PZC Zwarte Dood kan weer opduiken y Biefstuk verergert ontstekingen 2 Dure medicijnen Illegaal pesttransport woensdag 8 oktober 2003 ïïfïij De 'Zwarte Dood', de epidemie die in de veertiende eeuw naar schatting een derde van de Europese bevolking uitroeide, wordt al meer dan een eeuw lang toegeschreven aan de bacterie Yersinia pestis, die de builenpest veroorzaakt. Aan die theorie wordt echter steeds meer getwijfeld. Sommige deskundigen zijn er inmiddels van overtuigd dat de Zwarte Dood veroorzaakt werd door een onbekend virus, dat elk moment opnieuw de kop zou kunnen opsteken. Verenpikken verholpen Himalaya ouder dan gedacht Meteoriet verwondt Indiërs rcf**M»]Uic|=ü VERSPREIDING ZWARTE DOOD Door MARTIJN HOVER Het begon met zwellingen in liezen en oksels, bij mannen zo wel als bij vrouwen, zo groot als appels en gevormd als eie ren, sommige waren groot en andere klein. Zij vorm den een zekere aanwijzing van de naderende dood.' Zo beschrijft de Renaissance dichter in de inleiding van zijn Decamarone de dodelijke 'pesti lentie' die in het jaar 1348 Flo rence, 'schoonste der Italiaanse steden', teisterde. De ziekte, die van negentiende-eeuwse historici de onheilspellende naam 'Zwarte Dood' meekreeg, was in oktober 1347 voor het eerst opgedoken in Italië. Ver moed werd dat zeelui haar hadden meegenomen uit het gebied rond de Zwarte Zee. Eenmaal in West-Europa aan gekomen, verspreidde de epi demie zich razendsnel en met verwoestend gevolg. In 1347 woonden in Europa naar schat ting 75 miljoen mensen. Bin nen vijf jaar had de Zwarte Dood er 25 miljoen opgeëist. Het was een epidemie die haar weerga in de geschiedenis niet kent en die inmiddels al meer dan honderd jaar wordt toege schreven aan de builenpest- bacterie, die door rattenvlooien wordt overgebracht op de mens. Die theorie ligt echter onder vuur. Ze is vooral gebaseerd op het gegeven dat de symptomen van de Zwarte Dood en de bui lenpest sterke gelijkenis verto nen, met name wat betreft de kenmerkende zwellingen in oksels en liezen. Echt harde be wijzen zijn er echter niet. In te gendeel: recent onderzoek naar de resten van slachtoffers uit veertiende-eeuwse massagra ven door wetenschappers van de universiteit van Oxford heeft geen spoor opgeleverd van het DNA van de Yersinia- bacterie die de builenpest ver oorzaakt. De afgelopen jaren zijn twee boeken verschenen waarin de builenpesthypothese op over tuigende wijze onder vuur wordt genomen. In 'Biology of Plagues' combineren de au teurs Susan Scott en Christo pher Duncan moderne epidi- miologische inzichten, molecu laire biologie en computermo dellen om aan te tonen dat de Zwarte Dood onmogelijk de builenpest kan zijn geweest. De Schotse historicus Samuel Cohn komt op grond van be studering van historische bron nen uit heel Europa in zijn boek 'The Black Death Trasfor- med' tot precies dezelfde con clusie. De schrijvers voeren daarvoor twee belangrijke argumenten aan. Het eerste is de angstaan jagende snelheid waarmee de epidemie om zich heen greep. De Zwarte Dood spoedde zich van Marseille naar Parijs met een snelheid van meer dan vier kilometer per dag. Besmette ratten zouden nooit in staat zijn geweest de ziekte in een dergelijk, letterlijk moordend tempo te verspreiden. Bij re cente uitbraken van de builen pest, onder meer in India, zui delijk Afrika en het zuiden van de VS, verspreidde de ziekte zich veel langzamer en kwam het niet tot een grootschalige epidemie. Het tweede argument berust op het ook aan de Middeleeu wers al bekende gegeven dat de zieken elkaar besmetten. Dat is niet het geval met de builenpest, die alleen via rat tenvlooien kan worden overge dragen. Uit Engelse archieven blijkt dat slachtoffers ongeveer 37 dagen na de eerste infectie aan de ziekte overleden. De eerste 10-12 dagen waren niet besmettelijk, de drie weken daarna wel. Een slachtoffer wist pas dat hij of zij besmet was als de eerste symptomen Een chirurgijn snijdt de zwellingen open in de oksel van