PZC Second opinion redt leven Bruënaar B rand weerploegei binden strijd aan in Nieuw Namen Tiende speurtocht naar paddestoelen YOUR CULT GUIDE Zeeuwse Bibliotheek heeft imagoprobleem Laatste twee boten PSD verkocht Grotere mini-campings Mini-instuif woensdag 8 oktober 2003 Grootkoor repeteert voor kerstproject Open huis Wereld vrouwe Conservatief Bejaardendag Samen Verder Geen provinciale steun museum moderne kunst www.cjp.nI/uit:agenda De meest uitgebreide uitgaansagenda van Nederland voor alle informatie 'over film, theater, expo of muziek. KORTING INFORMATIE AANBIEDINGEN V ekabo pleit voor helderheid door Harmen van der Werf DEN HAAG - Mini-campings in Zeeland moeten kunnen uit breiden van maximaal vijftien naar permanent twintig of vijf entwintig kampeerplaatsen, vindt CDA-Kamerlid A. Schreijer-Pierik. In de Zeeuwse recreatiesector bestaat volgens haar ruimte voor zo'n uitbrei ding. Vakantieliefhebbers zijn er genoeg. Schreijer-Pierik lanceerde haar idee gisteren, vlak voor de aan bieding van een petitie door de Vereniging van Kampeerboeren (Vekabo) in het Tweede Kamer gebouw. In het verzoekschrift dringt de Vekabo aan op duide lijkheid én meer kampeerplaat sen. Duidelijkheid ontbreekt nu, omdat minister Veerman van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) heeft aangekondigd de Wet op de Openluchtrecreatie in te trek ken. Wanneer hij dat doet en wat ervoor in de plaats komt, is ech ter nog niet bekend. En dat terwijl tweeënhalf jaar geleden is voorgesteld de Wet op de Openluchtrecreatie speciaal ZIERIKZEE - Het CJV Samen Verder in Zierikzee houdt woensdag 15 oktober in gebouw De Driehoek weer een mini-in stuif voor kinderen van vier jaar. Het programma bestaat uit spelletjes, knutselen en ont spanning. De mini-instuif begint woens dag om 14.00 uur en duurt tot 16.00 uur. voor mini-campings te wijzi gen. Nu zijn alleen in het hoog seizoen en rond feestdagen als Pasen en Pinksteren vijftien kampeermiddelen toegestaan. Dat zouden er volgens de wets wijziging permanent vijftien worden, dus het hele kampeer- seizoen. De Vekabo wil volgend jaar in elk geval die vijftien per manente plaatsen, desnoods met een noodmaatregel. Per regio wil de Vekabo vervol gens met de provincie en ge meenten vaststellen hoeveel kampeerplaatsen op mini-cam pings mogen staan. Met CDA- -Kamerlid Schreijer-Pierik merkte landelijk Vekabo-voor- zitter J. van Herk op dat die aan tallen per provincie moeten kunnen verschillen. ,,In grote delen van Zeeland zijn waar schijnlijk twintig, vijfentwintig kampeerplaatsen op een bedrijf mogelijk, met natuurlijk één eis; dat de kwaliteit voor de gasten wordt gewaarborgd." Volgens Van Herk hoeven 'ge wone' kampeerbedrijven zich geen zorgen te maken over toe nemende concurrentie. „Onze mini-campings trekken een heel ander soort publiek dan de grotere campings. Wij bijten el kaar niet." Secretaris J. Dinge- manse van de Vekabo Zeeland denkt dat ook. Zij stelt zich voor dat mini-campinghouders die willen uitbreiden iets speciaals moeten doen, zoals een natuur gebiedje aanleggen. Vraag blijft hoe snel minister Veerman van LNV en de Tweede Kamer het één en ander weten te regelen. Voorzitter J. Atsma van de Kamercommissie van LNV die de Vekabo-petitie in ont vangst nam, moest het ant woord schuldig blijven. „We zetten er vaart achter." Ton Rehorst is vijftien kilo afgevallen, maar is wel helemaal genezen. foto Marijke Folkertsma door Joyce de Bruijn BRUINISSE - Als Ton Rehorst uit Bruinisse van opgeven had geweten, was hij er mis schien niet meer geweest. Maar de 38-jarige vader van drie kinderen wilde niet sterven aan de tumoren die in zijn buik woekerden en stond erop dat zijn behandeling werd voortgezet. De arts in de Daniel den Hoed Kliniek in Rotterdam die hem had opgege ven, verwees hem door naar een specialist in Leuven. Ton ging naar België en kwam ge nezen terug. Het lijkt een ongelooflijk verhaal en dat is het eigenlijk ook. Ton Rehorst is niet rancu neus, wil de Daniel den Hoed Kliniek niet afbranden, maar is wel