Oud en jong volgen zwoegende paarden Jeugdbrandweer strijdt bij machinekamer boot Krulboltitel voor trio Cambrinus i!i Zaamslagse kandiaat lijsttrekker Europarlement College Terneuzen wil wethouders ontlasten €45,- maandag 6 oktober 2003 Brandweer haalt hond en vogel uit huis Wegpiraat raakt rijbewijs kwijt na fout inhalen Ruimte Automobilist slaat over de kop Twee gewonden in Hengstdijk Containerbrandje in Zierikzee Delftenaren aangehouden Man mishandeld Automobilist belandt in ziekenhuis VOORDELIG DOOR DE APK KEURING PROFILE Ir' li' floor René van Stee ZAAMSLAG - Europarlemen tariër Johanna Boogerd-Quaak (59) uit Zaamslag stelt zich na mens D'66 kandidaat voor het lijsttrekkerschap voor de ver kiezingen van het Europees Parlement in juni 2004. De nieu we lijsttrekker wordt gekozen tijdens het landelijke najaars congres van D'66 op 22 novem ber in Maastricht. Boogerd-Quaak kruist dan de degens met acht andere kandi daat-lijsttrekkers. De Europese D'66-fractie bezet momenteel twee zetels. In een periode dat Europa ver der in de steigers wordt gezet (uitbreiding met tien landen, Europese grondwet) heeft Boo gerd-Quaak de stellige overtui ging dat zij de ervaring en het gezag bezit om leiding te geven aan de Europese fractie van de partij. Ook acht zij de kans reëel dat zij tot lijsttrekker wordt ge kozen. „Sinds mijn terugkeer in het Europees parlement in februari van dit jaar zet ik D'66 op de kaart met tal van onderwerpen die er voor de burger toe doen. Dit varieert van drugs, de ken niseconomie, het asielbeleid en de effecten van de 'war on terro rism' tot de betaalbaarheid van pensioenen op de lange termijn en mijn inzet voor de grensar beiders. Of zoals recentelijk de patenten op software en de ha venrichtlijnen", licht Boogerd- Quaaktoe. De lijsttrekkersverkiezing gaat volgens Boogerd-Quaak niet al leen om de vraag wie het best de lijst trekt, maar ook om het pro fiel van de persoon die namens D'66 word afgevaardigd. „Het staat de leden vrij te kiezen voor een nieuw gezicht of voor erva ring. Bij ervaring gaat het er om of de voorkeur wordt gegeven aan een portefeuille en be kwaamheden in de interne Eu ropese vraagstukken. Het is be langrijk die kennis en ervaring niet overboord te zetten, met name omdat het Europees par lement op dit vlak steeds meer macht krijgt en het nu of nooit is voor Europa." Als Boogerd-Quaak wordt ge kozen gaat ze haar derde ter mijn als Europarlementariër in. Bij de vorige Europese verkie zingen in 1999 viel zij net buiten de boot. Daarop stortte zij zich (wederom) op de gemeentepoli tiek. Na de gemeenteraadsver kiezingen werd zij in november vorig jaar D'66-fractievoorzit- ter in de raad van Terneuzen. Boogerd-Quaak belandde als nog in Brussel nadat zij de plek innam van Lousewies van der Laan die na de kamerverkiezin gen op 22 januari van dit jaar naar Den Haag trok. Mocht ze niet tot lijsttrekker worden gekozen, dan zet zij minstens in op de vijfde plaats op de kandidatenlijst. „Voor minder doe ik het niet. Burgemeester kan meer doen doorWout Bareman TERNEUZEN - Het gemeente bestuur van Terneuzen moet de kennis van burgemeester J. Lo- nink beter benutten. Op dit mo ment omvat de portefeuille van Lonink niet meer dan zijn wet telijke taken (openbare orde, veiligheid en beleidscoördina tie). Alle andere, vaak veel inte ressantere portefeuilles zijn vóór zijn benoeming onderling verdeeld door de vijf wethou ders. VVD-fractievoorzitter W. Broekhuysen vindt dat daarin verandering moet komen. Niet alleen om de burgemeesters functie meer inhoud te geven, maar ook om de wethouders te ontlasten. Want die hebben zich, volgens hem, grotelijks verkeken op de gevolgen van de herindeling en de gelijktij dige invoering van het dualis- tne. De wethouders komen handen te kort, niet alleen om in korte tijd inzicht te krijgen in de inge wikkelde materie van het gemeentelijk beleid en alles daaromheen, maar ook om alle ontwikkelingen in de nieuwe, veel grotere gemeente bij te be nen. En dat wreekt zich. Broekhuysen noemt als voor beeld een recente vergadering van het algemeen bestuur van het havenschap Zeeland Sea ports. „Die vergadering vond notabene plaats in het haven schapskantoor in