11 Vlissingen wil beheer van oorlogsgraven lit handen geven Vlissingen en Ambon eeuwig verbonden Wind krijgt vat op golfplaten CDA wil fietsroute over oud jaagpad Middelburg-V eere lapport spreekt van conservatief, suf en te weinig klantgericht Hardlopen Boete voor onder invloed veroorzaken auto-ongeval zeeuwse almanak WALCHEREN woensdag 8 oktober 2003 Budget Winkeldief moet twee weken zitten Vuilniswagens Vlaggenmast Impuls Pak 3,6 kilo, flacon 3 liter of tabs 64 stuks Mfr Mig'lJ Elstar tas 1,5 kilo Dat is gewoon Edah burgemeester A. van Dok-van Vlissingse burgemeester bepleit naaktstrand Weele wil de mogelijkheid on- C5 <z5 X derzoeken om binnen de ge meentegrenzen een naturis- tenstrand te creëren. Zij vindt zelf dat er in Vlissingen een strand moet zijn waar naakt- zonnen wordt toegestaan. „We zullen hierover binnenkort in het college van B en W van ge dachten wisselen." In het drie hoeksoverleg waarin politie, justitie en de burgemeester van Vlissingen zitting hebben, werd onlangs over naaktrecre- atie gesproken. Er werd aange kaart dat bij het strand van Ritthem naaktrecreanten sinds enige tijd aanstootgevend ge drag vertonen. „De politie zal het volgend zomerseizoen daar streng tegen optreden." Naast deze bestraffende handelwijze werd er in het driehoeksover leg ingegaan op de oorzaak van het probleem. Van Dok: „Ik zal niet zeggen dat we alle hinder voor de omgeving kunnen weg nemen door ergens in Vlissin gen een strook voor naturisten aan te wijzen, maar wellicht wel een belangrijk deel. Een aantal mensen zal er plezier in blijven houden om op illegale plekken naakt te recreëren." In Vlissingen zijn nu geen loka- ties voor naturisten die rustig willen zonnen. „Bij de gemeen te komt die vraag wel vaak bin nen. Waar is er een officieel na- turistenstrand? We moeten de mensen naar elders verwij zen." Bibliotheek mist elan nor Nadia Berkelder HDDELBURG - De Zeeuwse bliotheek in Middelburg is nservatief en te weinig klant- ericht. De activiteiten die er aats vinden zijn een beetje suf de bibliotheek maakt haar giofunctie niet waar. Daar aat tegenover dat de collectie mvangrijk is. at zijn de conclusies van een stern efficiencyonderzoek dat opdracht van de gemeente iddelburg en de provincie eeland is uitgevoerd. De aan- iding voor het onderzoek zijn financiële problemen bij de bliotheek. mgeld te besparen, besloot de bliotheek vorig jaar om op za- rdag en één avond in de week cht te gaan. De gemeente ragde vervolgens de begroting te keuren. De bibliotheek eef open, maar er moest wel nderzoek gedaan worden naar ogelijkheden om kosten te be- aren. et ontbreekt aan 'een zeker an', concluderen de onderzoe- ;rs van het bureau IOO uit oetermeer. „De opstelling van boeken is conservatief en ikkelt niet tot nieuwsgierig- iid." activiteiten in de bibliotheek orden als 'traditioneel' beoor- eld: Wel schrijf avonden voor mnesty International en eraire lezingen, maar geen eatervoorstellingen of sa- mwerking met commerciële drijven. „De collectie van de euwse bibliotheek is echter omvangrijk en biedt vele moge lijkheden om combinaties te maken met andere cultuurui tingen." Uit cijfers blijkt dat 34 procent van alle Middelburgers lid is van de bibliotheek. In vergelij king met andere bibliotheken is dat een hoog percentage. Het aantal uitleningen van de col lectie van de openbare biblio theek per gebruiker ligt echter onder het landelijk gemiddelde. De onderzoekers leiden daaruit af dat de openbare bibliotheek geen echte regionale functie heeft. Als dat wel zo zou zijn, zou het gemiddeld aantal uitle ningen hoger moeten liggen dan het landelijk gemiddelde. De onderzoekers trekken boven dien de conclusie dat de collec tie beter op de klanten kan wor den afgestemd. De Zeeuwse bibliotheek heeft drie functies: het is de openbare