Lel en Radcliffe winnen WK C 7 43_ Springruiters op dreef in Maleisië Dent en Miskina op herhaling Biaggi blijft aartsrivaal Rossi voor in Japan Pech weerhoudt autocoureur van titel in DTM-kampioenschap Steun voor hockeycoach Joost Bellaart 21 Groenendaals knie houdt het maandag 6 oktober 2003 Van den Doel winnaar van Open NK Rapid Villeneuve weg bij BAR-Honda Van den Bosch verliest finale ALGARVE 2003." Kramp overvalt Maase in Breda Toney slaat Holyfield murw Belgen sterk in finale topcompetitie Super Cup voor Omniworld Albers laat Duitse held bibberen door Ivo Op den Camp HOCKENHEIM - Bravoure en branie kunnen hem niet ontzegd worden. Christijan Albers bracht met zijn rijkunsten in de laatste race om het Duits toer- uagenkampioenschap (DTM) niet alleen de 80.000 Duitse fans op de volgepakte tribunes van de Hockenheimring aan het 'zit- tern'. Bibberen van de angst deed ook Bernd Schneider, zijn teamge noot in het AMG-Mercedes-fa- brieksteam. Angst dat een bru tale 24-jarig knaap hem van zijn vierde titel in het belangrijkste toerwagenkampioenschap van Europa zou afhouden. Het lukte Albers niet, maar dat was vooral te wijten aan domme pech. In de hospitality-ruimte van Mercedes werden na de enerve rende en ongemeen spannende race - gewonnen door oud-For mule 1-coureur Jean Alesi - de halve-literglazen tot de rand gevuld. Party-time voor Bernd Schneider, de Michael Schuma cher onder de toerwagenrijders. Maar ook een staande ovatie voor Christijan Albers, de jeug dige Nederlander die het de 'ou de rot' zo moeilijk had gemaakt. Verdomd moeilijk zelfs, zoals Schneider ruiterlijk bekende tijdens een emotioneel onder onsje van de twee naast de piste. Tijdens de uitloopronde par keerde Schneider, die de race als zesde eindigde, zijn auto voor de Mercedes-tribune om zich door de fans te laten fête ren. Albers, die na een niet voor ziene pitstop wegens een klap band genoegen moest nemen met de twaalfde plaats, stopte zijn bolide naast die van Schneider. Hij stapte uit, felici teerde hem, omhelsde de Duit ser spontaan, maar stelde hem en passant ook een vraag: „Ik vroeg: 'Was je bang of niet?' Bernd zei me: 'Ja, ik was zeker bang dat j.e me voorbij zou gaan.' Weet je, die woorden zijn meer waard dan alles. Dat ik de ouwe meester, zo'n volksheld en zo'n ervaren coureur, hier de stuipen op het lijf heb kunnen jagen." DOTTENIJS - Richard Groe- nendaal heeft gisteren in Dot- tenijs (België) zijn eerste cyclo cross van het prille seizoen gere den. De oud-wereldkampioen eindigde ver achter winnaar Bart Wellens als veertiende. „Het belangrijkste is dat mijn knie zich heel goed heeft gehou den. Ik kan weer vooruit kij ken", zegt Groenendaal. Dat hij in Dottenijs op grote achter stand werd gereden, verbaasde hem niet. „Het was een snelle omloop, waarop je met de grote versnelling moest draaien en optrekken. Die kracht heb ik nog niet." Wanneer Groenendaal wel in staat is mee te spelen om de zege weet hij nog niet. „Over twee weken staat de eerste super- prestigerit op het programma en de week erop de eerste wereld bekercross. Voor mij komen die sowieso nog te vroeg." De Oost-Brabander stootte vo rig seizoen zijn knie. Pas na af loop van het seizoen bleek de ernst van de zaak. Groenendaal had de hele zomer nodig om te herstellen van de blessure. Daardoor liep hij een achter stand op in zijn voorbereiding op het nieuwe seizoen. GPD HELLEVOETSLUIS - Groot meester Eric van den Doel heeft zondag in Hellevoetsluis de eer ste editie van het Open NK Ra- pid-schaken gewonnen. Hij ein digde na negen ronden op 7,5 punten. Alexander Berelovich behaalde dezelfde score, met ze ven winstpartijen, een remise en een nederlaag. Door het aantal weerstandspunten was de eind