20 j aar fL-LJLfew Jm Xv V MË Verjaardagsfeestje met vier concerten in Zeeland 25 I Sean French gaat solo 27 I Musical met 22 Abba-hits THE JUKE JOINTS donderdag 9 oktober 2003 24 I Werken van barmhartigheid 1UMI JOIN11 Even slikken Sun Studio Willie Foster Redactie: 0113-315680 yVWW.pZC'Cli E-mail: redactie@pzc.nl postbus 31,4460 AA Goes. Advertentie-exploitatie: Woord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Uationaal: 020-4562500. De Zeeuwse bluesformatie The Juke Joints bestaat twintig jaar. De groep viert dat met een (dubbele) verzamel-cd, een DVD en een tour nee door de provincie. Alleen al dat laatste is bijzonder, want doorgaans reden The Juke Joints buiten Zeeland op, of zelfs buiten Nederland. Zo zijn lit jaar trips gemaakt naar Letland, Ierland, Engeland en Frankrijk. Tij- lens de optredens in Zeeland speelt een aantal voormalige bandleden mee. |ntwee decennia heeft de groep wat bezettingswisselingen gekend, maar altijd stonden vervangers klaar. „Als Peter Kempe belt.." Drummer/zanger Peter Kempe uit Kwadendamme is de oprichter van The Juke Joints. Met gitarist Rinus Oude- jans vormde hij twintig jaar ge leden een nieuwe groep, omdat hij na tien jaar was uitgekeken op het spelen bij de bluesrock formatie Silly Thing. „De koek was op. Ik heb nog een blauwe maandag in een Belgische band gezeten, maar toen heb ik The Juke Joints opgestart. In de vo rige band zaten mensen die niet zo vaak wilden optreden, ik wil de dat juist wel." Café De Pompe in Goes was een stamkroeg van The Juke Joints van het eerste uur. Kempe: „De eigenaar liet ons lekker veel spelen. Maar behoorlijk snel kwamen we terecht in het Ne derlandse en Belgische blues circuit. We wilden ook niet al te vaak op dezelfde spots in Zee land spelen." Tot een jaar of zes geleden heerste, ook onder popmuzi kanten in Zeeland, het hardnek kige vooroordeel dat in Zeeland voornamelijk bluesrock werd gespeeld. Kempe sluit niet uit dat dit te maken had met de re putatie die The Juke Joints bin nen enkele jaren wisten op te bouwen. „In Zeeland zijn de bluesgroepen altijd op de vin gers van één hand te tellen ge weest. Dus misschien sloeg dat inderdaad wel op ons." Zeker is dat The Juke Joints 1986 1988 1990 t J altijd een behoorlijke aantrek kingskracht hebben uitgeoe fend op talentvolle, semi-pro- fessionele muzikanten. „De band waar ik, vóór ik bij The Juke Joints kwam, in speelde, was er één van lang leve de lol", herinnert mondharmonicaspe ler Sonny Boy van der Broek uit Vlissingen zich. Zestien jaar ge leden trad hij toe tot The Juke Joints. „Ik kreeg een brief in de bus van Peter Kempe. Of ik inte resse had om bij The Juke Joints te komen spelen. Ik had er wel oren naar, maar dat ging niet zomaar. Eerst moest ik auditie doen en daarna ben ik een paar maanden meegeweest naar op tredens, terwijl ik het repertoire onder de knie moest zien te krij - gen. Op een gegeven moment was mijn voorganger Richard Eversdijk ziek en moest ik in vallen. Dat was in Leerdam. Ik had net zes nummers ingestu deerd, dus ik werd echt voor de leeuwen gegooid. Bovendien deed Peter wat hij nog steeds doet, na het derde of vierde nummer week hij al af van de setlijst. Maar het beviel prima. Ik heb het altijd hartstikke leuk gevonden en de laatste jaren is het alleen nog maar leuker ge worden. Als je zestien jaar bij een band blijft, moet je het wel naar je zin hebben." De Vlissingse gitarist Michel Staat speelt sinds zeven jaar bij The Juke Joints. Daarvoor maakte hij deel uit van Spot the nose, de groep waaruit ook Eversdijk en Van der Broek wer den gerecruteerd (Kempe: „Die j ongens mogen we wel een gratis jubileumcd-tje verstrekken"). Staat: „Dat was een leuk band je, we hadden ontzetten veel lol. Af en toe zaten we, gewoon voor the fun, wel eens te filosoferen in welke bands we wilden spelen. Afgezien van de voor de hand liggende meidengroepen was dat voor mij The Juke Joints. 