7 Vermist meisje terecht Daverend slot driedaags eerbetoon geallieerden Spontaan of gepland op podium Nieuw baasje voor helft van de dieren in Terneuzens asiel Rotondefeesten voor het eerst droog Torenuurwerk kerk Koewacht dichterbij Miel Baert viert 100-ste verjaardag Watersportvereniging vraagt Terneuzen om 40 vergunningen Herfst zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN maandag 6 oktober 2003 Computers gestolen Rijbewijs kwijt Veiling Mosselmaaltijd brengt een recordbedrag op Roofvogelshow J Neusen zoekt parkeerplaatsen rinor René van Stee TERNEUZEN - Het bestuur van watersportvereniging Neu sen in Terneuzen wil dat de ge meente Terneuzen ongeveer veertig van haar vaste ligplaats houders een parkeervergunning verleent op basis van de regels die gelden voor de bewoners van de Scheldekade en omgeving. Een soortgelijk verzoek werd eerder al afgewezen. Dit besluit werd tot ergernis van voorzitter P. van Driel nimmer gemoti veerd. Een groot aantal leden van de club, onder wie een aanzienlijk aantal uit België, heeft een lig plaats in de oude veerhaven. „Door de invoering van het be taald parkeren in de directe om geving van het stadhuis en de BRUINISSE - De dertienjarige Hemali Korteland uit Bruinisse is terecht. Het meisje werd sinds afgelopen dinsdag vermist. Ze dook op in Rotterdam. Hemali, geboren in Sri Lanka en op de leeftijd van vier weken ge adopteerd door het echtpaar Korteland uit Bruinisse, zou dinsdag met de bus naar school gaan. Ze kwam daar echter nooit aan. Haar hevig veront ruste ouders sloegen alarm. Ze deden bij de politie aangifte van vermissing. Hemali klopte in Rotterdam bij de politie aan om te melden dat zij van huis was weggelopen, maar terug wilde naar haar adoptieouders. De politie nam contact op met haar het echt paar Korteland. Hemali is in middels veilig en wel thuis. Scheldeboulevard, kunnen zij hun auto op geen enkele manier meer kwijt. Vooral op een door deweekse dag zijn er nauwelijks mogelijkheden. Het risico op een parkeerboete is dan zeker niet denkbeeldig", aldus Van Driel. Met name gezien het toeristi sche en ook het economische be lang van de jachthaven voor Terneuzen, vindt Van Driel het niet meer dan billijk dat leden van Neusen in aanmerking kun nen komen voor een parkeer vergunning. Een overbelasting van de beschikbare parkeer ruimte vreest hij niet, omdat de watersporters volgens hem niet massaal doordeweeks van de vergunning gebruik zullen ma ken. De parkeergarage onder de Oostkolk noemt hij geen alter natief, omdat de watersporters op ongeregelde tijdstippen ver trekken of binnenkomen en de ze voorziening geen 24-uurs openstelling kent. Nog een mogelijkheid is volgens het clubbestuur het toestaan van buitendijks parkeren te genover de jachthaven. Ook die optie wordt al jaren tegenge houden door de dijkbeheerder (Rijkswaterstaat). Van Driel verwijst in dit verband naar de beeldhouwerstent die 's zomers in het kader van de jaarlijkse beeldenroute op dezelfde plek wordt neergezet. „De auto's rij den dan af en aan. Er blijkt dus wel een regeling getroffen te kunnen worden met de dijkbe heerder. Wij vragen ons af waar om dit niet voor watersporters geregeld kan worden. Een der gelijke oplossing zou tevens geen extra belasting vormen voor de bestaande binnendijkse parkeergelegenheden. Canadese legervoertuigen rijden de Markt in Sluis op tijdens de herdenkingsmanifestatie, Operatie Switchback TERNEUZEN - Uit een school in de gemeente Terneuzen is af gelopen weekeinde bij een in braak