7 Vermist meisje terecht Zierikzeese zwemmers snelst Indrukwekkend slot driedaags eerbetoon bevrijders in Sluis Verschrikkers voor de sier Gemeente Vlissingen wil lot van dieren in stad verbeteren Drukbezocht spreekuur dieren in museum Belangstelling voor jaarlijks evenement loopt terug Velen vinden weg naar open dag De Wieken Herfst zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND maandag 6 oktober 2003 Respect Te jong Drukte bij herfstmarkt Groei en Bloei Honden Hengelsport Imkers Snorfietser ladderzat Jongere oudere mijdt seniorendag Hnnr Piet Kleemans SCHARENDIJKE - Een paar jaar geleden was het nog nor maal dat er dik driehonderd mensen op af kwamen. Anno 2003 is het Seniorencomité al blij met 125 bezoekers aan de jaarlijkse Seniorendag. Toch is stoppen niet aan de orde volgens C. Mandemaker-Penning, voor zitter van het Seniorencomité. „Er komen minder mensen, maar er wordt nog wel steeds van genoten." Zaterdag werd in Scharendijke de 22ste editie ge houden. De formule van de seniorendag is even simpel als ijzersterk. Een sjoelwedstrijd, muziek - liefst meezingers - de jaarlijkse quiz en een gezamenlijke maaltijd. In tweeëntwintig jaar tijd is BRU1NISSE - De dertienjarige Hemali Korteland uit Bruinisse is terecht. Het meisje werd sinds afgelopen dinsdag vermist. Ze dook op in Rotterdam. Hemali, geboren in Sri Lanka en op de leeftij d van vier weken ge adopteerd door het echtpaar Korteland uit Bruinisse, zou dinsdag met de bus naar school gaan. Ze kwam daar echter nooit aan. Haar hevig veront ruste ouders sloegen alarm. Ze deden bij de politie aangifte van vermissing. Hemali klopte in Rotterdam bij de politie aan om te melden dat zij van huis was weggelopen, maar terug wilde naar haar adoptieouders. De politie nam contact op met haar het echt paar Korteland. Hemali is in middels veilig en wel thuis. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Ze zijn zelfstan dig én eigenwijs en daar willen ze best voor uitkomen, de men sen van zorgcentrum De Wieken in Zierikzee. De zaterdag ge houden open dag trok driehon derd belangstellenden. Voor de bewoners was het dub bel feest, want die dag werd ook het vernieuwde restaurant in gebruik genomen. Een veiling van door bewoners geproduceerde kunstwerken le verde vijfhonderd euro voor de aanschaf van een rolstoelfiets op. De Wieken, een zorgcentrum met christelijke signatuur, is het enige zorgcentrum op Schou- wen-Duiveland dat niet onder de eilandelijke zorgkoepel Ar- cus hoort. Moet ook zo blijven, vinden directeur A. Pinxteren en voorzitter van Stichting De Wieken P. van Beveren. De Wieken zoekt nadrukkelijk het contact met de omgeving. In het vernieuwde restaurant kun nen niet aUeen de bewoners van het zorgcentrum, maar ook om wonenden terecht. Pinxteren: „Wij willen graag de wijkfunc- tie van De Wieken centraal stel len. En ook blijven nadenken over het ouderenbeleid nu en in de toekomst." Dat is volgens welzijnswethou der G. J. van der Salm van de ge meente Schouwen-Duiveland ook hard nodig. „In de laatste tien jaar is in het ouderenbeleid meer veranderd dan in de vijftig jaar ervoor. En er is weer een he le nieuwe generatie ouderen in aantocht, met weer een heel ei gen dynamiek. Dat De Wieken prijs stelt op haar zelfstandigheid en geen onderdeel wenst te worden van de Arcus-zorgketen respecteert de wethouder. „Bestuurlijk ge zien is het misschien wat on praktisch, maar aan de andere kant constateer ik dat een mo nopoliepositie ook nooit goed is. Daarom heb ik bewondering voor de stellingname van De Wieken." De belangstelling voor de open dag was volgens Pinxteren bo ven verwachting. „Ik had op hooguit 250 mensen gerekend. Het is zeker voor herhaling vat baar, want