Aantal bouwborden Mortiere weggehaald Plan opknapbeurt voor steiger in Veere Vlissingen wil aantrekkelijk centrum LaBan Duizend euro voor reptielenzoo Iguana Bomen bij 't Zanddorp moeten blijven staan Manager Keijmel: raddraaiers moeten niet denken dat hier alles mag SieMatic Een echte SieMatic voor maar 9.400,-? zeeuwse almanak Vader WALCHEREN donderdag 9 oktober 2003 Grensgeval Hangplek Huisregels Rijverbod van zeven uur voor Oost-Souburger Video Uitstallingen Geen visitekaartje Automobilist rijdt twee keer snelheidslimiet PvdA wil ruimte wij kbeheergroep in Stromen wijk Kinderboeken week Kinderboeken weekgeschenk Brasseriemenu in de herfst oswac Het bos in Accordeon Melancolique Kleur en stijl Markt 51 Middelburg (0118) 886886 6 t/m 18 oktober ...en maak een afspraak voor een gratis behandeling. VOL=VOL KENNISMAKING MET SHISEIDO MAKE-UP VLISSINGEN - De jeugdleden van de Kids for Animals hebben gis teren 1000 euro overhandigd aan Reptielenzoo Iguana in Vlissin gen. Kids for Animals, is de jeugdafdeling van de Dierenbescher ming- De jongeren helpen instanties die zich inzetten voor dieren in nood. Naast Iguana kregen ook de Stichting Aap, het Berenbos en Zee hondencrèche Pieterburen en nog een aantal kleine opvangcentra een donatie uit de spaarpot van de Kids for Animals. Iguana vangt al vanaf 1982 reptielen, amfibieën en ongewervelde dieren op. De zoo is gehuisvest aan het Bellamypark in Vlissingen waar circa driehonderd dieren worden opgevangen. De bedoeling vandeopvang is dat de dieren eens worden teruggezet in de vrije na tuur. Is dat onmogelijk, dan wordt het geplaatst in een reservaat of dierentuin. MIDDELBURG - Het Mortie- re-consortium, dat in Middel burg de gelijknamige woon wijk ontwikkelt, heeft twee van de vier metershoge recla meborden langs de A58 weg gehaald. Wethouder A. de Vries toonde zich gisteren tevreden. ,,Ze waren wat al te uitbundig." Strikt genomen hoefde het consortium de borden niet weg te halen, omdat ze op een bouwlokatie staan. De borden werden afgelopen zomer neer gezet om automobilisten langs de A58 in de richting Vlissin- ger erop te wijzen dat aan de rand van Middelburg een nieuwbouwwijk wordt ge bouwd. Tot 1 oktober 1997 liet de provincie reclame-uitingen toe. Op die datum werden re gels ingevoerd om de wildgroei een halt toe te roepen. De Vries beloofde in de zomer met het consortium te overleggen over de reclameborden. „Voor de vakantie is het me niet gelukt, maar daarna heb ik direct een afspraak gemaakt en gelukkig is men aan de slag gegaan. We hebben eerst gezegd: 'haal er een aantal weg'." De Middelburgse wethouder noemt de borden langs de A58 een grensgeval. Als er nieuwe wijken of bedrijven gebouwd worden, is het toegestaan om zogeheten bouwborden te plaatsen met daarop de namen van de aannemers en de pro jectontwikkelaars. „Het con sortium heeft voor een andere, creatieve manier gekozen. Strikt gezien had het gemo gen, maar gelet op de publieke opinie is toch een aantal bor den weggehaald." De Vries zegt te kunnen leven met het compromis, waarvoor nu is gekozen. „Ik kan het niet verbieden." Zwembad zet bewakingsdienst in door Edith Ramakers VLISSINGEN - In het nieuwe Vrijburgbad tussen Vlissingen en Middelburg zijn stadstoe- zichthouders en bewakers van Delta Safe Security ingezet. Ze treden op als bezoekers van het zwembad ontoelaatbaar gedrag vertonen. Ze moeten het perso neel ondersteunen. Door de nieuwe huisregels en scherp toezicht moet de rust in het zwembad terugkeren. Een dag na de opening van het nieuwe zwembad in juli waren direct een paar jongeren zo ver velend dat ze het bad moesten verlaten. „Vanaf dat moment heb ik met de gemeenten en po litie gesproken over de aanpak van de overlastbestrijding", reageert zwembadmanager J. Keijmel. „We hebben voor deze maatregelen gekozen." 