Mabel doorbreekt stilzwijgen ATTENTIE Kamer kraakt subsidieplan Hoogervorst 5 14 21 Oudkerk voor korten op kinderbijslag na discriminerend gedrag Illllllllllllllllllll A A Rechtbanken dubben over chipknip als betaalmiddel Sancties uit ergernis over vermeende banden met terroristen 9,10,11 OKTOBER l, DOMINICUS BV bin n9n uit wmmm tmÊÊÊÊtmÊÊÊÊammm Crèche voor mannen is groot succes Hulpbisschop versleten voor carnavalsgek Kamer eist uitleg over luxe UWV Schwarzenegger gouverneur Minicamping mag niet groeien Spaanse beste tijdrijdster Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 15° '12° NW 4 Zachter 246e jaargang no. 241 donderdag 9 oktober 2003 los nummer 1,20 maandmenu 23 Gevolgen Vergelding Cijfermatig UNIEKE HAPPENING IN GOES GROTE HAARDENSHOW Geen brief de Jonge Hoek van Dijke Louis Hemelaar Palladio van der Poel 168 555530 J Veel bewolking en af en toe regen of mot regen. Matige tot vrij krachtige (noord westenwind. Het wordt 15 graden. Gebakken scampi's in looksaus met salade daarna een mixed grill van 3 verschillende vleessoorten en als afsluiting het dessert van de chef. Boulevard Evertsen 2/8 Vlissingen Tel. (01 18) 441 441 www.raymondo.nl URANT WÊtÊÊÊÊÊÊBBBÊm^m*£tmmatmÊHmmBmHÊÊmmuÊÊmtÊÊBmÊiËaam B—BBCP HAMBURG - Een nieuw soort crèche is in Duits land een groot succes. Al leen is de opvang niet be doeld voor kinderen, maar voor mannen die op zaterdagmiddag niet mee uit winkelen willen met hun vrouwen. In de Nox Bar in Hamburg kunnen vrouwen hun man voor tien euro tot 18.00 uur achterlaten. Ze krij gen zelfs een bonnetje waarmee ze hun eega aan het einde van de middag weer op kunnen ophalen. Manlief wordt voorzien van een naamplaatje, twee biertjes, een warme maaltijd, spelcomputers en een groot tv-scherm waarop voetbalwedstrij den te zien zijn. Ook is er de mogelijkheid een cur sus doe-het-zelf te volgen. Het idee lijkt aan te slaan, want in de eerste week werden in de 'Mannergar- ten' twintig mannen ach tergelaten en in de tweede week 27. De meeste man nen moesten volgens be drijfsleider A. Stein eerst lachen om het idee. Ver volgens verbaasden ze zich erover hoe goed ze met de andere mannen op konden schieten. Overigens bleek in sep tember Uit een onderzoek van een Britse psycholoog dat een man en een vrouw die samen winkelen na ge middeld 72 minuten ruzie krijgen. Op dat moment heeft de man er genoeg van. ANP ARNHEM - Rechters in het land dubben over de vraag of de chipknip een 'passend betaal middel' is. Ze zijn het hier on derling niet over eens. Een inwoner van Nijmegen kreeg gisteren gelijk van het ge rechtshof in Arnhem. Hij had gesteld dat de gemeente Nijme gen hem niet kan dwingen met de chipknip voor een parkeer plaats te betalen. Hij had dat ge weigerd en een bon gekregen. Volgens het gerechtshof moet het altijd mogelijk zijn om met klinkende munt te betalen en daarom vernietigden de rech ters de opgelegde parkeerbon. In Nijmegen kan op veel plek ken geen muntgeld in een par keerautomaat worden gestopt. In Rotterdam kan dat sinds en kele jaren zelfs vrijwel nergens meer, alleen nog in parkeerga rages. Onduidelijk is wat de gevolgen hiervan zijn voor het Nijmeegse en Rotterdamse parkeerbeleid. Een rechter in Den Haag deed namelijk eerder de uitspraak dat gemeenten wel degelijk het recht hebben om parkeermeters te installeren waar uitsluitend elektronisch betaald kan wor den. De Haagse rechter wees op een besluit van het kabinet in 2001 waarmee de weg vrij werd gemaakt voor elektronisch be taald parkeren. Daarbij is toen wel aangegeven dat er voldoen de andere betaalmogelijkheden moeten zijn. Overigens wil de gemeente Nij megen alweer grotendeels van de chipknip-parkeerautomaten af, omdat is gebleken dat de meeste bezoekers van de stad de chipknip een onding vinden. Sinds de introductie ervan (be gin 2002) mijden veel mensen het Nijmeegse centrum. Dat heeft