het is ook heel goed om op deze manier naar buiten te treden." daar eigenlijk nauwelijks iets aan veranderd. Is ook geen be hoefte aan, weet Mandemaker- Penning uit ervaring. „Vorig jaar zat de quiz niet in het pro gramma omdat het anders te vol zou worden. Dat werd echt gemist, merkten we uit de reac ties. Net als de quiz is de sjoelwed- stri j d onverbrekeli j k verbonden met de Seniorendag. En het gaat er fanatiek aan toe. Mandema ker-Penning: „Het was eerst een op zichzelf staand evenemen ten, de sjoelwedstrijd, maar dat was niet vol te houden. Daarom is het zo'n 15 jaar geleden vast onderdeel van de seniorendag geworden. En er kwamen nu toch weer 65 sjoelers op af." Het belangrijkste doel van de seniorendag is ook nog steeds onveranderd en onveranderd belangrijk: het aanhalen van de onderlinge sociale contacten tussen de senioren en oude- rensozen op het eiland. Hard no dig volgens Mandemaker-Pen ning, want de ouderensozen hebben net als het Seniorenco mité last van de vergrijzing. „Er komen te weinig 'jongeren' bij. Vijfenzestigplussers voelen zich te jong voor de ouderensoos." De teruglopende belangstelling is volgens welzijnswethouder G. van der Salm, die het officiële startsein voor de Seniorendag gaf, niet de enige bedreiging voor ouderensozen en senioren dag. „De ouderen gaan zware tijden tegemoet vanwege de be zuinigingen. Iedereen zal de broekriem aan moeten halen, maar de een kan nog wel tien gaatjes terwijl de ander al aan het laatste gaatje zit." Vrijwilligerswerk zal onder druk komen te staan, voorspelt de wethouder. Hij voegt daar meteen aan toe dat de gemeente alles in het werk zal stellen om dat vrijwilligerswerk zoveel mogelijk overeind te houden. Ondanks de rijksbezuinigingen, die ook hun weerslag hebben op het huishoudboekje van de ge meente Schouwen-Duiveland, blijven de subsidies aan vereni gingen gehandhaafd. Wel gaat de gemeente accom modaties tegen het licht hou den. Wellicht dient er een aantal te worden afgestoten om het volgens de wethouder hoge - voorzieningenniveau in stand te kunnen houden. De ploeg van 't Kofschip. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De Zierikzeese basis scholen hebben hoog gescoord bij de zaterdag in zwembad Onderdak in Zie rikzee gehouden finale van het school- zwemtoernooi. De RK-Willibrordus- school won zowel de wedstrijden voor groepen 3 en 4 en 5 en 6. De J. L. de Jon- geschool trok in de wedstrijd voor groe pen 7 en 8 aan het langste eind. Buiten wordt even uitgepuft. Binnen, zo wordt gewaarschuwd, is het warm. Warm, druk en lawaaierig. Zelfs met elektronische geluidsversterking is het voor de wedstrijdleiding lastig boven het tumult van fanatieke zwemmers en enthousiaste fans uit te komen. Luid keels worden de zwemmers aangemoe digd en de winnaars bejubeld. Bij het wedstrijdsecretariaat, slechts door een enkel raam gescheiden van het strijdtoneel, is het een drukte van be lang. Uitslagen worden bijgewerkt, schema's nagelopen, puntjes op de i ge zet. Bij de organisatie van een dergelijk evenement komt heel wat kijken. De voorrondes, weet K. Vaes van de or ganiserende zwemsportvereniging On derdak, waren een enorm succes. Maar liefst negentien eilandelijke ba sisscholen deden er aan mee met in to taal 376 kinderen. Aan de finale zater dag deden 96 kinderen van zestien Schouwen-Duivelandse basisscholen mee. Zitten zeker talentjes tussen volgens Vaes. „Zo'n toernooi als dit levert ons toch altijd wel een paar nieuwe leden op." De zwemsportvereniging timmert stevig aan de weg. Een paar jaar gele foto Mechteld Jansen den was het ledental gezakt naar een kleine zestig. Nu, onder meer dankzij evenementen als het schoolzwemtoer- nooi, zijn het er meer dan honderdtwin tig- Uitslagen Groepen 7 en 8:1. J. L. de Jongeschool (Zie rikzee), 2. De Samuelschool Kerkwerve 3.de Oosterburght (Oosterland) Groepen 5 en 6: 1 .Willibrordusschool (Zie rikzee), 2. 