PZC Oltmans bondscoach Pakistan Advocaat is regie een beetje kwijt Wesley Sneijder lijkt zeker van basisplaats Engelse spelers gaan gewoon naar Turkije Michael Schumacher blijft op zijn hoede 21 Veertiende plaats in tijdrit geeft renster goed gevoel voor zaterdag Ronald de Boer hervat training donderdag 9 oktober 2003 Lekker Kadijk/Leenstra verder op WK Barcelona met hakken over sloot Recordwinst Newcastle United Clijsters en Henin op postzegels Scheidsrechter geveld door telefoon Carl Verheijen in NeCeDo-bestuur Wereldtitel voor Rus Ignatiev Zwart Wit mag weer voetballen Beste prijs voor Best-trofee manchester - Een trofee van de voormalige voetbalve- dotte George Best heeft bij een veiling van sportattributen in cnester bijna 250.000 euro op gebracht. Bondscoach betrapt op het meten met twee maten Mediaschild Weer drie afvallers bij Jong Oranje isaiiiiiii: Invalbeurt Tegenvaller Record van onze sportredactie RAWALPINDI - De Pakistaan se hockeybond heeft Roelant Oltmans aangesteld als coach van de nationale ploeg. Hij heeft bij de voormalige hoc- keygrootmacht een contract getekend tot december 2004. Ka de teleurstellende resulta ten onder Pakistaanse coaches wil de bond het weer met een buitenlander proberen. Hans Jorritsma leidde de ploeg in 1994 ten koste van Nederland naar de laatste grote prijs, het goud bij het wereldkampioen schap. Twintig jaarna de olym pische titel moet Oltmans het team weer succes brengen bij de Spelen, volgend jaar in Athene. Oltmans won met het Nederlands team goud tijdens de Spelen van 1996 in Atlanta. Hij wordt bij Pakistan een soort bondscoach op afstand. Voor de grote evenementen reist hij twee weken voor aan vang af. Voorlopig gaat het om vijf toernooien: Afrikaans- Aziatische Spelen (eind deze maand), zeslandentoernooi in Kuala Lumpur (januari), olympisch kwalificatietoer nooi (begin maart), Olympi sche Spelen (eind augustus) en de Champions Trophy (decem ber). Oltmans zet zijn werk zaamheden als hoofdcoach van het mannenteam van Klein Zwitserland normaal voort. „Het programma van Pakistan en van KZ bijt elkaar nauwe lijks", liet KZ-preses Ties Kruize weten. Oltmans groeide als hockey- coach uit tot onbetwitse kam pioenenmaker. Naast de olym pische titel in 1996 behaalde hij met de mannen en de vrou wen de wereldtitel (1998 en 1990) en won twee keer de Champions Trophy (1996 en 1998). De voormalige sportleraar uit Oegstgeest maakte in 1999 ver rassend de overstap naar het voetbal. Hij werd directeur van NAC in Breda. Wegens de grote financiële problemen vertrok hij in augustus 2002 bij de Bre dase club. RTR/ANP Melchers voelt de wind in de rug Hnnr Edward Swier HAMILTON - De vlaggen hin gen slap langs de masten op Main Street in Hamilton. Maar Mirjam Melchers voelde giste ren tijdens de tijdrit niettemin 'dewind in de rug'. De 28-jarige renster wil ermee zeggen dat ze klaar is voor de wegwedstrijd van zaterdag. Niet de tijdrit van gisteren, maar de wegwedstrijd van za terdag. Dat is het grote doel van 2003. Waar ze afgelopen jaren altijd de waan van de dag volg de, en vorm haast niet viel te plannen, werkte de tegenwoor dig in Moergestel woonachtige Farm Frites-kopvrouwe dit sei zoen veel planmatiger. „Ik heb het hele jaar geen dip gekend. En vandaag kon ik weer lekker diep gaan. Dat is een goed te ken." Melchers eindigde weliswaar bij lange na niet in de buurt van het podium - ze werd veertiende op 1.43 minuten van de Spaanse wereldkampioene Joana So- marriba - maar tot een teleurge stelde blik leidde dat geenszins. Moe was ze wel. Maar lekker moe. „Deze tijdrit is geen mo ment echt vlak. Het gaat om hoog en dan weer naar beneden. Een goed ritme vinden is dan lastig en je hebt geen idee waar je ten opzichte van de rest rijdt. Maar ik kon tenminste wel alles