11 Parallelweg Brouwersdam dicht door wind Actieprogramma voor ontwikkeling recreatie Gemeente wil heldere regels minicamping Reuzenpaddestoel steekt de kop op Nieuw: ISDN 100 uur Renesse-zitting blijkt weinig zinvol ]emeente speelt alleen nog rol op de achtergrond DE WE Hardlopen zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DU1VELAND woensdag 8 oktober 2003 Uitgestippeld Campers V' "V, j Giechelig 100 uur internet per maand Zonder telefoontikken Altijd telefonisch bereikbaar Rossa dei Salento Pak 3,6 kilo, flacon 3 liter of tabs 64 stuks Elstar tas 1,5 kilo van de reepe J eheer accommodaties naar clubs r Marcel Modde ;,iIKZEE - De gemeente lOUwen-Duiveland gaat ikte regels opstellen voor itensportaccommodaties. tgangspunt daarbij is dat de renigingen na de privatise- ïg grotendeels op zichzelf zul len zijn aangewezen en ook van e burger meer betrokkenheid ij de instandhouding en het be leer van de complexen wordt erwacht. Wethouder G. van der Salm gaat [r van uit in 2004 op een rijtje te hebben welke accommodaties de dorpen en steden op het ei land rijk zijn, welke rol zij pre- fcies spelen in het kader van de leefbaarheid en wat in dat ver band kan worden afgestoten door 'efficiënter gebruik'. „De kantine van een voetbalclub kan mogelijk ook voor andere activiteiten dienen." Uit de nieuwe beleidsregels die gisteren bekend werden ge maakt, wordt duidelijk dat de gemeente duidelijke grenzen wil stellen aan haar bemoeienis met alle accommodaties van de jroetbal-, hockey-, korfbal-, at letiek- en ijsverenigingen. De club- en kleedgebouwen en ten nisbanen worden (zoals al eer der aangekondigd) geprivati seerd en vallen nadien volledig Dnder de verantwoordelijkheid fan de betreffende sporters. Voor het invoeren van de priva tisering steekt de gemeente waar nodig nog geld in achter stallig onderhoud en verbete ring van complexen. Zo kunnen de voetbalclubs DFS (Burgh- Haamstede), Mevo en Zierikzee san de gang met de renovatie Janwei uitbreiding van de kleedkamers, aldus de wethou der. Over andere aanvragen die rijn ingediend, neemt het colle ge volgende week een besluit. Ha de verzelfstandiging zullen ferzoeken in die richting per ge- ral op pure noodzaak worden seoordeeld. Gezien de minder soskleurige financiële positie m het toekomstperspectief van de gemeente, moet daar de eer ste tijd niet te veel van worden verwacht, aldus Van der Salm. De gemeente blijft wél bereid tot een borgstelling voor het aangaan van nieuwe geldlenin gen van sportclubs bij banken. Aanvankelijk zouden de voor waarden waaronder dat straks moet gebeuren in de beleidsre gels worden opgenomen, maar het college heeft besloten daar van af te zien. Ook dergelijke verzoeken zullen 'van geval tot geval' worden beoordeeld. Vol gens de wethouder staat dat een ruimere benadering toe dan wanneer op dat gebied een strak keurslijf wordt gehanteerd. De tennisbanen en opstal in Kerkwerve worden gesloopt. De vereniging is ter ziele en laat een restschuld na van tienduizend euro. Dat bedrag komt nu nog voor rekening van de gemeente. X'"* 13 *-*• fm ;Vv«.-\T Voor gemotoriseerd verkeer is de parallelweg langs de Brouwersdam taboe. door Piet Kleemans SCHARENDIJKE - De parallelweg aan de Noordzee zijde van de Brouwersdam is sinds gisterenmiddag uit veiligheidsoverwegingen afgesloten voor alle verkeer. Door de harde west-noord-westenwind in combinatie met hoog water (2.50 meter boven NAP) is een voor het wegverkeer gevaarlijke situatie ontstaan. De weg is deels ondergestoven met zand. Windkracht zeven. Officieel niet meer dan 'harde wind'. Aan de Brouwersdam voelt het heel anders. Het rond stuivende duinzand prikt in de ogen en de wind rukt aan jas en pet. De zee schuimbekt haar woede op het strand dat bezaaid ligt met wrakhout, plastic en andere rom mel. Slechts een enkele wandelaar waagt zich er. Voor automobilisten is de parallelweg aan de noordzij dezijde van de dam taboe. Hoofd dienstkring Deltakust