vanavond vanaf 17.30 uur Romige uiensoep, en stamppot zuurkool (naar keuze vegetarisch) en fram- bozenbavarois €11,50 9,00 vegetarisch menu) zaterdag 11 oktober 13.00-14.00 uur Piet de Keuning vertelt 14.00-16.00 uur Knutselen met Maria Rademaker 15.00-16.30 uur maandag 13 oktober 13.30-15.00 uur introductie ZVU cursus bekijk ook onze website 'Ww.drukkeriimiddelhiiro.nl delflMKERY ^'n^l^^^^^RBeeld &Geluid de Velde-de Wilde: „Je moet prioriteiten stellen. Het aantal uitrukken van de duikploegen is minimaal en een duikploeg is wettelijk niet verplicht. Daar om kiezen wij er als college voor op andere fronten te investeren in de brandweer." De loco-burgemeester reali seert zich dat de gemeente met het opheffen van de brandweer duikploegen een zeker risico neemt. Maar wel 'een verant woord risico', in de visie van het college. „Veiligheid is nooit 100 procent te garanderen." Brandweercommandant F. Pij- nenborgh zegt niet blij te zijn met de keuze van het college, maar er wel mee te kunnen le ven. „Het is vooral voor de men sen die zich hier met hart en ziel voor hebben ingezet zuur, maar we moeten als brandweer ge woon realistisch blijven. In zes jaar tijd zijn de brandweerploe gen bijna uitsluitend uitgerukt voor bergingswerk. En behalve de brandweer heb je ook de red dingsbrigades en de KNRM. Woordvoerder van de brand weerduikploegen J. van Dongen is vooralsnog niet overtuigd. „We zitten in een gemeente met 207 vierkante kilometer buiten water. Plus nog een hoop bin nenwater. Als er iets gebeurt en er moet een duikploeg uit Goes komen, dan duurt dat gewoon te lang. Wij vinden dat de gemeen te de plicht heeft brandweer duikploegen in stand te hou den." Van Dongen voegt daar aan toe dat op lange termijn de beschikbaarheid van de Goese brandweerduikploeg niet te ga randeren valt. „Als die wegvalt dan moet er een duikploeg uit Middelburg of Vlissingen ko men. Je kunt wel nagaan dat die zeker nooit op tijd op Schou wen-Duiveland kunnen zijn." Van Dongen en zijn collega's hebben hun hoop gevestigd op de politiek. De gemeenteraad moet nog een oordeel vellen over het besluit van het Schouwen- Duivelandse college van burge meester en wethouders. Dat gaat hoogstwaarschijnlijk tij dens de november-raadsverga- dering gebeuren. De brand weerduikers, kondigt Van Dongen aan, gaan voor die tijd zeker nog de politiek bewerken. Als de Schouwen-Duivelandse brandweerduikploegen worden opgeheven, moet een beroep worden gedaan op de collega's uit Goes. door Famke van Loon OUDDOBP - Kleine schomme lingen in het waterpeil van het Grevelingenmeer zijn gunstig voor broedende vogels en zoet waterplantjes op de oevers. Vol gens A. van der Wees van Rijks waterstaat gedijt de natuur op en rond het meer beter, wanneer de waterstand niet al te strikt in de gaten gehouden wordt. Het waterpeil voor het Greve lingenmeer is op papier vastge steld op twintig centimeter on der NAP. Met een marge van tien centimeter naar boven en bene den. Jarenlang is dat peil hand matig door de sluiswachter in de gaten gehouden. Dreigde het water te laag te komen staan, dan werd er wat Noordzeewater binnengelaten. Zodoende heeft de daadwerkelijke waterstand altijd wat geschommeld. Maar sinds de sluis in 1999 jaarrondis opengezet, wordt dit per com puter geregeld. En die houdt het waterpeil redelijk strikt op die gestelde min twintig centimeter. Tijdens de jaarlijkse informa tie-avond over de Grevelingen, gisteravondhield Van der Wees van Rijkswaterstaat het water beheer op het meer tegen het licht naar aanleiding van het rapport 'Grevelingenmeer; Van kwestbaar naar weerbaar'. De vraag die daarbij naar voren komt, is of het huidige sluisbe- heer voortgezet moet worden. Wat betreft Van der Wees gaat Natuur- en Recreatieschap de Grevelingen daarmee door, maar dan met een