Nederland te klein voor Tasha Naar wortels van flamenco donderdag 9 oktober 2003 VRIJDAG The kids ZATERDAG Oktoberfeest ZONDAG Toen de Amsterdamse televi sie-regisseur Nico Knapper eind jaren zeventig een van de laatste afleveringen van de te levisieserie Pipo de Clown re gisseerde in de woestenij van de Andalusische provincie Al- meria, kwam hij er al achter dat het niet handig is om het woord gitano (zigeuner) in de Andalusische gemeenschap te gebruiken. Met zulke gevoelig liggende typeringen breng je het bloed van een echte Anda- lusiër al gauw aan de kook. En dat is niet ongevaarlijk. Dat flamenco puur zigeunermuziek zou zijn, is bovendien een van de vele misverstanden die er over deze populaire Zuid- Spaanse blues bestaan. Tijdens de achttien voorstellin gen die Fiesta Flamenca deze maand in Nederland beleeft, zal in dat opzicht vast iets rechtgezet worden, want het thema van het programma is dit jaar Las Rai'ces del Flamen co (de wortels van flamenco). Knapper toog onlangs naar Se- villa om met regisseuse ter plaatse Pilar Tavora wat laat ste kreukjes recht te strijken en 'zijn pupillen' gade te slaan. De zichtbaar van passie over lopende Tavora is de dochter van de beroemde Sevillaanse flamenco-theatermaker Salva dor Tavora (van La Cuadra de Sevilla). Het is de derde keer dat de in Spanje bekende tele visie-regisseuse een program ma voor Fiesta Flamenca in el kaar heeft gedraaid. Op een knus achterafpleintje en onder het genot van een ananassapje legt zij uit hoe dat nu precies zit met die wortels. „Toen nomadische volkeren hier in Andalusië eeuwen gele den verzeild raakten, stuitten zij op de cultuur van de Anda lusische christenen, moslims en joden. Toen de christenen in de vijftiende eeuw de touwtjes in heel Spanje weer in handen namen, kwamen de moslims en joden sterk onder druk te staan. De muzikale rijkdom die in de Andalusische cultuur be sloten lag werd door deze zwervende nieuwelingen opge pikt en op eigen wijze eigen gemaakt. De onderdrukte An- dalusiërs vonden bij deze nieuwkomers als het ware een onderduikadres, zodat zij hun eigen cultuur konden bewaren en zich vanuit een andere iden titeit konden blijven uitdruk ken." Knapper knikt vol overgave: „Net als bijvoorbeeld in Hon garije. Toen de zigeuners daar arriveerden, gaven zij ook een eigen interpratie aan de al aanwezige volksmuziek." Tij dens Fiesta Flamenca valt er best iets op te steken. Knapper benadrukt echter ciaf het hier geen educatieve theater- en muziekshow op Teleac-niveau betreft. Daar is echte flamenco natuur lijk ook veel te explosief, diep zinnig en passievol voor. Je hoeft alleen de vuurspuwende ogen van danseres Bea maar te aanschouwen om te weten dat het hier om een zaak van leven of dood gaat. Het is flamenco ten voeten uit: zonder improvi satie geen leven in de brouwe rij. Dat geldt ook in inhoude lijke zin. „Als je volkskunst van de straat naar het theater brengt moet de improvisatie graad natuurlijk wel behouden blijven, anders wordt het alle maal veel te stijf", besluit Knapper. Rick Treffers Fiesta Flamenca woensdag in Arsenaaltheater, Vlissingen (20.15 uur). Een orgel met historie De Zeeuwse organist en pianist Leen de Broe- kert geeft vrijdag een concert op het pas gerestau reerde orgel van de Doopsge zinde Kerk in Middelburg. Het curriculum vitae van de bespeler is indrukwekkend, die van het instrument is op merkelijker dan je zou ver wachten. Het gebeurt wel vaker dat de levensloop van het instru ment langer en afwisselender