PZC kWil Bockbier met ballen «•miiiAWh Puntje-puntje-puntje woensdag 8 oktober 2003 Onderbroekenlol Mooi bruin in een paar seconden? Het kan. Het nieuwste op het gebied van doe-het-zelf-bruin heet 'Instant Tan' of 'Coco Bay'. Een supersnelle methode waarbij je wordt 'bruingesproeid'. Witschimmelkaasje T overlantaarn Medaillons van nokia Hachee met bockbier en pruimen 500 gram rundvlees in blokken (ha- cheevlees) 3 grote uien 75 gram bakboter 3 eetlepels olie 2 eetlepels bloem 1 theelepel rozemarijn 1/2 theelepel gemalen kruidnagel 1 flesje bockbier 1 bouillonblokje 2 laurierblaadjes 12 verse pruimen (gedroogd mag ook) zout en peper Bak in een braadpan hacheevlees bruin in hete boter met olie. Snijd de uien in repen. Voeg toe aan het vlees en bak tot ze zacht zijn. Bestrooi met meel, roer goed en laat doorwarmen. Voeg zout, peper, rozemarijn en kruidnagel toe. Schenk er 2 deciliter water bij, goed roeren. Schenk dan rustig het bockbier erbij. Roer tot het niet meer bruist. Voeg bouillonblokje en laurierbladen toe. Laat minimaal 2,5 uur zachtjes pruttelen op een klein vuurtje. Deksel schuin op pan, af en toe roeren. Voeg een half uur voor het eind gehalveerde en ontpitte prui men toe. Proef en voeg zo nodig zout en peper toe. Lekker met rode kool met appeltjes en kruimig gekookte aardappels met pe terselie. Natuurlijk staat er een mooi herfstbruin glas bockbier naast het bord. N.B.: Alcohol vervliegt tijdens het ko ken. Ook geschikt voor kinderen dus. Tradities zijn me dierbaar. Zo zoeken we steevast begin oktober een gezellig café op, liefst in de buurt van een herf stig wandelbos. Daar bestellen we met verwaaide haren ons eerste bockbiertje van de tap, mét een portie bitterballen graag. Geweldige combinatie, dat zachtschuimende bitterzoete roodbrui ne bier met die gloeiendhete grofgepa- neerde ballen met hartige ragoutvul ling. De traditie wil dat bockbier pas wordt geschonken vanaf de eerste maandag van oktober. Maar zoals zo vaak, heeft de commercie de traditie ingehaald. Eind september stonden de super markten al vol met sixpacks van dit populaire seizoensbier. De grote brou wers verdringen zich met hun bock- varianten. Etiketten zijn uitgevoerd in herfstige tinten en steevast opgesierd met stoere bokken met indrukwek kende hoorns. Een krachtig plaatje hoor, maar het slaat nergens op. Bockbier heeft namelijk niets met bokken te maken. Overdreven koppig is dit bier, met een alcoholpercentage van 6,5 tot 7%, ook niet echt. Van waar dan de naam bockbier? Die verwijst naar de Noordduitse plaats Einbeck (vroeger Aynpöck) er gens tussen Hannover en Göttingen. Van oudsher een stad met een grote brouwtraditie. In de 14e eeuw leefde tweederde van de bevolking direct of indirect van de bierbrouwerijen. Het hoppige bier uit Einbeck, verbasterd tot ein Bock, was van een uitzonder lijke kwaliteit en werd via de Oost zee verscheept over heel Europa. Wat is er lekkerder dan een mooi glas bockbier met bitterballen, na een stevige wandeling door de herfstbossen. Foto Karei de Vos Amsterdam, maar ook Kampen en Stavoren waren belangrijke overslaghavens. Bierhistorici die de bok er met de hoorns bij willen slepen, stellen dat het bier, dat werd ge dronken na het binnenhalen van de oogst, was gebrouwen in maart: de maand van de ram een bok). Meer voor de hand ligt de verklaring dat bock verwijst naar het kruid Bijvoet (ook wel Roter Bock genoemd) dat het bier vroeger zijn robijnrode kleur gaf. Tegenwoordig komt de kenmerkende kleur van de donkere mouten die zijn gebruikt. Wist u trouwens dat bockbier niet alleen lek ker is in het glas maar ook in de pan? De com binatie konijnenbout en bockbier is een klas sieker. In alle herfstige stoofschotels doet bock bier het fantastisch. Vlees wordt er heerlijk mals van. En vegetariërs, wat te denken van