Soennieten vallen buitenlanders aan in Pakistan Australië wil schapen Cormo Express naar eilandjes verschepen Onderzoek supergeleiding is goed voor Nobelprijs Turkije stuurt troepen naar buurland Irak Bijdrage wordt mogelijk honderden miljoenen euro lager 1 t -4lk J woensdag 8 oktober 2003 Britse moslim krijgt levenslang voor eerwraak Vier doden bij gijzeling Manilla Minister Portugal weg om dochter Frankrijk Mri-scan Machtige maffiabaas gearresteerd Bloedbad in Congolees dorp Japanner (70) dobbert nacht op zee Generaal Franks schrijft memoires Lawine Himalaya doodt klimmers Incidenten Premier Sharon dreigt vijanden aan te vallen J LONDEN - Een Britse moslim is nsteren door een Britse recht bank tot levenslang veroordeeld f0or een moord die hij pleegde )ni de eer van de familie te red- ien. Hij bracht de christelijke fjiend van zijn tienerdochter jmhet leven. Het is het tweede geval van eer wraak in Groot-Brittannië in ruim een week. De Londense politie besloot inmiddels een speciaal team op de gevallen wan eerwraak te zetten. Een rechtbank in Londen straf- te de 40-jarige zakenman Mus- taq Ahmed voor de moord op >en22-jarige Albanees. De mos lim was woedend omdat zijn jochter Sadhia van plan was net de christen te trouwen. Vorige week veroordeelde een rechtbank een andere moslim tot levenslang omdat de man zijn 16-jarige dochter de keel had doorgesneden. De Iraakse Koerd, die al tien jaar in Groot-Brittannië leefde, was tegen de relatie van de dochter met een christelijk vriendje. ANP/RTR MANILLA - In Manilla zijn gis teren vier doden gevallen bij een uitbraakpoging van een Filipijn dieervan verdacht wordt lid te zijn van de moslimterreurbewe ging Abu Sayyaf. De man, Boyungan Bongcac, had enkele agenten gegijzeld in het hoofdkwartier van de Fili- pijnse politie. Honderden leden van elite-eenheden grepen in en Omsingelden de gijzelnemer en de gegijzelden urenlang. Bij de ontknoping kwamen drie agen ten om. De gijzelnemer werd doodgeschoten. Drie andere agenten raakten gewond. Abu Sayyaf pleegt al jaren ter reuraanslagen op de zuidelijke Filipijnen. Washington en Ma nilla verdenken de organisatie van banden met het terreurnet werk Al Qaeda van Osama bin Laden. Bongcac zat vast wegens een bomaanslag op een kroeg vorig aar, waarbij enkele doden wa ren gevallen. AFP LISSABON - De Portugese mi nister van Buitenlandse Zaken, Martins da Cruz, is gisteren af getreden na beschuldigingen dat hij zijn dochter oneigenlijk aan een opleidingsplaats zou hebben geholpen. De bewindsman volgt daarmee zijn collega van Hoger Onder wijs, Lynce, die vier dagen gele den al aftrad, omdat hij ook bij de affaire betrokken zou zijn. De dochter van Martins da Cruz, Diana, zou voor dit stu diejaar bij het ministerie van Onderwijs een verzoek hebben ingediend om te worden toege laten tot de studie geneeskunde. Ze deed daarbij een beroep op een speciale regeling voor kin deren van diplomaten die op buitenlandse scholen hebben gezeten.Beide voormalige mi nisters hebben de aantijgingen ontkend. Martins da Cruz zei gisteren dat hij door zijn aftre den wil voorkomen dat hij en zijn familie verder beschadigd. anp/rtr/afp EU geeft Nederland korting door Hans Gertsen LUXEMBURG - Nederland zal mogelijk honderden miljoenen euro's per jaar minder afdragen aan de Europese Unie. De Euro pese Commissie komt begin vol gend jaar met een nieuw finan- cieringsvoorstel voor de gemeenschap. Daarin krijgen alle landen die veel geld aan de EU betalen, recht op een korting net als Groot-Brittannië al ja ren heeft. Nederland is relatief de grootste betaler aan Brussel. Per jaar draagt Nederland 3,5 miljard meer aan de EU af dan het in de vorm van subsidies ontvangt. Nederland pleit al jaren voor een verlaging van de bijdrage. De vroegere