Minister billijkt aanpak Bagijnhof PZC ONA Bezwaar verkeersmaatregelen nieuw theater KNRM helpt bij blussen op strand Der Boede moet woonhuis met praktijk worden 15 Middelburgse commissie wil meer informatie over plannen Museum 13/IX Werk in bouwput ligt stil agenda w donderdag 9 oktober 2003 Gebruikers Boot schiet van trailer Jeugd praat over jongerenbeleid Dronken bestuurders aangehouden Auto-inbraak in Vlissingen Zonnebrillen uit winkel gestolen Vergoeding SfttiglSM ÉÉSLJ! Lage druk Verzoek om geld onder de maat door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Wethouder de Vries (PvdA) is gister avond op de vingers getikt door de commissie maatschappelijke zaken. De commissie vond zijn voorstel om ruim een kwart mil joen euro uit te trekken voor een onderzoek naar de haalbaar heid van het Centrum Aldo en Hannie van Eyck in het Mais- baaigebied, in de volksmond Museum 13/IX, beneden de maat. Toch lijkt een meerder heid van de gemeenteraad het voorstel te steunen. Een aantal fracties had moeite met de volgorde die De Vries voorstelde. „Er moet een ge bouw komen", zei K. Hamelink (Christenunie). „En daarna gaan we nog eens kijken wat de functie van het gebouw is." An dersom zou logischer zijn, vond hij. „Er is een vraag, er komt een onderzoek en dan gaan we kij ken of we gaan bouwen.Hame link kreeg steun van D66 en de SP. A. Damman (WD) vond het voorstel te vaag. Hij wilde dat De Vries duidelijk omschreef wat hij met het geld van plan was en op welke termijn. „Als we dit soort raadsvoorstellen accepteren, kunnen we onze controlerende taak niet uitvoe ren." M.Riedijk (CDA) wilde weten waarom de toegezegde notitie over de stand van zaken niet aan de commissie is voorgelegd. Ze wees er bovendien op dat het be drag hoog is voor een onderzoek naar de gebruiksmogelij kheden van het gebouw.,Het is omgere kend in Nederlandse guldens 570.00 0 gulden." Riedijk wilde van de wethouder weten of er wel genoeg geld is om nog een project te financieren en waar om er niet eerst overlegd wordt met potentiële gebruikers. De Vries' partijgenoot R. Bielok was de enige die vierkant achter het voorstel stond. Hij stelde voor om de wethouder zij n plan nen rustig te laten uitwerken. „De wethouder is een broeden de kip, ik weet niet waar hij op Het oorspronkelijke ontwerp voor het Centrum Aldo en Hannie van Eyck. zit. Maar ik heb er vertrouwen in dat het aan het eind van de rit geen dode mus is." Zijn vogel beeldspraak viel verkeerd. „We kunnen er ook een vogelasiel van maken", zei Hamelink. R. Koper (Leefbaar Middelburg vermoedde dat Bielok over meer informatie beschikte dan de rest van de commissie. „Wie gelooft dat hij niet weet waar de wethouder op broedt, gelooft ook nog in de ooievaar." De wethouder wees erop dat het gebouw, met wat aanpassingen, voor 4,2 miljoen euro gebouwd kan worden. Inmiddels is overleg gevoerd met de weduwe van Aldo van Eyck en met schilder Karei Ap pel. Die zijn allebei bereid om mee te werken aan de bouw van het centrum. „Maar het is de wens van mevrouw Van Eyck om de schilderingen van Appel niet in de wanden te doen, maar in het glazen dak. Een deel van de kwart miljoen euro voor het onderzoek is al op gegaan aan onderzoek, gaf De Vries toe. „In die zin ben ik een beetje stout geweest. Maar u moet zich realiseren dat we meer projecten met elkaar doen, zonder dat we weten of de eind streep wordt gehaald." CDA'er K. Veldkamp sprak zijn verbazing uit over het feit dat De Vries al 80.000 euro had uit gegeven. archieffoto Wim Riemens „Bij mijn vorige werkgever zou ik