PZC Gerrit Zalm voelt zich als Calimero in Brusselse strijd Elizabeth zou volgende doelwit van Al Qaeda zijn T olheffing vrachtwagens Duitsland weer uitgesteld Fragiele paus ontvangt Anglicaanse bisschop Onrust in Keniase hoofdstad Verkiezingen in Russische deelrepubliek verlopen rustig 5 PZC maandag 6 oktober 2003 EU klaar voor commando vredesmacht in Bosnië Aantal aids-patiënten China stijgt Bono houdt eigen expositie Indiaas vuur doodt Pakistanen Iaea en Iran stellen actieplan op Technologie verslaving in opkomst Schapen op boot zijn niet ziek Geen zelfmoord Normalisatie Soepel Tevreden Antwerpen Voor €5,00 naar Diergaarde Blijdorp met de zegelspaaractie van de PZC. Tsjetsjenen naar de stembus BRUSSEL - De Europese Unie staat klaar om de verantwoor- deliikheid op zich te nemen voor van onze redactie buitenland PEKING - Het aantal aids-patiënten in China is het afgelo pen jaar met 140 procent gestegen, meldden Chinese staats media zaterdag. De Verenigde Naties waarschuwden een jaar geleden al voor een aids-epidemie. Volgens het Chinese ministerie van Volksgezondheid telt het Aziatische land 840.000 mensen die zijn besmet met hiv, het virus dat aids kan veroorzaken. Van hen zouden tachtigdui zend Chinezen aan aids lijden. De Verenigde Naties waar schuwden vorig j aar dat China voor201010 milj oen hi v-geïn- fecteerden kan tellen. VN-secretaris-generaal Kofi Annan riep China toen op de strijd tegen aids aan te gaan of zich voor te bereiden op een enorme epidemie. ANP/RTR DUBLIN - De zanger Bono van de Noord-Ierse band U2 heeft zich gisteren van een andere kunstzinnige kant laten zien door een expositie van zijn schilderijen te openen. De schilde rijen zijn illustraties bij de muziek van Peter en de Wolf. Bo no's vriend Gavin Friday heeft de compositie van Prokofjev op geheel eigen wijze opgenomen op cd, die samen met een boek met Bono's illustraties wordt verkocht. De opbrengst van de cd en het boek gaan naar een goed doel. De twee steunen met hun werk de stichting van Ierse sterfhui zen. Bono's vader werd voor zijn dood in 2001 ineen dergelijk verpleeghuis voor terminale patiënten verzorgd. ANP ISLAMABAD - In het Pakistaanse deel van Kashmir zijn za terdag zeker twaalf burgers omgekomen door hevig artille rievuur uit India. Pakistaanse functionarissen zeiden giste ren dat de afgelopen maanden bij grensincidenten niet eerder zoveel doden vielen. Negentien mensen raakten gewond. Volgens de zegslieden begon het schieten zaterdagochtend en ging het de hele dag door. Bij de beschieting in het Neelamdal werden tien huizen verwoest. ANP/DPA/RTR TEHERAN - De afgevaardigden van het Internationaal Atoomenergie Agentschap (Iaea) hebben met Iran volledige overeenstemming bereikt over een actieplan dat moet aanto nen dat het atoomprogramma van het land alleen vreedzame doeleinden dient. Dat meldde het IAEA zaterdag. De Iaea-gezanten hadden maar twee dagen nodig voor de ge sprekken. Vrijdag verlieten ze Iran 'met grote tevredenheid', aldus Ali Akbar Salehi, de Iraanse vertegenwoordiger bij het Iaea. Iran gaat het Iaea een lijst verschaffen van geïmporteerd materieel dat met hoogverrijkt uranium besmet is. Iran gaf onlangs toe dat zulk materieel gevonden is. AP LONDEN - AfkickkliniekThe Priory in Londen heeft de laat ste maanden een nieuwe trend gesignaleerd in de verslavings wereld: de technologieverslaving. „We hebben in de laatste achttien maanden een enorme groei gezien van patiënten met dwangmatige gedrag, zoals sms'en en surfen op internet", zegt het hoofd van de verslavingsafdeling dr. Mark Collins in The Sunday Times. De arts, die normaal te maken heeft met drugs-, drank-, gok- en sexverslaafden, zegt dat sommige patiënten tot zeven uur per dag bezig zijn met het versturen van boodschappen per mobiele telefoon. Een klant heeft daar zelfs een rsi-aandoe- ning aan overgehouden. ANP de veiligheid in Bosnië. De Unie wil volgend jaar het commando van de Bosnische vredesmacht overnemen van de Navo. De Britten zullen de operatie lei den. Omdat de toestand in Bosnië tamelijk stabiel is, wordt het aantal militairen in het land volgend jaar waarschijnlijk te ruggebracht van dertiendui zend naar rond de zesduizend man. De ministers van Defensie