is dan die van de musicus. Een echte onvervalste Stradivarius wisselt generaties lang van ei genaar en reist daarbij over de hele wereld. Dit in tegenstelling tot een orgel. Dat hangt maar. Eeuw na eeuw tussen dezelfde vier vervelende muren. Het or gel in de Doopsgezinde Kerk kent volgens De Broekert echter een rijke geschiedenis. „Dit orgel is begonnen als huis orgel, gebouwd aan het begin van de achttiende eeuw door een bouwer uit Rotterdam. De kans is groot dat de opdracht kwam van een rijke Zeeuwse boer. Het was een vrij groot huisorgelmet twee klavieren. Zo groot dat het geschikt was voor de Doopsge zinde gemeente in Middelburg die het orgel aan het begin van de negentiende eeuw kocht. Het stond eerst in de kerk waar nu het Leger des Heils zit en is later naar de Lange Noordstraat ver huisd." „Al gauw gingen allerlei men sen als een soort zwaan-kleef- aan aan het orgel sleutelen. Het instrument was eigenlijk iets te zacht voor de begeleiding van de kerkdiensten en daarom voegde men hardere registers toe. Maar er werden ook juist Organist Leen de Broekert. zachtere klanken bijgezet om de het orgel wat gevoeliger te ma ken. Soms verdwenen er juist registers. Halverwege de negen tiende eeuw beantwoordde de cornet bijvoorbeeld niet meer aan de smaak van de tijd. Die werd er dan uitgesloopt. In 1890 is het orgel grondig onder han den genomen door een Friese firma. Vanaf dat moment is er tot de restauratie van vorig jaar niets meer veranderd." De Broekert speelt een pro gramma dat aansluit bij de klank van het orgel en beperkt zich daarom tot muziek die ge schreven is in de achttiende en begin negentiende eeuw. Zoals van Willem Lootens, een Mid delburgs componist. „Lootens was de organist van de Nieuwe Kerk, maar hij zal vast ook wel eens op dit orgel hebben ge speeld. De muziek van Lootens werd in Londen uitgegeven, Dat betekent dat de man in zijn tijd een belangrijk componist was. Naast Lootens speel ik muziek van Kittel, Krebs en Wilhelm Friedemann Bach. Dat waren allemaal leerlingen van Bach. Bach zelf komt niet aan bod in dit concert. Natuurlijk kun je Bach overal op spelen, toch vind ik dit orgel te intiem en liefelijk voor zijn muziek."„Mozart was natuurlijk de beste componist uit die periode. Hij heeft helaas geen noot orgelmuziek geschre ven. Daar was gewoon geen vraag naar. Ik heb het Andante uit zijn Sonate KV448 voor or gel bewerkt. Dat is wel de mooi ste muziek uit het programma. Douwe Eisenga Leen de Broekert, vrijdag, Doopsgezinde kerk, Middel burg (20.00 uur). Ze maakte naam in het Ne derlandse live-circuit. Maar na het winnen van een prestigieuze Britse muziekprijs en de wereldwijde release van haar langverwachte debuut mikt soulzangeres Natascha Slagtand, alias Tasha's World, op het buitenland. In Engeland is de Rotterdamse al een ster in wording. Als eerste Nederlandse artiest won Tasha's World afgelopen juni die prestigieuze Britse EMMA, een Ethnic Multicultu ral Media Award. De 29-jarige Rotterdams/Surinaamse soul zangeres won de prijs in de ca tegorie wereldmuziek en klop te Orchestra Baobab, Clotaire K en wereldmuzieksuperster Manu Chao. Het verhaal in een notendop. Eind 2001 nam Tasha's World haar eerste cd op onder leiding van Patrick Jacobs, haar Britse manager (en oud-tourmanager van Erykah Badu), maar geen enkel platenlabel had serieuze interesse. Uiteindelijk vond Tasha's World onderdak bij Dome Records, waarop de plaat half juni van dit jaar we reldwijd werd uitgebracht. Tasha's World wordt vaak