Bulgarije prima ski-alternatief S8SS a Bont en blauwe snowboarder >v\ f7 zaterdag 4 oktober 2003 W21 Niet altijd hoefje naar de voor de hand liggende Alpenlanden om te skiën. Er zijn ook minder bekende regio's in Europa waar je als recreatief skiër aan je trekken komt. Zoals het voormalige Oostblokland Bulgarije. Wat Waar rff •^--V 5 Hp^* if Door Gerard Chel Kun je skiën in Bulgarije, dan? Vrienden reageren schamper als ze horen dat wij in dit voormali ge Oostblokland de sneeuw gaan testen. Dat je er 's zo mers aan de Zwarte Zee kunt badde ren, dat weet iedereen, maar 's win ters ook skiën? Wanneer wij ze con fronteren met sneeuwhoogtes van anderhalve meter valt het even stil. 'Oké, maar après-ski, daar hebben ze natuurlijk nog nooit van gehoord. En er is zeker maar één piste.' Toegegeven, wie op zoek is naar vele tientallen variaties in liften, pistes en afdalingen, moet niet in Bulgarije zijn. Maar voor de gemiddelde Neder landse recreatieve skiër bieden de bergen in het grensgebied met Grie kenland voldoende voor een weekje skipret. En neem gerust de kinderen mee, want ook Bulgarije kent het fe nomeen van de skischool- en kinder opvang. Taal is geen probleem, want met Duits en Engels kom je een heel eind en een skilerares probeert zelfs het Nederlands op te pikken. En Bul garije is goedkoper dan de Alpenlan den. Mankeert er dan helemaal niets aan? Natuurlijk, niks is perfect en zeker in Bulgarije, na Albanië het armste land van Europa, moet nog het nodige ge beuren. Zestig jaar stilstand hebben hun sporen achtergelaten en dat merkje ook in de skigebieden. Infra structuur, liften en hotels gaan ge bukt onder' achterstallig onderhoud en nog niet overal is men even servi- cegericht, maar ook Bulgarije heeft begrepen dat het toerisme een be langrijke inkomstenbron is en her en der wordt dan ook volop geïnves teerd. 'Er is hier ontzettend veel ver anderd in relatief korte tijd', zegt in prima Nederlands Plamen Lazarov die voor Balkantourist werkt en Ne derlandse toeristen begeleidt. Sneeuwmeisje Duidelijk is dat te zien in het hotel dorp Pamporovo aan de voet van bergSnejanka ('sneeuwmeisje'). Gele gen in de zuidelijke Rodopen, voor bij Plovdiv, op tweeënhalf uur rijden van hoofdstad Sofia. Skigebied sinds de jaren zestig van de vorige eeuw. Een aantal (particuliere) hotels is in middels volledig gerenoveerd en res taurants worden geleidelijk privé-be- zit en bieden dientengevolge meer dan ooit tevoren. Ze zorgen er echter wel voor dat de Bulgaarse sfeer over eind blijft. Dat merkje aan de inrich ting met veel hout en lokale attribu ten, maar ook aan de après-ski. Waar, behalve de disco en voor later de nachtclub, traditionele Bulgaarse muziek en folklore wordt gebracht. En waar zich de rakia (brandenwijn) goed laat smaken en de gitaarspeler op zijn gadulka sferen van melancho lie oproept met zijn liedjes over de liefde. In Borovets is in de loop der ja ren een centrum- pje ontstaan met restaurants, winkeltjes, cafee tjes en barretjes. Zelfs tot bijna op de piste. Foto's GPD Behalve Borovets en Pamporovo heeft Bulgarije nog twee skigebieden: Vitosha en Bansko. Hoewel een uitgestrekt en zonnig skigebied is Vitosha voornamelijk geschikt voor dagtoerisme omdat er onvoldoende hotels zijn. Anders is het nabij Bansko, in het Piringebergte, dat zich aan het ontwikkelen is en Pamporovo en Borovets graag de loef af wil steken. Tot 2003 alleen bereikbaar via