van de EU-landen werden het zater dag in Rome eens over de over name van de leiding van de zo genoemde 'stabiliteitsmacht'. Het grootste deel van de be staande troepenmacht wordt nu al geleverd door Europese lan den. Er zijn 985 Nederlanders bij. Zolang het commando in han den ligt van de Na vois de Ame rikaanse aanwezigheid in Bos nië verzekerd. Als de EU de operatie overneemt, wordt de veiligheid in Bosnië een Euro pese zaak. In Rome werd zaterdag duide lijk dat de commando-over dracht in mei volgend jaar plaatsvindt. Volgens de Italiaanse minister van Defensie en huidig EU- voorzitter Martino is alleen nog de formele toestemming van de Navo nodig. Het besluit valt waarschijnlijk volgende week als de Navo-ministers van De fensie in de VS vergaderen. GPD KOEWEIT - De tienduizenden schapen aan boord van het Ne derlandse vrachtschip Cormo Express, dat al geruime tijd ronddoolt in de Perzische Golf, zijn niet ziek. Dat heeft het hoofd van de Australische vete rinaire dienst tij dens een bezoek aan het vaartuig vastgesteld. Het schip vertrok op 5 augustus vanuit West-Australië naar Saoedi-Arabië met ruim 57.000 schapen aan boord. AFP/ANP TAMPA - De rechtstreekse uit zending op het internet van de zelfmoord van een terminaal zieke fan tij dens een concert van de Amerikaanse rockband Heil On Earth is niet doorgegaan. De internetpagina werd platgelegd door hackers. AP GROZNY - De presidentsver kiezingen in Tsjetsjenië zijn gis teren, ondanks aanwijzingen dat rebellen de kiesgang wilden verstoren, zonder incidenten verlopen. Het waren de eerste presidents verkiezingen sinds de Russische troepen vier jaar geleden de re publiek binnenvielen. Volgens verkiezingsfunctionarissen ligt de opkomst bij de 70 procent. De verkiezingen zijn al met een opkomst van 30 procent geldig. Ruim 560.000 Tsjetsjenen en tienduizenden Russische mili tairen die in de republiek zijn gelegerd konden hun stem uit brengen. De uitkomst van de verkiezing staat volgens waar nemers al vast. De belangrijkste rivalen van de huidige pro-Rus sische bestuurder en presi dentskandidaat Ahmad Kady- rov hadden zich, waarschijn lijk onder druk van het Kremlin uit de race teruggetrokken door Hans Gertsen BRUSSEL - Gerrit Zalm moet onderhand last krijgen van het Calimero-gevoel. De Neder landse minister van Financiën maakt zich al maanden sterk voor het respecteren van het stabiliteitspact, de af spraken die moeten garanderen dat de euro een sterke munt blijft. Zalm wordt gesteund door di verse andere kleine landen. Maar de grootste zondaars, Frankrijk en Duitsland, lappen de afspraken vooralsnog aan hun laars. of mochten niet meedoen. Kadyrov zei zaterdag dat hij 'nooit een marionet van de Rus sische president Poetin of van wie dan ook is geweest'. Hij heeft beloofd dat hij, als hij een maal in functie is, een commis sie zal instellen die alle gevallen van 'verdwijningen' en andere 'misdaden die gepleegd zijn op onze grond sinds 1991' zal on derzoeken. Volgens mensenrechtengroepe- ringen maken Russische troepen in Tsjetsjenië zich Vandaag praten de minister van Financiën van de eurolanden in Luxemburg opnieuw over het stabiliteitspact en met name over het veel te hoge Franse be grotingstekort. Frankrijk gaat voor 2003 uit van een tekort van vier procent, terwijl drie pro cent het maximaal toelaatbare is. Erger nog is dat Frankrijk eind september duidelijk heeft gemaakt dat het tekort ook in 2004 ruim boven de drie pro cent, namelijk 3,6 procent, zal uitkomen. En dan moet nog al les mee zitten. Daarmee schendt Frankrijk de afspraken voor het derde opeenvolgende jaar. Voor zulke hardnekkige zon- regelmatig schuldig aan oor logsmisdaden. Ook rebellen groeperingen vermoorden en ontvoeren burgers. Volgens offi ciële tellingen zijn alleen al in 2002 1132 burgers vermoord. In de eerste drie maanden van dit jaarzijn76 mensen vermoord en 126 ontvoerd. Moskou beschouwt de verkie zingen als een stap in de richting van de 'normalisatie' van de si tuatie. Volgend jaar zijn er in daars voorziet het stabiliteits pact zware sancties. Via een zo geheten buitensporig-tekort- procedure kan Frankrijk een boete van vele miljarden euro's worden opgelegd. Zalm en di verse van zijn collega's uit klei