PZC Groen licht voor plan Ter Valcke PZC Speciale brandweereenheden worden met opheffing bedreigd KNRM helpt bij blussen op strand P.M i M Aanpak autokrakers op duikplekken werkt Jeugdraad in Tholen moet gemeente adviseren GS plaatsen kanttekeningen bij positief advies uitbreiding zorgcentrum 15 donderdag 9 oktober 2003 Vogelbeurs Bijeenkomst Buitenzorg Bingo Boekenmarkt Hobbybeurs Buitenwater Oktoberfeest Taste Boot schiet van trailer Dronken bestuurders aangehouden Autoinbraak in Terneuzen Zonnebrillen uit winkel gestolen Rijverbod voor Souburger PvdA wil ruimte wijkbeheergroep Wielerwedstrijd SINT MAARTENSDIJK - Jon geren moeten het meer voor het zeggen krijgen in de ge meente Tholen. Het is de be doeling dat ze meer bij het be leid voor hun doelgroep wor den betrokken. Daarom wordt op donderdag 23 oktober een jongerenraad opgericht die de gemeente moet adviseren. Iedereen tussen de 12 en 2 0 j aar wordt persoonlijk uitgenodigd voor de bijeenkomst in het ge meentehuis te Sint Maartens dijk. In Tholen is al een tijdje de organisatie Joth (Jongeren Or ganisatie Tholen) actief. Joth organiseerde in het recente verleden onder meer een zes kamp voor de jeugd uit de ne gen dorpen. Het is de bedoeling dat deze ac tiviteiten worden uitgebreid en dat Joth ook de gemeente ge vraagd en ongevraagd advies gaat geven. Tijdens de ontmoe ting op 23 oktober wordt beke ken wat de behoeftes zijn van de jeugd en wat de mogelijkhe den zijn om iets concreets te or ganiseren. De mensen van Joth willen met name weten wat de favoriete sporten zijn van de Tholenaren en wat voor soort evenement ze graag op Tholen zouden zien. De bijeenkomst op het ge meentehuis begint om 11.00 uur en duurt tot 16.30 uur. rioorMieke van der Jaqt HEINKENSZAND - Gedepu teerde Staten hebben het Colle ge Bouw Ziekenhuisvoorzie ningen positief geadviseerd over een plan van Zorgcentrum Ter Valcke om 9 groepswonin gen voor demente mensen te bouwen in Heinkenszand, 's- Gravenpolder en 's-Heeren- hoek. Echt enthousiast is het dage lijks provinciebestuur niet over de plannen. In Over de Dijk in Heinkenszand, waar vier van de 'S-HEER HENDRIKSKINDE REN - Vogelvereniging De Vo gelvrienden houdt de komende maanden een aantal vogelbeur zen. Vanaf zaterdag 11 oktober kunnen vogelliefhebbers iedere tweede zaterdag van de maand van 10.00 tot 12.00 uur terecht in het Heer Hendrikhuis in 's-Heer Hendrikskinderen. De beurzen zijn nog tot april vol gendjaar. THOLEN - De gemeente Tholen houdt maandag 13 oktober een informatiebij eenkomst voor be woners van de wijk Buitenzorg. De bijeenkomst gaat over de plannen voor een snelheidsver- lagende voorziening aan de Jhr. van Vreedenburghlaan in Tho len. De bijeenkomst begint om 19.30 uur in sport- en gemeen schapscentrum Meulvliet in Tholen. redactie bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315670 Fax:(0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur negen woningen moeten komen, zou een te groot cluster van zorgvoorzieningen ontstaan. De gemeente Borsele, de woon- stichting R&B Wonen, de Thuis zorg en andere zorgverleners streven er juist naar om het aan tal zorgvoorzieningen bij het woonzorgcentrum Dijkstede groter te maken. Alleen met een grotere vraag op één plek kan 24-uurs zorg worden gegaran deerd. Ter Valcke heeft op de plannen ingehaakt omdat het verpleeghuis intensieve zorg in de kernen Heinkenszand, 's- Gravenpolder en 's-Heerenhoek wil brengen. In Heinkenszand zijn er grote plannen om de vraag naar zorg te concentreren rond het bestaande centrum Dijkstede. GS staan achter het streven om demente bejaarden zoveel en zo lang mogelijk op te vangen in hun eigen omgeving, in plaats van te moeten verhuizen naar Goes. Wat betreft verpleeghuis zorg is de gemeente Borsele een witte vlek, zeker als het gaat om psychogeriatrische patiënten. In vier groepswoningen in Hein kenszand