de stad al een miljoenen- verlies opgeleverd. GPD Amerikanen straffen Syrië van onze redactie buitenland WASHINGTON - Een commissie van het Ameri kaanse Huis van Afge vaardigden stemde giste ren voor het instellen van economische en diploma tieke sancties tegen Syrië. Daarmee is de eerste stap gezet voor sancties tegen dat land. De kans is groot dat het advies van de commissie volgende week wordt overgenomen door het hele Huis van Afgevaardig den en daarna door de Senaat. President Bush gaf gisteravond via zijn woordvoerder aan dat hij in dat geval zijn handteke ning onder het wetsvoorstel zal zetten. Het Witte Huis had de afgelopen maanden Republi keinse leiders juist gevraagd om niet met het sanctievoorstel te gen Syrië te komen om het vre desproces voor het Midden- Oosten niet te verstoren. Door frustatie over het mislukken daarvan en de woede over de vermeende banden van Syrië met terroristische groepen in de Palestijnse gebieden, liet het Witte Huis zijn bezwaren varen. Een van de initiatiefnemers voor het wetsvoorstel, de Demo craat Eliot Engel zei gisteren dat met het besluit van de com missie 'een duidelijke bood schap aan Damascus wordt ge stuurd dat de Verenigde Staten steun aan terroristische organi saties niet tolereert'. Israël is niet onder de indruk van het dreigement van de Syri sche ambassadeur in Spanje. Die zei gisteren dat zijn land volgende aanvallen van Israël op Syrisch grondgebied militair zou vergelden. „Dit soort verklaringen is voor al bedoeld voor de Arabische wereld, om de indruk te wekken dat Syrië vastberaden is in de strijd tegen Israël", zei een hoge Israëlische veiligheidsfunctio naris in reactie op de uitlatingen van de gezant in Madrid. „Israël is niet uit op een escalatie met Syrië en heeft dan ook maatre gelen getroffen om die te voor komen", zei hij. De veiligheidstroepen in Israël namen gisteren extra veilig heidsmaatregelen na een reeks waarschuwingen voor terroris tische aanslagen door Palestij- nen. Dat heeft de Israëlische krant Ha'aretz gemeld. Het Israëlische leger heeft alle Palestijnse steden op de Weste lijke Jordaanoever van de bui tenwereld afgesloten. Militai ren blokkeren de doorgaande wegen in de Gazastrook. Ook op de toegangswegen naar de be langrijkste Israëlische steden zijn blokkades opgeworpen die leiden tot verkeersopstoppin gen. ANP/AFP/RTR Scouts voeren actie op het Plein in Den Haag tegen de voorgenomen bezuinigingen van het kabinet. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het plan van minister Hoogervorst van Volksgezondheid, Wel zijn en Sport (VWS) om 130 subsidies voor jeugd-, sport- en welzijnsorganisa ties te schrappen vindt geen genade in de ogen van de Tweede Kamer. Hoogervorst en staatssecretaris Ross moeten vóór de begrotingsbehandeling volgende maand met een beter plan voor de dag komen. Dat was gisteren de uitkomst van een Kamerdebat over het subsidiebeleid. Een bijna unanieme Kamer verwees het plan zoals het nu voorligt naar de prul lenmand, omdat de argumenten om al dan niet te snoeien vaag en inconsequent zouden zijn. Het ministerie wil de subsi dies van 130 instellingen staken en 170 instellingen tien procent minder geven. Het gaat om organisaties als Scouting, het Joods Maatschappelijk Werk, de Ne derlandse Golf bond en het Rode Kruis. 'Dom en gênant' noemde SP-Kamerlid Kant het plan. 