PZC In de Kuip valt er niets meer te lachen Milan nestelt zich naast Juventus Barcelona verliest topper van Valencia Adriaanse blijft stunten met AZ Arsenal blijft koplope na winst bij Liverpool Controversiële spits in Amsterdamse ploeg uitblinker in Groningen m maandag 6 oktober 2003 Verbluffend Anderlecht en Club Brugge in evenwicht Schotland Frankrijk Prutsvoetbal Hard en hoog Frank de Boer scoort in Turkije Stuttgart-keeper breekt record Blessure Michael Owen valt mee Karnten stelt zwaar teleur Barsom weg bij Heerenveen Den Bosch pakt eerste periode Duitsland Ibrahimovic wijst Ajax de weg door André Hoopeboom GRONINGEN - De halve nachtrust naar de maan, een verbijsterende ervaring achter de rug. Toch slaagde Ajax er gis teren in het felle verzet van Gro ningen te breken en dankzij een 3-1-overwinning weer de kop te nemen in de eredivisie. De teamprestatie was des te opmer- kelijker, omdat Groningen in het eigen Oosterpark al bijna een jaar ongeslagen was geble ven. De laatste nederlaag da teerde van 3 november 2002, te gen Feyenoord. De vermoeidheid in de Amster damse benen was alleen in de beginfase van het meeslepende duel zichtbaar. Groningen fel, fysiek sterk en gedreven kwam aan de leiding met name dankzij de immer gevaarlijke lucht macht, onder aanvoering van de massieve Regillio Vrede. Hij kopte na ruim twintig minuten de bal door na een corner van Rolf Landerl. Arvid Smit gaf het laatste zetje. Het doelpunt schudde Ajax wakker. De lome benen vulden zich met adrenaline en vooral Zlatan Ibrahimovic nam de ploeg op sleeptouw. De soms flegmatieke Zweed, in periodes verguisd door zijn ruwe spel en zijn arrogant ogende balbehan deling, speelde in het Ooster park een van de beste wedstrij den in Ajax-dienst. Niet alleen in aanvallend op zicht. Zelfs het verdedigende werk schuwde de spits niet als directe tegenstander Vrede weer eens opstoomde bij corners en vrije trappen. De gelijkmaker kort na de openingstreffer van Groningen was verbluffend in eenvoud, want Ibrahimovic, ge nietend van een zee van ruimte, schoot vrijwel uit stand raak: 1-1. Groningen protesteerde hevig, want even daarvoor zou Van der Vaart zijn directe tegenstander Paul Matthijs hebben geslagen. Zowel de hoofdrolspeler als zijn trainer ontkende het vergrijp in alle toonaarden. Koeman: BRUSSEL - Anderlecht is er niet ingeslaagd nog verder uit te lopen in de Belgische oompeti tie. De lijstaanvoerder speelde gisteravond in Brussel gelijk (1-1) tegen concurrent Club Brugge. Aruna Dindane opende de score na een halfuur. Anderlecht maakte vervolgens de fout te vreden achterover te leunen in plaats van een beslissing af te dwingen. Brugge kreeg daar door de kans zich terug te knok ken en het evenwicht in de slot fase te herstellen. Dat was verdiend. Andres Mendoza was de doelpuntenmaker. Racing Genk is nu tweede op vij f punten van de koploper. De ploeg van trainer Sef Vergoos- sen versloeg Lokeren, dat zon der zege onderaan bungelt, met 3-1. Dat gebeurde grotendeels met tien man, omdat doelman Moons al na ruim tien minuten rood kreeg. Theo Janssen, ge huurd van Vitesse, maakte één van de Genkse treffers. Celtic won in Glasgow de eerste Old Firm van dit seizoen. De Schotse ploeg versloeg rivaal Glasgow Rangers met 1-0. De ongelukkige doelpuntenmaker was Zurab Khizanishvili van de Rangers. Een schot van John Hartson belandde via hem in de 46e minuut in het doel. Door de winst nam Celtic de lei ding in de Schotse competitie over van Glasgow Rangers. Het verschil tussen beide ploegen bedraagt één punt. De ploeg maakte ook een einde aan de on geslagen status van de Rangers. De Franse topploegen kenden een goed weekeinde. Koploper AS Monaco, Olympique Lyon, FC Nantes en Paris Saint Ger main boekten zaterdag een overwinning. AS Monaco kende op bezoek bij Guingamp een goede start en stond na een half uur met 2-0 voor (tweemaal Giuly). Vlak voor rust werd Mo- naco-speler Givet van het veld gestuurd, waardoor de Mone- gasken toch nog in de proble men kwamen. Guingamp-spe- ler Goussé maakte in de 52e minuut een doelpunt (2-1), maar verder kwam de thuis ploeg niet. Olympique Lyon had een gemakkelijkere avond. De ploeg versloeg Ajaccio met 4-2. Nantes en Paris St. Germain boekten beide een krappe zege op respectievelijk Rennes (1-0) en Sochaux (1-0). ANP „Matthijs hield Van der Vaart al een hele tijd vast, zodat hij niet mee kon lopen naar voren. Uit eindelijk worstelde Van der Vaart zich los. Ik ben blij dat de vierde man het ook zo zag en dat die treffer niet werd afgekeurd. Van der Vaart zelf verbaasde zich over de commotie. „Ik pro beerde me alleen los te rukken en heb absoluut niet geslagen." Ajax leverde fysiek een gelijk waardige strijd met de Gronin gers, maar was technisch een stap verder. De nieuwe ploeg van Koeman begint, zo heeft het er alle schijn van, te groeien naar het gedroomde niveau van de trainer. Het niveau dat nodig is om ook dit seizoen prijzen te pakken, nu PSV minder sterk lijkt dan gedacht en Feyenoord vooral worstelt met zichzelf. Ajax boekte vorige week een goede overwinning op Brugge in de Champions League en was enkele dagen later in Groningen weer volledig bij de les. In dat opzicht hebben de Amsterdam mers geleerd van het verleden. Vorig seizoen werd vooral rond de grote Europese wedstrijden nog wel eens puntverlies gele den. De ploeg kende in Groningen nauwelijks zwakke plekken. Ook Rafael van der Vaart begint te groeien in zijn rol als linker middenvelder. Hij heeft welis waar nog niet gescoord deze competitie, maar dat heeft vooral te maken met het ge schuif van positie in het team. Koeman was tevreden over zijn middenvelder, al haalde hij zijn aanvoerder wel even voor tijd naar de kant. Dat was vooral een strategische zet, als weer woord op het inbrengen van Martin Drent aan Groningse kant. Inmiddels was het al 2-1 geworden, diep in de tweede helft. Opnieuw was de voorbe reiding van Ibrahimovic en de degelijke afronding dit keer van Sonck, die deze week daarmee zijn totaal op vier bracht. Die treffer leidde tot een Gro nings offensief, waarbij de Ajax-aanval gretig gebruik maakte van de ontstane ruimte. De Roemeense invaller Nicolae Mitea zorgde voor een wat ge flatteerde 1-3, op aangeven van Trabelsi. GPD 'TA?'! Slpilli Élifi Hl Het was voetballen met vallen en opstaan in de Kuip. Hier wordt Anthony Lurling gevloerd door RBC'er Ode Thompson. door Jaap van Essen ROTTERDAM - Een vergissing of een bewuste actie? Na afloop van Feye- noord-RBC werd geen speler van de thuisploeg aangewezen als man van de wedstrijd. Logisch, want iedere keuze zou ondanks de 2-0-overwinning lach wekkend zijn geweest. En lachen, dat doe je tegenwoordig in de Kuip niet veel Voetbal werd ooit uitgevonden om mensen te vermaken. In eerste instantie de deelnemers. Later, bij de betaalde variant, vooral de toeschouwers. Men sen betalen voor een kaartje en krijgen vervolgens een wedstrijd te zien waarin bovenmodaal goede voetballers mooie dingen doen en voor spektakel zorgen. Sommige zogenaamd deskundigen denken dat het alleen maar om resulta ten gaat. Volgens die categorie visio nairs zou Feyenoord gisteren een prima middag hebben beleefd, want de pun ten bleven in De Kuip. Maar de fraaie marketingstrategieën met internatio nale expansie, kidsclubs, merchandise, tv-rechten, huisorganen, fanshops ten spijt; voetbal moet in de eerste plaats negentig minuten vermaak bieden. Aan de winst van Feyenoord kunnen de fans en zeker de neutrale liefhebbers geen plezier hebben beleefd. Het was een vreugdeloze middag. Er liepen gisteren bijna louter spelers op het veld die niet veel kunnen of niet veel durven. De laatste categorie had de overhand. De ploeg uit Roosendaal telt louter spelers aan wie iets