daarvoor worden ontslagen." Zijn fractiegenoot Riedijk bleef vasthouden aan een notitie. „Ik wil op papier wat mondeling verteld is." De Vries heeft nog tot eind oktober de tijd om aan die wens te voldoen. Dan beslist de gemeenteraad of ze het geld beschikbaar stelt. WAARDE - De zuidbaan van de A58 is gistermiddag ter hoog te van Waarde enige tijd afgesloten geweest voor verkeer. Dat gebeurde na een ongeval met een aanhangwagen waarop een boot lag. Een 28-jarige man uit Goes, die een bedrijfsauto met aan hangwagen bestuurde, was rond 14.30 uur tegen de vangrail gereden, nadat hij bij een inhaalmanoeuvre de macht over het stuur was verloren. Bij de botsing met de vangrail schoot de boot op de aanhang wagen los en belandde in de middenberm. De auto met aan hanger belandde in de sloot aan de andere zijde van de weg. De bestuurder kwam met de schrik vrijTijdens de takelwerk- zaamheden moest de A8 worden afgesloten. Daarvoor kon het verkeer over één rijstrook passeren. HULST - Zestien jongeren van 12 tot 23 jaar hebben zich aan gemeld om over enige tijd in discussie te gaan met raadsleden van de gemeente Hulst. Gisteravond kwamen ze bijeen om onder leiding van jeugdwerker G. Bertram van de gemeente Hulst het jeugddebat met de politici voor te bereiden. Hun motivatie was veelal dezelfde: weten wat er in de gemeente gebeurt en wat er eventueel veranderd kan worden rondom jeugdzaken. Jeugdwerker Bertram was niet ontevreden over de belang stelling van de jeugd voor het debat. „We hopen wel uit te groeien tot een groep van zo'n 25 deelnemers. Er is namelijk best veel werk te doen." De jongeren gaan de komende weken de opzet van het jeugd debat verder uitwerken. Ze moeten onder meer discussie onderwerpen formuleren en een agenda opstellen. De voorlo pige debatgroep heeft daarvoor een budget van drieduizend euro. TERNEUZEN - Op de Binnenvaartweg in Terneuzen is afge lopen dinsdag rond 21.00 uur een 26-jarige Belgische auto mobilist aangehouden. Hij kreeg een rijverbod van twee uur en een transactie van 190 euro wegens rijden onder invloed van alcohol. Op de Rotterdamsekaai in Middelburg is afgelopen dinsdag om 23.30 uur een 33-jarige Terneuzenaar bekeurd voor dron ken rijden. Hij kreeg een rijverbod van twee uur en een trans actie van 190 euro. Een 44-jarige automobilist uit de gemeente Hulst is in de nacht van dinsdag op woensdag rond 1.30 uur aangehouden in de Bossestraat in Vogelwaarde. Hij had 3,5 maal de toege stane hoeveelheid alcohol gedronken en kreeg een proces verbaal. TERNEUZEN - Onbekenden hebben gisteren tussen kwart over elf en kwart voor zes ingebroken in een auto die gepar keerd stond in de Kenau Hasselaarstraat in Vlissingen. Uit de auto is geluidsapparatuur ter waarde van een paar honderd euro weggenomen. SLUIS - In de nacht van dinsdag op woensdag is ingebroken in een winkelpand aan de Oude Kerkstraat in Sluis. Uit de winkel is een groot aantal zonnebrillen weggenomen. De waarde hiervan is niet bekend. door Harmen van der Werf DEN HAAG - De SP-actie tegen de overvaltactiek die is toege past rond het Middelburgse woningcomplex Bagijnhof, is definitief spaak gelopen. In ant woord op schriftelijke vragen van het SP-Kamerlid P. de Rui ter geeft minister Dekker van Volkshuisvesting te kennen dat er feitelijk niks is misgegaan. Al stelt zij wel vast dat 'vooraf de mening van de zittende bewo ners niet is onderzocht'. Minister Dekker velt geen oor deel over het ontbreken van zo'n bewonersonderzoek Woningbouworganisatie Woon- goed belegde begin februari dit jaar een informatie-avond over