Blokhut-aktie CJ? YOUR CULT GUIDE Noodwoningen wijken voor Zweedse buurt Aanpak autokrakers op duikplekken werki Oktober maam Tuincentrum Wagenaar Voorstel Schouws college Diverse khutten v.a. O Uitstraling BEL GRATIS 0800-1118 OF KIJK OP WWW.AAP.NL Surveillances Houtsculpturen in bibliotheek 's Heer Hendrikskinderendijk 117 - Goes Telefoon 0113-223359 donderdag 9 oktober 2003 Jouw CJP verdien je in no-time terug! Sluit je aan via www.cjp.nl of bel Q900-CJPINF0 [kantooruren] KORTING INFORMATIE AANBIEDINGEN door Marcel Modde OUDE-TONGE - Woongoed Flakkee gaat haar achttien Zweedse noodwoningen in Oude-Tonge slopen. In plaats van de vijf tig jaar oude huisjes komt er een nieuwe wijk naar Zweeds model. De woning bouwcorporatie wil zo tegemoet komen aan de sentimentele band met de houten huizen die kort na de watersnoodramp door het Scandinavische land zijn ge schonken. Aan de Julianastraat in Oude-Tonge staan momenteel 24 Zweedse woningen. Daarvan zijn er achttien in eigendom van Woongoed Flakkee. De overige vier zijn particulier bezit en blijven staan. Deze zijn in nagenoeg originele staat. De corpo ratie verwacht in de loop van 2005 met de sloop en nieuwbouw te kunnen beginnen, aldus M. ten Have. De huidige bewoners worden elders ondergebracht en krijgen het (eerste) terugkeerrecht. Een aantal jaar geleden werd ook al ge sproken over sloop en vervanging van de verouderde huisjes. Het aanvankelijke plan daar gewone woningen voor terug in de plaats te zetten, stuitte op weerstand van de plaatselijke bevolking. Om tege moet te komen aan de sentimenten van overlevenden en nabestaanden van slachtoffers van de watersnoodramp in 1953, wil Woongoed het specifiek Zweed se karakter in de nieuwbouwwijk terug brengen, zegt Ten Have. Als voorbeeld geldt het Sveaparkenproject in Schie- dam-Noord, waar zo'n duizend woningen naar Zweeds voorbeeld verrijzen. Eén van de architecten die voor dat plan tekent, gaat ook het wijkje voor Oude-Tonge ont werpen, zo werd gisteren bekend. De typisch Zweedse uitstraling komt on der meer tot uiting in het gebruik van hou ten daklijsten. Maar ook de openbare ruimte wordt in belangrijke mate naar Scandinavisch voorbeeld ingedeeld. Ken merkend daar zijn, aldus Ten Have, onder meer de lage hekjes rond de huizen, zodat er een open zicht ontstaat. De woningen worden in verschillende typen gebouwd voor diverse doelgroepen. Daarbij wordt uitgegaan aan een mix van senioren, jonge gezinnen en starters. Goeree-Overflakkee telt, net als Schou- wen-Duiveland, nog steeds een groot aan tal noodwoningen. Woongoed Flakkee heeft er 38 in bezit. In opdracht van de corporatie is door een historicus een in ventarisatie gemaakt van dat bijzondere erfgoed. Het boekje wordt 9 december of ficieel overhandigd aan de Zweedse am bassadeur in Nederland. Ten Have: „Het dient een beetje als afsluiting van een be wogen periode. Want vroeg of laat zullen toch ook die andere woningen aan de beurt komen voor vervanging." In Zierikzee bestaan, zoals al eerder ge meld, plannen voor sloop van twee van de vijf Noorse woningen aan de Grachtweg. Ze moeten plaats gaan maken voor een appartementengebouw voor senioren. Ook in dat geval is het de bedoeling het Scandinavische uiterlijk terug te brengen in de nieuwbouw, als blijvend dankbe- toon. Berberaapje Titi werd illegaal verkocht op een markt in Marokko, nadat zijn moeder was doodgeschoten. Zoals zovelen. Gelukkig zit hij nu bij Stichting AAP. Hier heeft hij inmiddels een prima leven op een van de apeneilan- den, samen met soortgenoten. U kunt Stichting AAP kosteloos helpen. In Nederland belan den miljoenen lege cartridges uit printers en kopieermachi nes in de