PZC slot aan puntje Koole en Polderman lopen deelname aan EK mis rag El Oude meesters 21 Pieter Heggen profiteert in Kustmarathon van inzinkingen Reijnierse en Vermeulen Schuniillin helpt Zwarte lijst dopingzondaars in België CQ9 Uit de kleren FC Hollywood Zielig Uitdaging RUGNUMMER Kracht maandag 6 oktober 2003 Misselijk Topfavorieten zwalken naar finish Ockenburgh in De eerste Kustmarathon die zaterdag gelopen werd, is een groot succes geworden. De 360 deelnemers werden tussen Haamstede en Zoutelande door een lint van honderden toe schouwers in een Elfstedentochtsfeertje hartstochtelijk aan gemoedigd. De marathon werd door de ervaren lopers geken schetst als zwaarste, maar ook als mooiste van Nederland. Voor twee Zeeuwse favorieten gold dat eerste wel, maar het laatste niet. Zij lieten zich op eigen terrein door de elementen verrassen. door Koen de Vries ZOUTELANDE - Kim Reijnier se en Sepp Vermeulen zaten na afloop van de Kustmarathon volledig uitgewoond op een bankje. De favorieten voor de zege van de loodzware loop over 42 kilometer en 195 meter had den als koplopers lange tijd lief en leed gedeeld. Daarna kozen ze voor hun eigen avontuur, met voor beiden een niet verwachte afloop. Vermeulen werd slechts tiende, Reijnierse zelfs twintig ste. Beiden beten zich stuk op de on tembare Zeeuwse natuur. Pieter Heggen uit Zuidland profiteer de en won, Franky Beljaars uit Vlissingen werd verrassend der de en daarmee de beste Zeeuw. Zij waren misschien niet de bes te marathonlopers, maar wel de slimsten. Al een paar kilometer na de start in Haamstede maakten Arne- muidenaar Reijnierse (42) en Koewachtenaar Vermeulen (39 zich los. Het was volledig in strijd met hun eigen plannen. „Ik wilde dertig kilometer mee lopen met een groepje en pas daarna toeslaan", vertelde Reij nierse achteraf. „Maar het ging in het begin zó verschrik kelijk lekker. Het ging bijna vanzelf." Bij het opdraaien van de Storm vloedkering had een korte blik naar het zuidwesten het Zeeuw se duo wellicht tot bezinning kunnen brengen. Na een paar kilometer met de wind in de rug over de kop van Schouwen kon den Reijnierse en Vermeulen over de witte schuimkoppen van de Noordzee in de verre ver te de vuurtoren van Westkapelle zien. Daar moesten ze naartoe en dan nóg vijf kilometer verder. Over dijken en duinen, door mul zand en dwars door de storm achtige westenwind. Vermeulen ging al kapot op het strand van Vrouwenpolder en beleefde tot Westkapelle een martelgang van achttien kilo meter. Daarna ging het weer wat beter. „Ik liep als een zombie. Het publiek heeft me er door heen geholpen. Dat was fantas tisch", vertelde de inwoner van Koewacht. Voor Reijnierse ging het licht pas voorbij Domburg uit. Ook hij kwam de man met de hamer op het strand tussen Vrouwen polder en Oostkapelle tegen, maar wist zijn inzinking uit te stellen. Toen was het echter goed raak. „Ik kreeg tintelingen in mijn handen en benen, daar na zag ik niet scherp meer. Ik kon alleen nog wat dribbelen. Op een gegeven moment moest ik bij de duinen een trapje af. Dat was levensgevaarlijk. Ik moest me heel goed vasthouden, anders was ik naar beneden ge donderd." Met behulp van limonade en wat suikerklontjes van een strand wandelaar kwam Reij nierse zijn inzinking iets te bo ven. „Opgeven was mijn eer te na. Je moet groot genoeg zijn om door te gaan als je gepakt wordt door zwakkere lopers." Ruim twintig minuten na winnaar Pieter Heggen finishte Reijnier se als twintigste. Volgens de Ar- nemuidenaar, die in 1992 op de Olympische Spelen van Barce lona zijn laatste marathon liep, was de basis voor hem en Ver meulen (hij liep tien jaar gele den zijn laatste marathon) te smal. „Hier heb je meer voor no dig dan een paar maanden trai ning." Pieter Heggen bokste zaterdag het best op tegen