PZC Mini-campings kunnen uitbreiden a r 0 basisscholen rond Second opinion redt leven van Bruënaar Zeeuwse Bibliotheek is volgens onderzoek conservatief en suf YOUR CULT GUIDE Laatste twee PSD-boten verkocht GS steunen nieuwbouw Blaauwe Hoeve Hulst li CDA-Kamerlid ziet mogelijkheden voor Zeeuwse recreatiesector Managementteam woensdag 8 oktober 2003 Verschillen Op eigen kracht Grootkoor repeteert voor kerstproject Trombose www.cjp.nI/uit:agenda De meest uitgebreide uitgaansagenda van Nederland voor alle informatie over film, theater, expo of muziek. KORTING INFORMATIE AANBIEDINGEN Budget door Harmen van der Werf DEN HAAG - Mini-campings in Zeeland moeten kunnen uit breiden van maximaal vijftien naar permanent twintig of vijf entwintig kampeerplaatsen, vindt CDA-Tweede Kamerlid A. Schreijer-Pierik. In de Zeeuwse recreatiesector be staat volgens haar ruimte voor zo'n uitbreiding. Vakantielief hebbers zijn er genoeg. Schreijer-Pierik lanceerde haar idee gisteren, vlak voor de aan bieding van een petitie door de Vereniging van Kampeerboeren (Vekabo) in het Tweede Kamer gebouw. In het verzoekschrift dringt de Vekabo aan op duidelijkheid én meer kampeerplaatsen. Duide lijkheid ontbreekt nu, omdat minister Veerman van Land bouw, Natuur en Voedselkwali teit (LNV) heeft aangekondigd de Wet op de Openluchtrecrea tie in te trekken. Wanneer hij dat doet en wat ervoor in de plaats komt, is echter nog niet bekend. En dat terwijl tweeën half jaar geleden is voorgesteld de Wet op de Openluchtrecrea tie speciaal voor mini-cam pings te wijzigen. Nu zijn alleen in het hoogsei zoen en rond feestdagen als Pa sen en Pinksteren vijftien kam peermiddelen toegestaan. Dat zouden er volgens de wetswijzi ging permanent vijftien wor den, dus het hele kampeersei- zoen. De Vekabo wil volgend jaar in elk geval die vijftien per manente plaatsen, desnoods met een noodmaatregel. Per re gio wil de Vekabo vervolgens met de provincie en gemeenten vaststellen hoeveel kampeer plaatsen op mini-campings mo gen staan. Met CDA-Kamerlid Schreijer- Pierik merkte landelijk Veka bo-voorzitter J. van Herk op dat die aantallen per provincie moeten kunnen verschillen. „In grote delen van Zeeland zijn waarschijnlijk twintig, vijfen twintig kampeerplaatsen op een bedrijf mogelijk, met na tuurlijk één eis; dat de kwaliteit voor de gasten wordt gewaar borgd." Volgens Van Herk hoeven 'ge wone' kampeerbedrijven zich geen zorgen te maken over toe nemende concurrentie. „Onze mini-campings trekken een heel ander soort publiek dan de grotere campings. Wij bijten el kaar niet." Secretaris J. Dinge- manse van de Vekabo Zeeland denkt dat ook. Zij stelt zich voor dat mini-campinghouders die willen uitbreiden iets speciaals moeten doen, zoals een natuur gebiedje aanleggen. Vraag blijft hoe snel minister Veerman van LNV en de Tweede Kamer het één en ander weten te regelen. Voorzitter J. Atsma van de Ka mercommissie van LNV die de Vekabo-petitie in ontvangst nam, moest het antwoord schul dig blijven. „We zetten er vaart achter." door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Gerard Lange- raert uit Westdorpe is benoemd tot algemeen directeur van het samenwerkingsverband van openbare basisscholen in Oost en Midden-Zeeuws-Vlaande- ren. De Westdorpenaar bleek de beste papieren te hebben van de 27 kandidaten die afgelopen zo mer naar de functie solliciteer den. Het kandidaat-bestuur van het openbaar onderwijs in Hulst en Terneuzen was unaniem in de voordracht. De onderwijswet houders hebben de voordracht overgenomen. Jan Jonkman uit Terneuzen en Theo Sarneel uit Sas van Gent, momenteel direc teuren van basisscholen in res pectievelijk Zaamslag en Sas van Gent/Philippine, zijn in middels voorgedragen als ad juncten voor het samenwer kingsverband. Langeraert was eerder direc teur van twee basisscholen, voorzitter van het bestuur Weer Samen naar School en hij was betrokken bij het project On derwijs Online. Met de aanstelling van de drie