PZC Verleden speelt rol in werk Tiende Bluesroute is net iets anders Uitreiking Four Freedoms Awards in New York Brancheorganisatie vindt mix grote en kleine bedrijven beter lezers schrijven kunst donderdag 9 oktober 2003 Zeeland groen Sculpturen Anders Demo Afrit Bezuinigen Dierenactivisme Wisse Smit III Werk II Imagocampagne Radiouitzending voor jazzfestival in Middelburg Recron tegen groei minicamping door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Kampeerboeren moeten hun minicampings niet gro ter willen maken. Zeeland heeft, stelt T. Wegman van de organisatie van re creatieondernemers Recron Zeeland, juist een mix van grote en kleine kam- peerbedrijven nodig. Wegman reageert op een voorstel van CD A-Kamerlid A. Schreijer-Pierik om twintig tot vijfentwintig kampeer plaatsen op Zeeuwse minicampings mogelijk te maken. Momenteel zijn maximaal vijftien kampeermiddelen toegestaan in het hoogseizoen en rond feestdagen als Pasen en Pinksteren. In Zeeland is de markt, aldus Schreijer- Pierik, groot genoeg om een uitbrei ding door te voeren. Zeeland telt ruim 250 minicampings. Wordt het idee van het CD A-Kamerlid uitgevoerd, dan komen er 1250 tot 2500 kampeerplaatsen bij. Wegman moet daar niet aan denken. ,,Het karakter van de minicampings wordt dan heel anders. Het worden kampeerterreinen. Die campings moeten dan, net zoals de huidige grote en middelgrote cam pings, aan strengere eisen voldoen. Met een ontheffing, waarmee kampeerboe ren momenteel werken, kom je er dan niet." Het is bedrijfseconomisch geen goed plan, vindt Wegman. Grote en middel grote kampeerondernemers zullen de concurrentie gaan merken, maar dat is niet het enige. „Minicampings passen nu heel goed in het landschap. Zo hou den we Zeeland groen. Ga je minicam pings uitbreiden, dan verander je dat. Niemand zou dat moeten willen." Schreijer-Pierik lanceerde haar idee dinsdag in Den Haag bij de overhandi ging van een petitie door de Vekabo, de vereniging van kampeerboeren. De Ve kabo reageerde daarmee op het voor stel om de Wet op de Openluchtrecrea tie in te trekken. Het intrekken van die wet moet het mogelijk maken een re gionaal kampeerbeleid te voeren, waarbij in Zeeland bijvoorbeeld meer mogelijk wordt op minicampings dan in pakweg Overijssel. De Vekabo voelt weinig voor het loslaten van de wet. Zij wil vooral duidelijkheid én permanent vijftien kampeerplaatsen op minicam pings. Ook de Recron voelt weinig voor het in trekken van de Wet op de Openluchtre creatie, laat Wegman weten. Tegelij kertijd wil de brancheorganisatie van recreatieondernemers 't liefst het hui dige beleid voor minicampings hand haven, dat wil zeggen maximaal vijftien kampeerplaatsen in het hoog seizoen en rond de feestdagen en maxi maal tien daarbuiten. „Willen kampeerboeren meer", stelt Wegman,,dan hebben ze in Zeeland de mogelijkheid hun bedrijf uit te breiden als landschapscamping, maar ze moe ten dan wel aan strengere eisen vol doen." Naar het oordeel van Wegman moet het Zeeuwse recreatiebeleid inzetten op productdifferentiatie, oftewel een breed pakket aan verblijfsmogelijkhe den voor vakantiegangers. Van mini campings tot en met luxe bungalow parken. Wegman wil daarom niet spreken van een tegenstelling tussen kampeerboeren en 'gewone' recreatie ondernemers. „Wij richten ons op ver schillende markten." In het verlengde daarvan geeft hij kampeerboeren een advies. „Schoenmaker blijf bij uw leest." door Maurits Sep HYDE PARK - Twee Democra tische senatoren, een journalist- /schrijver, een priester en een vakbondsleidster ontvangen op 15 november een Four Free doms Award. De uitreiking vindt plaats in Hyde Park, New