een pestlijder. Dat hielp niet. opkwamen, waarna de dood volgde binnen vijf dagen. De Middeleeuwers haddan dat patroon al snel door, zoals blijkt uit wetten die opvaren den van schepen gedurende een periode van veertig dagen verboden om aan land te ko men. Quarantine) heette die veertigdaagse periode in het Italiaans, een term waarvan ons woord 'quarantaine' is af geleid. Al met al, zo luidt de nieuwe redenering, lijkt het erop dat De mogelijke onverdiende reputatie van de builenpest dreigt een Amerikaanse hoogleraar zijn carrière te kosten. Professor Thomas Butler van de Techni sche Universiteit van Texas is onlangs aangeklaagd wegens het smokkelen van monsters van de bacterie van Tanzania naar de VS. Hij zou de afgelopen 30 jaar zeker 60 keer pestmon- sters hebben getransporteerd aan boord van verkeersvliegtuigen. Eerder dit jaar meldde Butler dat dertig reageerbuisjes met bacteriën vermist werden, wat de Amerikaanse autoriteiten deed vrezen voor een aanval door 'bioterroristen'. Later beken de de hoogleraar dat hij de monsters had vernietigd. Butler moet terecht staan wegens illegaal transport van ziektekiemen, liegen tegen de FBI en belastingfraude. Mocht hij voor dat alles worden veroordeeld, dan staat hem een boete te wachten van maximaal 3,6 miljoen dollar en een gevangenisstraf van maximaal 74 jaar, meldt het weekblad Nature. Volgens zijn advocaat heeft de biomedicus hooguit 'vergeten alle puntjes op de i te zetten' in een poging de bureaucratie te ontlopen. de Zwarte Dood niet werd ver oorzaakt door een bacteriële infectie, maar door een virus. De eerste gevallen deden zich in 1347 voor op Sicilië, waar op dat moment net een aantal handelsschepen uit Genua was aangekomen vanuit de Krim. De Genuese kooplieden wer den er daarom van verdacht de ziekte te hebben meegenomen, maar dat is met het oog op de lange incubatietijd onwaar schijnlijk. Scott en Duncan veronderstel len dat de ziekte oorspronke lijk uit Afrika kwam, net als bijvoorbeeld het hiv- en ebola- virus. Ze wijzen erop dat niet kan worden uitgesloten dat de Zwarte Dood, die zij 'hemorra- gische pest' noemen, opnieuw kan opduiken. Als dat zou ge beuren, zouden de gevolgen ca tastrofaal kunnen zijn omdat nietsvermoedende dragers van het virus de ziekte per vlieg tuig nog sneller zouden ver spreiden dan in de Middeleeu wen al het geval was. 'Verenpikken' door leghennen kan worden verminderd door het aminozuur TRP aan kippenvoer toe te voegen. Dat heeft de Wageningse onderzoekster Yvonne van Hie den ontdekt. Een verenpikkende kip trekt bij andere kippen veren® Deze nare gewoonte kan zich snel onder een hele kippet populatie verspreiden. Als één kip er eenmaal mee begin nemen andere het snel over, met alle gevolgen van dien Zowel hennen in een legbatterij als scharrelkippen kun nen er last van hebben. Een kip die als gevolg van veren pikken gewond is geraakt, loopt ook nog eens kans het slachtoffer van kannibalisme te worden. Soms kan welde helft van de pluimveestapel erdoor verloren gaan. Opmerkelijk is dat verenpikken in de natuur niet voor komt, aldus de onderzoekster. Volgens haar heeft tot nu toe geen enkele remedie geholpen. Ze ontdekte dat het verschijnsel een genetische oorzaak heeft, en wordt beve derd door stress. Door toevoeging van het aminozuur TRf aan het kippenvoer kan de aanmaak van het hormoon serotonine worden bevorderd, waardoor de kippen min der last hebben van stress en minder snel overgaan totvt renpikken, aldus Van Hierden. Het Himalayagebergte wordt ook wel het 'dak van de we reld' genoemd. Met toppen die tussen de acht en negenfc lometer boven zeeniveau liggen is het verreweg de hoog ste bergketen op aarde. Volgens een Amerikaanse geoloog is die grote hoogte te verklaren doordat het gebergte veel ouder is dan tot nu toe werd verondersteld. George Gehrels van de universiteit van Arizona stelt dat de Himalaya misschien wel meer dan 450 miljoen jaar oud is. Dat is negen keer ouder dan de meeste