computerapparatuur ge stolen. Over de waarde was de politie nog niets bekend. HULST - Een 33-jarige auto mobilist uit Hulst raakte gister nacht op de Grote Kreekweg in zijn woonplaats zijn rijbewijs kwijt wegens drankrijden. De man had meer dan drieënhalf keer de toegestane hoeveelheid alcohol gedronken. door René van Stee SLUIS - Het driedaagse eerbetoon aan de omgekomen burgers en de geallieerde militairen die zich tijdens de Tweede We reldoorlog hebben ingezet voor de be vrijding van de streek, beleefde gisteren een indrukwekkend slot op de Groote Markt in Sluis. Een colonne van imposante legervoer tuigen uit de oorlogstijd (waaronder drie voertuigen van het Militair Depot uit Bussum), vaandeldragers, wandelaars uitgedost in originele militaire unifor men en klederdracht, oorlogsveteranen en de Schotse klanken van een pipe drumband wekten de bewondering van het talrijke publiek. „We staan voorgoed op de kaart, en dat was ook een van onze belangrijkste doelstellingen. Vooral bij de mensen die de oorlog niet hebben mee gemaakt, willen we historisch besef ver groten over dit deel van de geschiedenis van hun eigen regio. Een grootscheepse jaarlijkse herdenking is dus op zijn plaats. Volgend jaar willen we de zaken nog grootser aanpakken, omdat het dan zestig jaar is geleden dat Zeeuws-Vlaan- deren werd bevrijd", vertelt voorzitter Hans van der Lugt van de organiserende stichting Historische Herdenkingstocht Operation Switchback. De stichting is vernoemd naar de slag om Zeeuws- Vlaanderen waaraan vooral Canadese soldaten deelnamen. De gevechten tegen de Duitse bezetter, met een vrij West Zeeuws-Vlaanderen en toegang tot de Westerschelde als inzet, kostte aan geallieerde zijde bijna acht honderd doden. Aan Duitse kant ruim anderhalf keer zoveel. Met burgerslacht offers erbij waren er bijna drieduizend doden. Een driedaagse wandeltocht en een tweedaagse rit voor de oldtimers voerde vanaf vrijdag langs de oorspronkelijke opmarsroute, die begon in het Belgische Sint-Laureins. In Eede en Breskens wa ren herdenkingen bij de plaatselijke oor logsmonumenten. In Retranchement werd een krans bij de felbevochten Hick- manbrug gelegd. De laatste herdenking vond plaats bij het foto Peter Nicolai monument voor de omgekomen burgers aan de voet van het Belfort. Zelfs konin gin Wilhelmina, een 'rol' van Klazien Hijdo (compleet met vossenbontje), was van de partij. In een bewogen toespraak op het bordes van het stadhuis dankte zij de vele mensen die zich voor de bevrij ding hebben ingezet. Ook riep zij op de herdenking aan Operation Switchback levend te houden. Woorden van soortge lijke strekking waren er van burgemees ter J. Sala van Sluis. Na een kranslegging door respectievelijk Sala en vertegen woordigers van de Belgische Oud Strij ders en het Royal Canadion Legion kon den belangstellenden de op de Groote Markt opgestelde militaire voertuigen bewonderen. I door Edy de Witte HOEK - „Het was als grap de bedoeling dat we één keer met een groep zouden meezingen. Inmiddels zijn we vijf jaar ver deren staan we er nog. Het is een soort passie geworden", zegt Janneke Ploegaert. Zaterdag avond was haar zanggroep de Ai! Styles het uithangbord van de vijfde editie van de Dag van de muziek in Hoek. In het dorpshuis brachten de twaalf dames en twee heren 's avonds een gevarieerd pro gramma. Met nummers van Ric ky Nelson, de Carpenters, Rob de Nijs en Abba kregen zij de ruim honderd toehoorders op hun hand. Met veel variatie stond Hoek zaterdag bol van de rouziek. De opzet