I i I I I Erik Zabel slaat toe in Tours Talenten Jan Ullrich terug op het oude nest Busbrand nachtmerrie voor Ajax 15 21 22 Topscorer van PSV woest over spreekkoren en rode kaart Hoogerland kan leven met derde plaats in Parijs-Tours H likk Dekker toch nog naar WK maandag 6 oktober 2003 Feyenoord speelt Hoek is even prutsvoetbal de weg kwijt Kloetinge maakt noodsprongen Derby eindigt zonder winnaar 18 SAR houdt de koploper bij Albers dwingt respect af Bizar gevecht in Kustmarathon Schandalig Raampje Rafael van Vaart: Dit was bijna een poging tot moord" Verdoofd Kezman laat zijn tanden zien den HAAG - De woede en frus traties dropen met emmers tege lijk van zijn gezicht. PSV won zaterdagavond met 4-0 van ADO Den Haag, maar Mateja Kezman kwam niet voor in het rijtje van doelpuntenmakers. Een rode kaart beperkte het op treden van Kezman tot een half uur. Hij heeft het even gehad met Nederland. Na afloop van het niemendalle tje in Den Haag oogde Kezman als de nuchterheid zelve, maar van binnen borrelden de emo ties naar het kookpunt. De aan valler kreeg voor de tweede maal binnen een half jaar een rode kaart van scheidsrechter Eoelof Luinge. Dat de beslissing van Luinge net als de vorige keer - Willem II uit, begin april - wordt geseponeerd is ondenk baar, want de dreun die Kezman zijn opponent Jeffrey van As toediende, was voor iedereen zichtbaar en werd door de ca mera's feilloos geregistreerd. Resondanks zocht Kezman de schuld na afloop bij iedereen behalve zichzelf. De prijsschut- ter was zichtbaar geraakt door de weinig vleiende spreekkoren van de Haagse aanhang aan het adres van zijn moeder, vond dat hij door de verdedigers van ADO Den Haag onbehoorlijk hard was aangepakt en nam in feijn woede-aanval meteen Luinge op de korrel. .„Wat de mensen zingen over mijn moeder, vind ik werkelijk 'schandalig. En er wordt hele maal niets aan gedaan", sprak ide PSV-aanvaller. ,,Ik weet ook jniet waarom dat gebeurt. Ik voetbal, doe nooit rare dingen, lisschien omdat wij PSV zijn, idat we niet uit het westen TOURS - Hij had zijn zinnen ge zet op de eindzege van Parijs- Tours voor beloftes, maar kwam in de finale tekort. Johnny Hoogerland moest gisteren ge noegen nemen met een derde plaats, achter de Fransen Mathieu Claude en Mare Stae- len. „Ik was niet opgewassen tegen het ploegenspel van al die Fransen", vertelde de renner Uit Yerseke na afloop. ,,In de finale zat ik in mijn eentje, terwijl die Fransen een hoop ploegmakkers om zich heen hadden." In de kopgroep van dertien man zaten drie renners van Vendee U rays de la Loire, onder wie de latere winnaar Mathieu Claude. „Ik heb het op de klimmet j es wel i geprobeerd, maar telkens werd ik teruggepakt", zei Hooger land, die uitkomt voor Quick- step-Davitamon. De Yersekenaar reed een attente koers. Hij maakte deel uit van deeerste kopgroep, die al natiën kilometer ontstond en uiteinde lijk uit tien man bestond. Niet veel later sloten nog eens veer tien renners aan. Hoogerland had op dat moment gezelschap - van een ploegmakker, maar die noest daarna lossen. Claude plaatste kort voor het j einde van de 189,5 lange wed- s'r'jd een felle demarrage, waarop iedereen het antwoord t r-huldig moest blijven. Met -wintig seconden voorsprong op n eJen en Hoogerland won hij Parijs-Tours. 