'Broddelwerk', oordeelde haar PvdA-collega Van Dijken. „Dit zijn alleen bezuinigingen voor de korte ter mijn." Volgens D66 moet de minister eerst kijken naar overlappingen. „Pro testantse, rooms-katholieke en moslim organisaties doen eigenlijk allemaal het zelfde. Organisaties die hetzelfde werk uitvoeren of zich op dezelfde doelgroep richten zouden hun krachten moeten bundelen. Zo bespaar je kosten," oor deelde D66-Kamerlid Lambrechts. Hoo gervorst zegde toe binnen enkele weken met een nieuwe notitie te komen waarin hij tot in detail zal toelichten op welke gronden hij de ene instelling geen subsi die meer geeft en een andere geheel of ge deeltelijk spaart. De Kamer kon zich niet aan de indruk onttrekken dat de voormalig minister van Financiën alleen cijfermatig heeft gedacht in plaats van inhoudelijk naar de subsidies te kijken. De minister had namelijk gezegd dat als een organisatie met succes haar subsidiestop bij de rech ter aanvecht de pijn zal worden verdeeld, waardoor ook instellingen moeten bloe foto Juan Vrijdag/ANP den die nu zijn ontzien. De bewindsman wil echter koste wat kost op een totale subsidiebezuiniging van 127 miljoen uit komen, zoals in het regeerakkoord is af gesproken. Hoogervorsts opmerking dat de CNV Jongeren gekort moeten worden omdat de jongerenorganisatie van de FNV ook geen subsidie krijgt, werd met hoonge lach uit de zaal ontvangen. De laatste or ganisatie bestaat immers niet meer. De SGP en de SP stelden voor om de subsi dieverhoging voor politieke partijen die het kabinet deze week aankondigde (5 miljoen euro) te gebruiken voor de ge troffen organisaties. Volgende maand debatteert de Kamer bij verder over het subsidieplan. ANP/GPD door Hans Jacobs en Peet Vogels DEN HAAG - Mabel Wisse Smit heeft gisteren haar zelf opgeleg de stilzwijgen doorbroken om een reactie te geven op het nieuws over haar betrokken heid bij acties om haar ex- vriend Muhamed 'Mo' Sacirbey uit de cel te krijgen. Zij stelde zich niet actief in te zetten voor de vrijlating van de voormalige Bosnische VN-am- bassadeurmaar hem wel te hel pen. 'Ik kan me ook niet actief inzet- Advertentie OP SHOWDAGEN 10% HAARDENKORTING DO./VR. VAN 9 TOT 21 UUR EN ZA. VAN 9 TOT 16 UUR VERRUN STUARTWEG 10 GOES WWW.DOMINICUS.NL ten want ik ken de details van de zaak niet. Ik heb geen mening over de schuld of onschuld van Sacirbey', zegt Wisse Smit in een via de Rijksvoorlichtings dienst afgeven verklaring. Wis se Smit heeft eerder dit jaar in Vrij Nederland al gezegd niet te willen ingaan op de aantijgin gen aan het adres van Sacirbey. 'Ik geloof dat het niet juist is als wie dan ook een oordeel velt over deze specifieke en gecom pliceerde zaak'zo liet ze in april weten, kort na de arrestatie van de oud-ambassadeur in New York. Sacirbey wordt door Bosnië be schuldigd van het verduisteren van overheidsgeld. De beschul digingen zouden echter vooral politiek zijn geïnspireerd. Van daar dat 'vrienden van Mo' di rect na de arrestatie in actie zijn gekomen. Vrienden en beken den zijn gevraagd om een brief te sturen naar de rechter om te getuigen over het 'goede karak ter' van Sacirbey. Op de ver zendlijst van de vrienden staat Mabel Wisse Smit bovenaan, zo bleek dinsdag bij het inzien van Sacirbeys dossier bij de recht bank in New York. In haar ver klaring laat Wisse Smit weten 'tot geen enkele groepering te behoren'. Zij is ook benaderd om een brief te sturen, maar dat heeft zij niet gedaan. Zij heeft echter wel ac tie ondernomen. 'Wat ik wel heb gedaan, omdat ik hem ken en wil bijdragen aan een eerlijk proces, is dat ik informatie heb doorgestuurd naar mensen die hem willen helpen'zo liet Wisse Smit weten via de Rijksvoor lichtingsdienst. De Tweede-Kamerfracties wil len zich niet uitlaten over de ac tiviteiten van Wisse Smit. PvdA, CDA en D66 zeggen te wachten op de brief van premier Balke nende over het onderzoek naar Mabel Wisse Smit, en haar 'con tacten' met wijlen topcrimineel Klaas Bruinsma. WD-fractie- voorzitter Van Aartsen was gis teren niet bereikbaar voor een reactie. GPD Advertentie Een gedeelte van de persoonlijke uitnodigingen aan onze gezamen lijke Binnenuit klanten zijn helaas verlaat verzonden. Wij nodigen U alsnog vanavond morgenavond van harte uit op onze unieke Mode Meubelshow U bent welkom vanaf 19.00 uur! Voor informatie kunt U bellen: 0113-561482/ 215838. modern living easy living BANG