ver geleken met grote soulnamen als Erykah Badu en Jill Scott. Prachtige complimenten, vindt de Rotterdamse, maar proble matisch bij het vinden van een platenlabel. „We hebben al een Badu en Scott zeggen ze dan. Het feit dat ik uit Nederland kom, werkt ook niet in mijn voordeel. Als ik een Ameri kaanse was geweest, had ik makkelijker een contract ge kregen. De vergelijkingen met Badu en Scott liggen voor de hand, zegt Slagtand, ze hebben hetzelfde stembereik, dezelfde leeftijd, dezelfde inspiratiebronnen (de oude soul, Marvin Gaye, Curtis Mayfield) en vallen alledrie onder de noemer 'nu soul'. Die hippe benaming hoeft niet zo nodig van Slagtand. „Soul is soul of het nu oud of nieuw is." Zelf noemt ze haar muziek 'hipsoul'; soul met invloeden uit jazz, r b en hiphop. Tasha's World maakte de afgelopen jaren met haar acht- koppige (multiculturele) bege leidingsband naam in het Ne derlandse live-circuit, met indrukwekkende optredens op onder meer Noorderslag, Low lands en North Sea Jazz. Maar voor de komende tijd heeft Slagtand zo min mogelijk op tredens in Nederland aangeno men. „Nederland is zo klein, teveel exposure is niet goed, dan daalt je waarde. We willen Europa in. De laatste maand gaat het lekker, sta ik meer in Engeland dan hier. Ik hoop dat ik straks nog een paar keer per jaar in Nederland sta, en dan bij voorkeur op de grote festivals of in Paradiso natuur lijk." Tasha's World staat zaterdag in De Piek in Vlissingen (22.00 uur). Tasha's World. foto Rob Verhorst ROTTERDAM Adams/Listopad/Simons. Drie nieuwe werken uit 'de topgalerie van de dansver- nieuwing'. In dit eerste programma van het seizoen toont Dance Works Rotterdam nieuwe werken van Bruno Listopad, Phi lip Adams en van artistiek leider Ton Si mons. do., vr. en za. Rotterdamse Schouw burg, Kleine Zaal, 20.30 uur Bernsteinfestival. Rotterdams Philhar- monisch Orkest o.l.v. Scott Terrell m.m.v. Esther Heideman, sopraan, Todd Willan- der, tenor, Graham Fandrai, bariton. Bernstein - Suites uit West Side Story. do. en vr. de Doelen, Grote Zaal, 20.15 uur 3 Musketiers, de musical.De historische avonturenroman van Alexandre Dumas, is de verrassing op musicalgebied. Joop van den Ende brengt deze nieuwe musical in een eigentijdse, spectaculaire vorm. De muziek wordt geschreven door de beken de hitproducenten Rob en Ferdi Bolland met o.a. Bastiaan Ragas, Pia Douwes, Stanley Burleson, Henk Poort, do., vr„ za., di. en wo. Nieuwe Luxor Theater - 20.00 uur, zo. 14.00 en 20.00 uur Juwelen uit de Oriënt. In 1987 richtte de Iraanse tar- en setarmeester Hamid Mote- bassem de groep Tchakavak op. Tchaka- vak speelt composities van Ostad Ali Nag- hi Waziri. De klassieke composities van deze oude meester worden tijdens het con cert afgewisseld met traditionele volks muziek, waarbij ook volksinstrumenten als de daf worden gebruikt, do. de Doelen, Jurriaanse Zaal, 20.15 uur Bruiloft, van Elias Canetti. ro theater. Een visionair stuk over het verval van een sa menleving die geen andere waarden meer kent dan bezit en begeerte, do., vr. en za. en wo. Rotterdamse Schouwburg, Grote Zaal, 20.15 uur De Vliegende Panters. De Grote Drie. Re prise. do., vr. en za. Oude Luxor Theater, 20.00 uur Lears oog. Naar William Shakespeare. Van en met: Pauline Kalker, Arlène Hoornweg, Herman Helle, Maarten Boeg- born, Marcel Faber, Titus Boonstra e.a. Lears oog is een eigenzinnige bewerking van Shakespeares King Lear door Hotel Modern, do., vr. en za. Rotterdamse Schouwburg, Krijn Boon Studio, 19.30 Leven