iets minder ri gide waterpeilsysteem. „We zouden de marges wat meer moeten benutten." Want dat iets meer schomme ling in het waterpeil voordelen kan hebben, is ondermeer afge lopen voorjaar gebleken. Om de instroom van algen vanaf de Noordzee tegen te gaan, is de sluis in de Brouwersdam toen 17 dagen dichtgeweest. Met als ge volg dat door de warmte en wei nig tot geen regenval het peil iets meer zakte dan normaal. Hierdoor kwamen oevers vrij, waar vervolgens watervogels gingen broeden. Wanneer na het broedseizoen de waterstand iets hoger is dan die min twintig centimeter, worden de zoutwa terplantjes beter overspoeld en 7 ."-.7 -r Ijgias "r -- - r Vogels en zoutwaterplantjes hebben baat bij schommelingen in het waterpeil op het Grevelingenmeer. foto Marijke Folkertsma Advertentie Maak kennis met uw eigen schoonheid Onze consulenten staan voor uw klaar van PARFUMERIE- clPun' der wereldmerken M 0 E l B U R G an9e Geere 24 Segeersstraat 10 008-634194 0118-613401 door Esme Soesman ZIERIKZEE - Het proefproject 'Mens, mens, mens' dat het Zeeuws platform armoedebe strijding Splinter in samenwer king met provincie en drie ge meenten heeft ontwikkeld, krijgt navolging op Schouwen- Duiveland. WelWerk, dat in opdracht van de gemeente initiatieven op het gebied van sociale activering ontwikkelt, heeft de methode 'geadopteerd'. Eerder werd proef gedraaid in de gemeenten Vlissingen, Sluis en Reimers- waal. Het aantrekkelijke aan de werkwijze, stelt coördinator Ph. Op 't Hof van WelWerk, is dat de mens centraal wordt gesteld en dat daar intensief in wordt geïn vesteerd. Die methode sluit goed aan bij het 'portfolio-tra ject' dat de nog jonge organisa tie reeds in gang heeft gezet. Sinds augustus zijn de eerste trajecten met langdurig werklo zen gestart. Mens, mens, mens deponeert een visie waarin wordt uitge gaan van de ambities en moge lijkheden van de betrokken mensen zelf. Niet het resultaat maar de ontwikkeling staat centraal. Het is een effect dat Op 't Hof ook bij het maken van portfoli o's heeft bemerkt. Zij gaat met langdurig werklozen aan de slag om een soort uitgebreid cv te maken. Daarvoor wordt na drukkelijk gekeken naar alles wat de betreffende persoon ooit heeft gedaan. Veelal is dat pro ces, dat zo'n drie maanden in beslag neemt, een ontdekkings reis voor de mensen zelf. „Dat er eens wordt gekeken naar wat je kunt in plaats van dat wat je niet kunt.Aansluitend wordt gedu rende een maand of zeven onder begeleiding vrijwilligerswerk gedaan. Een manier om maat schappelijke participatie te ver- |gr" m - SieMatic SC 10 9.400,- excl. montage Advertentie Verte! oris wat uw budget Is en wij ontwerpen een echte SieMatic keuken voor u. Individueel Design. Mooier, praktischer en duurzamer. Maar niet duur. Als u aan een nieuwe keuken denkt, denk dan eerst aan SieMatic. Welkom! 't Liefst een SieMatic Middelburg Woonstudio Middelburg, Industrieterrein Arnestein, Grenadierweg 17a, telefoon 0118 - 62 95 22 Goes Plieger B.V. (ook voor sanitair), Nansenbaan 15, telefoon 0113-24 64 64 Axel SieMatic Keukenstudio Van Vliet, onder dak bij Pot Woninginrichting, Nieuwendijk 89, telefoon 0115 - 56 40 70 Temeuzen BouwCenter De Hoop, Kennedylaan 32, telefoon 0115-68 0612 foto Willem Mieras door Ali Pankow BROUWERSHAVEN - Initia tiefneemster Ada van Klooster van de Zeeuwse Avonden op Schouwen-Duiveland wil graag rekening houden met de wensen van het publiek, maar kan niet alle verzoeknummers henore- ren. Met het programma dat zij voor zaterdagavond 18 oktober in het Tonnenmagazijn in Brou wershaven heeft samengesteld, doet ze in elk geval veel mensen plezier. Eén van de artiesten op die Zeeuwse Avond is de zangeres Anja Kopmels. Haar naam kwam veelvuldig voor op het antwoordstrookje dat Van Klooster vorig jaar onder het publiek liet rondgaan. Zij