zege voor Van den Doel. ANP MONTREAL - De Canadese au- tocoureur Jacques Villeneuve heeft besloten de renstal BAR- Honda te verlaten. Het is ondui delijk of de oud-wereldkampi oen in de Formule 1 blijft. De ontslagname kwam bij BAR V-u11611 me^ een mededeling van Villeneuves zaakwaarnemer aig Pollock. De coureur neemt enkele dagen bedenktijd om de consequenties van zijn beslissing te overwegen. Tot dan zal hij geen woord commentaar uitspreken. AFP Het klonk een beetje pocherig, maar ongelijk had Albers zeker niet. Achter de fapade ging ech ter ook teleurstelling schuil, de ergernis van een sportman die sneller was dan zijn concurrent, maar dat niet beloond zag met een overwinning. „Ik heb echt pech gehad", was de conclusie van Albers, die de race voor Schneider had moeten eindigen om het puntje achterstand in het kampioenschap weg te werken. „Pech omdat ik een beetje grie perig was, omdat ik tijdens de UTRECHT - Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Hoc- keybond (KNHB) verwacht vrijdag duidelijkheid te kunnen verschaffen over de positie van bondscoach Joost Bellaart. De bekritiseerde Amsterdammer, die gisteren van vakantie terug keerde, gaat deze week in con claaf met zijn spelers. Indien een (groot) deel van de selectie zich tegen zijn aanblij ven uitspreekt, stapt Bellaart op. De kans op een tussentijds vertrek van de voorman van Oranje lijkt echter niet zo groot. Sterspeler Teun de Nooijer liet gisteren weten dat hij nog vol doende perspectief ziet met Bel laart. „Wat mij betreft, gaan we met elkaar door tot de Athene 2004", zei de vice-aanvoerder. „Maar er moet wel even flink met elkaar worden gesproken. Vorige week kwam Bellaart vanuit diverse hoeken onder vuur te liggen. Zowel uit de spe lersgroep als uit het begelei dingsteam viel pittige kritiek te beluisteren op diens functione ren, vooral vorige maand bij het mislukte Europees kampioen schap in Barcelona (vierde). De Nooijer benadrukte dat Oranje bij het recente EK, waar Nederland met de vierde plaats een historisch dieptepunt be reikte, collectief had gefaald. „Het is onterecht om de schuld alleen bij Bellaart neer te leg gen. Niet één speler was in Spanje in vorm. Daar moeten we onderling ook over praten." ANP kwalificatie verkeerde banden had, omdat mijn eerste pitstop te lang duurde.... Nee, het zat gewoon niet mee. Maar het be langrijkste is dat ik dit jaar de meeste overwinningen heb be haald en ook hier de snelste was. Dat zijn feiten en iedereen heeft het kunnen zien." Jammer voor Albers was dat hij die suprematie niet kon omzet ten in daden. Exact op het mo ment dat hij met zijn Mercedes in de uitlaat van Schneiders bo lide kroop en aanzette tot een door Cilya van der Kooij MOSKOU - Taylor Dent en Anastasia Miskina hebben hun tweede tennistoernooizege op rij geboekt. De twee gingen na hun winst in Bangkok en Leip zig in Moskou op herhaling. Dent versloeg in de finale de Ar meniër Sargis Sargsian met 7-6 6-4. Miskina ontdeed zich met 6-2 6-4 van de Frangaise Amelie Mauresmo. Dent beleeft de beste weken uit zijn loopbaan. In het geheel niet gehinderd door zijn Thaise jet lag sloeg de Amerikaanse hard hitter zich naar de eindzege in Moskou,Het was toch wel ver rassend voor mij dat ik de finale weer wist te halen", sprak Dent na zijn tiende opeenvolgende zege. Hij spekte zijn bankreke ning met 133.000 dollar. Eerder won hij ook al in Memphis. Miskina, die vorige week in de finale van Leipzig verrassend van Justine Henin won, wist als eerste Russin de Kremlin Cup te winnen. Na het winnende punt liep ze naar de VIP-box om de kussen van de voormalige Rus sische president Boris Jeltsin in ontvangst te nemen. De 'thuisspeelster' dankte haar triomf vooral aan het