0p de drukke dagen, zoals de woensdag-, zaterdag- en zon dagmiddag, 'is onze lieve jeugd het actiefst'. Volgens Keijmel is het gedrag aanstootgevend en richt een groepje jongeren zich bezoekers én personeel. „We moeten voorkomen dat het bad een hangplek wordt. De jonge ren moeten niet het idee hebben dat alles mag in het zwembad." Hij spreekt over jongeren die verbaal en lichamelijk geweld niet schuwen. „Ze duwen be zoekers kopje onder en dringen zich op bij andere zwemmers. Als personeelsleden er iets van zeggen, krijgen ze van alles naar hun hoofd geslingerd. Ze kun nen het bloed onder je nagels vandaan halen." Keijmel merkte dat er onrust onder het personeel kwam. „Als er iets vervelends gebeurt met een collega, dan willen ze bij springen. Maar tegelijkertijd mogen ze dat niet doen, want hun eerste taak is om te kijken of er niemand verdrinkt." Het zwembad stelde huisregels op. Ongewenste of gewenste in timiteiten worden niet getole reerd. „Na drie keer waarschu wen moeten ze het bad verlaten en mogen ze een paar maanden niet meer terugkomen." Het zwembad werkt ook aan een 'protocol voor gedragsregels'. Dat is in navolging van de re gio's Haaglanden, Hollands- Midden en Amsterdam-Amstel- land, waar sinds vorig jaar vol gens het protocol wordt ge werkt. De overlast in het stadsgeweste lijke zwembad staat niet op zichzelf. Steeds vaker zoeken zwembaden naar mogelijkhe den om af te rekenen met over last. Keijmel: „Bij ons gaat het om ongeveer één procent on ruststokers. De jongeren zijn tussen de twaalf en achttien jaar. We moeten nu ingrijpen, om te voorkomen dat bezoekers te vaak worden lastiggevallen en daardoor wegblijven." Een paar weken geleden heeft het beveiligingsbedrijf Delta Safe Security 'proefgedraaid'. „Een paar bewakers zijn op woens dag en in het weekeinde actief geweest. Je merkte meteen dat een paar raddraaiers het niet leuk vonden dat ze in de gaten werden gehouden. Ze wilden opgaan in de massa, maar wer den snel door de bewakers aan gesproken op hun gedrag." Personeel van het beveiligings- I idoorAb van der Sluis VEERE - De gemeente Veere en rederij Dijkhuizen willen samen de steiger bij de Campveerse To ren opknappen. De reparatie kost bijna tweehonderdduizend euro. Een inspectie heeft aange toond dat de steiger in slechte staat verkeert. De gemeente probeert zowel van de landelij ke overheid als van de Europese Gemeenschap subsidie te krij gen. Ingenieursbureau Witteveen Bos legden het college eind vo rig jaar twee opties voor: ge deeltelijk vervangen (kosten: 260.000 euro) of helemaal ver nieuwen (480.000 euro). Het college vond beide bedragen te hoog en besloot een aanne mingsbedrijf te vragen of het ook goedkoper kon. Dat resul teerde in een offerte voor groot onderhoud van bijna tweehon derdduizend euro. De huidige steiger is spekglad, sommige meerpalen zijn afge- broken en een aantal latten op het plankier is rotwaardoor ga ten zijn ontstaan, constateerde fractievoorzitter R. van der Meer van Dorpsbelangen en Toerisme dit voorjaar tijdens een rondwandeling. B en W van Veere hebben beslo