de elementen tijdens de Kustmarathon en arriveerde als eerste in Zoutelande. foto Ruben Oreel Pieter Heggen (38) had steeds op de vierde of vijfde plaats gelo pen en schoof een plaatsje op wanneer iemand een inzinking kreeg. Hij was zonder ambities van start gegaan. „Drie weken geleden heb ik de Jungfrauma- rathon gelopen. Die zat nog in mijn benen. Ik wilde hier ge woon lekker meedoen." Na 2 uur 55 minuten en 57 seconden finishte hij tot zijn eigen verba zing als eerste. De man die zijn krachten verre weg het best verdeelde, was Frank Wiebes. De 39-jarige in woner van Glanerbrug zocht steeds de bescherming van een groepje. Pas toen de concurren tie moe werd, gaf hij gas. Bij Vrouwenpolder lag hij nog vijf tiende, bij Oostkapelle tiende, bij Domburg vijfde en bij West kapelle derde. In de straten van Zoutelande achterhaalde hij ook nog de nummer twee, de ook al zo verrassende Franky Bel jaars uit Vlissingen. Met zijn allerlaatste krachten sprintte Wiebes Beljaars er nog uit, waarna hij bewees dat hij pas na de finish geen streepje energie meer overhad. Hij zeeg ter aarde en leegde zijn niet ge ringe maaginhoud op het pla veisel van de Langstraat. De eveneens geheel gebroken Bel jaars moest noodgedwongen even naast hem plaatsnemen. Pas na enkele minuten was Wie bes weer op de been. „Ja, het gaat weer. Vanavond ga ik ge woon een feestje vieren. Ik ben al ten dans gevraagd, maar ik denk dat ik maar lekker op een stoeltje blijf zitten." Beljaars overtrof zichzelf op Zeeuwse bodem. Zijn beste tijd was 2.55 (gelopen op de vlakke bodem van Rotterdam) en hij finshte daar zaterdag maar net boven. (3.00.13). „Ik ben op een tijd van drieënhalf uur wegge gaan. Ik wist dat het ontzettend zwaar zou worden. Maar hal verwege ging het zo lekker, dat ik dacht dat het wel in drie uur kon. Mijn geheim? Seks voor de wedstrijd. Grapje." Heroiek en dramatiek wissel den elkaar daarna in hoog tem po af in de Langstraat. Na Bel jaars passeerden de gebroeders Wim en Marius Besuijen uit Middelburg meer dan tevreden de finish, als vierde en vijfde. Ook de achtste en negende plaats van Rens Bostelaar (Kou- dekerke) en Wilko de Vos (Kat- tendijke) mochten er zijn, maar daarna finishte Sepp Vermeu len slechts als tiende. Ook Ton van 't Veer uit Breda, die lang op de derde plaats had gelopen, was de man met de hamer tegen gekomen. Hij werd elfde. En wat te denken van de Fransman Atoui Bouhdjar. Hij liep als der de de Stormvloedkering op en finishte als 63e. Edith Gerards uit Middelburg was de snelste vrouwin 33 344 Ze verkeerde tijdens de wed strijd in wisselende stemmin gen: „Op de Stormvloedkering kreeg ik gewoon kippenvel. Ik zag kilometers verderop al die toeschouwers in de zon staan. Maar daarna werd ik ver schrikkelijk misselijk. Ik heb overgegeven, dat wil je niet we ten..." Voor vele toeschouwers was het lang wachten. Ook zij moesten afzien, omdat hun favoriet vaak langer wegbleef dan verwacht. Veel bloemen werden uitge deeld aan zwalkende, afgemat te, uitgepeerde, of uitgewoonde finishers. Een enkeling had ge noeg aan de tekst op een span doek bij de finish: „Je zien der nog aolemele hoed uut." door Joop van den Oudenhoven AMSTERDAM - De drieban- ders van Delta/Ockenburgh hebben in biljartcentrum Os dorp een 4-4-gelijkspel uit het vuur gesleept. In een enerveren de tweestrijd deelden de beide teams de punten. Nadat Jean Paul de Bruijn zijn partij tegen Ronny Daniëls had gewonnen, zorgde Ron Schumann op de valreep voor het ene puntje. Nog niet eerder was de start van de driebandencompetitie zo spectaculair als dit seizoen. Na vier speelronden is nog geen en kele ploeg zonder verlies. En na de vierde ronde schoof het veld als een harmonica in elkaar. Het nog ongeslagen Dekker Keu kens kreeg namelijk een pak slaag van