Onderzoek Mabel wordt mogelijk extern uitgevoerd Rijopleiding en -examen maken verkeer niet veiliger Drugssmokkelaars lieten honden bolletjes slikken Bijlmerramp herdacht 3 Politieleiders ergeren zich in toenemende mate aan bemoeienis ministeries j 6 oktober 1953 maandag 6 oktober 2003 Prestatiecontract Wouter Bos wil toch meewerken aan gekozen burgemeester Crimineel Waterpeil Rijn bij Lobith stijgt Mens vaak oorzaak fatale brand Arrestaties bij politie-controles Imams willen betere rechtspositie Banken scherpen incassoregels aan van onze redactie binnenland SCHIPHOL - Op Schiphol zijn onlangs twee honden aange troffen met drugs in hun maag. De labradors waren onderdeel van een zending uit Colombia en hadden Groot-Brittannië als eindbestemming. Een van de honden bezweek aan de drugs. De ander is aan het herstellen. De Koninklijke Marechaussee op Schiphol heeft dat gisteren laten weten. Volgens een woordvoerder van de mare chaussee is het de eerste keer dat bij honden drugs zijn ont dekt. De labradors wekten de aandacht van een drugsteam op de luchthaven, doordat ze onwel raakten. Röntgenfoto's toonden de plastic zakjes met elk twee kilo cocaïne aan. De dieren zijn onmiddellijk ge opereerd, maar voor een van de honden kwam deze ingreep niet meer op tijd. Op de Britse luchthaven Stansted Airport zijn inmid dels zeven mensen opgepakt die worden verdacht van be trokkenheid bij de drugssmok kel. Drie Britten verschenen volgens de omroep BBC al voor de rechtbank van Essex. Zij blijven voorlopig in hechtenis. De overige vier verdachten moeten in afwachting van na der onderzoek later terugko men op een politiebureau in Essex. Volgens de zegsman van de ma rechaussee ontdekte het zoge heten Cargo Harc-team, een samenwerkingsverband van Koninklijke Marechaussee, de Fiod-ECD en de douane, onge veer anderhalve week geleden dat de honden drugs vervoer den. Op Schiphol zijn in deze zaak verder geen aanhoudin gen verricht. ANP Korpschefs wantrouwen politiek van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De korpschefs hebben weinig vertrouwen in de landelijke politiek. In hun ogen hebben Tweede Kamerleden weinig of geen verstand van po litiezaken. Dat is een van conclusies van een studie naar politieleiders, die gisteren naar buiten is ge bracht door het Programma Po litie en Wetenschap. Tot irritatie van de politiechefs weerhoudt dit gebrek aan ken nis politici er niet van in reactie op incidenten maatregelen te ei sen die het werk van de politie ernstig bemoeilijken, terwijl ze niet zorgen voor de budgetten die nodig zijn om het gewenste ambitieniveau te bereiken. Korpschefs van regiopolitie korpsen zijn bijzonder gezags getrouw aan de overheid en het Openbaar Ministerie, maar zijn ongelukkig met de toenemende bemoeienis van de ministeries van Justitie en Binnenlandse Zaken. Ook hekelen ze het onvermogen van bestuurders om harde keu zes te maken. De meeste van de 26 geïnterviewde korpschefs vinden vooral de inmenging van het ministerie van Binnenland se Zaken een bron van zorg. Ze ageren tegen ingrepen van het ministerie, zoals het dit jaar in gevoerde prestatiecontract. De interventies van het ministerie leiden tot niks, behalve tot een verzwaring voor de al zo ge plaagde korpsen, schrijven de onderzoekers. TILBURG - PvdA-leider Bos heeft zijn partijgenoten zater dag opgeroepen 'constructief mee te denken' over een door de bevolking gekozen burgemees ter. In het verkiezingsprogram ma van de PvdA staat dat de burgemeester door de gemeen teraad gekozen moet worden, maar volgens Bos zijn er goede argumenten om van dat stand punt af te stappen. Bos zei dat in een toespraak voor lokale PvdA-bestuurders in Tilburg. Hij reageerde op een wetsvoorstel dat minister De Graaf van Bestuurlijke Ver nieuwing een week geleden pre senteerde. Bos heeft wel scherpe kritiek op het plan van de D66-minister. Hij spreekt zelfs van 'een fop- burgemeester'. Volgens de PvdA-leider heeft de burge