PZC Spelen met een bit is f bij hockey verplicht Weeskinderen vinden warmte in Zonneweide dg jon&E ondERZOEkER PartyHits in toptien op rijtje gezet woensdag 8 oktober 2003 Voorzetje K!K Illustratie Marit Törnqvist Tekening Pij a Lindenbaum Chillen in De Vriendschap spel zo leuk maakt? Ach weet je, hockey heeft gewoon alles. Je moet een behoorlijke conditie hebben om het twee keer 35 mi nuten vol te houden. Het spel is snel, zeker op een kunstgras veld. Bovendien is het een lek ker technisch spelletje. Bal vaardigheid, draaien, een rush maken en uiteraard het 'klap pen' met de stick. Dat kan heel gevarieerd hoor. Een push, zeg maar een soort duwslag, een flick stroke, een slingerslag of een scoop, een wipslag. Je moet alle slagen redelij k goed beheer sen als hockeyster. Binnen de lijnen kan het vaak heftig toe gaan. „Ach, er wordt toch bij elke sport gekletst? Geen probleem. Maar sommi gen gaan wel eens te ver. 'Rot op bitch' of 'zal ik je hoofd er eens afhakken'. Zulke opmerkingen slaan echt nergens op. Tuurlijk, ik erger me ook wel eens aan een scheids. Maar zo'n man kan ook een offday hebben. Ik fluit zelf wedstrijdjes bij de pupillen. Heb daar zelfs een echt diploma voor gehaald. Maar zonder fou ten fluit niemand hoor. Neem dat maar van mij aan." Nederland is een nieuwe top tien rijker: de PartyHits Top 10In deze lijst staan de tien meest populaire liedjes tijdens drive-in shows en in feestkroe- gen. De lijst wordt elke week samen gesteld door twintig deejays die allemaal verschillende soorten muziek draaien. Zo doen bij voorbeeld Yorin FM-dj Wouter van der Goes en Jeroen Nieu- wenhuizen van 538 mee. Maar ook de vaste deejays Frank, Ro bin en Gaby van het Cooldown Cafe op het Amsterdamse Rem- brandtsplein en Dj Cor en Dj Maurice van de Skihut in Rot terdam. In de eerste toptien staat Papi Chulo van Lorna op de eerste plaats, gevolgd door Traffic van Dj Tiësto en Dj Galaga met The Game. Verder zal vanaf dit na jaar vier keer per jaar een ge mixte Partyhits Top 10-cd wor den uitgegeven. Als de eerste zin van een boek kan verklappen hoe mooi wat volgt zal zijn, dan is 'Lang geleden, in de dagen van de armoede, waren twee kleine kinderen alleen op de wereld achtergebleven.' een veelbelo vend begin. In 1959 verscheen in Zweden een bundel met verhalen van Astrid Lindgren (1907-2002) onder de titel Sunnanang wat 'Zonneweide' betekent. De schrijfster die toen al meer dan twintig boeken had geschreven (waaronder de drie over Pippi Langkous, de kinderen uit de Kabaalstraat, Karlsson van het dak) had op een winterse dag er gens in Zweden eens aan de kant van de weg een bord met Sunna- t - nang zien staan. Die opmerkelijke naam bleef een tijdlang rondjes in haar hoofd draai en. Totdat ze er twee arme wees kinderen bij verzon die verkleumd van kou warmte vonden in Zonneweide, waar het eeuwig lente blijft. Ze nam het sprookje over Mattias en Anna op in een bundel met ver halen die allemaal begipqen met Langgeleden, in de dagen vandearmoede...Inl972 werd het boek in het Nederlands ver taald onder de titel De Rode Vo gel. Het titelverhaal verscheen onlangs als apart (prenten) boek, wondermooi geïllustreerd door Marit Törnqvist. Omdat Mattias en Anna na de dood van hun moeder niet alleen achter kunnen blijven, komen ze in huis bij een boer die voor hen zal zorgen:niet omdat ze zo hulpeloos waren en zo wan hopig van verdriet om hun dode moeder, nee, de boer nam de kinderen in huis omdat hij ze goed kon gebruiken. Kinder handen kunnen nuttig werk doen, als je er maar voor zorgt dat ze geen bootjes uit boom schors snijden en ook geen fluit jes uit wilgenhout, en dat ze geen hutten bouwen in het bos. Kinderhanden kunnen de koei en melken en de ossenstal uit mesten. Kinderhanden kunnen alles doen, als je ze maar weg houdt van hutten en bootjes van boomschors.' Gelukkig is er het vooruitzicht dat ze in de winter een paar we ken naar school mogen, om er te leren lezen en letters te