York. De Four Freedoms Awards worden volgend jaar weer in Middelburg uitgereikt, naar verwachting in de eerste helft van mei. De F our Freedoms Medal wordt toegekend aan George J. Mit chell (70). Naast een carrière als advocaat maakte hij naam als senator voor de Democratische Partij. Hij verkreeg in Amerika landelijke bekendheid als lid van de commissie die in de jaren tachtig het Iran-Contra-schan- daal onderzocht. Mitchell is onderscheiden voor zijn initiatieven om vrede in Noord-Ierland te bewerkstelli gen. Hij werd op verzoek van de Verenigde Staten, Israël en de PLO bovendien voorzitter van een onderzoekscommissie naar de voortdurende crisis tussen de Israëliërs en de Palestijnen. Mitchell bekleedde tevens di verse adviseursfuncties bij uit eenlopende bedrijven, zoals Unilever en de Walt Disney Company. Een andere senator van de De mocratische PartijRobert C. Byrd (85), krijgt de onder scheiding voor vrijwaring van vrees. Byrds politieke loopbaan begon in 1946, toen hij een zetel bemachtigde in het Huis van Af gevaardigden voor de staat West-Virginia. Via de Senaat van diezelfde staat trad hij in 1958 toe tot de federale Senaat, waarin hij twaalf jaar lang de Democraten aanvoerde. De medaille voor vrijheid van meningsuiting gaat naar Louis 'Studs' Terkei (91), die in eigen land bekend staat als 'de man die Amerika interviewde'. Ter kei heeft zich tientallen jaren beziggehouden met 'gesproken geschiedenis'. Voor zijn eigen radioprogramma, de Studs Ter kei Show, sprak hij met gewone Amerikanen, onder wie een voormalige Ku Klux Klan-man die zich was gaan inzetten voor gelijke rechten voor blank en zwart. Terkei, die begon als nieuwslezer en diskjockey, pu bliceerde ook diverse boeken over oral history. Dolores C. Huerta (73) ontvangt een onderscheiding voor de vrij waring van gebrek. Zij was me de-oprichtster van een vakbond voor landarbeiders en opricht ster van een organisatie die se gregatie en politiegeweld be streed. Huerta speelde ook een voorna me rol in de Amerikaanse Bur gerrechtenbeweging. Als voor vechtster voor de rechten van landarbeiders werd ze 22 keer gearresteerd bij geweldloze vakbondsacties. De onderscheiding voor vrij heid van godsdienst wordt toe- Galerie T heeft de schilderijen van Vera Pouw gecombineerd met bronzen sculpturen van Loes Schelle- kens. foto Ruben Oreel door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het duurt even voor de schilderijen van Vera Pouw, te zien in Galerie T in Middelburg, hun geheim prijsgeven. In eerste instantie ogen ze tijdloos en abstract. Maar wie langer (of beter) kijkt, ziet vage gestalten opdoemen. Het zouden schaduwen kunnen zijn uit een ver verleden. Pouw schildert met acrylverf op doek. Ze brengt meerdere lagen over elkaar aan, schraapt ge deeltes weer weg, krast in het oppervlak en voegt soms mate rialen toe, zoals zand. Doordat ze een voorkeur heeft voor aard se kleuren, ontstaat de indruk dat ze een aardoppervlak weer geeft. Alsof een stukje natuur is ingelijst. De lijnen die door de verf zijn getrokken, versterken dat idee. Zijn het wellicht land kaarten? De associatie zal de kunstenares niet onwelgevallig zijn. Een landschap draagt immers vaak sporen uit het verleden en het lijkt erop dat het Pouw te doen is om dat verleden. Maar niet al leen om menselijke sporen, ook om de mens zelf. Wie namelijk de schilderijen nog wat nader bestudeert, ze eens van een af standje bekijkt en er dan weer met zijn neus op gaat staan, ziet dat in vrijwel elk werk een ge stalte is verborgen. Soms lijkt het een geest, soms een scha duw, dan weer een geraamte. Het zijn ongrijpbare figuren, vergaan in de loop