bet Bagijnhof. Bewoners dach ten ingelicht te worden over vernieuwing van hun huurhui zen. Woongoed bleek hen echter REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG VLISSINGEN Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl AbvanderSluis(chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur weg te willen hebben om plaats te maken voor studenten van de Roosevelt Academy, de toekom stige universitaire opleiding in Middelburg. Kamerlid De Ruiter trok kort daarna met bewoners naar het Middelburgse stadhuis om te protesteren. Hij kondigde aan Kamervragen te zullen stellen. Dat deed hij ook, maar de ant woorden bleven maar uit. Het stellen van Kamervragen is vaak belangrijker dan de reac tie. Begin deze week kwamen de antwoorden dan toch, als mos terd na de maaltijd. Het Bagijn hof is al leeg én oud-bewoners mogen inmiddels wel terugke ren, als ze dat willen. Slechts zes mensen willen dat, meldt minis ter Dekker. Het Bagijnhof telt 76 huurwo ningen. Dat er niet meer dan zes huurders willen terugkomen, is tekenend voor de geringe be langstelling voor het complex, blijkt uit de antwoorden van minister Dekker. De woninkjes in het Bagij nhof waren voor veel mensen een doorgangshuis. Eén op drie bewoners verhuisde bin nen het jaar en veel kandidaat huurders weigerden er een aan geboden woning. Een discussiepunt bij het Ba gijnhof was ook de verhuiskos tenvergoeding. Minister Dek ker laat weten dat daarvoor een landelijke regeling in de maak is, die volgend jaar van kracht wordt. Per 1 januari 2003 zou de vergoeding 3830 euro moeten bedragen, geeft minister Dek ker aan, 'al kan de vergoeding per regio verschillen'. Woon goed Middelburg bood eerst 3000 euro verhuiskostenver goeding, maar heeft die later opgetrokken naar 3630 euro. De verbouwing van het Bagijn hof is vorige maand begonnen. De eerste studenten van de Roo sevelt Academy kunnen er vol gend jaar september hun intrek n Advertentie 1UZIEK: WILLEM BREUKER M V MUZIEK: WILLEM BREUKER WL STADSSCHOUWBURG MIDDELBURG do. 23, vr. 24 en za. 25 okt. 20.00 uur 50 medewerkenden met SUPERSTERREN. Prachtige songs, eigenzinnige jazz en een warme sound zijn al jaren het handelsmerk van Willem Breuker en zijn Kollektief Info/ kaartenverkoop tel 0900.3300033 DOMBURG - B en W van Veere zijn bereid mee te werken aan een functiewijziging van het Herenhuis Der Boede. De eigenaar van het Rijksmonument, de Stichting voor Re gionale Zorg Verlening (SVRZ), wil het pand verkopen als woonhuis met praktijk aan huis. Op het monument rust nu nog de bestemming Maatschappelijke Zorg (ver pleeghuis). Twee jaar geleden presenteerde de SVRZ het Masterplan Herontwikkeling Der Boe de. Onderzocht werd of in het oude heren huis vier appartementen konden komen. In het achterliggende park was ruimte voor 25 villa's en vier urban villa's, appartementen gebouwen. Het college wees dat bouwplan gedeeltelijk af. B en W stemden in met maximaal negentien woningen en twee ur- banvilla's. Voor de restauratie van het herenhuis heeft de SVRZ een zogeheten kanjersubsidie gekregen van een kleine 1,2 miljoen euro. Na de grootschalige renovatie wil de stichting het pand verkopen. Omdat het plan voor appartementen in het Heren huis is komen te vervallen, wil de SVRZ drie extra villa's laten bouwen in het park. Het college heeft dat niet op voorhand afgewe zen. Het idee zal na een terreininrichtings plan opnieuw beoordeeld worden. De huidige eigenaar wil het pand, dat nu nog een verpleeghuis is, als woonhuis ver kopen. foto Ruben Oreel tijg W ■mi 'ft ■'L.'A