zwakke spel van haar opponente Mau resmo. „Ik heb te veel fouten ge maakt", zei de Frangaise. „Ik had het gewoon beter moeten doen." Met haar winst bracht Miskina haar totaal aantal titels op de WTA-tour op zes en ver diende zij een bedrag van 189.000 dollar. De 16-jarige Maria Sjarapova zorgde voor Russisch succes in inhaalmanoeuvre, kreeg hij een klapband. Die malheur dwong de Nederlander een halve ronde lang rustig aan te doen en een extra, niet geplande pitstop te maken. Dat was wat Albers be doelde met domme pech. Ook Schneider had immers - eerder in de race - een klapband, maar dan kort voor de ingang van de pitstraat. Het euvel kostte de Duitser bovendien géén extra pitstop, omdat het al gebeurde voor de tweede reglementair verplichte stop. „De goden wa- i i f Taylor Dent kust de Kremlin Cup. Tokio. Met haar overwinning op de Hongaarse Aniko Kapros (2- 6 6-2 7-6) won ze haar eerste WTA-titel. In de tiebreak van de beslissende set vocht ze zich knap terug van een 2-5 achter stand. „Het voelt goed dat ik het op zestienjarige leeftijd in een finale al kan afmaken", jubelde de 1,83 meter lange tennisster, die wordt gezien als de nieuwe Anna Koernikova; met als grootste verschil dat ze ook nog evenementen wint. De Duitser Rainer Schüttler eis- ren mij goed gezind, bekende Schneider ruiterlijk. „Christij an heeft het geweldig gedaan. Maar hij is nog jong en krijgt nog genoeg kansen om de titel te winnen." Waarschijnlijk krijgt Albers die kans volgend jaar al. Norbert Haug, sportchef van Mercedes, bekende dat hij niet van plan is zijn rijders in 2004 te vervan gen. Goed nieuws voor Albers en wellicht ook het moment voor Nederland om hem beter te leren kennen. Bij de oosterbu- te in Tokio de hoofdprijs op bij de mannen. Hij versloeg in de fi nale de Fransman Sebastien Grosjean met 7-6 6-2. De als eerste geplaatste Schüttler won zijn eerste toernooi sinds Shanghai in 2001. Hij stond in Tokio geen set af. Schüttler is door zijn winst hard op weg zich te plaatsen voor de Masters Cup in november in Houston. De beste acht spelers maken daar hun opwachting. „Het is een droom voor mij de Masters Cup te spelen. Ik zou ren is hij al een held, maar het was frappant om te zien dat vrijwel geen landgenoot de moeite had genomen naar Hoc- kenheim te reizen voor de ont knoping van het DTM-kampi- oenschap. Waar de fans van Jos Verstap pen de hele wereld rondreizen om de Nederlandse Formule 1- coureur in de langzaamste auto van het veld achteraan te zien meerijden, raakt geen landge noot in extase van Albers rij kunsten. GPD foto William Webster/Reuters heel ongelukkig zijn als ik het nu niet zou halen." In Metz buitte Arnaud Clément het thuisvoordeel uitstekend uit. De Franse tennisser ont deed zich voor eigen publiek met 6-3 1-6 6-3 van de Chileen Fernando Gonzalez. Het was zijn eerste titel van dit jaar en de tweede in zijn carrière. In 2000 won hij ook voor eigen publiek in Lyon. Eerder dit jaar verloor hij in Rosmalen in de finale van Sjeng Schalken. ANP/RTR/D- PA van onze sportredactie KUALA LUMPUR - Piet Ray- makers heeft gisteren een voor aanstaande rol gespeeld in de Grote Prijs van Kuala Lumpur. De springruiter uit Asten ein digde op het met een kwart mil joen euro gedoteerde evenement met Van Schijndel's Kris als der de. Winnaar werd de Egyptenaar Kahled Al Eid, voor de Brit John Whitaker met Lord Z. Hij be haalde het succes in de eerste GP in de springsport in Maleisië met het paard Al Riyadh. Van de ruiter was internationaal niet veel meer vernomen, sinds hij op de Spelen in Sydney in 2000 on verwacht brons won. In Australië was er destijds goud voor Jeroen Dubbeldam met De Sjiem. De Nederlandse topper uit Weerselo was in Ku ala Lumpur van