van wegbeheerder Rijkswaterstaat Hans Jager: „Met dit weer heb je kans dat er stukken wrakhout rond gaan vliegen en dat is voor het wegverkeer té gevaarlijk. Dat risico willen wij niet nemen." Voorheen werd in dergelijke gevallen de weg afgesloten met een slagboom. Dat bleek in de praktijk echter niet foto Marijke Folkertsma afdoende. Om te voorkomen dat nieuwsgierige automo bilisten zich toch op de weg wagen, zijn de met enig kunst- en vliegwerk te omzeilen slagbomen daarom maart vorig jaar vervangen door electrisch bediende schuifhekken. Om te voorkomen dat weggebruikers onbedoeld opge sloten raken, zijn in de weg sensoren geplaatst. Die sig naleren een naderend voertuig, waarna het hek even opengaat om de auto uit het gebied te laten en meteen weer dicht om te voorkomen dat anderen het gebied in gaan. Wanneer de weg weer vrijgegeven wordt voor het verkeer is volgens Jager nog niet te zeggen. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Schouwen-Dui- veland moet investeren in het toerisme om aantrekkelijk te blijven voor recreanten. In het actieprogramma 'Schouwen- Duiveland kiest voor toerisme' geeft het college hiervoor voor rang aan veertien projecten, uit eenlopend van een watersport actieplan tot staanplaatsen voor campers. Steun en mede werking van de toeristische on dernemers geldt als voorwaarde voor uitvoering van het pro gramma. Om juist die broodnodige sa menwerking tussen gemeente en bedrijfsleven in goede banen te leiden, adviseerde onder zoeksbureau Route IV twee jaar geleden eerst en vooral het 'Pro jectbureau Recreatie en Toeris me Schouwen-Duiveland' op te richten. Het college wil daar nu van afzien. Met ondermeer een projectorganisatie voor de Toe- ristenPas en de WV Schouwen- Duiveland op de rails, zou de komst van het projectbureau volgens wethouder G. van de Velde - de Wilde opnieuw voor 'versnippering' zorgen. Het heeft even geduurd voordat de gemeente een vervolg heeft gegeven aan de Nota Recreatie en Toerisme, die twee jaar gele den is opgesteld door Route IV. In deze nota worden de sterke en zwakke kanten van het Schou- wen-Duivelands toerisme op een rijtje gezet. Aanvankelijk staat hierin ook een lijst met ac tiepunten, waarmee dat toeris tische product verbeterd kan worden. Maar de toenmalige ge meenteraad laat het bepalen van die prioriteiten zo vlak voor zijn vertrek graag over aan de nieuwe raadsleden. In het actieprogramma, dat nu op tafel ligt, volgt het college grotendeels het beleid zoals dat in de nota is uitgestippeld. Uit gangspunt hierbij is dat Schou wen-Duiveland zijn eigen kwa liteiten behoudt en in de etalage zet. Gelijktijdig moeten de (toe ristische) bedrijven de ruimte en medewerking krijgen om te vol doen aan de wensen van de toe rist. Seizoensverlenging, omdat steeds meer bezoekers in het voor- en najaar naar het eiland trekken voor een korte vakan tie, en meer samenhang tussen de attracties én de Westhoek en het platteland zijn daarbij de sleutelwoorden. Om dit te bereiken zijn veertien projecten op het programma ge zet. Een deel daarvan is ook al in de nota beschreven. Zo krijgt opnieuw het verbeteren van de toeristische routes voor fietsers, skeeleraars, ruiters, mountain- bikers en mensen met een func tiebeperking door middel van een 'knooppuntensysteem' voorrang. Ook een watersport actieplan is nodig om het de groeiende groep pleziervaar- ders en duikers naar de zin te maken. Met een elk-weervoor- ziening, het promoten van het eilandelijk cultuurtoerisme en arrangementen moeten recre anten het hele jaar door ver maakt kunnen worden. Uit de genomineerde projecten blijkt tevens, dat het toerisme de laatste twee jaar niet heeft stilgestaan: zeven acties in het programma zijn (min of meer) nieuw. Naast ondermeer de ge- biedsvisie voor het middenge bied van het eiland en extra aandacht voor het plattelands- toerisme, wil het college nu ook aandacht geven aan de toeris ten, die met een camper naar het eiland