essentieels ontbreekt. Zo is Pius Ikedia heel snel, maar mist hij het overzicht. Spits Yous- souf is vooral groot en sterk, maar kan verder niet zoveel. RBC herbergt veel middelmaat en heel trage verdedigers. Feyenoord heeft op papier een veel be ter elftal, maar daar bleek gisteren weer niets van. Na de eerste uitzege van het seizoen bij Zwolle hoopte Van Mar wijk dat zijn ploeg met meer zelfver trouwen aan de wedstrijd zou begin nen, maar het tegendeel bleek het ge val. Zelfs na de 1-0 door Robin van Per- sie (de enige die zich nog wel eens aan het grauwe niveau wist te onttrekken) bleef Feyenoord angsthazenvoetbal spelen. De bal ging tergend langzaam rond en werd zelfs dan nog met grote regelmaat ingeleverd bij de mannen in het oranje. Omdat die eigenlijk hetzelfde deden, kregen de jongens in het rood-wit- zwart de bal meestal ook snel weer te rug. Kortom, er werd prutsvoetbal ge speeld. RBC-trainer Maaskant verweet zijn spelers een gebrek aan echt gezonde agressie. „Er had meer ingezeten, maar we creëerden zelf helemaal geen kan sen." A* a foto Ed Oudenaarden/ANP Bert van Marwijk zag dat opvallend ge noeg anders. „Halverwege de tweede helft had RBC zomaar gelijk kunnen maken (Youssouf, red.) en dat was nog verdiend geweest ook." Het kwam er niet van, want RBC ont beerde inderdaad de stootkracht om echt gevaarlijk te worden. Feyenoord kreeg na de eerste treffer in het eerste kwartier ook niet veel kansen. Dirk Kuijt had tweemaal kunnen en ook moeten scoren, maar de aanvaller is zo langzamerhand naar een bedenkelijk niveau afgezakt. Pas in de allerlaatste minuut werd het toch nog 2-0, omdat invaller Lurling een uitval behendig af rondde. Bert van Marwijk erkende dat hij blij is dat zijn elftal door het interlandvoetbal even rust krijgt. De eerstvolgende wed strijd is die tegen FC Karnten, waarin een magere 2-1-voorsprong wordt ver dedigd. Afgaande op het spel van giste ren nog een hele opgave. GPD van onze sportredactie TURIJN - AS Roma is gisteren de gedeelde koppositie in de Se rie A kwijtgeraakt. De ploeg van ex-Ajacied Chivu bleef bij de butant Siena op 0-0 steken. Kampioen Juventus handhaaf de zich wel op de eerste plaats door een late zege op Bologna (2-1). AC Milan voegde zich gis teravond bij de 'Oude Dame' uit Turijn aan kop, door de derby tegen Internazionale tot een goed einde te brengen: 3-1. Roma-trainer Capello schreef de magere 0-0 bij Siena voor een deel toe aan de harde wind. „Dat maakte het extra moeilijk voor de spelers", stelde hij. „Niette min was het niet best wat mijn ploeg liet zien. Gelukkig is het nog vroeg in het seizoen." Juventus, met Edgar Davids als basisspeler een uur in actie, speelde tegen Bologna ook al slecht. De absentie van gang maker Del Piero (geblesseerd) woog zwaar bij de Turijnen. Tien minuten voor tijd maakte Trezeguet uit een omstreden strafschop de winnende treffer voor Juve, dat met 13 punten uit 5 duels nog ongeslagen is. Milan staat eveneens op dat to taal, terwijl ook het doelsaldo hetzelfde is. Juventus heeft va ker gescoord. De voorlopig bes te concurrent uit Milaan won de 'uitwedstrijd'tegen Inter volko men verdiend. Inzaghi zorgde voor de 0-1 door - bedoeld of on bedoeld dat was de vraag - een vrije trap van Pirlo met het hoofd van richting te verande ren. Nog geen halve minuut na de BARCELONA - Barcelona liet gisteravond opnieuw een steek val len. De ploeg van trainer Frank Rijkaard verloor in het eigen Nou Camp met 1-0 van Valencia. Het enige doelpunt kwam na veertien minuten op naam van Ricardo Oliveira. Deportivo la Coruna blijft ook zonder Roy Makaay succesvol in de Spaanse Primera Division. De formatie gaf zaterdagavond Atletico Madrid een flink pak slag: 5-1. De Uruguayaan Pandiani slaagt er voorlopig in Makaay te doen vergeten. De spits maakte alweer zijn zesde competitietreffer. En kele dagen eerder gaf hij PSV