'Hoogerland: „Ik had natuurlijk liever gewonnen, maar ik kan wel leven met die derde plek. Te gen de overmacht van die ande re ploegen was niets te begin gen." 5 van Nederland komen. We zijn een kleine club en hebben de laatste jaren veel succes. Dan pikken ze de ster eruit, er is to taal geen respect. Ik voel me happy bij PSV, maar ben even niet blij in Nederland." „Ik ben door de verdedigers van ADO Den Haag twee of drie keer geslagen zonder dat de bal in de buurt was. Ze stonden zo maar op mijn voet en ik ben ge spuugd", vervolgde Kezman. „Toch was die rode kaart niet het gevolg van irritatie, zo dom ben ik niet. Ik wilde mezelf al leen beschermen in een duel. Ik denk ook niet dat een andere scheidsrechter me had wegge stuurd. De twee rode kaarten die ik nu heb gekregen zijn alle bei van Luinge. Dat kan geen toeval zijn." De gemoederen in het PSV- kamp liepen na de rode kaart voor Kezman hoog op. De spits dreigt twee belangrijke duels (Heerenveen en Ajax thuis) te missen. In de rust haalde Guus Hiddink woedend verhaal bij Jeffrey van As. De coach toonde zich overigens groot door Van As daar na afloop uitgebreid zijn excuses voor aan te bieden. „Hij liep in de rust zomaar tegen me aan, een beetje duwen", glimlachte de verdediger. Van As ontkende na afloop dat er in het veld extreme dingen waren gebeurd. „We hadden wel afgesproken PSV aan te pak ken. AZ heeft dat vorige week goed gedaan en in Spanje is het ook gebeurd. Dat is blijkbaar de manier waarop je PSV kunt ver slaan. Ik ben best een paar keer tegen hem aangebotst, maar dat is niets bijzonders. Dat doe ik tegen RBC ook." De Haagse aanvoerder praatte de spreekkoren van zijn aan hang niet goed, maar plaatste wel een kanttekening bij de re actie van Kezman. „Het zou mij niet kunnen raken, ik neem aan dat-ie dit wel vaker hoort. Ik kan me tenminste niet voorstel len dat het er bij Feyenoord, Ajax of FC Groningen anders aan toegaat dan hier." Hoewel het wegsturen van Kez man het gesprek van de dag werd, had zijn gedwongen ver trek geen enkel effect op de wed strijd. De landskampioen zat in het Zuiderpark al na negentig seconden in een zetel. ADO- back Daniel Rijaard gaf volko men onnodig een hoekschop weg, die leidde tot de 0-1 van Wilfred Bouma. Hoewel er toen nog een hele wedstrijd te spelen was, bleek ADO-PSV op dat moment feite lijk al beslist. De ontstellend zwakke thuisclub mocht na het incident rond Kezman nog even dromen van een stuntje, maar ook met een man minder waren de Eindhovenaren veel te sterk. doorAndré Hooqeboom GRONINGEN - Om vier uur in de nacht schrok Rafael van der Vaart wakker van een enorm gestommel en kabaal op de gang van het Golden Tulip-hotel. De Ajax-aanvoerder schrok zich rot. „Je gaat rare dingen denken als je zo plotse ling uit je slaap wordt gerukt." Hij dacht eerst aan een bestorming en wilde onder zijn bed duiken. „Maar ik paste er niet onder, dus rende ik maar naar de gang. Toen bleek dat het brand alarm was afgegaan en iedereen haastig bezig was zijn kamer te verlaten. Ik rende ook maar weg. Het enige wat ik kon mee nemen was mijn telefoon, de rest heb ik op de kamer achtergelaten." Wesley Sonck, de Belg in Amsterdamse dienst, was degene die als eerste onraad rook. „Ik hoorde een enorm geknetter. Op zich was het opmerkelijk dat ik wakker ben geworden, want we hebben thuis kleine kinderen en ik slaap altijd door. Eerst schudde ik aan Tom (Soetaers). Die wilde niet wakker worden. Ik schreeuw de: help, help, het hotel staat in brand." Soetaers: „Ik zei tegen Wesley: ,Kom te rug slapen manje bent aan het dromen. In de Belgische kamer drong uiteindelijk de ernst van de situatie door. Soetaers: „Ik ging naar het balkon, zag de bus in brand staan en rende naar de brandmel der. Maar ik kreeg eerst het raampje niet stuk. Ik liep nog half te slapen." De uitgebrande spelersbus, die de spelers van Ajax in de nacht van zaterdag op zon dag urenlang uit hun slaap hield. foto Jan Bouwman/ANP Van der Vaart doet erruim twaalf uur na de gebeurtenissen in het Golden Tulip Hotel in het Drentse Zeegse, wat lacherig over, maar de Ajacied besefte ook dat zijn ploeg aan een ramp was ontsnapt. „De kamers waar de bus onder stond, waren helemaal zwart geblakerd. De gordijnen en de bedden waren hele maal zwart geworden. Die bus