een smal berg- weggetje, dit jaar wordt een achtpersoons cabinelift in ge bruik genomen met een capaciteit van 2500 personen per uur. Borovets. Afstand vanaf Amsterdam: 2300 km. Transfer- tijd vanaf Sofia: 1 uur. Hoogte: 1325-2560 m. Liftinstalla- ties: 1 gondel-, 6 sleep- en 2 stoeltjesliften. Capaciteit: 10.000 mensen per uur. Wachttijden: 3-4 minuten, in het weekeinde voor de gondel ca. 30 min. Totaal aantal km afdaling: 40. Moeilijkheidsgraad: alle niveaus. Langlauf: ca. 25 km. Snowboard(les): ja. Sportieve ontspanning: avondskiën, skischans, snowscooter. Avondver- tier/Après-ski: voldoende, o.m. Bulgaarse avond, bars, dis co, nachtclub. Prijspeil (6 dagen): liftpas 85 euro; skimateri aal 60 euro, skiles 65 euro (pakket vooraf besteld bij Bal kan Ski kost 125 euro). Huur snowboard 100 euro; les 50 euro, kinderopvang 90 euro. Pamporovo - Afstand van Amsterdam: 2500 km. Transfer- tijd vanaf Sofia: 3 uur. Hoogte: van 1620 tot 1937 m. Lift- installaties: 5 stoeltjes- en 9 sleepliften. Capaciteit: 4000 mensen per uur. Wachttijden: max. 10 minuten, in week einde max. 20 min. Totaal aantal km afdaling: 250. Moei lijkheidsgraad: alle niveaus. Langlaufmogelijkheden: 30 km. Snowboard(les): ja. Sportieve ontspanning: rodelen, snowscooter, huski's. Avondvertier/après-ski: voldoende, o.m. Bulgaarse barbecue, wijnkelders, disco. Prijspeil (6 da gen): liftpas 70 euro; skimateriaal 45 euro; les 60 euro (pakket vooraf besteld bij Balkan Ski kost 125 euro). Huur snowboard 60 euro, les 60 euro, kinderopvang 80 euro. Ook de gevorderde skiër kan rondom Borovets prima uit de voeten. li Borovets Plovdiv K yBansko P^porovo Y. 7 - Av- i mmm-. De kabelbaan die vanuit Borovets naar 'Jastrebets' loopt. Gebleven zijn vooralsnog de robuus te hotels Murgavets en Perelik, aan een verbonden door een ondergrond se winkelgalerij, waar de stalletjes met ultragoedkope cd's opvallen (zes voor 30 euro). Ooit verblijf voor vele honderden kameraden, nu vooral on derkomen voor de budget-toerist. Pamporovo gaat door voor het meest zonnige skigebied van Bulgarije: van half december tot half april schijnt de zon er 120 dagen. Natuurlijk net niet als wij er zijn, althans aan het be gin van de ochtend wanneer laaghan gende mistflarden ons het zicht op de flanken van de Snejanka drastisch beperken. De sneeuwkat is ook nog niet langs geweest zodat de vers ge vallen sneeuw ons op de hobbelige ro de en zwarte pistes ook nog eens par ten speelt. Gids Dimiter Denev windt er zich, ook in verstaanbaar Nederlands, be hoorlijk over op. Duidelijk nog een uitvloeisel van het communistische tijdperk waarin het begrip service niet bestond. Stroomstoringen wil len er ook nog wel eens voorkomen. Onderwijl leert skilerares Bobbie Ne derlands, in de hoop dat het haar kin deren uit ons land brengt. Een gratis bus pendelt naar het skige bied, waar vlakbij de stoeltjesliften ski's en schoenen in een depot kun nen worden achtergelaten. Dat scheelt een hoop gesjouw. Repara teurs zijn aanwezig om kleine proble men te verhelpen. De meeste afdalin gen liggen op het noorden en gaan door bosrijk gebied. Beneden, halver wege de berg bij Stoudenets en op de top rond de tv-toren, zijn er meer open vlaktes. Aan de andere kant van de top, op de zuidflank, loopt overi gens ook nog een afdaling. Vooral Stoudenets is geschikt voor begin ners, met een korte en een lange groene route. Terug naar het dal voor de lunch hoeft niet. Op vrijwel alle afdalingen is een eettentje. In een ervan lopen we Nederlanders tegen het lijf. De mannen fanatieke skiërs, de dames ietsje minder. Ze komen al jaren in Pamporovo en roemen de kleinscha ligheid en de rust. 