door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De Belangen vereniging Van A tot Z in Mid delburg, die zich verzet tegen de bouw van een nieuw theater, heeft bezwaar ingediend tegen een pakket verkeersmaatrege len. De omwonenden zien slechts één positief puntje: het plan om tweerichtingverkeer in te stellen in het Bagijnhof en het plaatsen van borden die aange ven dat op de Zuidsingel door gaand vracht- en busverkeer is gestremd. Het college besloot in juni de verkeerssituatie rond de bouw plaats van het nieuwe theater te wijzigen. Een deel van de maat regelen gold al, maar was nog niet officieel bekrachtigd. Zo was tijdens de sloop van de Berghuijskazerne de Zuidsingel al gedeeltelijk afgesloten. De parkeervakken aan de Korte Noordstraat waren ook al opge heven. Een verkeersmaatregel die nog volgt, is het opheffen van de parkeerplaatsen op het deel van het Molenwater dat haaks loopt op de Zuidsingel. De maatregelen gelden voor drie jaar en zijn bedoeld om het theater veilig te kunnen bou wen. De belangenvereniging vindt de gekozen oplossing slecht. Het parkeerterreint j e ter hoogte van de ABS-school biedt onvol doende parkeercompensatie voor alle verdwenen parkeer plaatsen in de omgeving. De parkeerplaatsen in het Bagijn hof verdwijnen als de huizen MIDDELBURG - De bouw van het nieuwe theater in Middelburg ligt stil. De aan nemer zou vorige week be ginnen met de bouwput, maar omwonenden zijn naar de rechter gestapt. Ze maken bezwaar tegen de bouwver gunning. Tot het moment dat de recht bank uitspraak doet, de zit ting is op 17 oktober, kan er niet gebouwd worden. De aannemer gaat intussen wel door met de voorbereiding van de bouw, zoals het plaat sen van bouwketen. Wethouder Avan 't Westein de zei gisteren bij de commis sie maatschappelijke zaken dat hij de uitkomst 'met ver trouwen tegemoet ziet'. „Het heeft wel financiële conse quenties. De heistelling die er staat, kost vierduizend eu ro per dag. Als de uitspraak komt, kan de bouwer meteen aan de slag. Of we hebben een groot probleem." De uit spraak volgt een paar dagen na de zitting. daar gerenoveerd worden. Het parkeerterrein van 't Gasthuis is volgens Van A tot Z overdag niet beschikbaar en 's avonds staat het vol met bezoekers van de huidige schouwburg. De omwonenden maken zich ook boos omdat het college pas na een jaar de al eerder genomen verkeersmaatregelen officieel maakt. Dat is in strijd met de wet. Omdat het besluit, waarte gen de bewoners nu bezwaar wettelijk niet mag, moet het worden vernietigd, vindt Van A tot Z. De opheffing van eenrichting verkeer op de zijtak van het Mo lenwater tussen het Molenwater en de Zuidsingel is volgens de bewoners geen verbetering, maar eerder een verslechtering. Verkeer op het Molenwater moet meer dan vroeger rekening houden met uitkomende auto mobilisten. De belangenvereniging is ook bang dat de verkeersmaatrege len helemaal niet tijdelijk van aard zijn. door Ab van der Sluis DOMBURG - De reddingsboot van de KNRM in Westkapelle wordt uitgerust met een draag bare motorspuit om branden op het strand te kunnen blussen. Het college vindt dat de beste en goedkoopste oplossing. Groot voordeel van een draagbare mo torspuit is dat de boot zo in Dis hoek of Oostkapelle is. De brandweer hoeft dan alleen nog maar de slangen op het strand uit te rollen. Met de KNRM wordt nog overlegd of een brandweerman bij een uitruk meteen aan boord gaat. De brandweer in de gemeente Veere is op dit moment onvol doende uitgerust om branden op het strand, in de duinen en in de natuurgebieden te kunnen blussen. Onlangs is een inventa risatie gemaakt van risico's en mogelijke oplossingen. De kuststrook van de gemeente Veere telt tachtig duin- en dijk- overgangen. Het merendeel (53) daarvan is goed te bereiken met een bluswagen. 