ten Europese subsidie aan te vragen voor het karwei. De ge meenteraad moet zich daartoe garant stellen voor een bedrag van bijna honderdduizend euro. Die garantstelling is een nood zakelijk onderdeel van de subsi dieaanvraag, die op uiterlijk 1 Rnuari 2004 binnen moet zijn. Een belangrijkste argument om subsidie aan te vragen is dat de steiger van 'essentieel belang' is om het aangezicht van Veere te behouden. Daar komt nog bij MIDDELBURG - Een twintig jarige automobilist uit Oost- ouburg heeft in de nacht van •nsdag op woensdag een rij verbod van zeven uur en een ogvaarding gekregen. De man werd om half drie op de chroeweg in Middelburg door e politie aangehouden met te alcohol in zijn bloed. Uit en ademanalyse bleek dat hij ne maal de limiet had over schreden. dat de steiger een belangrijke toeristische en recreatieve func tie heeft in het stadje. Rederij Dijkhuizen onderhoudt er on der meer een fiets-voetverbin- ding mee met Kamperland. Stadtoezichthouders Iris (rechts) en Anja houden het gedrag van de bezoekers van het bad in de gaten, zodat badmeesters zich op de veilig heid kunnen concentreren. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - Vlissingen wil dat het winkelcentrum een vei lig en aantrekkelijk gebied wordt. Burgemeester A. van Dok-van Weele kondigt aan dat er binnenkort een overleg volgt met Justitie, stadstoezichthou- ders, winkeliersverenigingen en ondernemers over de manier van aanpak. „Het gaat niet alleen om het te gengaan van diefstallen, of klei ne en grote criminaliteit. Ook zullen we spreken over regels voor uitstallingen en hoe we kunnen werken aan een schone stad", zegt ze. J. van Boven, juwelier in de Walstraat, juicht het initiatief toe. Van Boven houdt van zijn beroep, maar de laatste jaren heeft hij er ook veel slapelozen nachten van. De mensheid is brutaal geworden, vindt hij. „Tot enkele jaren geleden kon ik klanten die de indruk wekten iets te willen stelen, vrij gemak kelijk aanspreken en wegjagen. Maar ze laten zich tegenwoor dig niet meer zo maar wegstu ren." Heel regelmatig wordt er uit zijn winkel iets gestolen. Bij zijn buurman, ook een winkelier, laatst nog een complete vitrine kast. Onlangs werd op video vastgelegd hoe een klant een tas van een andere klant pikte. „Maar de recherche en politie hebben het druk. Ze staan lang niet altijd te springen om het materiaal te bekijken. Ik denk dat het in Vlissingen veiliger wordt als er meer stadswachten en politie hier op straat rondlo pen." Zijn collega B. Nijboer van Eye Wish Groeneveld is ook blij met de extra aandacht voor het win kelgebied. „Al zou ik ook willen dat er eerst onderzocht wordt of het winkelend publiek zich echt onveilig voelt in Vlissingen. Ik geloof dat niet zomaar." Weke lijks worden brilmonturen zon der glas en zonnebrillen gesto len. „In de zomer, als het druk in de stad is, meer dan nu. Diefstal wordt ingecalculeerd." De bedrijfsleider 'denkt er nog lang niet aan' om een bewaker in dienst te nemen. „We houden van een open, gast vrije winkel. We nemen onze voorzorgsmaatregelen, maar het is niet zo erg dat we kramp achtig alles vast moeten zetten en dat we overal camera's op hangen." „Echte Vlissingers zullen wel mopperen dat het hier onveilig is", zegt de familie Gulpen uit Limburg. Ze zijn op vakantie in Zeeland en kennen de binnen stad van Vlissingen 'redelijk goed'. „Wij mopperen ook op Heerlen en Maastricht. Maar wij vinden Vlissingen een stad waar je prettig kunt winkelen. Ik hou mijn tas hier niet steviger vast. In Heerlen en Maastricht is het druk en daar word ik onrus tig van." M. van den Bosch woont al lang in Vlissingen. Zij voelt zich overdag veilig in de binnenstad. „Ik vind wel dat er iets gedaan moet worden aan die grote re clameborden en uitstallingen, van waarachter brommers en scooters ineens te voorschijn komen en de Walstraat overste ken." 