wilde van de bezoekers eens sugges ties horen welke artiesten ze graag tijdens de jaarlijkse Zeeuwse Avond zien optreden. Van Klooster zelf is een groot liefhebster van dialectzang. Dat hoeft niet uitsluitend in het Zeeuws te zijn. Ze luistert ook graag naar liedjes in het Gro nings, Limburgs of plat Vlaams. Omdat op Schouwen-Duive land vrijwel nooit een Zeeuwse Avond werd georganiseerd zo als op veel plaatsen elders in de provincie, besloot zij twee jaar geleden zelf maar het initiatief te nemen. Met alle financiële ri sico's van dien. De eerste keer sprong ze er net uit. Vorig jaar kwam er met 180 bezoekers een redelijk budget binnen. Dat gaf haar de moed door te gaan op de ingeslagen weg en voor dit jaar weer een Zeeuwse Avond op touw te zetten. „Het lukt niet om aan alle wen sen te voldoen. Op veel ant- woordstrookjes stond ook de naam van Piet Brakman inge vuld, maar die vraagt voor ons budget echt te veel geld. Bovendien stelde hij als voor waarde dan alleen te willen optreden, maar ik wil graag een gevarieerd programma", legt Van Klooster uit. Maar Anja Kopmels treedt op 18 oktober dus wel op in het Tonnenmaga zijn. Zij zingt Zeeuwse luister liedjes en begeleidt zichzelf daarbij op de gitaar. Verder zal zanger Jan van de Velde met zijn eigen muziekgroep van de partij zijn. Van de Velde werd in 1954 in Anna Jacoba Polder geboren en de invloed van zijn geboorte- streeks is nog steeds terug te vinden in zijn liedjes. De groep bestaat uit: Ilona Leenaarts (dwarsfluit), Rien de Jongh (cel lo), Steffie de Klerck (klarinet) en Tilly Verbraak (viool), terwijl Van de Velde zelf ook nog gitaar speelt. Een bekende voor liefhebbers van de streektaal op Schouwen- Duiveland is oud-postbesteller Bertus Visser uit Haamstede. Hij komt op de Zeeuwse Avond in Brouw een humoristisch Schouws praatje houden. De avond begint om 20.00 uur. ZIERIKZEE - Onder de titel 'Goed Zeeuws Goed Rond' bie den Scoop en de ouderenkoe- pelorganisatie POSO senioren in twee regio's in Zeeland een ontspanningsprogramma aan met Zeeuwse volksliedjes en verhalen in dialect. Het programma wordt woens dagmiddag 15 oktober gegeven in het MFC in Zierikzee en staat op woensdag 29 oktober in De Parel in Domburg. Twee leden van de verhalenkring Midden- Zeeland vertellen eigen ge schreven verhalen in de dialec ten van Wacheren en Zuid-Be veland. Zangeres Agnes van den Dries treedt op in klederdracht en brengt oude Zeeuwse liedjes ten gehore. Beide middagen be ginnen om 14.30 uur. gedijen ze beter. Of er op termijn meer kleine bijstellingen op het huidige waterbeheer nodig zijn, zal uit onderzoek moeten blij ken. Want zo is geconstateerd dat sinds het jaarrond openzet ten van de sluis met name het aantal futen en middelste zaag- bekken (vogels) rond de Greve lingen drastisch is teruggelo pen. Van der Wees wil die 'zorge- lijke afname' vooralsnog niet li- nea recta aan het sluisregime koppelen, maar onderzocht moet het wel. Evenals de inzet van (oude) he vel in de Grevelingendam, die vers, zuurstofrijk water vanaf de Oosterschelde het meer in kan brengen. De bijeenkomst is voor het be stuur van het Grevelingenschap tevens de kans om terug te blik ken op het afgelopen seizoen. Directeur J. Lodders haalt on dermeer de uittreding van het Rijk uit het schap en de diefstal van verschillende parkeerauto maten aan. Daarnaast belooft hij in de komende jaren extra aandacht te besteden aan de duiksport in het gebied. Lod ders: „De duiksport is altijd een beetje een ondergeschoven kindje gebleven. We zijn nu op een punt dat er in geïnvesteerd moet worden." hogen en sociaal isolement te voorkomen of te doorbreken. Met als ultieme doel, aldus Op 't Hof, de buurtgerichte sociale activering. Zoals een werkloze jongen die hulp biedt aan ie mand anders in de buurt die bij