't Staepel (Renesse), De Ooster burght. Groepen 3 en 4:1. Willibrordusschool 1, 2. 't Kofschip, 3. Willibrordusschool II. door René van Stee SLUIS - Het driedaagse eerbe toon aan de omgekomen bur gers en de geallieerde militairen die zich tijdens de Tweede We reldoorlog hebben ingezet voor de bevrijding van de streek, be leefde gisteren een indrukwek kend slot op de Groote Markt in Sluis. Een colonne van imposante le gervoertuigen uit de oorlogstijd (waaronder drie voertuigen van het Militair Depot uit Bussum), vaandeldragers, wandelaars uitgedost in originele militaire uniformen en klederdracht, oorlogsveteranen en de Schotse klanken van een pipe drum band wekten de bewondering van het talrijke publiek. „We staan voorgoed op de kaart, en dat was ook een van onze be langrijkste doelstellingen. Vooral bij de mensen die de oor log niet hebben meegemaakt, willen we historisch besef ver groten over dit deel van de ge schiedenis van hun eigen regio. Een grootscheepse jaarlijkse herdenking is dus op zijn plaats. Volgend jaar willen we de zaken nog grootser aanpakken, omdat het dan zestig jaar is geleden dat Zeeuws-Vlaanderen werd be vrijd", vertelt voorzitter Hans van der Lugt van de organise rende stichting Historische Herdenkingstocht Operation Switchback. De stichting is ver noemd naar de slag om Zeeuws- Vlaanderen waaraan vooral Ca nadese soldaten deelnamen. De gevechten tegen de Duitse bezetter, met een vrij West Zeeuws-Vlaanderen en toegang tot de Westerschelde als inzet, kostte aan geallieerde zijde bij na achthonderd doden. Aan Duitse kant ruim anderhalf keer zoveel. Met burgerslacht offers erbij waren er bijna drie duizend doden. Een driedaagse wandeltocht en een tweedaagse rit voor de old timers voerde vanaf vrijdag langs de oorspronkelijke op marsroute, die begon in het Bel gische Sint-Laureins. In Eede en Breskens waren herdenkin gen bij de plaatselijke oorlogs monumenten. In Retranche- ment werd een krans bij de felbevochten Hickmanbrug ge legd. De laatste herdenking vond plaats bij het monument voor de omgekomen burgers aan de voet van het Belfort. Zelfs koningin Wilhelmina, een 'rol' van Kla- zien Hij do (compleet met vos- senbontjé), was van de partij. In een bewogen toespraak op het bordes van het stadhuis dankte zij de vele mensen die zich voor de bevrijding hebben ingezet. Ook riep zij op de herdenking aan Operation Switchback le vend te houden. Woorden van soortgelijke strekking waren er van burgemeester J. Sala van Sluis. Na een kranslegging door Sala en vertegenwoordigers van de Belgische Oud Strijders en het Royal Canadion Legion konden belangstellenden de militaire voertuigen bewonde ren. De wedstrijd vogelverschrikkers was onderdeel van de herfstmarkt van Groei en Bloei. foto Mechteld Jansen door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Een heksenbe- zem dient als lijf. De schoenen bestaan uit blokken hout met daarop met draad aan elkaar verbonden spijkers. Dat alles aangekleed met allerlei versie ringen en een mandje vol kas tanjes, bessen en andere vruch ten. Aldith Hazebroek uit Dreischor werkte samen met haar zusje een week aan haar vogelver schrikker. Het leverde haar de eerste prijs op in de door Groei en Bloei uitgeschreven wed strijd vogelverschrikkers ma ken. 