uit de kast rijden. En dat is, zo vlak voor de wegwedstrijd van zaterdag, lekker. Ik houd hier een goed gevoel aan over. Deze prikkel had ik nog even nodig." Melchers wilde in het verleden alles. Overal en altijd presteren. In de wereldbekerwedstrijden, de kleine en grote rondes (zoals de Tour Féminin) én de wereld titelstrijd. Het was onbegonnen werk. „Wil je op het podium in de Tour eindigen, dan moet je je daar puur op richten. En, om af te vallen, niet meer eten." Ze vindt het dat niet waard. „Het is in die ronde altijd slecht gere geld. Je zit meer in de auto dan op de fiets, het eten is slecht, de hotels zijn matig en je ligt van wege de verplaatsingen vaak laat op bed. Bovendien levert het nauwelijks publiciteit op." De Tour liet Melchers dit jaar dan ook links liggen, het we reldbekerklassement zette ze eveneens uit haar hoofd. De ge boren Gendtse werd niettemin derde in de eindrangschikking. De eendaagse evenementen kre gen alle prioriteit. „Want ik weet dat ik daar goed in ben." Tussendoor was voldoende tijd voor rustperiodes en trainings kampen op hoogte. „Ik heb dit seizoen meer dan ooit gepland." Het wereldkam pioenschap kreeg een speciale plaats op de kalender. Revan- chegevoelens spelen daarbij on getwijfeld een rol. Vorig jaar op Zolder werd Melchers in de slot- ronde, met uitzicht op een me daille, het slachtoffer van een valpartij. Ongeacht de afloop van zater dag weet Melchers dat ze voor volgend jaar, met hulp van haar levensgezel Jean-Paul van Pop- Mirjam Melchers in actie tijdens de tijdrit over 20,8 kilometer in het Canadese Hamilton. pel, dezelfde lijn zal volgen. „Dan is de olympische wegwed strijd in Athene. En dat is im mers ook een eendaagse koers." De tweede Nederlandse, Loes Gunnewijk werd teleurstellend 34ste op 3.20 van Somarriba, Dit jaar won de ex-schaatsster uit Rekken verrassend een tijd rit in de Giro d'Italia. Pas na een hoop lawaai was Gunnewijk door bondscoach Egon van Kes- sel aangewezen voor de wereld titelstrijd. Op het Nederlands kampioenschap in Bergeijk foto Vincent Jan nink/ANP werd Gunnewijk slechts vierde. Via een omstreden 'bike-off' met kampioene Jolanda Cools- Van Dongen dwong Gunnewijk alsnog selectie af. GPD RIO DE JANEIRO - Rebekka Kadijk en Marrit Leenstra heb ben bij het WK beachvolleybal in Rio de Janeiro de laatste 32 bereikt. Het Nederlandse duo won gisteren op het beroemde strand van Copacabana de laatste groepswedstrijd tegen Ga- briele Jobst en Patricia Stragliotto overtuigend met 2-0. Ka- dijk en Leenstra eindigden door dit resultaat als tweede in groep G achter de Amerikaansen Jenny Jordan en Annett Da- vis, van wie zij verloren. ANP MADRID - FC Barcelona heeft met veel moeite de tweede ron de bereikt van het toernooi om de Spaanse voetbalbeker. De Catalanen wonnen met 1-0 bij Gramanet, dat uitkomt in de derde divisie. De Braziliaan Ronaldinho maakte de bevrij dende treffer vijf minuten voor tijd. Barqa-trainer Frank Rijkaard had Patrick Kluivert buiten de ploeg gelaten. Cocu was na een schorsing terug in de basis en speelde de hele wed strijd. Dat gold ook voor Van Bronckhorst. Real Madrid won met 3-0 van San Sebastian de los Reyes (ook derde divisie). Deportivo kwam met 1-0 goed weg bij Compostela. Athletic de Bilbao zal de Copa del Rey niet winnen. De club uit de Pri- mera Division ging er bij Gimnastica Torrelavega uit: 2-1. ANP LONDEN - Newcastle United heeft vorig seizoen een record winst geboekt. De voetbalclub uit de Premier League, in de Uefacup tegenstander van NAC, hield 39,4 miljoen euro over. De deelname aan de Champions League, vorig seizoen, was een belangrijke bron van inkomsten. DPA BRUSSEL - De Belgische tennissters Kim Clijsters en Justine Henin zijn in november te zien op nieuwe postzegels in België. De Belgische