Terneuzen, AXEL - De brandweer heeft gisteren een hond en een vogel uit een woning in de Buijze- straat in Axel gehaald. De be woners, die niet thuis waren, hadden een pan op het gas laten. De pan zette de woning in de rook. Omwonenden waarschuwden de politie en de brandweer. De laatste forceerde de voordeur. De dieren werden bij de buren ondergebracht. Er ontstond en kel lichte rookschade. COLIJNSPLAAT - Een 26-jari- ge man uit Zierikzee is gisteravond op de N256 bij Co- lijnsplaat zijn rijbewijs kwijt geraakt. Op de Deltaweg in Colijnsplaat haalde de man haalde drie keer in over de doorgetrokken streep In de Piet Heinstraat van Goes veroorzaakte hij bijna een fron tale botsing. De Zierikzeeënaar werd uitein delijk op de N256 staande ge houden. vlakbij de deur dus. Maar dage lijks bestuurslid wethouder Van Waes en algemeen bestuurslid Van Schaik schitterden door af wezigheid. Van Waes had dat vooraf laten weten, van Schaik niet. En dus ontstond de onge wenste situatie dat zich enkel bestuurders van de overkant, van Vlissingen en Borsele én twee leden van Gedeputeerde Staten, aan de vergadertafel be vonden. Terwijl notabene werd beslist over zaken als een kade aanpassing op de Axelse Vlakte en de tegenvallende cijfers van de haven van Terneuzen in het eerste half jaar. Dat valt niet goed te praten." In dat kader wijst Broekhuysen, die de kwestie binnenkort op het stadhuis aankaart, ook op de wens van de gemeenteraad een acquisitiebeleid voor Terneu zen te ontwikkelen. Een taak, die hem op het lijf van burge meester Lonink geschreven lijkt. „Maar daarbij kun je ui teraard niet om het havenschap heen. Wil de burgemeester opti maal geïnformeerd zijn, dan zou het een goede zaak zijn dat hij zitting zou hebben in het haven- schapsbestuur." De WD'er wijst er fijntjes op dat in de sollicitatieprocedure de economische achtergrond en de goede internationale contac ten van Lonink mede de door slag gaven. „Nu hébben we een burgemeester met die economi sche kennis, een man die zich graag voor meer dan honderd procent wil inzetten voor de verdere economische ontwikke ling van Terneuzen, en dan wordt-ie op dat terrein voor een groot deel buitenspel gezet. Ik vind dat het college in die situa tie verandering moet brengen. Ik zou zeggen: geef deze burge meester de ruimte, dan hebben de wethouders hun handen vrij voor al die andere belangwek kende bestuurlijke zaken, waarvan ze méér verstand heb ben." Broekhuysen roept het college op tijdens het aanstaande 'hei- deberaad', dat niet alleen be doeld is een oplossing te vinden voor de financiële problemen maar ook 'om elkaar beter te le ren kennen', het takenpakket nog eens tegen de lamp te hou den. Burgemeester Lonink maakte er na zijn aanstelling geen geheim van méér aan te willen pakken dan alleen zijn wettelijke taken. Zijn voorgan ger R. Barbé had inderdaad ook economische zaken in zijn por tefeuille. Met behulp van trekpaarden werd zaterdag in Waarde een veld tarwestoppels omgeploegd. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom WAARDE - Het dreigde een modder- ballet te worden, maar het Zeeuwse kampioenschap ploegen met trekpaar den bleef zaterdag de aangekondigde regenbuien bespaard. Dertien ploe gers en paardencombinaties namen deel aan het nostalgische treffen. Win naar werd B. van der Wekken uit Kerk- werve. De organiserende Stichting Het Wer kend Trekpaard Zeeland had gehoopt op een groter aantal deelnemers, maar ondervond concurrentie van de finale van de Power Horse Competition, die het afgelopen weekeinde in Apeldoorn werd gehouden. „Dat moeten we vol gende keer beter op elkaar afstemmen", vond voorzitter P. Sinke. Voor de liefhebbers van het oude boe renwerk en de imposante Zeeuwse trekpaarden was het desondanks volop genieten. De stichting had deze keer een weiland van de familie Mol in Waarde uitgekozen als wedstrijdloca tie. De deelnemers kwamen niet alleen uit de provincie, maar ook uit Brabant en zelfs één uit Noordwijk. De opdracht bestond uit het omploegen van een veld tarwestoppels van zes are. De meeste deelnemers lieten hun ploeg voorttrekken door drie paarden, ande ren door twee paarden en een enkeling zelfs door vier. De jury beoordeelde het