OLUFSEN Loewe buitenmeubelen buitenkleding home textiel parket Schouwersweg 7, Heinkenszand: pal naast de A58. www.binnenuit.nl HEERLEN - 'Het is nog geen carnaval'. Dat kreeg de in paarse toog gehulde hulpbisschop Everard de Jong van Roermond van suppoosten te horen toen hij een parkeerplaats zocht bij de Heerlense Pancratiuskerk. De Jong zou op de Dag van de Blaasmuziek de mis le zen, maar werd door de ordehandhavers niet tot het plein toegelaten. De plaatselijke CDA-fractie is daar boos over en vraagt burgemeester en wethou ders om opheldering. Het bisdom reageerde laco nieker. „Het was inder daad nog geen carnaval, dus feitelijk hadden de suppoosten gelijk. De hulpbisschop kon er zelf ook nog wel de humor van inzien", aldus een woord voerder. GPD Minister De Geus moet vandaag in de Tweede Kamer uitleg gen hoe het zit met de huisvesting van de top van uitkerings instantie UWV in Amsterdam. Onderzoek in op dracht van de Kamer leert dat de directie in een paleis huist en daar zijn veel politici woest over. Arnold Schwarzenegger, wiens wassen beeld gisteren een nieuw pak aangemeten kreeg in het Amsterdamse Madame Tussaud, wordt gouverneur van Californië. De zittende gou verneur Davis werd bij een tussenstijdse volksstem ming afgezet. Schwarzenegger werd vervolgens met 48 procent van de stemmen tot opvolger gekozen. Minicampings moeten niet groeien. Dat gaat ten koste van het karakter. Dat stelt de Recron. Het CDA pleitte eerder voor uitbreiding. De Spaanse Joana Somar- riba Arrola is bij het WK wielrennen in Hamilton wereldkampioene tijdrij den geworden. Somarriba legde het 20,8 kilometer lange parkoers af in 28 minuten en 23 seconden. Een tevreden Mirjam Melchers werd veertiende. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6 en 7; radio en televisie: 11zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport: 20 en 21; kunst: 23,24,25 en 27; uit: 29,30 en 31 ■K door Eric Wendel AMSTERDAM - De Amster damse wethouder R. Oudkerk van Onderwijs wil dat de over heid een deel van de kinderbij slag inhoudt als ouders weige ren hun verantwoordelijkheid te nemen als hun kinderen op school discrimineren. Dit liet Oudkerk gisteren weten aan de Amsterdamse gemeenteraad. De gemeente krijgt steeds meer signalen dat leraren moeite heb ben om les te geven over de ge schiedenis van de Tweede We reldoorlog en de holocaust door de toenemende anti-joodse houding van leerlingen. Dat uit zich in intimiderend en geweld dadig gedrag tegenover leraren en medeleerlingen. Ook homo seksuele onderwijzers worden in toenemende mate bedreigd. Oudkerk praat binnenkort met 'minister De Geus van Sociale Zaken over sancties. „Ouders Öie niet bereid zijn om mee te werken: dat kan niet ongestraft voorbij gaan." Oudkerk wil vandaag met het voortgezet onderwijs in Am sterdam afspraken maken over de aanpak van het probleem. Ook vraagt de wethouder scho len incidenten te melden. Joodse scholen in Amsterdam hebben bij de gemeente ver zocht om extra beveiliging. Oudkerk overlegt met het Rijk over de bekostiging daarvan. Burgemeester Cohen sprak gis teren van 'een grove schending van de normen die wij in Am sterdam hebben hoog te hou den'. „Joden horen zich veilig te voelen in de stad. Hetzelfde geldt voor vrouwen en voor ho moseksuelen, die niet voor niets een emancipatiestrijd hebben gestreden", zei Cohen. ANP Advertentie KRANT VOOR ZEELAND C noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 5 weken voor 14,50. voorletters: straat: postcode: plaats: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 71 de Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) C noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: •r per maand met automatische incasso 19,45). C per kwartaal met automatische incasso 56,60). C per jaar met automatische incasso (€217,00). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1