's Avonds gaat ze de stad niet in. „Ik zoek het gevaar niet op." Even geleden zag ze in de Hema een man die twee over hemden in zijn jas stopte. „Ik zei tegen hem: 'doen we dat zo?' Hij rende weg." Ze vertelde het te gen de caissière. „Die ant woordde dat ik blij mocht zijn dat ik niet geslagen of gestoken was. Zo'n reactie maakt je bang en voorzichtig. Misschien is dat geen terecht gevoel." R Marijs is winkelier van de Handyman op de kop van het Scheldeplein. „Ik heb het mees te last van mannen die op het bankje hangen op het Schelde plein. Niet dat ze het winkelend publiek lastigvallen, maar het is geen visitekaartje voor Vlissin gen. Dit is niet goed voor de klandizie." Tot ongeveer drie jaar geleden liepen er bewakers in het winkelcentrum. „De win keliers deelden de kosten. Daar is de klad ingekomen, omdat een paar grote winkelbedrijven een eigen beveiligingsdienst in de arm namen. De kleintjes alleen konden de bewakers niet meer betalen. Misschien moeten we dat toch weer instellen." Bedrijfsleider B. Nijboer van Eye Wish Groeneveld is niet van plan een winkeldiefbestendig fort van zijn winkel te maken. foto Ruben Oreel Advertentie SieMatic SC 10 9.400,- excl. montage Vertel ons wat uw budget is en wij ontwerpen een echte SieMatic keuken voor u. Individueel Design. Mooier, praktischer en duurzamer. Maar niet duur. Als u aan een nieuwe keuken denkt, denk dan eerst aan SieMatic. Welkom! 't Liefst een SieMatic Middelburg Woonstudio Middelburg, Industrieterrein Arnestein, Grenadierweg 17a, telefoon 0118 - 62 95 22 Goes Plieger B.V. (ook voor sanitair), Nansenbaan 15, telefoon 0113-24 64 64 Axel SieMatic Keukenstudio Van Vliet, onder dak bij Pot Woninginrichting, Nieuwendijk 89, telefoon 0115 - 56 40 70 Temeuzen BouwCenter De Hoop, Kennedyiaan 32. telefoon 0115 - 68 0612 bedrijf zal voorlopig op zondag in het zwembad aanwezig blij ven. Op de andere drukke mid dagen worden stadstoezicht- houders ingezet. „In november evalueren we de aanpak. Dan beslissen we hoe we verder zul len gaan", zegt Keijmel. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De gemeente Middelburg mag de bomen ach ter de huizen aan 't Zanddorp niet kappen. Dat heeft de be stuursrechter bepaald. Bewo ners van de huizen waren naar de rechter gestapt omdat ze het niet eens waren met de beslis sing van de gemeente om de bo men weg te halen. Ze vinden dat hun privacy wordt aangetast als de bomen verdwijnen. De bomen, zeven essen en vijf honderd vierkante meter bosjes, moesten weg omdat de gemeen te de grond waarop ze staan, wil verkopen aan bewoners van de Breeweg, achter 't Zanddorp. Die bewoners stelden als eis dat de grond 'schoon' werd opgele verd. Dus zonder bomen en struiken en met drainage. Het gevolg is wel dat de tuinen van de woningen aan de Breeweg te gen de tuinen van de woningen aan 't Zanddorp komen te lig gen. De bewoners van 't Zanddorp voelen daar weinig voor. Ze vin den dat hun privacy wordt aan getast als de tuinen worden uit gebreid tot aan hun percelen. Bovendien vinden ze de bomen wel