prullenbak. Dat is zonde. Want voor het milieu én Stichting AAP valt er veel winst te behalen wanneer cartrid ges opnieuw worden gevuld. Voor elke lege cartridge die u bij het AAP Collection Centre inlevert, ontvangt AAP een vergoeding. Met de opbrengst van deze cartridges kan een groot deel van de verzorgings- kosten van dieren zoals Titi betaald worden. Help onze dieren alstublieft, spaar kosteloos lege cartridges in voor AAP. Het helpt echt! VOOR GOEDE DOELEN door Marcel Modde SCHARENDIJKE - De geza menlijke actie van politie, ge meente en duikcentra tegen au tokrakers heeft effect. Volgens een voorlopige tussenstand is het aantal diefstallen uit auto's bij de duikstekken op Schou- wen-Duiveland en Noord-Be veland dit seizoen met de helft afgenomen, aldus politie woordvoerder J. van Mourick. Vorig jaar werden in totaal 440 gevallen geregistreerd. Voorzit ter B. Mathijssen van de Belan genvereniging Duikonderne- mend Zeeland (BDZ) sprak naar aanleiding van die cijfers zijn verontrusting uit over de populariteit die de Zeeuwse duiklocaties kennelijk bij auto krakers genieten. De stroom in braken moest worden gestopt om te voorkomen dat de provin cie op dat gebied een slechte naam zou krijgen. De anti- kraakactie loopt in december af, waarna de precieze effecten worden geëvalueerd. In de hui dige tussenstand is de ervaring van september en oktober nog niet meegeteld. Die cijfers kun nen het eindresultaat nog nega tief beïnvloeden, zegt Van Mou rick. Juist omdat het dan wat minder druk is op de duikloca ties, wordt het voor dieven mak kelijker hun slag te slaan. Het goede resultaat is volgens Van Mourick en Mathijssen in belangrijke mate ook bereikt door een goede voorlichting aan de sportduikers. „We roepen de mensen op als het even kan te zorgen dat er iemand bij de au to's achterblijft tijdens een duik. Wat zeker ook heeft gehol pen, denk ik, is handschoen kastjes en dat soort vakjes open zetten en laten zien dat er niks van waarde in ligt. Heel veel duikers maken inmiddels ook gebruik van de kaart voor op het dashboard en de hoedenplank, die mogelijke dieven duidelijk maakt dat er niets te halen valt", aldus de BDZ-voorzitter. Van Mourick is eveneens te spreken over het gestegen aan tal meldingen van onraad. „Voorheen gebeurde dat bijna nooit en klopte men alleen bij ons aan wanneer het leed al was geschied." Alle meldingen zijn direct nagetrokken. Slechts - één geval resulteerde dat late daadwerkelijk in een aanh®. ding. De verdachte moest even. wel bij gebrek aan bewijs den vrijgelaten. Of de spectaculaire daling v® het aantal autokraken loutere- het conto van de actie valt ti schrijven, durft de politie, woordvoerder nog niet te zeg. gen. „Dat soort achtergrond® moet nog zorgvuldig word® onderzocht. Misschien spelen® hele andere oorzaken een b® langrijke rol. Zo is vorig jaar® Schouwen iemand aangeh» den en veroordeeld voor eenh® le serie autokraken. Die man® nog steeds vast. Wellicht hadt een fors aandeel in dat verhaal1 Wat tevens heeft bijgedrag®, zijn de extra surveillances v® de politie langs de Oosterschel- de en Grevelingen. Daarbij ws eveneens een rol weggele® voor de toezichthouders van is gemeente Schouwen-Duiv® land. Mathijssen is uit meerders opzichten blij dat de inzet effe® heeft gehad. „Er stonden gro® pen klaar om het recht in eigen handen te nemen. Meestal zijt dat mensen die al een paarkee gedupeerd zijn." Hij gaat j vanuit dat de actie volgend sei zoen een vervolg krijgt. „Dit soort dingen moet je blijven doen. Als we onze aandacht la ten verslappen, komen de di® ven weer terug. De truc is tel kens iets nieuws te verzinnet om het ze zo moeilijk mogelijks maken." VLISSINGEN - In de Vlissings bibliotheek 't Spui zijn ver spreid door het gebouw tiental len houten sculpturen te zien van El Burlage (1929) en Joeks Schuurman (1932). Burlage werkt vooral met hout van olijf bomen, dat zij meebrengt uit Zuid-Frankrijk. Beiden zijl leerling van beeldhouwer Pets de Jong. Met een groep mensa werken zij in het atelier Beeldii Balans in Biggekerke. De expo sitie is tot 3 november te zien. foto Marijke Folkertsma De noodwoningen in Oude-Tonge maken plaats voor een wijk naar Zweeds ontwerp. Opheffing dreigt voor duikteams door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De Schouwen- Duivelandse brandweerduik- ploegen worden als het aan het college van B en W van de ge meente Schouwen-Duiveland ligt per 1 januari 2004 opgehe ven. B en W hebben er het geld niet voor over. Het nieuws is bij de leden van de brand weerduik- ploegen hard aangekomen. De opheffing van de duikploegen baart hen ernstige zorgen. De Schouwen-Duivelandse brandweer kent momenteel drie duikploegen, gestationeerd in Bruinisse, Zierikzee en Brou wershaven. Aanleiding voor de oprichting was een ongeluk in 1996 waarbij in Bruinisse een auto te water raakte en de inzit tende verdronk. De brandweer moest machteloos toezien en wachten op een duikploeg uit Goes. Toen die arriveerde, was het slachtoffer niet meer te red den. In snel tempo werden daarna duikploegen geformeerd, dui kers opgeleid en materialen aangekocht. Gemiddeld twee a drie keer per jaar wordt een be roep gedaan op de brandweer duikers, zo heeft de ervaring uitgewezen. Ondertussen zijn de regels deze duikteams flink aangescherpt. Om daaraan te kunnen voldoen, moet structu reel naar schatting 30.000 euro worden geïnvesteerd. Een fors bedrag, waarbij komt dat ook in andere onderdelen van de brandweerorganisatie stevig geïnvesteerd moet wor den. Loco-burgemeester G. van de Velde-de Wilde: „Je moet prioriteiten stellen. Het aantal uitrukken van de duikploegen is minimaal en een duikploeg is wettelijk niet verplicht. Daar om kiezen wij er als college voor op andere fronten te investeren in de brandweer." De loco-burgemeester reali seert zich dat de gemeente daar mee een zeker risico neemt. Maar wel 'een verantwoord risi co', in de visie van het college. Brandweercommandant F. Pij- nenborgh zegt niet blij te zijn met de keuze van het college, maar er wel mee te kunnen le ven. „Het is vooral zuur voor de mensen die zich hier met hart en ziel voor hebben ingezet, maar we moeten als brandweer ge woon realistisch blijven. In zes jaar tijd zijn de brandweerploe gen bijna uitsluitend uitgerukt voor bergingswerk. En behalve de brandweer heb je ook de red dingsbrigades en de KNRM." Woordvoerder van de brand- weerduikploegen J. van Dongen is vooralsnog niet overtuigd. „We zitten in een gemeente met 207 vierkante kilometer buiten water. Plus nog een hoop bin nenwater. Als er iets gebeurt en er moet een duikploeg uit Goes komen, dan duurt dat gewoon te lang." Van Dongen voegt daar aan toe dat op lange termijn de beschikbaarheid van de Goese brandweerduikploeg niet te ga randeren valt. „Als die wegvalt, moet er een duikploeg uit Mid delburg of Vlissingen komen. Je kunt wel nagaan dat die nooit op tijd op Schouwen-Duiveland kunnen zijn." Van Dongen en zijn collega's hebben hun hoop gevestigd op de politiek. De ge meenteraad moet nog een oor deel vellen over het besluit van het Schouwen-Duivelandse college. Dat gaat hoogstwaar schijnlijk tijdens de november- raadsvergadering gebeuren. De brandweerduikers, kondigt Van Dongen aan, gaan voor die tijd zeker nog de politiek bewerken. Kasten vrijhouden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 16