de genadeklap, toen hij (in de Cham pions League-ontmoeting) een strafschop verzilverde en daarmee de eindstand op 2-0 bepaalde. Celta de Vigo, tegenstander van Ajax in de Champions League, ver loor met 2-1 bij Malaga. Het Real Sociedad van keeper Sander Wes- terveld kwam thuis niet verder dan een gelijkspel. Tegen Sevilla werd het 1-1. Real Madrid boekte thuis tegen Espaynol een nipte overwinning: 2-1. ANP Andy van der Meyde (rechts) duelleert tijdens de Milanese derby met zijn landgenoot Clarence Seedorf. foto Luca Bruno/AP hervatting maakte de Brazili aan Kaka er 0-2 van. Hij kon on gehinderd een voorzet van Ga- tusso binnen knikken. Sjevtsjenko besliste het duel een kwartier voor tijd, nadat doelman Toldo dat daarvoor bij herhaling had voorkomen. De fans van de blauw-zwarten stonden prompt op om naar huis te gaan. Invaller Obafemi Mar tins weerhield hen daarvan door fraai voor 1-3 te zorgen. De jon ge Nigeriaan wurmde dan wel goochelde zich langs een paar tegenstanders en knalde hard en hoog raak. De kans op de 2-3 liet hij echter liggen. Coach Hector Cuper haalde Andy van der Meyde, voor de gelegenheid op de linkerflank geposteerd, al na 35 minuten naar de kant. Ken nelijk uit tactische overwegin gen, want de ex-Ajacied speelde zeker niet slecht. De scheidsrechters waren op de zesde speeldag van de Serie A scheutig met rode kaarten. Liefst zeven spelers werden uit het veld gestuurd. Modena, op bezoek bij degradatiekandidaat Empoli, raakte Ballotta al na een kwartier kwijt maar miste hem niet. Cevoli en Lanzaro be zorgden de bezoekers na rust een voorsprong. Toen het perso nele evenwicht een kwartier voor tijd werd hersteld door het wegsturen van Lanzaro, be paalde Milanetto vanaf de strafschopstip de eindstand op 0-3 .ANP ISTANBUL - Frank de Boer heeft zijn eerste doelpunt:, Galatasaray gemaakt. De Nederlandse international ope in het competitieduel met Sebatspor in de 35e minuutdej re. De Turkse formatie van De Boer won het doelpunt:] duel uiteindelijk met 4-3. Galatasaray staat derde in de tussenstand met zeventien;, ten uit acht duels. Besiktas leidt met negentien uit zeven Fenerbahce, de club van Pierre van Hooijdonk. Fenerbj heeft negentien punten uit acht wedstrijden. ANP STUTTGART - Doelman Timo Hildebrand van VfB Stutig vestigde zaterdag een record in de Duitse competie. De21 rige keeper hield tijdens het competitieduel met FC Köln(| zijn doel weer schoon en bleef daarmee 825 minuten zon tegendoelpunt. Het oude record stond op naam van Bays doelman Oliver Kahn. Die werd vorig seizoen na 803 mimi pas gepasseerd. DPA LONDEN - Liverpools Michael Owen speelt zaterdag m» lijk toch met Engeland de doorslaggevende kwalificaties strijd tegen Turkije. Uit een MRI-scan bleek dat zijn tegec^ senal opgelopen blessures aan enkel en knie meevallen. Bij de aanvaller, Engelands hoop in bange dagen, werdq de gewrichten slechts verrekkingen geconstateerd. Het 2a eerst ernstiger uit. Volgens een woordvoerder van de club;] een kans van vijftig procent dat Owen in Istanbul aantrd ANP/RTR KLAGENFURT - FC Karnten leed in de Oostenrijkse conij titie het vijfde verlies van het seizoen. De tegenstander^ Feyenoord in de Uefa Cup ging voor eigen publiek met 0-3i deruit tegen hekkensluiter Sturm Graz. Bij rust was hetai; door doelpunten van Rojas en Ekrem Dag. In de sloti] scoorde Strafner. ANP HEERENVEEN - Abgar Barsom vertrekt per direct bijHi renveen. De Syrische Zweed botste de afgelopen tijdgene-a met de technische leiding, waarna de eredivisieploeg ij meer met de speler verder wilde. Zaterdag werden beides tijen het eens om het contract, dat tot het einde van het seizi doorliep, per direct te ontbinden. ANP RIJSWIJK - FC Den Bosch veroverde zonder zelf in actit komen de eerste periodetitel in de eerste divisie. Helm Sport moest zaterdag met minimaal twee doelpunten verse van Haarlem