van dit muzi kaal festijn om mensen in een ongedwongen sfeer met muziek bezig te laten zijn, brengt tel kens heel wat zangers en zange ressen op de been. Sommige for maties draaien al wat langer mee. Andere groepjes worden speciaal voor deze gelegenheid gevormd. Bij het middagprogramma, in de Samen op Weg kerk, gingen de deelnemers op de klassieke toer. Na orgelspel van A. de Blaeij traden onder meer het De groep All Styles speelt tijdens de muziekdag in Hoek plaatselijke Christelijk ge mengd koor en enkele speciaal voor deze gelegenheid gevorm de ensembles met vocale en in strumentale nummers op. 's Avonds kreeg het evenement een vervolg in het dorpshuis. Hier presenteerden zich onder meer een blokfluitgroep, het jeugdorkest van de fanfare ENZK, het kinderkoor Sjarim, het duo Ardengo en een aantal groepjes in gevarieerde samen stelling. Voor sommige deelne mers was het de vuurdoop. De formatie All Styles behoort inmiddels tot het meubilair van het evenement. Deze groep houdt ook wekelijks een repeti tie. Tot nu toe werd gezongen met een karaoke-cd. Zaterdag avond proefden twee gitaristen voor de eerste keer de sfeer. Dit beviel hen zo goed dat ze zich nu foto Peter Nicolai als begeleiding ook bij de All Styles gaan aansluiten. Na de geplande optredens pak ten tijdens een open podium verschillende deelnemers nog maals hun kans. Spontaan droegen ook enkele toeschou wers al zingend of met een han teerbaar muziekinstrument als een tamboerijn hun steentje bij. En dat is precies de opzet van deze Dag van de Muziek. door René vari Stee TERNEUZEN - Jaarlijks wor den in Nederland bijna tachtig duizend honden en katten bij het asiel afgeleverd. Vaak zijn ze in de steek gelaten, maar soms kunnen hun eigenaren niet meer voor hen zorgen. Het thema 'baasje gezocht' van de Lande lijke Open Asieldag was zater dag op Werelddierendag dan ook niet toevallig gekozen. Dierenasiel Zeeuws-Vlaande- ren in Terneuzen trok enkele honderden belangstellenden. Het gros kwam niet om een dier uit te zoeken. Een kijkje nemen bij een demonstratie van de hondenschool of vragen stellen aan de dierenarts over de ver zorging of ziektes van hun huis dieren was voor de meeste be zoekers voldoende. Toch kregen tien poezen en katten een nieuw baasje. Van de twee plaatsbare honden had de één jaar oude Doerak het meeste geluk. Deze kruising tussen een herder en een labrador heeft volgende week een nieuw tehuis. Beheerster Corry Quist is tevre- door Edy de Witte AXEL - De vijfde editie van de Rotondefeesten in Axel stond zaterdag vooral in het teken van dierendag. Zo presenteerde zich nabij de feestelijk versierde ro tonde aan de Buitenweg de knaagdierenvereniging Axel ■net een grote variëteit aan knaagdieren. In dierenzaak faunaland gaf een zeevisteam reformatie over verschillende aassoorten en technieken van lijnen knopen. Verder kon de jeugd pony rijden en een kiekje laten nemen van een huisdier. Het eerste lustrum werd echter wel in afgeslankte vorm ge vierd. „Doordat de weersvoor spellingen niet al te gunstig wa ren, werden het palingroken en de presentatie van een vogelver eniging met tropische vogels 's morgens al van het program ma geschrapt", zegt organisator W. van den Bos.Misschien zijn we wel te snel geweest met deze beslissing. Het bleef namelijk de gehele dag droog. Maar ja, alle voorgaande edities moest het evenement al voor het eind door flinke regenbuien of storm afge blazen worden. Uiteindelijk waren de weergoden ons nu wel eens gunstig gezind." De jeugd kon zich nabij