weten schappers altijd hebben geschat. Hij leidt dat af uit de af wezigheid van radioactief uranium en vervalproductenet van in Himalayamineralen. De Himalaya is een soort geologische 'kreukelzone', dief onstaan toen het Indiase subcontinent pakweg 50 miljoei jaar geleden op het Aziatische vasteland botste. Volgens Gehring was dat echter niet de eerste botsing tussen de twee continenten. Hij stelt dat India al eerder op Azië is gebotst en toen als het ware is 'teruggestuiterd'. Bij die eerdere botsing zou het begin van de Himalaya al zijn ge vormd. Het gebergte is zich overigens nog steeds aan het vormei de Himalaya wordt elk jaar gemiddeld nog altijd eencenti meter hoger. Een meteoriet heeft vorige maand zeker acht mensenvel wondt in de deelstaat Orissa, in het oosten van India. On derzoekers hebben brokstukken van de 'vallende ster' ge vonden die wel 5,7 kilo wogen. De meteoriet kwam neer rond half zeven 's avonds in he dorpje Sudusudia. „Het licht was zo fel dat het een paarse conden wel dag leek", aldus ooggetuige Sanatan Sahu.De klap waarmee de ruimterots neerkwam liet in de wijde omtrek ruiten springen. Twee huizen werden rechtstreek beschadigd door de inslag. Opmerkelijk is dat bijna precies een jaar geleden ook al een nachtelijke meteoor neerstortte in de Russische regi Irkoetsk. Wetenschappers vermoeden daarom dat de twtt inslagen mogelijk verband houden. Beide meteorieten zouden deel kunnen uitmaken van een 'cluster' die elk jaar de baan van de aarde kruist. ■■■I De medicijnknaak is veel besproken de laat ste tijd. De hoge kosten van de gezond heidszorg zijn een blok aan ons been, zo wordt ons verteld. Met een eigen bijdrage, dacht de regering, worden we wellicht kos tenbewust als we pillen slikken. Uiteraard is het idee weer van de baan, want wie neemt vergif tot zich als het niet hoeft. Maar wie heeft eigenlijk enig inzicht in de kosten van medicijnen? Ik ben bang dat veel gebruikers, en dat zijn wij allemaal van tijd tot tijd, hier geen idee van hebben. Eerst maar eens een paar getallen. De we reldwijde research en ontwikkelingskosten in de farmaceutische industrie belopen mo menteel ongeveer 45 miljard euro per jaar. Deze inspanning heeft vorige jaar 14 nieu we medicijnen opgeleverd. Elk nieuw medi cijn kost gemiddeld dus 3 miljard euro en de verwachting is dat dit alleen maar zal op lopen. Uiteraard zijn hiermee ook alle mis lukkingen en onderhoud van oudere medi cijnen betaald. Toch moeten alle geïnves teerde ontwikkelingskosten terugverdiend worden. In bovenstaand bedrag zit niet het enorm arsenaal aan universitair onderzoek, dat indirect en soms direct tot nieuwe me dicijnen leidt. Deze universitaire research- uitgaven voor medicijnen zijn niet te schat ten; ze zijn veel en veel te hoog maar goed besteed. Overigens is in Amerika de discus sie gestart of burgers, met hun belasting geld voor universitair onderzoek, niet me de-eigenaar zijn van medicijnen. Een nieuw medicijn is 15-20 jaar beschermd door een octrooi. De effectieve periode van bescherming wordt echter steeds korter. Het moment van de vondst - het begin van de octrooibescherming - en de marktintro ductie ligt steeds verder uit elkaar. Meer en meer onderzoek en papierwerk moeten ge leverd worden, voordat wij het steeds com plexere medicijn kunnen gebruiken. Zolang er octrooibescherming is, mogen concur renten het middel niet maken of verkopen. Dit schoolvoorbeeld van monopolie ver stoort de marktwerking van geneesmidde len. Sommige farmaceuten hebben echte kaskrakers en maken grote winsten met een enkel product, anderen zijn minder succesvol. Zodra de octrooibescherming teneinde loopt, ontspint zich een minder fraai spel. Hieraan verdienen slechts advo caten geld. De uitvinders hebben afgeleide octrooien ingediend om de bescherming te verlengen, terwijl de concurrentie vergelijk bare octrooien heeft ingediend om de markt af te pakken. Ruzies zijn het gevolg. Deze concurrentie brengt wel de verkoop prijs