bibliotheek voor Middelburg, de wetenschappelijke biblio theek voor Zeeland en de over koepelende organisatie voor al le bibliotheken in de provincie. Uit het onderzoek blijkt dat de wetenschappelijke collectie een groot deel van het budget op slokt. Dat komt voornamelijk door hoge personeelskosten. Ook het geven van informatie kost in vergelijking met andere bibliotheken veel geld. Volgens de onderzoekers kan er op beide onderdelen bespaard worden. De klant moet meer centraal ko men te staan, is de belangrijkste conclusie uit het rapport. Dat kan door de opbouw van de col lectie meer af te stemmen op de vraag van de klant, door het aanbod van activiteiten aan te passen en door langer open te gaan. De bibliotheek is nu 50,5 uur open, terwijl de landelijke norm op 56 ligt. Bovendien moeten de medewerkers de trots die ze voelen over hun biblio theek meer laten blijken aan de bezoekers. De politiek, de gemeente Middelburg en de provincie Zeeland, die de bi bliotheek financieren, moet die keuzes maken, vinden de onder zoekers. De gemeente en de pro vincie gaan daarom samen met de bibliotheek onderzoeken wat de mogelijkheden zijn. DorAb vari der Sluis JSSINGEN - De gemeente issingen wil het beheer en on- erhoud van oorlogsgraven op Noorderbegraafplaats over- ragen aan de Commonwealth ar Graves Commission 1WGC). Die instantie zet zich ereldwijd in om slachtoffers an beide wereldoorlogen op enzelfde wijze te herdenken. He grafstenen moeten bijvoor- eeld hetzelfde zijn. de Eerste en Tweede Wereld- arlog kwamen 1,7 miljoen annelijke en vrouwelijke sol- laten van het Britse Gemene- est om het leven. Van 925.000 in hen zijn de namen bekend. Sun graven zijn gemarkeerd liet een steen. In Nederland zijn le namen bekend van bijna róitigduizend slachtoffers. Zij 'ggen begraven op ongeveer jfhonderd begraafplaatsen, irspreid over het hele land. irtegenwoordigers van de WGC uit het Belgische leper, aar het continentale hoofd- antoor is gevestigd, bezoeken >P dit moment in heel Neder- and begraafplaatsen waar Ge- lenebest-militairen begraven ggen. Vervolgens wordt met de igenaar overlegd of het niet hogelijk is de grafvelden aan te passen aan de eisen van de CWGC. Het college benadrukt dat het onderhoud van de be graafplaatsen niet onvoldoende is, maar dat de CWGC de Noor derbegraafplaats graag een zelfde uiterlijk wil geven als alle andere oorlogsbegraafplaatsen. Het grafveld aan de Noorderbe graafplaats loopt naar achteren iets af. De CWGC heeft de ge meente gevraagd om het te mo gen ophogen. Daarnaast wil de instantie de plantvakken op nieuw inplanten met een stan- daardplantensortering en qua oppervlakte per graf naar een standaardmaat brengen. Ook voor het deel waar de gesneu velden uit de Eerste Wereldoor log liggen, is gevraagd om het veld iets te mogen ophogen. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter veroor deelde gisteren een 44-jarige Vlissinger tot twee weken gevangenisstraf voor winkel diefstal. De Vlissinger nam 11 augustus dit jaar bij de plaatse lijke Edah vier paar sokken, een schaar, een flesje gel en een tube lijm weg. Burgemeester Van Dok en wethouder Poppe-de Looff (zesde en derde van rechts) en de Molukse delegatie met onder anderen burge meester M. Papilaja en B. Latuheru (vierde en tweede van rechts) heffen het glas op de overeenkomst. foto Lex de Meester door Edith Ramakers VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen en zusterstad Ambon hebben gisteren een band voor het leven gesloten. Deze 'Pela', zoals de Molukkers de overeenkomst noe men, heeft een 'diepe emotionele waarde'. „We zijn broers en zusters voor het leven", zei burgemeester M. Papilaja van Ambon bij de ondertekening. Een Molukse dele gatie is sinds vorige week op werkbezoek in Vlissingen. Vlissingen en Ambon