7 Eeuwige roem op Fruitfeesten Kwadendamme Vermist meisje terecht W atersportvereniging vraagt Terneuzen om parkeervergunningen Kinderen spelen voor Unicef Indrukwekkend slot driedaags eerbetoon bevrijders in Sluis Tholen tracht zoveel mogelijk bouwgrond in handen te krijgen Herfst emeente denkt aan stedelijk duivenhok, hondencursussen en visverbod zeeuwse almanak WALCHEREN maandag 6 oktober 2003 Man krijgt glas in gezicht Rijbewijs kwijt Snorfietser zat Honden Niet gaar Vrouw bedreigd met neppistool Riolering J Vlissingen op de bres voor dieren nnr Miriam van den Broek VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen heeft een startnotitie voor het dierenwelzijnsbeleid gemaakt. Daarin staat wat de gemeente kan doen om het wel zijn van dieren te verbeterenDe raad moet aangeven of Vlissin gen inderdaad een dierenwel zijnsbeleid gaat voeren en waar dan de prioriteiten liggen. Het rapport wordt 14 oktober tij dens de commissie Samenleving besproken. GOES - Een zeventienjarige inwoner van de gemeente Rei- merswaal kreeg in de nacht van zaterdag op zondag een stuk glas in zijn gezicht. Dat gebeurde in een café op de Grote Markt in Goes. Hij werd er geduwd waardoor er bier uit zijn glas op een onbekende te rechtkwam. Deze sloeg vervol gens tegen het glas. Dat brak waarbij een scherf het gezicht van de zeventienjarige raakte. Die liep een snee boven zijn oog op en heeft aangifte gedaan van mishandeling. HULST - Een 33-jarige auto mobilist uit Hulst raakte gister nacht op de Grote Kreekweg in zijn woonplaats zijn rijbewijs kwijt wegens drankrijden. De man had meer dan drieënhalf keer de toegestane hoeveelheid alcohol gedronken. OOSTERLAND Een 34-jarige man uit Schouwen-Duiveland is in de nacht van zaterdag op zondag betrapt op het onder in vloed berijden van zijn snor fiets. De man bleek 4,65 maal de toegestane hoeveelheid alcohol te hebben gedronken. Aanleiding voor dit rapport vormde de duivenoverlast in de binnenstad. Al een paar jaar wordt op verschillende manie ren geprobeerd de overlast weg te nemen. Niet alle manieren worden gesteund door de inwo ners. Vooral het afschieten van duiven enkele jaren geleden, stuitte op veel verzet. De toen malige commissie Welzijn vroeg daarom in 1999 om een notitie dierenwelzijnsbeleid. De gemeente is tot de conclusie gekomen dat het bouwen van een stedelijk duivenhok wel licht een goede oplossing is voor de overlast in de stad. Een duif gaat altijd terug naar de plaats waar hij kan nestelen en waar er eten en drinken is. Door een dui venhok te bouwen kan de hoe veelheid duiven in de gaten worden gehouden en kan er een selectie worden toegepast. Zie ke en gehandicapte duiven kun nen op deskundige en diervrien delijke wijze worden geholpen met een behandeling die bij ze past. Op het gebied van honden kan ook het een en ander verbeterd worden, blijkt uit het rapport. Niet iedereen weet hoe hij met een hond moet omgegaan. Ook moet aan een hond geleerd wor den hoe hij zich dient te gedra gen. „Het zou een goede zaak zijn als alle honden in de stad en hun baasjes een hondencursus volgen", zeggen de opstellers van de startnotitie. De gemeen te kan besluiten mensen die hondenbelasting betalen, kor ting te geven op hondencursus sen. Een grote ergernis onder veel mensen is hondenpoep. In ver schillende gebieden staan auto maten met poepzakjes. Het is niet bekend of daar veel gebruik van wordt gemaakt. De overlast van hondenpoep kan worden aangepakt door uitlaatcorri- dors aan te leggen. Dat zijn zo nes in wijken waar baasjes hun honden kunnen uitlaten. De