7 Vermist meisje terecht Fanfare maakt bewoners wakker Vlissingen trekt zich lot dieren aan Indrukwekkend slot driedaags eerbetoon bevrijders in Sluis Tholen heeft plan om meer percelen in bezit te krijgen Eeuwige roem op Fruitfeesten nÊÊÊÊÊÊ^ÊÊÊÊÊÊÊBÊÊmm^mm Herfst zeeuwse almanak BEVELANDEN/THOLEN maandag 6 oktober 2003 Geld gestolen van hulpvaardige automobilist Man krijgt glas in gezicht Kinderen spelen voor Unicef middelburg - Kinderen Werkbudget Offerte Niet gaar Honden Hengelsport Doelstelling Opmarsroute Gemeente wil actiever grondbeleid rinor Rolf Bosboom SINT-MAARTENSDIJK - De gemeente Tholen wil een actie ver grondbeleid gaan voeren. Dat betekent dat zij probeert gronden waar in de toekomst waarschijnlijk gebouwd wordt, zo veel mogelijk in eigen hand probeert te krijgen. Vanuit de gemeenteraad is al eerder geroepen dat er meer op de zaken vooruit moet worden gelopen. In het verleden legde het gemeentebestuur het gere geld af tegen projectontwikke laars die belangrijke gronden al in bezit hadden. Daardoor heeft de gemeente minder invloed op bouwplannen. Bovendien leidt het doorgaans ook tot hogere prijzen, zodat kopers uiteinde lijk de dupe worden. BRUINISSE - De dertienjarige Hemali Korteland uit Bruinisse is terecht. Het meisje werd sinds afgelopen dinsdag vermist. Ze dook op in Rotterdam. Hemali, geboren in Sri Lanka en op de leeftij d van vier weken ge adopteerd door het echtpaar Korteland uit Bruinisse, zou dinsdag met de bus naar school gaan. Ze kwam daar echter nooit aan. Haar hevig veront ruste ouders sloegen alarm. Ze deden bij de politie aangifte van vermissing. Hemali klopte in Rotterdam bij de politie aan om te melden dat zij van huis was weggelopen, maar terug wilde naar haar adoptieouders. De politie nam contact op met het echtpaar Korteland. Hemali is inmiddels veilig en wel thuis. BRESKENS - Zaterdagochtend zijn bij een geldautomaat aan de Dorpsstraat in Breskens de pin pas en enkele honderden euro's van een 24-jarige man uit Har- dinxveld-Giessendam wegge nomen. Hij had net gepind toen een stel ling, met hierop een 56-jarige man uit Breskens die aan het schilderen wasop zij n auto viel. Op het moment dat hij de onfor tuinlijke schilder te hulp schoot, haalde een voorbijganger in een onbewaakt ogenblik de pinpas en het opgenomen geld uit de geldautomaat. GOES - Een zeventienjarige inwoner van de gemeente Rei- merswaal kreeg in de nacht van zaterdag op zondag een stuk glas in zijn gezicht. Dat gebeurde in een café op de Grote Markt in Goes. Hij werd er geduwd waardoor er bier uit zijn glas op een onbekende te rechtkwam. Deze sloeg vervol gens tegen het glas. Dat brak waarbij een scherf het gezicht van de zeventienjarige raakte. Die liep een snee boven zijn oog op en heeft aangifte gedaan van mishandeling. u>or kinderen. Zo kan de actie jije Middelburgse en Vlissingse hinderen gisteren hielden voor oe Unicef wel genoemd worden. In de Graanbeurs op het Dam plein en in de Drukkerij op de Markt vroegen jongens en meisjes aandacht voor deze organisatie door toneelstukjes op te voeren en muziek te ma ken. Het was de bedoeling dat deze opvoeringen op de Vismarkt zouden plaatsvinden. Maar door het slechte weer werd uit geweken naar de Graanbeurs en de boekhandel. De Zeeuwse Muziekschool en het Junioror- test So What speelden op het Damplein liedjes uit het reper toire van Kinderen voor Kinde en. Ook brachten ze lichtklas- >teke muziek ten gehore. De l°nge muzikanten werden daar- O'J gesteund en aangemoedigd oor vooral ouders en grootou- ,e^s,c'le rijen dik stonden opge beld rond de Graanbeurs. Het college van burgemeester en wethouders heeft nu een grondbeleid grotendeels op pa pier op papier gezet. Daarin staat het plan om volgend jaar een, vertrouwelijke, lijstop stel len van de belangrijkste strate gische gronden die de gemeente in bezit zou willen hebben. Vervolgens moet worden gepro beerd de gronden te kopen. Dat kan door onderhandelingen met de eigenaar. Waar mogelijk en nodig wil de gemeente gebruik maken van het voorkeursrecht. Dan worden percelen aangewe zen waarvan de gemeente als eerste het recht heeft die te ver werven. Verder is het de bedoe ling meer dan voorheen het wa pen van onteigening gebruiken, ook al zijn dat langdurige en kostbare