komen. Door 'eenvoudi ge, betaalbare' plekken voor campers op de huidige cam pings te maken, moet het wild- kamperen verminderen. Wethouder Van de Velde bena drukt, dat nu de eerste versie van het actieprogramma klaar is. De komende maanden wordt het met de toeristische bedrij ven besproken en waar nodig aangepast. Vervolgens is het aan de gemeenteraad het program ma vast te stellen, waarna ge meente en bedrijfsleven tot 2015 de tijd hebben om de pro- j ecten op te pakken en uit te voe ren. loorEsme Soesman 5IERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil dat er :en overgangsregeling komt die luidelijk aangeeft hoeveel da len op minicampings het maxi- naal aantal van vijftien plaat- ien mag worden bezet. Er dreigt «n vacuüm nu minister Veer- nan van de wet op de open- uchtrecreatie af wil. Ie gemeente heeft inmiddels iver de kwestie een brief naar iet ministerie van Landbouw, latuur en Voedselkwaliteit LNV) gestuurd, meldt wethou- ier G. van de Velde - de Wilde. Minister Veerman gaf een paar veken geleden in zijn begroting lan het beleid op het gebied van le openluchtrecreatie te willen lecentraliseren. „Wijzijnprima n staat het zelf te regelen rea- 'eert Van de Velde. „Bijvoor- >eeld via het bestemmingsplan luitengebied. Maar dat kost ijd. Dat biedt volgend jaar nog |een soelaas. We komen daar- loor in een vacuüm terecht, dus ■org voor tussenwetgeving. s de kwestie voor aanvang van iet volgend seizoen niet duide- jjk, dan wordt de dagenrege- ing, net als afgelopen jaar, op 15 vastgesteld. Dat houdt in dat tampeerboeren gedurende 85 lagen het maximaal aantal van djftien plaatsen bezet mogen louden. Gedurende de rest van het jaar mogen zij niet verder gaan dan het toelaten van tien kampeereenheden. Over deze aantallen is al meer dan eens ge steggeld. De overige Zeeuwse gemeenten houden aan negen tig dagen vast. Schouwen-Dui veland echter werd eerder door de Raad van State op de vingers getikt omdat zij die negentig da gen te ruim achtte. Schouwen- Duiveland koos daarop behoed zaam voor het in twee fasen terugschroeven tot zeventig da gen. Dit jaar gold als overgangspe riode, waarin vijfentachtig da gen als maximum werd aange houden. Volgend jaar zou de norm tot zeventig worden ver laagd. Een voorgestelde wetswijziging van staatssecretaris Faber bood uitzicht op het permanent plaatsen van vijftien eenheden. Dat ging evenwel niet door en nu ziet het er naar uit of duide lijkheid nog lange tijd uitblijft. Wat Van de Velde betreft wor den de uitspraken van Faber alsnog gestand gedaan. De ge meente kan niet om de uit spraak van de Raad van State heen en kan dus niet voor ne gentig dagen kiezen. Twintig dagen eraf, dus zeventig als maximum aanhouden, betekent echter een fikse aderlating voor de doelgroep, pagina 16: mini-campings kunnen uitbreiden door Marcel Modde ZIERIKZEE - De paddestoel op zich is niet zeldzaam, hoewel de natuur er nu ook weer niet rijk mee is bezaaid. Maar in derge lijke omvang als op het weiland van de familie J. Slagmeulen is de zogeheten reuzenbovist zel den te zien. De buikzwamachtige op het grasland aan de Rietdijk bij Zonnemaire heeft een doorsne de van vijftig centimeter, vol gens de standaard naslagwer ken het maximaal mogelijke voor deze soort. De hoed van de paddestoel heeft iets weg van een witte bal. Hij heeft een voor keur voor verstoorde en vaak vermeste grond en komt mede daarom vooral voor in jonge bermen, pas aangelegde taluds, parken, plantsoenen en weilan den. Meestal staan ze alleen, maar ze verschijnen ook wel in heksenkringen. In het weiland van Slagmeulen gaat die vlieger in beide geval len op. De kolos van vijftig cen timeter staat er eenzaam bij tus sen de brandnetels. Een stukje verderop staan vijf 'kleintjes' van dertig centimeter bij elkaar. „Toen we die grote vanuit het raam van ons huis ontdekten, dacht mijn vrouw eerst dat er een flink wit konijn lag", zegt Slagmeulen. Hij vermoedt dat de extreme groei verband