post heeft gekozen voor bekende Belgen op een zegel. Clijsters is nummer één op de wereldranglijst in het vrouwentennis, Henin volgt haar op de voet. Waarschijnlijk presenteert de post in 2004 meer zegels met bekende Belgen, onder wie de astronauten Frimout en De Winne. ANP MADRID - Het Spaanse bekerduel tussen Castellon en Valen cia is gestaakt nadat scheidsrechter Jesus Tellez Sanchez was getroffen door een mobiele telefoon die vanaf de tribune naar zijn hoofd werd geslingerd. De arbiter had Valencia, bij de stand 1-1 en met nog acht minuten te gaan, een discutabele strafschop gegeven. De Spaanse voetbalbond moet nu bepa len of Valencia doorgaat naar de tweede ronde of dat de wed strijd moet worden uitgespeeld, te beginnen met de penalty. ANP/DPA CAPELLE AAN DEN IJSSEL - Carl Verheijen is toegetreden tot het bestuur van het Nederlands Centrum voor Doping- vraagstukken (NeCeDo). De schaatser van TVM neemt de plaats in van roeier Nico Rienks. Verheijen maakt ook deel uit van de atletencommissie van NOCNSF. Het NeCeDo hoopt dat de voormalig wereldkampioen op de tien kilometer (2001) door beide functies goed te combineren invloed kan uitoefe nen op het Nederlandse antidopingbeleid. ANP HAMILTON - De Rus Michail Ignatiev heeft gisteren bij de WK wielrennen in Hamilton de individuele tijdrit voor junioren gewonnen. Ignatiev had voor de 20,5 kilo meter 27 minuten en 1 seconde nodig. Tweede werd de Oekraïe- nerDmitro Grabovskii op 21 se conden. Eén tel daarachter werd de Zweed Viktor Renang derde. Nederlands kampioen Kai Reus stelde teleur. De Noord-Hollander werd slechts twintigste. „Vanaf het moment dat ik op het startpodium stond, zakte alles in elkaar. Ik heb geen moment lekker gereden", klaagde hij na afloop. Reus miste in de voorbereiding anderhalve week door een knie blessure. Beste Nederlander werd nu Tom Stamsnijder, zoon van Hennie Stamsnijder. Hij werd elfde. ANP ROTTERDAM - De leden van Zwart Wit '28 kunnen zaterdag weer in actie komen. De KNVB besloot het speelverbod voor de Rotterdamse voetbalclub op te beffen, nadat voorzitter Rick Bergen de huurschuld van 16.193,45 euro gistermiddag bij de gemeente Rotterdam had voldaan. Jk ben blij dat het gelukt is. Een aantal sponsors en vrien den én ikzelf hebben een bijdra- go geleverd", aldus Bergen, wiens eerste elftal in de hoofd klasse B van het zaterdagvoet bal uitkomt. Met het inlossen van de huurschuld zijn niet alle financiële problemen opgelost. Borgen zoekt met diverse partij- onnaar een oplossing. GPD Be 57-jarige Noord-Ier had zijn beker voor de eretitel Europees Voetballer van het Jaar 1968) te °P aangeboden. Een anonie me liefhebber deed per telefoon ,et hoogste bod. Best ontving j|ijn trofee nadat hij zijn club Manchester United naar de Eu- r°pa Cup voor landskampioe- n® had geleid. Op Wembley wad Benfica verslagen, mede oor een doelpunt van de toen- ma'ige volksheld. ANP/RTR door Jaap van Essen NOORDWIJK - Dick Advocaat is de greep op de gebeurtenissen rond Oranje een beetje kwijt. Dat is niet zo'n verras sende conclusie gezien het feit dat het Nederlands elftal is veroordeeld tot de play-offs teneinde het EK van 2004 nog te halen. Maar de bondscoach heeft ook de regie binnen zijn selectie niet meer echt in handen. Amper vier weken geleden nog maar was de bondscoach uiterst tevreden over het groepsgesprek dat plaatsvond in Hotel ter Duin in Noordwijk. Volgens Advocaat wezen alle spreekwoordelij ke neuzen weer dezelfde kant op. Dat viel dus even tegen. Niet alleen werd bij Tsjechië smadelijk verloren, daarna bleek het 'media-schild' dat rond Oranje was geweven niet te be staan. En dat was nu net een van de hoofditems van het door Advocaat geï nitieerde groepsgesprek. De bondscoach ergert zich al tijden groen en geel aan het feit