zouden zes demente bejaarden bij elkaar in een huis kunnen wonen, waarbij een on dersteuningscentrum kan wor den ingericht. Ook de groeps woningen in 's-Gravenpolder en 's-Heerenhoek zouden dichtbij andere bejaardencomplexen moeten komen. GS hebben al leen een probleem met Hein kenszand. Daar worden naast het bestaande Dijkstede nog zestig woon-zorg-woningen ge bouwd, drie rolstoel woningen en zeven huizen voor zelfstan dig wonende verstandelijk ge handicapten. Daartussen gaan de 24 plaatsen voor demente be jaarden wel in een erg groot ge heel op. Toch gaat het provinciale colle ge akkoord. De doelstelling om de mensen in hun eigen omge ving te houden, wordt per slot van rekening gehaald en het on dersteuningscentrum kan ook in andere dan de groepswonin gen diensten verlenen. GOES - Stichting Hulp Gehan dicapten houdt zaterdag 11 ok tober een bingo. De opbreng sten komen ten goede aan de stichting. De bijeenkomst be gint om 19.00 uur in het Goese Lyceum in Goes. GOES - Stichting Buurtwerk Goes-Zuid houdt zaterdag 11 oktober een boeken-, platen- en CDmarkt. De markt is in buurt huis de Pit in Goes en duurt van 9.30 tot 13.00 uur. KAPELLE - In de Vroone in Ka- pelle is zaterdag 11 oktober een hobby- en creativiteitsmarkt. Op de markt zijn hobbymateri alen, pakketjes en patronen te zien en te koop. Ook tonen en verkopen deelnemers hun zelf gemaakte spullen als sprookjes boeken, porselein en poppen- jurkjes. De beurs is geopend van 10.30 tot 16.00 uur. foto Willem Mieras Als de Schouwen-Duivelandse brandweerduikploegen worden opgeheven, moet een beroep worden gedaan op de collega's uit Goes. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De Schouwen-Duive landse brandweerduikploegen worden als het aan het college van Burgemees ter en Wethouders van de gemeente Schouwen-Duiveland ligt per 1 januari 2004 opgeheven. B en W hebben er het geld niet voor over. Het nieuws is bij de leden van de brandweerduik ploegen hard aangekomen. De ophef fing van de duikploegen baart hen ern stige zogen. De Schouwen-Duivelandse brandweer kent momenteel drie duikploegen, gestationeerd in Bruinisse, Zierikzee en Brouwershaven. Aanleiding voor de oprichting was een ongeluk in 1996 waarbij in Bruinisse een auto te water raakte en de inzittende ver dronk. De brandweer moest machte loos toezien en wachten op een duik- ploeg uit Goes. Toen die arriveerde was het slachtoffer niet meer te redden. In snel tempo werden daarna duikploe gen geformeerd, duikers opgeleid en materialen aangekocht. Gemiddeld twee a drie keer per jaar wordt een be roep gedaan op de brandweerduikers, zo heeft de ervaring uitgewezen. On dertussen zijn de regels voor brand weerduikteams flink aangescherpt. Om daaraan te kunnen voldoen, moet structureel naar schatting 30.000 euro worden geïnvesteerd. Een fors bedrag, waarbij komt dat ook in andere onderdelen van de brand weerorganisatie stevig geïnvesteerd moet worden. Loco-burgemeester G. van de Velde-de Wilde:Je moet priori teiten stellen. Het aantal uitrukken van de duikploegen is minimaal en een duikploeg is wettelijk niet verplicht. Daarom kiezen wij er als college voor op andere fronten te investeren in de brandweer." De loco-burgemeester realiseert zich dat de gemeente met het opheffen van de brandweerduikploegen een zeker ri sico neemt. Maar wel 'een verantwoord risico', in de visie van het college. „Vei ligheid is nooit 100 procent te garande ren." Brandweercommandant F. Pijnen- borgh zegt niet blij te zijn met de keuze van het college, maar er wel mee te kun nen leven. „Het is vooral voor de men sen die zich hier met hart en ziel voor hebben ingezet zuur, maar we moeten als brandweer gewoon realistisch blij ven. In zes jaar tijd zijn de brandweer ploegen bijna uitsluitend uitgerukt voor bergingswerk. En behalve de brandweer heb je ook de reddingsbri gades en de KNRM. Woordvoerder