houdt met het uitbaggeren van de slootkanten de afgelopen win terperiode. Dat in combinatie Een reuzenbovist van deze grootte is een zeldzaamheid. met de schapen die tijdelijk op zijn weiland hebben gelopen, heeft mogelijk de ideale, hu- musrijke bodem gecreëerd voor de bijzonder paddestoel. Volgens een medewerkster van Het Zeeuwse Landschap gaat het om een uitzonderlijke maat. „We krijgen wel eens vaker mel ding van vondsten van grote paddestoelen, maar dit is wel héél erg groot. Ik heb er nog wei nig van gehoord dat ze hier in die maten zijn gesignaleerd." De wetenschappelijke naam van de reuzenbovist luidt Lan- germannia gigantea. Wanneer deze paddestoel jong en stevig foto Marijke Folkertsma is, kun je ze in plakken snijden en opbakken. Naar verluidt word je van eten ervan 'een tik keltje giechelig'. Naarmate de paddestoel ouder wordt, krijgt de hoed steeds meer rimpels. Eten kun je ze dan niet meer. Van binnen zit een bruin poeder, wat verstuift zodra de kop van de paddestoel wordt ingedrukt. Advertentie Advertentie Advertentie 1 M»/« «SSS" Relaxed internetten voor een vaste prijs Meld u nu aan op www.pianet.nl/isdnl00uur of ga naar Primafoon, Dixons, Dynabyte, Tell Me of Bruna. There's more to explore prijs per liter 3.32 Aanbiedingen geldig van 6 t/m 12 oktober door Inge Fleuff ZIERIKZEE - Het lik-op-stuk beleid zoals dat in de zomer maanden in Renesse wordt ge hanteerd, is zeker zinvol. Maar de jaarlijkse speciale 'Renesse- zitting' van de kantonrechter in Zierikzee heeft minder effect. Deze zaken kunnen beter achter de reguliere zittingen van de kantonrechter worden ge plaatst, meent kantonrechter A. Melens. Gistermiddag vond de jaarlijk se 'Renesse-zitting' van de kan tonrechter plaats in Zierikzee. Renesse kent sinds een aantal jaren in de zomermaanden een directe aanpak van overlast. Tij dens die periode is er een par ketsecretaris of soms een offi cier van Justitie in Renesse aan wezig om de aangehouden jongeren die lichte vergrijpen hebben gepleegd direct te ver baliseren. Deze werkwijze neemt de politie het administra tieve werk uit handen, waar door de agenten direct na de aanhouding de straat weer op kunnen. De aangehouden jon gere kan de boete, meestal tus sen de twintig en vijftig euro, meteen betalen. Gebeurt dit niet, dan volgt er direct een dag vaarding en moet hij, het gaat voornamelijk om jongens, bin nen enkele weken voor de kan tonrechter verschijnen. Vorig jaar kwam er van de ruim twintig gedaagden slechts een wildplasser opdagen. Dit jaar zelfs helemaal niemand. Voor kantonrechter A. Melens is het moment gekomen om het be- leidte heroverwegen. Ook officier van Justitie L. Boo- gert vindt deze zitting niet echt zinvol. „Het feit dat mensen op geroepen worden om op de zit ting te verschijnen, heeft als ef fect dat meer dan vijftig procent de boete alsnog betaalt. Maar de andere mensen verschijnen domweg niet. Die komen in het vervolgtraject terecht." Boogert wèet dat in Amsterdam derge lijke zaken achter de reguliere zittingen worden gezet. „Dan werk je effectiever door aan te sluiten op de reguliere zittin gen." Melens wil het bestuur van de rechtbank nu voorstellen de lik-op-stuk zaken uit Renes se achter de kantonrechterzit tingen van september en no vember te plaatsen. Advertentie SCHOENMODE I Papegaaistraat B Gdes www.vandereepe.nl Onze man in Buttinge kijkt de laatste tijd met steeds minder plezier naar beneden als hij op de weegschaal staat. Met de jaren zijn ook de kilo's geko men, vertelt hem de wijzer. Daarom de sportschoenen aangetrokken en op naar het bos. De hond mag ook mee, maar dat blijkt al snel geen onver deeld succes te zijn. Het dier rent alle kanten op, behalve de goede. Na een halfuurtje is onze trimloper het beu. Thuis doet hij mopperend zijn beklag bij vrouwlief. „Maar waarom neem je dan ook die hond mee?" „Ik dacht dat hij wel een goe de haas zou zijn..."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35