procedures. Voor 'strategische verwervin gen' wil het college van B en W kunnen beschikken over een werkbudget van ten minste een miljoen euro. Alleen bij perce len die meer dan 200.000 euro kosten, moet vooraf de gemeen teraad worden geïnformeerd. Voor 'gelegenheidsaankopen' geldt een maximum 50.000 eu ro. Bij de uitgifte van bouwgrond hanteert Tholen marktprijzen. Het streven is 25 tot 30 procent als vrij e kavels uittege ven. Voor de resterende grond wil de ge meente maximaal profiteren van de concurrentie tussen mo gelijke ontwikkelaars. Op die manier moet het aanbod zo goed mogelijk aansluiten op de vraag en dient de prijs van de huizen zo laag mogelijk te blijven. Uiteraard zal het de gemeente niet lukken bij alle plannen zelf over de grond te beschikken. In die gevallen is het zaak de kos ten die de gemeente maakt voor de aanleg van bijvoorbeeld stra ten en riolering 'optimaal' te verhalen op de ontwikkelaar. Het sluiten van een samenwer kingsverband is daarbij een van de mogelijkheden. Om een goed grondbeleid te voeren denkt het college aan het instellen van een gemeentelijk ontwikkelingsbedrijf. Of dat wenselijk en haalbaar is, wordt nog onderzocht. Daarvoor is in middels een offerte gevraagd bij twee adviesbureaus: Deloitte Touche in Bergen op Zoom en Grontmij Advies Techniek in Eindhoven. De voorlopige nota grondbeleid wordt maandag 13 oktober besproken in de raadscommis sie gemeentelijke ontwikkeling. De bijeenkomst wordt gehou den in het gemeentehuis in Sint- Maartensdijk en begint om 19.30 uur. Marco en Anna gaven tijdens de fruitfeesten in Kwadendamme een demonstratie rock-'n-roll. door Rolf Bosboom KWADENDAMME - Een moment van ontspanning tijdens de drukke periode van de fruitpluk. Dat is de gedachte ach ter de Fruitfeesten in Kwadendamme, die zaterdag voor de vijfde keer werden gehouden. Bezoekers konden onder meer de kraam pjes bezoeken van bedrijven en instan ties die zich met fruit bezighouden. Maar vooral was er vermaak, zoals enkele de monstraties rock 'n roll, terwijl een 'ket tingzaagkunstenaar' liet zien dat je van een boomstam binnen een kwartier een stoeltje kunt maken. Traditioneel onder deel was ook de toertocht van solexen, tractoren en vrachtwagens, vergezeld van een reclamekaravaan. De Fruitfeesten zij n inmiddels vooral be kend vanwege de jaarlijkse appeltaart- bakwedstrijd. Deze keer kreeg de jury, bestaande uit de plaatselijke bakkers, negentien taarten voor hun kiezen. Jury lid Ad Remijn oordeelde dat de kwaliteit opnieuw vooruit was gegaan. De deelne mers hadden zich keurig gehouden aan de opdracht een echte, traditionele ap peltaart te bakken en zich niet te buiten te gaan aan allerlei exotische varianten. Hilda Zuidhof werd uiteindelijk tot win naar gekozen. Zij ontving de 'oorkonde van eeuwige roem. De winnares van vo- foto Willem Mieras rig jaar, Leny Beulens-van Stee, kwam opnieuw goed voor de dag. Remijn ver klapte dat zij haar titel zou hebben ge prolongeerd, ware het niet dat de onder kant van haar taart niet helemaal gaar was. Om die reden moest zij genoegen ne men met de tweede plaats. De Fruitfees ten werden 's avonds afgesloten met 'De Nacht van Kwadendamme' in Tapperij 's Lands Welvaren, waar optredens van The Watchman en het Combo Ziek, Zwak Misselijk op het programma stonden. door Rolf Bosboom SINT-ANNALAND - De mu- ziekmarathon van Fanfare Ac celerando uit Sint-Annaland heeft 18.500 euro opgeleverd. „Een fantastisch bedrag", aldus voorzitter J. Westdorp. „Het geld is bedoeld voor de inrich ting van het nog te bouwen oe fenlokaal. Het nieuwe oefenlokaal moet in 2005 klaar zijn. De gemeente Tholen neemt de bouw voor haar rekening, maar de afwer king en de inrichting financiert de fanfare grotendeels zelfs. Om daarvoor geld bij elkaar te krij gen, werd een groots opgezette muziekmarathon in de Welle- vaete gehouden. Die begon vrijdagavond met een muzikale rondrit door het dorp en werd precies 24 uur later af gesloten met een grote finale van alle leden en leerlingen van Accelerando. Een etmaal lang werd er gemusiceerd, met elk uur slechts vijf minuten pauze. Om de spieren van de deelne mers niet al te zeer te laten ver krampen, waren er ook geregeld bewegingslessen. Een groot aantal verenigingen uit Sint-Annaland werkte mee