hondenpoep wordt zo gecon centreerd op een paar plekken. Door er voor te zorgen dat daar veel gras en los zand is, wordt de poep snel verteerd. Middelburg heeft ervaring met deze corri dors opgedaan. De uitlaatplaat- sen moeten wel regelmatig wor den schoongemaakt. Aan de hengelsport zitten even eens aspecten waar rekening mee gehouden moet worden. „Hengelsport betekent voor te ruggezette vissen een langzame dood",aldusdenota. „De vissen sterven aan stress, verwondin gen aan ingewanden en schim melinfecties. Hengelaars ver oorzaken een ernstige vorm van vervuiling door het achterlaten van gebroken vislijnen, lood en haken. De vislijnen veroorza ken problemen voor andere le vende dieren. Het lood vervuilt langzaam aan het water en ver giftigt de dieren. Overwogen moet worden of een visverbod in vogelrijke gebieden op zijn plaats is." De gemeenteraad kan, als het gaat om dierententoonstellin- gen, besluiten geen prijzen meer beschikbaar te stellen voor de kampioenen. In de notitie staat: „De kans is groot dat het gaat om dieren die niet meer in hun natuurlijke habitat verblijven of die gebruikt worden voor doelen die niet bij het dier ho ren. Met name het fokken en aanzetten tot permanent pronk- gedrag hoort hierbij. Het niet meer toelaten van en meewer ken aan deze markten kan een bijdrage leveren aan het welzijn van deze dieren." BRUINISSE - De dertienjarige Hemali Korteland uit Bruinisse is terecht. Het meisje werd sinds afgelopen dinsdag vermist. Ze dook op in Rotterdam. Hemali, geboren in Sri Lanka en j op de leef tij d van vier weken ge adopteerd door het echtpaar jiKorteland uit Bruinisse, zou dinsdag met de bus naar school jgaan. Ze kwam daar echter IJ nooit aan. Haar hevig veront ruste ouders sloegen alarm. Ze deden bij de politie aangifte van ■vermissing. Hemali klopte in Rotterdam bij de politie aan om te melden dat .zij van huis was weggelopen, jmaar terug wilde naar haar adoptieouders. De politie nam ;contact op met het echtpaar Korteland. Hemali is inmiddels veilig en wel thuis. Marco en Anna gaven tijdens de fruitfeesten in Kwadendamme een demonstratie rock-'n-roll. door Rolf Bosboom KWADENDAMME - Een moment van ontspanning tijdens de drukke periode van de fruitpluk. Dat is de gedachte achter de Fruitfeesten in Kwadendam me, die zaterdag voor de vijfde keer werden gehouden. Bezoekers konden onder meer de kraampjes bezoeken van bedrijven en instanties die zich met fruit bezighou den. Maar vooral was er vermaak, zoals enkele demonstraties rock 'n roll, ter wijl een 'kettingzaagkunstenaar' liet zien dat je van een boomstam binnen een kwartier een stoeltje kunt maken. Traditioneel onderdeel was ook de toertocht van solexen, tractoren en vrachtwagens, vergezeld van een recla mekaravaan. De Fruitfeesten zijn inmiddels vooral bekend vanwege de jaarlijkse appel- taartbakwedstrijd. Deze keer kreeg de jury, bestaande uit de plaatselijke bak kers, negentien taarten voor hun kie zen. Jurylid Ad Remijn oordeelde dat de kwaliteit opnieuw vooruit was ge gaan. De deelnemers hadden zich keu rig gehouden aan de opdracht een ech te, traditionele appeltaart te bakken en zich niet te buiten te gaan aan allerlei exotische varianten. Hilda Zuidhof werd uiteindelijk tot winnaar gekozen. Zij ontving de 'oor konde van eeuwige roem. De winnares van vorig jaar, Leny Beulens-van Stee, foto Willem Mieras kwam opnieuw goed voor de dag. Re- mijn verklapte dat zij haar titel zou hebben geprolongeerd, ware het niet dat de onderkant van haar taart niet helemaal gaar was. Om die reden moest zij genoegen nemen met de