der tijd, of al tijd vluchtig geweest. Het is aan de bezoeker welke betekenis hij aan deze gestalten hecht. Zijn het spoken in zijn eigen hoofd? Is het een verwijzing naar vroe ger tijden en als zodanig een motief om eeuwigheid uit te beelden? Pouw geeft het ant woord niet, maar de tijdloze, aardse vorm van haar schilde rijen versterkt het idee dat ze iets essentieels in verf heeft we ten te vangen. Haar schilderijen stralen een natuurlijke wijsheid uit. In Galerie T is het werk van Pouw gecombineerd met bron zen sculpturen van Loes Schel- lekens. Dat is op andere locaties al eerder gebeurd en het ligt ook voor de hand. Net als bij Pouw speelt in het werk van Schelle- kens het verleden een grote rol. Alleen is de uitbeelding concre ter. Schellekens vangt menselij ke figuren in niet al te voor de hand liggende, ietwat theatrale houdingen. Hun kleding ver wijst naar oude en inheemse culturen. Ze heeft ook een voor keur voor engelen. Schellekens heeft haar figuren zowel na tuurlijk als gestileerd uitge beeld. Gestileerd omdat de figu ren vaak uit vlakjes zijn opgebouwd, wat doet denken aan de schubben van een vis, of beter nog: de platen van een harnas. Dat zorgt voor een zeke re hoekigheid, maar die staat de natuurlijkheid niet in de weg. Bij Schellekens kunnen de plooien in een mantel kaars recht en toch volstrekt geloof waardig zijn. Net als het werk van Pouw hebben de beelden van Schellekens iets tijdloos. Ze beeldt het algemeen menselijke uit in beelden die verwijzen naar oudheid en mythologie. Pouw en Schellekens exposeren op de parterre, de kelder van de galerie is voor Elmar Gille en zijn collega's van de Haagse Ets club. Gille is degene die er dit maal is uitgelicht. Hij heeft de zomer doorgebracht in Toscane en in Galerie T is nu te zien wat dat heeft opgeleverd. Het zijn vooral schilderijen, aangevuld met grafisch werk. Gilles onder werpen zijn het felle zonlicht en het heldere maanlicht. De zon schijnt zo fel op zijn schilderijen dat de hitte bijna voelbaar wordt. Beeldt hij het landschap uit in maanlicht, dan is de sfeer eerder magisch. Het is doodstil, maar elk ogenblik kan er iets ge beuren. De expositie in Galerie T duurt tot en met 25 oktober. Open do t/m za van 11.00-16.00 uur. door Mieke van der Jagt GOES - Grote gebeurtenissen werpen hun schaduw vooruit. Wie in Goes regelmatig de kroeg bezoekt, weet wat er te gebeuren staat als Peter Kem- pe en Kees Wielemaker ergens in de nazomer korte cafébe zoekjes afleggen: binnenkort is het weer Bluesroute. In na genoeg alle cafés in de stad speelt op een vrijdagavond weer een goede band. Vrijdag 17 oktober gebeurt het in Goes voor de tiende keer. Er veranderde niks in al die kroegentochten. Peter Kempe programmeerde, Kees Wielemaker deed het papier werk en de kroegbazen hoef den alleen maar te zorgen dat er genoeg te drinken was. Peter Kempe, al twintig jaar drummer en zanger van The Juke Joints, de band die Kem pe's woonplaats Kwaden- damme tot een bluesbolwerk heeft gemaakt, liep al langer met het idee voor een blues route rond. Kees Wielemaker, de man achter Pedaal Produc tions, filosofeerde in café De Pompe over een kroegentocht. Daar had de voormalige kroegbaas, Han, ook wel zin in. Kees overlegde met zijn maat Peter en vijf weken later was de eerste Bluesroute een feit én een groot succes. Toen al kon het duo Kempe- Wielemaker putten uit een groot reservoir van bands in de volle breedte van de blues en aanverwante stijlen. Swing, jazz, Chicago-blues, rock-a-billy, zydeco... alles kan een plaats krijgen in de Bluesroute. Peter Kempe: „Ie dere kroeg is anders. In de Vrij buiter zet j e een heel ande