Twentevisie, dat daarmee een eerdere misstap te gen Service Pack enigszins cor rigeerde. Crystal Kelly leed een zware nederlaag tegen datzelf de Service Pack. Caudron tot nu toe 2.500 spelend kreeg geen kans tegen Eddy Leppens (50-31 in 24 beurten). Rokx Transport, dat tot van daag op gelijke hoogte stond met Ockenburgh en volgende week tegen de Goesenaren speelt, kreeg ook een nederlaag te verwerken. Met het gelijke spel van Ockenburgh handhaaft het Goese team zich in de kop groep, voor zover daarvan nog mag worden gesproken. Service Pack leidt de dans voor een pe loton van zes ploegen met vijf punten, waaronder Delta/Oc kenburgh. Jean Paul de Bruijn zorgde voor de pauze voor de eerste punten van de gasten. In een zwaar ver dedigende partij werd Ronny Daniëls eronder gehouden met 50-42 in 42 beurten. De Bruijn was na afloop van zijn partij niet ontevreden: „Het was erg moeizaam, maar ik heb nog bij na 1.200 gespeeld. Als het niet minder wordt dit seizoen ben ik dik tevreden. Jammer dat we geen twee punten konden mee nemen, maar die mannen speel den vorige week ook gelijk tege Twentevisie. Toch ook niet dj minsten." Martin Spoormans won opi nieuw niet. Met 50-46 ging dj overwinning naar lokaalhoudj Frans van Schaik. Roland Forthomme ging na een g start tegen Dick van Uum volle dig onderuit. Bij een tussen, stand van 17-20 in zijn voord® schoot Van Uum met een serii van dertien alle illusies van dl Waal aan flarden. Die klal kwam Forthomme niet meer a boven. Het was toen aan Schil mann nog een punt zeker te ste len en de Rotterdammer slaagde, daarin. Zijn spel was nie: groots, maar afdoende. In a beurten werd Frans de Vries vai de winst afgehouden: 45-50. 1 BRUSSEL - De namen van Vlaamse dopingzondaars zullei vanaf volgend jaar openbaai worden gemaakt, melden diver se Belgische media vrijdag. Dt maatregel maakt deel uit vat een nieuw decreet dat vorige week werd goedgekeurd doorde Vlaamse regering. Het Vlaams parlement zal zich nog over de kwestie moeten buigen voordal betrapte sporters op een open bare 'zwarte lijst' verschijnen. „Het doel is niet om de atleten, aan de schandpaal te nagelen' verduidelijkte de Vlaams! sportminister Keulen. „We wil- len organisatoren goed infor meren, zodat ze geen 'positieve' sporters laten deelnemen aai| hun wedstrijden." Wanneer het Vlaamse parle ment zijn goedkeuring verleent, zullen de namen van betrapte sporters op een website (www.dopinglijn.be) worde gezet. Pas op het moment daté schorsing is afgelopen, ver dwijnt de naam van de site ANP/AFP door Wim de Vos Rob Koole heeft ongetwijfeld zijn beste seizoen als wielrenner achter de rug. De coureur uit Goes slaagde er dit jaar in de Omloop van de Alblasserwaard en het cri terium van Axel te winnen. Bovendien was hij individueel de sterkste in het finale- weekeinde van de clubcompetitie. Wat voor hem echter een hoogtepunt van het seizoen had moeten worden, werd hem onthouden: deelname aan het Europees kampioenschap voor visueel gehandicap ten samen met Arnold Polderman. Dit toernooi werd vorige week in Tsjechië ge houden. Arnold Polderman en Rob Koole vormen nog maar sinds kort een tandemteam dat deelneemt aan de wedstrijden voor visueel gehandicapten. De wedstrijd van enkele maanden geleden in 's-Heer Arendskerke was het eerste gezamenlijke optreden dat de twee Zeeuwse wielrenners hadden. „Ondanks dat het in het begin natuurlijk wel wat wennen was, was de samenwer king uitstekend en verliep de wedstrijd goed. Ik hield daar een goed gevoel aan over. Ik kreeg zelfs nog complimenten van de officials", vertelde Rob Koole zaterdag in Terneuzen, waar hij samen met Polder man had deelgenomen aan een koppeltijd rit. „We hadden toen het idee dat het met onze deelname aan het EK wel goed zat. We zijn ons daar toen op gaan