tweede plaats. De Fruitfeesten werden 's avonds afge sloten met 'De Nacht van Kwadendam me' in Tapperij 's Lands Welvaren, waar optredens van The Watchman en het Combo Ziek, Zwak Misselijk op het programma stonden. doorRené van Stee TERNEUZEN - Het bestuur van watersportvereniging Neu- sen in Terneuzen wil dat de ge meente Terneuzen ongeveer veertig van haar vaste ligplaats- houders een parkeervergunning verleent op basis van de regels die gelden voor de bewoners van de Scheldekade en omgeving. Een soortgelijk verzoek werd eerder al afgewezen. Dit besluit - werd tot ergernis van voorzitter van Driel nimmer gemoti veerd. Een groot aantal leden van de dub, onder wie een aanzienlijk aantal uit België, heeft een lig plaats in de oude veerhaven. ji.Door de invoering van het be paald parkeren in de directe om geving van het stadhuis en de löcheldeboulevard, kunnen zij dun auto op geen enkele manier meer kwijt. Vooral op een door deweekse dag zijn er nauwelijks mogelijkheden. Het risico op een parkeerboete is dan zeker met denkbeeldig", aldus Van Driel. ■Met name gezien het toeristi sche en ook het economische be- ang van de jachthaven voor Terneuzen, vindt Van Driel het met meer dan billijk dat leden van Neusen in aanmerking kun nen komen voor een parkeer vergunning. Een overbelasting van de beschikbare parkeer ruimte vreest hij niet, omdat de watersporters volgens hem niet massaal doordeweeks van de vergunning gebruik zullen ma ken. De parkeergarage onder de Oostkolk noemt hij geen alter natief, omdat de watersporters op ongeregelde tijdstippen ver trekken of binnenkomen en de ze voorziening geen 24-uurs openstelling kent. Nog een mogelijkheid is volgens het clubbestuur het toestaan van buitendijks parkeren te genover de jachthaven. Ook die optie wordt al jaren tegenge houden door de dijkbeheerder (Rijkswaterstaat). Van Driel verwijst in dit verband naar de beeldhouwerstent die 's zomers in het kader van de jaarlijkse beeldenroute op dezelfde plek wordt neergezet. „De auto's rij den dan af en aan. Er blijkt dus wel een regeling getroffen te kunnen worden met de dijkbe heerder. Wij vragen ons af waar om dit niet voor watersporters geregeld kan worden. Een der gelijke oplossing zou tevens geen extra belasting vormen voor de bestaande binnendijkse parkeergelegenheden. door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Kinderen voor kinderen. Zo kan de actie die Middelburgse en Vlissingse kinderen gisteren hielden voor de Unicef wel genoemd worden. In de Graanbeurs op het Dam plein en in de Drukkerij op de Markt vroegen jongens en meis jes aandacht voor deze organi satie door toneelstukjes op te voeren en muziek te maken. Het was de bedoeling dat deze opvoeringen op de Vismarkt zouden plaatsvinden. Maar door het slechte weer werd uit geweken naar de Graanbeurs en de boekhandel. De Zeeuwse Muziekschool en het Junioror kest So What speelden op het Damplein liedjes uit het reper toire van Kinderen voor Kinde ren. Ook brachten ze lichtklas- sieke muziek ten gehore. De jonge muzikanten werden daar bij gesteund en aangemoedigd door vooral ouders en grootou ders die rijen dik stonden opge steld rond de Graanbeurs. De beeldend kunstenaar en straatartiest Matthew May nam in de Drukkerij een groep kin deren van de Vlissingse School Vereniging onder handen. Hij doste ze uit in de kleuren zwart, wit en rood. De gezichten wer den beschilderd en de kinderen werden voorzien van kroontjes en zwaarden. Verkleed als rid- Het Juniororkest So What speelt op het Damplein. der onthaalden ze bij de ingang het winkelend