ne EU-lidstaten vinden het daar zo onderhand de hoogste tijd voor. Maar de kans dat zij snel hun zin krijgen, lijkt bijzonder gering. De Europese Commissie heeft nu een maand de tijd om te beoordelen of Frankrijk onvol doende maatregelen heeft geno men. Op grond van die beoorde ling kunnen de ministers van Financiën van de eurolanden op Rusland presidentsverkiezin gen. President Poetin, die als premier in 1999 naam maakte door troepen naar Tsjetsjenië te sturen, wil tegen die tijd de za ken in de republiek op orde heb ben. Critici zeggen dat er nog dage lijks wordt gevochten in de re publiek. Zij noemen de kies gang een zinloze vertoning, omdat Kadyrov geen serieuze tegenkandidaten had en er geen internationale waarnemers wa ren. ANP/AFP hun volgende vergadering, be gin november, vaststellen dat Frankrijk te weinig heeft ge daan om het tekort terug te brengen, waarna dat land nog twee maanden de tijd krijgt om alsnog in actie te komen. Als ook dat niets oplevert is het, ergens volgend voorjaar, tijd om over sancties te gaan praten. Frankrijk doet er ondertussen alles aan om te voorkomen dat het zover komt. Niet door, zoals Zalm hoopt, het tekort terug te brengen, maar door te lobbyen voor clementie. De Franse mi nister Francis Mer van Financi en vindt dat het stabiliteitspact soepeler moet worden geïnter preteerd en probeert zijn colle ga's ervan te overtuigen dat Frankrijk volgend jaar nog niet aan de eisen van het pact kan voldoen wegens 'exceptionele omstandigheden'. Volgens Mer is de zwakte van de Europese economie de reden waarom Frankrijk in gebreke blijft. Gerrit Zalm is het met die inter pretatie niet eens en heeft al ge dreigd een klacht tegen de Euro pese Commissie in te dienen bij het Europese Hof van Justitie als de Commissie weigert Frankrijk een boete op te leg gen. De kans dat Zalm naar het Hof moet stappen, lijkt met de dag groter. Want de politieke bereidheid om Frankrijk daad werkelijk streng te straffen is de afgelopen weken alleen maar verder afgenomen. Frankrijk kon al rekenen op de steun en sympathie van medezondaar Duitsland en Italië en sinds vo rige week lijkt ook Spanje 'om'. De Spaanse premier Aznar, tot voor kort een medestander van Zalm, pleitte vorige week in Berlijn ook ineens voor een zo soepel mogelijke interpretatie van het pact. Gerrit 'il duro' ('de harde', zoals zijn bijnaam in Brussel luidt) staat steeds meer alleen in zijn rechtlijnige op stelling. GPD van onze redactie buitenland BERLIJN - De tolheffing voor vrachtauto's die zwaarder zijn dan twaalf ton op de Duitse snelwegen is wederom uitge steld. De datum van 2 november is niet langer haalbaar. Dat bleek gisteren na een overleg tussen de Duitse minister Stolpe van Transport en het bedrijven- consortium Toll Collect. De invoering van het project is al vaker verschoven. In eerste instantie had het eind augustus moeten beginnen. Wanneer het project nu wel kan beginnen, is nog onduidelijk. Een termijn is niet meegedeeld. Een boordcomputer in de vrachtwagens moet precies bij houden hoeveel kilometers er worden afgelegd. Die registra tie zou dan gaan via een satel liet. De computers lieten het echter vaak afweten. Een kilo meter op de Duitse snelweg gaat een bedrijf 12,4 eurocent kos ten. van onze redactie buitenland LONDEN - De Britse koningin Elizabeth zou tijdens een be zoek aan Nigeria later dit jaar een doelwit zijn van de terroris tische organisatie Al Qaeda. Dat meldde de Britse krant The Sunday Telegraph uit bronnen binnen de regering. Al Qaeda zou gebruik willen maken van de zwakte in de Ni- geriaanse beveiliging en willen toeslaan tijdens de bijeenkomst van staatshoofden en regerings leiders van de Gemenebest (Commonwealth). De Britse onderminister van Buitenlandse Zaken Chris Mul- lin zou bereid zijn om Nigeria het gebruik van Britse troepen aan te bieden om de beveiliging te versterken. Volgens de bron nen in de regering is er echter geen sprake van dat Elizabeth het bezoek aan de conferentie afzegt. De Britse koningin is hoofd van het Gemenebest, het informele verbond van 54, over wegend Engelstalige, landen. De regering zou echter wel be- De Duitse overheid mist door het uitstel maandelijks een be drag van 156 miljoen euro. Het