zat vol met diesel en had wel kunnen explode ren. Dit was bijna een poging tot moord." Volgens de chauffeur waren de banden van het voertuig met benzine natge maakt en vervolgens in de brand gesto ken. Alle hotelgasten werden door de hotelleiding naar buiten gestuurd en moesten wachten op het parkeerterrein tot het sein 'veilig' werd gegeven. Van der Vaart: „We hebben daarna na tuurlijk niet meer geslapen. We wilden door Tim Senden TOURS - Een verplicht tussen doortje wilden de renners Pa- f'js-Tours niet noemen. Maar de negende wereldbekerwed strijd van het seizoen was al lerminst een koers van impor tantie. Het gevecht om de WB- emdzege was al doodgebloed (eindwinnaar Bettini) en de meeste renners waren met hun gedachten in Hamilton, waar volgende week de wereldtitels worden verdeeld. Dus was Parijs-Tours vooral een prestigestrijd, maar wel een fraaie. De Italiaanse super sprinter Alessandro Petacchi kreeg in een rechtstreeks duel klop van de Duitser Erik Zabel „Ik kon lange tijd in het wiel van Petacchi blijven", keek de renner van Telekom terug. „Er stond redelijk wat tegenwind, waardoor ik lang wachtte om mijn versnelling te plaat sen. En die tactiek werkte." In de Ronde van Spanje, waar Petacchi viermaal succesvol was, had Zabel al een keer zijn grootste concurrent afge troefd. Toen repte hij over een mirakel. In Tours voelde Zabel zich blijkbaar al iets zelfverze kerder. Hij sprak slechts over „een klein wonder". Terwijl Petacchi bij het passe ren van de finish vertwijfeld de handen voor zijn ogen sloeg, tankte Zabel op de Avenue de Grammont zelfvertrouwen. De Duitser stapt vandaag in het vliegtuig richting Hamilton, waar hij komende zondag een van de favorieten is voor de wereldtitel. Het parkoers is selectief, maar Zabel kan de Canadese heuvels normaal gesproken prima verteren. In Tours stelde hij tevreden vast dat hij - met nog één wed strijd voor de boeg - het seizoen met tevredenheid kan afslui ten. „Dit is een mooie afslui ting van mijn wereldbekersei zoen", sprak Zabel. „De Ronde van Lombardije zal ik aan me voorbij laten gaan." De prestigestrijd leverde als winnaar Zabel op, maar de be langrijkste prijs ging naar de Italiaan Paolo Bettini. De ren ner van Quick Step stelde in Tours de eindzege in de wereld beker veilig. Veel aandacht kreeg hij daarvoor niet, want Bettini's voorsprong op de naaste concurrentie was al zo groot dat hij de hoofdprijs am per kon ontgaan. Michael Boo- gerd stond voor Parijs-Tours tweede in de rangschikking. De Hagenaar ging in Frankrijk niet van start. Hij concentreert zich volledig op de WK. ANP De ruimte die de PSV-aanval- lers na de pauze kregen, zijn ze normaal gesproken alleen ge wend in de voorbereiding tegen amateurclubs. Met name Arjen Robben deed wat hij wilde. Het talent miste een paar grote kansen, maar had wel een belangrijk aandeel in de overwinning van PSV. De links- poot stelde John de Jong (in de basis ten koste van Jan Venneg- oor of Hesselink en de Koreaan Park) in staat 0-2 te scoren en stond ook aan de basis van derde treffer, die op naam kwam van Dennis Rommedahl. Een paar minuten voor tijd vond Robben eindelijk zelf de juiste richting: 0-4. GPD Ik begin me zo langzamer hand een beetje zorgen te maken over de weinige talen ten uit Zeeland die nog door breken. Vroeger had je voet ballers als Jan Poortvliet, Edy de Schepper, Ton van Eenennaam, Adrie Koster, Danny Blind en Peter van Vossen, altijd leverde Zee land wel mensen af voor het betaalde voetbal. En dat wa ren ook nog spelers die tot vaste waardes in de eredivi sie of eerste divisie uitgroei den. Nu lopen Rody Hoegee en Lionel Lord nog bij Cambuur rond, Roy Hendriksen is nog altijd een van de betere spe lers in de eerste divi sie, terwijl Dennis en ik ook nog ac tief zijn, maar voor