in Hel - de operette. Gemaakt door schrijver Ramsey Nasr en componist Joost Kleppe. Leven in Hel - de operette is een kruising tussen een (komische) opera en een theaterstuk, do., vr. en za. Lantaren Venster, 20.30 uur 1001 Nacht. Gespeeld, gedanst en gezon gen door Adel Salem en 60 leerlingen van Jeugdtheater Hofplein. Vanaf 4 jaar. Een oosters sprookje waarin een mooie intelli gente vrouw een door macht bezeten ko ning verleidt met haar verhalen. Een voorstelling vol mystiek met kleurige voile, kaftans, acrobatiek, buikdansen en Arabische klanken! Jeugdtheater Hof plein, Grote Zaal, vr. en za. 19.00 uur; zo. 14.00 uur Noord-Afrikaanse muziek. Latifa Raa- fat. In Marokko is zij een diva, de moderne opvolgster van de Egyptische legende Oum Kalthoum. Latifa Raaf at heeft als een van de weinige zangeressen van de charki (klassieke klaagzang of liefdeslied) gekozen voor Marokko als uitvalsbasis, za. de Doelen, Jurriaanse Zaal, 20.15 uur Nader. Onafhankelijk Toneel. Een ont moeting is het thema van deze dansper- formance. Vrijdag première, vr., za., ma. en di. O.T. Theater in het Lloydkwartier, 21.00 uur, zo. 16.00 uur Jij bent de allermooiste. De voorstelling is gebaseerd op de oude Griekse mythische vertelling van Paris en Helena. Gespeeld, gedanst en gezongen door leerlingen van Jeugdtheater Hofplein, dependance Pa- pendrecht. za. Jeugdtheater Hofplein, Theater 222,19.00 uur, zo. 14.00 uur Chamber jazz. Pauline van Schaik Hein van de Geyn. Bassist Hein van de Geyn en de jonge vocaliste Paulien van Schaik maakten in 2000 de cd Tenderly, za. de Doelen, Eduard Flipse Zaal, 20.30 uur Wereldberoemde pianisten. Maria Joao Pires, piano. za. de Doelen, Grote Zaal, 20.15 uur Sander de Heer. De Heer is los - een thea- terverrijzenis. Try-out. za. Bibliotheek theater, 20.30 uur Bernsteinfestival. Into Bernstein - The songbook. Songs uit o.a. On the Town, Trouble in Tahiti, Wonderful Town, West Side Story, Candide. zo. de Doelen, Jurri aanse Zaal, 20.15 uur Magische sterren. Herman van Veen, vo calist. Het Gelders Orkest o.l.v. Erik van der Wurff. Für Elise: een symfonisch sprookje, zo. de Doelen, Grote Zaal, 15.30 Paco Pena. De ziel van flamenco. In het programma Voces Y Ecos (Stemmen en echo's) ontmoeten we het Paco Pena Fla menco Dans Gezelschap, ma. Nieuwe Luxor Theater, 20.00 uur Elvis Costello m.m.v. Steve Nieve. Perfor ming Songs from North and other favouri tes. ma. de Doelen, Grote Zaal, 20.15 uur De hongerende weg. Huis aan de Amstel/ Firma Rieks Swarte. Om de drukte en de ruzies van zijn ouders te ontvluchten, komt Azaro regelmatig in het café van Madame Koto. di. en wo. Rotterdamse Schouwburg, Grote Zaal, 19.30 uur Kabouter Plop. Kabouterkriebels.di. en wo. Oude Luxor Theater, 13.00 en 15.15 uur Bernsteinfestival. Into Broadway - The Songbook. Songs uit o.a. King and I, Sou th Pacific, My Fair Lady, Show Boat, A Little Night Music, di. de Doelen, Jurri aanse Zaal, 20.15 uur Gijsbreght van Aemstel. Vondels' origine le 17e eeuwse tekst met een schrijnende kritiek op de nieuwe wereldorde door Theater Nomade, di. en wo. Grote- of St. Laurenskerk, 20.30 uur David Bowie. Live in Ahoy'! wo. Ahoy' Rotterdam, 20.00 uur ANTWERPEN Vlegeljaren. Theatervoorstelling, waarin een nostalgische reis wordt gemaakt naar de jeugd- of vlegeljaren, gespeeld door Het Volk. do. Klokhuis 20.30 uur Racing Sladek. Theaterstuk, dat zich af speelt rondom een voetbalstadion, do. Arenberg Schouwburg 20.15 uur V. Theaterstuk naar teksten van Virginia