leden van het managementteam komt er een eind aan de werk zaamheden van de overleggroep die tot nu toe het ontvlechtings proces van het basisonderwijs in de twee gemeenten heeft be geleid. Met ingang van 1 januari moet het samenwerkingsverband van 12 basisscholen met 1600 leer lingen en 130 medewerkers op eigen kracht, dus niet meer on der direct gezag van de gemeen tebesturen, verder. De voorbe reidende werkzaamheden voor de verzelfstandiging van het openbaar basisonderwijs wer den de afgelopen twee jaar verricht door de stuurgroep Bestuurlijke Ontvlechting Ba sisonderwijs onder voorzitter schap van de Terneuzense wet houder J. van Schaik. In eerste instantie was het de be doeling dat het samenwerkings verband een Zeeuws-Vla® karakter zou krijgen. De Zeeuws-Vlaamse basisschol» een tiental vrij kleine schol® wilden hun zelfstandig! echter liever niet kwijt. 0 gemeentebestuur van sic voelde er weinig voor om bij i buren aan te haken. Het managementteam hg opdracht gekregen om de l mende maanden een admit] stratiekantoor op te zetten, s directiestatuut op te stel kennismakingsbezoeken leggen bij de scholen, te zoeti naar een geschikt onderkom en een personeelsvereniging; te richten. Ook heeft het samei werkingsverband een vraag uitgeschreven voor a geschikte nieuwe naam. Wiea pakkend idee heeft kan dit lab weten aan het managend team dat voorlopig ondeni gekregen heeft in de open! basisschool Orins Freda Hendrik in Sas van Gent. 3 winnaar van de naamwedstri kan rekenen op een dinerbon. MIDDELBURG - Hel Grootkoor Zeeland begint morgen met zijn jaarlijk se kerstproject. Onder lei ding van de dirigenten Et- ty van der Mei en Nan van Groeningen kunnen men sen vanaf achttien jaar meedoen. Er worden vijf repetities gehouden, telkens op de donderdagavond, in de Hoeksteen in Middelburg van 19.15 tot 22 uur. Het koor zingt bekende en on bekende kerstwerken en Christmas Carols. Op za terdag 20 december wordt een kerstconcert gegeven in de Nieuwe Kerk te Mid delburg. door Joyce de Bruijn BRUINISSE - Als Ton Rehorst uit Bruinisse van opgeven had gewe ten, was hij er misschien niet meer geweest. Maar de 38-jarige vader van drie kinderen wilde niet ster ven aan de tumoren die in zijn buik woekerden en stond erop dat zijn behandeling werd voortgezet. De arts in de Daniel den Hoed Kliniek in Rotterdam die hem had opgege ven, verwees hem door naar een specialist in Leuven. Ton ging naar België en kwam genezen terug. Het lijkt een ongelooflijk verhaal en dat is het eigenlijk ook. Ton Re- horst is niet rancuneus, wil de Daniel den Hoed Kliniek niet af branden, maar is wel trots op zijn doorzettingsvermogen Een half jaar geleden werden er bij Ton twee tumoren in de buik ge constateerd. In de Daniel den Hoed Kliniek, onderdeel van het Eras mus MC, werd weefsel weggehaald om te kijken of de gezwellen kwaad- of goedaardig waren. Ze bleken goedaardig. „Een ma tuur hematoom, noemden ze het. Maar een van de tumoren bleef maar doorgroeien. Hij werd zo groot dat ze dachten dat hij toch kwaadaardig moest zijn. Ze heb ben me toen chemotherapie voor schreven. Na twee kuren bleek het niet te helpen." De chemokuren werden stopgezet en de artsen in de Daniel zaten met de handen in het haar, vertelt Ton. „Opereren konden ze niet, vertel den ze. Want ze zaten op een moei lijke plaats. We kunnen niets meer voor je doen, kreeg ik te horen. Ik werd met andere woorden opgege ven. Ik moest maar gaan genieten van de tijd die me nog restte." Daar wilde Ton niet van horen. „Ik ben 38 jaar, heb drie jonge kinde ren. Dat ging ik toch niet zomaar opgeven?" Rehorst vroeg zijn spe cialist of hij niet ergens terecht kon voor een second opinion. „Aan vankelijk vond hij dat niet zinvol, maar omdat ik aanhield, ging hij nadenken. Hij heeft me toen prof. Wevers in Leuven aanbevolen, want die heeft er veel verstand van Maar hij was ervan overtuigd dat de professor mij hetzelfde zou zeg gen." Ton klopte aan in Leuven. „Omdat mijn dossier