dat niets in de schoot van het nationale team geheim blijft. En wat gebeurde er na de inter land tegen Tsjechië, nog geen week na dat zeer nuttige gesprek? Frank de Boer uitte openlijk kritiek op de bondscoach en een medespeler (Ooijer), Ruud van Nistelrooij schreeuwde en tierde na zijn ZEIST - Bondscoach Cor Pot van Jong Oranje heeft nog maar zestien voetbal lers tot zijn beschikking voor de inter land met Moldavië. Jordi Hoogstrate (PSV), Anuar Diba (NAC) en David Mendes da Silva (Sparta) meldden zich gisteren af bij Pot. De bondscoach riep Ferry Bodde (Den Haag) op als enige vervanger, waardoor de selectie slechts zestien namen heeft. Het elftal is inmiddels uitgeschakeld voor deelname aan de Olympische Spe len. Het duel tegen Moldavië wordt za terdag in Helmond gespeeld. ANP door Henri van der Steen KATWIJK - Wesley Sneijder maakt naar verwachting za terdag zijn debuut in de basis van het Nederlands elftal, als Oranje in Eindhoven de EK- interland tegen Moldavië speelt. wissel en noemde de trainer zelfs kei hard (zoals gisteren bekend werd) een lafaard. En als klap op de vuurpijl kwam uiteindelijk ook nog de affaire Ricksen naar buiten. Pijnlijk voor Advocaat, die - zo bleek gisteren na de eerste training voor de interland om des keizers baard tegen Moldavië - zich eigenlijk geen raad meer weet met alle 'lijntjes' die er tus- Patrick Kluivert, hierin duel met Pierre van Hooijdonk, was gisteren de enige spe ler van Barcelona die zich voorbereidde op het duel met Moldavië. foto Marcel Antonisse/ANP Oranje begon gisteren de voor bereiding met een training die vier Barcelona-spelers aan zich voorbij lieten gaan. Cocu, Reiziger, Overmars en Van Bronckhorst mochten in het hotel achterblijven, omdat ze een dag eerder nog (voor de be ker) hadden gespeeld; Kluivert stond wel op het kletsnatte trainingsveld. De training maakte iets duide lijk over het elftal waarmee Advocaat zal beginnen. In het partij spel zeven tegen zeven werd de ene ploeg gevormd door Van der Sar, verdediger Stam, de middenvelders Sneij- sen Oranjespelers en de media zijn ge sponnen. „Blijkbaar blijft er nooit iets geheim. Dat is heel vervelend en ik weet de oplossing ook niet. Wist ik maar wie er verantwoordelijk zijn, dan nam ik meteen maatregelen." Inderdaad weet Advocaat zich er geen raad mee. Hij schorste Ricksen omdat die in een dronken bui een hoteldeur in trapte. „We hebben dat aan de hele se lectie verteld en afgesproken dat de schorsing geheim zou blijven." Jammer, natuurlijk lekte het akkefietje weer uit. En dus staat de bondscoach voor paal, want omwille van de geheim houding loog hij voorafgaande aan de interland tegen België dat Ricksen 'even niet nodig was'. Dat was dus lie gen, al zag de bondscoach dat gisteren om onduidelijke redenen toch anders. Daarom moest gisteren toch maar even gevraagd worden of de niet geselecteer de Hasselbaink wellicht geschorst is. „Nee die is niet geschorst", antwoordde Advocaat. Waarvan acte. En passant meldde Advocaat dat hij zich ook recent weer aan Ricksen heeft geërgerd. „Ik snap niet dat Ricksen in een interview weer moest melden dat er wel zes of zeven spelers dronken waren in Minsk. Daarmee beschadigt hij weer anderen, dat hoor je niet te doen." Een dezer dagen zal de bondscoach ook Frank de Boer nog vermanend toespre ken. De aanvoerder had de kritiek op de invalbeurt van André Ooijer ook intern moeten houden. De vraag of Advocaat soms met twee maten meet (Van Nistel rooij werd geschorst, Frank de Boer niet) beantwoordde hij ontkennend. „Het zijn twee heel verschillende za ken." Toch meet Advocaat wel degelijk met twee maten. De normen die voor zijn spelers gelden, bestaan blijkbaar niet voor de assistent-bondscoach. Willem van Hanegem voer afgelopen zondag bij betaalzender Canal+ in zijn rol als analyticus uit tegen Frank de Boer. Mag Willem van Hanegem wel van alles roe pen over Oranje? Advocaat: „Willem mag doen wat hij wil bij Canal+." Het is niet zo vreemd dat Advocaat de regie een beetje kwijt is. GPD der en Van der Vaart en de voorhoede Van der Meijde, Kluivert, Robben. Sneijder - heerlijk op dreef in Katwijk - lijkt zeker van een startplaats, ook omdat Advo caat met twee vleugelspitsen zal willen spelen tegen de krui meldieven uit Moldavië, die overigens enkele maanden ge leden de miljonairs van Oranje nog wel het schaamrood op de kaken voetbalden. GPD van onze sportredactie ST ALBANS - De Engelse inter nationals zien af van een boycot van de beslissende kwalificatie wedstrijd voor het Europees kampioenschap, zaterdag in en tegen Turkije. „We zijn heel erg blij dat we kunnen melden dat de voltallige ploeg naar Turkije zal reizen", liet een woordvoerder van de Engelse voetbalfederatie (FA) gisteravond weten. De spelers van de nationale se lectie dreigden met een staking uit woede over de schorsing van mede-international Rio Ferdi nand. Hij werd eerder deze week uit de Engelse selectie verwij derd, omdat hij eind vorige maand een dopingcontrole had gemist. Engeland zou voor het EK- kwalificatietoernooi zijn gedis kwalificeerd bij doorgang van de boycot. De Engelsen hebben aan een gelijkspel in Istanboel genoeg om zich rechtstreeks te plaatsen voor het eindtoernooi om de Europese titel komend jaar in Portugal. Voor bondscoach Eriksson van Engeland is het verlies van de 24-jarige Ferdinand een grote tegenvaller. Desondanks deelde hij gisteren in de vreugde. „Ik ben verheugd dat alles is uitge praat. Nu kunnen we ons voor 100 procent op voetbal concen treren." ANP/RTR door Cilya van der Kooy TOKIO - Michael Schumacher rekent zich nog niet rijk in de strijd om de wereldtitel in de Formule 1. De Duitse autocou reur heeft in de afsluitende race zondag in Japan slechts één punt nodig om zich te verzeke ren van zijn zesde wereldkam pioenschap, een record. „Die voorsprong van negen punten geeft me aan de ene kant een veilig gevoel, maar aan de andere kant kan ik alleen maar verliezen"liet Schumacher gis teren weten. „Iedereen gaat er van uit dat ik de titel al binnen heb, maar dat is natuurlijk niet zo. Ik zal zondag heel voorzich tig zijn en me concentreren op mijn taak. Ik hoop dat ik succes zal hebben. Voor mezelf, het team en de mensen die mij steu nen." De Fin Kimi Raikkonen kan Schumacher nog van de ti tel afhouden. Hij moet zondag dan wel winnen. De Duitser do mineerde de afgelopen jaren echter de races in Japan met drie zeges op rij. „Het circuit in Su- zuka ligt mij goed. Het is mijn favoriete circuit." Als Schumacher de wereldtitel behaalt, zal hij de Argentijnse legende Juan Manuel Fangio overtreffen. Hij won in de jaren vijftig van de vorige eeuw vijf keer het kampioenschap. AFP van onze sporredactie GLASGOW - Ronald de Boer heeft bij Glasgow Rangers de training hervat. De voormalige Ajacied was sinds het begin van het seizoen uit de roulatie door een operatie aan zijn knie. De middenvelder wordt klaarge stoomd voor de kraker tegen Manchester United, op 22 okto ber in de Champions League. Drie dagen eerder speelt Glas gow Rangers de uitwedstrijd te gen Motherwell. In dat duel moet De Boer bewijzen dat hij het topniveau weer aankan. Speciaal voor hem organiseert Rangers komende woensdag een oefenwedstrijdje om hem ritme te laten opdoen. Met de aanstaande rentree van De Boer is ook Fernando Rick sen op de weg terug. De bij Oranje in ongenade gevallen verdediger ontbrak de laatste wedstrijden door een hoofd blessure. Volgens trainer Alex McLeish is Ricksen voor het duel met Motherwell zeker weer beschikbaar. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 21