resultaat op tien onderdelen, zoals de kwaliteit van de begin- en eindvoor en het goed on derwerken van de stoppels. Er werd vooral ook gelet op het ploegen van de geer, de schuine kant van het land. Ook dat moet perfect gebeuren. Sinke: „Dat is nodig om ervoor te zorgen dat het wa ter mooi naar beneden zakt, zodat je in het voorjaar geen problemen krijgt." De wedstrijd, die werd geopend door wethouder J. Jansen van de gemeente Reimerswaal, trok nogal wat belang stellenden. Boeren op leeftijd volgden kritisch het werk van de deelnemers, de voren soms met weidse gebaren becom mentariërend. Ook waren er opvallend veel jongeren, die vooral oog hadden voor de zwoegende paarden. De prijzen werden uitgereikt door VVD-senator en oud-staatssecretaris D. Dees, geboren in Zeeuws-Vlaande- ren en liefhebber van het oude boeren werk. Dat hij de beker mocht overhan digen aan B. van der Wekken was geen grote verrassing, aangezien die ook vo rig jaar Zeeuws kampioen was ge kroond. Van der Wekken haalde twee punten meer dan E. Leendertse uit Big- gekerke, die daarmee tweede werd. C. Mol uit Waarde behaalde in zijn thuis wedstrijd een derde plaats. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Zesendertig teams van jeugdbrandweer- ploegen uit het hele land kwa men zaterdag naar Vlissingen voor de Nederlandse Kampi oenschappen Jeugdbrandweer. Op het Scheldeterrein in Vlis singen stond de deelnemers in de drie categorieën een flinke uitdaging te wachten. De 'junioren lage druk' kregen te horen dat er brand was in een kantoor in een werkplaats. Nor maal wordt er voor deze kinde ren die tussen de elf en zestien Jaar zijn, een brand gesimuleerd •n een container. Deze keer moesten ze een bestaand ge bouw in. „We hebben bewust voor een eenvoudig pand geko zen zonder verdiepingen", zegt Wedstrijdleider C. Bos. Verschillende moeilijkheden waren in het scenario verwerkt. Zo moesten de teams met hun materiaalkar over een sloot heen en kregen ze te maken met een gesloten deur in het kantoor zodat ze bij de beheerder de sleutel moesten vragen. Ook stonden er in de buurt van de brandhaard twee gasflessen. De deelnemers moesten er verder voor zorgen dat de nutsbedrij ven de stroomvoorziening in het pand uitschakelde. Deelnemers aan de categorie 'aspiranten lage druk' (jongeren van zestien tot en met achttien jaar) kregen de melding dat er een cv-ketel in de kelder van een werkplaats in brand stond. De brand breidde zich uit naar bo ven. Eenmaal ter plaatse ont dekten ze dat de bedrijfsbrand weer al begonnen was met blussen. De deelnemers moes ten assisteren en zich over het enige slachtoffer ontfermen. Het hoogtepunt was de uitda ging die de 'aspiranten hoge druk' voor de kiezen kregen. De brandmelding was helder: brand in de machinekamer van een vissersboot. Hiervoor moes ten de jeugdbrandweerploegen aan boord van de Vlissingen 28. Ook hier was sprake van een slachtoffer en toen de teams de machinekamer betraden, breid de de brand uit naar boven. Toen dat ontdekt werd, moesten de deelnemers opschalen naar middelbrand en om een extra blusvoertuig vragen. Bij de junioren ging de kampi oensbeker naar de groep uit Veldhoven. Sint Philipsland werd tweede en was daarmee de beste Zeeuwse ploeg. Bij de as piranten lage druk ging de eer ste prijs naar Oud-Beijerland. De landstitel bij de aspiranten hoge druk ging naar het team uit Veenendaal. EEDE - Bij een eenzijdig ongeval op de Sara Beijtsweg in Eede raakte zondagochtend een 25-jarige man uit de gemeen te Sluis gewond. De man hield onvoldoende rechts, waardoor de linkerwielen van de auto in de berm terecht kwamen. Het voertuig belandde vervolgens in de naastgelegen sloot en sloeg over de kop. De man werd met een hersenschudding naar het ziekenhuis in Terneuzen overgebracht. De auto werd geheel vernield. HENGSTDIJK - Bij eenzijdig ongeval op de Hengstdijkse- straat in Hengstdijk zijn zaterdagnacht een 23-jarige auto mobilist uit de gemeente Hulst en zijn 22-jarige passagier uit dezelfde gemeente gewond geraakt. De bestuurder verloor de controle over zijn voertuig en reed tegen een boom. Zowel de bestuurder als de passagier raakte bekneld en moest door de brandweer worden bevrijd. Zij werden met