hebben sinds 1996 een zusterstadrelatie. In de beginjaren zijn plannen gemaakt om de bevolking van Ambon te steunen. Op de agenda stonden: visserij, toerisme, onderwijs en gezondheidszorg. Ook aan het afvalpro bleem zou aandacht worden besteed. Doordat in januari 1999 de burgeroorlog op de Molukken uitbrak, kwam de uitvoe ring van de plannen in de verdrukking. „Sinds 7 september dit jaar, precies op de dag dat we de 428e verjaardag van de Mo lukken vierden, is de rust weergekeerd", zei Papilaja. „We hebben gefeest met el kaar." De Vlissingse wethouder L. Poppe-de Looff zei dat enkele plannen die al gerui me tijd in de kast lagen, nu uitgevoerd kunnen worden. „We zullen deskundige vakmensen aanbieden om te helpen bij de wederopbouw. Maar ook twee vuilniswa gens om het afvalprobleem aan te pak ken." Het project in de gezondheidszorg loopt al een tijdje. Molukse verpleegkun digen volgen in Zeeland een opleiding en er worden regelmatig medische materia len opgestuurd. De verpleegkundigen gaan binnenkort met kennis en ervaring terug naar de Molukken. „In januari ko men twintig nieuwe Molukse verpleeg sters naar Zeeland", merkte B. Latuheru van de stichting Samenwerking Vlissin- gen-Ambon op. „Ook de gemeente Vught zal vijf van de twintig Molukse verpleeg kundigen begeleiden", aldus Latuheru. Poppe-de Looff verwacht dat de Neder landse 'Molukkengemeenten' met elkaar gaan samenwerken om de Molukken te helpen bij de wederopbouw. Advertentie door Ron Maqnée VLISSINGEN - De harde wind van gisteren heeft op tal van plekken op Walcheren overlast veroorzaakt. In Vlissingen woei een aantal golfplaten van een flatgebouw. Verspreid over Wal cheren knakten bomen. Per soonlijke ongelukken deden zich daarbij niet voor. Gisterochtend rond zes uur in de ochtend woei een aantal golf platen van een liftschacht van een appartementencomplex aan de Schutterijstraat in Vlis singen los. Een aantal platen viel op de grond, één plaat be- Advertentie MeW u nu aan op www.planet.nl/1sdnl00uur °f naar Primafoon, Dixons, Dyn3hut<l fell Me of Bruna. PlLlAlNlEUB iff?' N T E R N E T There's more to explore Papegaaistraat B Goes www.vandereepe.nl landde in de galerij van de flat. De uitgerukte brandweer kon de overige platen met een touw vastzetten. De openbare weg werd afgezet. Gisteren waren werklieden de hele dag bezig om de schade te herstellen. Daarbij speelde de wind de werklieden nog steeds parten. Vooral degenen die met een hoogwerker het plaatmate riaal moesten bevestigen, had den te kampen met stevige ruk winden. Volgens J. de Bruijne, coördina tor van woningbouwvereniging L'Escaut, stormt het vaak stevig op het pleintje aan de Schutte rijstraat. Hij verwacht dat van daag nog de hele dag nodig is om de schade te herstellen. Het pro bleem is dat de platen van het flatgebouw lastig te verkrijgen zijn. De werklieden controleren bij hun herstelwerkzaamheden meteen of de andere platen nog vastzitten. Ook aan de Singel in Vlissingen hield de wind huis. Daar woei een boom om. Aan de Korte Zel- ke rolde een rolcontainer van een laadklep van een vrachtau to. Op het Arsenaalplein had de wind ook vrij spel en knakte een vlaggenmast. Tot slot woei in de binnenstad van Vlissingen op verschillende plekken een aan tal kliko's om. Ook elders op Walcheren woei en bomen om. In Oostkapelle, Zoutelande en Grijpskerke werden berken en populieren door de storm geveld. Volgens W. van Dort van de af deling groenbeheer van de ge meente Vlissingen is het aantal omgewaaide bomen niet eens zo bijzonder hoog. Tijdens soort gelijke omstandigheden vorig door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het oude jaagpad tussen Middelburg en Veere moet weer in ere worden hersteld. Dat vinden de CDA- fracties in Middelburg en Veere. Het jaagpad is na de oorlog ge