aan de marathon door te spor ten, te zingen of te dansen op de muziek van Accelerando. Ook waren er gast juryleden en -mu zikanten, zoals de Thoolse bur gemeester W. Nuis, die zater dagmiddag zijn pianokunsten vertoonde. Verder werd extra publiek getrokken met de door lopende vertoning van een historische film over Sint-An naland. Zaterdag maakten de muzikanten in alle vroegte een rondgang door het dorp om de De muziekmarathon van Fanfare Accelerando uit Sint-Annaland was een groot succes. bewoners wakker te maken, zo dat het niemand kon ontgaan dat de marathon in volle gang was. Er was slechts één echte onder breking. Vrijdagavond moest iedereen naar buiten, omdat het brandalarm afging. Al snel was duidelijk dat de installatie in de zaal gevoelig was voor sigaret tenrook uit de naastgelegen ruimte. De leden van de fanfare hadden vooraf in eigen kring sponsors geworven, die een vast bedrag of een bijdrage per uur in het voor uitzicht hadden gesteld. Verder waren veel bedrijven benaderd. Het bestuur had een streefbe drag van zesduizend euro in het hoofd; het werd uiteindelijk het drievoudige. „We hadden het wel bewust wat laag ingecalcu leerd, maar dit hadden we nooit durven hopen", zegt voorzitter Westdorp. Van de opbrengst gaan welis waar de kosten van de mu ziekmarathon nog af, maar door de belangeloze medewerking van velen is dat slechts een fractie. De grootste kosten post was de huur van de Welle- vaete, maar burgemeester Nuis deelde zaterdag mee dat de gemeente als blijk van waarde- foto Willem Mieras ring bereid is die kwijt te schel den. De marathon betekende een ware uitputtingsslag voor de le den. Vooral de blazers hadden het zwaar. „Maar zoiets ver sterkt wel de onderlinge band", zegt Westdorp. „Dat is het mooiste van alles: de verbroede ring. Vanuit het nieuwe oefenlo kaal willen we gaan werken aan nog meer mooie evenementen." door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen heeft een startnotitie voor het dierenwelzijnsbeleid gemaakt. Daarin staat wat de gemeente kan doen om het wel zijn van dieren te verbeteren. De raad moet aangeven of Vlissin gen inderdaad een dierenwel zijnsbeleid gaat voeren en waar dan de prioriteiten liggen. Het rapport wordt 14 oktober tij dens de commissie Samenleving besproken. Aanleiding voor dit rapport vormde de duivenoverlast in de binnenstad. Al een paar jaar wordt op verschillende manie ren geprobeerd de overlast weg te nemen. Niet alle manieren worden gesteund door de inwo ners. Vooral het afschieten van duiven enkele jaren geleden, stuitte op veel verzet. De toen malige commissie Welzijn vroeg daarom in 1999 om een notitie dieren welzij nsbeleid De gemeente is tot de conclusie gekomen dat het bouwen van een stedelijk duivenhok wel licht een goede oplossing is voor de overlast in de stad. Een duif gaat altijd terug naar de plaats waar hij kan nestelen en waar er eten en drinken is. Door een dui venhok te bouwen kan de hoe veelheid duiven in de gaten worden gehouden en kan er een selectie worden toegepast. Zie ke en gehandicapte duiven kun nen op deskundige en diervrien delijke wijze worden geholpen met een behandeling die bij ze past. Op het gebied van honden kan ook het een en ander verbeterd worden, blijkt uit het rapport. Niet iedereen weet hoe hij met een hond moet omgegaan. Ook moet aan een hond geleerd wor den hoe hij zich dient te gedra gen. „Het zou een goede zaak zijn als alle honden in de stad en hun baasjes een hondencursus volgen", zeggen de opstellers van de startnotitie. De gemeen te kan besluiten mensen die hondenbelasting betalen, kor ting te geven op hondencursus sen. Een grote ergernis onder veel mensen is hondenpoep. In ver schillende gebieden staan auto maten met poepzakjes. Het is niet bekend of daar veel gebruik van wordt gemaakt. De overlast van hondenpoep kan worden aangepakt door uitlaatcorridors aan te leggen. Dat zijn zones in wijken waar baasjes hun honden kunnen uit laten. De hondenpoep wordt zo geconcentreerd op een paar plekken. Door er voor te zorgen dat daar veel gras en los zand is, wordt de poep snel verteerd. Middelburg heeft ervaring met deze corridors opgedaan. De uitlaatplaatsen moeten wel re gelmatig worden schoonge maakt. Aan de hengelsport zitten even eens aspecten waar rekening