de partij met het aankomende talent Party Time. Het leverde de combinatie de vierde plaats op. Ook num mer vijf kwam uit Nederland. Die positie was voor Eric van van onze sportredactie MOTEGI - Max Biaggi heeft gisteren op het circuit van Mote- gi de Grote Prijs van Japan in de MotoGP, de koningsklasse bij de wegmotoren, gewonnen. De Italiaan finishte voor zijn land genoot en aartsrivaal Valentino Rossi. Het was Biaggi's tweede GP-zege van dit seizoen. Rossi verstevigde zijn leidende positie in het klassement van het wereldkampioenschap. Met nog drie WK-wegraces voor de boeg heeft de Honda-rijder bij na zestig punten voorsprong op de Spanjaard Sete Gibernau en zijn vijfde wereldtitel voor het grijpen. Biaggi reed een smetteloze race. Vanaf poleposition nam hij me teen de leiding en stond deze niet meer af. Rossi's wedstrijd verliep grilliger. Hij kwam in de zevende ronde na een stuurfout in de grintbak terecht en zakte terug naar de negende plaats. De Italiaan toonde daarna zijn ongekende klasse door met ge- der Vleuten met Audi's Jikke. boor de opvallende prestaties rpochten de, leden van de équipe van bondscoach Bert Romp ruim een ton aan prijzengeld meenemen. Met Balaboeska had Dubbeldam eerder op de dag ook nog een snelheidswed strijd gewonnen. Van der Vleu ten werd zaterdag met Jikke nog eens derde in het zwaarste num mer van die dag. Raymakers, zilveren medaille winnaar van de Olympische Spelen van Barcelona in 1992 (met Ratina Z), was de grootste verrassing. Op het hoogste ni veau speelde de 47-jarige Bra bander de laatste jaren geen hoofdrol. Met Kris lijkt hij weer een paard te hebben voor de top wedstrijden. Kosten noch moeite spaarde de organisatie in Azië om het eve nement tot een succes te maken. Uit Europa, Australië en Indo nesië werden maar liefst zestig paarden ingevlogen. Alleen de transportkosten al bedroegen daardoor 1 miljoen euro. De to tale begroting was het drievou dige. ANP waagde inhaalacties op te sto men naar de tweede plaats. Bia ggi was echter te ver weg. De Spanjaard Tony Elias reed naar de winst in de 250cc-klas- se. De Italiaan Roberto Rolfo eindigde als tweede, de Sanma- rinees Manuel Poggiali werd derde. Poggiali behield in de kwartliters de leiding in het WK-klassement. De Nederlander Henk van de Lagemaat kwam als twintigste en laatste langs de finishvlag op een ronde achterstand. Hij had de hele race ruzie met zijn Hon da: „Het was echt ondoenlijk. Vanaf de eerste ronde stuiterde de voorvork als een bezetene. Achteraf bleek dat de rem de he le race op het voorwiel had ge staan." Hector Barbera uit Spanje zege vierde in de 125cc-klasse. De Australiër Casey Stoner werd tweede en de Italiaan Andrea Dovizioso derde. De Spanjaard Daniel Pedrosa bleef ondanks een matige zesde plek aan kop in het WK-klassement. ANP/AFP/RTR SEIKO Paula Radcliffe werd in Villamoura voor de derde keer wereldkampioen op de halve marathon. foto Luis Forra/EPA door Rob Kramp VILAMOURA - Martin Lel heeft zaterdag in het Por tugese Vilamoura de wereldtitel op de halve mara thon veroverd. De Keniaan liep de afstand in 1 uur en 49 seconden, een nieuw persoonlijk record. Daarmee was hij drie seconden sneller dan de Tanzaniaan Fabi- ano Joseph. Het brons ging naar diens landgenoot Martin Hhaway Sulle in 1.00.56. De strijd werd zoals verwacht beheerst door Afri kaanse lopers. De eerste twaalf waren Afrikanen. De Portugees PauloGomeswasde beste Europeaan op de dertiende plaats in 1.03.00, eveneens een persoonlijk record. Bij de vrouwen ging de titel naar Paula Radcliffe, de wereldrecordhoudster op de marathon. De Engelse liep de 211 kilometer in 1 uurzeven minuten en 3 5 se conden. Het was haar derde wereldtitel op de halve marathon ,na2000en2001. Radcliffe miste begin au gustus het WK op de baan in Parijs door ziekte en blessures. Door het warme weer kwam de 29-jarige Engelse in de Portugese badplaats niet in de buurt van het we reldrecord (1.06.44). Vorige week dook ze in de Great North Run, ook een halve marathon, ruim daaronder (1.05.40) maar haar tijd kwam niet in aanmerking voor het wereldrecord omdat er sprake was van een afdaling. Het zilver was voor titelverdedigster Berha- ne Adere uit Ethiopië. De wereldkampioene op de 10 kilometer had 1.27 achterstand op Radcliffe. De Au stralische Benita Johnson passeerde de Russin Lydia Grigorjeva in de laatste honderd meter en kwam als derde over de streep in 1.09.26. Er kwamen geen Nederlandse lopers en loopsters aan de start in Vilamoura. ANP TEGUCIGALPA - Bowler Marcel van den Bosch is er gisteren niet in geslaagd de finale van de World Cup te winnen. De Ne derlander verloor in Tegucigalpa (Honduras) in twee games van de Filipijn CJ Suarez: 202-205 209-232. Met zijn tweede plaats revancheerde hij zich voor het teleurstellend verlopen WK in Kuala Lumpur. Daar kwam de Oranje-afvaardiging er niet aan te pas. ANP BREDA - Kamiel Maase is gisteren tijdens de Singelloop in Breda kort voor de finish met kramp uit de wedstrijd gestapt. Hij liep de halve marathon als laatste test voor de marathon van Amsterdam over twee weken. Maase wil in Amsterdam een poging wagen om de nationale recordtijd van Gerard Nijboer (2.09.01) te verbeteren. Winnaar in Breda was Sammy Kipruto. De Keniaan liep de halve marathon in een tijd van 1.02.06. De Ethiopiër Girma Tola eindigde in dezelfde tijd als tweede. Beste Nederlander was Jeroen van Damme, die in 1.02.49 op de zevende plaats eindigde. ANP LAS VEGAS - De dagen van de Amerikaanse bokser Evander Holyfield lijken geteld. De voormalige wereldkampioen bij de zwaargewichten, inmiddels veertig jaar, kreeg zaterdag harde klappen te verwerken van een debutant bij de zwaarge wichten, zijn 35-jarige landgenoot James Toney. Na negen ronden in De Mandalay Bay Resort in Las Vegas was Holy- field helemaal murw geslagen en wierp zijn trainer Don Tur ner de handdoek in de ring. Holyfield veroverde in 1990 de wereldtitel bij de zwaarge wichten en stond die pas in 2001 af. Toney, wereldkampioen bij de halfzwaargewichten, toonde in Las Vegas aan dat Holy field op zijn retour is en ernstig moet overwegen te stoppen. De 'Real Deal' kreeg klap na klap en zakte in de negende ronde ineen. „Ik heb veel respect voor Holyfield, maar ik deed wat ik moest doen en waar ze me voor betalen." ANP/RTR/AFP 'S-HEERENBERG - De Nederlandse topcompetitie kende zaterdag in de Grote Prijs Wieier Revue een Belgisch slot met de overwinning van Kristof Dezutter. De Belg van de belof- tenformatie van Palmans Collstrop rondde in de straten van 's-Heerenberg het ploegenspel vakkundig af. Eindwinnaar van de topcompetitie werd Rick Flens, die ook de beloftencompetitie op zijn naam had geschreven. De nog maar 20-jarige Noord-Hollander zag zijn leidende positie even in gevaar komen, toen Maarten Lenferink halverwege de koers de aanval zocht. Omdat Lenferink op de zevende plek strandde, kon Flens opgelucht ademhalen. Axa won het ploe- genklassement. ANP LICHTENVOORDE - De volleyballers van VC Omniworld hebben de Super Cup veroverd. De ploeg van Martin Teffer versloeg in de openingswedstrijd van het seizoen Piet Zoomers/Dynamo met 3-1 (23-25 25-23 27-25 25-23). VC Omniworld pakte vorig seizoen de nationale beker, Dynamo de landstitel. Bij de vrouwen won Longa'59 de Super Cup. De ploeg uit Lichtenvoorde versloeg voor eigen publiek titelverdediger Arke/Pollux met 3-0 (25-21 25-19 25-14). ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 21