voorbeeld fysiek is beperkt. WelWerk licht haar werkwijze zaterdag toe tijdens de Banen- markt in De Zuidhoek. door Marcel Modde SCHARENDIJKE - De geza menlijke actie van politie, ge meente en duikcentra tegen au tokrakers heeft effect. Volgens een voorlopige tussenstand is het aantal diefstallen uit auto's bij de populaire duikstekken op Schouwen-Duiveland en Noord-Beveland dit seizoen met de helft afgenomen, aldus politiewoordvoerder J. van Mourick. Vorig jaar werden in totaal 440 gevallen geregistreerd. Voorzit ter B. Mathijssen van de Belan genvereniging Duikonderne- mend Zeeland (BDZ) sprak naar aanleiding van die cijfers zijn verontrusting uit over de populariteit van de Zeeuwse duiklocaties. De stroom auto kraken moest worden gestopt om te voorkomen dat de provin cie op dat gebied een slechte naam zou krijgen. De anti- kraakactie loopt in december af, waarna de precieze effecten worden geëvalueerd. In de hui dige tussenstand is de ervaring van september en oktober nog niet meegeteld. Die cijfers kun nen het eindresultaat nog nega tief beïnvloeden, zegt Van Mou rick. Juist omdat het dan wat minder druk is op de duikloca ties, wordt het voor dieven mak kelijker hun slag te slaan. Het goede resultaat is volgens Van Mourick en Mathijssen in belangrijke mate ook bereikt door een goede voorlichting aan de sportduikers. „We roepen de mensen op als het even kan te zorgen dat er iemand bij de au to's achterblijft tijdens een duik. Wat zeker ook heeft gehol pen, denk ik, is handschoen kastjes en dat soort vakjes open zetten en laten zien dat er niks van waarde in ligt. Heel veel duikers maken inmiddels ook gebruik van de kaart voor op het dashboard en de hoedenplank, die mogelijke dieven duidelijk mapkt dat er niets te halen valt", alcfus de BDZ-voorzitter. Vani Mourick. is eveneens te spreken over het gestegen aan tal meldingen van onraad. „Voorheen gebeurde dat bijna nooit en klopte men alleen bij ons aan wanneer het leed al was geschied." Alle meldingen zijn direct nagetrokken. Slechts in één geval resulteerde dat later daadwerkelijk in een aanhou ding. De verdachte moest even wel bij gebrek aan bewijs wor den losgelaten. Of de spectaculaire daling van het aantal autokraken louter op het conto van de actie valt te schrijven, durft de politie woordvoerder nog niet te zeg gen. „Dat soort achtergronden moet nog zorgvuldig worden onderzocht. Misschien spelen er hele andere oorzaken een be langrijke rol. Zo is vorig jaar op Schouwen iemand aangehou den en veroordeeld voor een he le serie autokraken. Die man zit nog steeds vast. Wellicht is zijn aandeel in dat verhaal daarmee fors verminderd." Wat tevens heeft bijgedragen, zijn de extra surveillances van de politie langs de Oosterschelde en Gre velingen. Daarbij was eveneens een rol weggelegd voor de toe zichthouders van de gemeente Schouwen-Duiveland. Ma thijssen is uit meerdere opzich ten blij dat de inzet effect heeft gehad. „Er stonden groepen klaar om het recht in eigen han den te nemen. Meestal zijn dat mensen die al een paar keer ge dupeerd zijn.Hij gaat er vanuit dat de actie volgend seizoen een vervolg krijgt. „Dit soort dingen moet je blijven doen. Als we on ze aandacht laten verslappen, komen de dieven weer terug. De truc is telkens iets nieuws te ver zinnen om het ze zo moeilijk mogelijk te maken." Die man uit dat Goese kan toor hield thuis en voor de buitenwereld de schijn op dat hij heel wat te vertellen heeft op de zaak. Op de school van zijn zoontje weten ze inmiddels wel beter. Want toen het in het kringge sprek ging over kinderen krijgen en vader en moeder worden, kreeg zijn zoontje de vraag voorgelegd of hij ook vader wilde worden. Het ant woord: „Dat kan niet, want dat moet ik eerst aan de baas vragen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37