'Als die bellen, ben ik weg', zei ik altijd. Niet in de veronder stelling dat het ooit zou gebeu- The Juke Joints. Van Links naar rechts: Sonny Boy van der Broek, Peter van Merode, Michel Staat, Peter Kempe. Als Peter Kempe belt. ren. Maar kijk, twee weken na dat we hadden opgetreden op het Bluesfestival Kwadendam me belde Peter Kempe." Bassist Peter van Merode uit Roosendaal heeft een vergelijk baar verhaal. „Ik had net af scheid genomen van de Boogie Dogs. De zanger belde op dat we nog drie optredens zouden doen en dan was het klaar. Ik was het gedoe helemaal zat. 'De blues kan me gestolen worden', dacht ik op dat moment. Maar ik had de hoorn nauwelijks neergelegd of de telefoon ging weer over. Peter Kempe aan de lijn met de mededeling dat The Juke Joints op zoek waren naar een bassist. Dat was even slikken. Als The Juke Joints bellen, wordt het toch een ander verhaal. Ik kreeg allemaal cd's en cassettes thuis en zes weken de tijd om het re pertoire in te studeren. Binnen twee weken ging de telefoon. Weer Peter Kempe. 'Heb je al wat nummers ingestudeerd?', vroeg hij. 'Een stuk of twintig', zei ik stoer. 'Mooi', zei hij. 'Dan kan je morgen met ons meedoen, want Casper heeft een acute hernia.' Dat was Casper Be- rents, mijn voorganger. Ik kreeg mijn vuurdoop in Nijmegen. De hele nacht niet geslapen na tuurlijk, omdat ik als een gek al die nummers moest instuderen. Het ging best wel oké en dat vonden de jongens ook. 'We doen een tourtje van een dag of acht in Frankrijk', zeiden ze. 'Ga je mee?' Ik mijn vriendin bellen. Ze zei: 'Weet je wat. Doe het maar, dan kom je er meteen achter of het wat voor je is.' Ik In 1986 brengen The Juke Joints hun eerste geluidsdrager uit, de elpee Dancing Shoes. De fomatie bestaat dan uit Peter Kempe, Rinus Oudejans, Ri chard Eversdijk en bassist Jaap Bou- wense. Als twee jaar later Red ver schijnt, is Eversdijk vervangen door Sonny Boy van der Broek en Bouwense door bassist Rien van der Schraaf. Te vens is de groep uitgebreid met toetse nist Wouter Izeboud. In dezelfde bezet ting wordt Live in Brogum opgenomen. Op Look for you, uit 1992, is Van der Schraaf vervangen door Casper Be- rents. Na TinHouse in 1994verschijntin 1996 het aan Rory Gallagher opgedra gen live-album One, two, five...live. Ize boud heeft dan de band verlaten. Kort daarop maakt Oudejans plaats voor Mi chel Staat. In 1998 onstaat de huidige formatie, met Peter van Merode op bas. Die groep brengt de platen Walking down Memphis (1999), Willie Foster The Juke Joints live (2000) en Live in Ire land (2001) uit. Het verzamelalbum The Juke Joints 20 years bestaat uit twee schijfjes. Het ene bevat een keuze uit de negen eerder uit gebrachte albums, het tweede bevat speciale bonustracks, onder meer opge nomen tijdens Moulin Blues 2002, tij dens een programma in april 2002 van het Ierse station Radio Kilkenny en tij dens een concert in het Arsenaaltheater in Vlissingen, op 15 oktober 1999, waar met een bigband nummers van Brian Setzer werden uitgevoerd. De DVD Live on Moulin Blues 2002 be vat behalve een registratie van het ge noemde concert ook opnamen van The Juke Joints in de Sun Studio in Memphis. Het twintigjarig bestaan wordt in Zee land gevierd met vier concerten waar aan ex-Juke Joints deelnemen. Vrijdag 17 oktober, tijdens de tiende