meester in het plan van De Graaf te weinig invloed, en is de relatie tussen burgemeester en wethouders en gemeenteraad niet goed geregeld. ANP „Ze gaan te veel naar een detail listisch niveau", aldus een van de hoofdcommissarissen. „Elk jaar zeggen wij: maak het simpeler. Het ministerie heeft het zo ingewikkeld en breed ge maakt, dat het wel in allerlei bu reaucratische processen moet verzanden." Ook is er ergernis over het be noemingenbeleid. „Bij het ver vullen van leidinggevende functies is Binnenlandse Zaken - zacht gezegd - onbetrouw baar: vacatures worden niet opengesteld, maar rechtstreeks vervuld", zegt een van de korps chefs. Overigens bestaat in de groep korpschefs een tweedeling. De oude garde baseert zich op beleid uit de jaren zeventig ter wijl jongere chefs kiezen voor een probleemgerichte aanpak. ANP AMSTERDAM - Ruim honderd mensen hebben za terdag de vliegramp met de El Al-Boeing in 1992 in de Bijlmermeer in Amsterdam herdacht. Precies elf jaar geleden stortte het toestel neer op de flats Groeneveen en Klein-Kruitberg. Bij de ramp kwamen 43 mensen om het leven. Staatssecretaris Schultz van Haegen van Verkeer en Waterstaat was samen met nabestaanden en bewo ners aanwezig bij de herdenkingsbijeenkomst. Vol gens voorzitter E. Sweet van stadsdeel Zuid-Oost is er nog veel onduidelijkheid bij bewoners over de relatie tussen de ramp en de gezondheidsklachten. Een on derzoek naar de klachten van bewoners werd ge staakt wegens gebrek aan belangstelling.Om half zes begon een stille tocht door het rampgebied in de Bijl mer die eindigde bij het Groeiend Monument, ook wel de boom-die-alles-zag genoemd. Bij het monument was een moment van bezinning; er volgden toespra ken en muziek. Op het precieze tijdstip van de ramp, iets na half zeven, werd een minuut stilte in acht geno men. foto Juan Vrijdag/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het onderzoek naar de relatie tussen Mabel Wisse Smit, de verloofde van prins Johan Friso, en topcrimi neel Bruinsma wordt mogelijk verricht door externe deskun digen. Minister Remkes van Binnenlandse Zaken zei giste ren in het tv-programma Bui tenhof dat dit een van de opties is. Een andere mogelijkheid is dat de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) op nieuw op de zaak wordt gezet. De Tilburgse hoogleraar crimi nologie Fijnaut pleitte in het zelfde programma voor een extern onderzoek om het onaf hankelijke karakter en de ob jectiviteit ervan te onderstre pen. Vorige week kwam een in Chili verblijvende voormalige lijf wacht van Bruinsma met het verhaal dat Mabel Wisse Smit een langdurige intieme relatie met zijn baas zou hebben gehad en ook heel goed zou hebben ge weten dat deze een crimineel was. Wisse Smit gaf daarop toe enke le malen op Bruinsma's boot te hebben overnacht. Remkes relativeerde gisteren de getuigenis van de ex-lijfwacht overigens. Hij wees erop dat het gaat om iemand met een crimi neel verleden. De voormalige lijfwacht Geurt Roos van Klaas Bruinsma lijkt deze bewering van Remkes te bevestigen. Hij zegt dat Charlie da Silva over drijft over de liefdesrelatie die de vermoorde topcrimineel met Mabel Wisse Smit zou hebben gehad. Hij verklaarde zaterdag f Advertentie W Elke 1ste MAANDAG van de MAAND i dan test uw 1 gemeente de f sirenesvoor het geval er écht Iets aan de hand Is. M Meer weten? Neem contact op met uw gemeente, kijk op www.postbus51.nl of bel 0800-8051 i 1 Gaat de sirene op 1 een ander tijdstip f ga dan naar binnen, sluit deuren en ramen Weet wanneer de sirene gaat J en zet radio of tv aan. in het Radio 1 Journaal dat zijn toenmalige collega Da Silva 'een grote fantasie' heeft. Roos zei dat hij zich Mabel Wis se Smit, de verloofde van prins Johan Friso, 'vaag kon herinne ren'. Hij verklaarde tevens dat het wel degelijk mogelijk is dat Mabel 'naïef was' en niet doorhad dat Bruinsma zich be zig hield met criminele activi teiten. „Klaas hield van opvallen, maar hij kon ook heel