vanuit de Daniel nog niet was doorgestuurd, moest prof. Wevers het doen met een samen vatting van mijn huisarts. Een uur later kon er een MRI worden ge- Op 8 september ging Ton onder het mes en werd er een gezwel van 17 bij 15 bij 7,5 centimeter wegge haald. Dat zette de andere organen onder druk gezet en veroorzaakte ook trombose. „Mijn rechter nier hebben ze niet kunnen sparen. Ik ben in totaal vijftien kilo afgeval len, maar ik ben wel weer helemaal genezen", vertelt hij blij. Na onderzoek in België bleek dat in de snel gegroeide tumor een bloe ding was opgetreden. „Dat is in ju ni gebeurd. Door die bloeding werd vocht aangetrokken, waardoor de tumor opzwol. Daardoor dachten ze in de Daniel dat het een kwaad aardig gezwel was. Ton sterkt nu thuis aan en hoopt in december weer aan de slag te kun- Ton Rehorst is vijftien kilo afgevallen, maar is wel helemaal genezen, nen. GPD foto Marijke Folkertsma maakt. Die was in de Daniel nooit gemaakt, terwijl de professor be weerde dat je daar veel meer op kunt zien dan op een ct-scan. Die waren wel gemaakt in Rotterdam." Wevers had goed nieuws voor Ton. „Ik kan je opereren, zei hij. Hij liet me foto's zien waarop een groot ge zwel was te zien. Hij wilde me van af de rechter zijkant opereren. Nou ja, dan ga je wel even in tranen." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg is conservatief en te weinig klant gericht. De activiteiten die er plaatsvinden zijn een beetje suf en de bibliotheek maakt haar regiofunctie niet waar. Daar staat tegenover dat de collectie omvangrijk is. Dat zijn de conclusies van een extern efficiencyonderzoek dat in opdracht van de gemeente Middelburg en de provincie Zeeland is uitgevoerd. De aan leiding voor het onderzoek zijn de financiële problemen bij de bibliotheek. Om geld te bespa ren, besloot de bibliotheek vorig jaar om op zaterdag en één avond in de week dicht te gaan. De gemeente dreigde vervol gens de begroting af te keuren. De bibliotheek bleef open, maar er moest wel onderzoek gedaan worden naar mogelijkheden om kosten te besparen. Het ontbreekt aan 'een zeker elan', concluderen de onderzoe kers van het bureau IOO uit Zoetermeer. „De opstelling van de boeken is conservatief en prikkelt niet tot nieuwsgierig heid." De activiteiten in de bibliotheek worden als 'tradi tioneel' beoordeeld: wel schrijf- avonden voor Amnesty Interna tional en literaire lezingen, maar geen theatervoorstellin gen of samenwerking met com merciële bedrijven. „De collec tie van de Zeeuwse bibliotheek is echter omvangrijk en biedt vele mogelijkheden om combi naties te maken met andere cul tuuruitingen." Uit cijfers blijkt dat 34 procent van alle Middelburgers lid is van de bibliotheek. In vergelij king met andere bibliotheken is dat een hoog percentage. Het aantal uitleningen van de col lectie ligt echter onder het lan delijk gemiddelde. De onder zoekers leiden daaruit af dat de openbare bibliotheek geen ech te regionale functie heeft. Als dat wel zo zou zijn, zou het gemiddeld aantal uitleningen hoger moeten liggen dan het landelijk gemiddelde. De on derzoekers trekken bovendien de conclusie dat de collectie be ter op de klanten kan worden af gestemd. De Zeeuwse bibliotheek heeft drie functies: het is de openbare bibliotheek voor Middelburg, de wetenschappelijke biblio theek voor Zeeland en de over koepelende organisatie voor al le bibliotheken in de provincie. Uit het onderzoek blijkt dat de wetenschappelijke collectie een groot deel van het budget op slokt. Dat komt voornamelijk door hoge personeelskosten. Ook het geven van informatie kost veel geld. Volgens de on derzoekers kan er op beide on derdelen bespaard worden. De klant moet meer centraal ko men te staan, is de belangrijkste conclusie. Dat kan door de op bouw van de collectie meer af te stemmen op de vraag van de klant, door het aanbod van acti viteiten aan te passen en door langer open te gaan. De biblio theek is nu 50,5 uur open, terwijl de landelijke