schrij ven. Maar als het dan eindelijk zover is, merken ze dat het er niet is zoals ze hadden gedacht en dat aan hun 'grauwigheid' geen einde zal komen. Moede loos van verdriet om alle vreugdeloze dagen op de boerderij en op school hopen ze tenslotte dat ze nog voor het lente wordt dood zullen zijn. Precies op dat ogen blik zien ze voor zich op de grond in de sneeuw een rode vo gel. Kriskras door het bos en steeds verder van het pad volgen ze hem tot bij een openstaande deur in een hoge muur aan de andere kant van de bergen. Bij het aangenaam traag vertel de verhaal dat zonder ook maar ergens sentimenteel te worden je een brok in de keel bezorgt, maakte Marit Törnqvist druk kend sombere prenten. Maar wat een vreugde plots in die ene vredig groene en de andere daarna met Mattias en Anna in de Zonneweide waar in de bo men gejubel uit duizend vogel bekjes klinkt 'en alle lentebeken kabbelden en alle lentebloemen straalden en (er) kinderen speelden in een wei die net zo groen was als het paradijs.' Tot het einde van de win ter gaan ze door de deur die nooit gesloten mag worden, elke dag naar de plek waar ze geluk kig zijn en krijgen wat ze nooit hadden. Wie neemt kwalijk dat ze op de laatste schooldag doen wat verboden werd? Het is mogelijk dat het lot van Mattias en Anna je zo aan het hart gaat dat je slechts met moeite je ogen droog houdt. Maar zelfs dan zul je bewonde rend bemerken met hoe weinig Marit Törnqvist erin slaagt het hartverscheurende bestaan van de twee kinderen bij de eenza me boer en hun onbekommerde geluk bij 'de moeder van alle kinderen' te verbeelden in tere verrukkelijke prenten die soms alleen in kleur van elkaar ver schillen. Na de dood van Astrid Lindgren dook vorig jaar onverwacht een onbekend verhaal uit 1949 van 's werelds populairste schijfster op. Mirabel met aandoenlijk grappige tekeningen van Pija Lindenbaum vertelt over het wonderlijks dat Britta-Kajsa op een vreemde avond in de len te overkwam. En over het kleine gele zaadje dat ze door een vreemd mannetje in haar hand gedrukt kreeg. En over het roods dat op een ochtend uit de grond stak. En over wat ook jij vast dolgraag zou willen heb ben. Jan Smeekens Astrid Lindgren: De rode vogel. Querido; 13,95 euro. Astrid Lindgren: Mirabel. Ploegsma; 11,95 euro. Speeltuinen zijn saai en achter de computer zit je alleen als het donker is. Tom Ytsma (11) uit Middelburg verveelde zich een tijdje ge leden 'te pletter'. Ook zijn buurtgenootjes waren aan een nieuwe uitdaging toe. „Hier was een lege plek. Die hebben we ingepikt", zegt de leider van De Vriendschap in de bocht van de President Rooseveltlaan in Middel burg. Sinds drie maanden zijn twaalf leden uit het Prooyenspark, Klarenbeek, en de Veerse Poort vrijwel ie dere dag in hun hut De Vriendschap te vinden. Af gelopen zaterdag werd de hut officieel geopend. Een oude slaapzak hangt te luchten aan de waslijn. Fol ders liggen in en bij een vuilnis zak, want ook hier komt de fol derbezorger langs. Even ver derop staat een ton. Het plan was dat deze dienst zou doen als toilet, maar de vrienden kwa men er al snel achter dat de wc thuis nog net iets meer privacy en comfort biedt. Een paar bak stenen herinnert aan de open haard, waar de leden afgelopen zomer frikadellen bakten. In de hut heeft bijna ieder lid een eigen slaapkamer. Vanwege plaatsgebrek moeten sommige leden hun domein delen. Stuk jes stroomdraad hangen aan het plafond. De chillroom boven is veruit de favoriete plek van de club. Hier worden chips, drin ken en koekjes genuttigd, ver gaderd, regels opgesteld en over school gepraat. Ook aan Kees, de Duitse herdershond van Tom, is gedacht. Hij kreeg een eigen hok, waar 'ie lekker kan liggen als ie moe is'. Tom noemt zijn hut een wonder. „We zijn met weinig begonnen en nu hebben we dit. Voor de hut had ik weinig vrienden, nu heb ik er een hele boel." Samen met Renate van der Driest (14) zwaait Tom de scep- De huttenbouwers: Vooraan bij de fiets