bluesroute van Goes, speelt de groep in 't Beest in Goes (21.00 uur), zaterdag 1 november in De Piek in Vlissingen (21.00 uur, met zanger Mark Wenner van The Night- hawks), zondag 9 november in Porgy Bess in Terneuzen (15.30 uur) en zater dag 22 november in Brogum in Zierik- zee (21.30 uur). Op 24 oktober, als The Juke Joints op de dag af twintig jaar bestaat, staat een concert gepland tijdens het jazzfestival in het Ierse Cork. zei: 'Oké, ik hou ook van jou' en hup daar ging ik, naar Frank rijk." Voor Kempe lopen de werk zaamheden voor The Juke Joints over in zijn baan als orga nisator van het Bluesfestival Kwadendamme en de bluesrou tes in Goes, Vlissingen, Middel burg en Terneuzen. Van der Broek, Staat en Van Merode combineren het spelen in The Juke Joints met een vaste baan. Staat: „Hoe professioneel de groep ook is, ik zie het niet als echt werk. Als ik een weekend leuk heb gespeeld, staat dat bij na gelijk aan een week vakan tie." Van Merode: „Peter organi seert alles perfect. Wij hebben er geen omkijken naar. Wij moeten alleen op tijd kijken of we vrij kunnen krijgen. Ik heb in zat bandjes gezeten, maar geen er van was zo'n gespreid bedje als The Juke JointsVan der Broek: „De meester regeert met strakke hand. Alles is beregoed gere geld." Met de rock rollin' blues naar voorbeeld van Rory Gallagher en The Nighthawks hebben The Juke Joints van begin af aan goed geboerd, maar niemand had kunnen vermoeden welke vlucht de groep in de jaren ne gentig zou nemen. In 1994 wer den de Zeeuwen uitgenodigd voor het door BB King georga niseerde Delta Blues Festival in het Amerikaanse Greenville Mississipi. Twee jaar later werd een gedeelte van de cd Walking down Memphis opgenomen in de legendarische Sun Studio in Memphis, de plek waar Elvis Presley begon. „Twee jaar daar- foto Ruben Oreel voor had ik die als toerist be zocht", vertelt Kempe. „Nu na men we er zelf op. Ongelofelijk." Uit die trip kwam ook het con tact voort met de bejaarde mondharmonicavirtuoos Willie Foster. De daaropvolgende tournee door de Benelilx resul teerde in de cd Willie Foster The Juke Joints live. Vorig jaar stonden The Juke Joints gepro grammeerd op Moulin Blues, Nederlands belangrijkste bluesfestival in Ospel. Van dat optreden verschijnt binnenkort de DVD Live on Moulin Blues 2002. Een hoogtepunt van dit jaar was een optreden tijdens het North Sea Jazz Festival in Den Haag. Staat: „Dat je naast Tony Bennett in de rij staat om je armbandje op te halen. On voorstelbaar toch? Hij kreeg trouwens wel heel wat meer comsumptiebonnen. In de tourbus naar Frankrijk heeft het viertal enkele maan den geleden alle eigen geluids dragers afgeluisterd om een compilatie-cd samen te stellen. Daaruit kwam duidelijk naar voren dat de groep een ontwik keling heeft doorgemaakt. Kempe: „Vroeger waren we heavier. Recht door zee." Staat: „The Juke Joints zijn veelzijdi- ger geworden. We zijn strakker gaan spelen, maar we gebruiken ook meer verschillende instru menten. We spelen nog steeds rock rollin' blues, maar inmid dels ook met invloeden uit tex mex, zydeco en folk. De nadruk ligt ook wat meer op de originele blues en wat minder op de rock." Na twintig jaar is de rek er nog lang niet uit. Kempe: „De Nighthawks bestaan vierender tig jaar en nog steeds geven ze tweehonderd concerten per jaar. Dat is wel een voorbeeld." Staat: „En wat te denkeh van Willie Foster? Die was achten zeventig toen hij met ons op trad. Dus we hebben nog wat jaartjes te gaan." Ernstjan Rozendaal 1992 1994 1996 1999 2000 2001 2003 The Juke Joints

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 23