re band dan in Bolsjoi of café Baarends. De klanten ver schillen, de ruimte is anders, in het ene café is het licht, in het andere donker. Daar moet je rekening mee houden. De doelstelling voor ons is altijd: goede muziek. En de uitbaters willen een volle tent. Dat lukt altijd." Het lukt zo goed dat binnen een paar jaar Middelburg ook wel zo'n bluesroute wilde, en Check out the Zydeco treedt op in Tapasbar Gaudi in Goes. daarna Bergen op Zoom. Toen kwam Vlissingen er nog bi jen Terneuzen, met als gevolg dat de heren nu vijf bluesroutes organiseren. „Een groot deel van de organisatie gaat bijna vanzelf. We steken onze kop pen om de cafédeur en ze roe pen al dat ze van 't jaar weer meedoen." Dat de organisatoren vervol gens kunnen kiezen uit een in ternationaal gezelschap van muzikanten, is te danken aan de manier waarop ze zijn in gevoerd in de festivalwereld. Peter speelt ieder weekeinde met The Juke Joints op festi vals in binnen- en buitenland en doet daar ook zijn contac ten op voor de festivals in Kwadendamme. Kees heeft inmiddels een website waarop een schat aan informatie voortdurend wordt bijgevuld. „Ieder beginnend bandje stuurt zijn demo meteen op." De tiende editie van de Blues route is net iets anders dan de vorige negen. Omdat er spra ke is van een jubileum mag de Goese cultuurwethouder C. Linssen de route openen, samen met The Juke Joints, die hun twintigjarig bestaan en een nieuwe dubbel-cd vie ren. De opening is vroeg, van 21.00 tot 22.30 uur in 't Beest. „Zo rond tienen begint het pas in de andere cafés, zodat het publiek gespreid aan de route kan beginnen." Het programma is als volgt: In de Post speelt de Belgische band Blues Lee, in De Pompe de groep JcLake. Heartbreak Café huisvest Bugaboo Tang en in Bolsjoi komt de Belg Howlin Bill his Blues Cir cus. The Ride speelt in Pub bles, Jive for your Life in Lambik en the Blue Chevy's, ook uit België, komen in La Strada. Nog meer Belgen in de Vrijbuiter: Bacon Fat, en in Karei 5: Joey's Boogie Woogie. Tapasbar Gaudi vormt het po dium voor Check out the Zy deco en De Snor tapt ander maal onder de klanken van Philippe Menard, de een- mansformatie uit Frankrijk die de Snor al eerder op z'n grondvesten deed schudden. Peter de Vries en Joris Lutz bevolken het podium in Mur phy's Corner en de swingende Marble Tones zetten hun in strumenten op het biljartpo dium van café Baarends. Oude bekende in Zeeland is gitaarvirtuoos Kees Schipper die met John Schuursma (vroeger van Brainbox) in The New Inn komt spelen. Gino the Bulldose Band komt ten slotte in Pake Sake, waar de luidsprekers wat later, vanaf 2.00 uur, worden openge draaid. Kunst Uit, pagina 23: als Peter Kempe belt... Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC vert» nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie/ beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen wori» niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden,Dt- dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over j weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. „Minicampings passen nu heel goed in het landschap", vindt T. Wegman van de organisatie van recreatieondernemers Re cron Zeeland. foto Willem Mieras gekend aan Robert F. Dri nan (83). De priester/professor in rechtsgeleerdheid was ook politiek actief, totdat paus Jo hannes Paulus II hem dwong te kiezen tussen politiek en pries terschap. Drinan heeft zich in ternationaal ingezet voor men senrechten. De Four Freedoms Awards wor den in oneven j aren uitgereikt in Hyde Park en in even jaren in Middelburg. Namens de provin cie Zeeland zullen commissaris van de koningin W. van