'Vindingrijk én functioneel' roemde de jury zaterdag de in zending van Aldith. Het Dreischorse meisje had concur rentie van nog vier andere in zendingen, variërend van een stijlvol dametje-met-knot vo gelverschrikker tot een meer angstaanjagend exemplaar voorzien van geheimzinnig Ve- netiaans aandoend gezichts masker. Groei en Bloei had, moet pr- vrouw R Priester toegeven, ge hoopt op wat meer animo voor de wedstrijd. Wat niet weg neemt dat ze aangenaam verrast was door de kwaliteit van de in zendingen. „Volgend jaar gaan we het met heksen proberen, misschien levert dat meer in zendingen op." De wedstrijd vogelverschrik kers maken maakte onderdeel door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen heeft een startnotitie voor het dierenwelzijnsbeleid gemaakt. Daarin staat wat de gemeente kan doen om het wel zijn van dieren te verbeteren. De raad moet aangeven of Vlissin gen inderdaad een dierenwel zijnsbeleid gaat voeren en waar dan de prioriteiten liggen. Het rapport wordt 14 oktober tij dens de commissie Samenleving besproken. Aanleiding voor dit rapport vormde de duivenoverlast in de binnenstad. Al een paar jaar wordt op verschillende manie ren geprobeerd de overlast weg te nemen. Niet alle manieren worden gesteund door de inwo ners. Vooral het afschieten van duiven enkele jaren geleden, stuitte op veel verzet. De toen malige commissie Welzijn vroeg daarom in 1999 om een notitie dierenwelzijnsbeleid. De gemeente is tot de conclusie gekomen dat het bouwen van een stedelijk duivenhok wel licht een goede oplossing is voor de overlast in de stad. Een duif gaat altijd terug naar de plaats waar hij kan nestelen en waar er eten en drinken is. Door een dui venhok te bouwen kan de hoe veelheid duiven in de gaten worden gehouden en kan er een selectie worden toegepast. Zie ke en gehandicapte duiven kun nen op deskundige en diervrien delijke wijze worden geholpen met een behandeling die bij ze past. Op het gebied van honden kan ook het een en ander verbeterd worden, blijkt uit het rapport. Niet iedereen weet hoe hij met een hond moet omgegaan. Ook moet aan een hond geleerd wor den hoe hij zich dient te gedra gen. „Het zou een goede zaak zijn als alle honden in de stad en hun baasjes een hondencursus volgen", zeggen de opsteUers van de startnotitie. De gemeen te kan besluiten mensen die hondenbelasting betalen, kor ting te geven op hondencursus sen. Een grote ergernis voor veel mensen is hondenpoep. In ver schillende gebieden staan auto maten met poepzakjes. Het is niet bekend of daar veel gebruik van wordt gemaakt. De overlast van hondenpoep kan worden aangepakt door uitlaatcorri- dors aan te leggen. Dat zijn zo nes in wijken waar baasjes hun honden kunnen uitlaten. De hondenpoep wordt zo gecon centreerd op een paar plekken. Door er voor te zorgen dat daar veel gras en los zand is, wordt de poep snel verteerd. Aan de hengelsport zitten even eens aspecten waar rekening mee gehouden moet worden. „Hengelsport betekent voor te ruggezette vissen een langzame dood", aldus de nota. „De vissen sterven aan stress, verwondin gen aan ingewanden en schim melinfecties. Hengelaars ver oorzaken een ernstige vorm van vervuiling door het achterlaten van gebroken vislijnen, lood en haken. De vislijnen veroorza ken problemen voor andere le vende dieren. Het lood vervuilt langzaam aan het water en ver giftigt de dieren. Overwogen moet worden of een visverbod in vogelrijke gebieden op zijn plaats is." De raad kan, als het gaat om die- rententoonstellingen, besluiten geen prijzen meer beschikbaar te stellen voor de kampioenen. In de notitie staat: „De kans is groot dat het gaat om dieren die niet meer in hun natuurlijke ha bitat verblijven of die gebruikt worden voor doelen die niet bij het dier horen. Met name het fokken en aanzetten tot perma nent pronkgedrag hoort hierbij. Het niet meer toelaten van en meewerken aan deze markten kan een bijdrage leveren aan het welzijn van deze dieren." uit