Scholen willen actie tegen pesten en drugs Alleen de medemenselijkheid doet ertoe 13 Steeds meer klachten over trillingen en geluid treinverkeer LaBan PvdA Tholen pleit voor verruiming van het spreekrecht Onderzoek verplaatsing naar waterkant j SieMatic Vader Een echte SieMatic voor maar 9.400, zeeuwse almanak BEVELANDEN/THOLEN donderdag 9 oktober 2003 Aquarium Kinderboeken week Kinderboeken weekgeschenk rasseriemenu in de herfst Het bos in Accordeon Melancolique Kle Markt 51 Middelburg (0118) 886886 Eén kind Dweilen KENNISMAKING MET B /HI/LIDO! SHISEIDO MAKE-UP ...en maak een afspraak voor jH een gratis behandeling. moBJÖ ntWUÊÊÊSBÊtKÊKÊm Intrededienst predikant PZC Museum houdt vast aan Zaete door Rob Paardekam YERSEKE - Het bestuur van het Oosterschelde Museum in Yerseke blijft vechten voor een onderkomen in dorpshuis De Zaete. In samenwerking met een universiteit of hogeschool wil ze onderzoeken of verplaat sing van het voormalige schaal- en schelpdierenmuseum naar de waterkant haalbaar is. Dat haalbaarheidsonderzoek maakt deel uit van het beleids plan dat momenteel wordt op gesteld. „We hebben contact ge zocht met de universiteit van Wageningen en de Hogeschool Zeeland", legt voorzitter A. Boone uit. „Maar we weten niet of zij het kunnen bemannen. Daarom sluiten we ook andere onderwijsinstellingen niet uit." Advertentie Het museumbestuur hoopt dat er studenten zijn die in het ka dervan een afstudeerproject het haalbaarheidsonderzoek willen uitvoeren. Het Oosterschelde Museum zit nu in een klein en verouderd ge bouw in het centrum van Yerse ke. Daar wil het bestuur beslist weg, omdat het ontbreekt aan toiletten, een ontvangstruimte en een koffietafel. Verder is het museum slecht bereikbaar en zijn de parkeervoorzieningen minimaal. Het museumbestuur wil een nieuw museum aan de Oosterschelde en ziet het dorps huis als ideale locatie. „Er zijn nog wel andere plaatsen, maar op dit moment is De Zaete zon der meer ons speerpunt", aldus Boone. In het dorpshuis moet het muse um straks veel meer bieden dan nu het geval is. Het bestuur denkt behalve de huidige col lectie aan een winkel, een kof- fiesalon, een restaurant, een groot aquarium en een terras op een steiger in de Oosterschelde. Partijen als het NIOO, verschil lende natuurorganisaties en het waterschap zouden in het muse um moeten participeren. De initiatiefnemers hopen ver der dat er samengewerkt kan worden met de Stichting Natio naal Park Oosterschelde en Neeltje Jans. Ook de VW krijgt een plaats in het nieuwe muse um. Dat moet tevens de start plaats worden voor rondleidin gen. Ook de rondvaartboot en andere toeristenschepen kun nen vanaf de steiger voor het museum afvaren. Boone bena drukt dat de dorpshuisfunctie in De Zaete gehandhaafd kan blijven in de plannen van het museum. Daarvoor zal een ruimte worden aangebouwd die ongeveer net zo groot is als de Het onderkomen van het Oosterschelde Museum voldoet niet meer aan de eisen van deze tijd. foto Willem Mieras huidige hoofdzaal. Als het mu seum daadwerkelijk naar De Zaete verhuist, zal een groot deel van de kosten door de ge meente betaald moeten worden. Toch denkt het bestuur zelf ook veel geld te genereren uit onder meer entreegeld, het verhuren van zalen, winkel verkoop en het verpachten van het restaurant en de koffiesalon. Ook zal er be roep worden gedaan op ver schillende subsidies. Behalve het museum aast ook projectontwikkelaar Arcus op het dorpshuis. Hij wil er appar tementen bouwen. Als de ge meente besluit De Zaete aan Arcus te verkopen, hoeft dat volgens Boone niet per se het einde van de plannen voor het museum te betekenen. Er gaan immers geluiden op om de ap partementen en het museum te combineren. Het museumbe stuur en Arcus zijn daarover met elkaar in gesprek. 