VERSCHOORE e XvardeLndv EU-leiders: totale inspraak in grondwet Oud-minister Cook valt Tony Blair af mimi Spelersbus van Ajax brandt uit NBIEDING 22 Piccolo' Actie luchtmacht volgt op Palestijnse zelfmoordaanslag in Haifa Wilhelmina terug in Zeeuws-Vlaanderen VAN DE WEEK Rechters willen afscherming van hun gegevens Steun voor Mabel Wisse Smit Anglicaans kerkhoofd bezoekt paus Boogaard kandidaat lijsttrekker Favorieten sneuvelen in Kustloop Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 A 13° Hlv l«r W 6 Windrijk Jihad mgm Ingetrokken 711688 555530 246e jaargang no. 238 maandag 6 oktober 2003 los nummer 1,20 WIT OF BRUI Bij uw Golff supermarkt! J Vanochtend regen, vanmiddag enkele losse buien. Een krachtige, soms harde westelijke wind. Maxima rond 13 graden. internet: www.pzc.nl PrtiTn nf niuitaal: wij printenhet allemaal! ■Él Leger Israël valt kamp Syrië aan van onze redactie buitenland JERUZALEM - De Israë lische luchtmacht heeft gisterochtend een aanval uitgevoerd op een doel in het westen van Syrië, waar volgens Jeruzalem een trainingskamp voor terroristen was gevestigd. Syrië heeft na de aanval, die volgde op een bloedige Palestijnse zelfmoord aanslag in de stad Haifa, om een spoedzitting van de VN-Veiligheidsraad gevraagd. De Raad kwam gisteravond in het openbaar bijeen. Het is voor het eerst sinds de Jom Kippoer oorlog in 1973 dat Israël een doel aanviel dat zo diep in Syrië ligt. Een woordvoerder van de rege ring in Jeruzalem verklaarde dat de aanval niet gericht was tegen Syrië, maar tegen de ter roristen die gebruik zouden ma ken van het kamp. Een andere woordvoerder liet weten dat 'dit een duidelijk boodschap was aan Syrië om de terroristische organisaties te ontmantelen die vanaf Syrisch grondgebied opereren'. Volgens Israël werd het kamp gebruikt door de militante Isla mitische Jihad. Deze organisa tie eiste zaterdag de aanslag in Haifa op, waarbij in totaal twintig doden vielen. Maar de AMSTERDAM - De verplichte openbaarmaking van neven functies van rechters en officie ren van justitie vergroot de kans dat de magistraten het slachtof fer worden van intimidatie, be dreiging en geweld. Via internet is het voor mensen die kwaad willen veel te makkelijk om pri- vé-gegevens van magistraten te vinden, zoals het woonadres of de school van de kinderen. Dat zegt voorzitter Wil Ton- kens-Gerkema van de Neder landse Vereniging voor Recht spraak, de beroepsvereniging van rechters en officieren van justitie. De NVvR pleit voor het afschermen van gevoelige per soonsgegevens van magistraten door een 'veiligheidsklep'. Het ministerie van Justitie bekijkt het NVvR-voorstel, aldus Ton- kens. Ze bespreekt het onderwerp vandaag op de jaarvergadering van de NVvR in Amersfoort. Onder de titel 'De magistratuur onder vuur' bespreken verte genwoordigers van rechterlijke macht en Openbaar Ministerie daar onder meer de toenemende agressie jegens de magistratuur. Steeds vaker gaat het om ernsti ge incidenten. Tonkens spreekt van 'Italiaanse toestanden'. De NVvR raakte gealarmeerd over gevoelige persoonsgegevens op internet na een bericht van een rechter, die onlangs is bedreigd. De magistraat trof op internet allerlei gevoelige gegevens over zichzelf aan. GPD pagina 2: rechters onder vuur radicale beweging liet gisteren weten geen trainingskampen in Syrië te hebben. Een woordvoerder van het Pa lestijnse Volksfront voor de be vrijding van Palestina (PFLP), zei in het verleden wel van het bewuste kamp gebruik te heb ben gemaakt, maar verklaarde dat het nu verlaten was. Syri sche media omschreven het kamp als een 'Palestijns vluch telingenkamp'. Volgens Pales tijnse bronnen raakte twee be wakers lichtgewond. De Syrische minister van Bui tenlandse Zaken Faruq al Shara noemde de actie een 'ernstige escalatie' en een 'agressie tegen het Syrische territorium'. De Verenigde Staten hebben Syrië en Israël gisteren opgeroe pen niets te ondernemen dat de spanning in het Midden-Oosten verder laat oplopen of kan leiden tot vijandelijkheden. Frankrijk en Duitsland hebben laten weten de Israëlische aan val 'onacceptabel' te vinden. Ook Egypte en Jordanië veroor deelden de