publiek. Maar ook in de winkel voerden ze to neelstukjes op. De actie voor Unicef viel bewust samen met Kunst en Cultuur route die elke maand in Middel burg gehouden wordt. Deze keer stond het culturele evene ment in het teken van kinderen. Bij verschillende ateliers ver spreid over de stad konden kin- door René van Stee SLUIS - Het driedaagse eerbe toon aan de omgekomen bur gers en de geallieerde militairen die zich tijdens de Tweede We reldoorlog hebben ingezet voor de bevrijding van de streek, be leefde gisteren een indrukwek kend slot op de Groote Markt in Sluis. Een colonne van imposante le gervoertuigen uit de oorlogstijd (waaronder drie voertuigen van het Militair Depot uit Bussum), vaandeldragers, wandelaars uitgedost in originele militaire uniformen en klederdracht, oorlogsveteranen en de Schotse klanken van een pipe drum band wekten de bewondering van het talrijke publiek. „We staan voorgoed op de kaart, en dat was ook een van onze be langrijkste doelstellingen. Vooral bij de mensen die de oor log niet hebben meegemaakt, willen we historisch besef ver groten over dit deel van de ge schiedenis van hun eigen regio. Een grootscheepse jaarlijkse herdenking is dus op zijn plaats. Volgend jaar willen we de zaken nog grootser aanpakken, omdat het dan zestig jaar is geleden dat Zeeuws-Vlaanderen werd be vrijd", vertelt voorzitter Hans van der Lugt van de organise rende stichting Historische Herdenkingstocht Operation Switchback. De stichting is ver noemd naar de slag om Zeeuws- Vlaanderen waaraan vooral Ca nadese soldaten deelnamen. De gevechten tegen de Duitse bezetter, met een vrij West Zeeuws-Vlaanderen en toegang tot de Westerschelde als inzet, kostte aan geallieerde zijde bij na achthonderd doden. Aan Duitse kant ruim anderhalf keer zoveel. Met burgerslacht offers erbij waren er bijna drie duizend doden. Een driedaagse wandeltocht en een tweedaagse rit voor de old timers voerde vanaf vrijdag langs de oorspronkelijke op marsroute, die begon in het Bel gische Sint-Laureins. In Eede en Breskens waren herdenkin gen bij de plaatselijke oorlogs monumenten. In Retranche- ment werd een krans bij de felbevochten Hickmanbrug ge legd. De laatste herdenking vond plaats bij het monument voor de omgekomen burgers aan de voet van het Belfort. Zelfs koningin Wilhelmina, een 'rol' van Kla- zien Hij do (compleet met vos- senbontje), was van de partij. In een bewogen toespraak op het bordes van het stadhuis dankte zij de vele mensen die zich voor de bevrijding hebben ingezet. Ook riep zij op de herdenking aan Operation Switchback le vend te houden. Woorden van soortgelijke strekking waren er van burgemeester J. Sala van Sluis. Na een kranslegging door respectievelijk Sala en verte genwoordigers van de Belgische Oud Strijders en het Royal Ca- nadion Legion konden belang stellenden de op de Groote Markt opgestelde militaire voertuigen bewonderen. MIDDELBURG - Een onbeken de man heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag geprobeerd een 22-jarige vrouw uit de ge meente Veere te beroven. De vrouw liep over de Bachten- steene in Middelburg en werd daar opgewacht door de man. Onder bedreiging van een voor werp dat op een pistool leek, vroeg hij haar om geld. De vrouw schrok zo, dat ze om draaide en hard weg rende in de richting van de Markt. De man is ongeveer 35 jaar, heeft een Oost-Europees uiter lijk en is ongeveer 1,75 meter lang. Hij zag er onverzorgd en mager uit en sprak Nederlands met een accent. Hij droeg een donkere jas en een groen base ballpet en had een fiets bij zich. door Rolf