winnen om Den Bosch af te troeven, maarkq niet verder dan 4-3. De Bosschenaren speelden zelf bijl Ahead Eagles, maar die wedstrijd telde alweer voordet gende rondgang. Het duel verliep weinig succesvol voor Brabanders getuige de nederlaag van 3-0. Helmond Sport had het tegen Haarlem van het begin mi lijk. De formatie van coach Jan van Dijk stond achter me: en 1-3. Een sensationele inhaalrace in de laatste twintig: nuten bracht toch nog de zege. Door de nederlaag van! Bosch is Helmond Sport nu koploper. ANP van onze sportredactie RIJSWIJK - AZ handhaaft zich fier in de kopgroep van de eredi visie. De formatie van succes- coach Adriaanse, vorige week nog winnend bij PSV, versloeg NEC. In Alkmaar werd het 2-0. Op de ranglijst staat AZ derde, gelijk met PSV en twee punten achter koploper Ajax. De tref fers van AZ vielen in de tweede en laatste minuut. De snelle treffer kwam op naam van ver dediger Wijker, de tweede werd gemaakt door Elkhattabi. De oud-Spartaan scoorde uit een strafschop. Heerenveen volgt de koplopers op de voet. Het elftal van Foppe de Haan won door een tal van Knopper de subtoppeij. gen RKC(l-O). Onderin kreeg FC Utrecht» lucht door te winnen bij 51 (2-1). De Bredase ploeg, v» seizoen nog nummer vier.zi daardoor naar het onderste J van de ranglijst. Door Elma:» kwam Lokhoffs elftal nogl voorsprong. Daarna Utrecht toe door De Groo:l Koning (in eigen doel). FC Zwolle verdubbelde 1 puntentotaal (van één twee) door gelijk te spelen f Volendam (2-2). Roda JC b stelde zich van een mindere!)1 riode door in Tilburg te win bij WillemII (2-0). Sonkoen)| ne waren succesvol. ANP van onze sportredactie LONDEN - Met een benauwde zege bij Liverpool heeft Arsenal zaterdag de kop behouden in de Premier League van Engeland. De Fransman Robert Pires maakte halverwege de tweede helft het winnende doelpunt: 1-2. Arsenal bleef eerste met een punt voorsprong op Manchester United dat met 3-0 Birmingham City overklaste. Van Nistelrooij trapte er weer een strafschop in. Ook Chelsea bleef in de buurt van Arsenal. De Londense ploeg won gisteren moeizaam met 2-1 van Middlesbrough. Invaller Crespo, de vervanger van Has- selbaink na rust, maakte twee minuten voor tijd het beslissen de doelpunt. Bij Middlesbrough speelde Boateng een volledige wedstrijd. Aston Villa en Bolton hielden elkaar gisteren in even wicht: 1-1. Doelman Stefan Postma viel bij de thuisploeg na de rust in voor collega Sörensen. De voormalige keeper van De Graafschap moest binnen een minuut de openingstreffer (van Nolan) toestaan. Angel bracht een kwartier later de gelijkma ker op zijn naam. Na een moeilijke periode veerde Arsenal op. Liverpool heerste in de eerste helft en Kewell zorgde voor 1-0. Het team van Arsène Wenger had geluk toen Hyypia in de 31e minuut het eigen doel trof. Na rust werd Arsenals'h ker en zorgde Pires voort winst. Van Nistelrooij schoot feilt raak vanaf de stip. De pene», was toegekend nadat doelit Taylor Scholes had neer? haald. In de tweede helft stol den Scholes en Giggs naar3 Bij Newcastle United, dat langs NAC afdroogde, v.-j spits Alan Shearer een jubj um. Hij scoorde tegen Sof. hampton zijn 250e doelpunl de league. Newcastle wont. 1-0. VfB Stuttgart heeft ook opl achtste speeldag van de Bj desliga zijn ongeslagen stj behouden. De club moest zK-f het duel met FC Köln tevrej stellen met een gelijkspel:®-j Werder Bremen (5-3-0ver® ning op Wolfsburg) en Baye'jj verkusen (3-0-zege op Hw Rostock) profiteerden var] misstap van Stuttgart. Dief maties staan nu zij-aan-aif de leiding. Stuttgart is der? vlak voor Bayern Müncheüf Hertha BSC met 4-1 versMl Roy Makaay was er zaten» mede verantwoordelijkvooof de positie van Huub Steven'r Hertha BSC steeds meer osj druk komt. De aanvaller Bayern München maakte? dens de wedstrijd de opent? treffer. ANP/RTR/DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 14