onopvallend zijn. Mabel was nog jong. Ze was een kind. Klaas was een door de wol geverfde leeuw." Volgens Roos liepen de lijf wachten niet altijd zichtbaar met 'blaffers' op de Neeltje Ja- coba rond. „Het wordt zo cow boyachtig gemaakt en dat was het niet altijd." ANP van onze redactie binnenland VEENENDAAL - De ver plichte rijopleiding en het rij examen zorgen niet voor veili ger verkeer. Dat zegt directeur Veling van onderzoeksinsti tuut Traffic Test in de nieuwe uitgave van Reflector, het vak blad van het Centaal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR). Traffic Test is in 2001 overge nomen door het CBR en onder zoekt de psyche van de ver keersdeelnemer. „Er is nog nooit aangetoond dat de rijopleiding en het rij examen de verkeersveiligheid verbeteren. Uit onderzoek is gebleken dat mensen met een goede en minder goede oplei ding evenveel ongelukken ver oorzaken. Dat is triest en ont luisterend, omdat we zo ons best doen de veiligheid te ver groten." Volgens Veling is de rijoplei ding niet helemaal nutteloos. „Mensen kunnen met een goe de rijopleiding wel harder rij den zonder extra ongelukken te maken, beter bochten ma ken en efficiënt schakelen. Eigenlijk moeten we tegen el kaar zeggen dat de rijoplei ding helemaal niet zo belang rijk is. Het is belangrijk dat we nu wat aan die veiligheid gaan doen", aldus Veling. De bran cheorganisatie van rijscholen, Bovag, kan weinig met de con statering van Traffic Test. Ook Bovag meent dat er meer on derzoek nodig is naar de effecten van verschillende soorten rijopleidingen en -me thoden. Voorwaarde voor de verbetering van de verkeers veiligheid is volgens een woordvoerder dat de eisen voor de opleiding ook worden opgenomen in de examenei sen. Bovag denkt aan gevaar herkenning plus de bevorde ring van sociaal rijgedrag en de preventie van alcoholge bruik in het verkeer. Het CBR wijst erop dat onder zoek van Velings bureau Traf fic Test heeft uitgewezen dat de nieuwe Rijopleiding in Stappen (RIS) bij proeven in Oost-Nederland wél veilige bestuurders opleverde, veili ger dan deelnemers aan de 'gewone' rijopleiding. Het exameninstituut is dan ook benieuwd wat het voor de ver keersveiligheid betekent als de RIS in heel Nederland is in gevoerd. Instructeurs van rij scholen worden in de nieuwe rijopleiding getraind. Medio oktober ontvangen de eerste instructeurs een certificaat. De RIS is een intensieve lesme thode die in vier fasen is ver deeld. In iedere fase wordt een deel van de rijvaardigheid be handeld. Uit testen die het CBR heeft uitgevoerd, blijkt overigens dat met deze nieuwe methode het slagingspercen tage stijgt van 44 naar ruim 70 procent. Er gaan ook stemmen op cursisten mee te laten rij den in een vrachtwagen om de beperkingen van een vracht wagenchauffeur te laten erva ren. ANP LELYSTAD - Het peil van de Rijn bij Lobith is zaterdag voor het eerst in lange tijd weer gestegen. De rivier staat nu op 713 meter boven NAP. Voor de komende dagen verwacht het Info centrum Binnenwateren uit Lelystad telkens een aanwas van ongeveer 15 centimeter. De waterstand in de grote rivieren is sinds begin augustus door de aanhoudende droogte steeds gedaald. Op 18 augustus zakte de Rijn bij Lobith onder de 7,22 meter boven NAP, de laagste stand die tot dan toe ooit was gemeten. Daarna be reikte de rivier nog diverse malen nieuwe historische diepte punten. De afgelopen week schommelde de waterstand rond de 691 meter boven NAPde laagste stand ooitANP ARNHEM - De meeste branden in Nederland waarbij slacht offers vallen, zijn toe te schrijven aan menselijk handelen. Dat blijkt uit onderzoek van het Nationaal Instituut voor Brandweer en Rampenbestrijding (Nibra). Jaarlijks komen in Nederland ongeveer zeventig personen om bij een brand. Tot oktober dit jaar werden er 45 fatale branden geregistreerd, waarbij in sommige gevallen meerdere doden te betreuren waren. Uit de eerste resultaten van het onderzoek blijkt dat 30 pro cent