voorbereiden", aldus Polderman. De tegenvaller was dan ook groot toen het bericht kwam dat ze niet zouden worden afgevaardigd. „Natuurlijk, je stelt je daar helemaal op in en dan krijg je bericht dat je niet mag. We zouden te weinig samen heb ben gereden. Die ene wedstrijd was blijk baar niet voldoende. Drie Nederlandse teams mochten deelnemen en het vreemde was dat na onze afwijzing die derde plaats niet meer werd ingevuld. Er hebben toen slechts twee Nederlandse ploegen meege daan", zegt Polderman. Die afwijzing voor de strijd om het EK bleek bijna nog meerdere nadelige conse quenties te hebben voor het duo Polder man en Koole. Volgend jaar staan de Para- lympics in Athene op het programma en nu ze het EK misliepen, komt ook de nomina tie daarvoor in het gedrang. „Daar hebben we gelukkig nu overeenstemming over be reikt. Het EK was een belangrijk meet punt, maar nu we daar niet aan hebben kunnen deelnemen leken we onze nomina tie voor Athene ook te gaan missen. Dat is gelukkig teruggedraaid en we krijgen nu nog een kans om plaatsing af te dwingen. Via de Ronde van België volgend jaar kun nen we ons alsnog kwalificeren", aldus Polderman. FC Hollywood, zo luidt de bijnaam van voetbalclub Bayern München. Bij de Beierse formatie doen zich namelijk net zoveel schandalen voor als in de Ameri kaanse filmstad. De soap rond de transfer van Roy Makaay hield de Duitse media we kenlang bezig, nu smult iedereen van een conflict tussen sterspeler Michael Ballack en voorzitter Karl-Heinz Rummenige. De voorman van de Bundesligaclub opper de dat Ballack zich beter niet beschikbaar kon stellen voor de belangrijke EK-kwali- ficatiewedstrijd tegen IJsland, komende week. De licht geblesseerde middenvelder zou de rust goed kunnen gebruiken. En dat Ballack daarmee een cruciale interland zou missen? „Ach, misschien is het wel een belangrijk duel. Maar niet voor Bayern", reageerde Rummenige. Ballack ontstak in woede toen hij de uit spraken van Rummenige vernam. „Hij moet geen flauwekul vertellen", zei de spe ler. „De wedstrijd tegen IJsland is heel be langrijk voor ons." ANP/S1D Zelfs in tijden dat het goed gaat met de voetbalclub Hoek lopen er altijd men sen met een sombere geest rond. De schrij ver van het programmablad bij thuiswed strijden is zo'n zielige man. Hij heeft het in zijn kinderachtige taaltje bijna nooit over voetbal, maar schopt graag om zich heen. De aandacht voor de eeuwige rivaal Kloe- tinge is altijd overdreven, alsof die club niet zwaar onder vuur ligt, bij Hoek (goh, wat zielig) worden ze altijd tekort gedaan. Zaterdag viel de man het thuispubliek weer eens lastig met zijn onzinnige gezeur. Hij had het dit keer op de omroep voorzien. De verslaggever van Hoek-Genemuiden komt altijd maar een paar minuten en kan maar beter paardenconcoursen bezoeken. En de reporter bij Kloetinge-Hoek ('Pietje Kloetinge') was het liefst zelf het veld inge lopen om te scoren voor de thuisclub. Wat een nare man toch. Misschien dat hij na zaterdag (Hoek tegen Rijnsburgse Boys 0-3) weer even iets minder hoog van de to ren blaast. De bekende Britse avonturier Ranulph Fiennes heeft een nieuwe uitdaging gevonden. Hij wil samen met de arts Mike Stroud in zeven dagen zeven ma rathons lopen; op elk van de zeven conti nenten een. Saillant detail: Fiennes is net hersteld van een bijna fatale hartaan val. De 59-jarige Fiennes en de 48-jarige Stroud willen hun vermetele onderneming op 26 oktober aanvangen met een ma rathon op Antarctica en vervolgens via Santiago (Zuid-Amerika), Sydney (Au stralië), Singapore (Azië), Londen (Euro pa) en Cairo (Afrika) eindigen op 2 no vember in New York (Noord-Amerika). Die dag voegen zij zich bij de tienduizen den die de jaarlijkse marathon van New York lopen. Ranulph Fiennes werd in 1982 beroemd doordat hij