een aardse paddestoelenragout met een scheut bockbier? Ik heb, met instemming van de fami lie, mijn hachee met bockbier en pruimen al een keer op tafel gezet. Gemaakt met een flesje bock van vorig jaar. Volgens echte liefhebbers wordt bockbier er, net als een mooie bewaar- wijn, alleen maar voller en zachter op als je hem een jaartje laat liggen. Absoluut het pro beren waard. Koop nu, aan het begin van het seizoen, wanneer de brouwers en de super markten elkaar met forse kortingen beconcur reren. Wat de lekkerste is? Dat is een kwestie van smaak. Sommigen zijn wat zoeter (Grolsch en Heineken), anderen bitterder (Brand en Her tog Jan). Persoonlijk ga ik voor Amstel Herfst- bock, lekker krachtig met net niet teveel zoet. Maar dat eerste verse bockbiertje, dat drinken we buiten de deur. Zo'n mooi excuus om weer eens gezellig samen de kroeg in te duiken laat ik me niet ontnemen. En meneer de kastelein, doet u er maar een lekker bitterballetje bij. „Krijgen we ook nog te lezen waar het kinderfeestje van Oudste was", vraagt een lezeres via de mail. „Wat bedoelde u met puntje-puntje-punt je?' „De kaasboerderij?', gist een kennis. Zelf kaas maken. Zelf broodjes bak ken. Leuk en leerzaam. „De kijkboerderij?', denkt een vrien din. Spelen met dieren. Net iets voor Oudste en haar vriendinnen. „Jullie gaan zeker naar het MEC?', raadt een collega. „Kan niet missen met al die insectenliefhebbers." En mijn zus denkt precies hetzelfde: „Het Milieu Educatie Centrum?' Worden daar ook kinderfeestjes ge houden? Geen idee. Nee, puntje-puntje-puntje was niet de kaasboerderij, niet de kijkboerderij en ook niet het MEC. Puntje-puntje-puntje was iets anders. Om half twee begon het feestje van Oudste. En om klokslag half twee stonden de vijf gasten ook voor de deur. Niet in feestkleding, zoals op de uitnodiging was gevraagd. 'Doe maar iets ouds aan', hadden we geschre ven. 'Een oude spijkerbroek en laar zen of schoenen die een beetje mogen lijden.' Natuurlijk mochten ook de zussen mee. Auto van opa en oma geleend en zo kon de hele bups worden vervoerd. Naar een stukje natuur in de stad. Naar oude huisjes van leem en hout met rieten daken. Naar geiten en var kens achter houten omheiningen, met touwen aan elkaar vastgebon den, omdat spijkers uit den boze zijn. De feestgangers mochten speerwer pen. En houthakken - benen wijd, ar men strak naar voren, goed om je heen kijken en laat maar vallen die bijl. En graan malen, tussen molen stenen of gewoon door twee grote keien over elkaar te wrijven. Van dat graan werden pannenkoeken gebakken. In een grote pan op een Door Susanne Groeneveld Iredacteur en moeder ran drie dochters zelfgemaakt vuurtje. Borden, nee, die waren er niet. Messen en vorken? Ook niet. De pannenkoeken met oer- moes (appelmoes vermengd met jam) moesten met de hand worden gege ten. Limonade om alles weg te spoe len? Nee, brandnetelthee uit stenen mokken. Ze mochten ook nog allemaal twee geluksamuletten maken van leem - handen wassen in de rivier, handen afdrogen aan je broek. Eentje om de Goden gunstig te stemmen (dat lukte niet helemaal, want tegen het einde regende het pijpenstelen) en eentje om mee naar huis te nemen. Man en ik hoefden slechts toe te kijken en af en toe wat hand- en spandiensten te verrichten. Want de leiding was in handen van oermens Tijm, soms ook Bas genoemd. Oudste en haar maatjes waren twee uurtjes Neanderthalers in spijker broek, even weg uit de wereld van te levisie en computers. Puntje-puntje puntje was het Historisch Openlucht museum - voorheen het Prehistorisch Dorp. Keigaaf vonden ze het, stuk voor stuk. Maar oei, nu hebben ze de smaak te pakken. Want Middelste wil er vol gend jaar óók naar toe met haar vriendinnen. En Oudste wil volgend jaar terug. Of naar het MEC, want ja, ook daar worden kinderfeestjes ge