sloten en niet meer begaanbaar. Het CDA wil dat het pad weer toegankelijk wordt, zodat een nieuwe fietsroute naar Veere ontstaat. Het is een populair fietstochtje. Van Middelburg naar Veere, dan daar over de sluis en langs de andere kant van het Kanaal door Walcheren weer terug. Aan de zuidwestkant van het kanaal ligt al een redelijk goede fiets route, over de weg die onder langs de dijk loopt. Aan de noordoostzijde van het water ontbreekt een goed fietspad: fietsers moeten over de Veer- seweg of zigzaggen over bin nenwegen. Ten zuiden van Mfiddelburg is het jaagpad, dat oorspronkelijk bedoeld was om schepen voort te trekken, wel bewaard geble ven. Het is een belangrijke fiets route tussen Vlissingen en Mid delburg. „Het moet met geringe kosten mogelijk zijn om dat fietspad aan te leggen", zegt het Middel burgse gemeenteraadslid P. Castenmiller. „Je ziet het pad eigenlijk zo al liggen, het moet alleen openbaar gemaakt wor den." Het jaagpad kan het toe risme een impuls geven, denkt hij. „Steeds meer mensen gaan recreëren. Op Walcheren wordt enorm veel gefietst en gewan deld." Omdat hen niet helemaal duide- lijk was bij wie een dergelijk verzoek moet worden ingediend - het kanaal is van de provincie het waterschap beheert de dijk - besloten de fracties het verzoek maar bij de provincie in te die nen. „Ik ben maar een eenvou dig raadslid, daarom leg ik het bij de provincie neer. Ik wil dat de provincie het initiatief neemt en overleg voert met het water schap." In een brief aan het provincie bestuur wijzen de fracties op het streekplan voor Walcheren, waarin ook al een fietspad langs het kanaal op een kaart gete kend is. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter A. Gaakeer heeft gisteren een 56- jarige inwoner van Oost-Sou burg wegens dronken rijden conform de eis veroordeeld tot 600 euro boete en zes maanden voorwaardelijke rijontzegging. De Souburger reed 10 februari dit jaar bij een kruising in Mid delburg door rood licht en kwam daarbij in botsing met een andere auto. Aanvankelijk had de verdachte verklaard door groen licht te zijn gereden, maar dat beeld stemde niet overeen met de verklaringen van getuigen en het slachtoffer van de aanrijding. „De inschattingsfout heeft met alcohol te maken", merkte offi cier van Justitie J. Groen op. De man bleek tweeënhalf keer zo veel alcohol te hebben als maxi maal is toegestaan. Het was de eerste keer dat de Souburger in aanraking kwam met justitie. Daarhield de politierechter re kening mee in zijn uitspraak. Advertentie PRIMO MIDDELBURG Aanbieding geldig van Markt 45 (v/h Bristol) 8 tlm 11 oktober 2003 Donderdag koopavond Advertentie Actie prijs per liter 3.32 Aanbiedingen geldig van 6 t/m 12 oktober Van een liftschacht aan een appartementencomplex aan de Schut terijstraat werd een aantal bekledingsplaten losgeblazen. Een aan tal platen viel op de grond, één plaat belandde in de galerij van de flat. foto Lex de Meester jaar was er veel meer overlast van takken en omgewaaide bo men. Dat dit nu niet het geval is, is extra opvallend omdat de bo men op dit moment nog veel bla deren hebben. Daarmee vangen ze veel wind en zijn ze relatief kwetsbaar bij harde wind. Onze man in Buttinge kijkt de laatste tijd met steeds minder plezier naar beneden als hij op de weegschaal staat. Met de jaren zijn ook de kilo's gekomen, vertelt hem de wijzer. Daarom de sportschoenen aangetrokken en op naar het bos. De hond mag ook mee, maar dat blijkt al snel geen onverdeeld succes te zijn. Het dier rent alle kanten op, be halve de goede. Na een half uurtje is onze trimloper het beu. Thuis doet hij moppe rend zijn beklag bij vrouw lief. Maar waarom neem je dan ook die hond mee?" „Ik dacht dat hij wel een goe de haas zou zijn..."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11