de Ro tonde goed vermaken. Er stond nog een springkussen en in de namiddag lieten kinderen bal lonnen op voor de ballonwed strijd. De Cliniclowns gaven het feest nog extra kleur. Enkele aanpalende zaken speelden eveneens op de Rotondefeesten in. Garage Snoodijk hield een grote occasionshow en in garage Roelse kon het publiek de door Gino van den Broecke KOEWACHT - De Koewachtse Parochie H.H. Philippus en Ja cobus hield gisteren een grote actie voor de vernieuwing van het torenuurwerk van de kerk. Onder het motto Laten wij sa men Koewacht weer bij de tijd brengen waren in en om de kerk verschillende dingen te zien en te doen. De actie was geslaagd vanwege het grote aantal bezoe kers en de binnengehaalde eu ro's Het kerkbestuur is een stap dichter bij de benodigde 10820 De dag begon in de kerk waar gisterochtend om half elf een mis werd verzorgd. Daarna was er gelegenheid onder begelei ding de toren bezoeken. Deze bezoeken werden afgewisseld met optredens van kinderkoor De Vlasvlegeltjes, gemengd koor St. Caecilia en harmonie Eendracht Maakt Macht. Ver der hingen in de kerk diverse kunstwerken, waaronder beel den en schilderijen van de in Koewacht wonende kunstenaar Jean Kamps. Hij toonde een aantal zeer kleurrijke schilde rijen met een religieuze onder toon. Op het plein voor de kerk stond een grote tent. Daar konden de vele bezoekers genieten van een optreden van het seniorenkoor Koewacht. Er waren verschil lende kraampjes in de tent van onder andere de Wereldwinkel en De Dagboog. Ook stonden Koewachtse hobbyisten op het plein met creaties en informatie over onder meer bloemschik ken, houtbewerking en andere technieken. In de grote tent werd een veiling gehouden van kerkelijke ge bruiksvoorwerpen. Oude kerk- stoelen, een rozenkrans, een al taarkleedje, een wijwatervaatje een collectezak en vele andere oude voorwerpen werden per opbod verkocht. Daarnaast was er een verloting. De aanwezigen konden verschillende prijzen winnen door het goede doel te steunen. Voor de kleintjes werden bij ver schillende kinderspelen gehou den, zoals gaaibollen en ballon nen blazen. Ze konden zich laten schminken en er was een schilderwedstrijd voor de kin deren van de basisschool. Het kerkbestuur kreeg uit han den van directeur, G. Lernout, van Rabobank Sint Jansteen een donatie van tweeduizend euro. „In het kader van het 100- jarig bestaan willen we in elke kern iets doen en dit vonden een mooie actie, die we dan ook graag steunen. Het hele dorp is er duidelijk mee begaan en dat is geweldig", aldus Lernout. HEIKANT - De jaarlijkse mos selmaaltijd voor het behoud van de plaatselijke parochiekerk heeft zaterdag in Heikant een recordbedrag van ruim 1400 eu ro opgebracht. In café Du Commerce schoven voor dit eetfestijn 90 personen aan. Zij verorberden 150 kilo mosselen die door vrijwilligers waren klaargemaakt. Het orga niserende comité moest dit jaar ook belangstellenden teleur stellen. „We konden niet meer mensen in het café kwijt", zegt J. Franc ken van het mosselfeestcomité. „Je ziet gewoon dat deze jaar lijkse actie leeft in onze kern. Veel inwoners zijn duidelijk be gaan met het lot van hun bede huis. Zij die niet meer konden aanschuiven gaven spontaan wel geld voor de loterij. Want de plaatselijke kunstenaars en ook particulieren hadden heel wat prijzen beschikbaar gesteld voor de loterij." Kitty de Baar luisterde met een aantal sketches het mosselfes tijn op. De Stichting tot behoud van de kerk gebruikt het geld voor een opknapbeurt van de goten. Vooral