trots op zijn door zettingsvermogen. Een halfjaar geleden werden er bij Ton twee tumoren in de buik geconstateerd. In de Da niel den Hoed Kliniek, onderdeel van het Erasmus MC, werd weefsel weggehaald om te kijken of de gezwellen kwaad- of goed aardig waren. Ze bleken goedaardig. „Een matuur hematoom, noemden ze het. Maar een van de tumoren bleef maar doorgroeien. Hij werd zo groot dat ze dachten dat hij toch kwaadaardig moest zijn. Ze hebben me toen chemotherapie voorschreven. Na twee ku ren bleek het niet te helpen." De chemokuren werden stopgezet en de art sen in de Daniel zaten met de handen in het haar, vertelt Ton. „Opereren konden ze niet, vertelden ze. Want ze zaten op een moeilijke plaats. We kunnen niets meer voor je doen, kreeg ik te horen. Ik werd met andere woor den opgegeven. Ik moest maar gaan genie ten van de tijd die me nog restte." Daar wilde Ton niet van horen. „Ik ben 38 jaar, heb drie jonge kinderen. Dat ging ik toch niet zomaar opgeven?" Rehorst vroeg zijn specialist of hij niet ergens terecht kon voor een second opinion. „Aanvankelijk vond hij dat niet zinvol, maar omdat ik aan hield, ging hij nadenken. Hij heeft me toen prof. Wevers in Leuven aanbevolen, want die heeft er veel verstand van. Maar hij was ervan overtuigd dat de professor mij het zelfde zou zeggen." Ton klopte aan in Leuven. „Omdat mijn dossier vanuit de Daniel nog niet was door gestuurd, moest prof. Wevers het doen met een samenvatting van mijn huisarts. Een uur later kon er een MRI worden gemaakt. Die was in de Daniel nooit gemaakt, terwijl de professor beweerde dat je daar veel meer op kunt zien dan op een ct-scan. Die waren wel gemaakt in Rotterdam." Wevers had goed nieuws voor Ton. „Ik kan je opereren, zei hij. Hij liet me foto's zien waarop een groot gezwel was te zien. Hij wilde me vanaf de rechter zijkant opereren. Nou ja, dan ga je wel even in tranen." Op 8 september ging Ton onder het mes en werd er een gezwel van 17 bij 15 bij 7,5 cen timeter weggehaald. Dat zette de andere or ganen onder druk en veroorzaakte ook trombose. „Mijn rechter nier hebben ze niet kunnen sparen. Ik ben in totaal vijftien kilo afgevallen, maar ik ben wel weer helemaal genezen", vertelt hij blij. Na onderzoek in België bleek dat in de snel gegroeide tumor een bloeding was op getreden. „Dat is in juni gebeurd. Door die bloeding werd vocht aangetrokken, waar door de tumor opzwol. Daardoor dachten ze in de Daniel dat het een kwaadaardig gezwel was." Ton sterkt nu thuis aan en hoopt in december weer aan de slag te kun nen. GPD door Frank van Cooten NIEUW NAMEN - In Nieuw Namen worden zaterdag de jaarlijkse Zeeuwse brandweer wedstrijden gehouden. In totaal doen 34 Zeeuwse vrijwillige brandweerploegen mee aan de ze wedstrijden. De jaarlijkse brandweerwed strijden zijn een gelegenheid om de vaardigheden te oefenen. Te vens is het een ontmoetingsdag voor brandweerlieden. Het kleine korps van Nieuw Na men wordt gevormd door veer tien vrijwilligers. Dit korps neemt al dertig jaar deel aan de brandweerwedstrijden. Het korps heeft dit jaar de organisa tie van de Zeeuwse wedstrijden op zich genomen. Het scenario van de wedstrijden wordt steevast stil gehouden. De specifieke ligging van Nieuw Namen als grensdorp heeft bij de organisatie zeker voor de no dige inspiratie gezorgd. De opdracht kan variëren van een brandmelding, een ongeval met beknelde personen of een incident waarbij gevaarlijke stoffen zijn betrokken. Ook sa menwerking met politie, ambu- MIDDELBURG - Het Groot koor Zeeland begint morgen met zijn jaarlijkse kerstproject. Onder leiding van de dirigenten Etty van der Mei en Nan van Groeningen kunnen mensen vanaf achttien jaar meedoen. Er worden vijf repetities gehou den, telkens op de donderdag avond, in de Hoeksteen in Mid delburgvan 19.15 tot 22 uur. Het koor zingt bekende en onbeken de kerstwerken en Christmas Carols. Op zaterdag 20 decem ber wordt een kerstconcert ge geven in de Nieuwe Kerk te Middelburg. lance en andere diensten! nen onderdeel zijn van scenario. Diverse