houden, zagen we op Internet. Ja maar, ho ho ho! Hoe moet het dan met de door mij zo fanatiek gepropa geerde thuisfeestjes?? M Bruin in zes seconden Door CAROLINE GOTTGENS De Instant- Tan-cabine heeft wel iets weg van de magi sche machine uit de 'Mi- niplaybackshow' van vroeger. Met grote paarse discoletters staat de naam op het deurtje. Als het goed is, kom je er na een aantal seconden om getoverd weer uit. Niet als Madonna of Michael Jackson maar mooi goud bruin, van top tot teen. In Amerika, Engeland en Frankrijk is de 'nevel douche' al erg hot. Hol- lywoodsterren als Jenni fer Lopez, Jennifer Anis- ton, Penelope Cruz en Carmen Electra laten zich regelmatig beneve len voor een goudbruin uiterlijk. Wasstraat Een behandeling gaat su persnel. In feite duurt het maar zes seconden. Het enige wat je hoeft te doen is in de cabine te gaan staan, nadat je via een kaart het systeem hebt geactiveerd. Dan gaan de sprayers in de ca- binewanden aan het werk en beginnen met een hoop gesis de lotion nevel te verspreiden. Met gespreide armen en be nen draai je twee keer een kwartslag, zodat de nevel goed op je hele lijf komt. Dan word je -net als in de autowasstraat- drooggeblazen. Nader hand moet je de lotion nog een beetje uitsmeren om rare vlekken te ver mijden op plaatsen waar de sproeiers niet goed bij kunnen, zoals de binnen kant van armen en be nen. Even handen en voe ten scrubben om gekleur de handpalmen of voet zolen te voorkomen en klaar. Je ziet snel effect, maar het duurt zes tot twaalf uur voordat de kleuring zich volledig heeft ontwikkeld. Bij Scharneck's Beauty and Tanning studio in Amsterdam, waar een In stant- Tan cabine staat, Mooi bruin in zes seconden. Klinkt leuk maar is het ook veilig? Dermatoloog Han Go van het Tweestedenzieken- huis Tilburg: „Ik ken deze methode nog niet, maar de in grediënten van de lotion zijn veilig. Het DHA in een lotion reageert met de opperlaag van de huid, het dringt er niet in door. Er vindt een soort oxidatieproces plaats dat de kleuring geeft. Ik heb het nog even opgezocht, maar er zijn maar twee allergische reacties bekend op het DHA. Dit middel zit in wel meerdere zelfbruiners en het kan geen kwaad, de zelfbruiners die tegenwoordig gebruikt worden zijn vaak zelfs erg goed. Ongeveer eenderde van mijn pa tiënten komt hier voor huidkanker. Komt allemaal door de zon. Ik raad mensen die toch een kleurtje willen daarom een zelfbruiner aan." Nokia verblijdt ons komend voorjaar met 'intelligente' hals sieraden en armbanden. Dat intelligente schuilt in de connectie met de telefoon. De sieraden zijn voorzien van kleine beeldschermpjes, die een foto kunnen tonen dankzij een draadloze (infrarood) verbinding met de te lefoon of pc. De Nokia Medallions zijn ontworpen om 8 foto's te dragen. Tot de nieuwe lijn Image- wear behoort een viewertje, waarmee je digitale foto's kunt laten zien. Ook deze ontvangt foto's via infrarood of van een MMC-geheugenkaartje. Mode-verantwoord is het nieuwste mobieltje, de Nokia 7600. Qua techniek en design is dit een nieuw paradepaardje van de Finnen. Foto's, email, muziek, het zit er allemaal in. Eind van het jaar komen slechts duizend stuks op de markt, te koop in sjieke zaken in Parijs, Milaan en Barcelona. Président lanceert in Nederland zijn nieuwste trots: Péché Mignon, een smeuïg witschimmelkaasje met een verse en romige smaak. De dunne korst en zachte 'textuur' zorgen ervoor dat Péché Mignon makkelijk te snijden is in kleine ovale plakjes. Door zijn lange en slanke vorm is de kaas handig vast te pakken. Gelukkig plakt-ie niet aan mes of vingers. Met het wit- schimmeltje kun je alle kanten uit, van groentensalade tot tussendoor tje. De prijs: 2,79 euro. Ook zo benieuwd naar het Baby Product van het Jaar 2003? En de winnaar is.Magic Theatre van Philips. Dat won de