van de brandweerduik ploegen J. van Dongen is vooralsnog niet overtuigd. „We zitten in een ge meente met 207 vierkante kilometer buitenwater. Plus nog een hoop binnen water. Als er iets gebeurt en er moet een duikploeg uit Goes komen, dan duurt dat gewoon te lang. Wij vinden dat de gemeente de plicht heeft brandweer duikploegen in stand te houden." Van Dongen voegt daar aan toe dat op lange termijn de beschikbaarheid van de Goese brandweerduikploeg niet te ga randeren valt. „Als die wegvalt dan moet er een duikploeg uit Middelburg of Vlissingen komen. Je kunt wel na gaan dat die zeker nooit op tijd kunnen zijn." Van Dongen en zijn collega's heb ben hun hoop gevestigd op de politiek. De gemeenteraad moet nog een oordeel vellen over het besluit van het Schou wen-Duivelandse college van burge meester en wethouders. Dat gaat hoogstwaarschijnlijk tijdens de no- vember-raadsvergadering gebeuren. De brandweerduikers, kondigt Van Dongen aan, gaan voor die tijd zeker nog de politiek bewerken. 's-HEERENHOEK - Carnavals stichting De Koenkelpot houdt vrijdag en zaterdag voor de tweede keer het 's-Heerenhoeks Oktoberfeest. Alle festiviteiten vinden plaats in een tent op het plein bij de ka tholieke kerk in 's-Heerenhoek. Vrijdagavond vanaf 20.00 uur is er een dance party voor jonge ren en op zaterdagmiddag is er kindermatinee vanaf 14.00 uur. De afsluitende Beierse feest avond met live-muziek begint zaterdag om 20.00 uur. GOES - De kerkelijke organisa tie G-Force houdt zaterdag 11 oktober een bij eenkomst met als thema 'Taste'. De bijeenkomst is bedoel om jongeren en god dich ter bij elkaar te brengen. De avond begint om 20.30 uur in het Buys Ballot College in Goes. door Marcel Modde SCHARENDIJKE - De geza menlijke actie van politie, ge meente en duikcentra tegen au tokrakers heeft effect. Volgens een voorlopige tussenstand is het aantal diefstallen uit auto's bij de populaire duikstekken op Schouwen-Duiveland en Noord-Beveland dit seizoen met de helft afgenomen, aldus politiewoordvoerder J. van Mourick. Vorig jaar werden in totaal 440 gevallen geregistreerd. Voorzit ter B. Mathijssen van de Belan genvereniging Duikonderne- mend Zeeland (BDZ) sprak naar aanleiding van die cijfers zijn verontrusting uit over de populariteit die de Zeeuwse duiklocaties kennelijk bij auto krakers genieten. De stroom in braken moest worden gestopt om te voorkomen dat de provin cie op dat gebied een slechte naam zou krijgen. De anti- kraakactie loopt in december af, waarna de precieze effecten worden geëvalueerd. In de hui dige tussenstand is de ervaring van september en oktober nog niet meegeteld. Die cijfers kun nen het eindresultaat nog nega tief beïnvloeden, zegt Van Mou rick. Juist omdat het dan wat minder druk is op de duikloca ties, wordt het voor dieven mak kelijker hun slag te slaan. Het goede resultaat is volgens Van Mourick en Mathijssen in belangrijke mate ook bereikt door een goede voorlichting aan de sportduikers. „We roepen de mensen op als het even kan te zorgen dat er iemand bij de au to's achterblijft tijdens een duik. Wat zeker ook heeft gehol pen, denk ik, is handschoen kastjes en dat soort vakjes open zetten en laten zien dat er niks van waarde in ligt. Heel veel duikers maken inmiddels ook gebruik van de kaart voor op het dashboard en de hoedenplank, die mogelijke dieven duidelijk maakt dat er niets te halen valt", aldus de BDZ-voorzitter. Van Mourick is eveneens te spreken over het gestegen aan tal meldingen van onraad. „Voorheen gebeurde dat bijna nooit en klopte men alleen bij ons aan wanneer het leed al was geschied." Alle meldingen zijn direct nagetrokken. Slechts in één geval resulteerde dat later daadwerkelijk in een aanhou ding. De verdachte moest even wel bij gebrek aan bewijs wor den vrijgelaten. Of de spectaculaire daling van het aantal autokraken louter op het conto van de actie