1 1 t/m 11 oktober Diep in het bos Het Zwanenmeer van Francine Oomen cadeau bij aankoop van een kinderboek van tenminste 9,99 vanavond vanaf 17.30 uur Romige uiensoep, en stamppot zuurkool (naar keuze vegetarisch) en fram- bozenbavarois €11,50 9,00 vegetarisch menu) zaterdag 11 oktober 13.00-14.00 uur Piet de Keuning vertelt 14.00-16.00 uur Knutselen met Maria Rademaker 15.00-16.30 uur maandag 13 oktober 13.30-15.00 uur introductie ZVU cursus bekijk ook onze website www.drukkeriimiddelburg.nl Tijdens het symposium werd gesproken over de bereikbaarheid van scholen. door Inqrid Huibers GOES - Scholen weten niet goed hoe ze om moeten gaan met problemen als pesten, geweld, drugs en alcohol. Dat bleek gistermiddag in Goes tijdens een symposium van het Platform Goes Onderwij sstad. Marloes van Trigt 12de eerste Goese kinderburgemeester, vindt dat scholen zelfverdedi- gingslessen moeten gaan geven. Behalve door Marloes werden de Goese scholieren overigens niet vertegenwoordigd tijdens het symposium waar gemeente, schoolbestuurders en politie met elkaar discussieerden over verbeteringen van het Goese onderwijs. Aanleiding voor de bijeenkomst is de wens van de scholen en de gemeente om Goes nadrukkelijker te profileren als onderwij sstad. In kleine groepjes werd gepraat over zaken als de plek van scho len in de wijken, de bereikbaar heid van de scholen, het onder wijsaanbod en de veiligheid van leerlingen zowel binnen als bui ten de school. Om zijn discussiegroep een beetje op te warmen strooide politieadviseur John van Tol door Mieke van der Jagt GOES - Ze zitten nog een beetje te bekomen van de cultuur shock. Henny van den Brink uit Middelburg en Miranda van Ge stel uit Yerseke zijn net terug uit Bosnië. Daar hebben ze zoveel ellende gezien, dat ze de hele wereld zouden willen mobilise ren. Maar hun inspanningen, gedurende een week, hebben ook zoveel goed gedaan, dat ze er zelf toch een goed gevoel aan over hebben gehouden. Voor de organisatie Motherhood heb ben ze een week lang met twee andere Reiki-therapeuten in Tuzla gedaan wat ze konden. De reis naar Tuzla is niet de eer ste, door Motherhood geïniti eerde actie die ze hebben onder nomen. Pedagoge Van den Brink en HZ-docente Van Ge stel, zetten al eerder een inza melingsactie van knuffels op. Ook voor Bosnië. Inmiddels hebben ze zich verplicht om in een jaar tijd vijf keer een week °P eigen kosten naar Bosnië te gaan om daar de bevolking te la ten weten dat er wel degelijk "flensen zijn die om hen geven. >,Dat is waar het om draait: we ten dat je bestaat en dat dat wat uitmaakt." Volgens Van Gestel geldt dat voor de ontvanger en de gever evenzeer, want hoewel ze gingen om te geven, zijn ze vanzelf ontvangers geworden. Beide vrouwen zijn geïnspi reerd door de organisatie Mo therhood en speciaal door de oprichtster van die stichting Ni- colien de Kroon, een moeder uit Andijk die niet kon blijven stil zitten toen de eerste Golfoorlog op uitbreken stondZe pakte het vliegtuig naar Genève om de daar verzamelde Europese lei ders te vragen er wat aan te doen. Dat lukte haar, maar de oorlog ging gewoon door. De Kroon vloog daarop naar Washington, kreeg het faxnum mer van de Bush senior te pak ken en vroeg hem in een brief of hij zich realiseerde wat hij men sen aandeed met zijn oorlog. Binnen vijf minuten was De Kroon door gewapende CI- A-agenten gearresteerd. Haar pleidooi hielp niets, maar ze had tenminste iets gedaan en reali seerde zich dat je onmacht om kunt zetten in daadkracht. Kort daarna ontstond Motherhood, die met uitsluitend vrijwilligers hulp biedt als erom gevraagd wordt. Legio transporten gin gen naar de landen van het voormalige Joegoslavië, Tjetsjenië, Oekraïne, Irak, Soe dan en Afganistan. Inmiddels helpt Motherhood niet meer al leen kinderen maar ook de men sen die in een kinderleven be langrijkzijn. Het project waarin de twee Rei ki-therapeuten zijn gestapt, kost Motherhood niet meer dan de huur van een klein huisje. De eerste week van elke maand zit ten daar vier homeopaten, de tweede week twee creatief the rapeuten, de derde week vier Reiki-therapeuten en de vierde week vier veteranen. Allemaal doen ze vanuit hun eigen des kundigheid wat ze kunnen. De veteranen stropen de mouwen op om sanitaire voorzieningen aan te brengen. „Het zijn men sen die de val van Srebrenica als militair hebben meegemaakt. De vrijwillige hulp die ze bie den, helpt hen ook het trauma uit die tijd te verwerken." Van den Brink voegt eraan toe dat ook de andere hulpverleners het werk als louterend ervaren. „Je komt behoorlij k onzacht in aan raking met het