Gelder, provinciesecretaris V. Verduit en de gedeputeerden A. Poppe- laars en G. van Heukelom de plechtigheid in de Verenigde Staten bijwonen. Dat de selectieve afrit van de A58 naar het Oosterscheldezie- kenhuis niet door bezoekers en patiënten mag gebruikt worden is al een grote teleurstelling. Im mers, ieder die vanaf Goes-West over de Fruitlaan richting zie kenhuis rijdt, merkt al snel dat veel automobilisten om dezelf de reden dezelfde route nemen. Het zou het een grote ontlasting voor het verkeer daar geven als ook zij van de afrit gebruik mochten maken. Maar dat mag niet. Sterker nog, zelfs de huis artsen mogen er op last van de provincie, lees Rijkswaterstaat, geen gebruik van maken. Schandalig! Voor huisartsen is tijd meer dan geld, ze kan ook een leven redden. Zijn ze nou in Den Haag helemaal gek? Voor de zoveelste keer fungeert de Rijkswaterstaat weer eens als een Staat binnen de Staat. Voor de zoveelste keer dicteert het ar rogante Den Haag de provincie, terwijl nota bene de provincie zelf de afrit heeft betaald. Wie was het ook weer die zei de af stand tussen politiek en publiek kleiner te willen maken? Hoe kan dat nou met zulke borden voor je kop. Wim van Gilst Boogerdlaan 23 Kortgene Het huidige kabinet wil zoveel mogelijk bezuinigen. In de beste traditie van het poldermodel trachten de bonden de plannen nog wat te verzachten (PZC, 8- 10), maar het kabinet geeft geen krimp. Voor de sociaal zwakke ren in de samenleving valt dit zwaar. De huidige politiek doet mij terugdenken aan de dertiger jaren. De zogenoemde 'crisisja ren'. Toen was de regering-Co- lijn aan de macht. Dat was de tijd van de steun en werkver schaffing. De werklozen had den het toen niet gemakkelijk. Een steuntrekker op een dorp kreeg toen 7,50 per week als hij gehuwd was en een onge huwde ƒ5,- per week. In de zo mer van 1934 besloot de rege ring vier procent te korten op de steunnormen. Dit had tot gevolg dat in Amsterdam het honger oproer uitbrak. Dit oproer werd op bevel van de regering-Colijn in bloed gesmoord. Volgens de officiële rapporten vielen er toen zeven doden en veel ge wonden. Niet-officiële bronnen spraken van veel hogere aantal len. Dit is een zeer droevige ge beurtenis geweest. Het is te ho pen, dat de geschiedenis zich niet herhaalt. F.M. Geluk Gr. Wissestraat 1 Grijpskerke Het behoeft geen betoog dat ge- weldadig dierenactivisme (PZC, 2-10) moet worden be streden. Terecht maken enkele Kamerleden zich hier zorgen over. Maar waar ik mij zorgen over maak, is dat ik nog geen en kel Kamerlid heb gehoord dat zich zorgen maakt over het ver schrikkelijke dierenleed overal in de wereld. Nederland loopt altijd voorop om een mening te verkondigen wanneer er waar ook ter wereld iets hapert. Over het dierenleed hoor ik nooit iets, bijvoorbeeld over de schapen die momenteel de hele wereld over worden gestuurd. Ook niet over het immense leed dat die ren met allerlei transporten on dergaan. Waarom hoor ik daar de minister van Landbouw niet eens over of een Kamerlid? Vol gens mij bestrijd je de dierenac tivisten het best door iets aan het dierenleed te doen. J. van Nieuwenhuyzen Boulevard Bankert 408 Vlissingen De Neeltje Jacoba is nieuws. Als onderkomen van topcrimineel Bruinsma speelt het schip een rol in de berichtgeving omtrent de mogelijke relatie van Mabel Wisse Smit met deze Bruinsma. Als directeur van de Koninklij ke Nederlandse Redding Maat schappij, de voormalige eige naar van de Neeltje Jacoba, wil ik graag reageren op deze nieuwsberichten. Dit vanuit mijn persoonlijke betrokken heid bij de Neeltje Jacoba en haar voormalige bemanningen. De Neeltje Jacoba deed van 1930 tot 1968 