25 van de in to taal 31 strandpaviljoens zijn ook bereikbaar tot op de duin top en de kruin van de dijk. Langs de kust staan verder 266 slaaphuisjes en nog eens 5260 strandcabines. De strandhokjes, -huisjes en pa viljoens vormen het grootste ri sico. Ze zijn volledig van hout, er zijn allerlei spullen in opge slagen, er staan soms gasflessen in en ze zijn vrijwel geen van al len voorzien van brandwerend of -vertragend materiaal. Brandkranen liggen vaak hon derden meters verwijderd van het strand. Ook de bluswagens zijn beperkt in hun mogelijkheden. De auto's hebben tussen de 1500 en 2400 liter water bij zich. Die tanks zijn na tien minuten tot een kwartiertje leeg. De brandweer moet dan overstappen op de zo geheten lage druk. Om met slan gen de duintop te overbruggen, gaat veel druk verloren. In de praktijk blijkt dat het heel erg moeilijk is om een brand op het strand met één bluswagen te be strijden. In de nota is een aantal oplos singen bedacht, zoals zorgen voor brandkranen op de duin top. Dat kost heel veel geld. Bo vendien moeten de leidingen dwars door natuurgebieden. Ook is het mogelijk om perma nente buizen langs de trappen op de duinovergangen te beves tigen, maar ook die oplossing is prijzig en onderhoudsgevoelig. De"gemeente vreest voor zand in de l^oppelingep. De verschillende brandweer korpsen zouden gebruik kun nen maken van een draagbare bluspomp, die op de vloedlijn moet staan. Ook die optie heeft nadelen: de pomp moet ontzet tend goed bestand zijn tegen zout water en zand. De brand weer moet rekening houden met het tij. Komt het water op, dan moet de pomp versleept worden voor het water uit. Gaat het wa ter af, dan moet de pomp telkens met het water worden meege trokken. Om alles goed en vlot te laten verlopen, zijn zeker vier brandweerlieden nodig. Het college heeft nu besloten 8500 euro uit te trekken om een draagbare bluspomp te statio neren in de KNRM-post West kapelle. De post ligt centraal ten opzich te van Dishoek en Oostkapelle. Nieuwe slaaphuisjes en strand paviljoens moeten voorzien worden van dertig minuten brandwerend materiaal. Dat voorkomt dat vuur snel over slaat naar naastgelegen strand huisjes. 1 STREEKACTIVITEITEN KOUDEKERKE - De Couburg, 13.30 uui Bijeenkomst Anbo; MELISKERKE - Ons Huis, 09.30 uur: Koersbal; MIDDELBURG - Artemis, Koudekerkse weg 133, 13.30-15.30 uur: Training voor vrouwen die te kampen hebben met he vige emoties; Trefpunt, Nassaulaan, 20.00-22.00 uui Computerclub en wijkinternetpunt; De Hoeksteen, 19.15-22.00 uur: Repeti ties Grootkoor Zeeland; OOST-SOUBURG - Wijkcentrum De Re genboog, 14.00-16.00 uur: Kaarten ma ken voor kinderen; 19.00-20.00 uur: Fla mencodansen voor beginners en gevorderden, 19.30-21.30 uur: Line dance; VEERE - Stadhuistoren, 15.00-16.00 uur Carillonbespeling door stadsbeiaardier Kees van Eersel; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag vijftigplussers; De Oude Stad, 9.30 uur: Peutergym van 2,5 tot 4 jaar en 10.30 uur: Peutergym tot 2,5 jaar; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30-12.00 uur: Koffie contactochtend; Het Bolwerk, 13.00-13.45 uur en 14.00 14.45 uur: Gymnastiek vijftigplussers: Petruskerk, 9.10-10.25 uur: Hatha Yoga en 10.45-11.45 uur: Ouderenyoga; Wijkcentrum Aldegonde, Westerzicht 386,19.30 uur: Bingo;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15