Britse premier Thatcher kreeg in 1984 na veel geruzie - ,,Ik wil mijn geld te rug", schreeuwde ze tijdens een vergadering van de Europese regeringsleiders - gedaan dat haar land een forse korting kreeg. Dat scheelt het land 3 tot 4 miljard euro per jaar. Andere landen die om soortge lijke kortingen vroegen, kregen sinds 1984 steevast nul op het rekest van de Europese Com missie en andere lidstaten. Maar zowel de Commissie als Groot- Brittannië lijken nu bereid ook andere lidstaten het recht op korting te geven. Eurocommis saris Schreyer (Begroting) werkt aan een voorstel daartoe. Minister Zalm van Financiën reageerde verheugd op de ont wikkeling. Ook Duitsland, een ander grote betaler aan Brussel, is blij met de ontwikkeling. Hoeveel de korting Nederland zal opleveren, is nog onduide lijk. Als Nederland een verge lijkbare regeling krijgt als Groot-Brittannië, dan kan de 'winst' oplopen tot 1,5 miljard euro per jaar vanaf 2007. Ook als Nederland een minder grote korting krijgt, kan het aardig oplopen. „Je hebt het al gauw over een paar honderd miljoen euro per jaar", aldus een diplo maat. Frankrijk ontloopt intussen een miljardenboete wegens het her haald breken van het stabili teitspact. Wel moet Parijs haar te hoge financieringstekort om laag brengen. Daartoe krijgt het volgende maand een aantal dwingende aanbevelingen voorgelegd door de EU-minis- ters van Financiën. De zachte aanpak van Frank rijk werd duidelijk tijdens een vergadering, gisteravond, van de eurolanden in Luxemburg. Ook de Europese Commissie zoekt niet de confrontatie met Parijs. Frankrijk was de afgelo pen weken zwaar onder vuur gekomen omdat het land vol gend jaar voor de derde keer op rij een te hoog begrotingstekort heeft. Frankrijk schendt daarmee het stabiliteitspact, een serie af spraken die ervoor moet zorgen dat de euro een stabiele, harde munt blijft. Volgens dat pact mogen lidstaten een begrotings tekort van maximaal 3 procent hebben. Frankrijk verwacht volgend jaar een tekort van 3,6 procent. Dit jaar komt het Fran se tekort op 4 procent uit. GPD Een man vlucht weg van de in brand gestoken bioscoop van Islamabad. door Harald Doornbos ISLAMABAD - Radicale soen nitische moslims die gisteren de laatste eer wilden bewijzen aan hun maandag vermoorde leider Maulana Azam Tariq hebben ernstige vernielingen aange richt in de Pakistaanse hoofd stad Islamabad. Een camping, waar zich tien westerse toeris ten bevonden, onder wie twee Nederlanders, werd aangeval len door driehonderd soennie ten. Ook Italianen, Britten en Slove- nen waren het doelwit. Ze wer den met stenen bekogeld en hun voertuigen zijn kapot geslagen. Een stel uit Slovenië, dat met twee kleine kinderen een we reldreis maakt, zag de ramen van hun camper ingegooid wor den en vluchtte de Sloveense ambassade in. „We proberen nu zo snel moge lijk Pakistan uit te komen, dit is waanzin", zei Alex, een Itali aanse toerist. De twee Neder landse toeristen zijn niet ge wond geraakt, wel zijn enkele ruiten van hun Landcruiser in gegooid. Zij zijn naar de Neder landse ambassade gevlucht. Een kilometer verderop be stormden andere soennieten on dertussen restaurants en staken de enige bioscoop in de stad in brand. Toegesnelde politie- en brandweereenheden konden niet voorkomen dat de bioscoop in vlammen opging. Een man die zich op de eerste verdieping bevond, kon het gebouw niet uit en stikte vanwege de rookont wikkeling. De soennieten rich ten hun woede op de bioscoop omdat zij vinden dat films en te levisie duivelse uitvindingen zijn die niet in overeenstem ming zijn met hun radicale in terpretatie van de islam. In totaal zijn zo'n tien mensen gewond geraakt. De meesten waren omstanders of sjiitische moslims die door de soennieten werden afgetuigd. De soennie