'Heel anders dan Zwitserland of Frankrijk.' Borovets, gelegen in het zuidwestelij ke Rila-gebergte op een uur van So fia, is met bijna honderd jaar het oudste vakantiegebied van Bulgarije. Ooit begonnen als een herstel lingsoord voor de aan tbc lijdende burgemeestervrouw van het nabijge legen Samokov en wat later het bui tenverblijf van de koninklijke fami lie, werden de heuvels omgetoverd in een hotel- en villadorp, waar in het begin vooral de heersende klasse op vakantie kwam. Vooral in het oude deel, ietsje naar beneden op zo'n kwartiertje lopen van de skilif ten, bevindt zich een aantal hotels dat dringend aan een grondige op knapbeurt toe is. Imposante hotels Anders is het bij de skipistes naar Martinovi, waar de imposante hotels Rila en Samokov de skyline beheer sen, naar Frans voorbeeld begin ja ren tachtig gebouwd. Een paar dui zend toeristen kunnen er verblijven. In de lounge is het dan ook drukker dan in de vertrekhal van menig vlieg veld. Geliefd onder vakantiegangers omdat de pistes letterlijk tot aan de voordeur lopen, zij het dat de laatste paar meters sneeuwmachines moe der natuur een handje helpen. Wat verder weg, maar zonder problemen te belopen, ligt de vier kilometer lan ge cabinelift naar Jastrebets. In Borovets zijn meer pistes, die een fractie steiler zijn, en het gebied ligt net iets hoger, dan in Pamporovo. Re den waarom dit gebied meer in trek is bij gevorderden. Maar wat ons be treft zijn de verschillen niet zo groot, eigenlijk moesten we in Pamporovo harder werken dan in Borovets, maar dat kan aan de sneeuwkwaliteit van die dag hebben gelegen. Ook in Boro vets ski je hoofdzakelijk op door den nenbossen afgeschermde pistes. Kaal wordt het pas op de flanken van Mar- koudjik. Langs de pistes genoeg res taurants waar je voor schappelijke prijzen kunt eten. Anders dan Pamporovo heeft Boro vets in de loop der jaren wel een soort van centrumpje gecreëerd met een drietal winkelstraatjes waaraan ook cafés, bars en restaurants, 's Avonds sfeervol verlicht, zoals overi gens ook de piste - waar echter slechts weinigen gebruik van maken. Drukker is het bij de nabijgelegen skischans waar jonge Bulgaren deze avond hun sprongen demonstreren. Live is het schouwspel vele malen spannender dan op tv. En meiden die zich door TaTu. hebben laten inspire ren - qua muziek dan - tonen in de sneeuw hun kunsten. Als je wilt kun je met de sneeuwscooter door het bos. We doen het, maar spijt krijgen wij wanneer we met een hoop kabaa en stank wandelaars passeren die ons niet al te vriendelijk gadeslaan Nee, erg milieuvriendelijk is dit niet Excuses. Ook in Borovets een hand vol Nederlanders van wie de meeste er al jaren komen. Ze prijzen de ge moedelijke sfeer en de persoonlijke benadering: vertederend toch dat de receptioniste moeite doet onze taa te leren? En ach, dat er hier wat min der pistes zijn dan in de Alpen, dal maakt niet uit. 