aanval. Groot-Brit- tannië zei het recht van Israël op bescherming tegen terrorisme te erkennen, maar benadrukte dat dit binnen de grenzen van het internationale recht moest gebeuren. Een dag eerder was de wereld net zo eensgezind in de veroordeling van de Palestijnse zelfmoordaanslag in HaifaVN - secretaris-generaal Kofi Annan riep de Palestijnse Autoriteit op om er 'alles aan te doen om een halt toe te roepen aan deze ver werpelijke aanslagen'. Ook de Palestijnse leider Arafat en de toekomstige premier Qur- ei veroordeelden de aanslag. De aanslag in Haifa bracht weer de discussie op gang over de moge lijke 'verwijdering' van Arafat, waartoe het Israëlische kabinet in september in principe heeft besloten. Vredesactivisten vormden gis teren een menselijk schild rond het hoofdkwartier van Arafat in Ramallah, om de Palestijn se leider te beschermen. ANP/AFP/DPA SLUIS - Koningin Wilhelmina leek 59 jaar na de be vrijding even terug te zijn in West-Zeeuws-Vlaande ren. Op het bordes van het stadhuis in Sluis dankte zij de vele mensen die zich voor de bevrijding hebben in gezet. Op de Markt in Sluis werd de driedaagse herdenking van de burgerslachtoffers en de inzet van de geallieer de militairen bij de bevrijding van West-Zeeuws- Vlaanderen afgesloten. Onder de naam Historische Herdenkingstocht Opera tie Switchback voerde een driedaagse wandeltocht en een tweedaagse rit voor oldtimers langs de oorspron kelijke opmarsroute van de geallieerden, die begon in het Belgische Sint-Laureins. foto Peter Nicolai pagina7: eerbetoon Mabel Wisse Smit heeft afgelopen weekeinde onverwacht steun gekregen van voormalig lijfwacht Geurt Roos van Klaas Bruinsma. Hij zei zaterdag dat de beweringen van een andere ex-lijfwacht van de topcrimineel, Charlie da Silva, overdreven zijn. Minister Remkes van Binnenlandse Zaken heeft aangekondigd het onderzoek naar de relatie tussen Bruinsma en de verloofde van prins Friso ex tern te laten uitvoeren. Op een uitgebreide discus sie met de paus hoefde het hoofd van de Anglicaanse Kerk, aartsbisschop Rowan Williams van Canterburry, zaterdag niet te rekenen. Daarvoor was de paus te zwak. In zijn korte toe spraak stelde de paus wel openlijke homoseksualiteit van geestelijken in de Anglicaanse Kerk aan de kaak. Europarlementariër Johanna Boogerd-Quaak (59) uit Zaamslag wil voor D66 lijsttrekker worden voor de verkiezingen van het Europees Parlement in juni 2004. Er zijn nog zeven andere kandidaten. De twee Zeeuwse favo rieten gingen zaterdag roemloos ten onder tij dens de eerste Kustma- rathon. Kim Reijnierse en Sepp Vermeulen kwamen tij dens de lood zware loop van Haam stede naar Zoutelande de man met de hamer te gen en finishten respec tievelijk als twintigste en tiende. varia: 2; binnenland: 3; radio en televisie: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19,20,21 en 22. van onze redactie buitenland LONDEN - De Britse premier Tony Blair heeft twee weken voor het begin van de oorlog te gen Irak in besloten kring toege geven dat hij wist dat Irak geen bruikbare massavernietigings wapens had. Dat heeft de voormalige minis ter Robin Cook gezegd in de Britse krant The Sunday Times. Downing Street spreekt de aan tijgingen tegen. In een eerste re actie gisteren noemde een woordvoerder van Blair de ver onderstellingen 'absurd'. Cook was tot medio 2001 minis ter van Buitenlandse Zaken. Daarna onderhield hij als mi nister de relatie tussen het kabi net en het Lagerhuis. Hij hield in de maanden voor de oorlog een dagboek bij, waaruit de zondagskrant fragmenten pu bliceerde. Daaruit blijkt dat vlak voor de oorlog het kabinet uit elkaar dreigde te spatten. Cook was echter de enige die op dat moment de politieke conse quenties trok uit zijn ongenoe- gèn over de borlog en zijn func tie als contactpersoon tussen het kabinet en het Lagerhuis neerlegde. De Poolse regering heeft zater dag de beschuldig ingetrokken dat er in Irak Franse luchtaf- weerraketen zijn gevonden. De vondst werd vrijdag gemeld door het Poolse ministerie van Defensie. Polen beweerde Roland 3 lucht - afweerraketten van bouwjaar 2003 gevonden te hebben. De Franse president Chirac zei di rect dat Frankrijk die raketten sinds 1993 niet meer maakt en dat Frankrijk sinds 1990, toen het VN-wapenembargo van kracht werd, geen wapens aan Irak meer heeft verkocht. ANP- /DPA Advertentie - v -pm voorletters:m/v straat:nr postcode: plaats: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: I I I I I I I I I I handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,50. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) d noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso (6 19,45). o per kwartaal met automatische incasso 56,60). per jaar met automatische incasso 217,00). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) mill—li Uil» van onze redactie buitenland ROME - Leiders van 25 Europe se landen hebben zaterdag in Rome het startschot gegeven voor de laatste ronde in de on derhandelingen over een heuse grondwet voor de Europese Unie. Een poging van huidig EU-voorzitter Italië om het de bat te beperken tot enkele on derwerpen, veegden zij van ta fel. De regeringsleiders willen overal over kunnen onderhan delen. Het verdrag is nodig om te voor komen dat de EU volgend jaar na de uitbreiding met tien lid staten onbestuurbaar wordt. Op tafel ligt een delicaat compro mis. Het is het resultaat van zes tien maanden onderhandelen binnen een Europese denktank onder leiding van de oud-presi dent van Frankrijk, Giscard d'Estaing. De regeringsleiders en staats hoofden van de huidige vijftien lidstaten en de tien toetreders, kregen van de Italiaanse EU- voorzitter premier Berlusconi ieder vier minuten de tijd om hun bezwaren tegen de concept tekst naar voren te brengen. Dat was genoeg om duidelijk te ma ken dat de regeringsleiders zich niet willen beperken tot slechts een handvol onderwerpen. De punten die op de eerste dag van de zogeheten intergouvermen- tele conferentie (IGC) werden ingebracht, varieerden van be zwaren tegen een verwijzing naar God in het voorwoord van de grondwet, tot aardse onder werpen als stemmenweging. De verwijzing naar de joods-chris telijke tradities is voor Neder land een speerpunt. Frankrijk, als seculiere staat, moet er echter niets van hebben. Het debat over de stemmenwe ging in de ministerraad is voor Spanje en Polen een gruwel. Die landen willen koste wat kost voorkomen dat hun relatieve macht binnen de unie wordt te ruggebracht tot normale pro porties. Nederland bracht vier bezwa ren in. Premier Balkenende bleek echter niet te zijn inge gaan op de dringende oproep van WD en CDA om te pleiten voor een volwaardig commissa ris in de Europese Commissie. „Nederland houdt vast aan het Beneluxvoorstel", zei minister De Hoop Scheffer van Buiten landse Zaken. In dat voorstel krijgt elk land een commissaris, maar niet iedereen stemrecht. Het stemrecht dient echter wel te rouleren over alle lidstaten. Tijdens de vergadering in het nog door de fascistische dicta tor Mussolini opgetrokken con grespaleis in een buitenwijk van Rome, werd in de straten van de Italiaanse hoofdstad door anti- globalisten heftig gedemon streerd tegen de bijeenkomst. Tot vlak in de buurt van het ver gadercentrum deden zich relle tjes voor. ANP van onze sportredactie ZEEGSE - De spelerbus van voet balclub Ajax is in de nacht van zater dag op zondag volledig uitgebrand. Dat gebeurde voor het Golden Tulip Hotel in het Drentse Zeegse, waar de ploeg overnachtte voor de uitwed strijd tegen FC Groningen. Niemand raakte gewond. Het hotel in Zeegse liep lichte brand schade op. De bus, waarde 400.000 euro, brandde volledig uit. Het vuur brak omstreeks vier uur uit. Vermoe delijk waren de wielen van de bus in brand gestoken. Doordat de vlam men oversloegen naar enkele bal kons, moesten alle gasten, inclusief de Ajax-spelers, het hotel uit. Ze stonden daarna anderhalf uur bui ten te wachten. Nadat het vuur was geblust, mochten de gasten terug naar hun kamers. De politie gaat uit van brandstich ting, maar kan nog niets zeggen over mogelijke daders. Het onderzoek is opgestart. ANP De spelersbus van Ajax die bij het hotel in Zeegse in vlammen is opgegaan. foto Persbureau Melissen/Jan Bouwman/ANP Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1