ten, die in Pakistan in de meer- foto Farooq Naeem/AFP derheid zijn, beschouwen sjiiti sche moslims als 'afvalligen' en hebben wraak gezworen nadat hun leider Tariq maandag door onbekenden werd doodgescho ten in zijn auto, net buiten Is lamabad. Tariq was een pro-Ta- liban en pro-Al Qaedaleider wiens organisatie verantwoor delijk is voor de dood van bijna vijfhonderd sjiieten. Volgens de soennieten was de moord op Ta riq het werk van sjiieten. GPD joorConny van Gremberghe BRESKENS - De Australische regering hoopt deze week nog een punt te kunnen zetten ach ter de affaire met het Vroon- schip de Cormo Express. De Australiërs onderzoeken of "et mogelijk is de lading van fum vijftigduizend schapen van Koeweit te verschepen naar Cocos Eilanden of het vlakbij gelegen Christmas Eiland, ten zuiden van Indonesië. "oor reder Vroon uit Breskens is een tocht naar die bestemmin gen geen echte optie. Wat er op jje eilanden met de dieren ge beuren moet is volstrekt ondui delijk, omdat de havenfacilitei- en ontoereikend zijn en daar onmogelijk zo'n kudde schapen geslacht kan worden. De zwerftocht van de Cormo xpress gaat de derde maand in. 'genlijk had het schip half augustus in de Saoedische ha venstad Jeddah gelost moeten worden, maar de Saoedische autoriteiten weigerden de die- en in te klaren, omdat zes pro eent zou lijden aan bekschurft. onge week leek het er op dat de schapen in de Irakese havenstad Basra konden worden gelost, maar Britse troepen daar voor zagen veiligheids-en logistieke problemen bij de verwerking van de lading. Uiteindelijk werd het schip naar Koeweit ge stuurd, waar het opnieuw voer en water kon inslaan. Overigens verliep dat ook niet zonder pro blemen. Een brandje in een voersilo zorgde kortstondig voor moeilijkheden. Woordvoerder C. Radings was de afgelopen dagen in Koeweit en constateerde dat de brand geen gevolgen had gehad voor schip en lading. „De dieren ma ken het gelet op de omstandig heden goed. Ze zijn gezond en flink in gewicht toegenomen. De bemanning doet er alles aan om het lot van dieren te verzach ten. Dat wordt nogal eens verge ten. Ook onze mensen verkeren al 63 dagen in omstandigheden die anders hadden kunnen zijn." „Dit kan echt niet door blijven gaan. De vooruitzichten zijn be paald niet vrolijk. Hitte en hoge luchtvochtigheid zullen in toe nemende mate hun tol gaan ei sen", aldus Radings. door Guus Mater STOCKHOLM - Kennis van supergeleiding brengt in de toekomst een nieuwe klasse van elektronica, die veel ener gie kan besparen. Transport en medische zorg kunnen daar van profiteren. Die voorspelling deden de we tenschappers aan wie gisteren de Nobelprijs voor de Natuur kunde is toegekend. De Ko ninklijke Zweedse Academie van Wetenschappen maakte in Stockholm bekend dat de prijs dit jaar gaat naar de Ameri kaan Alexej Abrikosov, de Rus Vitali Ginzburg en de Brit An thony Leggett. In de zogenoemde supergelei dende metalen beweegt de stroom zich zonder elektrische weerstand. In een ringvormige supergeleider kan dat proces maandenlang worden voort gezet zonder dat de stroom kracht verliest. Moderne toe passingen van supergeleiding zijn te vinden in camera's voor medisch onderzoek en deel tjesversnellers. Abrikosov (75) lanceerde een theorie waarin de stroom ook in een sterk magnetisch veld behouden blijft. Hij baseerde zich op wiskundige modellen van Ginzburg (87). Wordt het ■v.if'-ï-U' Alexej Abrikosov werk van beide Russen - Abri kosov woont en werkt overi gens al jaren in de Verenigde Staten - in motoren en genera toren gebruikt, het onderzoek van Leggett (65) kent nauwe lijks toepassingen. Hij ver klaarde de zogeheten super vloeibaarheid van een bepaald type helium. De theorieën van Abrikosov en Ginzburg hebben volgens de Academie de grondslag gelegd voor