van die branden werd veroorzaakt door roken. In 22 pro cent van de gevallen was sprake van brandstichting. ANP AMSTERDAM - De politie in Amsterdam heeft bij twee om vangrijke fouilleeracties in het weekeinde 25 mensen opge pakt. Zij nam twee vuurwapens, twintig steekwapens, enkele slagwapens en kleine hoeveelheden xtc-pillen en cocaïnebol- letjes in beslag. Bij een verkeerscontrole schreef de politie ook nog eens negenhonderd bekeuringen uit. ANP SOESTERBERG - De imams in Nederland willen bij de Tweede Kamer aandringen op een verbetering van hun rechtspositie. Door recente wijzigingen is het voor hen erg lastig een verblijfsvergunning te krijgen. Dat is volgens de geestelijk leiders strijdig met de opvatting van de regering. Die vindt dat imams beter hun best moeten doen om te inte greren. Ruim vijftig imams spraken hierover afgelopen weekeinde tijdens een bijeenkomst in Soesterberg. Volgens hen draagt de houding van de regering niet bij aan een betere integratie. „Een imam die elk moment het land kan worden uitgezet, zal niet gemotiveerd zijn om te integreren", schreven zij gisteren in een verklaring. De studiebijeenkomst ging over de positie van de imam in Europa. ANP HILVERSUM - De banken hebben de regels voor automati sche incasso aangescherpt. Dat zei een woordvoerder van de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) in het consumen ten tv-programma Kassa zaterdag De banken lichten nieu we bedrijven voortaan eerst kritisch door als zij geld bij hun klanten automatisch willen incasseren. Die maatregel is genomen na een stroom klachten. Het lukt consumenten vaak niet om die automatische inning van be dragen stop te zetten. Het gaat onder meer om verstrekte in casso-opdrachten aan loterijen zoals Stargames, ILM en de ABC Loterij. ANP GESLACHTSZIEKTEN - Het Groene Kruis maakt zich zor gen over de zedelijke gezond heid van de Zeeuwen. In genstelling tot andere provin cies stijgt in Zeeland het aan tal mensen met een geslachts ziekte. Er moet daarom meer gedaan worden aan voorlichting, bij voorbeeld door predikanten en jeugdleiders. BRITANNIA - De herbouw van Hotel Brittannia in Vlis- singen wordt deze maand aan besteed. Britannia was voor de oorlog het belangrijkste hotel in Zeeland en speelde een gro te rol in Vlissingen. Voorlopig herrijzen alleen het restaurant en de vergaderzalen. Het ho telgedeelte blijft nog dicht. VEILIGHEIDSRAAD - Brazi lië, Nieuw-Zeeland en Turkij- ke zijn gekozen als tijdelijke leden van de VN-Veiligheids- raad. Dé verkiezing van Tur- kijke verliep moeizaam. Rus- iand maakte bezwaar, omdat de zetel bestemd zou zijn voor éen Oost-Europees land. WESTHOVE - Kasteel West- hove biedt komende zomer waarschijnlijk weer onderdak aan zwakke kinderen uit Vlis singen en Middelburg. Zij kunnen enkele maanden krachten opdoen voor de win ter. PZC Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail' redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG Vlissingen Tel, (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217,00 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail: lezersservice@pzo.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag:€ 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 Fax(0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel. (0113) 315540 Fax (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes) Tel. (0113) 315550 Fax: (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113) 315520 Fax: (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax: (0114)372771 I nternet:www.pzcnl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concem. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor on ze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselec teerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, afdeling lezersservice, Postbus 3229,4800 MB Breda. Behoort tot VER.TTD EEWr >OOK.\ (3ET/WAAJ kUN jU TEGEW Ktt-ITi-eK.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3