de houten bekis ting moet nodig aangepakt wor den. mm door Jeanette Vergouwen HULST - Samen met zijn vrouw Elza (94) vierde Benedic- tus Camillus (Miel) Baert giste ren zijn honderdste verjaardag. Beiden wonen in De Blaauwe Hoeve in Hulst, zij in een verzor gingsflat en hij op de verpleeg- afdeling Duindoorn. Daar werd gisteren in intieme kring ook zijn eeuwfeest gevierd. Burgemeester J. Mulder kwam Miel Baert persoonlijk felicite ren. Baert werd op 5 oktober 1903 in Axel geboren en was een van de vele kinderen van een boeren echtpaar. Toen hij zeventig jaar geleden trouwde, is hij samen met zijn vrouw zelfstandig gaan boeren in de Sint Jacobastraat in Koewacht. Eerst als boer/ vlasser en later als tuinder. Miel Baert zong graag liedjes op bruiloften en feesten en tijdens de busreizen van de Boeren- bopd. Zijn grootste hobby was boogschieten. Hij schoot jaren lang bij vereniging Sint Sebas- tiaan en ging tot op hoge leeftijd naar alle schietingen. Toen hij 92 jaar was ging een grote wens in vervulling. Hij wilde nog eens een keer vliegen. De zweefvliegclub Axel nodig de hem uit en zo kon Baert van uit een zweefvliegtuig Zeeuws- Vlaanderen van bovenaf bekij ken. Tot zijn 98ste reed hij ook elk jaar mee in de vrachtwagen van zijn zoon Adri, die elk jaar meedoet aan de bekende Truck- roll. Op die dag genoot Baert voor twee, want hij vond het prachtig dat al die mensen langs de weg stonden te zwaaien. den over het aantal logés dat het asiel straks verlaat. Hoewel zij ieder binnengebracht dier er één teveel noemt, is zij blij dat de helft van de plaatsbare hon den en katten in het Terneuzen- se asiel een nieuw baasje heeft gevonden. „Het zijn meestal geen impulsieve beslissingen. Op deze dag kiezen de mensen bewust voor een nieuw huisdier. Toch geven we de honden of kat ten niet meteen mee. De nieuwe eigenaren kunnen later in de week terugkomen om him aan winst op te halen", legt ze uit. Ook het dierendagfeest op het hertenkamp in Groede werd door honderden kinderen en hun ouders bezocht. Met name de spectaculaire roofvogelshow trok veel bekijks. Verder was de gratis APK-keuring van klein- dieren door dierenarts Van de Vijver een groot succes. „Geen enkel dier is afgekeurd. Een te ken dat het met de gezondheid en de verzorging van deze beest jes wel goed zit", aldus een te vreden organisatielid Ries de Vuyst. Met hulp van verpleger Cassie Rammeloo drinkt de 100-jarige Miel Baert op zijn verjaardag een biertje. foto Camile Schelstraete nieuwste Ligier brommobielen bekijken. In Mia's country sa loon konden de liefhebbers van darts een pijltje gooien. In café Benelux klonk live muziek. Het comité Rotondefeesten hoopt volgend jaar het feest ver der uit te breiden als een ver lengstuk van de Axelse zater- dagmarkt. Hiervoor worden de handen dan ineengeslagen met de plaatselijke ondernemers vereniging Axclusief Die tante uit Sluis is regel matig op de begraafplaats te vinden om de graven van fa milie en vrienden te verzor gen. Op herfstdagen is ze druk in de weer met het opruimen van gevallen blad en snoei en van uitgebloeide struiken. Mijmerend liep ze met haar armen vol groenafval tus sen de graven. „Gek eigen lijk dat ik hier zo druk be zig ben, straks lig ik hier ook..." Ze had het nog niet gedacht of ze gleed uit over een nat herfstblad en viel op de grond. Een beetje beschaamd krab belde ze overeind, takjes en blaadjes van zich af klop pend. „Zo snel bedoelde ik nou ook weer niet. ■rtatls.'vt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31