Bosboom SINT-MAARTENSDIJK - De gemeente Tholen wil een actie ver grondbeleid gaan voeren. Dat betekent dat zij probeert gronden waar in de toekomst waarschijnlijk gebouwd wordt, zoveel mogelijk in eigen hand probeert te krijgen. Vanuit de gemeenteraad is al eerder geroepen dat er meer op de zaken vooruit moet worden gelopen. In het verleden legde het gemeentebestuur het gere geld af tegen projectontwikke laars die belangrijke gronden al in bezit hadden. Daardoor heeft de gemeente minder invloed op bouwplannen. Bovendien leidt het doorgaans ook tot hogere prijzen, zodat kopers uiteinde lijk de dupe worden. Het college van burgemeester en wethouders heeft nu een grondbeleid grotendeels op pa pier gezet. Daarin staat het plan om volgend jaar een, vertrouwe lijke, lijst op stellen van de belangrijkste strategische gronden die Tholen in bezit wil hebben. Vervolgens moet wor den geprobeerd de gronden te kopen. Dat kan door onderhan delingen met de eigenaar. Waar mogelijk en nodig wil de ge meente gebruik maken van het voorkeursrecht. Dan worden percelen aangewezen waarvan de gemeente als eerste het recht heeft die te verwerven. Verder is het de bedoeling meer dan voor heen het wapen van onteigening gebruiken, ook al zijn dat lang durige en kostbare procedures. Voor 'strategische verwervin gen' wil het college kunnen be schikken over een werkbudget Van ten minste een miljoen euro. Alleen bij percelen die meer dan 2Ö0.000 euro kosten, moet voor af de gemeenteraad worden geïnformeerd. Voor 'gelegen heidsaankopen' geldt een maxi mum 50.000 euro. Bij de uitgifte van bouwgrond hanteert Tholen marktprijzen. Het streven is 25 tot 30 procent als vrije kavels uit te geven. Voor de resterende grond wil de ge meente maximaal profiteren van de concurrentie tussen mo gelijke ontwikkelaars. Op die manier moet het aanbod zo goed mogelijk aansluiten op de vraag en dient de prijs van de huizen zo laag mogelijk te blijven. Uiteraard zal het de gemeente niet lukken bij alle plannen zelf over de grond te beschikken. In die gevallen is het zaak de kos ten die de gemeente maakt voor de aanleg van bijvoorbeeld stra ten en riolering 'optimaal' te verhalen op de ontwikkelaar. Het sluiten van een samenwer kingsverband is daarbij een van de mogelijkheden. Om een goed grondbeleid te voeren denken B en W aan het instellen van een gemeentelijk ontwikkelingsbedrijf. Of dat wenselijk en haalbaar is, wordt onderzocht. Daarvoor is een of ferte gevraagd bij twee advies bureaus: Deloitte Touche in Bergen op Zoom en Grontmij Advies Techniek in Eindho ven. De voorlopige nota grondbeleid wordt maandag 13 oktober be sproken in de raadscommissie gemeentelijke ontwikkeling in het gemeentehuis in Sint-Maar tensdijk om 19.30 uur. foto Ruben Oreel deren schilderijen of kunstwer ken maken. Ook konden ze met een kunstwerk op de foto. En in de Concert- en Gehoorzaal werd een paar keer de kindermusical Kluts opgevoerd. Die tante uit Sluis is regel matig op de begraafplaats te vinden om de graven van fa milie en vrienden te verzor gen. Op herfstdagen is ze druk in de weer met het op ruimen van gevallen blad en snoeien van uitgebloeide struiken. Mijmerend liep ze met haar armen vol groenaf val tussen de graven. „Gek eigenlijk dat ik hier zo druk bezig ben, straks lig ik hier ook..." Ze had het nog niet gedacht of ze gleed uit over een nat herfstblad en viel op de grond. Een beetje beschaamd krabbelde ze overeind, takjes en blaadjes van zich afklop pend. „Zo snel bedoelde ik nou ook weer niet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 7