dat jaar per voet zowel de Noordpool als de Zuidpool bereik te. Elf jaar later wandelden Fiennes en Stroud als eersten en zonder enige hulp het hele continent Antarctica over. De Brit maakte ook furore met een kano tocht over de Amazone en een trektocht de wereld rond. ANP/RTR Kloetinge is dit voetbalseizoen een ploeg met opvallende cijfers. De Bevelandse hoofdklasser verloor zes keer op rij en incasseerde al 23 treffers. Even opmerkelijk is de lawine aan kaarten die de ploeg tot nu toe over zich heen kreeg in 540 minuten voet bal. De arbiters deelden aan Kloetinge al twintig kaarten uit, achttien keer geel en tweemaal rood. Naast Duitsers, Fransen en Belgen was er zaterdag ook een Japanner van de partij in de eerste Zeeuwse Kustmarathon. Setsuo Noda uit Yokosuko, een voorstad van Tokio, finishte als 92e in 3.41.17. De 62-jarige Japanner had over de mara thon gelezen op internet en besloten mee te doen. Hij is gek van marathons en liep eer- der al in Chicago en Kopenhagen. Vrijdag moest hij voor zaken in Rotterdam zijn en morgen in Brussel. „Deze wedstrijd paste prachtig in mijn planning, vandaar." Wat de Japanner, lopend met witte hand schoentjes, het meest bijgebleven was deze marathon (zijn 32e) op vreemde bodem? De stormvloedkering? De zee? Het strand? De duinen misschien? Niets van dit alles: „Het postuur en de kracht van de lopers op leef tijd. Wat zijn de mensen hier nog sterk als ze al oud zijn. Dat is bij ons in Japan heel anders." >en aantal Nederlandse atletes heeft I naakt geposeerd om geld in te zamelen voor een trainingskamp in het buitenland. Modelfotograaf A. Boer heeft de naaktfo to's van de sportvrouwen gepubliceerd op een internetsite. Via de website sportmeiden.nl hopen de at letes geld te verdienen voor een trainings kamp in Portugal. Een bezoek aan de inter netpagina kost 80 eurocent per minuut. Frenke Bolt, Nederlands kampioene hoog springen, en een aantal jeugdkampioenen, zoals Majken van Reeken, meervoudig kampioen op de middellange afstand, en Marjon Leeuwis, die tweemaal het jeugd kampioenschap hoogspringen veroverde, gingen uit de kleren. Volgens de fotograaf is er veel belangstel ling. „Voorlopig gaat het de goede kant uit", aldus Boer. De provider heeft onlangs een extra server moeten inzetten om de stroom aan bezoekers te kunnen behap pen", zegt de fotograaf. Hij denkt erover ook sportvrouwen uit andere disciplines te benaderen voor de site. ANP EINDHOVEN - Soms ging het er in Eindhoven tijdens de Alex Tennis Classics serieus aan toe (foto rechts, John McEnroe), vaak ook niet (links, Paul Haarhuis). Grootheden van weleer kwamen daar afgelopen week opdraven voor het goede doel. De Amerikaan John McEnroe, de oudste speler op het toernooi, won het toernooi. Voorde tweede keer. In de fi nale was hij de Tsjech Petr Korda de baas: 2-6 6-3 10-8. Tijdens het toernooi dubbelden Richard Krajicek en Jan Siemerink een demonstratie partij tegen Jacco Eltingh en de Iraniër Bahrami, die de plaats van de geblesseerde Paul Haarhuis innam. Haarhuis viel nog wel even in. In zijn nette pak sloeg hij een paar ballen. Krajicek en Siemerink wonnen de superset met 10-6. Het toernooi bracht in totaal 155.000 euro op voor de hulporganisatie Memisa. Er werd ook een veiling gehouden waarbij een schilderij gemaakt door onder anderen Boris Becker, Krajicek, McEnroe, Siemerink, Haarhuis en Eltingh voor 7500 euro van de hand ging. Een actieportret van Becker, door hem ter plekke gesigneerd, was goed voor 12.000 euro. Ook werden een rac ket van Venus Williams (1200 euro), Monica Seles (500 euro) en Martin Verkerk (300 euro) en de schoenen van McEnroe (260 euro) geveild. Het geld gaat naar een aids-project in Zuid-Afrika. ANP foto's Ed Oudenaarden/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 22