Teun, in het midden vlnr Tom, Renate, Carlijn, Quinten, en Pelle. Achter: Machiel, Mark, Hanne- Eva, en Willem. foto Ruben Oreel Spelen zonder bitHm, niet echt slim, maar Ruth van Es (17) zou het stuk plastic in haar mond het liefst uitspugen. „Spelen met een bit, een mond- beschermer, is bij hockey ge woon verplicht, maar ik vind het hinderlijk. Ook het ademha len gaat lastiger. Maar vooruit, er zijn ergere dingen." Spelen mèt bit dus maar. De speelster van de Middel burgse Mixed Hockey Club stond als negenjarige al met een stick in haar handen. „Ik ben begonnen bij hockeyclub Voor- ne in den Brielle, waar ik toen woonde. Na mijn verhuizing naar Middelburg ben ik lid ge worden van MMHC. Ik speel momenteel bij de meisjes Al en dat bevalt uitstekend. Wat het Met ingang van dit seizoen is de spelregel bij het nemen van een strafcorner veranderd. „Je hoeft de bal niet eerst meer te stoppen, voordat je op het doel schiet. Dat maakt het spel een stuk sneller, omdat je in één keer kunt slaan. Leuk voor de spe lers, maar ook voor het publiek. Het spel wordt nog aantrekke lijker." Haar favoriete stekje in het veld is de rechtsvoorpositie. „Voor zetje geven en als het zo uit komt, zelf scoren. Tijdens de oe fenwedstrijd tegen Terneuzen scoorde ik twee keer. Dat geeft een lekker gevoel. Spelplezier staat bij Ruth voor op. „Tijdens de wedstrijd houd ik niet eens de stand bijIk ga helemaal op in het spel. Tuur lijk, winnen is leuker dan verlie zen, maar mijn weekeinde is na een nederlaag heus niet naar de knoppen hoor. Zou ik moeten kiezen tussen bijvoorbeeld een plaats in Jong Oranje of mijn studie, dan koos ik voor de stu die, begrijp je?" Hans Segboer Ruth van Es: „Je moet alle slagen redelijk goed beheersen als hoc keyster." foto Ruben Oreel ter over het terrein. Renate ont wierp het onderkomen. Uit vuilcontainers werd materiaal gevist en van bouwvakkers mochten ze hout meenemen. Op skelters werd al het materiaal vervoerd. Op warme dagen, was het zweten geblazen. „Maar je moet er iets voor over hebben", vindt Tom. De leden komen aan benodigd heden zoals spijkers, drinken en eten door een heitje voor een karweitje uit te voeren in de buurt. Zo lieten ze al eens een hond uit voor twee euro, gingen in de tuin aan de slag, en ver kochten aardappels die ze, met toestemming van de boer, van het nabijgelegen land raapten. Het verdiende geld komt in de hutpot terecht. Van het geld kochten Tom en Re nate ook een slot. Pure nood zaak, vinden ze. In een eerdere hut werd geplast en even later werd het bouwwerk met de grond gelijkgemaakt. „Lullig", vindt Tom. „Iedereen is welkom in onze hut. Maar sloop hem niet. Want wij hebben er kei hard aangewerkt." Zelf hebben de leden regels op gesteld om het terrein netjes te houden. Zo moet ieder lid zijn of haar eigen slaapkamer oprui men. Wie zich niet aan de regels houdt, krijgt een taakstraf - het terrein opruimen - of wordt voor een dag geschorst. „Het zijn strenge regels, maar als het hier niet netjes is komt de gemeente met een vrachtwagen en sloopt de hut", weet Tom. Ook letten de ouderen goed op de jongere kinderen. „We hel pen ze met timmeren, maar ook met oversteken", zegt Renate. Voor Tom, Renate en de andere leden is de hut nooit af. Er is al weer een nieuw planomeen der de verdieping, een uitkijktoren, te bouwen. Ook zijn de leden nog op zoek naar matrassen, kleden en andere voorwerpen voor in hun hut. Tom: „Oude spullen zijn welkom. Mensen mogen het hier gewoon neerleg gen." Navraag bij de gemeente Mid delburg leert dat de betrokken medewerker niet van het be staan van de hut op de hoogte is. Een vergunning is volgens de woordvoerder niet zo nodig. „Het ligt eraan hoe groot de hut is. Daar zouden we ter plaatse naar moeten kijken. Maar we treden niet hard op tegen kinde ren die een hut gebouwd heb ben." Tienke Wouda C^n, 'üTrw- Iran, fe-üÉfcru hwU&JjtfZnk Gx curcnAjjjuJZ.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 26