het werk van de ontdek kers van de mri-scan, die Anthony Leggett maandag met de Nobelprijs voor de Geneeskunde werden onderscheiden. Volgens de Academie ontwikkelde Leg gett een 'beslissende theorie' over de onderlinge reacties van atomen en hoe die zich in een vloeibare situatie ordenen. Van de drie wetenschappers heeft Ginzburg ook buiten de wetenschappelijke wereld een bekende naam. Hij was collega en medestander van de atoom fysicus Andrej Sacharov, die Nobelprijs voor de Vrede kreeg. Sacharov was een dissi dent die zich in de jaren zeven- Vitali Ginzburg tig en tachtig sterk maakte voor democratische hervor mingen in de Sovjet-Unie. Abrikosov en de in Groot- Brittannië geboren en in Ox ford opgeleide Leggett hebben in de VS wetenschappelijk carrière gemaakt. De laatste keer dat Nederlandse weten schappers de Nobelprijs voor de Natuurkunde wonnen was in 1999, toen Gerard 't Hooft en Tiny Veltman werden on derscheiden. Aan de prijs is een bedrag verbonden van 1,1 miljoen euro. De onderzoekers moeten dat bedrag delen. ANP PALERMO - De Italiaanse politie heeft gisteren in het Sicili- aanse Palermo de belangrijke maffiabaas Salvatore Sciarab- ba opgepakt. De 53-jarige werd al zes jaar gezocht. Agenten namen in zijn verblijfplaats nabij het Paleis van Justitie on der meer wapens, geld, mobiele telefoons en agenda's in be slag. Sciarabba was belast met de beveiliging van Bernardo Pro- venzano, de al veertig jaar voortvluchtige topman van de cri minele organisatie. Sciarabba is eerder bij verstek tot acht jaar cel veroordeeld wegens zijn banden met de Siciliaanse maffia-organisatie Cosa Nostra. AFP KIGALI - Bij nieuw etnisch geweld in het noordoosten van Congo zijn maandag minstens 23 mensen vermoord, voorna melijk vrouwen, kinderen en ouderen. Dat hebben VN-eenhe- den gemeld die na berichten over een aanval van Lendu-strij- ders poolshoogte namen in het dorp Katchele in de provincie Ituri. Inwoners meldden dat nog 32 doden al waren begraven. De VN-eenheden hadden volgens een woordvoerster in Bunia alleen de doden geteld die nog op straat lagen. Onderzoekers van de Verenigde Naties zouden gisteren naar het dorp terug keren, zei zij. Thomas Lubanga, hoofd van een Hema-factie in de regio, zei dat Lendu-strijders het dorp tussen vijf en zes uur in de och tend hadden omsingeld en vervolgens met automatische ge weren en kapmessen tot de aanval waren overgegaan.AP TOKIO - Een Japanse man die voor zijn zeventigste verjaar dag eens iets nieuws wilde proberen en in zee ging snorkelen, heeft 19 uur lang moeten zwemmen om de kust te bereiken na dat het getij hem ver in zee had getrokken. Hideo Murasugi ging zondagmiddag langs een rif op het zui delijke Japanse eiland Ishigaki snorkelen. Toen hij 's avonds wegbleef heeft de gealarmeerde politie urenlang naar hem ge zocht. Maandagochtend, op zijn verjaardag, bereikte hij de kust. Hij had de nacht drijvend en zwemmend doorgebracht, wachtend tot het vloed werd.,Het spijt me dat ik jullie zo be zorgd heb gemaakt. Ik heb nu wel genoeg vertier op zee mee gemaakt voor de rest van mijn leven," aldus Murasugi. AP NEW YORK - De Amerikaanse generaal Tommy Franks, die de oorlogen in Irak en Afghanistan voorbereidde en leidde, gaat zij n memoires te boek stellenHet boek, dat nog geen titel heeft, zal verschijnen bij ReganBooks, een onderdeel van uit geverij HarperCollins. De hoogte van zijn honorarium is niet bekendgemaakt. Naar verluidt verlangde de viersterrengeneraal een bedrag van ze ven cijfers. Franks zwaaide afgelopen zomer af, na een mili taire loopbaan die in 1967 begon. AP PEKING - Twee Franse bergbeklimmers zijn in het Hima laya-gebergte in Tibet door een lawine om het leven gekomen Dat hebben de Chinese media gisteren bericht. De alpinisten zaten 