'Het is elk jaar toch weer anders.' i •Balkan Ski uit Nijmegen biedt geheel ver zorgde skireizen aan naar Borovets, Pam porovo en Bansko. Met ter plekke Neder lands sprekende gidsen. Vliegen met Ma- lev van Amsterdam via Boedapest (korte stop) naar Sofia en vervolgens per busje naar de skioorden. Basisprijs voor een week (7 nachten) halfpension vanaf 465 euro p.p. voor Borovets en-449 euro p.p. voor Pamporovo. Balkan Ski biedt ook de mogelijkheid van te voren een compleet skipakket te reserveren, bestaande uit ski materiaal, les en liftpas voor zes dagen voor 125 euro p.p. Informatie: tel. 024 - 36 62 595, www.balkanski.nl. •Reisgids: 'Bulgarije' van Elmar, ISBN 90-389-1337-0. Snowboarden in een maagdelijk wit landschap. Overduidelijk een snowboarder met een gouden speldje. Foto's GPD Door Harold Schuil Het uitzoeken van het huurmateriaal in een sportwinkel in het Zwitserse dorpje Wen- gen begint met het passen van de schoenen. Die zijn niet zoals skischoenen keihard, maar lijken meer op snowboots. Een snow board voor beginners moet tussen je kin en borst reiken. Een belangrijke vraag: welke voet zet je voor? Rechtse poot voor noemen boarders 'goofy'links voor is 'regular'. Om dat te tes ten, pakt de jongen van het verhuurbedrijf een aluminium kinderstepje. 'Rij maar eens dit hellinkje af, zegt hij. 'De voet die je op de step voorzet, moet ook voor op het board.' Links blijkt de goede voorste voet te zijn. Regular dus. Gelukkig verhuurt de sportzaak ook polsbeschermers. Dezelfde die je gebruikt bij het in-lineskaten. Zo klap pen je polsen niet dubbel als je er op valt. Een gouden greep die zeker een gipsvlucht voorkomt. Kleding in orde, board klaar? Dan kan het échte boarden beginnen. Lerares Willemijn wacht al. In de zomer is ze stewardess, 's winters geeft ze in Wengen ski- en snow- boardles. We beginnen met een war- ming-up. Je wilt je koude spieren niet in eens aan het werk zetten. Na wat springen en een partijtje schoptikkertje zijn we warm. De eerste oefening: met alleen de voorste binding vast, proberen al glijdend te step pen. Dat valt niet mee. Je voorste voet zit muurvast en voor je het weet sta je met je achterste voet op het board. De waterdichte broek blijkt een prima idee. Om je voorste been gaat een band die aan je board vastzit. Handig: mocht je uitje bindingen schieten, dan ligt je board niet onder aan de helling. Eenmaal een beetje aan het board gewend gaan we de oefenpiste op. De helling is zo steil dat een lopende band geen overbodige luxe is. Boven legt Willemijn uit dat naar beneden glijden met de neus van je snowboard rich ting dal voor een beginner geen goed idee is. Dat gaat veel te hard. Snowboarden is ei genlijk continue remmen. Eerst leren we hoe je met je gezicht naar de berg - en je board haaks op de helling - naar beneden kunt glijden. Sliden heet dat. Met je gezicht naar de berg heet frontside. Wil je niet di rect op je gezicht of op je achterhoofd lig gen, dan moet je met je tenen de rand van het board in de sneeuw duwen. Door een beetje druk te minderen, glij je een stukje naar beneden. Weer remmen? Tenen in de sneeuw. Om de haverklap Onderwijl krijg je heel veel oefening in het opstaan, want zeker in het begin lig je om de haverklap op je achterste. Opstaan kan op twee manieren. Zitten, met je rechter hand het midden van je board pakken en met je linkerhand jezelf omhoogduwen. Als dat te zwaar is kan je ook op je buik gaan lig gen en zo overeind klauteren. Als het 'front side sliden' na heel veel vallen een beetje lukt, draaien we om. Rug naar de berg, ge zicht richting dal: backside zoals boarders het noemen. Met je hakken in de sneeuw houd je nu de controle. Na twee uur zit de eerste les er op, heb je pijn in schenen en vooral kuiten en zijn je broek en jack drijfnat. Van de sneeuw maar niet minder van het zweet. Na de lunch neemt leraar Tom het stokje over. Tom leert ons te draaien. Je glijdt schuin de berg af en stuurt met je gewicht. 