onbekende ver wondingen naar het ziekenhuis in Terneuzen vervoerd. De auto raakte zwaar beschadigd. ZIERIKZEE - In een winkelpand aan de Schelphoekstraat in de Zierikzeese wijk Poortambacht brak in de nacht van zater dag op zondag brand uit. De brandweer had het vuur snel ge blust. De omvang van de schade is bij de politie niet bekend. VLISSINGEN - Drie mannen uit Delft zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag in Vlissingen aangehouden omdat ze ver dacht worden van beroving en mishandeling. De mannen van 18, 20 en 27 jaar zouden rond drie uur in de Walstraat in Vlis singen een dertigjarige Italiaan hebben beroofd van zijn mo biele telefoon. Toen de Italiaan hen achterna liep en verhaal probeerde te halen, begonnen de drie hem te schoppen en te slaan. De man liep daarbij schaafwonden op. Twee mannen zijn ter plaatse aangehouden. De derde werd later op de Nieu- wendijk aangehouden. De Delftenaren zijn in verzekering ge steld. SINT-ANNALAND - Op een parkeerterrein in de Voorstraat in Sint-Annaland is in de nacht van zaterdag op zondag een 27-jarige man uit de gemeente Tholen door enkele personen in elkaar geslagen. De man liep onder meer een afgebroken tand en een gebroken neus op en heeft aangifte gedaan van openlijk geweld. Aanleiding voor het incident was een handgemeen dat begin van dit jaar plaatsvond in een horecagelegenheid, eveneens in Sint-Annaland. BRUINISSE - Een 31-jarige inwoner van Schouwen-Duive- land is zaterdagavond bij een eenzijdig ongeluk kneuzingen over het hele lichaam opgelopen. De man reed met zijn auto over de parallelweg langs de N59 ter hoogte van Bruinisse in de richting van Zierikzee. Door onbekende oorzaak raakte hij de macht over het stuur kwijt waarna de auto over de kop sloeg en uiteindelijk in de sloot naast de weg tot stilstand kwam. Hij werd per ambulance vervoerd naar het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes. Het meten van de afstand tussen de bol en de staak werd tijdens het Nederlands kampioenschap Krulbollen in Oostburg met precisie uitgevoerd. foto Peter Nicolai door Fred Rabout OOSTBURG - Het peloton van de Eedese krulbolclub Cambri nus, bestaande uit Adelin Min- naert, William Gijsel en Romain Goethals pakte afgelopen za terdag op de banen van 'Raak Tegen Staak' in Oostburg de Ne derlandse krulboltitel voor clubteams. Cambrinus speelde de finale te gen het peloton van het IJzen- dijkse Molenzicht met Arséne Gompinprez, André de Buck en Alfons Bultiauw.. Zelden zullen twee pelotons zo aan elkaar ge waagd geweest zijn. Het werd 9-8 voor de mannen uit 'Djee'. Een peloton van de club uit IJ- zendijke werd derde. De Ware Vrienden in Aardenburg be haalde de vierde plaats. De be langstelling voor deze titelstrijd die traditiegetrouw door Raak Tegen Staak wordt georgani seerd was overweldigend. Karei Hubregtse voorzitter en rege laar van de organiserende club: „Vorig jaar toen we 25 pelotons binnen kregen dachten we dat dit onze limiet was. Nu waren het er nog twee meer. Mede daardoor en doordat er weinig krachtsverschil was liep het toernooi nogal wat uit. Uitslag NK krulbollen voor clubteams: 1. Cambrinus Eede (Adelin Minnaert, William Gijsle, Romain Goethals), 2. Molenzicht IJzendijke (Arséne Gimonprez, Andre de Buck, Al fons Bultiauw), 3. Molenzicht IJzendijke (Achiel de Zutter, Fabian Blaakman, Rudy Boer- jan), 4. Ware Vrienden Aarden burg (Frank van der Weegen, Dirk van Rijsenhove, André Rogge). Advertentie APK KEURING VOOR SLECHTS Voor een onafhankelijke APK Keuring van auto bent u bij Rofile Tyrecenter aan het juiste adres. Bij Rofile Tyrecenter kunt u altijd geheel vrijblijvend uw auto laten controleren. Hiermee bespaart u aanzienlijk op uw onderhoudsbeurten. W TTBtCINTIR PASSIE TOT IN IEDER DETAIL I 5I fi' n' "li 1 81 De jeugdbrandweer uit Sint Phillipsland werd tweede tijdens de Nederlandse Kampioenschappen Jeugdbrandweer in Vlissingen. foto Ruben Oreel KOLE - LUCTOR 1 Alleen geldig mei bon Terneuzen, Ind.Terr. Hughersluys, Hughersluys 2 Tel: 0115 - 61 39 8 Hulst, Ind.Terr. Hoge Weg, Afrikaweg 4 Tel: 0114 - 31 40 Oostburg, Ind.Terr. Stompershoek, Tronsportweg 9 Tel: 0117 - 45 25

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33