dienst als red dingboot van IJmuiden. Na haar actieve loopbaan is de Neeltje Jacoba verkocht en ver volgens meerdere malen door verkocht. Eén van de eigenaren was Bruinsma. De indruk kan worden gewekt dat de Reddjj Maatschappij op enigerlei^ verbonden zou zijn geweest® de duistere praktijken died® Bruinsma c.s. aan boort j Neeltje Jacoba zijn verricht.! directeur van de Redding Ma? schappij hecht ik er veel waani aan dat die gedachte metkrac! wordt tegengesproken. De Neeltje Jacoba maakte tis sen 1930 en 1968 hondetdt reddingsacties. Vrijwillige k manningen hebben geduiwj die jaren hun leven gewaagde: in nood verkerende scheepsk manningen te redden. Het pas niet om deze bemanningen, wij binnen de Redding Maa: schappij in ere herdenken, tek lasten met ook maar enige von van verdenking. Met dit schir' ven hoop ik deze verwant omtrent mogelijke betrokket heid van de Redding Maa: schappij bij criminele prakt? ken te hebben ontzenuwd. De Neeltje Jacoba blijft bijoi gevoelens van trots en dan baarheid oproepen, daarb vooral ook denkend aan dek manningen die met de Neeln Jacoba grootse daden hebbs verricht. S.E. Wiebent Directeur KM Haringkait IJmutit W. C. Murre schrijft in de PZ (3-10) dat werken gezond i Daarmee ben ik het eens, beha ve wanneer je door je vele we: ken al jaren in de WAO i: Neemt niet weg dat je dan ie: anders kunt gaan doen dan; voorheen deed. Zo had ik tot® langs een WIW-baan, maart contracten worden gewoomt niet verlengd. Dus dat houdto: In de WW dan maar. Wie zit; wachten op iemand die al jarei in de WAO zit en 5 6 j aar is?Soli citeren doen we inderdaad to we er suf van worden, evenzo1;: le afwijzingen krijgen ooi maar denkt u nu echt dat r voor onze lol gebruik make van ons recht op uitkering? La: me niet lachen. Beschuldig onj niet langer van onterecht ge) bruik van wat ons zuurverdienj de recht is. J.Ba. Kalkoensprenkl Vlissingti Ik twijfel niet. De imagocar- pagne raakt mijn trots voor Zee land (PZC, 2-10). Voor mij gaf. het om een truttige manier var campagne voeren met een uit straling van: 'Nederlanders,»:; weten dat jullie denken datwij hier in Zeeland truttig zijn maar we zijn het niet, hoor Jammer. Volgens mij is het cam pagnegeld wel beter en doelge richter te besteden. Gezien structurele karakter van dt campagne (jaarlijks 8 00.000eii- ro, misschien iets minder) hoop ik nog op een beter vervolg. C. van Tilburg Turfkaaili Middelburg MIDDELBURG - Radio Cool FM besteedt vanavond i dacht aan de Stichting Jasz.Dt stichting, die jaarlijks het jazz festival in Middelburg organi seert, dreigt ter ziele te gaan. Ei zijn te weinig bestuursledenel de stichting heeft meer geld no dig om een volwaardig festival in elkaar te zetten. De gemeenu Middelburg weigert echter dt subsidie te verhogen. Voorzitter Hans Hamelink van Jasz zei tijdens het vorige festi val in juni, dat het waarschijn lijk de laatste keer was dat dt stichting een festival in Middel burg organiseert. Jasz had plan nen om het festival uit te breiden. Hamelink wilde ver schillende muziekstijlen op drie podia programmeren. Boven dien lanceerde de stichting he- idee om jazz te combineren me andere kunstvormen zoals beel dende kunst en literatuur Daarvoor is meer geld nodig en dat is er niet. In de rubriek JazZealand be; steedt Johan Sinke vanavon tussen 21.00 en 22.00 uur in eer- extra uitzending aandacht aan het festival. Tijdens de uitzending is muzie te horen van bands die de afge' lopen jaren tijdens het festij optraden. Cool FM is op »a cheren en de Bevelanden te on vangen via de etherfrequen i FM 105.3, FM 107.1 en f® 107.7.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 14