ons is het natuurlijk binnenkort wel afgelo pen. Wij ra ken op leef tijd. Ik kan me vergissen hoor, maar vol gens mij is de spoeling straks heel erg dun. Er lopen nu wel wat Zeeuwse talenten rond bij NAC en RBC, maar die kunnen voorlopig alleen nog maar dromen van een carri ère in het betaalde voetbal. Ik denk dat de situatie anders was geweest als we in Zee land gewoon een profclub hadden gehad. Ik baal er nog altijd van dat VCV Zeeland naar de filistijnen is gehol pen. Dat is funest geweest voorde ontwikkeling van het Zeeuwse jeugdvoetbal. Als wij een betaald voetbalorga nisatie in onze regio hadden gehad, hadden we ook een jeugdopleiding gehad en wa ren jonge spelertjes in de ge legenheid geweest om goed te trainen, op niveau en met jongens die allemaal een be paald niveau hebben. In, Zeeland zijn de talenten nu aangewezen op het Jeugd- plan Nederland. Daar is op zich niks mee. De trainers; die aan dat Jeugdplan ver bonden zijn, zetten zich kei hard in voor de vele talenten, maar het ontbreekt aan de echte mogelijkheden. De ta lentjes trainen één keer in de drie weken centraal met el kaar en eens in de zes weken spelen ze een oefenwedstrijd. Dat is in mijn ogen te weinig voor die jongetjes. Als die ta lentjes meer willen, zijn ze aangewezen op clubs als RBC en NAC, maar dat is met het ver voer weer lastig. Vroeger werden ze thuis met een busje opge haald, maar van wege de bezuini- '®A O» gingen is dat afge schaft en moeten de ouders klaar staan voor hun kinde ren. Wat dat betreft is het jammer dat de Zeeuwse hoofdklas sers geen fatsoenlijke jeugd opleiding hebben. Ik geloof dat alleen Johan de Goede ren bij Kloetinge uit de eigen opleiding voortkomt, voor het overige ken ik geen voor beelden. Een club als Kloe tinge, die al niet over al te veel middelen beschikt, zou alle aandacht moeten beste den aan de jeugd. Geloof me, de echte talenten zijn er heus nog wel, ze moeten alleen de mogelijkheden krijgen en dan komen er heus wel weer Zeeuwse jongens in de eredi visie te spelen. Gérard de Nooijer Mateja Kezman (midden) krijgt het na zijn overtreding op Jeffrey van As aan de stok met Daniël Rijaard (links) en Michael Ros. Scheidsrechter Roelof Luinge is onderweg met de rode kaart. foto Robert Vos/ANP ook helemaal niet meer spelen, maar het moest van de KNVB. Het liefst waren we teruggegaan naar Amsterdam." Ook het hoofd van trainer Koeman stond hele maal niet naar voetballen. „Maar blijk baar moeten er eerst doden vallen voor dat de KNVB besluit een wedstrijd uit het programma te halen." Van der Vaart: „We voelden ons allemaal verschrikkelijk slap na vannacht. Nadat we terugkeerden in de hotelkamers, kwam er van slapen natuurlijk niets meer." Verdoofd begonnen de Ajacieden, uitein delijk vervoerd met de geleende spelers bus van De Graafschap, aan de wedstrijd tegen Groningen. Koeman: „Ik heb aan allemaal gevraagd of ze fit genoeg waren om te spelen. Dat waren ze." Van der Vaart: „Vooral in het begin voelde ik me erg slap, maar dat ging later over." De Ajacieden waren vooral geschokt vanwege de ernst van het incident. Di recteur Arie van Eijden: „We moeten als maatschappij toch eens even diep gaan nadenken over hoe het toch mogelijk is dat dit soort dingen kunnen gebeuren. Dat de een of andere malloot in staat blijkt tot een dergelijke actie." Ronald Koeman was kort en duidelijk in zijn commentaar: „Een maatschappij waarin zoiets kan gebeuren is behoorlijk verrot. Er zijn mensen die dit schijnbaar allemaal normaal vinden." GPD pagina 14: Ibrahimovic wijst Ajax de weg van onze sportredactie BONN - Jan Ullrich keert na een jaar terug naar de ploeg van Te lekom. De Duitser tekent een langjarig contract bij de forma tie,die vanaf januari onder de naam T-Mobile in het peloton rijdt. Jan Ullrich neemt de