norm op 56 ligt. Bovendien moeten de medewer kers hun trots over de biblio theek meer laten blijken. door Maurits Sep MIDDELBURG - Alle oude veerboten van de PSD zullen in de toekomst varen tussen Zuid-Italië en Sicilië. De pro vincie heeft gisteren de laatste twee schepen, de Koningin Beatrix en de Prins Johan- Friso, verkocht aan een rede rij die in de Straat van Messi na een veerverbinding onder houdt. De andere drie PSD-boten waren al verkocht aan rederij Amadeus SpA, die daar even eens actief is. Gedeputeerde J. Suurmond maakte de verkoop gister avond bekend aan de Staten commissie sociale en bestuur lijke zaken.' De twee schepen zijn verkocht aan rederij Ca- ronte Tourist uit Villa San Giovanni. Die betaalt 12,75 miljoen euro voor de veerboten en voor een hoeveelheid reserve-onderde len. Na aftrek van de boek waarde en de verkoopkosten houdt de provincie van dat be drag 5 miljoen euro over. De verkoop is gisteren be klonken. De schepen worden in het voorjaar van 2004 afge leverd, maar pas als de fiets- voetveren die tussen Vlissin- gen en Breskens gaan varen in gebruik zijn genomen. De pro vincie heeft contractueel la ten vastleggen dat de nieuwe eigenaar de schepen niet voordien kan opeisen. De Ko ningin Beatrix en de Prins Jo- han-Friso doen nu dienst als fiets-voetveer. Het eerste contact tussen de provincie en de koper ont stond een jaar geleden. Ook Amadeus SpA, de koper van de andere drie PSD-sche- pen, had ooit zijn interesse ge toond in de laatste twee, maar die heeft zich sindsdien niet meer serieus gemeld. door Frank van Cooten HULST - Directeur A. Janse van De Blaauwe Hoeve in Hulst hoopt begin 2005 te kunnen starten met de bouw van het nieuwe verpleeghuis met 96 bedden, zes Tijdelijke Opvang Plaatsen (TOP) en twintig plaatsen voor dagopvang. Gedeputeerde Staten besloten gisteren een positief advies over de vervangende nieuwbouw te geven aan het College bouw zie kenhuisvoorzieningen. Dit col lege had om het standpunt van het dagelijks provinciebestuur gevraagd. Het College bouw ziekenhuisvoorzieningen brengt vervolgens een advies uit aan het ministerie van Volksge zondheid. De bouw van het nieuwe ver pleeghuis is de tweede fase van De Blaauwe Hoeve 'nieuwe stijl'. Onlangs zijn de zorgwo- ningen opgeleverd. „We hopen een aaneensluitende bouw te realiseren. Daarom ben ik blij met de ondersteuning van Ge deputeerde Staten." Het dagelijks provinciebestuur heeft het initiatief getoetst aan zowel de Regiovisie zorg voor ouderen 2001-2004 als aan de afspraken die door de Taskforce Oost-Zeeuws-Vlaanderen zijn gemaakt. Deze taskforce houdt zich bezig met een herverdeling van de ou derenzorg in Oost-Zeeuws- Vlaanderen. In de taskforce zijn met alle be trokken partijen afspraken ge maakt over de verzorgings- en verpleeghuisplaatsen in dat ge bied. Uitgangspunt is te kijken hoe de verzorgings- en ver pleeghuisplaatsen beter kun nen worden gespreid. Daarnaast is afgesproken dat het verpleeghuis De Blaauwe Hoeve een centrumfunctie zal vervullen voor de regio voor wat betreft de meer specialistische verpleeghuiszorg. Volgens GS sluit de vervangende nieuw bouw van het verpleeghuis goed aan op het uitgangspunt uit de Regiovisie zorg voor ouderen dat het zorgaanbod doelmatig dient te zijn. „Gespreid wat kan, geconcentreerd wat moet." De Tijdelijke Opvang Plaatsen zijn volgens Janse bedoeld voor bijvoorbeeld mensen die uit het ziekenhuis worden ontslagen maar nog niet naar huis kunnen. Zij hebben nog wat verzorging nodig. Dat gebeurt dan in De Blaauwe Hoeve. „Verder neemt de behoefte aan dagbehandeling behoorlijk toe. Dat komt doordat ouderen steeds langer thuis blijven wo nen. De twintig plaatsen voor dagbehandeling passen in deze trend." Naast het advies van het College bouw ziekenhuisvoorzieningen heeft De Blaauwe Hoeve ook een positief advies van het Zorgkantoor nodig. Het Zorgkantoor financiert de vervangende nieuwbouw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 48