feit dat alleen medemenselijkheid ertoe doet. Van Gestel: „Motherhood be gint te tellen bij één. Al kun je maar één kind helpen, dan maakt het al verschil. In Bosnië is zoveel ellende onder zoveel mensen, daar is genoeg te doen." Voordat de twee over een paar maanden weer teruggaan, wil len ze een Zeeuwse donateurs actie beginnen en vrijwilligers mobiliseren voor de vele daad werkelijke acties van Mother hood. Wie iets te bieden heeft aan zijn medemens kan op de website van de stichting zien waar hij het kwijt kan. met wat cijfers. Zo raakt elf pro cent van de onderbouwleerlin- gen in het Nederlandse basison derwijs bij een verkeersongeluk gewond, drinkt 65 procent van de middelbare scholieren regel matig alcohol en zit 33 procent van die groep wel eens dronken op de fiets. Bovendien worden er op Goese scholen volgens Van Tol 'hele godsdienstoorlogen uitgevoch ten', 'moeten we onze ogen niet sluiten voor het feit dat je in Goes cocaïne kunt kopen' en weet hij in Goes van een relletje waarbij ouders en verkeersou- ders 'met elkaar op de vuist gin gen' omdat ze het niet eens kon den worden over de regels bij het halen en brengen van de kin deren. Een directeur van een Goese ba sisschool voerde aan dat veel le raren en schoolbesturen 'nog niet echt een antwoord hebben op 'sociale of emotionele proble men' van leerlingen. Een docent van het Groencollege vond het aanpakken van 'gedragsproble- Advertentie k -y SieMatic SC 10 9.400,- exd. montage Vertel ons wat uw budget is en wij ontwerpen een echte SieMatic keuken voor u. Individueel Design. Mooier, praktischer en duurzamer. Maar niet duur. Als u aan een nieuwe keuken denkt, denk dan eerst aan SieMatic. Welkom! 't Liefst een SieMatic Middelburg Woonstudio Middelburg, Industrieterrein Arnestein, Grenadierweg 17a, telefoon 0118 - 62 95 22 Goes Plieger B.V. (ook voor sanitair), Nansenbaan 15, telefoon 0113-24 64 64 Axel SieMatic Keukenstudio Van Vliet, onder dak bij Pot Woninginrichting, Nieuwendijk 89, telefoon 0115 - 56 40 70 Terneuzen BouwCenter De Hoop, Kennedyiaan 32, telefoon 0115-68 0612 door llona Vette BIEZELINGE - Omwonenden van de spoorlijn die door de ge meenten Goes, Kapelle en Bie- zelinge loopt hebben steeds meer klachten over het geluid en de trillingen die het goederen vervoer veroorzaakt. Vooral het vervoer 's nachts is een bron van ergernis. Dat bleek tijdens de tweede le denvergadering van de Belan genvereniging Aanwonenden Spoorlijn (BAS), die afgelopen zomer werd opgericht. De BAS is sinds een maand actief bezig en heeft als doel de hinder van het spoorverkeer tegen te gaan. Tijdens de bijeenkomst werd P. Gruijters benoemd tot voorzit ter en werd er gesproken over de vele mogelijkheden die er zijn om schadeclaims in te dienen. De vereniging had een advocaat uitgenodigd om uitleg te geven over het indienen van zo'n claim. Bestuurslid en initiatief nemer van de vereniging T. Ri chel: „Over het indienen van schadeclaims bleek bij veel le den onduidelijkheid te zijn. Ve len weten niet waar ze eventuele schade kunnen claimen. Nu blijkt dat dat op verschillende adressen kan, zowel bij de ge meente als de beheerder van het spoor en ook bij de vervoerders zoals Cobelfret zelf." Het blijkt dat vooral de auto treinen van Cobelfret voor veel overlast zorgen. Volgens Richel is een aantal huizen in de buurt van het spoor beschadigd ge raakt sinds de komst van die au totreinen. „Sommige leden wo nen al tientallen jaren vlakbij het spoor, maar er kwamen pas barsten in de muren van de hui zen toen die autotreinen gingen rijden." De belangenvereniging heeft hierover contact met de gemeenten en de provincie. De vereniging wil onder andere dat er gekeken wordt naar de mogelijkheid om 's nachts geen of minder treinen te laten rij den. Want vooral de nachtelijke ritjes zorgen voor veel overlast. De vereniging wil ook dat er re kening wordt gehouden met waardedaling van de en dat er serieus nagedacht wordt over een tracé.langs de A58. Voorlopig houdt de BAS het bij inspraakavonden en bewaar schriften, maar kondigde dins dag wel aan binnenkort ook an dere acties te beginnen. Advertentie Maak kennis met uw eigen schoonheid Onze consulenten staan