valt te schrijven, durft de politie woordvoerder nog niet te zeg gen. „Dat soort achtergronden WAARDE - De zuidbaan van de A58 is gistermiddag ter hoog te van Waarde enige tijd afgesloten geweest voor verkeer. Öat gebeurde na een ongeval met een aanhangwagen waaropéen boot lag. Een 28-jarige man uit Goes, die een bedrijfsauto met aan hangwagen bestuurde, was rond 14.30 uur tegen de vangrail gereden, nadat hij bij een inhaalmanoeuvre de macht over het stuur was verloren. Bij de botsing met de vangrail schoot de boot op de aanhangwagen los en belandde in de middenberm De auto met aanhanger belandde in de sloot aan de andere zij de van de weg. De bestuurder kwam met de schrik vrij. Tij dens de takelwerkzaamheden moest de A8 worden afgeslo ten. Daarvoor kon het verkeer over één rijstrook passeren. TERNEUZEN - Op de Binnenvaartweg in Terneuzen is afge lopen dinsdag rond 21.00 uur een 26-jarige Belgische auto mobilist aangehouden. Hij kreeg een rijverbod van twee uur en een transactie van 190 euro wegens rijden onder invloed van alcohol. Op de Rotterdamsekaai in Middelburg is afgelopen dinsdag om 23.30 uur een 33-jarige Terneuzenaar bekeurd voor dron ken rijden. Hij kreeg een rijverbod van twee uur en een trans actie van 190 euro. TERNEUZEN - Onbekenden hebben in de nacht van maan dag op dinsdag ingebroken in een auto die geparkeerd stond in de Mascagnistraat in Terneuzen. Uit de auto is geluidsap paratuur, een mobiele telefoon en een sleutelbos weggeno men. SLUIS - In de nacht van dinsdag op woensdag is ingebroken in een winkelpand aan de Oude Kerkstraat in Sluis. Uit de winkel is een groot aantal zonnebrillen weggenomen. MIDDELBURG - Een 20-jarige automobilist uit Oost-Sou burg heeft in de nacht van dinsdag op woensdag een rijverbod van zeven uur en een dagvaarding gekregen. De man werd om half drie op de Schroeweg in Middelburg aangehouden met te veel drank op. Uit een ademanalyse bleek dat hij drie maal té veel had gedronken. MIDDELBURG - De PvdA-fractie in Middelburg vindt dat de wijkbeheergroep Stromenwijk een goed toegankelijke ruimte moet krijgen. De groep, die nog in oprichting is, werkt nu in De Woelige Werf aan de Rijnstraat. Dat gebouw is echter niet geschikt. Het is te klein en er zijn geen toiletten. De Stro menwijk wordt de komende jaren opgeknapt. Er worden hui zen gesloopt, nieuwe huizen gebouwd en er komt een brede school en een nieuw winkelcentrum. Als de wijkbeheergroep de komende tijd een goed klankbord wil worden voor de wijk, is goede huisvesting noodzakelijk, stelt de PvdA. De fractie vraagt het college van B en W om een leegstaande winkel in het winkelcentrum beschikbaar te stellen. Als de herstructu rering van de wijk achter de rug is, krijgt de groep een onder komen in de nieuwe brede school. moet nog zorgvuldig worden onderzocht. Misschien spelen er hele andere oorzaken een be langrijke rol. Zo is vorig jaar op Schouwen iemand aangehou den en veroordeeld voor een he le serie autokraken. Die man zit nog steeds vast. Wellicht had hij een fors aandeel in dat verhaal. Wat tevens heeft bijgedragen, zijn de extra surveillances van de politie langs de Oosterschel- de en Grevelingen. Daarbij was eveneens een rol weggelegd voor de toezichthouders van de gemeente. Mathijssen is uit meerdere opzichten blij dat de inzet effect heeft gehad. „Er stonden groepen klaar om het recht in eigen handen te nemen. Meestal zijn dat mensen die al een paar keer gedupeerd zijn." Hij gaat er vanuit dat de actie volgend seizoen een vervolg krijgt. „Dit soort dingen moet je blijven doen. Als we onze aan dacht laten verslappen, komen de dieven weer terug. De truc is telkens iets nieuws te verzinnen om het ze zo moeilijk mogelijk te maken." door Ab van der Sluis DOMBURG - De reddingsboot van de KNRM in Westkapelle wordt uitgerust met een draag bare motorspuit om branden op het strand te