ministerie wil nu met het bedrij - Venconsortium praten over een vergoeding.voor de gemiste in komsten. Het plan om tol te heffen heeft tot veel weerstand geleid. Na opmerkingen van de Europese Unie paste Duitsland een ver goedingsregeling voor Duitse transportondernemingen aan. Vervoerdersorganisatie Trans port en Logistiek Nederland (TLN) toonde zich gisteren te vreden. Volgens een woordvoer ster getuigt het uitstel van reali teitszin. De organisatie vindt dat er pas sprake van invoering kan zijn als Duitsland het sys teem grondig heeft beproefd en alles naar behoren functioneert. Mocht het systeem worden inge voerd, dan kost dat de Neder landse transporteurs volgens TLN op jaarbasis circa 115 mil joen euro. ANP/DPA zorgd zijn om de veiligheid van het 77-jarige staatshoofd. Al Qaeda-leider Osama bin La den noemde in een bandopname van begin dit jaar zes regerin gen, waaronder die van Nigeria, 'afvallig' en riep moslims op om het pro-westerse regime omver te werpen. Justitie in Antwerpen en Brus sel zijn een onderzoek begonnen naar een terreurnetwerk dat mogelijk banden heeft met Al Qaeda. In verband hiermee zijn inmiddels drie personen aange houden. Mogelijk volgen bin nenkort nog meer aanhoudin gen. Nadere bijzonderheden wil het Federaal Parket in Brussel voorlopig niet verstrekken. Spil van het netwerk is volgens justitie wel de Tunesische Belg Tarek Maaroufi, die afgelopen week zes jaar celstraf kreeg in een proces tegen 23 moslimex tremisten die aanslagen tegen de VS hadden beraamd. De groepering zou zich bezighou den met het vervalsen van docu menten. ANP/AFP van onze redactie buitenland LONDEN - De zieke paus Jo hannes Paulus II heeft zaterdag in Vaticaanstad het hoofd van de Anglicaanse Kerk, aartsbis schop Rowan Williams van Canterbury, ontvangen. Het bezoek kwam op de dag dat medewerkers van de pairs voor het eerst erkenden dat de paus in zijn normale functioneren wordtbeperkt door zijn gezond heid. Volgens de Britse krant The Guardian waarschuwden de medewerkers de aartsbis schop van Canterbury dat hij tijdens zijn bezoek niet op een uitgebreide discussie hoefde te rekenen. Tot nu toe benadrukten de me dewerkers van de 83-jarige kerkvorst steeds dat hij welis waar lichamelijk zwak is, maar dat zij n geest scherp blij ft en dat hij de touwtjes van de katholie ke kerk strak in handen heeft. Het was zaterdag de eerste ont moeting tussen de paus en de aartsbisschop sinds de benoe ming van Williams vorig jaar tot geestelijk leider van de zeventig miljoen anglicanen. In zijn kor te toespraak stelde de paus dat het toelaten van openlijk homo seksuele geestelijken in de An glicaanse Kerk een 'ernstig pro bleem' op weg naar christelijke eenheid vormt. De zieke paus Johannes Paulus II heeft gisteren in Rome de Duitse priester Arnold Janssen heilig verklaardJanssen (1837- 1909) stichtte in het Noord- Limburgse Steyl (bisdom Roer mond) drie religieuze gemeen schappen. AFP/ANP/DPA Advertentie Hierbij uw letterzegel voor de zegel- spëaractie van de PZC en Diergaarde Blijdorp Tot en met 22 oktober treft u dagelijks een zegel aan in uw krant. Met deze letters vormt u het woord OCEANIUM. Heeft u een letter Semist? Af en toe treft u in plaats van een letterzegel een joker aan die u op de lege plek kunt inzetten. De eerste zegelspaarkaart voor deze actie stond °P 27 september in de PZC, de tweede zegelspaarkaart wordt op U oktober afgedrukt. Alleen originele spaarzegels uit de krant op een originele spaarkaart zijn geldig. Kopieën worden niet geaccepteerd. ^vteer informatie over Blijdorp en de actie vindt u op www.diergaardeblljdorp.nl 1 NAIROBI - Een Keniase man die verdacht wordt lid te zijn van de Mungiki-sekte is zojuist opgepakt door de oproerpolitie in de Nairobi. Zaterdag was de hoofdstad de achtergrond van gevechten tussen de politie en de verboden Mungiki-sekte, die een bijeenkomst van de Mau Mau-beweging verstoorde. De Keniase politie arresteerde ten minste twintig verdachten. foto Antony Njuguna/RTR Vrouwen in het Tsjetsjeense dorp Argoen, vijftien kilometer ten oosten van Grozny, brengen hun stem uit. Op de muur staat: wees een gast van een sprookje. foto Sergej Grits/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5