Gouden Rammelaar. Waarom? Het Magie Theater laat de toverlantaarn van vroeger eigentijd herleven. Het is niet al leen een diaprojectortje, maar het geeft ook zachte geluiden weer om het ge hoor te stimuleren zoals kabbelende beekjes en slaapliedjes. Wie bepaalt eigenlijk welk product met de eer gaat strijken? Dat doet een vakjury, waarin onder meer de Stichting Consument en Veiligheid, de Kraamzorg, Ouders van Nu en een detaillist zijn vertegenwoordigd. voorspelt eigenares Ta nya Müller de toenemen de populariteit van het zelfbruiningsapparaat. „Mensen willen graag die bruine kleur maar zijn zich steeds bewuster van het gevaar van de zon", zegt Müller. Ook Jeanette van Beurden, van Zonne- studio Summertan in Til burg beaamt dat: „De zon is niet alleen slecht voor de huid, met die hitte zo als afgelopen zomer heb ben mensen niet eens zin om lang in de zon te lig gen. Sommigen vinden een zonnebank wel heel relaxed, ik denk dat die naast de cabine wel po pulair blijft." In Tilburg kun je de 'Coco Bay' uit proberen, die werkt vol gens hetzelfde principe als Instant Tan. Deze is zelfs nog een beetje geavanceerder: hij spuit ook je voeten al vast schoon. Een sproei beurt in de Coco Tan kost 25 euro. De ouderwetse zelfbruiners uit de jaren zestig zijn nooit echt aan geslagen omdat de ge bruikers van een kilome ter afstand te herkennen waren aan hun wortel kleurtje. „Met Instant Tan gebeurt dat niet", zegt Tanya Müller. De lo tion bevat het actieve in grediënt DHA (Dihydr- oxyacetone), een extract uit rietsuiker, dat zorgt voor de bruine kleur. De emulsie zelf is kleurloos en reageert op de huid, zodat er een natuurlijke bruine tint ontstaat. Benidorm Tenzij je daar per se op staat (meerdere behande lingen achter elkaar zijn mogelijk) is de kans nihil dat je er als een doorge winterde Benidormgan- ger uitziet. De lotions die bij Instant Tan of Coco Bay gebruikt worden, be vatten ook ingrediënten als vitamines A, C, E en Aloë Vera maar bieden géén bescherming tegen de echte zon. Het is puur voor de kleur. De metho de is een uitkomst voor mensen die maar niet willen kleuren in de zon (huidtype 1 of 2). Jeanette Boxershorts met hartjes teksten als 'verboden toegang' of iets dergelijks zijn allang afgezaagd. Nee, als je je partner wil verrassen dan draag je nu het nieuw ste aardigheidje op on- dergoedgebied: de oplich tende slip. De 'Breathta king short' is donkerrood maar kleurt felrood als 'je erop blaast of je hand er op legt'. De stof wordt dan warm en dat moet voor het kleurverschil zor gen. Maar hoe zit dat dan met de eigen lichaamswarmte? Volgens een pr-medewerker van Schiesser maakt de warmte van bepaalde lichaamsdelen niks uit. „De broek moet echt een plotseling temperatuur verschil voelen", zegt zij. De onderbroek kost 26,95 euro. van Beurden van Sum mertan en lid van de Stichting Bestuur Veilig Zonnen: „Ook voor men sen die om een bepaalde reden niet in de zon mo gen, is zo'n cabine ideaal. Zwangere vrouwen bij voorbeeld." En het moet gezegd: eenmaal getest blijkt de kleur bruin echt mooi, bovendien ben je overal éven bruin dankzij de spraytechniek. Er zitten ook een paar na delen aan een behande ling: het is onmogelijk de rondsproeiende nevel in de cabine niet in te ade men. Het is nooit bewe zen dat het schadelijk is, maar prettig is het niet. Adem inhouden dus. Ver der ruikt de lotion erg vreemd, en douchen kun je het beste pas na een aantal uren doen, anders is het effect minder. En helaas is de kleur na een week alweer verdwenen, al 'slijt' die op dezelfde natuurlijke manier als 'echt' bruin. De magische Instant Tan-Cabine: wie erin stapt, komt na een aantal seconden bruin weer naar buiten. Foto Roland De Bruin In de Coco Bay word je in een mum van tijd 'bruingesproeid'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 23