'Doe alsof je een doos van de linkerkant naar de rechterkant van je board tilt', legt Tom uit. Doordat je je gewicht verplaatst, draai je een half rondje en sta je ineens met je gezicht naar de berg. Tom: 'Evenwicht! Tenen in de berg!' Te laat. Plof, daar lig je weer. Na een middagje ploe teren lukt het om een paar bochtjes achter elkaar te draaien. Dat gaat best hard. Hé dit is toch wel leuk. Doodmoe van vallen, op staan, bindingen vast, bindingen los, weer het liftje op, bergje af, gaan we wat drinken: de après-ski. Superenthousiast De volgende ochtend - nog een beetje duf van de wat uitgelopen après-ski - geeft de Zwitserse Vroni les. Ze is superenthousiast en neemt ons direct mee een kleine piste op. Het duurt even voor het gevoel van giste ren er weer is, maar na een paar keer vallen, sta je zowaar langer dan dat je ligt. Tijd om de échte piste op te gaan, vindt Vroni. Het snowboard gaat mee de cabinelift in en even later staan we op de top van de Manli- chen. Het uitzicht is echt mooi, maar er is weinig tijd om er van te genieten: naar bene den moeten we. Eerst maar weer een war- ming-up. Dan gaan we naar het begin van de piste. Die is eigenlijk te steil voor begin ners. Heel voorzichtig slidend redden we het tot een wat vlakker gedeelte. Een beetje draaien, wat op de oefenpiste best aardig lukte, maar dan ineens wordt de piste weer steiler en... plof! Daar is de grond al weer. Vroni blijft enthousiast: „Super! Excellent Speed macht spass!" Snel afdalen is inder daad erg leuk, maar dat tegen de piste smak ken steeds... De polsbeschermers doen hun werk prima. Halverwege de piste, gaat het ineens lekker. Bochtje links, bochtje rechts, links, rechts. Dit gaat hard! De wind suist langs je oren. Dan doemt het einde van de piste op. Remmen? Daar had Vroni het nog niet over gehad. Dan maar een hele scherpe bocht. Auw! Onder aan de piste is de sneeuw keihard, meer ijs eigenlijk. Met een stoeltjeslift gaan we weer omhoog. En direct weer naar beneden. Het begin van de piste blijft ongelofeüjk steil. Met hulp van Vroni gaat het. En hard ook. Op het vlak kere deel gaat het opnieuw voor geen me ter. Doordat het hard is gaan sneeuwen, zie je alleen maar wit. Op een zeker moment is zelfs niet meer duidelijk wat onder en bo ven is. Je snelheid inschatten is enorm moei lijk. Aan de klap te voelen ging het best hard. Vroni komt erbij zitten en vertelt dat het bij haar net zo ging. 'Ik was al jaren skileraar en wilde leren snowboarden. Ik vroeg me na een middag uitproberen bont en blauw af: wil ik dit eigenlijk wel? Maar als je door zet, krijg je het na een dag of drie onder de knie en dan wordt het echt leuk.' Zo halver wege de piste gaat het ineens weer beter en komt ook de lol terug. Want als het goed gaat, gaat het hard en dat geeft een kick. Na drie dagen krijgen we een paspoort en een speldje die het behaalde niveau aangeven. Blauw voor beginners, rood voor gevorder den, zwart voor experts, goud voor toppers. Als je deze pas bij een andere skischool in Zwitserland laat zien, weten ze direct welk niveau je hebt. Volgend jaar op naar het ro de speldje dan maar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 71