27 september op de bijna tachtigduizend meter hoge berg Xixbangma, niet ver van de Mount Everest, toen ze door de lawine werden verrast. Hun lichamen werden twee dagen later gevonden en pas maandag naar beneden ge bracht. ANP/AFP van onze redactie buitenland ANKARA - Het Turkse parle ment heeft gisteren in grote meerderheid ingestemd met het sturen van een grote troepen macht naar Irak. De militairen moeten de internationale coali tie versterken. Het besluit kan echter ook averechts werken, gezien de weerstand tegen Turkse troepen in Irak. De leden van de Iraakse Rege ringsraad spraken zich gisteren unaniem uit tegen de komst van Turkse militairen. Het is een foute stap. Het draagt niet bij aan de veiligheid", zei het Koer dische raadslid Othman. Anka ra stuurt de troepen onder meer op verzoek van de Verenigde Staten. Een opiniepeiling wees onlangs uit dat 72,5 procent van de Turken het sturen van mili tairen naar het eveneens islami tische Irak afwijst. In een zitting achter gesloten deuren stemden 358 Turkse par lementsleden voor en 183 tegen de vredesmacht. Functionaris sen lieten onlangs doorscheme ren dat Turkije mogelijk 10.000 militairen stuurt. Na de VS en Groot-Brittannië zou Turkije daarmee de grootste troepen macht in Irak hebben. Ankara wil de troepen hooguit een jaar in het buurland hou den. Waarnemers verwachten dat de Turken niet in het aan Turkije grenzende Koerdische noorden van Irak worden gesta tioneerd, in verband met de ge spannen verhoudingen tussen Turken en Koerden. Turkije en de Koerden in Irak le ven al lang op gespannen voet met elkaar. Ankara vreest dat de Koerden een onafhankelijk Koerdistan in de regio willen stichten en daarbij delen van het zuidoosten van Turkije wil len inlijven. Het Iraakse ministerie van Bui tenlandse Zaken in Bagdad is gisteren getroffen door een gra naat. Verslaggevers hoorden na de explosie ook geweervuur. Be wakers van het complex zeiden dat er voor zover bekend geen slachtoffers zijn gevallen. Elders in Bagdad demonstreer den enkele duizenden Irakezen bij een sjiitische moskee. Ze be schuldigden het Amerikaanse leger ervan twee sjiitische gees telijken te hebben gearresteerd. Volgens de geestelijke Al Sun- dawi verdenkt het leger de gees telijken ervan, dat ze Afghanen en Egyptenaren hebben opge leid om tegen de Amerikanen te vechten. Amerikaanse legerwoordvoer- ders maakten gisteren ook de dood van nog eens drie militai ren bekend. Door een bomaan slag ten zuiden van Bagdad kwamen maandag twee Ameri kaanse militairen en een Iraakse tolk om. Twee andere Amerika nen raakten gewond. Diezelfde dag sneuvelde in Ramadi, onge veer 110 kilometer ten westen van Bagdad, door een aanslag een andere Amerikaanse mili tair. ANP/AFP JERUZALEM - Israël zal niet aarzelen om zijn vijanden 'waar en hoe dan ook' aan te vallen als het dat noodzakelijk acht. Dat zei gisteren de Israëlische pre mier Sharon. Sharon noemde geen namen van landen, maar hij gaf zo een sig naal af aan buurstaten als Liba non en Syrië die steun geven aan de Palestijnse zaak. De premier zei ook dat hij een kans om vrede met de buurlanden te kunnen bereiken niet zal laten lopen. Het was de eerste verklaring van Sharon sinds de Israëlische luchtmacht zondag een doel in het westen van Syrië aanviel, waar volgens Jeruzalem een trainingskamp voor terroristen was gevestigd. De Syrische president Assad zei in een gisteren gepubliceerd in terview met de krant Al Hayat dat de regering-Sharon Syrië en de rest van het Midden-Oosten in een oorlog poogt te slepen. In een eerste reactie op de aanval zei Assad dat hij 'niet gelooft dat er iemand op de wereld is, die denkt dat het mogelijk is vrede met zo'n regering te slui ten'. ANP/RTR/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5