van de herfstmarkt van Groei en Bloei, gehouden in de voormalige gemeentekwekerij aan de Boerenweg bij Zierikzee. De bloemschikcommissie toon de er haar herfstbloemstukken, er waren bijzonder planten en heesters en op het gebied van tuinonderhoud en tuindecora- tie was van alles te zien. Imkers gaven er acte de presen ce met foto- en ander voorlich tingsmateriaal over bijen en ho ning en kunstenaars toonden er hun op de natuur geïnspireerde werk. M. van Dijke verzorgde een de monstratie wilgentenen vlech ten en voor de jeugd was er een workshop wol vilten. door Piet Kleemans DREISCHOR - Dierenarts I. Buitink legt haar stethoscoop neer na de hartslag van het ko nijn gecontroleerd te hebben. „Het klinkt allemaal helemaal goed." Broertjes Willem-Jan en Maarten van de Velde horen het tevreden aan. Plaats van hande ling is niet de dierenkliniek in Zierikzee, maar streek- en land bouwmuseum Goemanszorg in Dreischor. Dieren maken onlosmakelijk deel uit van het leven op de boerderij, redeneren de mensen van Goemanszorg, en dat komt ook tot uiting op de wisselexpo sitie 'Op d'n Ostie'. Dus ligt het voor de hand, vindt voorzitter van Goemanszorg L. Neder- hoed-Zijlstra, daar tijdens We relddierendag op in te spelen door in het museum een dieren artsspreekuur te houden. Goed idee, vindt dierenarts Bui- tink van de Dierenartsenprak tijk Schouwen-Duiveland. „Ik vind het hartstikke leuk om te doen en het kan ook de drempel verlagen. Veel mensen hebben heel veel over voor hun huisdie ren, maar sommigen zien er toch wel tegenop met een dier naar de dierenarts te gaan. Of ze vin den het eigenlijk aüemaal te duur. Ik kan ze nu in ieder geval advies geven." Buitink kreeg in Goemanszorg vooral dieren als konijnen en cavia's. Collega S. Bergsma, oud-dierenarts, kreeg op zijn spreekuur op kinderboerderij De Punt in Zierikzee naast ko nijnen en katten ook cavia's, ratten en zelfs kikkers op zijn onderzoekstafel. 's Ochtends konden kinderen op de kinderboerderij meehelpen met het voeren van de dieren. Daar bestond volgens een woordvoerster van De Punt veel belangstelling voor. „Ik denk dat er toch zeker veertig kinde ren zijn geweest. Het is de hele ochtend druk geweest." Dat is ook de ervaring van be heerster J. Meerman van het dierenasiel in Zierikzee. Zij schat het aantal bezoekers van de daar zaterdag gehouden open dag op ruim honderd. „Er zat ook een club van de Scouting bijVoor hen was het bezoek aan het asiel een soort uitje.Het be zoek leverde voor vijf van de 35 asielkatten nieuwe baasjes op. In de Nieuwe Kerk in Zierikzee verzorgden musici M. van der Veer en M. van 't Hoff een Die rendagconcert. Op het pro gramma onder meer de k'Zag-twee-beren-suite, een alternatief Carnaval des Ani- maux en voor de allerkleinsten de Nijntjes-suite, geïnspireerd op Dick Bruna's Nijntje gaat naar de dierentuin. OOSTERLAND Een 34-jarige man uit Schouwen-Duiveland is in de nacht van zaterdag op zondag betrapt op het onder in vloed berijden van zijn snor fiets. De man bleek 4,65 maal de toegestane hoeveelheid alcohol te hebben gedronken. Die tante uit Sluis is regel matig op de begraafplaats te vinden om de graven van fa milie en vrienden te verzor gen. Op herfstdagen is ze druk in de weer met het op ruimen van gevallen blad en snoeien van uitgebloeide struiken. Mijmerend liep ze met haar armen vol groenafval tussen de graven. „Gek eigenlijk dat ik hier zo druk bezig ben, straks lig ik hier ook. Ze had het nog niet gedacht of ze gleed uit over een nat herfstblad en viel op de grond. Een beetje beschaamd krabbelde ze overeind, takjes en blaadjes van zich af klop pend. „Zo snel bedoelde ik nou ook weer niet."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25