knechten Tobias Steinhauser en André Korff van Bianchi mee. Zijn ver trouwensman Rudy Pevenage zal geen functie binnen de wie lerploeg bekleden. Hij treedt waarschijnlijk in dienst bij Ull rich zelf. De 29-jarige Duitser reed van 1995 tot eind 2002 al voor Tele kom, won de Tour in 1997, twee wereldtitels tijdrijden en olym pisch goud op de weg in Sydney. Hij vertrok bij Telekom nadat hij voor een half jaar was ge schorst wegens doping. In de jongste Tour maakte hij in dienst van Bianchi met een tweede plaats een sterke ren tree. Het vertrek van Ullrich bete kent waarschijnlijk het einde van Bianchi. „Zijn overgang naar Telekom heeft grote gevol gen", erkende manager Jacques Hanegraaf. „Ik wil niet op de zaken vooruitlopen, omdat ik eerst met de sponsors ga praten, maar het is duidelijk dat de meeste geldschieters voor Ull rich bij onze ploeg zijn geko men." Hanegraaf heeft zich samen met Pevenage ingespannen om na het faillissement van Team Coast een nieuwe ploeg voor Ullrich op te zetten. Het heeft de oud-renner verrast en gestoord dat Ullrich na zijn uitstekende optreden in de Tour door Tele kom werd benaderd. „Ik vond dat op zijn zachtst ge zegd zeer vreemd. Wij hebben het project voor hem opgezet en hebben hem zover terug kunnen brengen. Ik wil graag met de ploeg verder, maar het is af wachten of dat lukt." De hereniging met Telekom werd aanvankelijk bemoeilijkt door de controverse tussen ploegleider Godefroot en diens vroegere assistent Pevenage, die met Ullrich bij Telekom vertrok. Pevenage was niet meer welkom bij de Duitse wielerploeg. Voor dat probleem is een oplossing gevonden. Ullrich heeft hem een aanbod gedaan als persoonlijk adviseur bij hem in dienst te tre den. Door de terugkeer van Ullrich heeft Godefroot volgend sei zoen de beschikking over een ijzersterke formatie met top pers als Vinokoerov, Botero, Sa- vqldelli en Ullrich. „Met z'n al len zullen we Lance Armstrong gahn aanvallen in de Tour", kijkt Ullrich vooruit. „Ik be schouw dit niet als terugkeer naar Telekom, maar zie het als een nieuwe start. Ik had meer aanbiedingen op zak, maar deze was voor mij de beste." Telekom-baas Walter Gode froot is blij met de terugkeer van Ullrich. „Het is het beste voor iedereen: voor de ploeg, voor de sponsor, voor Jan en voor de wielersport in het algemeen." De Belg had de afgelopen jaren veel kritiek op de werkwijze van Ullrich. „Maar de deur is altijd open blijven staan." Hanegraaf las zaterdag in de Duitse boulevardpers dat Ull rich 2,5 miljoen euro gaat ver dienen bij T-Mobile. „Dan is hij niet voor het geld weggegaan, want bij ons kon hij meer ver dienen." ANP/GPDSID/DPA HAMILTON - Erik Dekker neemt toch nog deel aan het WK wielrennen, volgende week in de Canadese stad Hamilton. De Drent had eerder verklaard dat hij een optreden in Hamilton niet zinvol achtte. Dekker, dit seizoen lange tijd uit roulatie vanwege een blessu re, reed de laatste weken steeds beter en besloot na Parijs-Tours om toch te starten. Bondscoach Gerrie Knetemann bevestigde de selectie van Dekker. Daar mee is de ploeg voor de titel strijd rond. Zijn optreden in Parijs-Tours bracht de bevestiging. „Ik kon vandaag wat ik twee weken ge leden absoluut nog niet kon: een koers van 260 kilometer in vijf en een half uur uitrijden. In de finale kon ik zelfs nog de sprint aantrekken voor Freire. Het verheugende is het feit dat ik geen pijn meer voel in die knie. Ik zit boordevol moraal." Wat precies zijn rol wordt op het WK, weet Dekker nog niet. „Voorlopig ben ik alleen maar blij dat ik alweer zo ver ben. Ik voel me ontzettend moe na een wedstrijd en moet eerst probe ren weer mens te worden. In de komende week ga ik er alles aan doen om okselfris naar het WK te gaan." ANP/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13