kunnen blussen. Het college vindt dat de beste en goedkoopste oplossing. Groot voordeel van een draagbare mo torspuit is dat de boot zo in Dis hoek of Oostkapelle is. De brandweer hoeft dan alleen nog maar de slangen op het strand uit te rollen. Met de KNRM wordt nog overlegd of een brandweerman bij een uitruk meteen aan boord gaat. De brandweer in de gemeente Veere is op dit moment onvol doende uitgerust om branden op het strand, in de duinen en in de natuurgebieden te kunnen blussen. Onlangs is een inventa risatie gemaakt van risico's en mogelijke oplossingen. De kuststrook van de gemeente Veere telt tachtig duin- en dijk- overgangen. Het merendeel (53) daarvan is goed te bereiken met een bluswagen. 25 van de in to taal 31 strandpaviljoens zijn ook bereikbaar tot op de duin top en de kruin van de dijk. Langs de kust staan verder 266 slaaphuisjes en nog eens 5260 strandcabines. De strandhokjes, -huisjes en pa viljoens vormen het grootste ri sico. Ze zijn volledig van hout, er zijn allerlei spullen in opge slagen, er staan soms gasflessen in en ze zijn vrijwel geen van al len voorzien van brandwerend of -vertragend materiaal. Brandkranen liggen vaak hon derden meters verwijderd van het strand. Ook de bluswagens zijn beperkt in hun mogelijkheden. De auto's hebben tussen de 1500 en 2400 liter water bij zich. Die tanks zijn na tien minuten tot een kwartiertje leeg. De brandweer moet dan overstappen op de zo geheten lage druk. Om met slan gen de duintop te overbruggen, gaat veel druk verloren. In de praktijk blijkt dat het heel erg moeilijk is om een brand op het strand met één bluswagen te be strijden. In de nota is een aantal oplos singen bedacht, zoals zorgen voor brandkranen op de duin top. Dat kost heel veel geld. Bo vendien moeten de leidingen dwars door natuurgebieden. Ook is het mogelijk om perma nente buizen langs de trappen op de duinovergangen te beves tigen, maar ook die oplossing is prijzig en onderhoudsgevoelig. De gemeente vreest voor zand in de koppelingen. De verschillende brandweer- kprpsen zouden gebruik kun nen maken van een draagbare blüspomp, die op de vloedlijn moet staan. Ook die optie heeft nadelen: de pomp moet ontzet tend goed bestand zijn tegen zout water en zand. De brand weer moet rekening houden met het tij. Komt het water op, dan moet de pomp versleept worden voor het water uit. Gaat het wa ter af, dan moet de pomp telkens met het water worden meege trokken. Om alles goed en vlot te laten verlopen, zijn zeker vier brandweerlieden nodig. Het college heeft nu besloten 8500 euro uit te trekken om een draagbare bluspomp te statio neren in de KNRM-post West kapelle. De'post ligt centraal ten opzichte van Dishoek en Oost kapelle. Nieuwe slaaphuisjes en strandpaviljoens moeten voor zien worden van dertig minuten brandwerend materiaal. Dat voorkomt dat vuur snel over slaat naar naastgelegen strand huisjes. 'S-HEER ARENDSKERKE - Wielercomité 's-Heer Arends- kerke houdt zaterdag de eerste wedstrijd in het kader van de Zeeuwse ATB-competitie 2003- 2004. Het parcours is gelegen aan de rand van het dorp, op de voor malige vuilnisbelt de 'kraker' aan de Poldersedijk. Het is aan gelegd met niveauverschillen en gaat over diverse soorten terrei nen. De eerste vertrektijd is om 13.00 uur voor jeugd van 7 en 8 jaar. Om 1301 uur start de jeugcl van 9 en 10 jaar, om 13.02 uuf de 11- en 12-jarigen, om 13.30 uur 13 tot 16-jarigen, om 14.15 uur de B-categorie vanaf 35 jaar en de dames en om 15.15 uur de A- categorie vanaf 17 jaar. Advertentie MUZIEK: WILLEM BREUKER STADSSCHOUWBURG MIDDELBURG do. 23, vr. 24 en za. 25 okt. 20.00 uur 50 medewerkenden met SUPERSTERREN. Prachtige songs, eigenzinnige jazz en een warme sound zijn al jaren het handelsmerk van Willem Breuker en zijn Kollektief Info) kaartenverkoop tel 0900,3300033

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35