mooi. De gemeente denkt daar anders over. De kwaliteit van de bomen zou te wensen CLINGE - In de Woestijnestraat in Clinge is gisteren om 13.30 uur een 31-jarige automobilist uit de gemeente Hulst aange houden. De automobilist reed met een snelheid van 154 kilometer per uur over bovengenoemde weg. De maximumsnelheid bedraagt ter plekke tachtig kilometer per uur. De man kreeg een proces verbaal. Hij moet zich tezijner- tijd voor de kantonrechter ko men verantwoorden voor zijn gedrag. MIDDELBURG - De PvdA fractie vindt dat de wijkbeheer- groep Stromenwijk een goed toegankelijke ruimte moet krij gen. De groep, die nog in oprich ting is, werkt nu De Woelige Werf aan de Rijnstraat. Dat gebouw is echter niet ge schikt. Het is te klein en er zijn geen toiletten. De Stromenwijk wordt de ko mende jaren opgeknapt. Er worden huizen gesloopt, nieuwe huizen gebouwd en er komt een brede school en een nieuw win kelcentrum. Als de wij kbeheergroep de ko mende tijd een goed klankbord wil worden voor de wijk, is goe de huisvesting noodzakelijk, stelt de PvdA. De fractie vraagt het college van B en W om een leegstaande win kel in het winkelcentrum be schikbaar te stellen. Als de her structurering van de wijk achter de rug is, krijgt de groep een on derkomen in de nieuwe brede school. over laten. Ze zijn niet beeldbe palend of waardevol voor het landschap, vindt de gemeente. Dat zijn twee criteria waarop de vergunning geweigerd kan wor den. De rechtbank vindt dat de ge meente die criteria veel te strikt toepast, blijkt uit het vonnis. De criteria zijn vaag en zouden ook juist ruim uitgelegd kunnen worden. Daar komt nog bij dat de gemeente volgens de recht bank de belangen van alle be trokken bewoners te weinig heeft meegewogen. De gemeen te heeft geen rekeninggehouden met de waarde van de bomen voor de directe omgeving. Bo vendien is er geen aandacht be steed aan de belangen van de bewoners aan de andere kant van de groenstrook. Bewoner A. Slootmans, die de actie voor het behoud van de bo men aanvoert, is opgelucht over de uitspraak van de rechtbank. Toch is hij nog niet helemaal ge rust op de goede afloop. De ge meente kan nog tegen de uit spraak in beroep bij de Raad van State. Advertentie 1 t/m 11 oktober Diep in het bos Het Zwanenmeer van Francine Oomen cadeau bij aankoop van een kinderboek van tenminste 9,99 vanavond vanaf 17.30 uur Romige uiensoep, en stamppot zuurkool (naar keuze vegetarisch) en fram- bozenbavarois €11,50 9,00 vegetarisch menu) zaterdag 11 oktober 13.00-14.00 uur Piet de Keuning vertelt 14.00-16.00 uur Knutselen met Maria Rademaker 15.00-16.30 uur maandag 13 oktober 13.30-15.00 uur introductie ZVU cursus bekijk ook onze website www.drukkeriimiddelbure.nl de Winkel KERY Beeld Geluid Die man uit dat Goese kan toor hield thuis en voor de buitenwereld de schijn op dat hij heel wat te vertellen heeft op de zaak. Op de school van zijn zoontje weten ze inmid dels wel beter. Want toen het in het kringgesprek ging over kinderen krijgen en vader en moeder worden, kreeg zijn zoontje de vraag voorgelegd of hij ook vader wilde wor den. Het antwoord:„Dat kan niet, want dat moet ik eerst aan de baas vragen." PARFUMERIE- Trefpunt der wereldmerken MIDDELBURG Lange Geere 24 Segeersstraat 10 0118-634184 0118-613401 I D/o KGJK IIPJV7 op ane Shiseido produkten Maak kennis met uw eigen schoonheid Onze consulenten staan voor uw klaar van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13