juryleden beoonj de teams. Zij baseren zich andere op het rijgedrag va chauffeur, het bedienen va pomp, de omgang met de at; luchttoestellen, de veilighei; tactiek tijdens de inzet, de handeling van de slachtoffei verkenning van het incid; Ook de tijd die nodig is slachtoffers te redden en de taaltijd van de inzet zijnoni delen waarmee punten te dienen zijn. Elk deelnemend team be uit een bevelvoerder, vieris schappen en een chaufie pompbediener. Net als bij echt alarm, rukt een team dens de wedstrijden uit met volledig bepakt blusvoertui; De brandweerwedstrijden ren van acht tot ongeveer uur Wethouder F. van Dries reikt om 193 0 uur de prijzen ZIERIKZEE - De deeli» sters aan het project Wen vrouwen van Sociaal Cultn Werk (SCW) De Lichtboe. Zierikzee houden woensc middaglö oktober open hui hun vernieuwde ruimte in MFC. Dankzij een invested! bijdrage van de gemeentel den verbeteringen worden a gebracht in het zogeheten r lokaal. Daar worden voor. de activiteiten van zowel de vingroom als van het Kookt gehouden. Voor het kokent den er professionele kookui en hete luchtovens aangesclt Belangstellenden kunnen t sen 16.00 en 17.30 uureenkiji komen nemen. De bezoek worden ontvangen met drankje en hapjes uit huni den van herkomst: Bosnië.t Afghanistan, Marokko, Ne: land, Somalië, Soedan, At nië, Azerbeidzjan, Tsjechie Kosovo. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg is conservatief en te weinig klantgericht. De activiteiten die er plaats vinden zijn een beetje suf en de •bibliotheek m ah kt haar regiofunctie niet waar. Daar staat tegenover dat de collectie omvangrijk is. Dat zijn de conclusies van een extern efficiencyonderzoek dat in opdracht van de ge meente Middelburg en de pro vincie Zeeland is uitgevoerd. De aanleiding voor het onder zoek zijn de financiële proble men bij de bibliotheek. Om geld te besparen, besloot de bi bliotheek vorig jaar om op za terdag en één avond in de week dicht te gaan. De gemeente dreigde vervolgens de begro- ting af te keuren. De biblio theek bleef open, maar er moest wel onderzoek worden gedaan naar mogelijkheden om kosten te besparen. Het ontbreekt aan 'een zeker elan', concluderen de onder zoekers van het bureau IOO uit Zoetermeer. „De opstelling van de boeken is conservatief en prikkelt niet tot nieuwsgie righeid." De activiteiten in de bibliotheek worden als 'tradi tioneel' beoordeeld: wel schrijf avonden voor Amnesty International en literaire le zingen, maar geen theater voorstellingen of samenwer king met commerciële bedrij ven. „De collectie van de Zeeuwse bibliotheek is echter omvangrijk en biedt vele mo gelijkheden om combinaties te maken met andere cultuurui tingen." De Zeeuwse bibliotheek heeft drie functies: het is de openba re bibliotheek voor Middel burg, de wetenschappelijke bibliotheek voor Zeeland en de overkoepelende organisatie voor alle bibliotheken in de provincie. Uit het onderzoek blijkt dat de wetenschappelij ke collectie een groot deel van het budget opslokt.Ook het ge ven van informatie kost in ver gelijking met andere biblio theken veel geld. Volgens de onderzoekers kan er op beide onderdelen bespaard worden. De klant moet meer centraal komen te staan, is de belang rijkste conclusie uit het rap port. Dat kan door de opbouw van de collectie meer af te stemmen op de vraag van de klant, door het aanbod van ac tiviteiten aan te passen en door langer open te gaan. De poli tiek, de gemeente Middelburg en de provincie Zeeland, die de bibliotheek financieren, moet die keuzes maken, vinden de onderzoekers. De gemeente en de provincie gaan daarom sa men met de bibliotheek onder zoeken wat de mogelijkheden zijn. door Maurits Sep MIDDELBURG - Alle oude veerboten van de PSD zullen in de toekomst varen tussen Zuid- Italië en Sicilië. De provincie heeft gisteren de laatste twee schepen, de Koningin Beatrix en de Prins Johan-Friso, ver kocht aan een rederij die in de Straat van Messina een veerver- binding onderhoudt. De andere drie PSD-boten wa ren al verkocht aan rederij Amadeus SpA, die