omlaag, want de concurrent heeft slechts een fractie van de 3 miljard euro no dig gehad. Advocaten en apothekers hou den het medicijn helaas duur. Zoeken apo thekers naar het goedkoopste of het meest winstgevende medicijn? En wie bewaakt de kwaliteit? Toch niet de no-pay-no-cure advo caat, met al zijn onzinnige claims. Dure medicijnen kennen dus vele facetten en slechts een deel komt door het zoeken naar nieuwe medicijnen voor kanker of on aangekondigde (virus)ziektes. Voor mij kan dit deel niet hoog genoeg zijn. Maar als ik het geheel overzie, kan ik maar tot één con clusie komen. De internationale gemeen schap moet snel nieuwe spelregels maken, waarbij onze gezondheid voorop staat en niet alleen het economisch winstbejag. Dan kunnen ook de armen op onze aarde de me dicijnen krijgen die ze verdienen. Deze zijn er vaak wel, maar voor hen onbetaalbaar. Laten Nederland deze hoognodig internatio nale discussie starten. Door WILL GERRITSEN De consumptie van biefstuk, maar ook varkens vlees, lamsvlees en in veel mindere mate zuivel producten brengt een lichaamsvreemd mole cuul in het lichaam dat compleet door het weef sel wordt opgenomen. Dit stofje lokt vervolgens een afweerreactie uit die tot een ontsteking kan leiden. Onderzoeker Ajit Varki, hoogleraar aan de universiteit van Californië (San Diego), stelde dit vast in een stu die die hij onlangs in het prestigieuze Ameri kaanse wetenschapsblad PNAS heeft gepubli ceerde. Varki nam het stofje Neu5Gc onder de loep, een molecuul dat wel bij zoogdieren, maar van nature niet bij mensen voorkomt. In laboratoriumkweekjes en experimenten bij menselijke proefkonijnen - onder wie Varki zelf - werd vastgesteld dat consumptie van biefstuk ertoe leidt dat het lichaamsvreemde stofje daad werkelijk in het menselijk lijf onderdak krijgt. Varki: „Een klein deel van Neu5Gc wordt door het menselijk weefsel geabsorbeerd op een ma nier alsof het echt door menselijke cellen is ge produceerd." Ook toonde Varki aan dat het menselijk lichaam het stofje als een vreemde invasiemacht ziet en met een afweerreactie be antwoordt. Opmerkelijk is in dit verband dat verscheidene eerdere onderzoeken een verband hebben ge legd tussen het eten van rood vlees en kanker en hart- en vaatziekten en mogelijk ook met an dere aandoeningen die gepaard gaan met ont stekingsreacties. Varki sluit niet uit dat levens lange consumptie van het stofje bijdraagt aan dergelijke ontstekingsprocessen. Bij andere onderzoeken zijn eerder kleine hoe veelheden Neu5Gc in menselijk tumorweefsel aangetroffen. „Wat we hiervan moeten denken? Je kunt er alleen maar over speculeren. Een mo gelijkheid is dat voeding de oorzaak is. Wij den ken dat tumoren zeer efficiënt zijn in het opne men van Neu5Gc, omdat ze zo razendsnel groei Consumptie van biefstuk zou ontstekingsprocessen in het lichaam in de hand werken. en", aldus Varki. Varki zegt dat de menselijke spijsvertering niet in staat is het stofje op te rui men: „Dat komt omdat Neu5Gc sterk lijkt op het molecuul Neu5Ac dat wèl in menselijk weefsel wordt gevonden." Biefstuk bevat met afstand de grootste hoeveel heid Neu5Gc, gevolgd door geitenkaas, varkens vlees en lamsvlees. In koeienmelk en -kaas zit grofweg twintig keer minder Neu5Gc dan in biefstuk. Toch zal Varki niet meteen adviseren rood vlees te mijden: „We weten niet wat de strekking is van onze resultaten en hebben geen direct bewijs dat ze een of meerdere ziek ten kunnen verklaren. Natuurlijk zijn et voedingsrichtlijnen om te matigen met ve® digde vetten die in vlees en zuivel zitten." Varki's bevindingen komen overeen met het?' geven dat vegetariërs en veganisten ('streng' vegetariërs) gezonder zijn dan vleeseters- zijn er onder vegetariërs minder hartdoden' hebben ze een lagere bloeddruk en een cholesterolgehalte. Verder worden in de z statistieken minder vegetariërs aangetroffen mensen met diabetes type 2 en met prostaat darmkanker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 22