Woolf. do. vr. en zo. Theater Het Appeltje 20.30 uur Ghetto. Modern repertoiretheater over het ghetto van Vilna. vr. en za. Fakkelthe ater 20.00 uur, zo. 15.00 uur De Penismonoloog. Monoloog over het mannelijk geslachtsdeel, do. vr. en za. Fakkeltheater 20.30 uur Katzelmacher. Toneelvoorstelling naar Fassbinder. do. vr. en za. Theater Zuidpool 20.00 uur Slippers. Komedie van Alan Ayckbourn, gespeeld door het Noordteater. vr. za. en zo. Noordteater 20.30 uur Concerten in De Singel: Concertino Ar- monico - Concert met oude muziek van Carl Bach, vr. 20.00 uur; Saxophone Sum mit - Jazzconcert door drie tenorsaxofo nisten, di. 20.00 uur; Alexei Lubimov - Klavierconcert met barok tot hedendaag se muziek, wo. 20.00 uur Concerten in de Kon. Elisabethzaal: Clas sic I - concert met werken van Boccherini, Rossini, Respighi en Sollima door het Or chestra di Padora e del Veneto, do. 20.00 uur; Light I, West End Story Concert, waarin drie Vlaamse musicalartiesten de mooiste hits uit de bekendste musicals vertolken, zo. en ma. 20.00 uur Frank Boeijen II Novecento. Jubileum Nekka, waarin de 10de verjaardag wordt gevierd met het beste van de Nederlands talige muziek, vr. en za. Sportpaleis 20.30 Un baiser plus pur. Concert met vocale en instrumentale muziek, zo. Vlaamse Opera 12.30 uur Circles Mind Games. Balletvoorstelling met twee wereldwerken, do. vr. en za. The ater 't Eilandje 20.00 uur, zo. 15.00 uur Portret van een verloren lente. Musical herneming van het persoonlijk verhaal van de Joodse David Verbeeck door het Kon. Ballet van Vlaanderen, vr. Theater 't Eilandje 20.00 uur, za. en zo. 15.00 uur Déroutes. Hedendaagse dansvoorstelling, vr. en za. De Singel 20.00 uur Het is weer tijd voor The kids are allright. Enkele beginnende bands krijgen weer de gelegenheic het voetlicht ervaring op te doen. De Piek, Vlissingen, 21.30 uur Carnavalsstichting De Koenkelpot houdt het 's-H«j Oktoberfeest. Het begint 's middags met een optreden van clown playbackshow. Voorts treedt basisschool Don Bt voetlicht, 's Avonds komt een Duitse band uit Garmisct kirchen, terwijl de bediening geheel in Beierse stijl j$ Tent op plein rk kerk, 's-Heerenhoek, 14.00 en 20.00u Pluk van de Petteflet Van Pluk van de Petteflet worden twee voorstelling ven. Naar het meest gelezen boek van Annie M. G. Schmidti fantasievolle theatervoorstelling gemaakt vol vrolijk Voor iedereen vanaf zes jaar. Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 14,oj, uur Accordeon Melancolique Het duo Accordeon Melancolique treedt op in de Brass Het duo, dat bestaat uit Cherie de Boer en de in Vlissini ren Jean-Pierre Guiran, heeft aan twee accordeons gg warmte te creëren. In juli kwam hun nieuwste cd Pen Frais uit. De Drvkkery, Middelburg, 15.00 uur Paco Pena Paco Pena presenteert de flamenco in verschillende cors. Voces Y Ecos heet deze nieuwe voorstelling van de I! meester. Vijf dansers, vier gitaristen (onder wie Paco Pt gers en een percussionist presenteren een indruki show. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Pakhuis Ondeugd bestaat niet is een voorstelling door Het Kulti huis. Tien spelers maakten onder regie van Ron Lubbersenee gevoorstelling op improvisatiebasis en met eigen en a teksten. Kultureel Pakhuis, Brakstraat 18, Middelburg, 20.1)1 Carmen Muziektheatergezelschap GOV brengt de opera Carat Zie donderdag. Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur Wibi Soerjadi Wibi Soerjadi geeft een pianorecital. Zie vrijdag. Ons Dorpshuis, Kruiningen, 20.00 uur Reijn Goed Reijn Goed brengen hun nieuwe cabaretprogrammi Fase 2. Na hun debuutprogramma Glad IJs, slaan Reijn! alarm. Renate Reijnders en (Zeeuwse) Kim Goedegebm schelden, zoeken en springen. Dorpshuis, Renesse, 20.00 uur Vicki Brown Tribute to Vicki Brown is een avondvullende theaterpn Spectaculaire hoogtepunten worden afgewisseld doot nele momenten. Het uit ruim veertig musici bestaand orkest Benny's Big Show Orchestra vormt de vaste ba show. Naast de 150 musici, zangers en zangeressenverl medewerking de koren Sea Sound Singers en The Gd Singers uit Goes. Speciale gasten zijn de Amerikaanse Donna Lynton, de Engelse zangeres Marilyn David f Bakker. De opbrengst van dit benefietconcert komt li aan instellingen die zich bezighouden mert de opvang' kerpatienten en hun naasten. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Jaren zeventig De jaren zeventig en tachtig herleven in Den Dullaert. De noordhal wordt omgebouwd tot een megadiscotta pleet met glitterbollen, lichtorgels, blacklights, bellen! chines en fout behang. Dj's Patrick Roelands enEricI krijgen assistentie van enkele verrassende gast-dj'suiti gere Zeeuws-Vlaamse uitgaansleven. Den Dullaert, Hulst, 20.00 uur Siesa Toneelvereniging Siesa uit Sas van Gent speelt Ambiai keet. Dit stuk van Luc Kerkhofs en Louis Boonen speelt a een ziekenhuiskamer op de afdeling plastische d Twee vrouwn verblijven er voor een plastische in oud vrouwtje ligt er te wachten op haar... dood. Henk Branden regisseerde. De Speye, Sas van Gent, 20.00 uur Youp van 't Hek Youp van 't Hek brengt zijn programma Prachtige Pap" Zie vrijdag. Deze voorstelling is uitverkocht! Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur Poëtisch concert Stichting Anthonie Keldermans Concerten presenteert! tisch concert. Het concert draagt de titel De levensseizoenen. Tijdens rée musicale gaan poëzie en muziek een vruchtbare rel: Elk jaargetijde, verbonden met een periode van dele' wordt muzikaal uitgebeeld en voorafgegaan door een' lijk gedicht. De uitvoerenden komen allen uit Tholen tiste Annemiek Vogels, organist-clavecinist Jan de W ritus-predikant drs C. Balk. Stadhuis, Tholen, 20.15 uur Ja zuster, nee zuster Middelburgs Theater brengt Ja zuster, nee zuster in pW Het is een gezellige familiemusical, gebaseerd op de? mige tv-serie van Annie M. G. Schmidt en Harry' Een sprankelende, nostalgische voorstelling waarin spelers zang, dans en spel in elkaar laten overvloeienJ was in handen van Carla Schroot. Deze voorstelling b kocht. Minitheater, Middelburg, 20.30 uur Peter Pan Speedrock De band Peter Pan Speedrock geeft een concert. De drie rockers hebben de laatste tijd zo'n 200 optr» jaar, met inbegrip van Amerika en Europa. Brogum, Zierizee, 21.30 uur Tasha's World Tasha's World geeft een concert. Deze band, geformeerd rond de Rotterdamse zan? songwriter Tasha, speelde op gerenommeerde fes® Lowlands, Noorderslag en North Sea Jazz. Medewenl leent de Zeeuwse trompettist Rick Mol. De Piek, Vlissingen, 22.00 uur Salt Bag Rhythm Blues Band Salt Bag Rhythm Blues Band luistert de gobelinleni' ling op. De band is een fervent vertolker van diverse stijlen van Half om half jazzy, de andere helft ronduit stevig- Erts dag een aantal korte optredens te beluisteren van zang Aberson en Sander Gerretse op gitaarleunend op den Han van Nieuwenhuijzen en Dick 'Animal' Vijgen^1' deze middag gastspeler Johannes Milhous op mondna 't Kerkje van Ellesdiek, Ellewoutsdijk, 13.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 30