daar even eens actief is. Gedeputeerde J. Suurmond maakte de verkoop gisteravond bekend aan de Statencommissie sociale en bestuurlijke zaken. RENESSE - Het CJV Samen Verder houdt zaterdag 11 okto ber zijn jaarlijkse bejaardendag op het CJV-kamp in Renesse. Ouderen uit Zierikzee en omge ving worden per bus naar het Renesser kamp gebracht waar ze de dag doorbrengen met on der meer een spel en samen pra ten en zingen. Er is een brood maaltijd met gezuurde mosse len. In Zierikzee wordt om half tien 's ochtends vertrokken. Rond vij f uur zij n de deelnemers weer terug. Aanmelden kan via Marleen Beekmans (417445) of de recepties van De Wieken en Borrendamme. De twee schepen zijn verkocht aan rederij Caronte Tourist uit Villa San Giovanni. Die be taalt 12,75 miljoen euro voor de veerboten en voor een hoeveel heid reserve-onderdelen. Na af trek van de boekwaarde en de verkoopkosten houdt de pro vincie van dat bedrag 5 miljoen euro over. De verkoop is gisteren beklonken. De schepen worden in het voorjaar van 2004 afgele verd, maar pas als de fiets-voet- veren die tussen Vlissingen en Breskens gaan varen in gebruik zijn genomen. De provincie heeft contractueel laten vast leggen dat de nieuwe eigenaar de schepen niet voordien kan opeisen. De Koningin Beatrix en de Prins Johan-Friso doen nu dienst als fiets-voetveer. Het eerste contact tussen de provincie en de koper ontstond een jaar geleden. Ook Amadeus SpA, de koper van de andere drie PSD-schepen, had ooit zijn interesse getoond in de laatste twee, maar die heeft zich sinds dien niet meer serieus gemeld. door Piet Kleemans WESTENSCHOUWEN - Vlie- genzwam, plaatjes- of buisjes- zwam. Deelnemers aan de Pad destoelenspeurtocht door de Boswachterij Westenschouwen komen ze allemaal tegen. De paddestoelenspeurtochten worden voor het tiende achter eenvolgende jaar verzorgd door natuurliefhebbers Ellen en Jan Midavaine uit Burgh-Haamste- de. Tholen, Noord- en Zuid-Beve land zijn niet zo rij k bedeeld met zandgronden en bossen, ofwel plaatsen waar paddestoelen zich prima thuis voelen. Van daar dat de uit die contreien af komstige groep deelnemers aan de paddestoelenspeurtochten in de Schouwen-Duivelandse Boswachterij groeit. Jan en Ellen Midavaine maak ten paddestoelenroutes varië rend in tijdsduur van anderhalf tot tweeënhalf uur. Wie dat nog te lang vindt kan de wandeling afbreken en via het strand te rugkeren, het Natuurinforma- tiecentrum van de Midavaines op parkeerterrein De Rotonde waar de routebeschrijvingen verkrijgbaar zijn. Deelnemers wordt geadviseerd een spiegel tje, een vergrootglas en een kompas mee te nemen. Het Na- tuurinformatiepunt is dagelijks geopend van 11 oktober tot en met 26 oktober - met uitzonde ring van donderdag 16 oktober - van 13.00 tot 17.00 uur. MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur zal geen enke le moeite doen om een museum voor hedendaagse kunst in Zee land te krijgen. De gemeente Middelburg hoeft bij haar her nieuwde poging om de haal baarheid van zo'n museum te onderzoeken, niet op de (finan ciële) steun van cultuurgedepu teerde H. van Waveren te reke- Van Waveren stelde gisteravond tegenover de Statencommissie sociale en bestuurlijke zaken klip en klaar dat hij afziet van elke inspanning voor een muse um voor hedendaagse kunst in Zeeland. De fractie van D66, die een groot voorstander is van een museum voor hedendaagse kunst en dan met name van het ontwerp van Aldo van Eijck voor het Museum 13/IX in Mid delburg, wees erop dat dat in strijd is met de provinciale cul tuurbeleid. „Toch zullen wij u als Staten binnenkort voorstellen van dat actiepunt af te zien", antwoord de de gedeputeerde. „En dan moet u maar zeggen of u het daarmee eens bent." Het provinciebestuur is de me ning toegedaan dat Zeeland met de Vleeshal in Middelburg vol doende voorzien is, verklaarde Van Waveren. „Bovendien", bracht hij de commissie fijntjes in herinnering, „hebben we al moeite genoeg om het Zeeuws Museum overeind te houden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 40