mee gehouden moet worden. „Hengelsport betekent voor te ruggezette vissen een langzame dood", aldus de nota. „De vissen sterven aan stress, verwondin gen aan ingewanden en schim melinfecties. Hengelaars ver oorzaken een ernstige vorm van vervuiling door het achterlaten van gebroken vislijnen, lood en haken. De vislijnen veroorza ken problemen voor andere le vende dieren. Het lood vervuilt langzaam aan het water en ver giftigt de dieren. Overwogen moet worden of een visverbod in vogelrijke gebieden op zijn plaats is." De gemeenteraad kan, als het gaat om dierententoonstellin- gen, besluiten geen prijzen meer beschikbaar te stellen voor de kampioenen. In de notitie staat: „De kans is groot dat het gaat om dieren die niet meer in hun natuurlijke habitat verblijven of die gebruikt worden voor doelen die niet bij het dier ho ren. Met name het fokken en aanzetten tot permanent pronk- gedrag hoort hierbij. Het niet meer toelaten van en meewer ken aan deze markten kan een bijdrage leveren aan het welzijn van deze dieren." door René van Stee SLUIS - Het driedaagse eerbe toon aan de omgekomen bur gers en de geallieerde militairen die zich tijdens de Tweede We reldoorlog hebben ingezet voor de bevrijding van de streek, be leefde gisteren een indrukwek kend slot op de Groote Markt in Sluis. Een colonne van imposante le gervoertuigen uit de oorlogstijd (waaronder drie voertuigen van het Militair Depot uit Bussum), vaandeldragers, wandelaars uitgedost in originele militaire uniformen en klederdracht, oorlogsveteranen en de Schotse klanken van een pipe drum band wekten de bewondering van het talrijke publiek. „We staan voorgoed op de kaart, en dat was ook een van onze be langrijkste doelstellingen. Vooral bij de mensen die de oor log niet hebben meegemaakt, willen we historisch besef ver groten over dit deel van de ge schiedenis van hun eigen regio. Een grootscheepse jaarlijkse herdenking is dus op zijn plaats. Volgend jaar willen we de zaken nog grootser aanpakken, omdat het dan zestig jaar is geleden dat Zeeuws-Vlaanderen werd be vrijd", vertelt voorzitter Hans van der Lugt van de organise rende stichting Historische Herdenkingstocht Operation Switchback. De stichting is vernoemd naar de slag om Zeeuws-Vlaanderen waaraan vooral Canadese sol daten deelnamen. De gevechten tegen de Duitse bezetter, met een vrij West Zeeuws-Vlaanderen en toegang tot de Westerschelde als inzet, kostte aan geallieerde zijde bij na achthonderd doden. Aan Duitse kant ruim anderhalf keer zoveel. Met burgerslacht offers erbij waren er bijna drie duizend doden. Een driedaagse wandeltocht en een tweedaagse rit voor de old timers voerde vanaf vrijdag langs de oorspronkelijke op marsroute, die begon in het Bel gische Sint-Laureins. In Eede en Breskens waren herdenkin gen bij de plaatselijke oorlogs monumenten. In Retranche- ment werd een krans bij de felbevochten Hickmanbrug ge legd. De laatste herdenking vond plaats bij het monument voor de omgekomen burgers aan de voet van het Belfort. Zelfs koningin Wilhelmina, een 'rol' van Kla- zien Hijdo (compleet met vos senbont je) was van de partijIn een bewogen toespraak op het bordes van het stadhuis dankte zij de vele mensen die zich voor de bevrijding hebben ingezet. Ook riep zij op de herdenking aan Operation Switchback le vend te houden. Woorden van soortgelijke strekking waren er van burgemeester J. Sala van Sluis. Na een kranslegging door respectievelijk Sala en verte genwoordigers van de Belgische Oud Strijders en het Royal Ca- nadion Legion konden belang stellenden de op de Groote Markt opgestelde militaire voertuigen bewonderen. Die tante uit Sluis is regel matig op de begraafplaats te vinden om de graven van fa milie en vrienden te verzor gen. Op herfstdagen is ze druk in de weer met het op ruimen van gevallen blad en snoeien van uitgebloeide struiken. Mijmerend liep ze met haar armen vol groenaf val tussen de graven. ,,Gek eigenlijk dat ik hier zo druk bezig ben, straks lig ik hier ook..." Ze had het nog niet gedacht of ze gleed uit over een nat herfstblad en viel op de grond. Een beetje beschaamd krab belde ze overeind, takjes en blaadjes van zich af klop pend. „Zo snel bedoelde ik nou ook weer niet."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 23