voor uw klaar van 6 t/m 18 oktober TSlr VOLzVOL PARFUMERIE- Trefpunt der wereldmerken MIDDELBURG j 15% KORTING op alle 1 Lange Geere 24 Segeersstraat 10 1 Shïseido produkten 0118-634184 0118-613401 foto Willem Mieras matiek' vaak 'dweilen met de kraan open'. De groep is het er wel over eens dat scholen gezamenlijk deze problemen te lijf zouden moeten gaan, bijvoorbeeld door overal met hetzelfde lespakket te wer ken, waarin verkeersgedrag, pesten, geweld, alcohol en drugs aandacht zouden moeten krij gen. Behalve praten, wil het Plat form Goes Onderwij sstad voor al ook actie gaan ondernemen. Daarom is het de bedoeling dat er snel een concreet stappen plan op tafel komt. Een viertal landelijke organisa ties voor ouders en onderwijs hi- led gisteren een nationale belac- tie over veiligheid op school. Ouders, schooldirecteuren, leerkrachten, buurtbewoners en leerlingen konden de hele dag hun problemen en oplossin gen doorbellen. De meest inte ressante verhalen worden gepubliceerd op de website na- tionaleonderwijsweek.nl. Via die website kunnen scholen te vens contact zoeken met elkaar om ervaringen uit te wisselen. door Carla van de Merbel SINT-MAARTENSDIJK - De fractie van de Partij van de Ar beid in de gemeente Tholen wil een ruimer spreekrecht voor burgers. Nu kan al ingesproken worden tijdens commissie-en raadsvergaderingen, maar al leen als het agendapunten be treft. De PvdA vindt dat burgers ook spreekrecht moeten hebben als het gaat om andere onder werpen. Het initiatiefvoorstel van de PvdA richt zich met name op verruiming van het spreekrecht tijdens commissievergaderin gen. „De meest geschikte gele genheid voor de burger om zijn vragen te stellen aan de raadsle den en onderwerpen onder hun aandacht te brengen die hij van belang vindt, achten wij de commissievergadering. Deze heeft immers een voorbereidend karakter. Invoering van een al gemeen vragenrecht in de raadsvergadering zoals die nu vanwege het besluitvormende karakter is georganiseerd, ach ten wij minder gewenst', stelt de partij. Daarbij moet volgens de PvdA een onderscheid worden ge maakt tussen geagendeerde en niet-geagendeerde onderwer pen. Bij inspraak bij geagen deerde onderwerpen kan een burger, per agendapunt, in dis cussie gaan met commissiele den. Inspraak bij niet-geagen- deerde onderwerpen moet een burger de mogelijkheid geven aandacht te vragen voor een zaak. De PvdA zou graag zien dat bur gers aan het begin van elke com missievergadering in totaal maximaal dertig minuten de tijd krijgen hun zegje te doen over onderwerpen die niet op de Agenda staan. Zij moeten dan wel van tevoren bij de griffie hun wens om in te spreken ken baar maken. Verder mag over bepaalde on derwerpen niet het woord wor den gevoerd. Daarbij gaat het om zaken als benoemingen en voordrachten, een besluit van het gemeentebestuur waarte gen bezwaar en beroep open staat of een aangelegenheid waarover een klacht kan wor den ingediend. Het initiatiefvoorstel voor ver ruiming van het spreekrecht wordt donderdag 16 oktober be sproken in de commissie alge meen bestuur en donderdag 23 oktober tijdens de gemeente raadsvergadering. Beide bij eenkomsten vinden plaats in het gemeentehuis in Sint-Maar tensdijk en beginnen om 19.30 uur. ARNEMUIDEN - Ds A. Goed- vree doet zondag 26 oktober zijn intrede als nieuwe predikant van de Hervormde Gemeente in Arnemuiden. De bevestigingsdienst om 10.30 uur wordt geleid door ds P. Ver- nooijpredikant te Tholen. In de middagdienst, die om 15 uur be gint, hoopt ds Goedvree zijn in trede te doen. Beide diensten worden gehouden in de Her vormde Kerk aan de Markt 10. Na de dienst is er in Rehoboth gelegenheid om ds Goedvree en zijn gezin welkom te heten. Die man uit dat Goese kan toor hield thuis en voor de buitenwereld de schijn op dat hij heel wat te vertellen heeft op de zaak. Op de school van zijn zoontje weten ze inmiddels wel beter. Want toen het in het kringge sprek ging over kinderen krijgen en vader en moeder worden, kreeg zijn zoontje de vraag voorgelegd of hij ook vader wilde worden. Het ant woord: Dat kan niet, want dat moet ik eerst aan de baas vragen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33